Peuterspeelzaal „de Gornet" wil voor vol worden aangezien Nieuvirs dCllMCICr B 0 Auto-Service B.V. Grootvader vertelt Eilanden-iiieuws" GOEDEREEDE: De dames initiatiefneemsters tot de oprichting van de Stichting Peu terspeelzaal „Goeree" zijn welis waar wat teleurgesteld (door de gemeenteraad nog wel maar dat heeft hun goeie humeur nauwe lijks een deuk gegeven. Zelfs lijdt dat nog niet onder de primitieve accomodatie waarin sinds maart de peuters ontvangen worden, ge woon, oimdat ze hopen dat het alles maar tijdelijk is en ze straks naar een aannemelijker verbUjf kunnen trekken. Waar Vraag het de dames nog maar niet want ze zou den het in dit stadium ook niet we ten, vooral niet omdat het nog on zeker is of de gemeenteraad voor het komende jaar wél in de beurs wil tasten. De dames, vastberaden als ze zijn, gaan er wel een gunstig kUmaat voor scheppen. Ze hebben de dame- en herenraadsleden uit genodigd zich van hun goede be doelingen te komen vergewissen, ter plekke, in de zaal „de Gornet" in Goeree. Drukte bij bandenspecialisten Lezing over de Ondergrondse Kerii Ds. Wurmbrand spreekt in IVliddelburg uit de kerken Alle schade aan alle merken auto's wordt bij ons door prima vakmensen met de modernste apparatuur hersteld. Als nieuw. |ch™| Kastanjelaan 41 -43, Tel. 01870-3094 ■.lli'ilHil Middelharnis AmneiM Bloemen en planten Bescherming van bloemen en planten tegen insekten Deja introduceert nieuwe metliode om zelf tapijt en meu bel stof te reinigen VEBVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS^ Dinsdag 25 mei 1976. Want daaruit Ibiestaat de teleurstellinig van de dames goeddeels dat sommigen van de raadsleden wat onheius over de peuterspeelzaal hebben gesproiken. „Een kind beneden de vier jaar hoort bij moe der thuis", heeft eenl van 'hen gezegd en die op^merikinig bleef lang hangen in de raadszaal waar het verzoeik om subsi die tenslotte, althans voor het lopen de cursusjaar, werd afgewezen. „Hele maal misvinden de 'diames mevr. Sdhiwaamhuyser en mevr. Henny zo'n opmeilking en ze weten daar heel wat tegencwer te zetten wat het moet 'gezegd Imoeilijik te ontteennen is. „We hebben ook peutertjes uit middenstands- gezinïien waarvoor thuis, niet altijd voldoende tijd en aandacht toestaat", zeggen ze. Voor deze kleintjes is de peuterspeelzaal een uitkOimst, zo' zeggen de dames, met genoegend ziend dat die in de zaal hun leeftijdgenootjes treffen en onbezorgd aan 't spelen igaan. Met zo'n voonbeeld wiUen de initiatief- nfi©m.sters de verotvderstelling loaritkrach- ten dat de peuterspeelzaal een uitkomst zou zijn voor moeders die buitenshuis willen igaan werken en, om van hun ikroost af te zij'n, ze miaar in ©en speel- zaal stoppen. „Kijk", tonen ze aan," zo'n -mioeder van een middenstandsgezin werkt al, heeft al de handen vol en wij vinden het fijn het kind, dat 'dan toch wat te kort komt, op te kunnien' van gen. Gesterkt voelen de 'dames zich ook door een opmerking van een kin derarts .die constateerde dat een pa tientje, dat steeds onder zijn controle staat, heel wat minder agressdef gewor den was. 'Het miag op rekehin-g van de Een gedeelte van de populatie van „de Gornet", speelzaal worden geschreven waar het knaapje zich heel happy voelt. Het moet duidelijk zijn -dat de zaal er niet is om van de kleintjes -af te zijn, integendeel, het is voor d© moeders uit Ouddo'rp een hele aanpak ze in Goeree te bren gen .al gebeurt dat dan ook collectief. De peuterspeelzaal is gevestigd in een actaterzaal van het vereniiginsgsgelboiujw in de Pieterstraat. Dat gebouw wordt verbouwd tot superm'arikt en de speel zaal zal te eniger tijd ruimte moeten m,aiken. Enerzijds is dat een aanlokke lijke gedachte, maar lan'derzijds schrikt het ook 'wa.t a£ want het zal meer geld gaan kosten'. Wanneer er echter een re- delijike gemieentelijke-en rijkssubsidie gegeven zal worden dan zal de Stich ting zal wel weten te bedruipen. Wel hgt het in (de bedoeling een gefawalifi- ceerde leidster aan te trekken om de simpele reden dat er opvoedkundig niets fout m.ag gaan al zal er door de moeders dan 'Ook stevig bijgepast moe ten worden. Nu al toedraagt die bij drage 20,!IJer ikind per maand maar dat zal 'Ongetwijfeld hoger worden. Momenteel wordt de speelzaal door 24 peuters 'bezocht, elk twee ochten den per week. Het zaaltje laat alles te wensen over en moet to-ovendien! ook nog met de padvinderij gedeeld worden. Een blind paard kan er weinig schade doen 'en de enige igezelUigheid komt van een veelheid v^i plaatjes aan de 'muur. Er kan onvoldoende li'öht toetreden, er is al wekenlang geen waterleiding, kortom 't is behelpen en dat kan niet de bedoe ling zijn, van initiatiefneemsters, niet van de moeders en zo. menen de da mes toch te onogen! verwachten ook niet van het gemeentetoestuiu". De gemeentebestuurderen hebben dan ook een vriendelijk briefje gekregen waarin ze tot een bezoekje worden uit genodigd. Er gaat ook een begrotimg naar het gemeentetoestuur dat dan kan zien hoe de Stichting financieel reilt en zeilt. De financiën komen oveógens maar zeer mondjesmaat binnen waarom allerlei acties ondemom.en worden om de bodem van de kas bedekt te hou den. Ook op de braderie die deze zo mer in Ouddo-rp gehouden) staat te wor den zal de Stichting met een kraamipje vertegenwoordigd zijn. Die subsidie zou de Stichting graag ontvangen, maar voor alles wil ze af van de vePkeende voorstelling dat de speelzaal -de igelegenheid zou zijn voor gemakkelijke of ontaarde moeders om van hun kleine igrut af te komen. „Dat moige wel eens 'opgaan voor een kinder dagverblijf, zeker igeldt dat niet vo'or een peuterspeelzaal!" verklaren de bei de dames met wie we eengesprekje hadden. En daarmee hadden ze 't ge zegd. Belangstellend'en zijn steeds wel- kam voor een bezoekje. Dat geldt voor de moeders -die bij toerbeurt een oogje in 't zeil komen houden. „Laat menl goed begrijpen dat niemand z'n kind hier hoeft te brengen -miaar voor iwie er wel prijs op stelt willen we er graag zijn. Als we dan zien hoeveel plezier te klein tjes.-eraan beleven dan moeten we er 'gewoon niet aan denken dat we ze zou den moeten teleurstellen!!" STELLENDAM Concourssucces. Op zaterdag 22 mei nam het Chr. 'kinderkoor „Zangvogel- tjes" alhier deel aan het Zangconcours te Putten', uitgeschreven door de afd. Rotterdam van de Kon|. Chr. Bond van Zang en Or. Ver. Ze behaalde daar met 193V2 punt een tweede prijs. De j-ury werd gevormd door dhr. Mees van Huis en mej. Map Baks. Hartelijke ge lukwensen aan het koor en haar -diri gent dhr. C. C. V. d. Heuvel. Collecte opbrengst. De gehouden col lecte t.b.v. de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" bracht op het bedrag van 361,72. Hartelijk 'dank' aan alle -ge vers en aan de ijverige collectanten. OOLTGBNlSiPLAAT H^ Ansichtkaarten voor D.O.S. De gym nastiekvereniging D.O.S. heeft een kaar ten actie lopen, ter versteviging van haar kas. Vele straten 'zijn reeds al be zocht, de komende dagen worden de 'an dere straten igedaan. IMogen we dit jaar ook weer op uw medeweiiking rekenen? Bedankt voor de gewillige afname van onze ansichtkaarten. Het toestuur. De jaarlijkse vakantiepiek aan auto banden-onderhoud is 'dit jaar veel eer der begonnen -dan in voorgaande jaren, aldus een zegsman van de Vereniging van Biandenspecialisten (VACO). Tot -dusver was jtmi -de uitgesproken topmaand waarin de gespecialisee-rde bandenbedrij-ven de -meeste banden- service-werkzaamheden kregen' te ver-/ werken. Dit jaar ziet het er echter naar uit dat de -meimaand een refcord zal brengjen ten opzichte- van de nuaand ju ni in voorgaande jaren. 'De oorzaak hiervan kan mogelijk wor de gfezocht in het feit dat tenigevolge van het -mooie lenteweer veel a-utomo- bilisten er nu reeds tijdens de week ends vee-lvul^dig op uittrekken. Zij -onde-ifeermen daaiibij -de noodzaak van deskim-dige bandendnspektie, ba lanceren, fcontrole van spo-ring -en wiel- stand en het testen- van schokdem pers, remm-en en verlichting. -De erkende VACO-specialisten wer ken 'derihalve nu -op maximale kapa- citeit ARNEMU-IDEN Op uitnoidi-ging van de Herv. -Ger. jeugdbond „Rhode" te Amemuiden sprak dinsdag j.l. in -de Ned. Herv. Kerk aldaar de uit Rusland afko-mstige evan gelist Hermann Hartfeld. Voor een aanda-ch-tig -gehoor vertelde de heer Hartfeld vertaald door de heer van Kranenburg van 'de beh-a-n- deling die christenen en vooral ook hun 'kinderen, om wille van hun gelo-of heb ben te verduren. 'Gezien zijn eigen 'gevangenschap hij was 6 jaar gevangene kwam de informatie uit 'de e-erste hand. „Ontroe rend was het, te vernemen hoe kin-de ren, wegg-eruikt van -bij hun ouders en -geplaatst op rijiksinstituteri, door hun m-oedig getiiigen, „jezusziekte" noemien -de autoriteiten dat, een hele school -met leraren incluis, toeinvloed-en en deswe- ■ge in arren imoede maar weer naar huis teruggestuurd. Spreker dankte voor de hulp die van uit het westen werd ontvangen, middels gebed, igiften 'en het zenden van bij bels, waaraan nog steeds dringend -be hoefte is. Deze mooie avond, die door -de- plaat selijke predikant ds. G. -Post, werd ge opend en met een dankwoo-rd -gesloten, gaf a:an -de uitgang de mooie fcollek-te t.b.v. de ondergrondse kerk van 2.488,85. D.V. vrijdag 28 mei a.s. hoopt ds. Wurmbrand te sprefceni in het kerkge- 'bouw van -de Gereformeerde 'Gemeente te Middelburg (Centrum), aanvang 20.00 uur. Ds. Wu-rmibrand -die in Roemenië ruim 14 jaar om zijn -geloof in de gevangenis doorbracht, hoopt ons nader -over de kerk in de Oostlanden te informeren. Voor een goede vertaling zal worden zorggedragen. De leiding van deze avond berust bij de plaatselijke predikant van de Geref. Gemeente te Middelburg, ds. G. A. Zij- derveld. NED. HERV. KERK Beroepen te; Capelle aan de IJssel, Kinderdijk, Sommelsdijk, Zwartebroek, Opheusden en Schoonrewoerd L. Quist te Molenaarsgraaf. Deze ontving ook nog een beroep naar Gameren. Bennekom, Wijk bij Heusden, Middèl- hamis, IJsselmuiden, Elberg en Wezep J. de Groot te Neerlangbroek; Alblas- serdam J. de Bie te Rijssen; Renlium S. Verpleeg te Oudshoorn; Rijssen B. Meyndert te Lunteren; Waddinxveen P. Vermaat te Vlaardingen. Bedankt voor: Strijen G. Wursten te Veenendaal; Monster J. Vroegindeweij te Katwijk aan Zee. Lopik: Wegens vertrek naar Nes en Wierum nam Ds. G. v. d. Kamp afscheid met Joh. 21 22b. Krimpen aan de Lek: Wegens vertrek naar Wezep nam Ds. A. Boertje af scheid van deze gemeente met Filipp. 4 6 en 7. Ds. A, v. d. Kooy: te Noorden ging met emeritaat. Hij werd in 1911 geboren en in 1935 predikant te Nieuwpoort. Ver der diende hij de gemeenten van Nieu we Tonge, Zuilichem en sinds 1956 die van Noorden, GEREF. KERKEN Beroepen te: Aalten A. Plaatzer te Niezijl; Serooskerke J. Ytsma te Assen; Amsterdam W. Hoekstra te Steenwijk; Dieren G. Sytsma te Avereest; Biltho- ven H. Pietersen te Gorkum; Anna Pa rochie A. Dondorp te Grijpskerke. Aangenomen naar: Cidemborg B. Schelhaas te Enter; Serooskerke J. Yts ma te, Assen. Overleden: Op 45 jarige leeftijd over leed Ds. B. Mintjes, luchtmachtpredi kant te Stiens. Hij werd in 1959 predi kant te Wolphaartsdijk, ging in 1964 naar Halfweg en werd in 1968 lucht machtpredikant. Op 71 jarige leeftijd overleed Ds. A. Quak em. pred. te Sneek. Hij diende de kerken van Geldermalsen van 1931 - 1946 en Burum van 1946 - 1970. Het is nu tijd, dat de bescherming van onze kamer- en tuinplanten tegen insekten ter hand wordt genomen. Want rupsen, luizen, wantsen en trips kunnen door vreten en zuigen de sier planten in het volle seizoen ernstig be schadigen en door het overbrengen van ziekten doen afsterven. Een veilige methode zich te vrijwaren van vele insekten kan men bereiken door gebruik te maken van Pokon plan- tenspray. Deze insecticide heeft het grote voordeel dat het is bereid uit planten (dus niet synthetisch). Het le vert geen gevaar op voor het biologisch evenwicht in de natuur en dat mag men vooral niet onderschatten. De werkzame stoffen zijn: Pyrethri- nen en Rotenon. Pyrethrinen zijn bereid uit bloem blaadjes van de Pyrethumplant. Rote non wordt gewonnen uit de Wortels van de tropische boom Derris elliptica. Er is een speciale spuitbus, waarmee door één druk op de knop de nevel ver stuift over de planten en de insekten geen kans meer hebben om uw planten aan te tasten. Zodra de insekten zijn verdwenen fleurt de plant weer op,- herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloemen ontwikkelen zich beter en kunnen onbeschadigd tot volle bloei komen. Wilt u plezier van uw planten heb ben, voorkom dan aantasting! GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Bergentheim en Stads kanaal P. Groenenberg te Uithuizen; Leerdam T. Huttinga kand. te Gronin gen. Aangenomen naar: Huizum J. Ule- hake, kand. te Kampen, die bedankte voor H andere beroepen. XJreterp: Wegens vertrek naar Ber gentheim nam Ds. W. Pouwelse afscheid met 1 Petrus 5 10 en 11. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: IJmuiden J. van Amstel te Enschede. Bedankt voor: Naarden D. v. Vuuren te Zaamslag; Hüversum-O H. Wubs te Noordseschut. Zeist: Na bevestiging door Ds. P. Beekhuis te Noordeloos met 2 Cor. 5, deed Ds. A. v. d. Weerd gekomen van Damwoude intrede met Lukas 24 27. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Hellevoetsluis H. Lig- tenberg te Terwolde; Corsica (U.A.) M. Mondria te Waardenburg; Scherpenisse A. Hofman te Scheveningen. Bedankt voor: Enkhuizen L. Blok te Capelle aan de IJssel; Gorinchem A. Hofman te Scheveningen. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Rijssen J. v. d. Poel te Ede. fl telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overtlakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! De huisvrouw 'die tot nu toe haar ta pijt reinigde met een bij de drogist ig)dhuurd 'shampoo-ap-paraat ikan thans, als zij -niet over de resultaten tevreden is, ■via haar interieurverzorger een an dere -methode beproeven. Het Rotterdamse [groothandelsbedrijf Dehnert Jansen BV heeft namelijk eenl sproei-extraktiesysteem. ingevoerd bij de woninginrichterszaken, 'dat alle andere procédés schijnt te overtreffen. Onder de mysterieus klinkende naam „Mister Steam" kan de konsumient die daaraan to-éh-oe-ft€' hee-ft, een machine hu ren oim snel en probleeml'o-os zélf ide vuile vloerbedekking -en me-ubels-toffe- ring te reinigen. Sproei-extraktie is een vorm van -di-ep- stoimen, w-aaiibij zuiver warm water met een reinigingsmiddel (geen sh,ampoo) on der hoge druk in 'het te reini-gen op pervlak wordt -geinjekteerd. Meer -dan 95"/o van het water wordt, gelijk met het tot -diep in 'de pojen losigeweekte vuil, imet (kracht weer door -de ma chine gezogen, zonder het tapijt -of de -bekleding te -beschadigen. De schoon- maaksnelheid van de door Unisteam In dustries Ltd. ontwikkelde miadhine kan gesteld worden op ca. 10 tot 20 ni2 per uur. -De droogtijd is afhankelijk van de soort vezel, de konstruktie en de tem- peratuuilkondities, -doch zal onder de slechtst denkbare omstandigheden niet langer dan 3 uren zijn. Diepstomen -op zichzelf is niet nieuw. In Amerika wordt deze methode al 12 jaar met siuksies toegepast. In Neder land sinds 2 jaar, doch alleen bij de -grote tapijt-objekten, zoals hotels, kan toren, bioscopen enz., waarvoor profes sionele -machines gebruikt woirden. Het model „Mister Steiam" -daarentegen is een zeer handzaam apparaat, hetwelk speciaal igekonstrueerd werd voor het gelbruik door de partikulier thuis. Juist omdat ca. SO'/o van -de tegenwoordig /ge fabriceerde tapijten' hoogpolig is, -wordt rekening -op dezie wijze verreweg de meeste tapijtfabrikanten en vezelpro- dttoentien de enig juiste en veilige -ma nier 'genoemd. Bovendien is sprake van slechts één arbeidsgang met één ma- dhine, die ibéhalive kostbaar tapijt, ook het meubilair, de wanden, bet autoin terieur en de traptoekleding voor zijn rekening neemt. Met recht een nieuwe dimensie in interieur-hygiëne waarmee elke konsuim-ent zijn voordeel kan doen. Nadere informatie verstrekt Deja, post bus 252, Rotterdam. door Jan Knape M.zn. 45 EEN HOOFDSTUK UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE ARMEN ZORG OF HET EILAND. Verder is het ook opmerkelijk, dat veel kerkelijke mensen op politiële ge bied. Dr. Kuyper volgden, de leider van „de kleine luyden!" Veel Gemeenteraden gingen óm naar mate het kiesrecht zich uitbreidde en niet langer aan de Notabelen was voor behouden; ze waren niet langer links, ze werden rechts. Aanvankelijk bete kende dat niet veel. Ik heb Antirevolu tionaire raadsleden gekend „van het eerste uur", die na een felle strijd in de Raad waren gebracht, die maar zelden hun mond open deden. En als ze dat al deden dan was het om aan de Burge meester bij de beruchte Rondvraag te vertellen, dat er daar of daar wel een straatlantaarn mocht worden geplaatst: „'t is d'r een donkere hoek. Burgemees ter, de mensen die d'r weune kenne de klienke van de deure amper vinde; en daer beure deur 't jonge volk oak wel onbetaemelijke diengen, die geen naem magge hawe!"De secretaris no teerde de wens om die getrouwelijk in de Notulen op te nemen„En op den Achterweg is al een paer daegen lang een zienkpit verstopt, Burgemeester, wil je daer zelf es weer gaen kieke: 't waeter staet er op de straete. Hawe m'n daer een gemeente-architect, een Karre- man (straatreiniger) en twee werklui voor!..." De secretaris noteerde alweer! En de Burgemeester ging in per soon de situatie bekijken! Dat lïon de Burgemeester toen doen. De onzalige samenvoeging van gemeenten heeft aan de Burgemeesters andere bezigheden gegeven! In de beginjaren van deze eeuw ver liep de verkiezingsstrijd feller dan we tegenwoordig gewend zijn. Toen was de persoon, waar de strijd om ging, meer in het geding; de invoering van het be ginsel van de „algemene vertegen woordiging" heeft ten deze veel moois weggenomen. De candidaten voelden zich destijds ook veel meer bij hun kie zers betrokken en aan hen verantwoor delijk. Het begon met een paar strooibiljetten van de Antirevolutionaire kiesvereni ging. Wat later kwamen daar de soos- jalisten bij. Nog later kwam daar de Staatkundig Gereformeerde Partij bij, en Dorpsbelang, en wat dies meer zij; maar dat valt buiten het bestek van mijn huidige beschrijving. De strooibil jetten haalden niet veel uit, ze waren goed voor de plee; men kende de can didaten van haver tot gort en men wist reeds lang op wie men zijn stem zou uit brengen. De soosjalisten deden aanvankelijk „voor spek en bonen" aan de verkiezin gen mee. Het duurde geruime tijd voor ze een zetel in de raad wisten te be machtigen en toen was hun invloed nog gering: waar de soosjalist vóór was daar waren Antirevolutionairen en Liberalen tegen! De Streekpers bracht uitvoerige ver slagen van de Gemeenteraadsvergade ringen. De Antirevolutionaire krant schonk vooral aandacht aan wat van die zijde aan voortreffelijks was gezegd, en de Liberale krant deed dat op dezelfde manier. De soosjalist werd in de kran ten nauwelijks genoemd dan alleen als het nodig was om te vertellen hoe men hem de mantel had uitgeveegd. Het duurde geruime tijd vóór men op dit gebied wat eerUjker zou worden. De strooibiljetten waren een inlei ding. De' kiesverenigingen lieten een spreker komen en hielden een vergade ring met „toegang vrij en debat vrij". Dat laatste lokte veel tegenstanders, soms lieten ze iemand van de „over kant" komen voor het debat! Zo'n ver gadering werd soms op het kantje af een relletje. Op de verkiezingsdag kreeg de strijd een ander karakter. Het stemlokaal was op de Raadzaal en ging om acht uur open. De kiesverenigingen posteerden een mannetje in het Stemlokaal, die tot taak had om de nummers te noteren van de kiezers, die kwamen stemmen. De Burgemeester was wel zo goed om voor deze lieden een tafel en een stoel te laten neerzetten op „de publieke tri bune". De Burgemeester las telkens met luide stem de nummers en de namen van de kiezers, die zich met hun oproe- pingskaart voor de groene tafel presen teerden. De kiezer verdween in het hok je, likte aan de punt van het dikke pot lood, dat was zo de gewoonte als men een potlood in handen kreeg! en maakte de hokjes zwart bij de namen van de lieden zijner keuze. (De Schrij ver vergist zich niet: men stemde toen inderdaad met zwarte potloden...) Het likken had tot gevolg, dat de potloden al gauw niet meer wilden schrijven om dat de punten glad werden. Daarom moest een secretarie-volontair elk half uur het schrijfgerei met een mes weer bruikbaar maken. ledere Kiesvereniging had haar Hoofdkwartier ten huize van een Be stuurslid. Hij werd geassisteerd door andere leden, die het zich konden ver oorloven om een dag niet te werken. Men had zich tijdig voorzien van een Kiezerslijst, die toentertijd nog gedrukt werd en ten Gemeentehuize voor een betrekkelijk gering bedrag verkrijgbaar was. Voor zover ik weet ik ben al meer dan tien jaar uit het vak kan men zich nog een Kiezerslijst aanschaf fen, maar er is geen kip, die er nog be lang in stelt. Een jongen diende als bode tussen het Stemlokaal en het Hoofdkwartier. Hij haalde regelmatig de lijstjes met nummers van degenen, die waren wezen stemmen. Op het Hoofdkwartier wer den die nummers in de Kiezerslijst doorgehaald. Men gokte telkens hoe het nummer gestemd had en daarvan hield men aantekening, zo wist men elk mo ment van de dag of rechts of links voor lag: het was meestal een nek aan nek race. ■Half in de middag steeg de spanning op het „Vechtbureau". Die was nog niet geweest! Zou er niet iemand naar hem toe moeten om hem aan te porren om nog te gaan stemmen? hij was wel rechts maar ietwat lauw! En die was ook nog niet geweest..., en dieDe hele Kiezerslijst werd nagegaan en er werd veel gegist„Gelderse wagens" werden gecharterd om oude en gebrek kige, soms halfzieke kiezers naar het Stemlokaal te rijdenEn dat alle maal om iemand in de Raad te krijgen, die alleen zijn mond open zou doen om „voor" of „tegen" te zeggen, en een en kele keer te pleiten voor een straatlan taarn of om een „verstopte zinkput ter tafel te brengen". De Burgemeester en de Wethouders hadden veelal het volle vertrouwen van de gemeentenaren. Ik herinner me, dat een rechtse Burge meester met een uitbundig feest door de hele bevolking werd ingehaald. De linkse Notabelen waren in een optocht aanwezig met een praalwagen. Het was een boerewagen versierd met bossen hooi en strooi, suikerpeen,'juun en wat al niet meer. Een groot bord bekroonde het geheel. Daar stond op geschilderd: „Leve de Boerestand!"En enige ja ren tevoren had men even glorieus het 25-jarig ambtsjubileum gevierd van een linkse Burgemeester: veel boeten hadden toen zeUs hun arbeiders 's mid dags vrijaf gegeven met doorbetaling van het loon, wat een unicum kan worden genoemd. Dr. Braber vertelt van dat feest, dat ik mij nog herinner en dat uitvoerig is verslagen in de No tulen van de Gemeenteraad van die tijd, in het tweede deel van zijn Som- melsdijkse Vertellingen, pagina 63 en volgende. De vertellende Grootvader kijkt met enige weemoed terug naar die gemoe delijke oude tijd. De verkiezingsstrijd werd fel gevoerd, maar overigens De twee candidaten kwamen op de Kaai overeen om niet te gaan stenunen: Je kon toch moeilijk je stem op jezelf uit brengen, dat hield men voor onfatsoen lijk. Maar men moest er wel van ver zekerd'zijn, dat de andere partij er ook zo over dacht, vandaar de afspraak. En die afspraak werd bekrachtigd met een gezamenlijk borreltje in Café Hanson of Café Rikxoort, allebei vlak in de buurt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2