Ontworsteling Een fiets voor Eefje de HeSd Te Ooitgensplaat werd een brand nog ouderwets geblust flPVANTOVOm LIES VAN DER VELDE X Vrijdag 28 mei 1976 No. 4492 C!HR. STRJEEKBLAD OP GEREIFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag' en vrijdagavond ABONNxaaarrsPBJJs 7,so per kwartaal U kunt naar Marokko met een bij ons gekochte ge bruikte auto. Ook kunt U hem op de brug laten zet ten of onder de mat kijken. Nog beter is onze garantie zoals wij die al vele jaren tot volle tevredenheid ge ven. Uw vertrouwen wordt niet beschaamd bij GOEDEREEDE Wereldmilieudag gewijd aan water 1 •k Emmers water spaarden een groot kippenfarm Door spontaan optreden van enke le mensen is maandagmorgen een in brand staande kippenfarm van de heer D. Kas mogelijk voor al gehele ondergang behoed. Een zwager van de heer Ras, de 35-ja- rige J. van Gurp uit Stad aan 't Ha ringvliet moest met ernstige brandwonden worden opgenomen in het ziekenhuis te Dirksland. OOK OP VBUDAGAVOND BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal t GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS l LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 Manége „de Korenzolder''' S juni open VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Mddelharnis Natuurlijke vegetatie in Zuid-Holland in kaart gebracht ■VjH.-il PQSTBOX 8 MTDiDELHABNIS Redactie ea advertenties: Kantoor Langeweg 13, Tel. (01870) 2620 Na 0.30 uur (01870) 3302 Bfcaki Babo Mlddelharais na SéMOl.lIX SammelsdijlE Giro ie7B30 ADVERIIENTIEFBIJS 27 cent per xsmL BjJ eontract spedaal tarlaf. Wie het huidige progressieve Icabinet den Uyl zou moeten typeren, zal dit het best kunnen doen, met de opmerking, dat het struikelt van crisis tot crisis. Is het niet over defensie-beleid, of over de afremming van de collectieve uitga ven, dan is het wel over de nog steeds onopgeloste abortus kwestie. Op zich zelf is dat zich voortslepen van crisis tot crisis niet zo verwonderlijk. Dat heeft in de eerste plaats met de samenstelling van het kabinet te maken. Wanneer onder druk van Nieuw Links in de P.v.d.A. een verregaande polari satie zich in onze samenleving breed maakt, wordt het duidelijk, dat onder het geweld van deze maatschappijbe- stormers aan,de politieke basis van on ze opeenvolgende regeringen wordt ge sleuteld. In dien zin was het einde van het kabinet Biesheuvel voorspelbaar. Ondanks de verschuiving der geesten, die zich in christelijke kringen aandien de, bleek toch een samenwerking tussen P.v.d.A. en confessionelen slechts een alternatief, dat slechts van beide zijden node tot stand kwam. Het bleek in de afgelopen periode meer een samenwer king tussen personen, dan tussen par tijen. Een van de onoverkomelijke hobbels, die socialisten en confessionelen op dat pad scheidden is hetabortus-beleid. Het bleef bij de formatie van het hui dige, kabinet den Uyl een z.g. open kwestie. De onbevredigende ui de loop der jaren gegroeide praktijk, dat de wetgeving op dit punt helemaal niet meer aansloot bij de heersende maat schappij-visie, maakte een nieuwe abor tuswet noodzakelijk. Over het onder be paalde omstandigheden noodzakelijk zijn van abortus provocatus was men het wel eens. Verschil van mening be stond hoofdzakelijk over de wijze waarop en tot wanneer abortus provo catus mogelijk zou zijn. Datzelfde twistpunt is vandaag nog het struikelblok. Het struikelen van crisis naar crisis heeft echter niet alleen met de z.g. open abortuskwestie te maken. Het heeft veel meer te maken, met de achter deze kwestie liggende gedachte. De gedachte, dat de mens ongestraft het leven in eigen hand kan nemen. De gedachte, dat wij ongestraft voor onze samenleving elke norm op zij kunnen stellen en doen wat ons goeddunkt. Wie eenmaal zover komt, houdt in zijn leven niets meer over, dat zijn gangen reguleert. Houdt niets meer over, wat de verhouding tot zijn medemens be paalt. Dorpswèg 28-34 Sommelsdijk Tel. Werkplaats 101870) 4436 De SCHOONHEIDSSPECIALIST voor Uw auto, eigen afd. voor tectyleren, plaat- en spuitwerk. Eef de Held, een 11 jarig knaapje uit de Oostdijkséweg is sinds dinsdagmid dag een prachtige Gazelle fiets rijker! Die mocht hij samen met tweeling- broertje Edwin, broertje Robert, mam ma en de Rotterdamse opa en oma op komen halen op het kantoor van de Rabobank te Stellendam. Daar stond ook de tekening van Eef te pronk, want hij had de fiets niet zo maar gekregen, integendeel. Hij had heel goed z'n best gedaan op een zelf bedachte tekening waarop fietsen in het verkeer te zien moesten zijn, een ideetje van Veilig Verkeer Nederland in sa menwerking met de Rabobanken. Een Oostdijks tafereeltje zag Eef niet zo zitten en hij zocht het in een stads-ge zicht, compleet met hoge flats (keurig in perspectief) straten met ettelijke rij banen, stoplichten, fiets- en zebrapaden tot en met een reclame-vliegtuig in de lucht. „Prachtig", vond de Jury van de te kening van Eef en uit de 200 inzendin gen kwam die dan ook als de beste naar voren. Dat leverde voor Eef een heel mooie fiets op die hij best kan gebrui ken om vanuit de Oostdijk naar de school in Goeree te peddelen. Hoofdon derwijzer van Doom van de openbare basisschool „buten de Poorte" was ook meegekomen om in de vreugde van Eef te delen, want bUj was 'tie! Na een gelukwens van voorzitter Bie- mond en een waarschuwing van dhr. L. Visser, voorzitter van de aid. Veilig Verkeer, om in 't verkeer steeds goed op te letten werd de fiets aan Eef over gedragen en mocht hij ermee vandoor. Hij bleek wat tekort om bij de trap pers te kunnen maar 't mocht de pret niet drukken. „Bedankt!" glunderde Eef en daar gin 'ie Eef (links) met z'n broertjes en z'n fiets. Zijn gezichtsveld verengt zich tot zichzelf. De belangen van anderen spe len niet meer mee. 'Elke vorm van ge zag gaat ontbreken en een discussiëren de samenleving wordt geboren, waarin de aktiegroep die het meest de onrust in 's mensenhart weet te prikkelen het beleid bepaalt. Want wat gebeurt op het moment an ders in ons land? Wanneer van Agt, slechts de wet wil handhaven, en op grond van zoals hij stelt gefundeerde klachten overgaat tot sluiting van de kindermoordkliniek Bloemenhoven, nemen ogenblikkelijk de aktiegroepen het recht in handen. Jus- tituële zegels worden verbroken en de onrust regeert. Politici, zoals dr. Roethof van de P.v. d.A. haasten zich om voor de televisie te verklaren, dat vah Agt met zijn won derlijke optreden een frontale botsing met de kamer riskeert. Dat diezelfde Roethof met zijn eenzijdige verldaring die frontale botsing oproept, komt ken nelijk niet bij hem op. Wie nu nog niet ziet de verschrikke lijke werkelijkheid, die Gods Woord ons voor ogen stelt, wat het betekent van God verlaten te worden, is stekeblind. Water is één van onze belangrijkste levensbronnen. Zonder water is er geen leven mogelqk. 70»/o van de wereldbevolking heeft on voldoende goed water ter beschikking. Door de verwachte verdubbeling van de huidige wereldbevolking tegen het eind van de eeuw zal de druk op de beperkte watervoorraden sterk toenemen. Ver vuiling en verspilling moeten worden teruggebracht, hergebruik en zorg vuldig beheer moeten bevorderd wor den. Dit vereist de inspanning van iedereen. Daarom hebben de Verenigde Naties als thema voor Wereldmilieudag 1976 „Water" gekozen, daarbij al vast voor uitlopend op de Wereldwaterconferentie van de V.N. die in 1977 gehouden zal worden. Water bedekt meer dan TlVo van het aardoppervlak. De totale hoeveelheid bestaat voor Qd'/o uit zout water et\ voor 1% uit zoe* water, in meren, rivieren en ,in de grond. De mens gebruikt het water niet al leen als drinkwater. Water wordt bijv. ook gebruikt voor: industriewater rekreatie visserij scheepvaart landbouw en veeteelt het ontvangen en verwerken van afvalstoffen van mens en industrie. Het water in ons land is' afkomstig van de Rijn, de Maas, van enige kleine re rivieren en beken en van regen. De Rijn levert het grootste deel van de hoe veelheid water n,l. G'^hVo, de rest dr 25% is regenwater. De Rijn voorziet ongeveer 4 miljoen Nederlanders van drinkwater. Hoge eisen worden gesteld aan de waterlei dingbedrijven om het Rijnwater en het overige water, dat sterk vervuild is door o.a. zout (Franse Kalimijnen), fosfaten (wasmiddelen), olie, warmte en radioak- tiviteit, geschikt te maken voor drink water. In ons land zijn momenteel een 20-tal landelijke organisaties en in totaal meer dan 400 provinciale, regionale en plaat selijke verenigingen en aktiegroepen werkzaam op het gebied van het milieu. Dit grote aantal geeft de ongerustheid aan over het mUieu, die bij grote groe pen van de Nederlandse bevolking leeft. Naast deze organisaties speelt ook de overheid een rol bij de zorg voor natuur en milieu. De bestaande wettelijke re gelingen zoals de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren, Kernenergiewet en Provinciale- en Gemeentelijke ver ordeningen zijn echter niet voldoende om de watervervuiling voldoende tegen te gaan. In het kader van Wereldmilieudag zullen ook dit jaar ^en groot aantal or ganisaties aktiviteiten ontplooien. Ten einde deze aktiviteiten te inventariseren en op elkaar af te stemmen is de Stich ting Landelijk Overleg Wereldmilieu dag (LOWM) in het leven geroepen. Overzicht van aktiviteiten voor zater dag 5 juni (enkele voorbeelden). 1. Milieu-informatiemarkt, Lange Voorhout, Den Haag op 5 juni. Op deze markt worden door burge meester Schols op dezelfde dag de prijzen uitgereikt van de affichewed strijd voor de jeugd, georganiseerd door het VEWIN (Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrij ven in Nederland) en de Voorlich tingsdienst voor de V.N. 2. Dolfinarium Harderwijk op 5' juni. In het Dolfinarium zuilen de prijzen van het Nationale LeefmiUeu Aktie 1975 door de heer J. Terlouw fraktie- voorzitter van D'66 worden uitge reikt. Deze aktie had ten doel om jonge mensen tussen de 10 en 25 jaar te stimuleren om in hun eigen om geving een milieuonderzoek te ver richten. Het Wereld Natuur Fonds start bij deze gelegenheid de aktie: „De bescherming van het leven in de wereldzeeën". 3. Tentoonstelling „100 jaar Provinciale Waterstaat Z.H." in de Flevohof. De tentoonstelling geeft een over zicht van het werk van Provinciale Waterstaat in Z.H. in de afgelopen 100 jaar. Bij de Grote Adriama Th. Polder, waar een igedeelte van de kippenfarim van de heer.. Ras is gelegen staat een houten gebouwtje, ■waarin (bij het aansteifcen van een zign. kunstmoeder vermoedelijk kortsluiting is ontstaan. De heer van Gurp, die 'met zijn zoon in dit schuur tje aanwezig was, werd door een steek vlam igetroffien. Met zijn ibrandenlde kleren spfpong de heer Van Gurp in een watering, ,dle zich omigeveer 50 meter verder bevindt. Hierdoor werden de vlammengedoofd. Met brandwonden aan zijn handen, armen en gezicht werd 'de heer Van Gurp, na eerste behande ling idoor 'dr. Kramers, naar het zieken- i huis doorgezonden daar opname noo'd- zakelijk was. Uit de omliggende landerijen en op afstand passerende auto's werd de brand gezien. Landbouwers haasten zioh naar de farm, waar het zoontje van de heer Van Gurp' zeer 'kordaat met emmers water bezig was het vuur te 'blussen. De brandweer was- inmi'ddpls gealar meerd, maar het corps 'had weer pech, evenals vo'riige 'week bij de brand in de tooxenl van de bejaardenwoninigen. De sirene deed het nu heleimaal niet meer, alhoewel vorige week direct imet het herstel werd begonnen en zaterdagmi'd'- dag bij de controle alles in orde was. Met de sirene van 'de bran'dweerwag!en moesten de mansdhappen weer worden opgero'epen. Het uitrukken duixrde daaro'm langer dan 'gewoon. De in haast toegesnelde landbouwers, etc, zagen 'het gevaar van uitbreiding. Het op een me ter afstand staande kippenhok van de zes naast elkaar -gele'gen hokken, stond ook in brand en de vlammen vonden gretig voedsel in het geteerde houten 'gebouw. Van lan'diboower L. Verdonk werden een serie eimmers aangerukt eni uit de op onigeveer 50 im^pter verder ge legen sloot werd het water naar de vuurhaard igedraglen. Na een poos hand werken bleef 'men de brand meester 'en is het aan deze mensen te danken dat het hele bedrijf misschien niet met de 'grond werd igelijk gemaakt. 'Genoemid 'hok 20U maandag imet jonge kuikens worden gevuld. In de andere hokken, waarvan sommigen 80 meter lanig en 18 meter breed zijn zaten ook ikuiken's en kippen. De wind was ongunstig en was gericht op de gebouwen, die bestaande uit hout zeer brandbaar zijn. Bij het blussen werd ook nog eien brantÉilus:- apparaat van de heer Vordonk 'gebruikt en 'Op het in brand geraak'te loodsge leegigespoten. Toen de foran'dweer 'arriveerde werd met een paar stralen tot nablussing overgegaan. Het 'gebouwtje waarin 'de brand ont stond ging geheel verloren. De -oorzaak dat 'de sirene weigerde wordt onder zocht. Mogelijk is het t.g.v. een breuk in de kabel. De E.M.G.O. zal ook een on derzoek instellen. Zo werd te Ooitgensplaat een! brand nog ouderwets geblust. Met emmers water uit de sloot werd mannetjë-aan-mannetje staande het water naar de vuurhaard gebracht. Op de achtergrond het gebouwencomplex, dat ge deeltelijk met 'kuikens en jonge hennen was gevuld. Links het geraamte van het gebouwtje waarin de brand uitbrak. Van het kippenhok (recht) werd de aangrenzende zijwand die in brand stond geblust. 4. ANWB fietsroutes: de Brielse Maas- en de Braassemroute. De routes lopen door waterrijke na tuurgebieden en zijn 50 km lang. Kaarten van deze routes zijn ad 1,50 te verkrijgen bij alle ANWB- bij kantoren. 5. De Botanische Tuin in Tegelen or ganiseert een mUieutentoonstelling. 6. Het Natuurhistorisch Museum „Piet Bos" (Holterberg - Holten), een dio rama over milieuverontreiniging. Enkele aktiviteiten die na 5 juni van start gaan en aktiviteiten die van lan gere duur zijn. 1. De Raad van Europa start, in samen werking met het Ministerie van CR. M., op 5 juni de zogenaamde Wet lands Campaign. Deze campagne gaat minimaal 1 jaar duren en dient om de aandacht te vestigen op de schoonheid en het belang van een aan tal waterrijke gebieden in Europa. 2. De Vereniging Milieu Defensie start in samenwerking met een groot aan tal andere organisaties, in het na jaar een aktie met als doel de aan dacht te vestigen op het waterver bruik in en om het huis. De aktie wordt toegespitst op: het wassen van het goed het wassen van de vaat het waterverbruik in het toilet het wassen van de auto het sproeien in de tuin het soppen in het huis het baden. 3. De Consumentenbond start in okto ber een onderzoek waarin de mate van vervuiling van het water door verschillende wasmiddelen wordt onderzocht. BRUIflNTISSE De nieuwe manége „de Korenzolder" te Bruinisse zal op zaterdag 5 juni of ficieel geopend worden. De manége is ingepast in een groot recreatieproject en is gelegen vlak achter 'de -dijk langs de Grevelingen. Eigenaar is dhr. v. d. Graaf die de 'manége in Nieuwe'rkerk be'gon maar i.v.m. de betere ligging en •andere 'mogelijkheden naar Bruiinisse verplaatste. Ook veel Flakkeeër? maken gebruik vande magelijkheden 'die „de K'orenzolder" ibiedt. POORTVLIET Plan voor de bebouwde kom Na een langdurige discussie heeft de gemeenteraad van Tholen maandag avond het bestemmingsplan Kom Poortvliet vastgesteld. Betreffende de monumentale boerde rij aan de heer M. Heijboer aan de Zuidstraat wordt nader overleg ge pleegd. THOLEN Afsluiting Oosterschelde De gemeenteraad van Tholen heeft maandag besloten een motie met dezelf de tekst als vrijdag in de statenzaal van Zeeland werd aangenomen aan de Mi nister van verkeer en waterstaat te stu ren. De gemeenteraad sprak zich nu uit voor afsluiting van de Oosterschelde met een pijlerdam. Dit voorjaar is een proef gestart om de natuurlijke plantengroei in Zuid- Holland in kaart te brengen. Het pro ject gaat uit van de provincie Zuid- HoUand met financiële steun van het overlegorgaan Midden-Holland, het openbaar lichaam Rijnmond en het ge west 's Gravenhage. De dienst van Staatsbosbeheer, het Rijksherbarium in Leiden en de Uni versiteiten van Leiden en Delft leveren de mankracht. Tijdens de proefkartering dit jaar zal enerzijds de methode getoetst worden terwijl anderzijds specifieke eenheden deskundigen op het gebied van, de plan tengroei zullen worden samengesteld. De begeleiding van de tien veldwer kers, die momenteel met het onderzoek bezig zijn, berust bij mevrouw drs. A. J. den Held van de Provinciale Plano logische Dienst. Het is de bedoeling in drie jaar de na tuurlijke vegetatie in geheel Zuid-Hol land te inventariseren. De resultaten van het onderzoek zullen met name ge bruikt worden ter ondersteuning van het planologisch beleid. Daarnaast zul len zij benut worden bij toepassing van de provinciale verordeningen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1