Verbazing bij B. en W.; hoorcommissie heeft zelfs vrede met een „duiven- bungalow" Nieuvifs I I EEN OK-iSiRllii.WAGEil I ALS EiN NlillWi AOT I \t= Grootvader vertelt GARAGE KNOPS B.V, RAAD DIRKSLAND: Met een mengeling van verba zing en ontstemming heeft burg. H. Bos van Dirlisland in de don derdagavond gehouden raadsver gadering gereageerd op een uit spraak van de zgn, „hoorcommis sie". Deze commissie hoort de ver- ongelijltte partij wanneer de i.v.m. de weigering van een bouwvergun ning door B. en W. bij de raad in beroep komt. Veelal zijn de com missieleden dermate gevoelig voor de argumenten dat ze de raad ad viseren wars van de uitspraak van B. en W. zo'n vergunning dan tóch te verlenen, een uitspraak die steeds tot een stevige botsing aan leiding geeft Rechtsbescherming I Uit Spanje Tweede geval Handen af Parkeren Adoptieplein uit de icericen Nieuws van yyDe Proeftuin" Brandweerkorps van Nieuwe Tonge redde sportveld van N.T.V.V. Regels voor het aanbieden van iiuisvuii Gasafzet steeg bijna 8 procent ■'"^m^-^^ BON Diploma-uitreiking Teclinisclie School 4 Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Dinsdag 29 juni 197G Donderdagavond deed zich opnieuw zo'n frontaal treffen voor. B. en W. had den aan dhr. Ph. Logmans, Molendijk 28 te Herkingen een vergunning gewei gerd voor het bouwen van een duiven hok aan de Volkerakstraat omdat op de grond de bestemming „tuin" rust en er uitsluitend erfafscheidingen ge bouwd mogen worden, zoals de raad dat zelf in het daar geldende bestemmings plan heeft verordend. Het hok zou oor spronkelijk 12.80 mtr. lang en 3.80 mtr. hoog worden. Dat ging de hoorcommis sie ook wel wat te ver maar ze meen den dat de vergunning wél verleend zou kunnen worden wanneer de lengte tot 7.80 meter zou worden terugge bracht, op te trekken van dezelfde steen als de woning en voorzien van dezelfde kleuren. Hoezeer de commissie ook pleitte voor het verlenen van de ver gunning. B. en W. hielden voet bij stuk en van hen het voorstel de vergunning niet te verlenen en het beroepschrift van dhr. Logmans ongegrond te verkla ren. De hoorcommissie heeft uitslui tend de taak te onderzoeken of B. en W. de besluiten van de raad juist uit voeren; wanneer dat het geval blijkt te zijn dan past het de commissie niet op de stoel van het college te gaan zit ten!" liet de voorz. duidelijk verwijtend horen. „Als alles al van te voren vaststaat dan heeft het ook geen zin dat de com missie nog iemand hoort!" wierp dhr. V. d. Velde daar als voorz. van de Commissie optegen. Ook dhr. Th. van Prooijen (PvdA) dacht er zo over: als de commis sie uit het contact geen conclusie meer mag trekken dan houdt alles op De voorzitter echter liet zich niet in timideren: „zoals het nu gaat zit er bestuurlijk iets helemaal fout!" stelde hij met de meeste nadruk vast. Als raad hebt u m.b.t. de bouw van bijgebou wen een duidelijke beleidslijn getroffen waaraan B. en W. de hand hebben ge houden. Als dan de raadscommissie ac- coord gaat met een zo groot duiven hok dat het een duivenbungalow mag heten dan is dat voor het college een hoogst onbevredigende zaak!" maakte de voorz. duidelijk. Het zou de voorzitter aannemelijker toegeklonken hebben wanneer de com missie zich aan het oordeel van B. en W. hadden geconformeerd, maar, om betrokkene toch te helpen een wijziging van het bestemmingsplan hadden gesug gereerd. De voorz. liet er geen twijfel over bestaan van de hoorcommissie af te willen en haar werkzaamheden bij de commissie ruimtelijke ordening on der te brengen. Via dhr. J. L. Poortvliet (VVD) kwam er nog een ander aspect, dat van de rechtsbescherming, aan de orde. Dhr. Poortvliet zei niet zo'n bezwaar legen de duivenbungalow te hebben maar wel duivenoverlast voor de omgeving te vrezen. Het motief van dhr. Poortvliet M Raadslid D. de Bonte werd don- s derdagavond door burg. Bos spe- m g ciaal verwelkomd. Dhr. de Bonte s was weliswaar op vakantie in g Spanje maar hij was mede voor s g de raadsvergadering even over g komen vliegen om de volgende g dag weer terug te gaan. Hij ont- m g hulde eerlijk wat hem daartoe g gebracht had: „Ik had al zo lang 1 p eens willen vliegen, maar omdat g g mijn vrouw dat niet durft was er p nooit van gekomen; nu had ik m m'n kans!" verklapte hij glunde- s rend. s iiiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii werd weliswaar wat „oneigenlijk" ge vonden omdat het niet daarom maar om een bouwkundige bestemmmg ga.-it, maar er werd door de voorz. toch wat nader op dat aspect van rechtsbescher ming ingegaan. Het gaat niet aan de om geving de ene dag nog met de onmo gelijkheid maar de andere dag met een groot duivenhok te confronteren. Dhr. D. de Bonte kon zich dat be zwaar best indenken: de omwo nenden voelen wellicht niet voor zo'n duivenfabriek", overwoog hij. Van dhr. P. A. Leijdens en dhr. Kalle mocht het desondanks toch wel door gaan, zo ook van dhr. van Prooijen die meende dat „die man z'n levensvreug de moet hebben zolang hij er niemand mee hindert". Commissievoorzitter dhr. v. d. Velde haalde tegen de kracht van argumen ten van het college maar wat bakzeil en hij formuleerde de uitspraak van de commissie in dier voege dat B. en W. wordt gevraagd te bezien of er langs de geordende weg een mogelijkheid voor dhr. Logmans bestaat. Dat viel bij het college in heel wat betere aarde. Dhr. v. d. Velde won de hele raad voor die uitspraak en aldus geschiedde Ook dhr. L. Brooshooft, Emmalaan 14 te Dirksland was een bouwvergunning geweigerd. Ook zijn bouwplan bleek in strijd met het geldende bestemmings plan, maar nog afgezien van de feite lijke onmogelijkheid van goedkeuring wezen B. en W. erop dat in de huidige tijd een agrarisch bedrijf van een zo danige omvang niet meer thuishoort. In dit geval slaagde de voorz. er niet in de commissie tot andere gedachten te brengen. De commissieleden hadden zich ter plaatse georiënteerd en unaniem verklaarden ze van mening te zijn dat de nieuwbouw die dhr. Brooshooft wil ple gen aanzienlijk fraaier zal zijn dan wat er nu staat. De raad, minus weth. van lïossum (weth. van Dis was afwezig) verwierp dan ook het voorstel van B. en W. de bouwvergunning te weigeren; die werd dhr. Brooshooft thans wel toegekend. Het gemeentebestuur van Bruinisse krijgt bij zijn Dirkslandse collega's geen voet aan de grond als het gaat om het Brusse verlangen een aantal recreatie gebieden (van Dirksland) in de Greve- lingen bij het grondgebied van Brui nisse te trekken. Er zouden van Djrk- slandse grondgebied 400 hectares wor den afgesnoept en dat zou jaarlijks een fikse vermindering van de uitkering naar oppervlakte ingevolge de financi ële verhoudingswet betekenen. Als het aan Dirksland ligt derhave geen schijn van kans voor de Bruenaren. Om aan het „onzorgvuldig" parkeerge- drag op het Adoptieplein te Herkingen een eind te maken stelden B. en V/. voor een achttal parkeerplaatsen aan te leg gen langs de zuidzijde van het plein en voorts het parkeren op het gehele NED. HERV. KERK Beroepen te Kesteren en Schoonre- woerd j. Verkade te Montfoort. Gies- sen-Nieuwkerk F. v. d. Sluis te Nieuw Beijerland. Neerlangbroek J. Kommers kand. te Groenekan. Sommelsdijk A. de Reuver te Tholen. Aangenomen naar Giessen-Rijswijk (N.B.) J. V. Drenth ind. pred. te Ede. Ds. J. R. Cuperus em. pred. te Wad- dinxveen is dezer dagen 45 jaar predi kant. Hij werd geboren in 1900 en in 1931 predikant te Mastenbroek. Daarna diende hij de gemeenten van 's Grevel- duin-Capelle (1933-1937) Doornspijk (1937-1957) en Waddinxveen (1957-1966) Na zijn emeritaat verrichtte hij nog in enkele gemeenten hulpdiensten. Oosterwolde: Wegens vertrek naar Epe nam ds. H. Vreekamp afscheid met een prediking over Efeze 3 14-21. Stadskanaal: Na bevestiging door ds. W. V. Retnnes van Oosterwolde (G.) met Hand. 2 16-18 deed ds. A. Kaste lein, gekomen van Strijen, intrede met Hand. 2 36. GEREF. KERKEN Beroepen te Lutten T. Ouwehand te Springdale (C.) Bunschoten J. Kuhle- meyer te Vorden. De Lier P. Westereng te Barneveld. Aangenomen naar Zwijndrecht A. Scherpenisse te Scheveningen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Den Haag (v.v.) J. Jan- se te Haarlemmermeer. Vlaardingen (b)v.) R. Brands kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Ferwerd T. Hut- tinga kand. te Groningen. Bedankt voor Appingedam, Leerdam, Onnen, Surhuisterveen, Valthermond kand. T. Huutinga te Groningen. Bruch- terveld H. Pool te Veendam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Ede B. Bijleveld te Bussum en P. Rifabers te Den Haag. Damwoude en Maassluis A. van Heteren kand. te Sassenheim en H. Klomp kand. te Ede. N. Vennep A. Bijkerk te Aalten en H. Klomp kand. te Ede. Rotterdam-W. A. V. Heteren kand. te Sassenheim en H. Klomp, kand. te Ede. Beoepen te Boskoop en Arnhem H. P. Brandsma zend. pred. te Amersfoort. Groningen G. Born te Dokkum. Doorn spijk en Damwoude H. Klomp kand. te Ede. Ouderkerk aan de Amstel A. van Heteren kand. te Sassenheim. Zutphen kand. R. Soeters te Apeldoorn. Bedankt voor Werkendam P. Beek huis te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's Gravenzande R. Bo gaard te Leiden. Katwijk en Aalst A. Hoogerland te Krabbendijke. Aangenomen naar Utrecht S. v. d. Net kand. die bedankte voor 16 andere be roepen. Zeist kand. J. v. Eckeveld te Scherpenzeel, die bedankte voor 46 an dere beroepen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Rotterdam, Alblasserdam Rotterdam-Z. en Goes kand. A. van Straalen te 's Gravenzande. Ook het Chr. Vormingsinstituut „De Proeftuin" heeft dezer dagen zijn deu ren gesloten voor de zomervakantie. Zoals we reeds meldden gaat de hui dige direkteur, dhr. Logmans Middel- hamis verlaten en heeft het bestuur in zijn plaats dhr. C. M. Visser be noemd. Als er nog zijn, die zich willen aan melden als deelnemer aan het vormings programma, dat D.V. in september a.s. aanvangt, kan dit via Postbus 111 van het instituut. Na 19 juli a.s. woont dhr. Visser op Dorpsweg 76 te Sommelsdijk. Ook hij zal dan graag aanmeldingen in ont vangst nemen en inlichtingen verstrek ken. Hij zal dan ook telefonisch be reikbaar zijn onder nummer 01870 - 4546. Alle deelnemers zullen in de va kantie door iemand van het instituut bezocht worden ter kennismaking. overige plein en de toegangsweg te ver bieden. De twee Herkingse raadsleden, de he ren V. d. Velde en Kalle vonden dat slechts een halve maatregel die bij voorbaat verre ontoereikend werd ge noemd. Zij vonden bij raad en college zoveel gehoor dat besloten werd niet 8 maar 13 parkeerplaatsen aan te leggen. NIEUWE TONGB Door de enorme droogte van de laat ste maanden was het sportveld van de voetbalver, in een dorre woestijn ver anderd. Zou er op korte termijn geen water op komen dan was het een ho peloos geval geworden. Maar het bestuur deed een beroep op het brandweerkorps om de oefen avond op het voetbalveld te houden. Omdat echter op de oefenavond andere zaken aan de orde waren hebben een aantal van de leden een vrije avond geofferd om water op het veld te pom pen waardoor het veld werd gered. Evenals de afgelopen winter toen er werd getracht om er een ijsbaan te ma ken is het nu gedaan om er gras op te krijgen. Het bestuur van de voetbalver, is dan ook van mening deze spontane hulp op deze manier aan de inwoners bekend te maken met een dankwoord aan onze brandweermannen. Namens alle leden van N.T.V.V. MIDDELHARNIS De reinigingsdienst komt elke week bij U het huisvuil ophalen. Van U wordt verwacht, dat U het vuil in gesloten, en in goede staat verkeren de, plastic zakken bergt en deze zakken aan de openbare weg plaatst op de dag, dat de reinigingsdienst langs komt. Helaas is er in de gemeente nog een groep mensen, die slechts gedeeltelijk meewerkt om het straatbeeld zo schoon mogelijk te houden. Vaak treft de reinigingsdienst zakken aan, die kapot zijn en waaruit het huis vuil gedeeltelijk op straat valt. Voorts worden er herhaalde malen 's avonds zakken bij de weg geplaatst, terwijl de reinigingsdienst deze pas de volgende dag komt ophalen. Zowel het één als het ander geeft aanleiding tot overlast bij uw mede dorpsbewoners. Om deze overlast te beperken en het dorp zo schoon mogelijk te houden, ver zoekt het gemeentebestuur U voortaan uw huisvuil pas aan de openbare weg te plaatsen op de dag, dat de reinigings dienst het komt ophalen en de plastic zakken goed te sluiten. Eventuele overtredingen zijn straf baar volgens de Algemene Politie Ver ordening. ST. ANNALAND Veertig jaar muzikant. De wethou der Abr. J. Scherpenisse is veertig jaar muzikant bij de Koninklijke Fanfare „Accelerando" in St. Annaland. Tijdens de wekelijkse repetitie werd hij door de voorzitter van de Fanfare, de heer Abr. J. Boogaard in hartelijke bewoor dingen toegesproken en tevens gefeli citeerd metdit jubileum. Hij ontving de oorkonde van de Koninklijke Ne derlandse Muziekfederatie en tevens de K.N.F.-speld. Van de Muziekvereniging ontving hij een leren agendaportefeuille. De totale gasafzet inclusief de export is gestegen van 82,5 miljard kubieke meter in 1974 tot ongeveer 88,9 miljard kubieke meter in 1975, dus met 7,7 procent, aldus het jaarverslag van de Vereniging van Exploitanten van Gas bedrijven in Nederland (VEGIN). Ofschoon de totale jaarlijkse afzet nog steeds toeneemt was de procentuele stijging beduidend minder dan in voor afgaande jaren (1970/1971 - 38,5 procent, 1971/1972 - 33,1 procent, 1972/1973 - 20,2 procent, 1973/1974 18,4 procent en 1974/1975 - 7,7 procent). De leveringen van de gasdistributie- bedrijven stegen van 17,9 miljard ku bieke meter in 1974 tot ongeveer 20 miljard kubieke meter in 1975, een toe neming van 11,7 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. De rechtstreekse leveringen van de Nederlandse Gasunie aan de indus trie daalden van 23,2 miljard kubieke meter in 1974 naar 22,1 miljard kubieke meter in 1975, een daling van 4,8 pro cent. De export steeg van 41.4 miljard kubieke meter in 1974 tot 46,8 miljard kubieke meter in 1975, een stijging van 13 procent. VEBVOIiOVEBHAAL door Jan Knape M.%a. 54 EEN HOOFDSTUK UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE ARMEN ZORG OP HET EILAND. Meester Bothman gaf de avond vóór het feest aan Mesjeu te kennen, dat hij noch aan de aubade voor het Gemeen tehuis noch aan de optocht van de schoolkinderen zou deelnemen. Daar zat Mesjeu mee: zoiets had hij nog nooit meegemaakt en hij had ook niet kun nen vermoeden, dat dit ooit zou kun nen gebeuren. „Had Meester er bezwaar tegen, dat de Christelijke school mee deed?" „Nee, volstrekt niet, als iemand Christelijk wou wezen dan moest-ie dat zelf weten; maar hij was als soosjalist tégen de Monarchie en zou daarom niet meewerken aan de viering van een Koninginneverjaardag." Mesjeu pleegde dadelijk overleg met de Burgemeester. Die wist raad: „dat is dienstweigering!" was zijn oordeel. „Als Meester Bothman in zijn weige ring volhardt dan zal dat zeer ernstige gevolgen voor hem hebben. Het water staat toch al aan de lippen. Ik heb moeite om de Raad in bedwang te hou den als dat onderwijzertje ter sprake komt. Zeg hem dat maar Mesjeu zei het en Meester ging door de knieën. Hij zou geen dienst weige ren, maar in zijn achterhoofd rijpte toch een plan: „hij zou voor iedereen de monstreren, dat hij gedwongen was om aan deze „poppekast" mee te doen. Hij kwam 's morgens naar school, zijn voe ten staken in nieuwe geelgeverfde klompjes. Klompen droeg hij trouwens 's winters ook, maar dan was het om koude voeten te voorkornen. Nu hing een vuurrode das van zijn overhemd af. Toen de optocht op het plein stond opgesteld stak hij een pijp aan, hij blies wolken rook uit als een stoom bootMesjeu kwam haastig naar hem toe en zei: „schande!" Meester grijns deMesjeu vroeg of hij niet wist, dat er op school niet mocht worden ge rookt volgens de door de Gemeente raad vastgestelde instructie voor het onderwijzend personeel. Ja, dat wist Meester, „maar hier benne we buiten; in het speelkwartier roken we toch ook als we op het schoolplein zijn." En om verdere critiek bij voorbaat af te snij den zei hij nog: „in de instructie staat niet hoe we ons kleden moeten. Ik mag toch wel op mooie klompen lopen als ik van mijn tractement geen behoor lijke schoenen kan kopen! En ik mag toch in de optocht wel meeslenteren met mijn handen in mijn zakken, want het is fris weer vandaag en ik ben niet van plan om een kou te vatten. Ik heb mijn neuswarmertje aangestoken in de hoop, dat ik straks van de Feestcom missie een goeie sigaar krijg. Ik heb in maanden al geen goeie sigaar gerookt, het kan er gewoon niet op overschie- teMeester grijnsde nog eens en zei: „het zal wel moeilijk lopen wezen op die klompen, dat wordt geen mar cheren in de maatMeester glori eerde, hij had ze toch „tuk". Maar hij glorieerde te vroeg: het is kwaad ker sen eten met je meerderen! Die eigen avond kwam de diender, die tevens gemeente-bode was, hem zeggen, dat hij de andere morgen om half negen bij de Burgemeester moest komen op het Gemeentehuis. Meester vroeg: „is het voor dienstzaken?" En de diender zei in zijn onnozelheid: „dat zal wel." Toen zei Meester grinnekend: „Zeg dan maar tegen Zijn Edelachtba re, dat mijn dienst eerst om negen uur begint en dan moet ik op school weze. Wat moet ik nou doen?" De diender herinnerde zich tijdig, dat hij ook zo'n beetje gezagsdrager was en zei na drukkelijk: „de Burgemeester heeft ge zegd van half negen en je hebt maar te zorgen, dat er bent." Meester Both man gaf zich gewonnen, de andere dag kon de diender hem 's morgens half ne gen bij de Burgemeester aandienen. De Burgemetester begon met te zeg gen, dat hij tot ergernis van het hele dorp „voor schandaal" in de feestelijke optocht had meegelopen. Meester viel in de rede: „behalve voor mijn geest verwanten". De Burgemeester zei met een daverende stem: „ik voer hier het woord!" En hij vervolgde met te zeg gen, dat Meester bezig was om de Ge meenteschool tot de grond toe af te bre ken. Meester schudde ontkennend zijn hoofd, maar hij zweeg. En de Burge meester vervolgde, dat zoiets in de toe komst niet meer zou worden geduld. Hij ging nog verder: Meester zou er goed aan doen om naar een andere betrekking om te zien, want hij liep grote kans om door de Gemeenteraad wegens wangedrag te worden ontsla genDat kon in die tijd nog, want de Ambtenarenwet moest nog worden uit gevonden, die zou de Ambtenaren te gen willekeur van de Overheid gaan beschermen. Er was alleen het „Worg- wetje" van Minister Kuyper, dat het Overheidspersoneel verbood om te sta ken op poene van met de Strafrechter in aanraking te komen. De Ambtenaren wet was broodnodig, want er werd wel eens met ambtenaren „gemorst". Maar dat men het „Worgwetje" aan de kant heeft gezet kan de instemming van Schrijver dezes niet hebben. Wat is een Overheid, die ambtenaren heeft, die weigeren om het hen opgedragen werk te doen! Zo'n Overheid is machteloos! Toen de Burgemeester uitgeraasd was 't Is een eerlijke aanbieding. Ben kernge zonde wagen, niet ouder dan 'n jaar of drie en ten hoogste 75.000 km. gereden. Een OK-Inruilwagen heeft niks te verbergen. Dat blijkt wel uit de gratis inspektie- beurt. Bovendien hebt u twee weken of 1.5000 km. om de wagen zelf te testen. Bent u niet tevreden? Ruil hem in. Op een OK-Inruilwagen krijgt u 3 maanden of 10.000 km. volledige garantie. Zowel op onderdelen als arbeidsloon. Zo koopt u een gebruikte wa gen met zekerheid, voor 'n zuinige prijs bij de Opel OK-dealer. Trouwens, over het kopen van een gebruikte wagen hebben we een informatief boekje. Kunt u gratis aanvragen met onderstaande bon. In envelop (frankeren brief) sturen naar General Motors Continental S.A. Nederland, Parmentierplein P.B. 5061 Rotterdam. Voor boekje „Hoe koop ik een gebruikte auto?" als 1, het Naam: Straat: Plaats: Bijgaand naamblok s.v.p. uitknippen. Dealer voor Goeree-Overflakkee: Langeweg 113, Middelharnis, 1«i. 01870-20 43/22 22. Financiering via het ÖMACN-pian. Dinsdag 15 juni en donderdag 17 juni werden in de aula van de Technische School de diploma's aan de geslaagden uitgereikt. De geslaagden zijn: Diploma theoretisch technisch onderwijs G. L. Soeteman, P. J. Bolkenbaas, Ouddorp; J. C. W. Vervloed, J. Bake- laar, Achthuizen; J. v. d. Welle, H. Trommel, Stad a.h. Haringvliet; P. Baart, Oude Tonge; L. P. Crezee, Oolt- gensplaat; M. Jongejan, E. J. Terpstra, A. Lugthart, A. van Gulik, Dirksland; A. L. Dubois, H. Grootenboer, Middel harnis; P. Kachelland, A. J. G. Noor dijk, Herkingen; W. P. Klein, Sommels dijk. Afgewezen 1, hereksamen 1. Diploma Bouwkunde praktische oplei ding: J. E. M. Broeders, M. Korteweg, Oude Tonge; C. J. de Geus, Dirksland; W. Groenendijk, Ooltgensplaat; A. Groo tenboer, Stellendam; A. W. Hoogland, J. Klepper, C. W. v. d. Linde, P. C. Meijer, A. de Ronde, Ouddorp; P. Looij, P. C. Looij, C. J. Lugtenburg, J. C. Hameete, Nieuwe Tonge; C. Maliepaard, D. B. Visser, Stad aan 't Haringvliet; G. 't Mannetje, Goedereede; A. v. d. Veer, Herkingen; M. Mijs Den Bommel; W. J. Nelis, Sommelsdijk. Af gewezens; Hereksamen 1. Diploma Bouwkunde individuele op leiding N. A. Bakelaar,. Ouddorp; J. A. A. Campfens, G. H. Houthuizen, Achthui zen. Diploma schilderen praktische oplei ding: J. Rokven, Sommelsdijk. Diploma Consumptieve techniek prak tische opleiding: F. J. M. Broeders, A. Westdijk, Oude Tonge; P. Dingemanse, Dirksland; A. van Groningen, L. v. Ours, H. L. Vroeg- indeweij, Middelharnis; J. M. Hack, Achthuizen; H. C. Kievit, Sommelsdijk; J. Kooijman, Ooltgensplaat; N. Osse- weijer, Den Bommel. Diploma consumptieve techniek indi viduele opleiding: G. Franke, Sommelsdijk; O. de Vries, Nieuwe Tonge. Diploma Elektrotechniek praktische op leiding: J. van Ast, T. C. van Prooijen, Dirks land; A. J. Borgdorff, Den Bommel; P. C. Markesteijn, P. J. Paulen, J. L. A. Thijssen, Oude Tonge; H. Mulder, C. I. Pille, C. van Zanten, Middelharnis; L. Neels, Ooltgensplaat; A. Portenge, J. de Vogel, Melissant; J. Tanis, Ouddorp. Hereksamen 2. Diploma Mechanische techniek prakti sche opleiding: J. G. E. Aupperlee, B. J. Mooijaart, L. Oudzegel, H. L. de Vlugt, J. A. Vroeg- indeweij, Middelharnis; W. v. d. Doel, C. V. d. Vliet, Nieuwe Tonge; H. Grinwis, P. Grinwis, K. Mastenbroek, P. Spuij, Ouddorp; H. J. van Heest Goedereede; L. K. Koese, A. Melissant, B. Melissant, Stellendam; G. J. Breur, A. Huijer, L. Schellevis, Somhielsdijk; A. J. Duim, E. de Ruiter, Ooltgensplaat; J. J. Geelhoed, Den Bommel; A. Meiaard, Stad a.h. Ha ringvliet. Afgewezen 1, Hereksamen 1. Diploma Mechanische techniek indivi duele opleiding: A. C. van Dijk, Melissant; L. Mierop, Ouddorp; P. Timmer, Nieuwe Tonge; A. van Wezel, Middelharnis. Afgewezen 1. Diploma Motorvoertuigentechniek prak tische opleiding: A. R. Buijs, A. J. Rommelse, Middel harnis; C. P. Ihrman, J. Voogd, Oud dorp; p. Jordaan, Nieuwe Tonge, J. v. d. Nieuwendijk, Stad a.h. HaringvUet; L. Oversier, Oude Tonge. Afgewezen 1. vroeg Meester beleefd of hij nog iets zeggen mocht. Het was goed, dat hij het beleefd vroeg, want de Burgemeester stond al op het punt om hem tot ver trekken uit te nodigen.. Nu werd hem goedwillig toegestaan om nog iets in het midden te brengen. Hij begon zijn „rede" met te betogen, dat hij was ge dwongen om aan dat zogenaamde feest mee te werken en dat hij een tegen stander was van de Monarchie. De Burgemeester liet hem niet uit spreken: hij wist toch als onderwijzer wel welk een grote verdienste het Oran jehuis had voor ons volk en vader land! Het voorgeslacht van onze Ko ningin, had goed en bloed geofferd voor de vrijheid en de welvaart van onze natie Meester Bolthuis: „Weet ik veel wat mijn voorgeslacht voor verdiensten heeft! Mijn grootvader loopt krom van 't werk, dat-ie gedaan heeft!" De Burgemeester: „De Oranje's heb ben voor onze vrijheid gevochten;" Meester: „Wat je vrijheid noemt! Je mag niet zegge wat je wil; je mag niet schrijve wat je wil; je mag niet op klompen lope; je mag geen pijp roke!... Je moet feesten als je d'r geen zin in hebt!Mooie vrijheid De Burgemeester snakte naar adem vanwege zijn woede. Hij kwam moei zaam uit zijn stoel, want hij wou niet verder debatteren met dat verwaande schoolmeestertje. Moeizaam schreden zijn oude benen naar de deur en riep: „Veldwachter „Ja, m'nheer de Burgemeester „Geleidt die man naar de deur". Dan zei hij nog met grote waardigheid te gen Meester: „ik heb je een goede raad gegeven, zie dat je van het Eiland af komt, want de mensen zijn hier nog niet rijp voor jouw soosjalisme!" Meester Bothman werd aan zijn arm door de „veldwachter" naar de deur geleid; hij was zó beduusd, dat hij het toeliet. Als het nu gebeurde zou hij zeker tegen de diender zeggen: „daar wordt Swiebertje weggeleid door Brom snor naar het hok onder de toren!" Hij was nog net op tijd toen Mesjeu de schoolbel luiddenegen uur. Een maand later had Meester Both man een benoeming aan de overkant. Mesjeu betreurde zijn vertrek ondanks alles wat gebeurd was. Hij had zoveel goede hoedanigheden: hij was een kin dervriend; zijn lessen waren zo bevat telijk; hij was geliefd bij ouders en kin deren; hij kon goed met z'n collegaas overweg zolang de politiek niet ter spra ke kwam; en zo waren er nog veel meer goede dingen van hem te zeggen... Dat zo'n man zich toch had laten over halen om in de gelederen van de soos- jalisten mee te lopen!Mesjeu be greep het nietIk begrijp het wel een beetje! (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2