Reisindrukken van ds. P. Blok te Dirksland naar de zendingsposten in Irian Jaya De heer F. fan Heest te Beedereeile ontving waardebon voor vliegreis Hyil55' TIP VAN TOYOTA LIES VAN DER VELDE 49e jaargang Vrijdag 2 juli 1976 No. 4501 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week -.dinsdag- en vrijdagavond DE AANSLAG OP ONS ONDERWIJS Ds. P. Blok, predikant der Geref. Gemeente te Dirksland, heeft in opdracht van de zendingsdeputaten een visitatie-bezoek gebracht aan de zendingsposten in Irian Jaya. (Indonesia). Hij is er heengereisd met zijn mededeputaat drs. A. Vergunst uit Veen, met als eerste reisdoel Djakarta in Indonesia, waar met verschillende zendingswerkers werd geconfereerd. Drs. A. Vergunst is na een week terug gereisd naar HoUand en ds, P. Blok heeft ter nadere visitatie de verschillende posten bezocht, t.w. de Passvallei, Landikma, Langda, Bomela en zelfs de post te Nipsan, die geheel is verwoest en waar de Bijbel jongens in 1974 zijn vermoord. Op de 1.1. gehouden gemeentemiddag in het verenigingsge bouw „Eehoboth", heeft hij over dit bezoek een en ander verteld, waar van we hier een kort verslag laten volgen. Een tevreden koper is geen onrust stoker. Daarom vei'kopen wij onze gebruikte Toyota's met 6 maanden garantie. Nieuw of gebruikt. De service is altijd af. Voor u met vakantie gaat laat u uw auto toch even doorsmeren en controleren. Faillissementen ik Beschikbaar gesteld door fa. Van Meile-Verduyn te Goes BEZOEKT ONZE Automobielen-veriioophai X OOK OP VRIJDAGAVOND X LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS Grevelingenmeer mogelijk geschikt om oesterbroed te kweken „BINGO AVOND" Vissers moeten vangst matigen VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis POSTBOX 8 I— MIDDEIiHARNIS Eedactte en advertenties: Kantoor L/an/geweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 BankRaïjo Middelhamis no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Door het gemillimeter over de Ionen is een andere zaak, die minstens zo betekenisvol is voor het optreden van het kabinet den Uyl, wat op de ach tergrond geraakt. We bedoelen de her vormingsplannen van de huidige minis ter van Onderwijs dr. van Kemenade. Binnen korte tijd heeft hij zijn ideeën over ons toekomstig onderwijsbestel in de vorm van nota's en ontwerpwetten aan de openbaarheid prijs gegeven. Vooral voor het bizonder onderwijs hebben zijn plannen grote gevolgen. Ze komen er min of meer op neer, dat het karakteristieke accent dat het bijzon der onderwijs kenmerkt „de school aan de ouders" geweld wordt aangedaan. Zo niet geheel uit het gezicht verloren gaat. Reeds lang voordat de begrippen inspraak en democratisering in socialis tische kringen opgeld deden, functio neerden deze begrippen in de zo ver foeide „conservatieve, confessionele ge lederen". Door het vormen van verenigingen met het doel om scholen te stichten en te onderhouden, waarop onderwijs ge geven werd in overeenstemming met de wil van de ouders, kwam een opti male inspraak tot stand. Velen die nooit of weinig andere vergaderingen be zochten lieten op schoolvergaderingen geen verstek gaan. Integendeel de zorg voor het onderwijs aan hun kinderen bond hen met meer dan gewone zake lijke banden. Ze. waren en zijn nog al tijd bij de gang van zaken op school nauw betrokken. Daarvoor was geen dwang nodig. Ook niet allerlei attracties om toch maar zoveel mogelijk ouders naar de verga deringen te lokken. Integendeel velen hebben niet alleen passief, maar aktief daadwerkelijk meegewerkt en meege dragen aan de levende gemeenschap die de bizondere school is. Bij de openbare lagere school ligt dit geheel anders. Met een scheef oog naar het bizonder on derwijs waar verschillende zaken als vanzelfsprekend werden ervaren, kwa men na de oorlog allerlei organen rond de openbare school tot stand. Ze had den ten doel de medewerking en de medezeggenschap van de ouders te in tensiveren. Oudercommissies, Schoolra den en allerlei kringen van beraad ont stonden om de zo begeerde integratie tussen ouders en school tot stand te brengen. De wetgever verhinderde echter een optimale democratisering. De gemeen teraad bleef het hoofd van de openbare school. Oudercommissie en schoolraden werden wel in de gelegenheid gesteld in te spreken, advies te verstrekken, maar de beslissing bleef liggen bij een orgaan, dat om geheel andere redenen was gekozen. Op geen enkel ander deelterrein in onze samenleving heeft een gemeenteraad als politiek orgaan een dergelijke bevoegdheid. Wie nu zou verwachten dat een pro gressieve minister aan deze bestuurs vorm, die op beslissende momenten een belemmering is voor de door socialis ten zo fel begeerde democratisering, iets zou doen, komt bedrogen uit. Inte gendeel: uit zijn tot nu toe op tafel ge legde plannen blijkt duidelijk dat hij slechts bij het bizonder onderwijs al lerlei veranderingen wil aanbrengen. De schoolgebouwen moeten weer terug in eigendom aan de gemeenten. De leerplannen kunnen straks slechts goedkeuring krijgen na het fiat van Schoolbegeleidingsdiensten, die tech nisch uiterst bekwaam, vanuit hun ide ologie het bizonder onderwijs slechts zullen belemmeren. De schoolverenigin gen zullen in de toekomst nog slechts een deel van de besturen mogen aan wijzen. Ze moeten zelfs plaats inrui men voor ouders, die geen enkele rela tie met de school meer behoeven te hebben. In al ;deze voorgestelde maatregelen openbaart de socialistische minister van Kemenade precies wat voor deze kringen inspraak en democratisering betekent. Waar ze functioneert bij de bizondere school wordt ze de nek om gedraaid en waar ze niet kan functione ren bij het openbare onderwijs, moet ze door allerlei kunstmatige maatregelen in stand worden gehouden. De oorzaak daarvan? Dat is heel eenvoudig. De begrippen inspraak en democratisering mogen niet dienen om onze kinderen nog langer op te voeden in de vreze des Heeren. Ze moeten juist leiden tot maatschappij veranderingen waarin voor de vreze des Heeren geen plaats meer is. Laten we ons toch niets wijsmaken. Al te zeer zijn we vandaag geneigd in te gaan op drogredenen, die geen hout snijden. Zoals de veranderende tijden, andere omstandigheden en een meer verbreide algemene ontwikkeling. Na tuurlijk kunnen we dat niet ontken nen, mits we maar niet uit het oog ver liezen, dat de strijd die een christen heeft te strijden, door de eeuwen heen dezelfde blijft. Slechts de fronten ver schuiven wat. Van het grootste belang daarbij is welke wapens we in die strijd hante ren. In tegenstelling tot de Vorst der duisternis, die het toegelaten wordt om zijn wapenarsenaal te verfijnen en uit te breiden, bindt Gods Woord christe nen duidelijk aan de wapens die Hij hen uit en door datzelfde Woord aan reikt. Ze hebben op Golgotha hun waarde bewezen. Zouden ze ons dan te min zijn? Ds. Blok hield, zoals op deze midda gen de gewoonte is, eerst een meditatie met als uitgangspunt Jesaja 35: „De woestijn en de dorre plaatsen zullen hierover vrolijk zijn; de wildernis zal zich verheugen en zal bloeien als een roos". Deze toespraak culmineerde daar in, dat dit ook w"-'*elijkheid is gewor den, nu onder i 'ilde stammen in West Irian door ^ooi^ ;^ndings-arbeiders het Evangelie wo'^erliJGbracht. Hoewel de prediking eerst "lii©; grote moeilijk heden is gepaard gegaan, had hij mo gen constateren welke gezegende vruch ten dit onder deze volkstammen heeft gebracht. „De einden der aarde zullen zien het heil onzes Gods". De reis. werd gemaakt vanaf Am sterdam (Schiphol) naar Rome, waar de eerste landing plaats had, vervol gens over Athene, India, Bombay, Sin gapore naar Djakarta. De week daarna werd gevlogen naar Biak, Santani en vandaar naar de binnenlanden van West Irian, wat nu Irian Jaya heet. Te Santani, nabij het vroegere Hol- landia, is het vliegveld van de M.A.F., de Missionary Aviation Fellowship, een Amerikaanse zendingsorganisatie, die zich ten doel stelt door het verlenen van lucht-transport de zendingsar- beid in moelijk bereikbare gebieden mogelijk te maken of te vergemakke lijken. De vliegeniers werken zonder salaris; de organisatie ontvangt bijdra gen van kerken over de gehele wereld. De kleine vliegtuigjes en ook de heli- coptères zijn niet verzekerd; dat zou ook niet kunnen, want er worden ge vaarlijke tochten meegemaakt en meer dan eens zijn er ongelukken mee ge beurd. Niet ene vlucht wordt er gedaan of er wordt onder de vleugel gebeden voor het slagen van de tocht en ge dankt bij veilige terugkomst. Spreker had dit meegemaakt; dit was geen vorm, maar een daadwerkelijke beleving van de ernst, die er van uitgaat. In Santani is een eigen gasthuis, waar de zendingsarbeiders met hun gezin hun vakantie doorbrengen; er zijn ook zie kenhuizen, zendingsscholen en inter naten, waar de kinderen van de zen dingsmensen onderwijs ontvangen. Wanneer men van Djakarta ver trekt, houdt alle communicatie op. Met een oud vliegtuig werd naar Biak ge vlogen; vandaar gaat het dan met klei ne vliegtuigjes, in de grote van de ons bekende sproeivliegtuigjes, waarin met de piloot mee, hoogstens drie man kunnen plaats nemen, over de hoge bergruggen naar de zendingsposten. Er zijn daar verschillende iposten, o.m. Amerikaanse, Engelse; Duitse, van de Evangelische Kirche, Gereformeerde van art. 31 enzovoort. Ook (daarheen igaan de vliegtuigjes van de M.A.F.; e,.' is echter een bindende afspraak, dat ieder zijn eigen terrein heeft. Tot vóór de tweede wereldoorlog hadden de Jali's nooit een blanke ge zien. De eerste kennismaking was met de mensen uit de vliegtuigjes. Ds. Kuyt is de pionier geweest, die in 1963 de post Abenaho Stichtte; in 1964 werd de Passvallei-airstrip voor landingen, met behulp van de Jali's geopend. Zeldzame beleving Het was een zeldzame belevenis voor ds. Blok, toen in de Passvallei, in het centrale bergland van Irian Jaya werd geland. Het was zo vertelde hij of ik het stenen tijdperk binnenstapte. De Jali's zijn alle kleine mensen, ze zijn echter taai en sterk en lopen vrij wel naakt. Hij werd er als de -Toean- toean (heer van de heren) met grote eer ontvangen, waarbij honderdon men sen aanwezig waren. De wijze van begroeting geschied niet door het geven van een hand maar door een omhelzing, waarbij de hoofdman zich tegen je aandrukt. Spreker gaf in het k'irt eni ge indrukken van het algemene leven onder deze stammen weer. Van het huwelijksleven kunnen wij, westerlingen, ons geen denkbeeld vor men. De vrouwen leven gescheiden van de mannen. In één huwelijk mogen maar twee kinderen worden geboren. De achtergrond daarvan is, dat er heel weinig voedsel is en door uitbreiding de stam ten onder zou gaan. Toch heerst er geen zedeloosheid, er zijn Dorpsweg 28.34 Sbmmetsdijk Tel. Werkplaats (01870) 4436 strenge huwelijkswetten en overspel wordt zwaar gestraft. De man zowel als de vrouw wordt dan afgeranseld en er moet een hoge boete worden betaald, in de vorm van een varken! Een varken heeft daar echter de waarde als b,v. bij ons een nieuwe Mercedes! Spreker ind een dergelijk geval meegemaakt; 's- avonds tien uur kwam er een man aan het huis van dhr. Looyen waar hij was gelogeerd, met de vraag of de Toean toean uit Holland niet kon bemiddelen, want hij kon de boete niet betalen! Er moet echter betaald worden, kan hij het niet, moet de familie het doen. Om in het leven te blijven wordt elk stukje grond in cultuur gebracht. Het land wordt ook gebraakt, zoals we dat in de Bijbel kunnen lezen; namelijk in een jaar niet bezaaid. In korte tijd is het dan weer een wildernis. Er worden zoete aardappelen gekweekt, een soort andijvie en andere bladgroenten, ook vruchten, zoals bananen. Vlees is een luxe. Men maakt ook jacht op vogels, ratten (zoals bij ons op konijnen), slan gen enz. Als er grote honger was, ging I men bij naburige stammen op mensen jacht! Tot verleden jaar waren er kan nibalen. De zending heeft een totale ommekeer onder deze mensen teweeg gebracht, het kannibalisme komt niet meer voor. Er worden ook nieuwe kweekwijzen van groenten en andere produkten aangeleerd en allerlei voe dingsmiddelen ingevoerd. De zendingsmensen leven echter op westerse wijze; ze wonen in leuke zelf gebouwde bungalows, waarin ze een ijskast en meer dergelijk comfort heb ben, al passen ze zich overigens bij de levenswijze van de bevolking aan. De Jali's zelf zijn gastvrij; men mag nooit iets afslaan wat ze aanbieden. Zo werd spreker een compleet varken aangebo den. „Wat moet ik er mee?" vroeg hij aan de heer Looyen. „„Aanpakken en het grootste deel weer teruggeven" was het antwoord. Toen spreker dit deed ging er een gejuich op, want, zoals ge zegd, vlees is een grote luxe. (Vervolg pag. 2 Ie kolom) Dit is een van de vliegtuigen van de M.A.F., verschillende zendingsposten bezocht waarmee ds. Blok de Op dit plaatje ziet men hoe de vrouwen met hun schortjes zijn gekleed en met de netten op hun rug, waarin zij van alles en nog wat vervoeren. Het is hier juist de maandelijkse winkeldag; waar de vrouwen gelegen heid krijgen om te kopen. Vooral zeep is een zeer begeerd artikel! STAD AAN 'T HARINGVLIET Uitgesproken 1-6-1976: M. van der Steenhoven, Achterdijk 10 Stad aan 't Haringvliet, zaakdoende aldaar, Voor straat 28. Curator: Mr. L. J. den Hollan der, O. Achterweg 10, Middelharnis. Zoetwaren - Distributiecentrum van Melle - Verduyn B.V., organiseerde voor zijn klanten een grandioze voorjaarsak- tie gedurende de maand mei, waarbij voor meer dan 20.000 gulden aan prij zen werd verloot. Waaronder geheel verzorgde 14 daag se reizen naar Tunesië, Costa Brava enz., alsmede o.a. enkele televisies. Op 4 jimi j.l. vond de trekking plaats door notaris Mr. de Beijl uit Goes, waarbij de Fa. van Heest, Pieterstraat 39 te Goedereede de hoofdprijs won, na melijk een volledig verzorgde 14-daag- se reis naar Tunesië voor 2 personen. Van Melle - Verduyn B.V. wilde op de ze manier, naast de bij zijn klanten bekende verkooppolitiek, zijn service en begeleiding, zijn afnemers in de ge legenheid stellen om de spanningen die het dagelijks zakenleven met zich mee brengt het hoofd te bieden. Een firma dus die wat voor zijn klan ten doet en in samenwerking met hun iets probeert op te bouwen. Dhr. van Heest (rechts op de foto) neemt de waardebon in ontvangst van dhr. Neele, direktielid van van Melle-Verduyn B.V. Als een proef met het uitzetten van oesterbroed in het Grevelingenmeer in Zeeland slaagt, produceert Nederland over enkele jaren weer uitsluitend ech te Zeeuwse oesters. „In de winter van 1962-1963 is 99 procent van de oesterteelt in Zeeland door de kou gestorven", vertelt prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijks instituut voor Visserij Onderzoek (Rivo) in IJmuiden. Met de import van Frans oesterbroed is langzaam het bestand weer opgebouwd maar nog steeds zit Nederland met een produktie van 15 miljoen oesters 10 miljoen stuks bene den de voorgenomen produktie in Zee land. „In de afgesloten Grevelingen bleek onlangs op sommige plaatsen oester broed te vallen", vertelt Korringa. „We gaan nu onderzoeken of de omstandig heden inderdaad goed genoeg zijn om in het Grevelingenmeer broed te kweken". Voorwaarde De voorwaarden daarvoor lijken re delijk goed aanwezig. Het broed moet vallen op plaatsen waar weinig stroming is zodat de larven zich op een harde en schone ondergrond kunnen nestelen. Het Rivo gaat op verschillende plaatsen deze schelpen en stenen in het water gooien om die nestelplaatsen te schep pen. „Het zoutgehalte in het Grevelingen meer wordt door Rijkswaterstaat op peil gehouden en mag niet beneden de 25 promille zakken. „Met het huidige warme weer is dat geen probleem maar als het lang regent komt die grens wel eens in gevaar", al dus Korringa. Overgezet Het oesterbroed moet eerst twee jaar in rustig water groeien. Daarna wordt Ret overgezet in de Oosterschelde waar door de sterkere stroming meer voedsel wordt aangevoerd en de oesters groot en vet kunnen worden. Korringa heeft duidelijk voorkeur voor de Zeeuwse oesters. „Deze soort overwintert beter. Ze zijn iets minder zoet dan de Franse. Alleen een kenner zal dit verschil proeven", aldus' Korringa, die zegt dat hij zelfs de verschillende broedplaatsen in Zee land aan de kwaliteit van de oester kan onderscheiden. Jaren Het duurt wel enkele jaren vóór we weten of de Grevelingen geschikt is als OUDDORP De Konijnen en Pluimveefokkersver- eniging „Nut en Genoegen" Ouddorp or ganiseert op maandag 5 juli a.s. een grote „Bingo Avond" in het veren, ge bouw,^ Stationsweg 3, Ouddorp. Vele fraaie en waardevolle prijzen zijn met het gezellige familiespel „Bingo" te winnen, er kan worden meegedaan door groot en klein, de toegang is gra tis! terwijl er ook nog een gratis ver loting zal worden gehouden. Ophalen oud papier. Zaterdagmor gen vanaf 8 uur zal door de Muziek vereniging en Drumband weer oud papier worden opgehaald. Wilt u het s.v.p. gebundeld aan de weg gereed zetten? De vissers vangen zo veel tong en schol, dat de toegestane hoeveelheden voor dit jaar al voor meer dan de helft zijn ,,opgesoupeerd". Tot 19 juni werd al 58'72 ton tong gevangen (dit jaar mag 9200 ton) en 21.150 ton schol (dit jaar toegestaan 35.600 ton). Omdat het jaar nog niet voor de helft is verstreken, betekent dit dat de vis serij op tong en schol mogelijk moet worden stopgezet. Tenzij de vissers zich voor het komende halfjaar beperkin gen opleggen, zodat de wettelijk toe gestane hoeveelheden niet zullen wor den overschreden. Dit zei dé heer B. A. de Jonge, voor- ztiter van het Produktschap voor vis en visprodukten in Den Haag tijdens een vergadering van het schap. .>O^JSD^;^s0^i^.i>.yS^S^S^Ö>SÏS^S^S^3^D^^S5Ss3OS3*^ kweekplaats voor oesterbroed. Lukt het, dan kan de oesterproduktie in Zeeland worden opgevoerd tot 30 miljoen stuks per jaar. Korringa vreest geen afzet- problemen. Meer dan 30 miljoen stuks kan de produktie nooit worden, omdat voor zoveel oesters te weinig voedsel in de Oosterschelde wordt aangevoerd. (Alg. Dagbl.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1