Ven broediclmle! tot Bareelona Medische diensten REISINDRUKKEN Ds. P. BLOK Aan alle natuurliefhebbers van Flakkee Het is velen nog onduidelijk wat het Staatsbosbeheer uitvoert in zijn dijkreservaten. Zo ook SUne Hoogzand en Marlies van de Wijn gaard, wie het landschap en de natuur na aan het hart liggen. De dijken zoals de Christof f eldijk en de Oud-Kraaiersedijk zijn eigen dom van het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (C.R.M.) en worden beheerd door het Staatsbosbeheer. Anderhalf jaar voor oplichter Ziekenhuiskosten sterk omhoog Uitbetalen studiebeurzen Nieuws uit Zeeland BRADERIE EN ROMiVIELIVIARKT TE OUDDORP PREDIKBEURTEN Dierenbescherming Teveel van het goed© Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 2 juli 1976 (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Het algemene leven Spreker gaf enkele voorbeelden van het algemene leven onder deze stam men; het eten wordt niet gekookt, maar gesmoord tussen gloeiend gemaakte ste nen. Toch zag hij ergens ook al pannen gebruiken. Ds. Blok had enkele attri buten van de bevolking meegebracht, o.a. schortjes van vrouwen en kinderen van gedroogd gras, met fijne weefsels aan elkaar gemaakt en een peniskoker van kalabas. Dit mag echter niet als een banaliteit worden gezien; het kwam spr. voor dat het schaamtegevoel van deze mensen groter is dan bij ons. Ds. Blok liet schelpenbanden zien; schelpen dienen als betaalmiddel. Voor 2 ,van die banden koopt men een vrouw; voor één een varken. Vrouwen koopt men ook met zgn. heilige stenen; te Landikma werd er hem een aangeboden van een familie, die tot het Christendom was overgegaan en deze heidense gewoon ten hadden afgezworen. In de Passvallei kreeg spreker van een hoofdman een sierlijke grote schelp aan een riem bezet met kleine schelp- jes, dat hij droeg als teken van zijn waardigheid. Hij gaf dit versiersel aan de Toean toean met de woorden: „je b,ent hoger dan ik!" Mannen hebben het schot in hun neus doorgestoken en dragen daarin schelpen of beenderen. Op de post Langda zag hij er een, die er een ballpen in had aangebracht! Ook hun wapens zijn van been; scherpe dolken, die van vader op zoon gaan, die ze aan een band aan hun linkerarm dragen. Hun enige bestek bestaat uit een lepel en een been. Spreker liet ook een aantal meegebrachte pijlen zien; vogel-, varkens- en rattenpijlen; ook pijlen die aan twee kanten geschubd waren, waar vroeger mensen mee werden gedood. Verder verschillende draagnetten van mannen en vrouwen, waaraan ook het standsgeschil is te herkennen. Er be staat onder die voorwerpen een leven dige ruilhandel, waaronder veel im port van de kusten. Het Evangelie bracht ommekeer Bij de bezoeken die ds. Blok aan de genoemde zendingsposten heeft ge bracht, was het hem tot vreugde te bemerken, dat de prediking van het Evangelie een zichtbare verandering onder deze mensen heeft gebracht. In gesprekken via een tolk met de Bijbeljongens, die roeping hebben om de kerk te dienen, kwam hij onder de indruk van de krachtdadige werking van Gods Geest. Al is het, dat het ge wone leven niet totaal wordt veran derd, door de toenemende belangstel ling en de indruk van het Woord Gods, zijn er andere gedragspatronen in hun leven gekomen. Niet alleen door de pre diking, maar ook, doordat ze nu het Nieuwe Testament in hun eigen tual hebben (vertaald door drs. Fahner). In de hutten wordt huisgodsdienst gehou den; de Bijbeljongens lezen voor en de teksten worden door de huisgenoten nagezegd. In de Passvallei heeft ds. Blok acht maal gepredikt, wat of door ds. Kuyt öf door ds. Vreugdenhil, die de Jali- taal vloeiend spreken, werd vertaald. In zo'n dienst komen ongeveer duizend mensen, ook kinderen en baby's bijeen. Vóór de kerkdienst leest de Bijbeljon- gen een gedeelte uit de H. Schrift; de aanwezigen zeggen dit dan na. Van een bandje kon een gedeelte van zo'n preek worden beluisterd; ook het zin gen van deze mensen. Het was Ps. 116 in de Jalitaal: „Ik lag gekneld in ban den van de dood". Het gaat langzaam en slepend; de zangwijze is als onze Psalmen. Samen met ds. Kuyt stond ds. Blok op het spreekgestoelte, èen dienst, die van 8 tot 11 uur duurde. Ontroerend was ook om het zingen Van de kinderen van ds. Vreugdenhil in zijn huis te horen, dat met het orgel werd begeleid. Reis naar Nipsan Ds. Blok heeft samen met ds. Kuyt een vliegtocht naar de zendingspost Nipsan gemaakt. Zoals bekend is deze post 11 mei 1974 geheel verwoest waar bij vele moorden zijn gepleegd, ook van de Bijbeljongens op één na. Deze jongen had als enigste wens om daar weer heen te mogen gaan om de men sen het Evangelie te brengen. De reis werd gemaakt in een helicoptère, bege leid door een vliegtuigje van de M.A.F., om hulp te bieden als er zich e.v. moei lijkheden zouden voordoen. Voor het vertrek werd onder de vleugel van het vliegtuig door ds. Blok gebeden, waar in de Heere meekwam. Eerst werd bo ven de post zelf gevlogen; in verschil lende dorpen werden allerlei dingen ge dropt. Uit één werd op de helicoptère met pijlen geschoten. De verwoesting van het dorp Nipsan was nog duide lijk zichtbaar; de landingstrip te Nip san was echter nog in tact. Bij de lan ding cirkelde het vliegtuigje van de M.A.F, steeds in de lucht. Met de heli coptère werd eerst geland bij het voóiv malige huis van ds. Kuyt; daarna op de strip. Na de visitatie werd terug ge vlogen naar de post Apalapsalli; hon derden mensen stroomden daar samen; er werd onder de vleugel van het vlieg tuig de Heere gedankt, welk gebed door ds. Kuyt voor de mensen werd ver taald. Daarna ging het weer naar Lan dikma; bij terugkomst was het daar een ontroerende ontmoeting. Er werd, al dus ds. Blok, iets geproefd van de ge meenschap der heiligen. Tijdens de tocht die naar Nipsan werd gemaakt werd op de post Landikma een bidstond voor de bewarende hand Gods gehou den, bijgewoond door wel 400 mensen. Aan het slot van de middag zei ds. Blok dat hij begonnen was met het woord van Jesaja, dat de wildernis zou bloeien als een roos. Daarvan had hij diepe indrukken jneegekregen, want hij - had er mensen ontmoet, eenvoudigen, die door de krachtdadige werking van Gods Geest waren omgezet tot een nieuw leven. Treffend was de ontmoe ting met een bekeerde hoofdman, die met tranen in de ogen tot hem zei: „Toean toean, jij zult straks daarbo ven eens aanzitten aan de ronde tafel, met Abraham, Izak en Jacob en al de heiligen. Zal ik er ook bij zijn?" Spreker besloot zijn met veel aan- Het beheer van deze dijken was tot voor kort een ervaringskwestie. Het Staatsbosbeheer zette het vroegere bo- demgebruik, zoals onze voorouders dat deden zo goed en zo kwaad als het ging voort. Vroeger en ook nu nog experi menteerde de boer (nu het Staatsbos beheer) met vervangende methoden en aanvaardde deze, als bleek dat de plan ten en dieren van de dijken er tenmin ste niet negatief op reageerden. De on derzoekingen van veldbiologen hebben het beheer een wetenschappelijk tintje gegeven. Zowel de veldbioloog als de be heerder leveren dan voldoende gege vens om het beheer meer gericht te kunnen voeren. Er werd een beheers plan gemaakt. Als wij nu het beheersplan voor de Christoffeldijk bekijken dan vinden we voor de omschrijving van het reservaat, dat het behoort tot een van de oude zeedijken (nu binnendijk), gelegen tus sen de plaatsen Sommelsdijk en Dirks- land. Het is één van de mooiste bloem rijke binnendijken van Flakkee, die in het vlakke polderlandschap opvalt door dicht struikgewas van voornamelijk meidoorn en veldiep, en opgaande bo men zoals populier, grijze abeel, es en zwarte els. Door deze begroeiing heeft het landschap ter plaatse een meer be sloten karakter dan elders op Flak kee. Op de dijkhellingen worden naast struiken en bomen ook graslandjes aan getroffen, die beweid of gehooid wor den of beiden. Juist aan deze graslandjes heeft de Christoffeldijk zijn naam als „bloem- dijk" te danken met kruiden zoals marjolein, vogelmelk, bosaardbei, agri- monie, fluitekruid en kaardebol. Bloe men trekken ook vele vlinders aan, waarvan er enkele heel zeldzaam zijn geworden door het toenemend gebruik van kunstmeststoffen en chemische be strijdingsmiddelen. Vlinders met vele andere insekten trekken op hun beurt insektenetende vogels aan waaronder de gekraagde roodstaart en de grauwe vliegenvanger. In de zomer en het na jaar als de bloemen vrucht gaan dra gen worden vooral de zaadetende vogels aangetrokken waaronder de kneu en de groenling. Jullie zien dus dat eigenlijk alle levende dingen op zo'n dijk van elkaar afhankelijk zijn: we hebben hier te maken met een levensgemeenschap. Nu staat er in de doelstelling voor het reservaatbeheer, dat gestreefd, wordt naar het behoud van de voorkomende planten en dieren in een omgeving, waarin zij zich het prettigst thuisvoe- len. Waar mogelijk wordt de natuurlij ke rijkdom van de dijk verhoogd door het handhaven en herstellen van deze levensgemeenschap. Plaatselijk worden proeven genomen om er het oorspron kelijke kruidenrijke dijkgrasland terug te krijgen. Het behoud van zoveel mo gelijk afwisseling van struiken en bo men naar kruidenrijk hooi- en weiland- dijk vormt de belangrijkste reden voor het behoud van planten en dieren. Voor de Oud-Kraaiersedijk geldt eigenlijk hetzelfde verhaal. En tot slot de „hamvraag" waarom er (grauwe) abelen waren weggehaald, zowel zieke als gezonde exemplaren, is riu vrij eenvoudig te beantwoorden. De grauwe abelen en populieren kregen op deze dijk de overhand. De schaduw die zij geven betekende een verarming voor het kruidenrijke dijkgrasland. Om nu de vroegere afwisseling te herstellen worden er wel grauwe abelen en popu lieren gekapt. Naar wij hopen hebben wij hiermee de twee natuurliefhebbers en de ove rige lezer(esse)(s) gerust kunnen stel len en begrip te kweken van ons „doen en laten" op Flakkee. Staatsbosbeheer Zuid-Holland Afdeling Natuurbehoud. Op bovenstaand schrijven geeft het Staatsbosbeheer Zuid-Holland afd. Na tuurbehoud het antwoord op het inge zonden stuk geplaaast op vrijdag 5 maart j.l. door Silene Hoogzand en Mar lies V. d. Wijngaard. (Red.) DEN HAAG Wegens oplichting heeft de Haagse rechtbank gisteren de 44-jarige vertegenwoordiger B.H.P. uit Breda veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. P. bezocht tal van zakenlieden in ons land en vertelde dat hij door de re gering was belast met het doen van in kopen ten behoeve van Surinamers in diverse opvangcentra. Hij liet een vis handelaar uit Ouddorp voor 36.000 gul den aan krab en garnalen van de beste kwaliteit leveren. Een vishandelaar in Scheveningen liep er in voor een waar de van 18.000 gulden. Beide handelaars werden niet betaald. STAD AAN 'T HARINGVLIET Geslaagd. De heer Jan Wagner Jr. slaagde aan de Hogere Bosbouw- en Cultuurteehn. school te Velp in de afd. Cultuurtechniek. dacht gevolgde llezing met de doelge richte vraag, of wij, die hier van kinds af onder de Waarheid verkeren en zondag aan zondag ongehinderd het Evangelie mogen beluisteren, dan ook tot die Bruidskerk zullen behoren, waar in de Filistijn, de Tyriër met de Moor, voor eeuwig zullen verenigd zijn? Th. d. W. Van zaterdag 3 juli tot maandag 5 juli ARTSEN tliddelhamis-Sominelsdqk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Dogterom, tel. 2121. Dokte Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter B. Elvé, Dirksland, tel. 01877-1262.___ Stellendam-Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter V. Rijswijk, Stellendam, tel. 01879-1207. Nieuwe Tonge-Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Hattem, Oude Tonge, tel. 01874-1259 $tad aan 't Haringvliet-Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Kramers, O'Plaat, tel. 01873-201. APOTHEEK „MENHEERSE" Openingtijden apotheek menheerse J. Slager apotheker werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdaigen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. off dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Wolthers, (van 11 tot 11.30 uur. DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Minderhoud, telef. 01870-2897. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp-Goedereede-Stellendam: Dienst heeft zr. Termaaten, tel. 01879- 1702. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst zr. v. d. Nieuwendijk, tel. 01870 - 2883. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst zr. van Wijk, Oude Tonge, tel. 01874-1289, b.g.g. 01877- 1707. ooltgensplaat - Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - (Vit/Gele Kruis: Dienst heeft zr. Anna, tel. 01873-577. In de Nederlandse ziekenhuizen zijn vorig jaar ruim 1,4 miljoen patiënten opgenomen, 1,5 procent meer dan in 1974. De kosten stegen met ruim 20 procent tot 5,64 miljard. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal bureau voor de statistiek die de al eerder door het Nationaal ziekenhuisin stituut vastgestelde verdere verminde ring van het aantal bedden bevestigen. De maandelijkse uitbetaling van stu dietoelagen voor studenten bij het we tenschappelijk en het hoger beroeps onderwijs, die staatssecretaris Klein (ho ger onderwijs) in september wilde in voeren, gaat voorlopig niet door. De bewindsman heeft dit meegedeeld tij dens een overleg met de onderwijs commissie van de Tweede Kamer De studenten hadden bezwaar ge maakt tegen dit plan van Klein, omdat ze daardoor in een te sterk keurslijf zouden worden gedrongen. Het bijver dienen, dat veel studenten in de va kanties moeten doen, zou daardoor naar het studiejaar worden verschoven. Met alle gevolgen van dien voor de studie resultaten. Over het probleem dat veel studenten belastingaanslagen in de bus krijgen, zal Klein overleg plegen met staatssec retaris Van Royen van financiën. Hij vindt het echter niet zo'n urgente zaak, omdat hij hoopt dat de Tweede Kamer zijn plannen voor een nieuw studiefi nancieringsstelsel snel zal behandelen. Dat stelsel zou dan in 1977 ingevoerd kunnen worden. THOLEN Wegverbreding. Het gedeelte van de Molenvlietsedijk vanaf de Mossellaan tot oprit viaduct wordt verbreed en verbeterd. Lange tijd heeft dit stuk weg de ergernis opgewekt van de passanten. Over enkele weken is deze ellende dan voorbij. OUD VOSSEMEER Benoeming. Mej. T. Niemantsverdriet is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Basisschool Klankhof te Etten- Leur. V.V.H. De dames van de Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening hebben van de week het seizoen 1975-1975 afgeslo ten met de jaarlijks-middagreis van de bejaarden. Langs allerlei binnenwegen werd Walcheren bezochten ook mini atuur Walcheren bekeken. Lichtkoepels vernield. In het turn- gebouw zijn in het weekeinde de twee lichtkoepels met stenen vernield. De schade voor de gemeente bedraagt on geveer 700,De politie heeft de zaak in onderzoek. SINT ANNALAND Aardappelveiling van maandag 28 juni 1975. Doré eerste soort 1,14-1,20. Doré tweede soort 1,03. Doré apart 0,92- 0,98. Doré drieUngen 0,75-0,78. Doré kriel 0,90-0,98. Arima 0,88. Aardappel prijs per honderd kilogram in gudens. Aanvoer 140 ton. Aardappelveiling van dinsdag 29 ju ni 1976. Doré, eerste soort 0,95-1,01, Do ré tweede soort 0,92. Doré apart 0,62- 0,86. Doré bonken 1,20. Doré drielingen Hoewel dat men zaterdag j.l. het strand meer verkoos dan het winkelcentrum, was de belangstelling voor de braderie en rommelmarkt ook vrij groot. ZONDAG 4 JULI MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. E. F. Vergunst, bed. H. Doop en 6 uur ds. L. Quist, Molenaarsgraaf. Extra kollekte kerk Herv. Exodus Gem. 10 uur ds. R. E. R. van Buiren Chr. Ger. Kerk 8.30 en 5 uur ds. L. W. v. d. Mey Ger. Gem. 9.30 en 6 uur ds. Th. van Stuyvenberg -^ Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10 en 3.30 uur lezen. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 6 uur ds. E. F. Vergunst. Extra koll. 2e predikants- plaats Rem. Kerk 10 uur ds. H. J. de Kievid, Eindhoven. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur dhr. T. van Dam, Kinderdijk en 6 uur ds. H. N. van Hensbergen. Extra kollek te Pensioenfonds N.H.K. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur onbe kend en 5 uur ds. H. Talsma Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur kand. K. ten Klooster, Katwijk aan Zee en 6 uur dhr. A. H. Veldhuizen, Rotter dam. Extra kollekte vrije zitplaatsen. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. C. van Sliedregt en 6 uur kand. P. Schalk, Gorinchem. Extra kollekte zitplaatsen. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9 en 10.45 uur ds. R. van Kooten en 6.30 uur ds. G. H. van Kooten. OUDDORP Herv. Kerk 9, 11 en 6.30 uur ds. Tj. de Jong, Garderen Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lezen Ger. Kerk 9 en 10.30 uur (veren, geb.) ds. J. de Kievit en 6.30 uur ds. A. Addes van Oudegas (kerk). Doops gezinde Gem. 9.30 uur dhr. F. J. Mod- derkolk, Vlissingen. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. Visser, bed. H. Doop en 6 uur kand. J. Kommers, Groenekan. Extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10 en 6 Uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur kand. A. Prosman en 5 uur ds. C. van Slie dregt. Extra kollekte kerk Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Willemsen. Extra kollekte kerk Ger. Kerk 10 en 6 uur drs. G. J. Smink. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. H. Talsma en 6 uur dhr. N. H. Groen Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Gijsb. Leene, em. predt. te Breda. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. H. N. van Hensbergen en 6 uur ds. H. Visser. Extra kollekte kerkvoogdij Ger. Kerk 9.30 en 6 uur drs. A. W. Meeder, voorm. bed. H.A., nam. voort zetting H.A. en dankzegging Ger. Gem. 9.30 en 5 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 10 uur dhr. D. Hartkamp, Rotterdam. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 uur dhr. N. H. Groen en 14.30 uur ds. J. Blom Oud Gef. Gem. 3 x lezen Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen. VERMIST: De 2-jarige Welsh terrier (teef) van de fam. Springvloet Dubbeld, Essenlaan 15 te Middelharnis, is ver mist. De hond draagt een groene hals band met rabiëspenning. Inlichtingen graag tel. 01870 - 3450. Ook wordt een goed tehuis gezocht voor een klein, wit poesje, dat een de zer dagen uit een rode Opel gezet werd in de Staverse weg. Een jongetje, die dit zag gebeuren, heeft zich het lot van het diertje aan getrokken en het naar de fam. Troost, Enk. Ring 53 te Sommelsdijk gebracht. Het telefoonnummer van de fam. Troost is 01870-2912. De jongen toonde zich uit heel wat beter hout gesneden, dan de automobi list! 0,45-0,62. Doré kriel 0,92-0,97. Lekker- landers apart 0,57. Aardappelprijs per honderd kilogram in guldens. Aanvoer 160 ton. Examen. J. J. Westdorp uit St. An- naland slaagde voor het examen Alge mene Basis Opleiding. Geslaagd. De heer Ph. Potter uit het bedrijf Potter-Koopman aan de Ring te St. Annaland slaagde te Amsterdam voor het diploma vakbekwaamheid speelgoedhandel. Examen. Ina Hage uit St. Annaland slaagde aan de Rijksscholengemeenschap te Bergen op Zoom voor het eidexamen atheneum 6. HERKINGEN Een dezer dagen slaagde onze dorps- genoot( dhr. Aart Willem Huizer voor zijn einddiploma H.T.S. De heer Huizer studeerde aan de Hogere Technische School te Rotterdam, van de beeldende kunsten en Technische wetenschappen, en is nu gerechtigd de titel „Ing' voor zijn naam te voeren. Ook slaagden de heren H. Doornhein en J. Huizer vooj|ÉÉfn middenstands diploma. De jonJ^^Br G. Nieuwland behaalde zijn ei^^Wloma M.A.V.O. te Middelharnis en'^PiKren A. J. G^ Noor dijk aan de technische school voor di ploma Theoretisch Technisch onderwijs en Anth. v. d. Veer, diploma bouwkun de praktische opleiding. Bij de vele wensen, willen wij ook de onze voegen en hen in de toekomst veel succes toewensen. ST. ANNALAND - Collecte. De Zendingscollecte heeft in de Gereformeerde Gemeente van St. Annaland 1079,27 opgebracht. Hier van werd 719,50 bestemd voor de uit- wendinge zending en 359,75 voor de inwendige zending. DuiVenliefhebbers hopen niet alleen voor zichzelf maar ook voor hun dui ven op een zonnig weekend. Regen, mist en veel wind leiden tot een oneerlijke verdeling der prijzen, maar zonneschijn is maar zelden nadelig voor het verloop der vluchten. Verschenen weekend was echter ook de warmte de duiven te bar. Er waren twee concoursen van Pon St. Maxence 726 duiven en van Cha- teauroux 751 duiven. Van Pont 300 km viel het allemaal nogal mee. Om 5.30 uur gelost waren de duiven voor de warmste uren thuis. Herkingen. Grote overwinnaar werd H. Kievit te Herkingen. Met deze los- vliegende duif en tevens met de 22ste prijs bewijst hij dat ook met goede duiven in Herkingen kopprijzen zijn te winnen. C. Vreeswijk met een 7e prijs en A. J. A. Volaart met de 16e staan eveneens hoog in het klassement. Stellendam. Voert J. Smit zijn duiven garnalen vragen we ons af. Wekelijks weet hij een paar pijlsnelle dieren in de constateur te draaien. Ditmaal was hy 2e en 26e. M. Melissant en Zn. eveneens een vroege duif (13e). J. van Seters vervolgt zijn successen en pakt de 18e, 28e en 30e. J. L. Troost wordt 29e. Dirksland. A. Zoon heeft eveneens een duif die de warmte goed kon verwer ken (3e). J. Kleijnenberg doet met 4 en 32 goed mee. L. Arensmah blijft ongenaakbaar. Met 5, 9 en 17 speelt hij weer de snel ste drie. J. K. Hoekman 8, J. C. Rood- zant 20, Comb, de Jong Tieleman 21, A. P. de Vogel 27. Joh. v. Rutten en Zn. 34. B. Leijdens 35. Ouddorp. Een vroege duif voor de Gebr. Grinwis 10e. 14 W. Kievit. 23 R. Klijn. H. Kleijn pakt de laatste prijs- duif van het concours op 983 m.p.m. Middelharnis. De plaatselijke eer is voor M. V. Assen, die in de FCC 15e wordt. Ook op Chaterauroux zou hij 2 tijdduiven pakken. De bekende ,472831' van H. de Vos, ook al geen last van de hitte, bezet de 24ste plaats. Stad aan 't Haringvliet. De kanonnen van J. Mijs behalen 12, 25 en 33. En dat allemaal met graan water en „stek- juun". Wat zullen de eitjes duur wor den. P. J. Huizer eveneens een best jaar wordt 19. Gebr. Visser 31. En toen moesten de zwoegers van Chateauroux komen. Er waren opmer kelijk veel bekende prijsvliegers inge zet op deze vlucht. Een groot vraag stuk, want bij tegenslag i's Chateauroux voor een aantal duiven te ver. En die tegenslag was dit maal de hitte. 35 gra den in Frankrijk en meestal de wind tegen veroorzakten een lage snelheid, die voor de eerste duif lag op 911 m.p.m. Stellendam. De combinatie Melissant J. M. wisten deze zeer zware Chate auroux te winnen en behoren vanaf he den niet langer tot de categorie „water dragers". Tweede in Stellendam (10e FCC) vader en zoon J. van Seters. 13 en 25. en een serie vroege duiven D. van Lenten. Een succes om op de fond voort te doen. J. Smit 23. J. C. Sieliakus 26. Comb. Hoek van Lenten 27. Herkingen. Nipt, maar een eervol ver slagene is de „474140" van H. Kievit. Nauwelijks heeft hij de éne hoofdprijs gewonnen of andermaal toont hij in de ze zwaar klassieker zijn grote „kunnen". Meer fondsoort bij Ph. Logmans 9e, M. Huizer 14e. C. Vreeswijk 33. 's Avonds waren 20 van de 59 gezette duiven doo. Stad aan 't Haringvliet. Een jaarling van P. J. Huizer legt beslag op de der de plaats. Een belofte voor de toekomst. Zijn tweede duif zit ook nog voor 1700 uur en wordt 19e. A. C. Koppenaal 4e en I. Moerenhout 5e bevestigen dat er te Stad afstand- vliegers zitten. Te 1900 uur zijn de prij zen er verdiend, terwijl het concours op de meeste plaatsen tot zonsondergang openstaati Voor mij is J. Mijs geen voorvlucht profiteur maar zonder meer een groot kampioen. 5, 8, 22, 51, 81, 94, 109 en 111 (acht van de twaalf gezette duiven op een mooie klassering). J. de Boed 11, A. de Gans 15, H. Donkersloot 17, J. C. Wagner 18. Dirksland. L. Arensman onder het motto „wie niet waagt wie niet wint", een aantal beste vogels gezet en be kroond met de 6e en 31ste plaats. J. C. Roodzant iets beneden zijn stand, toch nog 21 en 29. J. Kleijnenberg 30 en J. de Gast 32. Middelharnis. Twee duiven houden det fondnaam van H. de Vos in stand. Met 12 en 16 is hij de tweede man die een duo op de lijst krijgt. L. Wielaard 20, D. W. Kievit 28 en nog diverse prij zen. Ouddorp. Weer een patateter van H. Kleijn die de spits afbijt (24 FCC). Tim merman J. Kaptijn (zou hij die grote fondmannen nog hebben) wordt plaat selijk 2e en 34 FCC. Bij prijzen 1 - 4 is het concours om 8 uur 's avonds gedaan. In het binnen land zijn de prijzen bijna nergens af. De duiven blijken het koelere Noordzee strand als baken te hebben verkozen. De andere morgen zijn er reeds vroege vele op de hokken present. De verlie zen bedragen v.w.b. Flakkee 10 »/o. MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK P.V. de Reisduif. Uitslag wedvlucht vanuit Chateauroux d.d. 28-06-76. In concours 154 duiven gelost om 5.30 uur. Afstand 579 km. Eerste duif 16.44.32 uur met een snelheid van 859.15 meter per minuut. H. de Vos, 1. 2, 21, 32, 3. L. Wielaard 3. D. W. Kievit 4, 13, 15, 16, 28, 39. M. van Assen 5, 7. K. Kieviet 6, 17, 38. C. Polder 8. J. Jongejan 9, 18, 29, 31. A. Verburg 10, 12, 14. Gebr. Groenendijk 11, 26, 27. A. V. d. Linde 19. J. Vis van Heemst 20, 30, 34. E. Groenendijk 22, 25. B. V. d. Doel 23, 24. W. de Vos 35. C. Vroegindeweij 36. P. v. d. Boogert 37.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2