EiiAnDEn niEUws Raad Middelharnis laet aantal commissies in de knoop, vrou- wenadviescomm. afgewezen Nieuvifs Groot?ader vertelt I, 2e blad Dinsdag 22 juni 1976 No. 4498 uit de kerken Tijdens de lange en moeizame vergadering van j.I. donderdag avond heeft zich enige verwarring vai\ de raad meester gemaakt. En kele vergaderingen geleden had de raadsmeerderheid opgewekt voor de instelling van een aantal com missies gekozen, maar nu het op de uitvoeriag daarvan aankwam kwam er nog heel wat kijken, voor al toen B. en W. in de toelichting duideUjk maakten af te willen van twee van de verbeide commissies, n.l. de Commissie Onderwijs en de Vrouwenadviescommissie. Commissie van Onderwijs IJdele hoop Bestemmingsplan Nieuwe Tonge Uitbreiding camping Uitreiking diploma's Lagere Land- en Tuinbouwscliooi Fiets en vakantie horen bij el kaar. Zeker in een land als Ne derland waar door de vlakheid overal kan worden gefietst en waar bovendien een uitgebreid fietspa- dennet aanwezig is, in het bijzon der in de toeristisch aantrekkelijke gebieden. Ook naast algemeen erkende fietsgebieden zoals Dren te, de Veluwe en Oost-Gelderland zijn er vele streken die het waard zijn om op de fiets te worden ont dekt, zoals het Groningse Wester- wolde, het zuidwesten van de pro vincie Groningen, het Friese wou dengebied, SaUand, de Peel, Wal cheren, het polderland tussen Utrecht en Rotterdam en het duin gebied van Noord- en Zuid-Hol land. Niet vergeten dat ook in de omgeving van de grote steden vaak zeer mooie fietstochten kunnen worden gemaakt. Waarom juist fietsen? Nieuws uiï Zeeland Meenemen of huren NED. HERV. KERK Beroepen te Waarder, IJsselmuiden, Jaarsveld kand. T. y. Bennekom te We- zep. Nijkerk A. de Reuver te Tholen. Strijen L. Roetman te Ermelo, Lopik en Eethen en Drongelen A. v. d. Meer, kand. te Utrecht. Elburg J. Kruyt te Wierden. Oldebroek J. Vroegindeweij te Katwijk. Wilsum kand. J. Kommers te Groenekan. Aangenomen naar Middelharnis J. E. de Groot te Neerlanghroek. EJburg J. Kruyt te Wierden. Bedankt voor Hardinxveld M. Ver duin te Brakel. Waddinxveen, Krimpen aan de Lek en Zeist P. Vermaat te Vlaardingen. Ds. A. J. Jorissen te Amersfoort is 25 jaar predikant. Hij stond van 1951 tot 1955 te Wilsum. Daarna diende hij de gemeente van Oudshoorn van 1955- 1960. Van 1960-1967 was hij predikant in dienst van de Herv. Geref. Jeugd benden en sinds 1967 is hij verbonden aan de gemeente van Amersfoort. Wezep: Na bevestiging door zijn voorganger ds. A. Romein, adj. direc teur van de Geref, Sociale Academie te Ede, deed ds. A. Boertje, gekomen van Krimpen aan de Lek (vroeger te Herkingen) intrede met Joh. 21 15-17. Langerak: Wegens vertrek naar Bun schoten, deed ds. B. Schroten afscheid van deze gemeente met 1 Joh. 1 18a. Mastenbroek: Na bevestiging door ds. E. F. Vergunst van Middelharnis met Hand. 10 42, 43, deed kand. J. W. Goossen, gekomen uit Rijssen, intrede met Handel. 4 42. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Stadskanaal P. Groenenberg te Uithuizen. Bedankt voor Bergentheim, Den Hel der, Harlingen, Meppel, Rouveen, Spa kenburg, Terneuzen, Ureterp, Utrecht en Zutphen P. Groenenberg te Uithui zen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Lisse en Drachten H. P. Brandsma zend. predikant. Bedankt voor N. Vennep J. Brons te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Utrecht kand. J. V. d. Net, die bedankte voor 16 andere beroepen. Bedankt voor Corsica (C) M. Mondria te Waardenburg. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Dordrecht, Barneveld, Elspeet, Uddel en Vlaardingen kand. A. V. Straalen te 's-Gravenzande. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rijssen J. v. Poel te Ede. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Uitslag P.V. de Reisduif. Wedvlucht vanuit Louvres 19-6-1976 (323 km.) In concours waren 151 duiven gelost om 5 uur 30. Eerste duif 9.14.23 uur met een snelheid van 1440,38 meters per mi nuut. C. Polder 1, 7, 11, 19. H. de Vos 2, 3, 5, 8, 21, 23. W. de Vos 4, 15, 20, 34. J. Vis van Heemst 6, 27. A. Verburg 9, 18, 25. J. Springvloed Dubbeld Jr. 10, 22, 31. B. V. d. Doel 12, 13, 26, 38. A. v. d. Lin de 14, 16, 36, 37. P. V. d. Boogert 17, 30, 33. L. Wielaard 24. C. Looy 28. K. Kie viet 29, 32. C. Vroegindeweij 35. Voor die laatste had mevr. van Loon als enige vrouw uit het raadscoUege zo manmoedig op de bres gestaan en in de bewuste eerdere vergadering praatte ze de instelling van de commis sie er vlot door. Nu leek plots het ge tij weer te keren, de houding van het college kon ze dan ook maar matig waarderen: Met het besluit tot instelling van deze commissie weten we geen raad" lieten B. en W. de raad weten;" de be doeling is dat deze Commissie een taak krijgt m.b.t. de inrichting en indeling van de te bouwen/verbouwen wonin gen. Op een enkele uitzondering na bpuwt de gemeente geen woningen en bij de woningbouwverenigingen zal geen behoefte aan het werk der com missie zijn" meenden B. en W Wat drommeldaar kon mevr. van Loon zich nou pittig over opwin den: „Vrouwenadviescommissies en wo ningbouwverenigingen werken juist dik wijls samen!" bitste ze in de richting van het college; „vrouwen, juist vrou wen zien alles wat er aan een woning hapert. Ook vrouwen willen conctruc- tief bezig zijn en ik kan me niet voor stellen dat een bestuur van een Wo- ningbouwver. die samenwerking niet zou willen. Voor een vrouwenadvies commissie is trouwens nog veel meer te doen, zoals het meepraten in be stemmingsplannen, het inrichten van bepaalde gebieden enz." Weinig steun kreeg mevr. van Loon van de zijde van PCP; het was dhr. P. Krijgsman die laconiek liet weten dat het in de ledenraad van de Woning- bouwver. al wemelt van de vrouwen. „Je bent dankbaar als je daar een man ziet!!" Toen ook uit de PvdA gelederen, bij monde van dhr. L. C. Kievit, steun aan de vrouwenadviescommissie werd ont zegd omdat er volgens dhr. Kievit geen duidelijk arbeidsveld kan worden aangewezen gaf mevr. van Loon de moed maar op. Ook de SGP had al la ten weten er niet voor te voelen. „Ik hoop dat de vrouwen na mij het wel voor elkaar krijgen", liet ze wat be droefd horen. Er werd tenslotte over de al of niet instelling gestemd, nadat door burg. van Es nog duidelijk was gemaakt dat het College'niet tegen een vrouwenadvies commissie is, maar wel tegen de fi guur dat de leden daarvan door de ge meenteraad benoemd moeten worden. „Moet deze Commissie wel of niet be vrouwd wordenwas 's voorzitters probleemstelling. Elf van de raadsle den vonden van niet, 4, t.w. dhr. P. Tig- gelman, A. Tiggelman, mevr. van Loon en dhr. Jacobs vonden van wel. B. en W. bleken ook niets te voelen voor een Commissie van Onderwijs. Zij voerden als argument aan dat de uit breiding, c.q. de bouw van de gemeen telijke scholen onder de werkzaamheden van de Commissie Openbare werken valt, terwijl voor het overige de op het openbaar onderwijs betrekking heb bende zaken de schoolraad kan worden ingeschakeld. De raad leverde nogal wat tegenspel wat erin resulteerde dat er wel een Commissie van Onderwijs komt, niet als zelfstandige commissie maar onder gebracht in de zgn. subsidie-commis sie. VERVOtGVEBHAAIi door Jan Knape mm. 52 EEN HOOFDSTUK UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE ARItlEN- ZORG OP HET EILAND. Het was in de tijd, dat de rechtzinnige Jongelingsverenigingen tot enige bloei kwamen. De leden ervan bestudeerden het socialisme zo goed en zo kwaad als dat ging, het was aUes nog zo in een beginstadium.Eén ding stond voor hen vast: het soosjalisme was gevaarlijker dan het liberalisme. De soosjaUsten stuurden rechtstreeks aan op revolutie: weg met de Koningin, weg met God en GodsdienstWat was er in Rusland niet gebeurd en wat gebeurde daar nog! Niemand w^ist wat er van de Czaar en zijn gezin geworden was; de kerken werden er geslotenEn hier had Troelstra met zijn aanhang naar de macht gegrepen: weg met Oranje! De Vrijwillige Landstorm had het belet en van dat Korps waren ook liberalen lid, want die waren ook afkerig van revolu tie. En zo kwam het, dat de leden van de Jongelingsvereniging vaak ook on- Jan Huijsen snapte dat verband niet en dat bleek ook te kloppen; „het heeft er ook niets mee te maken maar het kan er nog wel aan toegevoegd wor den", verhelderde de voorz., weinig overtuigd van de noodzakelijkheid. Zo wilde het echter de raad. Dhr. Arensman, de geestelijke vader van de commissies liet nog eens weten dat de commissies zouden dienen „ter onder steuning" van de betreffende wethou ders. „Bovendien, we krijgen als raads leden voortaan een vast salaris en dan wil ik me ook waar maken," argumen teerde dhr. Arensman. Dhr. v. d. Ketterij (SGP) bleek geen prijs te stellen op een Onderwijscom missie en ook mevr. van Loon leek er niet zo voor geporteerd. Wel echter dhr. L. C. Kievit (PvdA) die voor de commissie meerdere en andere taken zag Üan door B. en W. aangevoerd. Dhr. Kievit stelde voor de Onderwijscom missie aan de Comm. Openbare werken toe te voegen Daarnaast was er het voorstel van dhr. Krijgsman de Com missie van Onderwijs aan de subsidie commissie toe te voegen. Het werd het laatste, met 8 stemmen voor en 7 tegen. Nu.de commissies Openbare Werken, veiligheid Openbare wegen. Onderwijs en de subsidiecommissie gaan functio neren de leden werden en passant benoemd gaf dat dhr. Krijgsman goe de hoop dat dat de raadsvergadering zal bekorten. De voorz. moest hem die illusie evenwel ontnemen:"We gaan geen zaken aan de openbare aandacht onttrekken!" nam de voorzitter zich stellig voor. Een tikkeltje geïrriteerd liet hij de raad weten dat de vergaderingen toch wel wat korter zouden gunnen: als per fractie nou eens één man het woord zou voeren??" De voorgestelde vaststelling van het ontwerp bestemmingsplan Nieuwe Ton ge na de Ie herziening had ook nogal wat voeten in de aarde. Voornamelijk stelde de raad zich op tegen het voorstel van B. en W. twee van de vier ontvangen bezwaarschriften ongegrond te verkla ren. De raad immers meende dat de be zwaarden, dhr. F. Visser en dhr. J. C. Buijs wel degelijk recht van spreken hadden. Dhr. Visser protesteerde ertegen dat het best. plan geen ruimte laat voor de uitbreiding van zijn bedrijf omdat op de plaats van zijn bedrijfsgebouwen een strook nieuwbouwwoningen is gepro jecteerd. Dhr. J. Th. M. Jacobs meende dat het Nieuwe Tonge duidelijk ontbreekt aan een industrieterreintje. Hij dacht dat er in kon worden voorzien door de hoek Prov. weg-Oudelandsedijk. Noordland- sedijk-Krommeweegje als zodanig te bestemmen, maar de voorz. maakte hem duidelijk dat daar geen schijn van kans op is. G.S. zouden er niet in toestem men omdat er teveel in- en uitvoegend verkeer op de Prov. weg zou komen. Overigens mag dhr. Visser t.z.t. op een schadevergoeding en de medewerking van het college rekenen bij het zoeken naar een nieuwe vestigingsplaats. Drukker maakte de raad zich nog over het antwoord van B. en W. op het schrijven van de fa. J. C. Buijs en Zn. Genoemd bedrijf heeft achter haar cam ping „de Grevelingen" 3 ha voor uit breiding gereserveerd, maar het be stemmingsplan bleek daar geen enkele mogelijkheid toe te bieden. B. en W. argumenteerden dat met de verwijzing naar het beleid van het Pro vinciaal bestuur dat is gericht is een zodanige recreatieve ontwikkeling van het vasteland, dat niet op de ontwik keling van het Grevelingenbekken wordt vooruitgelopen. B. en W. wezen er op dat in dit verband in het ontwerp best. plan slechts een recreatieve be stemming gegeven is aan de gronden die thans als zodanig in gebruik zijn of der het gehoor van Meester Bothman waren. Niet om zich te laten bekeren, maar om te getuigen: tegen de Revo lutie het Evangelie. Er was wel een Vechtjas onder hen, die met Meester in debat zou gaan en de anderen zou den hem bemoedigen met geschreeuw, handgeklap en voetengetrappel. Het kwam er op neer, dat de debater door Meester grondig werd afgeslacht. Ik heb een jonge vurige Antirevolutionair er van horen zeggen: „de vent heit Piet mit een bot mes de keele ofgesnjeeje!" Het was ook een ongelijke strijd: een arbeider tegen een schoolmeester! De verjaardag van de Koningin zou worden gevierd. En dat zou Meester Bothman in moeilijkheden brengen. Het „ingezonden stuk" in de Maas- en Schel- debode was „met een sisser afgelopen." Het was wel uitvoerig besproken in een geheime vergadering van de Gemeen teraad en één van de Raadsleden had geschreeuwd: „die vent mot d'r uut mit een trap onder z'n kont." Dat was in die tijd geen onfatsoenlijke taal, het was alleen maar „zeer nadrukkelijk". Er was lang over gedelebereerd en men was tot de conclusie gekomen, dat er niets aan te doen was. De liberale Bur gemeester had tegen z'n zin met klem moeten betogen, dat de Grondwet vrij heid van drukpers tieliet en daar zeer binnenkort in gebruik genomen zul len worden. De raadsmeerderheid wist dat toch niet te rijmen met de voorgestelde on- gegrondverklaring van het bezwaar schrift. Van de zijde van de PCP en de PvdA, zowel als dhr. Huijsen werd de roep gehoord de fa. Buijs terwille te zijn. Ook dhr. Jacobs vond dat de be zwaren die dhr. Buijs aanvoert gegrond geacht moeten worden en hij stelde dan ook voor de 3 ha in te tekenen t.b.v. een recreatieve bestemming. Het had' echter niet de instemming van de SGP, bevreesd als men van die zijde is voor het misbruik van de zon dag. De raad besliste tenslotte dat het be zwaarschrift van dhr. Buijs alle grond had. De 3 ha werd dan ook ingetekend, ook al waarschuwde de voorz. ertegen dat het best. plan de vorige keer door GS werd afgewezen, juist omdat eerst de recreatieve ontwikkeling in het Gre velingenbekken afgewacht moest wor den. Nu daar opnieuw op vooruit ge lopen wordt doet dat bij de voorzitter de vrees postvatten dat er opnieuw be zwaren worden gemaakt. Daarom meen den B. en W. dat dhr. Buijs betere kan sen zou hebben middels een aanvrage op grond van de tenten- en caravan verordening; maar de raad besliste an ders. Donderdag 17 juni 1976 werden in de Lagere Land- en Tuinbouwschool te Sommelsdijk diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlingen. In de speciaal daartoe georganiseerde eindles konden 9 geslaagden in aanwezigheid van hun ouders de felicitaties in ontvangst ne men van leraren, bestuur en commissie van toezicht. In zijn toespraak memoreerde de voorzitter van de commissie van toe zicht, de heer J. H. Jacobs uit Achthui- zen, het wel en wee van het landbouw onderwijs gedurende de afgelopen 6 ja ren. Nadat aanvankelijk tengevolge van een gebrek aan belangstelling het aan tal scholen terugliep van 300 naar 135 blijkt het totaal leerlingenaantal te zijn verviervoudigd ten opzichte van de si tuatie in 1970, aldus de heer Jacobs. En hoewel de problemen aan de landbouw scholen met betrekking toit een gebrek aan leerkrachten en een gebrek aan ruimte door deze groei onvoorstelbaar groot zijn, achtte de heer Jacobs de ont wikkeling bijzonder gunstig, omdat in ieder geval de „groene school" behou den blijft. De heer J. Koert te Middelharnis sprak de scheidende leraren van Ingen Jaarsma en van der Werken in lovende bewoordingen toe. Hoewel aan het ein de van dit schooljaar het vertrek van de heren ten zeerste wordt betreurd, werd afscheid genomen met passende blijken van waardering van bestuur en leer krachten. De geslaagden zijn: M. M. van der Baan, Bouwdijk 11, Melissant; L. Ba- rendrecht, Rottenburgseweg 112, Mid delharnis; A. J. Krepel, Dr. de Kock- straat 15, Bruinisse; K. J. Paulen, Oude- landsedijk 3, Oude Tonge; R. M. W. van Rutten, Kralingseweg 23, Dirksland; A. P. Terhoeven, Hereweg 31, Oude Tonge; R. van den Tol, Wilhelminastraat 34, Oude Tonge; W. P. Witte, Oostenrijkse- straat 8, Goedereede. Geslaagd voor het B examen: J. A. Mijs, Galathesedijk 24, Achthuizen. Twee candidaten moesten helaas wor den afgewezen, terwijl één candidaat door een bedrijfsongeval een uitgesteld examen krijgt. MELISSANT Postkantoor. De openstelling van het postkantoor te Melissant wordt m.i.v. 1-7-1976 als volgt gewijzigd: maandag t.m. vrijdag: 14.00 - 17.30 uur; het kan toor zal dus 's-morgens gesloten zijn. OOLTGENSPLAAT Oudpapier voor Tamboer- en Trompetterkorps Het bestuur en de leden van het Bur gemeester W. M. van der Harst Tam boer- en Trompetterkorps is voorne mens op vrijdag 25 juni a.s. uw oud papier op te halen, 's Avonds 6 uur gaan de wagens van start. Zet alles vroegtij dig gereed, liefst in dozen of gebundeld. Juist voor de vakantie wU men u nog van het oudpapier afhelpen. THOLEN Benoeming Mavo-directeur In de vacature van de heer G. van Trigt, die naar Roosendaal vertrekt, is tot directeur van de gemeentelijke M.A.V.O. benoemd de heer J. van den Donker uit Heinenoord, zulks per 1 augustus a.s. was niets aan te veranderen. De leden van de Raad hadden er zich mopperend bij neergelegd en het bleef voor hen onbegrijpelijk, dat een Antirevolutio nair weekblad er zich voor leende om zulke smeerlapperij op te nemen De „spreekbeuren" van Meester Both man hadden wéér langdurige bespre kingen gegeven. Eén van de Raadsle den had zo'n vergadering, waarin de Meester het woord voerde, bezocht; hij had vrijwel ongezien helemaal achter aan gezeten. Hij kon dus een omstandig verslag geven uit de jeerste hand en zijn eindoordeel was niet mis: „'t is een oproerkraoier! Nog een hortje en dan kenne m'n geen errebeier meer in 't land kriege. Ze modde gaen staeke, daer gaen ze voor spaere! Mo' je be- griepe! Daer kriegt van mien geen mens meer een meedje juun om den dorden, ik zaoie geen juun meer! Dan modde ze 't in lengeland mar zonder juun doeëEn dan kwam de stel lige vraag: „Modde m'n an zoa'n vent onze kinders toevertrouwe. Burgemees ter?"Hij wachtte niet eens het ant woord af maar zei: „die van mien gaen merge nog naer de Christelijke scho- le!"De Burgemeester moest het verhitte debat alweer vast laten lopen op de Grondwet, die ieder vrijliet om zijn mening in het openbaar te verkon digen. Maar de kinderen van het weer spannige Raadslid werden in het ver volg Christelijk opgevoed!.- Beroepen te Bunschoten J. Kuhle- meier te Vorden. Lutten T. Ouwehand te Sprangdale (C). De Lier P. Weste- reng te Barneveld. Aangenomen naar Dordrecht H. Bos wijk te Arnhem de benoeming tot do- venpredikant J. Lamme te Delft. Hei nenoord P. Bijl te Drijber. Diemen L. Steenstra te Eerbeek. Uit het amht: Ds. G. Barends te Hoo- gersmilde heeft het ambt, neergelegd. Hij werd in 1948 geboren en deed in 1974 intrede als predikant te Hoogers- milde. Ook ds. C. V. Noort legde het ambt neer. Hij werd in 1936 geboren en in 1962 predikant te Klundert. In 1965 deed hij intrede te Dronten. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Leiden, Kantens, Mark nesse kand. N. Gootjes te Leeuwarden. Ommen H. Boiten te Zuidwolde. Bruch- terveld H. Pool te Veendam. Het is bijna een overbodige vraag waarom juist fietsen zo bij de vakantie past. Fietsen is immers gezond en ont spannend en op de fiets komt men langs wegen en in gebieden, die men anders links laat liggen of die met andere ver voermiddelen moeilijk of in het geheel niet zijn te bereiken.- Een fietstocht in gezinsverband is zeker aan te beve len, omdat iedereen op deze manier ac tief is en er bijvoorbeeld geen proble men zijn om de kinderen bezig te hou den. Nu kwam de viering van de Koningin nedag en het zou het Gemeentebestuur vat geven op Meester Bothman, de Grondwet ten spijt. Meester Bothman was knap, maar niet knap genoeg om op den duur uit de handen van de Gemeenteraad te blijven. Later zei die: „ik had het een beetje andere in 't vat moete giete"Hij had al iets van het taaieigen van deze Eilanden overge nomen. Een Feestcommissie had een program ma voor die dag samengesteld. Het zwaartepunt der feestelijkheden kwam te liggen bij de kinderen van de scho len. Tegenwoordig is het organiseren van- dergelijke festiviteiten het werk van een Oranjevereniging, die in de meeste dorpen toch wel een min of meer kwijnend bestaan lijdt. Soms kan het Bestuur niet eens van de grond komen bij gebrek aan medewerking van het publiek. De Schrijver van deze feuille tons is enige jaren lang Voorzitter ge weest van zo'n Oranjevereniging, dus hij spreekt uit ondervinding. Dat gaat zó: het Bestuur van de Vereniging ziet het niet meer zitten en legt er „het bijltje bij neer". Enkele enthousiastelin gen zeggen: „maar dat mag niet, geen Oranjeverenigihg in ons dorp! We staan voor schut!Ze nemen de failliete boedel over en zowaar ze weten weer „leven in de brouwerij te brengen." Het is onverklaarbaar: de bevolking staat DIRKSLAND Eerste prijs voor „Excelsior" Op zaterdag 12 juni nam de Gemeng de Zangver. „Excelsior" te Dirksland deel aan het Nationaal zang-, muziek- en solistenconcours te Harmeien in het Sociaal Cultureel Centrum. Het koor zong er „Popule meus" van G. P. da Palestrina en A, Vos Omnes van J. v. Berchem. Zij behaalde een eerste prijs met 320 punten. De jury bestond uit de heren Leo Smeets, Simon Terpstrat en W. schröder. Dirigent van het Gemeng de Koor was dhr. P. J. Zoomers. Op het zelfde concours werd ook deelgenomen door onze dorpsgenote Marjo Knöps als soliste op haar accor deon. Zij speelde daar „Unitamente" van H. Otterdijk. Zij behaalde er een mooie eerste prijs met 175 punten. Te vens eindigde zij als tweede bij de so listen met een punt verschil. Marjo is leerlinge van de Muziekschool Goeree- Overflakkee. hen bij met geldmiddelen en met hand en spandiensten. Er worden feesten ge organiseerd als daar reden voor is, de mensen versieren zelf straten en hui zen; er worden optochten georganiseerd; kinderspelen; wedstrijden. Het gaat al les van een leien dakje. De politiek speelt na de oorlog geen rol meer als er gefeest moet worden voor Koningin en Vaderland, 's Winters wordt er een Oranjeavond gehouden, de zaal is stampvol. Dat gaat een paar jaren zo... Dan ebt de belangstelling van lieverlee weg. Het Bestuur blijft zijn best doen, maar het blijft tenslotte over met een paar trouwe medewerkers, die zich wan hopig afvragen hoe dit toch mogelijk is. En nu was er indertijd van het oude Bestuur nogal gezegd, dat het lui was, geen enthousiasme meer kon opbren gen,de Bestuursleden waren oude mensen geworden!En zo komt het, dat ik Erelid ben van een Oranjever eniging, die niet meer bestaat! Vroeger ging dat anders. Als er een dorpsfeest moest worden gehouden or ganiseerden enige Notabelen een Feest commissie. Ze begonnen met zichzelf als zodanig te installeren; er werd een Voorzitter benoemd, een Secretaris en een Penningmeester. De Penningmees ter zorgde er voor, dat de leden van de Commissie al dadelijk „goed over de brug kwamen" met een paar bank briefjes, want feestvieren kost geld. Er THOLEN Illegale zendapparatuur in beslag ge nomen. De illegale zendamateur C. B. wiens installatie en uitzendingen onder de naam Radio Telstar maakte een professionele indruk. Door de peilwa- gen van de P.T.T. werd hij in febru ari gelokaliseerd, juist toen B, een plaatje op de draaitafel had gelegd. De Officier van Justitie vond het gewoon een regionale omroep en wees op de ge varen die aan het zenden zonder mach tiging is verbonden. Hij eiste een voor waardelijke geldboete en verbeurdver klaring van de in beslag genomen appa ratuur. De politierechter te Middelburg veroordeelde B. tot een voorwaarde lijke boete van 500,en verbeurdver klaring van de apparatuur. Voor bovengenoemde gelijke zaken werden A. L. en W. D. uit St. Maartens dijk. K. K. uit Zierikzee; P. M., E. de R., J. W. H. en D. van D. uit Bruinisse" en A. D. uit Nieuwe Tonge eveneens gestraft met verbeurdverklaring en een voorwaardelijke geldboete. Geslaagd. Mej. M. Deurloo slaagde aan de academie voor bibliotheek en documentatie te Tilbrug voor het exa men diploma bibliothecaresse en de heer Chr. Geurink voor bibliothecaris. Kerkdiensten Ten Anker. Woensdag 23 juni te 6.45 uur ds. Altena, Middel burg. Woensdag 30 juni te 6.45 uur ds. Eringa, Rotterdam. Haai van SVz meter gevangen. Bij de Kreekraksluizen in de Oosterschelde hadden de gebroeders Arie en Willem Verkamman een reuze haai van SVa me ter lengte met een gewicht van 150 kg gevangen. De gebroeders Verkamman hebben hun weervisserijen staan met aan het eind een V-vormige kamer van 30 meter lang en 15 meter breed. De vissen die daar in zwemmen kunhen er niet meer uit. Zo ook de grote haai, die later bij vishandel A. Schot was te bezichtigen. Fruitautomaten op hengelaarsboten. De politierechter te Middelburg veroor deelde dinsdag 6 schippers en 4 hande laren voor het zonder vergunning plaat sen laten gebruiken van gelduitkeren- den automaten zgn^ fruitautomaten. De schippers van de sportvissersbo ten C. B. uit Bergen op Zoom, A. B. uit Haamstede, W. de G. uit Bruinisse, C. B. uit Nieuw Vossemeer, W. S. uit Zie rikzee 'en J. H. uit Geervliet kregen ieder een boete van 250,waarvan 150,voorwaardelijk. De handelaren C. de J. uit Tholen H. V. uit Bergen op Zoom, C. K. uit Ridderkerk en de Gebroeders L. en G. R. uit Rotterdam, die, de automaten hadden geplaatst, kregen ieder een geld boete van 500,waarvan 250, voorwaardelijk. De geld opbrengst van de apparaten werd verbeurd verklaard. was nog lang niet genoeg „plinty", maar er waren nog meer Notabelen in het dorp. Er werd een Erecomité op gericht en de leden daarvan hadden als eerste plicht om een royale gelde lijke bijdrage te geven. Die royale gel delijke bijdrage gaf bijzondere voor rechten: men mocht een oranje band om de arm dragen op de feestdag; en in een optocht mocht men meerijden met de vrouw en inwonende kinderen; voor het gerij moest men zelf zorgen, maar dat was meestal geen bezwaar. Als gevolg van deze regeling waren er meestal geldmiddelen genoeg, zodat er niet langs de huizen behoefde te worden gecollecteerd; ook al omdat het Feest programma werd gedrukt en de nering doende Middenstand daarin adverteer de: de programmaas werden van huis tot huis bezorgd. De feestelijkheden werden deze keer eenvoudig gehouden omdat het hoofd doel was om vooral de kinderen bij het Oranjehuis te betrekken. De school kinderen, zowel van de Openbare als van de Christelijke School, zouden zin^ gen voor het Gemeentehuis: de Burge meester, de Wethouders en de Raadsle den zouden zich op de pui van het Raadhuis opstellen. Een Muziekvereni ging zou de zang begeleiden en de Bur gemeester zou een toespraak houden. (Wordt vervolgd) De fiets in de vaiiantie Neem daarom de fiets mee als U met vakantie gaat. Dat meenemen kan op verschillende manieren gebeuren. U kunt op de fiets naar Uw vakantiebe stemming rijden. Dat is een mooi begin van de vakantie. Wie over goede fiets tassen beschikt en er is een uitge breide keuze aan fietstassen kan heel wat bagage zelf meenemen, maar als dat te veel is en U wilt Uw vakantie graag op de fiets beginnen, dan is het vooruitzenden van de bagage natuurlijk geen probleem. Ook de fiets kan voor uit worden gezonden, bijvoorbeeld via een bodedienst, waardoor een fiets letterlijk in iedere plaats van Neder land kan worden afgeleverd. Ook per trein kunnen fietsen worden verzon den, zij het dan dat de mogelijkheden beperkt zijn. In het zomerseizoen rijden tussen een vijftigtal stations speciale fietsenwagons. Informatie hierover vindt U in het spoorboekje en kunt U ook bij de spoor wegstations krijgen. Wie met eigen auto met vakantie gaat, kan de fiets op of aan de auto meene men door gebruik te maken van een dakbagagerek of een speciaal fietsen rek, dat aan de achterzijde van de auto wordt bevestigd en waaraan twee tot drie fietsen kunnen worden gehangen. Over de verschillende wijzen van fiets vervoer is in de serie Fietsotheek on der de titel Neem de fiets mee! een voorlichtingsboekje verschenen, waarin alle mogelijkheden uitvoerig worden besproken. Door overmaking van 4,20 op postgirorekening nr. 234567 kan dit boekje bij de stichting: fiets! in Am sterdam worden aangevraagd. Het al ternatief voor de fiets meenemen, is een fiets huren. Dat is vrijwel overal in Nederland mogelijk; bij de fietsenhan- del, bij stations en bij speciale verhuur- inrichtingen. Er zijn in Nederland ver over de duizend fietsverhuuradressen. Vooral in de bekende toeristengebieden is er een groot aanbod. Toch verdient het aanbe veling zeker als U voor de gehele duur van de vakantie over huurfietsen wilt beschikken fietsen te laten re serveren. Hierbij ook opgeven wat voor soort fietsen U wilt hebben. Er zijn da mesfietsen, herenfietseh, jeugdfietsen tandems in de verhuur; ook kunnen in veel gevallen kinderzitjes en fiets tassen worden meegehuurd. Wie echt van vakantiefietstochten wil genieten, moet daarvoor de nodige voor bereidingen treffen, zeker als het om grote of om dagen of weken durende tocht engaat. Niet alleen moeten dan kaarten worden gekocht en routes wor den uitgezet, ook de fiets zelf vraagt dan de nodige aandacht. Wat voor soort fiets kan het best worden gebruikt, welke bagage neemt men mee en hoe moet deze bagage op de fiets worden verwerkt? Zo is er nog veel meer. Alle infor matie en veel nuttige en vaak onmis bare tips hierover vindt U in het boek je Goede raad voor fietstochten, dat door overmaking van 4,60 op post girorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Wie een fietsvakantie heeft gehouden, zal daar prettige herinneringen aan be waren, vooral als zo'n vakantie goed is voorbereid. De praktijk heeft geleerd, dat velen het niet bij één keer laten. Zo'n fietsvakantie wordt herhaald. De moeite waard om er eens over na te denken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5