EIIAIIDEn rt lEUWS Financiële moeilijlclieden in liet weesiiuis De Ruyter en de Engelse oorlogen in de Gouden Eeuw Zeeuwse wandelingen Grootvader vertelt filanilen-ileuws Vereniging voor op excursie Naar concoursen 2e blad Dinsdag 1 juni 1976 No. 4493 Pinkster wandeltocht in Oudciorp Ds. J. IVIaasiand deed intrede in Barneveld bedrij f svoor lichting .Goeree-Overflakkee' ROLSCHAATSEI^ IViET SNELSLUITER UIT DE WIELERSPORT Dierenbesclierming VEBVOLGVERHAAL Tegenwoordig klagen veel instellin- igen over igelbrek aan geld en dan moet de regering maar bijspringen met sub sidie, zo vinden ze. Op allerlei manieren prolbeert men, het aamtal contiiibuanten uit te breiden en de oontrübaitie te ver hogen. Puzzels' moeten geld Infbrengen, acties voor radio en t.v. moeten mee helpen. Bij de weeshuizienl was het vroeger net zo. Amsterdam had vnoegeir in de Kalverstraat het touiigerweeshiüs met de békiende versregels van Voodel: „Wij groeien vast in tal en last, Ons tweede vaders ikiaigeni: Ai 'ga niet voort docxr deae poort. Of help een luttel dragen". 'Doior het groeiende (aan)tal der wees- ikindeiten stegen de lasten zo, dat men naar allerlei middelen zocht lom de zaaik in stand te kuranen houden. Geldmiddelen Op 'd© tentoansteUing ügt een preek uit 1898 van de bekende MiddeliburigBe predikant A. Littooy over Jeremia 40 11a: „Een wrekenld 'God 'de Vader der weezen". De 'opibrengst was bestemd ten voordele van 3 weaen, de foto hangt erbij. In Klust hield men een loterij ten ibehoeve van het weeshuis. Een lot kost te 6 stuivers en de prijzen wanen zil- venen schalen en 'bekers, lepels, spie- igels, hoeden, zjj'den kousen. In Zierikzee hield menl op derde paas dag een collecte voor het weeshuis, die in het midden 'der 18e eeuw ieder jaar ongeveer 200 igulden opbradit, ©en aar- idi'g ibedrag. voor die tijd. Ocflc werden er bussen in de terk en de heaiber- igen 'gehangen. Het weeshiois toezat ook lenkele lan derijen, waarvan het de pacht genoot. Later iging m'en over tot het verhuren van rouwikleden 'Oon over de doodkisten te leiggen. I>e familie van een 'overlede ne had 'de keus uit 14 verscihillende soorten, waanvoor hiuor moest wordenl betaald. Bij begrafenissen iwias het ide ge- ■woonte dat zij die achter de baar Ue- 'pen, een rou'wmantei droegen. Met leder bezat zo'n kledingstuk. 'Geen noo'd, men kon ze in het weeshuis huren, het had een voorraad van 200 stuksi in allerlei 'grootte en kwaliteit. Sommige jaren was 'dit voor het ge sticht een meevaller van wel duizend guiden. Als de weaen wat igroter werden 'gin gen ze verdienen. Dat igebeurde ■vroeger al gauw, leerplicht bestond nog niet. Als ze 10 a 12 jaar waren', hadd'en ae genoeg geleerd en moesten aan het werk. De mieisjes naaiden en breiden, niet alleen voor het huis, maar 'Ook voor particuiieren. Sommige moeders heten het 'mtzet 'voor haar huwend© dochters door weesmeisjes naaien en borduren. 'Machines waren er niet, alles mioest met de hand gebeuren. Daar zaïten heel wat uren werk in en (bracht voor het wees- hiiis een aardig bedrag op. Sommige wazen kregen! een 'dl-enst als 'dagmeisje. 'De jongens gingen 'bij een amibachts- m:an in de leer of bij een boer werken. De eerste jaren verdienden ze weinig of niets, maar als ze het vak wat kenden, werden de verdiensten groter. Meestal mochten ze een deel van hun loon houden, in het burgerweeshuis te Middeüburg een zesde deel, de rest was voor het weeshuis. Ook :kragen de weeshuizienl dikwijls legaten. Dajt was niet alleen igoed voor de inrichting, ook 'de kinderen boften er mee. Deze moesten dan soms meelopen in de lijkstatie en kregen dan 'op' de diag der begrafenis een lekkere maaltijd. Weer eens wat anders dan het eten van elke dag! Toen Lodewijk Napoleon in 1809 Zie rikzee ibezocht, igaf hij 1500 gulden aan het 'Weeshuis. Ook in 'Goes moeist men het hoofd zakelijk van de collecten hebben: op nieuwjaarsdaig en verder iedere drie m:aanden langs 'de huizenl. Dater verdiende men hier nog wat met de 'hondentaelastinig, de 'weesvader moest nagaan wie er een hond beaat. ■Dan hadden o.a. Goes en Zierikzee het recht van de lepel. Alleen overdag was de stadspoort open. Ieder die tarwe, gera tof ander graan de stand imvoer- de, OBoest toestaan 'dat hij de poo'it een amibtenaar een lepel igraan uit de zak schepte '(zo 'groot als ©en poUe'pel). De ■oplbanengst was voor het weeshuis. Zo probeerde men op allerlei ananie- ren aan geld te komen. Maar in de Franse tijd 'had nten weinig inkomen en moest mienl wel -eens: zijn toevlucht nemen tot een extra-collecte. Volwassen Ik las ook over houwkinderen, een woord dat ik ndg nooit had gehoord. Het waren wezen heneden 6 jaar, te jong om in een weeshuis opgenomen te worden, ze werden bij pairticuheren on- dergelbracht tot ze 6 jaar werden. Een wees was op as-jariige leeftijd meerderjarig. Tot zolang mochten ze in het weeshuis blijven. Wanneer ze voor zichzelf konden zongeni, mioesten ze het weeshuis verlaten. Dat was bij ieder verschiUend, het 'viel m^eestal tus;- sen 20 en 25 jaar. Sommi'gen hadden al eerder het huis verlaten. ÜVIaax dat was niet zo mooi: ze waren weggelopen omdat 'de foehian- deUng of het eten hun niet beviel. 'In sotmmige igestidhten waren ibeide slecht, maar lang niet overal. In Middelbung bijvoorbeeld was het eten een'voudig, imaar voldoende. Ook de .kleding zag er goed uit, iedere zaterdag kregen de kinderen een schoon hemd. Ook werdenl de haren igeregeld nagezien of er geen ongewenste 'gasten tussen logeerden. Soms lokte 'de vrijheid. Ze mochten geen tabak roken, koffie of thee drin ken, niet op straat inaar op de binnen plaats spelen. En dan wilden ze wel eens wat meer van de wereld zi-en en liepen,weg. Meestal werden ze achter haald, soimsi na weken zoekeni. Ook weesmeisjes 'doken wel eens een poosje onder, vooral in 'die plaatsen waar militai'ren gelegerd waren. Met soms als gevolg igezinsuitbreiding in het ■weeshuis. Bij het normale vertrek -uit het wees huis kregen de wezen hun uitzet mee. Wanneer ze trouwplannien hadden, kon den ae dat goed igetoiruiken. Waar de verhouding tussen vader en moeder en de kinderen goed was, was 'dit afscheid niet altij'd 'gemakkelijk. Dan meenden ze 'oofc wat ze als afscheidsvers opzegden'; ,jGij hebt zo trouw 't een moe-der kan, Ons 'dek 'en drank .en 'brood gegeven. En danken we andren voor het leven, 'U danken we 't behoud ervan". Mididelbuiig. Lt. van WaUenlburig. MIDDELHARNIS Bloedplasma-avond Rode Kruis Voor Den Bommel, Stad aan 't Haring vliet, Sommelsdijk, en Middelhamis vindt de bloedaftiame plaats op maan dag 14 juni 1976 van 18.00 tot ongeveer 20.30 uur in de kantine van de Sporthal te Middelhamis. Hiervoor ontvangen de donors een oproepkaart. Nieuwe donors tussen 18 en 65 jaar kunnen zich opgeven voor dinsdag 8 juni a.s. bij: Mevr. Franzen, Oudelandsedijk 6, post Sommelsdijk (tel. 01875 - 359). Wülen de donors a.u.b. op 14 juni de zegelkaart en de oproepkaart meebrengen? De Sportvereniging „De Kriekel" te Ouddorp organiseert op 7 j'Uni 1976 (2e Pmksterdag) een PINKSTERWANDELTOCHT startplaats: Café „De Meuliblok" 'Mio- leniweg 15, Ouddorp. Afstanden: 6 en 12 km. Inschrijven eri starten: van 9.30 tot 11,00 uur, uiterste tijd van binnenkomst: 15.00 uur, inschrijfgeld: 2,50 per per soon. MIDDELHARNIS Donderdag, Hemelvaartsdag, werd Ds. J. Maasland verbonden aan zijn nieuwe gemeente Barneveld. In de morgen- dienst leidde Ds. W. van Gorsel te Bid- derkerk hem tot zijn werk in met een preek over Markus 16 19-20: „De Heere dan, nadat Hij tot hen gesproken had, is opgenomen in de hemel en is gezeten aan de rechterhand Gods. En zij, uitge gaan zijnde, predikten overal, en de Heere wrocht mede, en bevestigde het Woord door tekenen die daarop volg den". 's Middags deed Ds. Maasland intrede met Hebr. 8 1-2: „De hoofdsom der dingen waarvan -wij spreken is dat ■wij hebben zodanige Hogepriester Die ge zeten is aan de rechterhand van de troon der majesteit in de hemelen, een Bedienaar van het heUigdom en van de ware tabernakel, welke de Heere heeft opgericht en geen mens". In een indrukwekkende prediking stelde hij de Hogepriester voor Die is ingegaan in het heiligdom om daar de hemelse liturgie te leiden. Een hartelijk welkom werd hem toe geroepen door Burg. Aschoff namens de burgerlijke gemeente Barneveld, door Ds. P. M. Breugem namens Classis, Ring en Centrale Kerkeraad, en tenslotte door Ds. P. Alblas namens de wijkkerke- raad en -gemeente. Voor de gemeente Barneveld waren 'het rijke diensten, die 'beide werden ge houden in de Oude Kerk, en waarvan vooral de tweede dienst werd bijge woond door meer dan honderd gemeen teleden uit Middelhamis. f» fff telt duizenden abonnee'g en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! De leden van de Ver. voor bedrijfs- voorlichtin'g Goeree OverfLakkee gaan, met hun dames, 'op 16 juni a.s. op' aomer- excin:sie. Het programma luidt als ■volgt: 7.20 uur: Vertrek Ouddorp. 9.15—10.30 uur: Bezoek aan het K.I.- station West Nederlan'd te Lex- mond. Hier 'heeft het wetenschappelijk fundament van de rundveeverbete ring gestalte gevonden. Oofc voor nietveehouders is het leerzaam om 'de gevolgde werkwijze te horen ver- 'klaren en het 'materiaal te aan schouwen. 12.00—13.00 uiur: Middagmaaltijd in het I.A.C.^gelb'Ouw te Wageninigen (tel: 08370-19040). 13.00—117.00 uur: Bezoek aan het Insti tuut Graan, Meel en Brood, T.N.O. (tel. 08370 - 19051). De ibakkwaliteit van ons binnen lands graan is de laatst© tij'd in de discussie en hiermede ook de prijs stelling. Via een toeUchting en een rondgang hop'en wij u nader inzicht te ver schaffen. ■Bez'Oek aan het Arboretum „Bel- monte". Dit kan het 'best aangeduid wor den als een foomenpark, ■waarvan 'het materiaal ibestaat uit 'Uitheem se exemplaren, opgeluisterd met beelden. 18.00—19.30 uur: Warme maaltijd. 21.30 uur: Aankomst Schaapsweg. De kosten 'bedragen 37,50 per per soon en 'dienen vooraf bij de opgave te worden voldaan t.n^r. P. Lesuis, igtro'nr. 36.24.99 of bij de Rabobank te Middel hamis, reknr. 3420.52.985. Opgave voor deelneming voor 5 ju ni 'vla de aangehechte strook van P. Le- siüs, Rottenbungseweg 96 te Middel- hamig. Kinderen! zijn igauw ongeduldig. Voor al als ze met hun vriendjes 'buiten willen spelen. Zelfs het „ingewikkelde" aangespen van de rolschaatsen duurt vaak te lang. Daarom hebben de rol- schaatsenmakers van Esmi eens beke ken 'hoe ze de 'kinderen een klein handje kunnen helpen. Hun oog viel op de wielersport, waar elke seconde uiterstkostbaar is. Wiel renners 'hebben een speciaal soort in- stapklips aan de pedalen. Esmi heeft die zo veranderd dat het systec'm ook wordt toegepast op rolschaatsen uit de series Inzell, Sapporo en Müncben! de Ijuxe. 'Grote kinderen kunn'en nu vlugger 'gaan rijden. En 'Ook veel kleine kinde ren zullen er blij 'mee zijn, omdat ze voortaan zonder hulp van ouders hun rolschaatsen kunnen ondeotoinden. Prof. C. R. Boxer Ruim driehonderd jaar geleden, op 29 april 1676 stierf Michiel Adriaenszoon de Ruyter aan verwondingen opgelopen tijdens de slag bij de Etna. In de vijftien jaar daaraan voorafgaand heeft De Ruy ter zijn meesterschap op zee bewezen tijdens de Engelse oorlogen. Deze monografie over De Ruyter en de Engelse oorlogen- is speciaal voor het „De Ruyter-jaar" door de beroemde historicus Prof. Boxer bewerkt naar een eerdere studie van zijn hand. De rivaliteit tussen de beide grote zeemogendheden aan de Noordzee in de 17de eeuw wordt door Prof. Boxer van uit historisch perspectief met grote ob- jektiviteit bezien. Daarnaast heeft de Engelse historicus grote bewondering voor de figuur De Ruyter. Het is boeiend het verloop van de En gelse oorlogen en de prestaties van De Ruyter te lezen vanuit de optiek van een nazaat van de voormalige tegen stander. Speciaal voor deze uitgave heeft de auteur de figuur van De Ruy ter verder uitgediept en diens levens loop geboekstaafd. Een betere hommage voor deze grote Nederlander hadden wij ons voor^ het „De Ruyter-jaar" niet kunnen wensen. Een speciale charme van deze uitgave vormen de illustraties, waarvan een groot deel naar schilderijen en tekenin gen van de Van de Veldes. Willem van de Velde de Oude en Willem van de, Velde de Jonge hebben als oorlogsver slaggevers de zeeslagen van de Engelse oorlogen in ooggetuige-tekeningen vast gelegd. Deze tekeningen, aquarellen en schil derijen zijn van grote documentaire en artistieke waarde. Dr. R. E. J. Weber die de Rotterdamse Van de Velde-kol- lektie catalogiseert, heeft voor deze uit gave een nawoord over de Van de Vel des en hun betekenis geschreven. Daar mee is dit boek een drieluik geworden waarin De Ruyter, de Engelse oorlogen en de Van de Veldes een evenwaardige rol spelen. Het boek omvat 144 pag., form. 19 x 24,5 cm; prijs 22,50, na 30 juni 27,50. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op zaterdag 22 'mei vertrokken we om half negen, van Stad hagewuifd door 'de ouders, richting Putten waar ons Kinderkoor mee deed aan een concours, uitgeschreven door de Kon. Bond van Chr. zang en oratorium verenigingen afd Rotterdam. We 'deden ons best om een eerste prijs te halen maar we moesten 'genoegen ne men met een 'goede tweede, 193V2 punt. Maar ons goede humeur leed er niet onder. We gingen nu richting Harder wijk naar de speeltuin en! zelfs enke len waagden zich in het water. We be zochten ook 'de Dolfijnen in het Dolfi narium. 'Na een fijne 'dag samen uit kwamen we 's avonds rond 7 uur weer veilig op Stad aan. Naar Melissant J.l. zaterdag 29 imei hadden enkele leden van ons Kinderkoor meer succes. Zij de'den mee aan het solistenconcours voor de Jeuigd dat gehouden werd in MeUssant. Het duo Marion de Boed en Marijke Meiaard behaal'de een 1ste prijs 100 plinten. Ook Oorrie v. d. Sluis zong 100 pun ten bij elkaar, 1ste prijs. De jongste deelneemsters Herma Arens- man Jaqueüne v. d. Sluis hadden eveneens 100 punten, 1ste prijs. Marianne Maliepaard speelde op haar gitaar. Zij was de enige gitariste van 'het concours. Ze won met 106 punten ook een eerste prijs. Voor een aantal poezen wordt een goed tehuis gezocht en wel voor 2 jonge, rode katertjes van 8 weken, 1 ■witte poes met vlekken van 2 jaar, 1 witte gecas treerde kater van IV2 jaar en 1 ■witte gesteriliseerde poes van- 2 jaar. Inlichtingen bij dhr. C. Zuid wijk, Fa- biusstraat 32 te Melissant (tel. 01877 - 2119). door Jan Knape M.ZI1. 47 EEN HOOFDSTUK ÜIT DE GESCHIEDENIS VAN DE ARIVIEN- ZORG OP HET EILAND. Als iemand van mijn lezers mij soms eens kan helpen, dan zal ik hem dank baar zijn: Ik bestudeer deze boeken uit die tijd nu met wetenschappelijke be doelingen Toen Gijs weer opgeknapt naar school kwam zei hij ondankbaar tegen mij: „het is allemael de schuld van die rot- segaore va' je!En Gijs was nog al zo knap geweest, dat hij in ons ■wind stille hoekje kringetjes van rook kon blazenAch ja, ondank is 's werelds loon! Ik zou het nog meer ondervinden! We werden door meester nog op de pijnbank gelegd vanwege de spugerei. Hadden we Onze Heere God bestolen door de Kerk, de Catechisatie, de Zen ding tekort te doen? Óf hadden we stiekum een paar centen uit Moeders geldbeursje gegapt en die besteed om er een stuk drop of ander snoepgoed voor te kopen? De oude Grootvader voelt zich nog gelukkig, dat hij niet be hoefde te liegen, want de oorzaak was „die rotsegaor" zoals Gijs gezegd had. En Meester kwam niet op de gedachte, dat we ons aan het roken van een sigaar te buiten hadden gegaan; we zouden dat overigens met zijn drieën kameraad- schappelijk verzwegen hebben in de hoop, dat Onze Lieve Heer ons „de jok ken" wel vergeven zou. En dan: Mees ter had de straffende kaartstok in zijn handen, hij speelde er dreigend mee voor onze ogen. En de vergelding van God voor het bedreven kwaad was nog zo heel ver weg voor het geval de zonde niet verzoend zou worden! Zo is een mens in de dagen zijner jeugd, en ook nog wel in zijn ouderdom; maar hij ver gist zich gruwelijk, laat ieder dat ge zegd zijn. Voor de securigheid moesten we toch nog 25 strafregels schrijven: „Gods oogen zijn aan alle plaatsen. Hij ziet het kwaade en het goede" Ik heb het verhaal een keer aan ouwe Kees gebiecht. Die moest er tot mijn verwondering om lachen. Toen zei hij leerzaam: „Vaoders, moeders en school meesters binne wel es de oorzaak dat de kinders tegen d'r jokke, ze motte niet trek mit een hout zwaoie!"... En dan na een poos van diep nadenken: „Me motte in onsl even het kwaed niet vliede vanwege het oordeel dat komt, mar omdat we God lief hawe!Mar jae, dat mot je gegeve worre, je kent het niet van de grond opraepe..." Kees be naderde alles vanuit het geloof. Ik ben niettemin mijn hele leven lang dankbaar gebleven, dat Meester niet op de gedachte kwam, dat een sigaar de oorzaak kon zijn geweest van de op schudding in school: drie doodzieke jongens tegelijk, die d'r hele omgeving bevuilden, het was nog nooit gebeurd. Vandaar dat Meester het ongeluk niet als een bagatel afdeed. De 25 strafre gels waren echt wel verdiend; in de plee zijn mijn zuchten van berouw ach tergebleven. Ik vond de straf streng ge noeg en dat zal ieder met me eens zijn, die dit leest en zich de situatie goed kan voorstellen:-een jongetje op zijn knietjes zittend voor de poepdoos, op het deksel ligt een velletje papier. Het deksel is gelukkig zo glad als het blad van de schoolbank zodat het haastig schrijven de potlood geen hindernissen ontmoet... Op de plek, waar de zonde bedreven was, hebben we elkanders strafregels nog eens gecontroleerd op vergeten komma's, punten en hoofdletters. We hadden veel ervaring opgedaan! Deze nauwkeurigheid werd ons bijna toch nog noodlottig, want Gijs leverde mijn strafregels in en ik de zijne. Oei, wat zou daar van komen?! Toen moes ten we wel jokken om de verwisseling aannemelijk te maken, maar helaas ver telde ieder een ander verhaal, er was niet de minste overeenstemming. Maar Meester vond het geval blijkbaar nu wel voldoende uitgediept, ik zag een vreemde schittering in zijn ogen en hij zei bars: „ik zal jullie deze keer gelo ven" Zo was dan aan het proces van de spugerij een einde gekomen en daar mee was onze opvoeding tot een nuttig Ud van Kerk, Staat en Maatschappij weer een eind in de goede richting ge bracht: jarenlang hebben we de rook van tabak niet kunnen verdragen! ledere keer als vader 's avonds een pijp ging roken werd mijn geweten wakker: ik had een sigaar van hem gestolen en daar was een vreselijke middag op ge volgd als straf! En het heeft maanden geduurd voordat ik mijn tegenzin had overwonnen voor zekere spijzen, die moeder zo smakelijk op tafel bracht. Ze kon maar niet begrijpen, dat ik soms in eens begon te klagen over buikpijn en misselijkheid. De smart duurde geluk kig nooit lang, want de gedachte alleen aan een zeker walgelijk drankje in de spinde, door buurvrouw aanbevolen als heilzaam voor aUe soorten maag- en in gewandsklachten, bracht een spoedig herstel. Er was een hechte vriendschap tus sen ons en de Weesjongens, maar die werd voortaan uitgebreid tot de Wees meisjes, die al van school waren; dat wil zeggen in zover dat toelaatbaar werd geacht door de Meesters, de Schooljuf frouw, de Weesvader en de Weesmoe der. Ze hadden die vriendschap dan ook wel verdiend; een pepermunt, een stuk drop of andere snoeperij was eigenlijk nog maar een schrale beloning voor wat ze die middag gepresteerd hadden: ik zie ze nog dweilen en soppenWe hadden het ook aan hen te danken, dat het proces zo gunstig was afgelopen: de zieke maag, het draaierig gevoel in ons hoofd en de strafregels waren toch een schappeUjke boetedoening. Gijs was er nog het slechtst aan toe geweest, maar dat had weer tot gevolg, dat hij een fa natiek geheelonthouder werd. De Meis jes waren als getuigen opgeroepen door Meester, maar ze hebben unaniem en zeer nadrukkelijk verklaard, dat er al leen sprake was geweest van „uien, erwtensoep en hutspot". De Weeskin deren kwamen alle van de overkant en hadden het Flakkees nog niet onder de knie. De getuigenverklaringen van de meisjes waren voor ons zo belangrijk omdat ze vanwege hun opvoeding in het Weeshuis erg geloofwaardig waren. En toentertijd waren er op de school geen advocaten om voor schuldigen te plei ten zoals tegenwoordig in de maatschap pij der grote mensen. Waren die er ge weest dan zouden ze zeker motieven hebben gevonden voor verzachting van straf: niet toerekeningsvatbaar; slechte huishoudelijke omstandigheden; één enkele zakcent per week, soms maar een halfje!... Wat kan er al niet meer verzonnen worden! Hoe tegenwoordig de proces-voering en de strafwetgeving op de scholen is verklaar ik niet te weten: Ach, de ver tellende Grootvader is al zo heel lang van school af; vandaar dat dit lange en droevige verhaal uit zijn pen is gevloeid. Naar wat ik „langs m'n oren heb horen waaien", en als ik met mijn oude hoofd de kranten goed begrijp, gaat het de verkeerde kant uit en is de tijd niet ver meer af, dat de kinderen de dienst op school gaan uitmaken; en dat ze dag en nacht de scholen gaan bezetten als ze d'r zin niet krijgen. Dan zullen ze dank baar mogen zijn, dat ik geen Minister ben, want dan zou ik orders geven om een zak zand of iets van die aard na- tuurUjk geen bom op de school te la ten gooien door zo'n vliegdüig, dat sinds uitgevonden is! En dat is ouwe Kees met me eens, want die heb ik over de situatie, die zou kunnen ontstaan, ge raadpleegd. Kees heeft gezegd: „het gezag mot ge- handhaefd worre, koste wat het kost! Dat is zoa vanwege Onze Lieve Heer verordend, lees het mar nae in 't Groate Boek en in de Beliedenisgeschriften, deur de oud-vaoders opgesteld en die je achter in je psalmboekje ken vinde. In de Kerk hawe m'n de censuur, die deur de Ambtsdragers wordt toegepast. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5