Dorstend land krijgt water uit liet Haringvliet Imposant waterkanon laat h@t dag en nacht storten TIP VAN TOYOTA LIES VAN DER VELDE Vrijdag 18 juni 1976 No. 4497 CHR. STREOEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond lyiet kleine ingrepen icon groot gelbied worden bereiict. Krachtdadiger dan tot nu toe het geval was is agrarisch Flakkee met de neus op de (droogte)feiten ge drukt. In mindere mate dienden die zich ook in de voorbije jaren aan, maar, nu de regen al vele weken verstek laat gaan worden met de meeste spoed maatregelen getroffen. Wa terkanonnen worden in stelling ge bracht en beregenings-installaties brengen het jonge groen levensred dend water. Het lijkt het beeld van de toekomst te worden; die indruk geven althans de agrariërs die de gedragingen van de natuur als geen ander kennen. Voor Flakkee nochtans geen grote nood, het Ha- ringvUet stroomt op een steenworp afstand VOOR MOOIERE bloemstuicjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Noordzee voert veel zand naar Deitakyst Uit metingen over een reeks van jaren voor de kust van het Delta gebied is gebleken dat jaarlijks ve le miljoenen kubieke meters zand naar de kust worden verplaatst. Voor het Haringvliet en Brouwers- havense Gat bij de eilanden Voor- ne, Goeree en Schouwen wordt jaarlijks door de zee ongeveer 9 miljoen m3 zand aangevoerd. 200,— GRATIS accessoires bij aankoop van een nieuwe TOYOTA COROLLA De all-in prijs is 10.450,— Profiteer van deze Jubileum aanbieding. Alleen in juni geldig. Raad Oostflakkee te gast bij de WMZ MIDDELHARNIS: Plaatselijk nieuws Tandemrijden wordt internationaal een hobby Veluwse fietsvierdaagse X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkooplial X OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 Voorbereidingscommissie ruilverkaveling yyFlakkee^' wordt 13 augustus gainstalleerd POSTBOX 8 ^-^ MIDDKLHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Lamgeweg 13, Sonimelgdijik Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankRalbo Middeühamis no. 3420.'.)1.108 ABOüNnNTEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij cïontract speciaal tarief. De achteruitgang van enkele strand- gedeelten op deze eilanden is veel klei ner;^ voor het gehele Deltagebied be draagt hij één tot twee miljoen m3 zand per jaar. In tegenstelling met wat twin tig jaar geleden werd verwacht, zijn er nog geen aanwijzingen dat deze ach teruitgang door de afsluitingswerken of door de bouw van een stormvloedkering toeneemt. Dit is te lezen in het nieuwe drie maandelijkse bericht van de Deltawer ken, no. 76, dat deze dagen verschijnt. Voor de studie is gebruik gemaakt van zeer veel metingen die Rijkswaterstaat de afgelopen twee decennia heeft ver richt. Hoewel grote delen van de kust in het Deltagebied in evenwicht zijn of aangroeien, vertonen de meeste zee- waarts gelegen koppen van de eilanden al sinds vorige eeuw een geleidelijke achteruitgang. Het tempo waarmee de ze achteruitgang van het strand zich voltrekt is het grootst aan de Groene Punt van Voorne, namelijk 10 tot 15 meter per jaar; aan weerszijden van de Groene Punt neemt de achteruit gang snel af. Op het eiland Goeree ligt een erosiegebied in de omgeving van de vuurtoren aan de kop van Goeree. Sindt het einde van de vorige eeuw valt hier jaarlijks ongeveer zeven me ter kustverlies waar te nemen. Het grootste deel van de kust van Goeree vanaf de Haringvlietsluizen tot aan de vuurtoren en het gebied bij de Brou- wersdam, is in evenwicht of vertoont een geringe aanwas. Eind 1973, begin 1974 werd de achteruitschrijdende kust bij de Kop van Goeree voor de derde maal opgespoten met zand, de zoge naamde kustsuppletie. Dergelijke zand- suppleties moeten in de regel na ver loop van enige jaren herhaald worden. De noordkant van het eiland Schou wen is evenals de noordkant van Goe ree ongeveer in evenwicht. Maar aan de westkust van het eiland gaat de kust ongeveer vijf meter per jaar ach teruit. Het duingebied is hier echter zo ijreed dat het nog niet nodig is geweest om speciale voorzieningen te treffen. De kustachteruitgang op Walcheren is betrekkelijk gering. Uit de onderzoekingen van de afgelo pen jaren is ook gebleken dat er geen grond bestaat voor de vroegere veron derstelling dat het zand uit het Delta gebied in noordelijke richting verplaatst zou worden naar de kust van Noord en Zuid-Holland. Men voorzag aanvan kelijk dat de uitgebouwde havendam- men voor Hoek van Holland zo'n zand- transport zouden tegenhouden, waardoor er langs de Hollandse kust een tekort aan zand zou ontstaan. Gebleken is dat zo'n zandbeweging niet plaats vindt en Al eind april klonk, voornamelijk uit de kring van bollentelers, de roep om water. Voorlichter K. E. Schik zocht daartoe contact met het Waterschap Flakkee en het Schap liet de roep niet ongehoord. Er werd Haringvlietwater ingelaten en dr. Schik en zijn telers za gen met welgevallen hoe de water gangen met helder Haringvlietwater werden gevuld; voor veel percelen be tekende het de redding! De inlaat kreeg al snel een vervolg en thans profiteren al een flink aantal polders van het in gelaten Haringvlietwater, zoals de Kraaijenissepolder, Nieuw Kraaijer, de polder Sommelsdijk, de Westplaat, de Middelharnisse polder, de Stadse Pol der, Nieuwe Stad en Lieve Vrouwe Polder en de Bommelse Polders. Die mogelijkheden waren er welis waar in principe, maar het heeft het Waterschap heel wat inspanning ge kost om het waar te maken. Zo moest nabij Dirksland Sas een oud inlaatsluis- je weer worden herontdekt. De schuif functioneerde niet meer maar .een snel le ingreep heeft het weer geschikt ge maakt om fris water binnen te laten. Weliswaar is er nog geen circulatie, maar sluiswachter Grinwis weet precies wanneer hij weer spuien moet zodat er toch van een vorm van doorstroming sprake is. Dat is niet het geval met de overige Polders. De Bommelse polder die d.m.v. een persleiding vanuit de haven van Den Bommel wordt voorzien kan niet anders dandoor de zelfde leiding lozen. In het verleden is een sluisje ergens onder de Tilsedijk met zand dichtgestort. Was die hinder nis er niet C^n kon vrijelijk op de ha ven van Oude Tonge worden geloosd. Eenzelfde soort hindernis treft het wa ter dat door de Sommelsdijkse Polder stroomt. Het komt niet aan de overzij de van de Armenweg. Vroeger was daar wel een duiker maar die werd destijds afgesloten en gedicht, kennelijk omdat er teveel van het Sommelsdijkse water werd geprofiteerd. Nu zou de aanwe zigheid van de duiker o.a. voor de t.ul- pentelers de Wit en Vreeswijk veel ge makkelijker zijn geweest, al hebben ze toch wel van het water gebruik weten te maken. Aai de Wit troffen we terwijl zijn tulpenbollen werden gerooid. De machi ne liet grove kluiten na waartussen de bollen verborgen lagen. Een rij helpers had die voor het oprapen. Heel wat vlotter ging het op het naastgelegen perceel van dhr. Vreeswijk, maar die had het kort tevoren beregend, terwijl dhr. de Wit dat nagelaten had. Geen kluiten op het land van dhr. Vrees wijk, geen rij mensen ook maar een rooier die de bollen gelijk op een naast- rijdende wagen wipte. „Water moeten dat de Hollandse kust geen nadeel on dervindt van de havendammen van Hoek van Holland. In het nieuwe driemaandelijkse be richt staan voorts artikelen over de pijlerdam in de Oosterschelde en de waterloopkundige en hydrografische ge volgen voor het Oosterscheldebekken. Dorpsweg 28-'34 Sommelsdij-k^ Tel: Werkplaats (018,7.0) 4436 Denk er om tijdig uw vakantiebeurt af te spreken. Laat uw auto tevens tactyleren. By droog weer het beste resultaat. we in de polders hebben," was dan ook de reactie van dhr. de Wit: „dat mag me dan gerust ook nog wat kos ten". Dhr. de Wit is nog niet in 't be zit van een beregeningsinstallatie maar die gaat er zeker komen. „Elk jaar heb ben we die eigenlijk nodig, ook''bij een gemiddelde regenval", Sommige landbouwers zijn al over gegaan tot het beregenen van aardappe len en plantuien. Het beregenen van witlof en koepeen is aan de orde van de dag. Het ideaal zou zijn wanneer alle pol ders van Haringvlietwater zo'uden kun nen worden voorzien. Wanneer in het voorjaar het brakke slootwater kon worden geloosd en er veel minder zout Haringvlietwater zou kunnen worden binnengelaten. Dat verschil in zoutge halte is indrukwekkend. Twee getrok ken monsters 'wezen ons dat nog (?e"=; uit. Bij Herkingen bleek het slootwater 20400 mgr. zout per liter te bevatten, het, Haringvlietwater kwam er met 615 mg. heel wat beter af. Het bereiken van zo'n ideaal-situa tie zal moeilijk zijn, technisch wel uit voerbaar maar financieel waarschijnlijk erg bezwaarlijk, vooral voor de polders die dicht tegen de Grevelingen en het Volkerak aanliggen. Misschien zal het ideaal beeld benaderd kunnen worden in het kader van de komende ruilver kaveling Flakkee. Door de Cultuurtech nische Dienst wordt de waterbeheei- sing bestudeerd en geregeld en dat wordt de grote kans om aan de ver langens zoveel mogelijk tegemoet te ko men. Momenteel wordt ingelaten via de havens van Den Bommel, Stad, Middel harnis, Sommelsdijk en Dirksland. Intussen mag op het Waterschap Flakkee gerekend worden. Waar mo gelijk wordt water ingelaten en er wordt hard gewerkt aan nieuwe plan nen en voorstellen. Zo zou er een mo gelijkheid kunnen worden gemaakt de polders Roxenisse, Oud Melissant en Dirksland te voorzien, maar voor dit seizoen zal dat waarschijnlijk te laat zijn. Daarom blijft de hoop op regen te meer van kracht, maar het is goed te weten dat tot dusver de meeste nood gelenigd kan worden. De Water Maatschappij Zeeland, kort weg genoemd WMZ, ontvangt regel matig gasten die in het verzorgingsge bied zijn opgenomen en daartoe beho ren ook de gemeenten op Goeree-Over- flakkee. Een dezer dagen was het de beurt aan Oostflakkee om een dag met de watervoorziening te worden gecon fronteerd. Zo togen burgemeester en wethou ders, de leden van de Raad, de secre taris, de heer J. L. Vetter en de di recteur van de Technische Dienst, de heer M. Goudkamp naar Sommelsdijk waar de nieuwe opjager werd bezich tigd. Vorige week is deze opjager in ge bruik genomen en de bewoners van Oostflakkee hebben dit gemerkt daar de „waterloze uren" zijn teruggedron gen, alhoewel er nog momenten voor komen dat de druk nog niet aan de gestelde eisen voldoet. De grote droogte is hiermede de oorzaak van; het water verbruik is door sproeien van tuinen sterk gestegen. Het devies blijft daar om onverkort gehandhaafd „WEES ZUINIG MET WATER". Na Sommelsdijk ging het gezelschap naar het pompstation te Ouddorp. Hier is een groot werk in uitvoering in ver band met de Infiltratie van het Ha ringvlietwater. Van Flakkee ging men naar Zuid- Beveland, waar het hoofdkantoor te Goes werd bezocht. Na een informatief gesprek over WMZ werd in dit grote gebouw de lunch gebruikt. Van Zeeland reed de bus Noord-Brabant in en te Huijbergen en Ossendrecht waren de popmstations het doel van de reis. In Ossendrecht wordt nog het oude sy steem van zuivering gebruikt en de gas ten hadden daar veel belangstelling Waar het nieuwe waterkanon van de Fa. T. Vroegindeweij Zn. uit Middel harnis verschijnt daar wordt per uur 65 m^ water over het land uitgestort...! Het bedrijf verplaatst de apparatuur van hot naar her en kan de vele aan vragen nauwelijks bybenen. Daarom gaan ze dag en nacht door om zoveel mogelijk aanvragers van dienst te kun nen zijn, maar 't is wel werken gebla zen Beregeningsapparatuur was het enige wat het all-round loonbedrijf nog miste. Toen die dan ook op verzoek van vele klanten werd aangeschaft werd het gelijk een kanon dat er zijn mag. De op een trekker gemonteerde pomp heeft een capaciteit van 90 m'^ maar door drukverlies is de opbrengst 65 ku bieke meters per uur die als een milde regen op het dorstige land plenzen. De reikwijdte van de machine is maar liefst 85 meter. De apparatuur is zelf- rijdend, met een snelheid die naar be lieven van een slakkengangetje tot ca. 60 meter per uur kan worden geregeld. Daar komt geen motor aan te pas maar ook weer waterkracht die de ma chine geluidloos verplaatst. De haspel bevat een 330 meter lange rubberslang. Dat is een van de grote voordelen van deze apparatuur. Er behoeft geen meta len leiding te worden gekoppeld en ge legd. Het kanon is vrijwel gelijk tot vuren gereed, nog wel met zo'n capaci teit dat het waterpeil in de sloot zien derogen zakt wanneer de sloot althans op enige afstand van de hoofdwatering gelegen is. Op witlofpercelen wordt een neerslag van 25 a 30 mm gedropt en dat moet voldoende zijn om de plantjes bo ven te krijgen en ze een aanzet te ge ven. Daarna zal, afhankelijk van de weersomstandigheden, de beregening nog wel eens moeten worden herhaald. Ook worden percelen koepeen en zelfs al aardappelen beregend. De Fa. Vroegindeweij heeft zich de kapitale investering getroost niet alleen maar voor het gebruik in de huidige droogteperiode. Het is waarschijnlijk dat ook in de komende jaren vraag naar beregening zal zijn. De natuur schijnt wat minder scheutig met regen te wor den, zo hebben de voorbije jaren ge leerd, terwijl bovendien de teelt op ruggen belangrijk drooggevoeliger is geworden. Als er voldoende aanvoer van water is kan het kanon het gemak kelijk aan; wanneer er 30 mm beregend wordt betekent dat, dat er per ha 300.000 liters worden uitgestort OOSTERLAND In het kader van het beroepingswerk van de Ger. Gem. alhier werd in de va cature ds. W. Hage, die naar Rotterdam vertrok, een tweetal gesteld, n.l. de kandidaten J. J. vanEckeveld te Scher- penzeel en J. S. v. d. Net uit Moerka- pelle. Op de gemeentevergadering van 15 juni werd besloten kand. J. S. v. d. Net naar Oosterland te beroepen. OOLTGENSPLAAT Stijgend aantal flessen bloed Voor de bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis hebben j.l. woensdag avond 138 donors een halve liter bloed afgestaan. Dat is 24 flessen of 21''/o meer dan in 1975 toen 114 donors aan de op roep gehoor gaven. In 1974 werden 116 en in 1973 122 flessen bloed afgestaan. Er zit een stijging in het aantal donors dat het devies waar maakt: „Bloed redt mensenlevens". Wegens omstan digheden kon dit jaar niet tot het vast stellen van de bloedgroep worden over gegaan van een aantal donors (meestal 10). Mogelijk dat dit volgend jaar weer wel gebeurd. Geslaagd. Aan de Mr. Johannes Drostschool te Rotterdam slaagde voor het HNO-diploma praktijkgedeelte, verbonden aan de opleiding tot bejaar denhelpende mej. A. P. Ras, P. Bigge- straat 3, alhier en mej. A. M. Vervloei, Pastoor -van Luenenstraat 20 (Achthui- zen). Deze cursus gaat uit van de Ned. Federatie voor Bejaardenbeleid Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs, af deling Bejaardenhelpenden. voor. De slotbijeenkomst en het diner werd in motel Caisson te Kapelle-Bie- zelinge gebruikt. Tussen de bedrijven door waren burgemeester W. M. v. d. Harst en de wethouders A. Kroon en C. L. M. de Wit visa versa naar Middelharnis ver voerd waar zij te gast waren in „Her- nesseroord" om getuige te zijn van de opening door Koningin Juliana. Voor het diner was, het gezelschap weer her enigd. In het motel werden dankwoor den gesproken voor de instructieve dag, waarbij namens WMZ aanwezig waren de directeur, de heer P. Stoter en de hereii J. P. G. van Ooijen, direktiesec- retaris en hoofd algemene- en perso neelszaken; C. G. van Gremberghe, plv. hoofd produktie; J. M. Flipse, hoofd distributie; R. Antonisse, medewerker public relations. Ongeveer 20.30 uur ar riveerde het gezelschap weer op eigen terrein, het raadhuis te Ooltgensplaat. Dit werkbezoek had een zeer aange naam verloop maar ook een verhelde rend karakter. Met z'n tweeën fietsen op een tandem begint een grote hobby te worden en niet alleen in Nederland waar de mees te fietsverhuurders ook tandems in voorraad hebben. Zo liet de Japanse kroonprinses Michiko zich onlangs breed lachend fotograferen toen zij met haar dochter prinses Nori een tandem- tocht maakte door één van de voorste den van Tokio. Van 19 tot en met 22 juli wordt dit jaar de Veluwse fietsvierdaagse georga niseerd, een jaarlijks weerkerend eve nement dat het hoogtepunt vormt van de vele activiteiten van de Stichting Op Wielen. Men heeft de keuze uit dage lijkse tochten van 60 of 40 kilometer. Aanmelding en inlichtingen bij de Streek V.V.V. Zuid-West Veluwe, Post bus 234, Ede (tel. 08380 - 14444). Met de voorbereidingen tot de ruil verkaveling „Flakkee", die al in 1967 door de drie landbouworganisaties werd aangevraagd wordt langzaam maar ze ker enige vordering gemaakt. Zeker heeft dat betrekking op de installatie van de voorbereidingscommissie op 13 augustus a.s. in de raadzaal te Middel harnis, door dhr. G. van der Zande, lid van Gedeputeerde Staten. Deze voorbereidingscommissie kwam tot stand na overleg met de landbouw.: organisaties, de Stichting Natuur en Mi lieu, de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, de Stichting „Het Zuid-Hollands Land schap", de colleges van Burgemeester en Wethouders van de gemeenten Dirks land, Middelharnis en Oostflakkee, het Waterschap Flakkee, de polder Goeree, en gehoord de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Zitting hebben de heren: Joh. van Es, burgemeester v. d. gemeente Middel harnis, voorzitter; P. C. H. Noordermeer, Achthuizen B. den Baars, Melissant P. W. Vogelaar, Middelharnis J. Th. W. Hopmans, Achthuizen Dr. K. J. Huisman, Melissant Joh. Koert, Stad aan 't Haringvliet. Als vertegenwoordiger van de Platte landsjongerenorganisaties zal de heer J. M. P. Brooshoofd de commissie advi- Een van de grootsten. De ruilverkaveling „Flakkee" met een oppervlakte van ongeveer 15.500 ha. is één van de grootste ruilverkavelingen van Nederland. Deze ruilverkaveling werd in 1967 door de drie landbouwor ganisaties aangevraagd, daarbij ge steund door adhesiebetuigingen van be sturen van gemeenten en waterschappen op Flakkee. Door middel van de ruilverkaveling zal getracht worden de problemen met betrekking tot de ontsluiting, de water beheersing en de verkaveling op te los-,, sen, zodat, gebruikmakend van de na-* tuurlijke hulpbronnen, een hoog pro- duktieniveau kan worden bereikt bij relatief lage produktiekosten. Daar naast zullen ook de natuurwetenschap pelijke, landschappelijke en rekreatie- belangen de nodige aandacht krijgen. Wanneer de voorbereiding gunstig ver loopt, mag in de loop van volgend jaar een eerste schetsontwerp verwacht worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1