Goud en bri voorzitter G jant voor Buth Zeeuwse gem, Middenschouwen wil Goeree de Kabbelaarsbank ontnemen Regionale zendingsavond te Middelliarnis RABO-BANK NIEUWE TONGE W Raad accoord met aangepaste woningen in Goeree Goerees' Zeeuwse buur, de gemeente Middenschouwen heeft het gewaagd het oog op de Kabbelaaxsbank te slaan! Goerees bezit weliswaar maar als 't aam Middenschouwen ligt niet lang meer. De Zeeuwse Provinciale Staten zijn door Middenschouwen in kennis gesteld van hun verlangen de gehele Kabbelaarsbank aan hun grondgebied toe te voegen. Goerees' gemeenteraad deelde die begerige Zeeuwse vingers donderdagavond een paar flinke tikken uit, geenszins van plan voor de infiltratie uit het zuiden ook maar één duimbreed te wijken De zaak des Konings iieeft grote iiaast Symboiisciie overdraciit van de tractor voor Nigeria Vrijdagavond werd in het kerk gebouw der Geref. Gemeente te Middelharnis een regionale zen dingsavond belegd mede ter afslui ting van de gevoerde aktie t.b.v. een tractor in Nigeria. Als spreker was uitgenodigd dhr. Xh. v. d. Kooy, zendingsmedewerker uit het Egedde-gebied en thans met ver lof in Nederland. De tractor, als resultaat van de gehouden aktie op Flakkee, werd symbolisch overgedragen aan dhr. V. d. Kooy door de voorzitter van de Rayons Zendings Commissie, dhr. B. Both te Melissant. Ds. van Stuyvenberg Overdracht tractor dhr. Th. v. d. Kooy Ds. P. Blok Drie zwemevenemen- ten in één weeic te Stellendam Een nieuwe aardappel met een ouderwetse smaak Bla&. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Dinsdag 22 juni 1975 „De Rabo-bank Nieuwe Tonge kan de toekomst onbezorgd tegemoet zien", aldus de heer G. Buth, die donderdag avond de voorzittershamer voor de laatste maal door de grote zaal van Ons Dorpshuis liet klinken. „Wegens mijn statutaire' leeftijd moet ik afscheid ne men. Als de tijd er is, moet de man er zijn. Dat geldt vanavond voor mij, maar ik doe het met een gerust hart, want het gaat heel goed met de bank en mijn opvolger moet maar zien hoe hij het doet. Voortaan kom ik alleen nog aan de kas. U wilt my nog een beetje aan houden als adviseur, maar daar komt niets van in. Daar kun je alleen maar vijanden aan over houden. Ik ben niet emotioneel geladen, maar na 46 jaar doet het me natuurlek wel wat, dat ik hier voor de laatste keer zit", aldus de heer Buth. De secretaris van de hoofddirectie van de Centrale Bank, de heer Brust, was bij het afscheid aanwezig, evenals de heer Klootwijk, districts inspecteur. De heer Brust bracht hulde uit aan deze getrouwe in de rijen van de organisatie en kon hem namens de hoofddirectie de gouden speld met briljant op de revers spelden. UNICUM. „Het is een unicum in de organisatie, dat we van iemand afscheid nemen, die 46 jaar op zijn post gebleven is, waar van 44 jaar als voorzitter en de eerste twee jaar als secretaris van het bestuur. Als 24-jarige jongeman kwam U bij de bank en wij zijn bhj, dat U gewapend is tegen de leegte die nu op zal treden. Het oude maakt plaats voor het nieuwe. U was een doortastende voorzitter en dat is bij ons al te zeer bekend. Ook is het bekend, dat Nieuwe Tonge de eerste op het eiland was, die een eigen bank had en dat de bankbestuurders van de zusterbanken hier naar toe stroomden. U hebt telkens uw visie aan de dag ge legd en wellicht daardoor werd U waar dig gekeurd om in de Ring van Boeren- leenbanken op te worden genomen. Ook daar hebt U een bijzondere plaats inge nomen, en dat 44 jaar lang. U was in staat en bereid de Centrale Bank te zeggen waar het op stond. Het is de RABO-organisatie de laatste tien jaar zeer voorspoedig gegaan; in Nieuwe- Tonge ging het ongelofelijk goed. Gere kend naar het inwonertal is U één der grootsten in Nederland. De diepere oor zaak daarvan zal gelegen zijn in de structurele omstandigheden, waarbij een soepel optreden tegenover de be volking en het openbare leefklimaat. U wist van kredieten en dienstverlenin gen. Dit geeft binding met de bevolking. Dit beeld wordt bepaald door de be stuurders van de bank, die een autono me positie hebben. Vanuit de Centrale Bank kunnen wij niet altijd overzien wat mogelijk is in een dergelijke ge meenschap en dan is het prettig te we ten, dat wij de juiste man op de juiste plaats hebben, die voor ons kan wikken en wegen. De beleidslijn is een zware last voor het bestuur en vandaar deze zeldzame onderscheiding, die ik met graagte op Uw revers speld", aldus de heer Brust. ERUIT IS ERUIT. Hoewel deze hoge onderscheiding niet verwacht werd, was dhr. Buth hier al lerminst van ondersteboven. De schei dende functionaris haalde herinnerin gen op uit zijn lange loopbaan als pio nier van de Nieuwe-Tongse bank. „Wij kochten stoelen voor 17,50 per stuk en na 14 jaar verkochten we ze aan de be stuursleden voor 20,Wij waren de eerste met een kluisdeur, safeloketten en cheques. Het was vaak moeilijk om er nieuwig heden door te krijgen. Dan deden de bestuursleden lehjk naar me, maar we hadden een keurig kantoor. We bouwden een veel te groot kantoorgebouw aan de Ring. De tijd heeft het achterhaald, want we hebben nog wel plaats voor wat personeelsleden, maar dat mag geen naam hebben. In ieder geval hebben we onze leden steeds in een prettige om geving kunpen ontvangen en kunnen bedienen zoals het behoort. Ik onder ken nu mijn leeftijd en ik neem blij moedig afscheid van U. Er uit is er uit en voortaan kan men mij nog alleen aan de baUe zien. In de wetenschap, dat er eert goede bemanning achterblijft. verlaat ik het schip. Ik hoop dat ze wat durven wagen en dat ze niet te nauw in de strengen zullen staan. Wie niet waagt, "die niet wint en zo zal het ge beuren, dat er wellens een „wormste- keltje" tussen zit. Ik zeg het voor de laatste maal: „Dat we groot geworden zijn komt, omdat'wij spaarzaam waren met het „nee" zeggen. Het gaat de bank in Nieuwe Tonge goed", zo besloot de heer Buth tenslotte zijn toespraak. ERE-VOORZITTER. De voorzitter van de Raad van Toe zicht, dhr. J. N. van Es, sprak mede na mens het bestuur. Hij kenschetste dhr. Buth als een volhoudend en vooruit ziend voorzitter, die de bank met straffe hand bestuurde, mede voor het welzijn van de leden. „Dat het de bank goed ging bewijzen de voortdurende bouw- en verbouw- De heer Brust overhandigde dhr. Buth de oorkonde, behorende bij de gouden speld met briljant. plannen, die aan uw brein ontsproten en waarvan we achteraf kunnen zeggen, dat het heel goed geweest was. U was progressief en had weleens een rem no dig. Doch dank zij U, beschikken wij over een ruim en modern bankgebouw en ik durf gerust te zeggen, dat U bij uw afscheid een gezonde en mooie bank aan ons overdraagt. U bezocht in deze periode ongeveer 5000 maal de bank, U zat alle bestuursvergaderingen voor en leidde 50 algemene vergaderingen. U steunde daadwerkelijk de hardwerken de bevolking van Nieuwe Tonge door de bouw van een koelhuis; U was vele jaren voorzitter van de suikerfabriek Puttershoek en later was U bestuurslid van de Suikerunie. Daarvoor werd U door de Koningin een hoge onderschei ding toegekend op 29 april 1970. We zullen U in de toekomst zeer missen en met algemene stemmen heeft het be stuur en de leden van de Raad van Toe zicht besloten U het ere-voorzitterschap aan te bieden", waarmede dhr. Van Es dhr. Buth een enveloppe aanbood. RENTEBEIiEID. Namens de Delta-king van RABO- banken, sprak dhr. J. L. Koert, Middel- hamis. Hij herinnerde er aan, dat dhr. Buth indertijd met dhr. J, A. van Nieu- wenhuijzen op het eiland de dienst uit maakte. „U hebt het geldtransport mee gemaakt na de oorlog: de maatregelen tot geldzuivering en het blokkeren van het geld; de watersnoodramp, waardoor de agrarische bevolking van het eiland in moeilijkheden geraakte en tenslotte: U hebt veel moeten praten over, het rentebeleid en gelukkig zijn we nu bijna zover gekomen, dat we eikaars concur renten niet meer zijn. Alle moeilijkhe den hebt U blijmoedig het hoofd gebo den", aldus dhr. Koert. GOEDE SFEER. Dhr. De Reus, de directeur van de bank sprak namens het personeel. Hij bood hem een pakket delicatessen aan en zei, dat het hem speet, dat dhr. Buth zijn dagelijks bezoek zal staken. „U hebt in de bank een sfeer geschapen, die zeldzaam is. Wij zijn dankbaar, dat wij van Uw adviezen zoveel jaren gebruik hebben mogen maken", aldus dhr. De Reus. Tenslotte sprak de oud-directeur, de heer J. J. G. Opstelten, die over de vele verbouwingen sprak; over het koelhuis, dat de bank tot bouw stimuleerde en over de plaats, die de heer Buth in de gemeenschap Nieuwe Tonge heeft in genomen. NAMENS DE LEDEN: Uit de zaal klonk de stem van de heer Van 'MJeenen, die hoopte, dat alle goede woorden voor de toekomst van de heer Buth uit zullen komen. „Wij als leden hopen, dat U zich deze avond nog lang mag herinneren". LOOP NIET AAN HET LEIBANDJE. Nogmaals verkreeg dhr. Buth het woord. Hij zei erkentelijk te zijn voor alle goede woorden. „U zult uitmaken, wie mijn opvolger zal worden. Ik waarschuw U", zei hij in het bij zijn van mensen van de Centrale Bank, „dat U niet aan het leibandje gaat lo pen. Ik ken banken, die om de veertien dagen bij de Centrale Bank zitten. Ik ben er één keer geweest. Ik pleit nu nog voor een uniforme regeling voor het rentebeleid op het eiland. Uit de Ring van Boerenleenbanken is niet veel geko men, maar laten jullie in de nieuwe sa- menstelUng je stem horen. Het gebouw van de bank staat er voor mij als een monument. Ik heb vertrouwen in de toekomst van de bank", zo besloot de heer Buth zijn laatste vergadering als voorzitter. Dat was de strijdkreet waarmee weth. Visser duidelijk maakte niet van plan te zijn Middenschouwen zelfs maar een schep zand af te staan, geheel naar het gevoelen van het voltallige college en gemeenteraad. B. en W. hadden er wei nig moeite mee gehad de Zeeuwse ar gumenten categorisch te ontkrachten. Zo motiveerde Middenschouwen dat de recreatieve ontwikkeling van de Kab belaarsbank analoog is aan die van de overige gedeelten van de Brouwersdam en de Middelplaat. Goerees' B. en W. bleken zo'n argument met een flinke korrel zout te nemen want uitgerekend het gemeentebestuur van Middelschou- wen heeft gepleit voor niet realisering van de geplande ontwikkeling voor de Kabbelaarsbank. Een volgend Zeeuws argument, dat de afstand vanaf de Kabbelaarsbank naar het gem. huis van Scharendijke belang rijk korter is dan naar het gem. huis van Goedereede werd evenmin serieus ge nomen. „Wat heeft een verblijfsrecre- ant voor contacten met liet bestuurs centrum?" vroeg burg. van Velzen zich nog af, naast de uitvoerige beantwoor ding die ook dit argument al gekregen had. Middenschouwen lijdt bepaald niet aan zeUonderschatting, „want", lieten ze weten; het politietoezicht, de brand weer en de reddingsbrigade kan veel ef ficiënter opereren vanuit Scharendijke dan vanuit Goedereede, maar ook in deze gevallen was het voor B. en W. niet moeilijk de Zeeuwse argumenten zware averij toe te brengen. Middenschouwen mocht dan ook pochen met zijn 200.000 overnachtingen, Goeree stelt daar 500 .000 overnachtingen tegenover. ADDERTJE Behalve die duidelijke waarneembare zaken werd door B. en W. ook nog een addertje onder het gras gesignaleerd: „...wanneer het grondgebied van de ge meente goedereede zou worden inge krompen, zou de uitkering uit het ge meentefonds op grond van de financiële verhoudingswet eveneens verminderd worden!" waarschuwden B. en W., maar geen nood. Geen van Goerees' be- stuurderen wist het Zeeuwse streven te waarderen. In de gehouden bespreking vroeg de heer J. C. Komtebedde zich af op welk gebied de Kabbelaarsbank zich zal gaan oriënteren, gegeven het feit dat het ge bied dichter bij Zeeland dan bij Goede reede ligt. Voor dhr. v. Oostrom was dat nauwe lijks een vraag: „de winkelstand in Ouddorp steekt verre boven die van Scharendijke uit!" constateerde hij en voor hem was het duidelijk dat Ouddorp op de klandizie mag rekenen. Dat meende ook burg. van Velzen al tekende hij daarbij aan dat, wanneer er een recreatieve aanzet op de Kabbe laarsbank komt, dat ook gepaard zal gaan met de bouw van eigen voorzie ningen. Niettemin verwacht de voorzit ter dat het in Ouddorp toch wel zal druppen als het op de Kabbelaarsbank regent en hij maande Ouddorps mid denstand ook in dezen attent te zijn. Mevr. Grinwis-Blok tenslotte over het Zeeuwse pogen: „Jullie waren bang dat Rijnmond ons op zou slokken, maar nu begint juist Zeeland!" Commissie voor beroepschriften. De raad ging vervolgens accoord met het instellen van een commissie die tot taak krijgt degenen te horen die in be roep zijn gegaan tegen de weigering van een bouwvergunning door B. en W. Tot dusver werd de reclamant in een openbare raadsvergadering gehoord, maar B.,en W. argumenteerden him voorstel met erop te wijzen dat de voor de betrokkene toch als minder aan trekkelijk moet worden beschouwd. Vuilstortplaats. Door een toegepaste grondruil is de gemeente eigenaresse geworden van de 3 percelen waarop in Stellendam de vuilnisstortplaats is gelegen. Dat ont heft de gemeente van de dure verplich ting de percelen met 50 cm teelaarde te bedekken, waarmee een uitgave van 100.000,gemoeid zou zijn. De grond was eigendom van dhr. H. Bijdevaate die ermee accoord ging de pacht te be ëindigen en vervangende grond te ac cepteren, welke grond nu ten goede komt aan dhr. J. H. de Wit te Dirksland die de boerderij en de gronden van dhr. Bijdevaate heeft overgenomen. Nu de sinds anderhalf jaar gesloten stortplaats gemeenteeigendom blijft betekent dat niet dat de stortplaats weer zal worden opengesteld. De voorz. geloofde dat daar ook weinig behoefte meer aan zou bestaan omdat het publiek dat b.v. wat puin te ruimen heeft toch wel tegemoet wordt gekomen, zodat het zo benadrukte de voorz. niet in de sloot terecht hoeft te komen. Voor be drijfsmatig storten zal er evenwel geen ruimte meer zijn. -Brandweerauto naar 't museum. 'De uit 1954 daterende brandweerwa gen van Goedereede zal in het brand weermuseum te Hellevoetsluis worden „bijgezet". De raad schonk het ouwetje om niet aan het Nat. Brandweermu seum, met als enig beding dat de naam van de gemeente Goedereede erop aan wezig zal blijven en het vriendelijk ver zoek de wagen nog eens te mogen ge bruiken als daar aanleiding toe zou be staan, bij feestelijkheden e.d. Overigens is de wagen van de motor ontdaan en zijn er ook geen onderdelen meer ver krijgbaar, maar het mus:eum weet daar wellicht een mouw aan te passen. In Goedereede doet nu de oude brahd- weerwagen van Ouddorp dienst. „Het is beter te geven dan te ontvan gen" oordeelde dhr. v. Oosterom, waar mee hij te kennen gaf met de gift in te stemmen, wel wilde hij het ouwetje graag nog eens in Goeree terug zien. Dhr. Kr. Grinwis (S.G.P.) stond er niet zo helemaal achter, omdat hij de mogelijkheid van inruil overwoog. Het zouden toch maar enkele hon derden guldens betekenen, waarom de raad de kar toch liever aan het brand weermuseum gunde. -- Aangepaste woningen. De raad ging ook gaarne accoord met de bouw van 13 qua bouwstijl aange paste woningen en 6 garages aan de Molenstraat, op de plaats waar voor heen een verzameling oude schuren heeft gestaan. De aangepaste bouw is bijzonder kost baar wat zich ook in de aanvankelijk geraamde huurprijs van 561,per maand liet gelden. Om die huur te druk ken tot 275,en 350,per maand voor een kleinere en een grotere wo ning, werd de raad voorgesteld aan de bouw een bijdrage van 150.000,te verstrekken, naast de extra uitkering van 26.468,per jaar die van het Mi nisterie van Volkshuisvesting zal wor den ontvangen. Voor de bouw van gara ges stelde de raad een bijdrage van 60.000,— beschikbaar. De raad toonde zich bijzonder ^ge nomen met het bouwplan. Gehoopt wordt ook op de financiële steun van het Ministerie van C.R.M, maar op de aanvrage is van die zijde nog niet gere ageerd. Jaarlijks zal de gemeente 15.000,op de te bouwen woningen gaan toeleggen, maar dat nam de gehe le raad dan maar voor lief. -O- De opening van deze avond berustte bij de plaatselijke predikant, ds. Th. van Stuyvenberg, die liet zingen Ps. 72 5 en 6 en las uit Hand. 17 1-16, waar na ds. voorging in gebed. N.a.v. het voorgelezen Shriftgedeelte sprak. ds. v. Stuyvenberg een inleidend woord. Pau- lus komt te Thessalonica, alwaar een sy nagoge der Joden was. En Paulus, ge lijk hij gewoon was, ging tot hen in, en drie sabatten lang handelde hij met hen uit de Schriften, dezelve openende, en voor ogen stellende, dat de Christus moest lijden en opstaan uit de doden. En ziet, deze prediking van de Apostel wil de Heere niet ongezegend laten: en sommigen uit hen geloofden! De Heere heeft in Thessalonica wat groots ver richt! Na dit inleidend woord werd ge zongen Ps. 87 1 en 5. Vervolgens was het woord aan de voorzitter van de R.Z.C., dhr. B. Both, die er zijn dankbaarheid over uitsprak, dat de gehouden aktie zeer goed ge slaagd mag heten, daar het streefbedrag van 15.000,werd overschreden tot een bedrag van 16.400,Voor dit bedrag werd een mooie en doelmatige trekker aangeschaft, n.l. een Ford 4000. Dhr. Both wees erop, dat ook in het verleden reeds meerdere akties op Flakkee zijn gehouden met als resul taat een ambulance-wagen en later nog eens een (gebruikte) tractor. Spr. sprak de wens uit, dat wij niet in zelfgenoeg zaamheid zouden vallen, daar wij toch slechts onnutte dienstknechten zijn, wan neer wij gedaan hebben wat wij schul dig waren te doen. Ook deelde dhr. Both mede, dat door iemand op Flak kee, die onbekend wenst te blijven, ook een gebruikte tractor is' geschonken, welke reeds naar het zendingsveld in Nigeria is afgezonden. Met het aanbie ding van een afbeelding van de tractor aan dhr. v. d. Kooy droeg dhr. Both de tractor symbolisch over en verzocht daarna te zingen Ps. 68 14. De heer v. d. Kooy begon met zijn dank uit te spreken voor hét feit dat de gehouden aktie tot een dergelijk resultaat heeft mogen leiden. Op het gebruik van deze tractoren kwam dhr. V. d. Kooy in het vervolg van zijn toe spraak nog nader terug. Zijn gehoor in gedachten meenemend naar het Egedde-gebied in Nigeria, ver telde dhr. v. d. Kooy, dat in het gebied waar hij werkzaam is, een 70-tal kerk jes zijn, welke door slechts één predi kant bediend worden. In de kerkdien sten wordt een eenvoudig verhaal ver teld. Op de Bijbelscholen worden jonge mannen opgeleid, om straks hun eigen volk in hun eigen taal het Evangelie te kunnen mededelen. De vraag beant woordend, of de zendingsarbeid ook vruchten mag dragen, deelde spr. me de, dat wanneer er een verandering in het leven van de bevolking komt, zij dan in plaats' van zondags naar de markt te gaan, nu de kerkdiensten be zoeken. Er wordt met het vorig leven gebroken. Een punt van voortdurende zorg, noemde dhr. v. d. Kooy de watervoor ziening. In de droge tijd moet men soms 3 a 4 km. lopen oni water te bekomen. In dit licht is men dan ook begonnen met de aanleg en bouw van een stuw dam, om het achter de stuwdam ont stane meertje in de droge tijd te kunnen benutten als waterreservoir. Bij de bouw van deze stuwdam heb ben de trekkers veel werk verricht. Met een indringende oproep het zendingsr werk zowel financieel als in het gebed te gedenken, besloot dhr. v. d. Kooy zijn toespraak en verzocht te zingen de Lofz. van Zacharias 4 en 5. Het slotwoord werd gesproken door ds. P. Blok van Dirksland, nadat deze had gelezen uit Rom. 11 21-24. Ds. Blok stelde de vraag: „Welke plaats neemt het werk der zending in, in de hoge raadsvervulling Gods?" Het werk der zending, aldus spr., neemt deze plaats in, dat het zijn de Maranatha-tekenen, de komst van Slons Koning voorafgaande. Het einde zal zijn, wanneer de volheid der heidenen zal zijn ingegaan. Het Evangelie moet aan alle volken gepredikt worden. En wan neer wij de wereldkaart bezien, moeten wij tot de conclusie komen, dat nog slechts enkele zgn. „maagdelijke" ge bieden over zijn gebleven; Ds. Blok her innerde aan het openingswoord van wijlden ds. A. Verhagen op de eerste zendingsdag der Ger. Gemeenten, toen deze sprak: „De zaak des Konings heeft haast". Nu, na 20 jaren, zouden we zeg gen, aldus ds. Blok, „de zaak des Ko nings heeft grote haast". Dat we onze laatste krachten zouden inspannen, terwijl het nog kan en nog mogelijk is, om Zending te bedrijven. Maar dat ook in ons eigen leven een haasten en spoeden geboren mocht wor den. Na dit ernstige slotwoord verzocht ds. Blok te zingen van Ps. 22 14 en eindigde deze zendingsavond met dank gebed. De gehouden kollekte bracht het mooie bedrag op van 1.184,89. In het Gem. zwembad te Stellendam zijn drie zwemevenementen gehouden. Woensdag 16 juni j.l.: schoolzwem- wedstrijden tussen 9 scholen uit de ge meente Goedereede. Maar liefst 325 scholieren zijn van start gegaan, om de eer van hun school en van hen zelf te verdedigen. Ruim 800 aanwezigen hebben hun fa vorieten luid toegejuicht. De goed georganiseerde, wedstrijden gingen om 9 uur precies van start, over 5 wedstrijd banen. Het overige gedeelte van het bad werd gebruikt om „in" te zwemmen. Reeds om kwart voor twaalf, waren alle deelnemers gestart en kon men tot de prijsuitreiking over gaan. Dhr. L. Tom, speciaal uit Zeeland over gekomen, heeft alle deelnemers gestart en reikte tot slot de prijzen uit, nadat dhr. Snoey alle medewerkers had be-, dankt, speciaal de gemeente Goederee de. De Mavo uit Stellendam wist voor de tweede maal beslag op alle drie de wisselbekers te leggen. D^e drie best ge- klasseerden scholen wafen: afd. meis jes: 1. Mavo, Stellendam; 15 punten. 2. O.L.S. St'dam: I3V2 pnt. 3. N.H.S. St'dam: 10 pnt. Afd. Jongens: 1 Mavo St'dam: 16 pnt. 2. C.N.S. St'dam: 15 pnt. 3. O.L.S. St'dam: 9 pnt. Afd. gemengd: 1. Mavo St'dam: 31 pnt. 2. O.L.S. St'dam: 22V2 pnt. 3. C.N.S. St'dam: 20 pnt. Tevens waren medail les beschikbaar voor de 3 best geplaat ste deelnemers(sters) in de div. leef tijdsgroepen. De aller snelste tijd werd gemaakt: bij de meisjes: Nelly Blok land, bij de jongens: Syb v. Seters. Het tweede evenement werd zater dag 19 juni gehouden, in heel wat min der gunstige weersomstandigheden. Dit bestond uit diplomazwemmen K.N..ZB. Het diplomazwemmen werd afgenomen, namens de K.N.Z.B., door dhr. Prins, en dhr. L. Tom en dhr. M. Snoey. Voor het diploma A slaagden 49 candidaten; voor het diploma B. slaagden 33 can didaten, voor A en B werden 3 deel nemers afgewezen. In de middag hield K.Z.C, „de Stel le", onderling Certificaatwedstrijden. Ondanksde stromende regen, werd er goed gezwommen. Conny Wielaard en Aren v. d. Nieuwendijk bleken ook nu weer de snelsten van de Stellendamse zwemclub te zijn. Bij alle drie de zwemevenementen was de organisatie in handen van dhr. M. A. Snoey. HERKINGEN Oproep aan alle oud-leerlingen van de Chr. School Ter gelegenheid van de binnenkort te openen nieuwe Christelijke „Prins Jo- han Friso-school" is een comité gevormd om alle oud-leerlingen van de huidige en ook van de vroegere Herv. school (welke scholen in één zijn samenge vloeid) te bereiken, om gelden in te za melen voor een geschenk, dat bij de opening zal worden aangeboden. Er zijn veel oud-leerlingen door hu welijk en werkgelegenheid uit Herkin gen naar andere plaatsen uitgezwermd, die we hierop gaarne attenderen. Hoe u uw gift kunt overmaken, kunt u in de elders in ons blad geplaatste adverten tie'lezen. Te Herkingen zeli zal voor dit doel door het comité een rondgang door de gemeente worden gemaakt. Aardappelen zijn duur, en ze zullen dat voorlopig ook wel blijven. Wel is het jammer dat men voor zo'n prijs vaak aardappelen op tafel krijgt waar letterlijk „reuk noch smaak" aanzit. Tot de kleine dagelijkse vreugden behoort toch zeker ook de puur-hol- landse schotel geurige aardappelen. Sommigen van ons herinneren zich dit evenwel alleen nog maar van vroe ger. De oude landrassen zijn verdrongen door nieuwe, meer productieve rassen. Jammer dat bij de keuze weinig of geen rekening werd gehouden met de wen sen van de consument. Hoewel, er is één kweker, die konse- kwent wel op die, bijna vergeten, lek kere smaak mikte. Dit was Pieter de Swart, een kleine boer in Friesland. Hij nam 18 jaar lang, samen met zijn vrouw Hinke, kook- proeyen van al zijn nieuwelingen. Hij had succes en gaf zijn nieuwe ras de zeer toepasselijke naam „Lekker- lander". Een aardappel met een koste lijke smaak, gemakkelijk te schrabben en te schillen, geschikt om te koken als om te bakken. In ons land breidt het areaal zich sterk uit, zodat de Lekkerlander vrijwel overal te koop is. Een gunstige ontwikkeling, juist nu wij weer wat meer gaan letten op de „kleine geneugten van 't leven".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2