CEBECO-Zuidwest bouwt „beloning van ledentrouw" in in gewijzigde Statuten Rabo-bank Herkingen nieuw gebouw gebuisvest Peugeot 604 Comfort van uitzonderlijke klasse... een wonder op wielen RaMprsrAD 49e jaargang Vrijdag 11 juni 1976 No. 4495 CHR. STRBEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond EEN MOEILIJKE KEUZE VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis U rijdt kwaliteit Hij staat klaar voor'n proefrit bij: Dijkbrand Zilveren jubileum bij fa. De Ligny Lezing Chr. Rayonraad „Beloning van ledentrouw" is een van de meest karakteristieke aspecten uit de gewijzigde Statu ten van Cebeco-Zuidwest, welke per 1 juli a.s. van kracht worden. Daartoe is op de laatstgehouden ledenvergadering met algemene stemmen besloten. Niet minder in grijpend ook is dat in de nieuwe statuten ook het directe lidmaat schap van de individuele landbou wer van Cebeco wordt openge steld. Tot dusver waren zij slechts „getrapt" lid van deze organisatie en wel via hun eigen coöperatie waarvan er eU bij de Cebeco zijn aangesloten. Die elf die 5 jaar ge leden hun belangen in één „Cebeco Zuid-West" bundelden zullen alle hun zelfstandig bestaan gaan be ëindigen. Orgelbespeling te Tholen Situatie appelmarkt onrustbarend BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoopHal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS X TEL. 01870 - 2043 j LANGEWEG 113 Dlrkslands yyAmicitia''' voor de radio ie Eerste aanzet van nieuw hart in oude dorpskern De kleine HerMngse gemeen schap voelt zich rijk met het nieu we Rabo-kantoor dat hebben de Bankbestuurders woensdagmid dag, na de feestelijke opening, mo gen noteren uit de mond van één van hen! Dat gaf de vreugd' nog een extra cachet en in die sfeer viel het de sprekers niet moeilijk aan het plaatseUjk gevoelen aan te sluiten en de loftrompet te steken. De bouw van het nieuwe Bankkan toor betekent belangrijk meer dan de beschikbaarheid van een riante ruimte, het betekent ook de aanzet van een harttransplantatie in het oude plaatsje en ook dat geeft de Herkenaren nieuw perspectief „Maak het kort" Tenslotte was het de directeur dhr. de Krey die het Bankbestuur, het personeel, maar ook heel Her kingen geluk wenste met de nieu we Bank. „Ik hoop aldus dhr. de Krey dat het een aanzet mo ge zijn voor een nog groter ont- wikkelmg", Hij voorzag dat Her kingen de vruchten zal plukken van de investering die de Rabo Bank zich heeft getroost, conform de zinspreuk die dhr. Doornbos deze middag nog het horen: „service aan de klant, dat is onze opgaaf nummer één POSTBOX 8 MIDlDEIiHABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Lanigeweg 13, Somimelsdijk Tel. (01870)! 26 29 Na 5.30 u-ur (01870) 33 92 Giro 167930 BankRalbo Middelhamis no. 3420.01.108 ABONTSTEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Vandaag eens een onderwerp wat niet misschien ieders aandacht heeft, maar waar we toch allen mee te maken heb ben. We bedoelen de tendens die bij de grote beleggers aanwezig is om geen geld meer te willen steken in de fi nanciering van preyiiewoningen. Het algemene fiscale klimaat en de slechte rendementen die beleggingen in deze sector van de bouwmarkt bieden heeft 'meerdere grote pensioenfondsen, als dat van de Shell, en grote verzeke ringsmaatschappen doen besluiten hun aandacht meer te richten op het bui tenland. Ze gaan over de grenzen zoeken, wat men in ons land niet kan vinden. De zaak kwam in de publiciteit met het verschijnen van het jaarverslag van de Grote verzekeringsmaatschappij de Na tionale Nederlanden. Deze schreef dat haar aandeel in de bouw van particu liere gesubsidieerde huurwoningen in de komende jaren sterk zal dalen en wellicht geheel zal verdwijnen. Het knelpunt is daarbij de nieuwe huur prijsregeling. De dynamische kostprijs kenmerkt zich o.a. daarin dat vooral in de beginperiode, de eerste tien twintig jaar, de belegging weinig zo geen rendement oplevert. Het rende ment stijgt eerst, hoe langer de lening loopt. Ogenblikkelijk liet minister Gruyters weten, niet van plan te zijn van de door hem ingevoerde rendementsberekenin gen af te willen stappen. Hij deed een beroep op 'de woningbouwcorporaties om in het ontstane gat in de bouw markt te willen inspringen. Uiteraard moeten deze corporaties ook het geld daarvoor op de kapitaalmarkt of ander zins lenen. Om de financiering moge lijk te maken zal het rijk waarschijn lijk de rijksbijdrage verhogen. De gehele affaire plaatst de vakbe weging in een moeilijk parket. Daarom hebben zij zo fel gereageerd. Immers zij meenden, dat de minister maar moest ingrijpen en desnoods dwingend op moest treden. Gelukkig is het kabinet den Uyl deze heilloze weg nog niet op gegaan. Want daardoor blijft een inte ressante discussie nog open staan, na melijk de discussie over de vraag welke houding de vakbeweging tegenover dit streven moet innemen. U verwacht misschien dat zij zich hard zal moeten opstellen. We geloven er niets van. Want hier is een zaak aan de orde die veel meer publiciteit ver dient, dan het gesignaleerde optreden van de institutionele beleggers. We ver tellen niets nieuws ■wanneer we stellen dat het streven naar winst door een onderneming maar aarzelend door de vakbeweging wordt geaccepteerd. Wil len echter de pensionfondsen in de toe komst in staat zijn de door hen gega randeerde in de meeste gevallen waar devastepensioenen op een later tijdstip te kunnen uitkeren, dan moeten zij stre ven naar zo hoog mogelijk rendement. Of om het met andere woorden te zeg gen, ze moeten streven naar een zo hoog mogelijke winst. Interessant wordt de geschiedenis voor wie zich realiseert dat achter de anonieme figuur van het pensioenfonds de werknemers schuil gaat. De fonden worden door en voor hem bewaard. Zo ontstaat de figuur dat de werknemer op het ene vlak een zo hoog mogelijke winst (moet) na streven, terwijl hij aan de andere kant ditzelfde winststreven door het opleg gen en entameren van allerlei lasten wegstraft. Al geruime tijd is de vakbeweging bezig een ontwikkeling los te maken, die haar in de nabije toekomst weleens zuur zal kunnen opbreken. Ze heeft grote kritiek op het investeringsbeleid van het bedrijfsleven. Ze meent dat dit teveel op winstmaken is ingesteld. Daar om eist zij meer inspraak in dat be leid. Zij wil een greep op de investerin gen ter wille van het algemeen .Le^ang, waarbij ze dan vooral denkt aan het behoud en de uitbreding van de werk gelegenheid. De pensioenfondsen con fronteren nu de vakbeweging met de konsekwenties van dit streven. ü5;S;^K5S~!SS!S!S>S5S>i;KSS5:^;SSvS!5!S!^5Sö!2S HERKINGEN stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 202 Na 17.00 uur N. de Jong - Tel. (01871) 491 Op de 2e pinksterdag werd de brand weer gealarmeerd voor een brand aan de buitendijk bij de zgn. Nolle. Over een afstand van ruim honderd meter stond het gehele binnentalud in de fik. Ook de afrastering, geplaatst voor de aldaar grazende schapen, werd zwaar door het vuur beschadigd. De brandweer had het vuur al gauw in be dwang. Het is echter wel een waarschuwing om erg voorzichtig te zijn met het weg werpen van sigaren- of sigarettenpeuk- jes, daar bij de heersende droogte zo een omvangrijke brand kan ontstaan. Ook het leven van vele schapen zou in gevaar kunnen komen. HERKINGEN J.l. vrijdag 4 juni was het feest bij het Mechanlsatiebedljrf „de Ligny" te Herkingen. Het werk werd voor deze middag neergelegd, en in intieme kring werd in aanwezigheid van de voorma lige direkteur, de heer Sieling en de huidige direkteur de heer Grootveld het feit herdacht dat de heer L. J. v. d. Velde 25 jaar in dienst was by genoemd bedrijf. De heer v. d. Velde heeft 25 jaar dit bedrijf gediend, maar ook 25 jaar leiding gegeven. Hij mocht dan ook hartelijke komplimenten in ontvangst nemen, zowel van direkteur als van personeel. Als herinnering en waarde ring werd hem een penning uitgereikt, en een mooi getuigschrift. Het Mechanisatiebedrijf „de Lignie" heeft tot ver in het buitenland bekend heid gekregen. Helaas werd de heer J. J. C. de Lignie, naar wie dit bedrijf is genomd, in 1963 in de kracht van zijn leven weggenomen. De heer Sieling te Melissant heeft als direkteur het be drijf echter gebracht tot een zaak van betekenis. Momenteel werken in dit bedrijf 28 werknemers. Dat het hier goed werken is blijkt wel uit het feit dat reeds eerder een jubileum werd ge vierd, toen n.l. ongeveer vier jaar ge leden de heer K. G. Nieuwland ook zijn 25-jarig jubileum mocht herden ken. Dit jaar werd voor de Prot. Chr. Rayonschoolraad „Bond van scholen met de Bijbel op Goeree Overflakkee" een serie lezingen gehouden over het moderne reken-wiskunde onderwijs op Basisscholen. Deze lezingen worden gehouden door de heer Keinemans, wiskundeleraar aan de Chr. Pedagogische Academie te Gor- kum, daarbij zonodig geassisteerd door dhr. Barth, leraar pedagogiek aan die zelfde P.A. en consulent van de Bestu- renraad P.C.K.B.O. voor dit rayon. De laatste van deze serie lezingen zou gehouden worden op 17 mei j.l. Door omstandigheden kon dit niet doorgaan. Deze laatste lezing zal nu D.V. ge- I houden worden op maandag 14 juni a.s., weer in het schoolgebouw Juliana van Stolberglaan 19 te Middelharnis. De bijeenkomst vangt aan om 16 uur en duurt ongeveer tot 17.30. De kosten zijn voor rekening van de Rayonraad; er is gelegenheid tot par keren achter het gebouw. Ook degenen, die de vorige lezingen niet bijwoonden zijn welkom. Dat kon j.l. woensdag op de toen in Zierikzee gehouden persconferentie po sitief worden bekend gemaakt door dhr S. Silvis, alg. directeur van Cebeco Zuid west. Aan die hekendmaking ligt de wetenschap ten grondslag dat alle be sturen van bedoelde coöperaties (waar onder ook de CAAGO te M'harnis) en de Alg. Vergaderingen van bedoelde coöperaties met de wijziging hebben in gestemd. Voortaan zal het ledenbestand van de CEBECO derhalve niet meer be staan uit leden-coöperaties maar recht- In de Grote Kerk te Tholén hoopt organist Frans van Tilburg een orgel- bespeling te verzorgen op D.V. zaterdag 19 juni, aanvang 20.00 uur. Ter herdenking van de in 1937 over-, leden Jan Zwart zal Frans van Tilburg een aantal van diens bekende koraal- en liedbewerkingen spelen, waaronder de „sombere muziek over Psalm 103 vers 8". Naast werken van Jan Zwart ver meldt het programma tevens composi- tie's van Bach, Martini en Young. De situatie op de Nederlandse appel- markt is de laatste weken aanzienlijk verslechterd. Grote hoeveelheden appe len moeten uit de markt worden geno men en appel-import uit landen buiten de E.G. overschrijdt de afgesproken hoeveelheden. Voor de appeltelers is deze situatie een nare zaak, want het prijspeil voor appels wordt nog steeds verliesgevender. Het Landbouwschap heeft de zorgen over de appelmarkt geuit in een brief aan de Minister van Landbouw. In het schrijven van 3 juni 1976 wordt de be windsman gevraagd direkt bij de Euro pese Commissie op afdoende maatrege len aan te dringen. De appelvoorraden in de Gemeen schap hebben een omvang die ruim 25»/o boven het niveau van het toch al slech te seizoen 1974 liggen. Daarenboven worden grote hoeveelheden appelen in gevoerd uit derde landen. Voor een be langrijk deel vindt deze import plaats in Nederland. De Europese commissie heeft afspra ken gemaakt over importbeperkingen met Chili, Zuid-Afrika, Argentinië, Au stralië en Nieuw-Zeeland. Deze overeen komsten hadden betrekking op een in- voerbegrenzing van het tweede kwar taal 1976 tot maximaal 240.500 ton ap pelen. De praktijk is anders: Chili mocht 9.500 ton naar de Ge meenschap uitvoeren, maar tussen 1 april en 22 mei j.l. zijn in Nederland al 13.000 ton appelen uit Chili geïmpor teerd (op basis van gegevens van het Produktschap van Groenten en Fruit). De Nederlandse Minister van Land bouw heeft in Brussel aangedrongen op maatregelen, maar de Europese Commissie is in feite te laat geweest met actie. Het Landbouwschap vraagt opnieuw om afdoende invoerregelingen. In de brief van het Landbouwschap wordt Minister van der Stee gevraagd bij de Europese Commissie op direkte maatregelen aan te dringen. Om de overvoerde markt te ontlasten verzoekt het Landbouwschap ook de importbe perking, die volgens afspraak voor 3 maanden zou gelden, alsnog te verlengen met de eerste twee decades van juli. streeks uit individuele leden. Dat zal de afstand tussen bestuur en leden aan zienlijk verkorten, met als gevolg dat het bestuur ook overzichtelijker „de stoffelijke belangen" van de leden zal weten te behartigen. In de nieuwe statuten zijn daartoe be tere mogelijkheden geschapen dan tot dusver het geval was. Er komt naast o.m. één inname beleid en één afzetbe- leid, zowel als één prijs- en investerings beleid ook een beperking van'de aan sprakelijkheid en, als bijzonder inte ressante toevoeging, ook een beloning van ledentrouw. In de tot dusver be staande constructie was dat niet het geval; leden en niet-leden ondervonden dezelfde voordelen van het opereren in Cebeco verband, maar alleen de leden droegen een vrij aanzienlijke aanspra kelijkheid. Mede op aandrang van de leden zullen de nieuwe statuten daar wijziging in brengen. Adspirant leden bekrachtigen hun lid maatschap door een omzetverplichting (zowel koop- als verkoop) van 5000,- aan te gaan. Hij kan, afhankelijk van de omzet die hij meent te behalen ook meerdere „omzetbewijzen" nemen want het aantal telt mee in (ie mate van meedelen in -de overwinst die de orga nisatie hoopt te behalen. Op deze wijze gaat de CEBECO de beloning van le dentrouw gestalte geven. De jaarlijkse portie van overwinst wordt als tegoed op de rekening van elk van de leden geschreven waarna na 5 jaar een parti- cipatiebewijs wordt verstrekt, rentedra gend volgens de dan geldende trend en met een looptijd van 25 jaar. De participatie-bewijzen zijn vrij ver handelbaar en kunnen desgewenst ook verzilverd worden. D.m.v. dit systeem zal de CEBECO in haar eigen finan cieringsmiddelen kunnen voorzien en het geeft ongetwijfeld een grotere leden binding, al is dat, zo wordt ten stelligste beweerd, niet de grote opzet geweest. Cebeco-Zuidwest introduceert met dit nieuwe statuut in feite een model voor OUDDORP Besluit balonnenwedstriid. Tot 1 juli a.s. kunnen nog kaartjes ingeleverd worden van de gehouden ballonnenwed strijd op Koninginnedag, daarna zullen de prijzen worden bekend gemaakt. (Het best. van de Oranjeveren. Ouddorp) De muziekvereniging „Amicitia" uit Dirksland zal a.s. dinsdag 15 juni te horen zijn in een radio programma. Het programma wordt uitgezonden door de AV.R.O. 's avonds rond de klok van zes. De opnamen daarvoor vonden plaats woensdag 9 juni a.s. in het verenigingsgebouw „Onder de Wiek". Het progrömma is genaamd „Muziek in de regio" en „Amicitia" speelt de volgende nummers: Een koraal, de bei de concoursnummers Normandië en Co medy Capers en de mars Arosa. en primaire aan- en verkooporganisa tie waarmee voor de leden een vorm van vermogens-aanwasdeling mogelijk wordt. Op de gekozen plaats zinspeelde ook burg. H. Bos in zijn openingswoord toen hij die „letterlijk in het midden van de samenleving" noemde. Het nieuwe kantoor is gebouwd op de hoek Peu- terdijk-Molendijk en met die keuze toonde dhr. Bos zich bijzonder ingeno men: „de Bank toont geloof te hebben in de toekomst van Herkingen en no digt met haar aanwezigheid anderen uit haar voorbeeld te volgen," propa geerde dhr. Bos. De Rabo-bank had zich geen vuriger pleiter kunnen wensen: „Uw Bank zo vervolgde burg. Bos heeft nog duidelijk ideeële aspecten en ze biedt haar diensten dan ook aan alle lagen van de bevolking waardoor de Bank steeds meer het middelpunt van velerlei activiteiten wordt. Het stemde spr. tot grote voldoening dat de ontwikkelingen van de Bank niet voor de poorten van Dirksland heeft halt ge houden, maar zich ook duidelijk in zijn gemeente manifesteert. De histori^he Visbank en het nieuwe Bankgebouw' staan voortaan oog en oog en dat bracht dhr. Bos tot het ver gelijk dat Herkingen leeft op twee we relden, enerzijds de oude Visbank die herinnert aan het verleden en de nieu we Bank die uitziet naar de toekomst. Dhr. Bos besloot met een compliment aan bouwers en architect en de wens dat de Bank in ruime mate het ver trouwen van Herkingens bevolking zal mogen ervaren. Graag had dhr. Bos dan ook aan de opening meegewerkt door de deur te ontsluiten met de sleutel die hem door Huig de Krey, zoontje van de directeur aangeboden was. De warmte liet zich danig gelden in „Ons Huis" waar werd gerecipieerd en voorzitter J. Doornbos, ofschoon niet ongevoelig voor de verwoorde good will verzocht de sprekers die zich aan dienden het wel kort te houden. Zelf ging dhr. Doornbos daar in voor. Hij noemde, na een korte blik op de voor geschiedenis, het resultaat „mooi, goed en aanvaardbaar" en hij voorzag dat zowel de Bank als de bevolking van de nieuwe accomodatie veel genoegen zullen kunnen beleven. Burg. Bos werd voor zijn (ook al eerder ervaren) mede werking een fraaie pennen-set aange boden. Districtsdirecteur dhr. Klootwijk Het zijn korte toespraak culmineren in de stelling dat de Rabo-organisatie, inmid dels met 3000 vestigingen, er terecht op mag bogen geworteld te zijn in da ge meenschap, er deel van uit te maken en er in te functioneren. Gelukwensen kwamen ook van dhr. de Jonge namens de Deltakring van Rabobanken en van Herkenaar Chr. Huijzer Hzn. Dhr. Huij- zer wist zich representant van verre weg de meeste Herkenaren toen hij het „gelukkig" uitriep over de met „Mid delharnis" aangegane fusie en het be stuur aanzette zo door te gaan zo als het zich in de afgelopen periode heeft doen kennen. Instemming te over ook van de zijde Burg. Bos wordt door Huig de Krey de sleutel aangeboden. van de Raad van Toezicht, bij monde van de voorz,, dhr. J. A. Struijk en van de Bouwcommissie bij monde van ir. M. van Eek, beiden dik tevreden met het behaalde eindresultaat. Dhr. Struijk bood en passant burg. Bos de diensten van de Bank aan bij de financiering van de nieuwe jachthaven en ir. van Eek haalde dankbare herinneringen op aan de wijze waarop de Herkenaren de vorderende bouw hadden becommen tarieerd. Ook architect Ad Gestel had daar het nodige plezier aan beleefd, zoals trouwens aan de hele bouw en de samenwerking met de aan- en onder aannemers. Dhr. Gestel bood het Bank- bestuur een buitenlantaarn aan „opdat die de Bank moge helpen over Her kingen een goed licht te laten schijnen". Gemaakte grapjes over „onwerkba re dagen" waardoor de bouw wat ver traagd lijkt te zijn werden door hoofd aannemer J. W. de Geus handig en be slist teruggekaatst. Met temeer plezier had dhr. Geus de opdracht aanvaord omdat hij vroeger, als jeugdig Herke naartje, op dezelfde plaats voor 2 et. de grootste droppen had uitgezocht. Zijn waardering voor de ontvangen opdracht liet dhr. de Geus blijken uit de aanbie ding van een fraai bloemstuk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1