Loslopende honden. constante zorg v. schapenhouders Ruim milioen gulden voor bouw geïntegreer de Openb. Scbool TIPWVNTÖYÖT/V LIES VAN DER VELDE 48e jaargang Vrijdag 21 mei 1976 No. 4490 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEÏEJBDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOULANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond NOG EENS DE SCHOOLBEGELEI DINGSDIENSTEN 't Is niet alleen de motor die het doet. Ook de ca- rosserie telt mee bij het bepalen van de prijs bij inruil. Onze afdelingen voor tectyleren, plaat- en spuitwerk geven uw auto meer waarde. Als u naar het buitenland gaat kunt u moeite voorkomen door tijdig te bespreken. Expositie in Dieliliuus Textiele vormgeving Succes voor actie Kon. Wllhelminafonds OOSTFLAKKEE BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophai OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 Productsciiapspri|s voor G.0.19 VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Reis naar Parijs voor inwoner Dirksland N.C.V.B. op reis Alg. ledenvergadering Rabo IVI'harnis-S'dijk GOUDEN ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER A. W. VAN KEMPEN RAAD GOEDEREEDE: •k 13 aangepaste woningen in Goedereede De gemeenteraad van Goedereede heeft zijn vergadering van woensdag avond vrij snel afgewerkt, maar ook in die korte tijd ging er bijna 2 miljoen over de tafel! De grootste portie daarvan kwam op rekening van de bouw van een geïntegreerde Openbare kleuter- en basisschool te Ouddorp, waarvoor een crediet van 1.202,500,beschikbaar werd gesteld. Hier en daar in de vergadering waren wat korzeligheidjes te beluisteren, maar bij dit punt kwam het tot een rechtstreeks treffen tussen dhr. Kr. Grinwis (SGP) en mevr. Grinwis-Blok (PvdA). Bouwrijp maken Credieten van 380.000.— en 340,000,- werden vervolgens beschikbaar gesteld voior het bouwrijp imaken van de ibe- stemmingsplannen Ouddorp Oost II en Stellendam West II. Bushokje wordt trafo POSTBOX 8 MIDCDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Lamigeweg 13, SarmnelBdljk Tel. (01870) 26 29 Na 0,30 uur (01870) 33 B2 Giro 167U0 Banlc: Babo Middelharnls na 343!)i)l.l(^ ABONOT3MENTSPBUS 7,80 PER KWARTAAL ADVEKTJBNTIEPRUS 27 cent per mm. "BSi eontract speciaal tarief. Enkele weken geleden schreven we over de ontwikkelingen die 'aan de gang zijn rond de Schoolbegeleidingsdiens ten in ons land. In het bizonder hebben we toen onze aandacht gericht op de medewerking, die kringen binnen de Gereformeerde Gezindte aan de tot standkoming van die diensten geven. We plaatsten bij deze medewerking wat kritische kanttekeningen omdat wij daarin een ontwikkeling zien, die uit eindelijk ertoe leidt dat de christelijke school uit onze handen zal glippen. Vandaag willen we daar nogeens op terug komen. In de overstap naar de maatschappij van morgen die zich zal moeten ken merken door een rechtvaardige verde ling van macht, kennis en inkomen wordt aan het onderwijs een grote plaats toegekend. Een storende factor is daarbij de plaats en de functie van het bizonder onderwijs. De greep daarop van de overheid is nog steeds minimaal. Immers de School met de Bijbel hoort aan de ouders, Daarvoor hebben onze vaderen gevochten, daarvoor hebben ze de schoolstrijd gestreden. De intelligente minister van Onder wijs, van Kemenade heeft echter de weg naar meer invloed op het bizonder on derwijs gevonden in het instituut Schoolbegeleidingsdiensten. Het moet het overlegorgaan worden tussen het openbaar en het bizonder onderwijs. Maar wel een overlegorgaan met een doorslaggevend karakter voor de over heid. Dat blijkt uit het feit, dat de finan ciering van deze diensten losgemaakt wordt van de school en rechtstreeks vanuit de overheidssfeer zal geschieden. Het openbaar onderwijs heeft met deze wijze van financiering geen enkele moeite. Haar afhankelijkheid van de overheid is geen onbekend gegeven. Anders ligt dit bij het bizonder on derwijs. Zij heeft hier veel meer moeite mee. In zijn nota Schoolbegeleidings diensten, die als discussiestuk ons land is rondgegaan, maar eerdaags als be leidsnota aan de Staten-Generaal zal ge presenteerd worden gaat de minister hier maar summier op in. De oplossing voor de vrees, dat daardoor de invloed van de schoolbesturen, dus van de ouders, ingeperkt wordt, ziet de minis ter liggen in de bestuurscommissies, die de Schoolbegeleidingsdiensten moeten besturen. Alle richtingen, die ons on derwijs telt, zullen daarin vertegen woordigd kunnen zijn. Alleen al van wege de tegengestelde uitgangspunten van waaruit het openbaar en bizonder onderwijs uitgaan een onwerkbare con structie. Immers als het goed ligt, verhouden Öorps'weg 28,3,^-Sörnrnelsd.iik. Tel Werkplaats (Ói870).44'3& deze uitgangspunten zich als water en vuur. Maar er is meer. Volgens minister van Kemenade heeft de Schoolbegeleidingsdienst drie functies: het ontwikkelen en vernieu wen van het leerproces, het bevorderen van een optimale schoolloopbaan en het optimaal functioneren van de school in haar normale omgeving. Het behoeft geen betoog, dat het in deze functies juist gaat om onze identi teit. Ze hebben nauw te maken met on ze levensbeschouwing. Immers voor het functioneren van deze functies zijn re gels nodig. Normen langs welke deze functies zich kunnen ontwikkelen. Daarover zal het openbaar onderwijs geheel anders denken, dan het bizonder onderwijs. Terwijl ook binnen het bi zonder onderwijs daarover verschillend wordt gedacht. De bezwaren die uit deze situatie voortvloeien heeft minister van Keme nade onderkent. Maar niet erkent. In tegendeel teneinde deze bezwaren te overspelen heeft hij ons land ingedeeld in regio's en ziet in élke regio een schoolbegeleidingsdienst ontstaan. Voor „verzuUdé" om dat lelijke woord te ge bruiken Schoolbegeleidingsdiensten blijft in die opzet geen plaats over. De minister heeft voor een dergelijke inde ling wel een argument. Teneinde van een goed functionerende schoolbegelei dingsdienst te kunnen spreken op een verantwoord kostenniveau acht hij een regio van 180.000 inwoners minimaal. Bij een kleiner aantal inwoners van de regio wordt in zijn opzet de schoolbege leidingsdienst te duur. Al pruttelend en tegenstribbelend ne- .MIDDELHARNIS In het Diekhuus op het Zandpad te Middelharnis is vanaf donderdag 20 mei orti half acht wenk te zien dat in de cursus Textiele vormgeving onder lei- 'ding van Bertha Haak is vervaardigd in de ajEgelopen imaanden. Een selectie van tijdenis oursusuren en thuis vervaardigde werkstukken in de teohnieteen macramé, weven, applique- rien, (breien, haken, open naaiwerk en in de ibatik-techniek geeft een beeld van deze introductie-cursus. Volgend jaar zal er waarsöhijnlijik een vervolg zijn. DIRKSLAND De ledenwerfactie voor de Ned. Ver. tot steun aan het Kon. Wilhelminafonds die vorige week in Dirksland werd ge houden, is een groot succes geworden. Vijfhonderiddertig nieuwe leden konden worden ingeschreven. Ook werd een be drag van ruim 1200if— aan extra gif ten ontvangen. Het ooanité dankt iedereen heel har- telijik die imeegewerkt heeft dit mooie resultaat te verkrijgen, men grote delen van het bijzonder on derwijs in ons land deel aan de tot standkoming van de schooladviesdiens ten. Ze gevoelen dat ze zich daarmede op een gevaarlijke weg begeven. Een weg die hun bestaan in gevaar zal brengen. Ze zien echter voor de op lossing van de geweldige problemen waarvoor het onderwijs vandaag zich geplaatst ziet geen andere weg. Daarom zijn we blij met initiatief dat op de Veluwe ontstaan is. Onderken nend de geweldige gevaren die vanuit de opzet van de minister ons en onze kin deren bedreigen heeft men daar de stichting Schoolbegeleidingsdienst Noord-West Veluwe opgericht. Tot nu toe bedruipt de stichting zich met ker kelijke en particuliere bijdragen. Ter wijl men pogingen in het werk stelt om voor Rijks en provinciale subsidie in aanmerking te komen. Ze heeft reeds drie krachten in dienst. Ze verricht haar werk op de eenvou dige grondslag van Gods Woord, en wil vanuit dat Woord antwoord geven op de vragen die binnen ons onderwijs le ven. En een „bizonder" alternatief bie den op de plannen van minister van Kemenade. Versterkt dan de slappe handen en recht de struikelende knieën, want lan ger afzijdig bUjvenvan de ontwikkeling die in het onderwijs gaande is, kunnen we ons niet langer veroorloven. Of schuwen we de strijd? Een gesprekje met schapenhouder M. van Zandwijk uit Den Bommel leert hoe gruwelijk loslopende honden huis kun nen houden in een schapenkudde. Min of meer ten einde raad heeft dhr. Zand wijk, met 23 mede-ondertekenaars een brief gericht aan het gemeentebestuur met het dringende verzoek daartegen verordenend op te treden. In de brief wordt niet alleen geattendeerd op de financiële verliezen die de schapen houders Iqden, ook wordt gewezen op het leed dat de lammeren en de schapen wordt aangedaan als ze worden afge slacht. In de laatstgehouden raadsver gadering heeft de raad een en ander be sproken en B. en W. hebben toegezegd in een volgende vergadering met voorstel len te komen al zullen die er niet toe kunnen leiden dat er voortaan geen hond meer la de polder komt Al is 't blijkens art. 85 van de Alg. Pol. Verordening wel verboden dat honden loslopen anders dan op gesloten erven, waarna art. 86 zegt dat eigena ren van honden gehouden zijn te voor komen dat hun hond vee najaagt, maar beide artikelen worden naar hartelust overtreden. Het gebeurt zelden of nooit dat zo'n „overtredende" hond wordt opgevangen en wordt afgevoerd, zoals de A.P.V. dat toestaat. De politie dient de opgevangen hond dan 8 dagen ter beschikking van de rechthebbende te houden, waarna de hond naar een asiel kan worden afgevoerd als de eigenaar Idyllisch, jawel, maar ook belaagd. zich niet heeft gemeld. Maar wie doet het De praktijk is anders, zoals dhr. Zandwijk en zijn collega's telkens moe ten ervaren. Dan komen ze bij hun schapen waarvan er soms tien, soms twintig, door honden zijn afgeslacht. Voor de dode dieren kan dan niets meer worden gedaan maar de gewonden worden dan nog zoveel mogeUjk opge lapt wat de dieren veel pijn doet lijden. Soms, wanneer een schaap de dans ont sprongen is, openbaren zich de gevol gen pas later in de vorm van uieront steking of longontsteking, wanneer een schaap in het water terecht gekomen is. Soms worden aangevallen schapen niet eens teruggevonden omdat ze in doods angst in het buitenwater terecht zijn gekomen en daar zijn verdronken. Af gezien van het dierenleed, een schaap vertegenwoordigt ook een waarde van ca. 240,en een lam heeft een waar de van 170,a 180,waardoor zo'n slachtpartij de eigenaar duur komt te staan omdat verhaal in veel gevallen niet mogelijk is. De hond is meestal al weer ver uit de buurt wanneer de slachting geconsta teerd wordt. Wanneer de schapenhou der de hond wel heeft gezien of op an dere gronden verdenkt dan kan hij slechts met medewerking van de hon denbezitter achter de waarheid (en aan het verzekeringsgeld!) komen want die moet toestemming geven naar de vee arts te gaan en de hond daar een braak middel te geven. Niet alle hondenbezit ters kennen die mentaliteit en de ge dupeerde schapenhouder krijgt dan ook veelal de kous op de kop. Tegen deze „schade" is de schapenhouder veelal niet verzekerd al zou het ten koste van een hoge premie wel mogelijk zijn. De schade wordt hem door anderen aangedaan en die anderen dienen die dan ook te vergoeden, is een logische redenering, maar die ander laat zich moeilijk vinden. „Het gebeurt het meest door honden waarmee gestroopt wordt" heeft dhr. van Zandwijk ervaren. De kwalijkste tijd is die periode waarin de honden loops zijn en er samen op uit trekken. Dat is ook juist de tijd waarin de lam meren worden geboren en 't is juist naar dat kleine grut waarnaar de hon- Aan schipper L. Koese van de kotter G.O. 19 is door het productschap voor vis- en visprodukten een van de pro- ductsoh'apsprijzen 1975 toegekend. Daar mee wordt door het prodiuctschap de aanvoer van de best verzorgde vis ge honoreerd. De prijzen werden vorige week za terdag uitgereikt tijdens een bijeen komst in het congresgebouw te Den Haag en tbestaat uit een wiSiSeltoeker en een kleinere beker voor elk van de toeman'ningsleden. Toen j.l. zaterdag te Bardendeoht het nieuwe veiling- en handelsioomplex t.g.v. de officiële opening beziohtiigd kon wor den hebben ook tal van Flakkeeërs van die gelegenheid 'gelDruiik gemaakt. Onder hen dhr. G. Meuwland, Korteweegje 57 te Dirksland. D'hr. Nieuwlanid raadselde ook mee in de geldcycloon die het op de Veiling gevestigde filiaal van -de Coöp. Raiffeisenbak Barendredht W.A. ter attractie had opgesteld. Geraden moest ■worden hoeveel geld de cycloon bevatte; het bleek 5100,-geraden door dhr. Nieuwland die daarmee een 5-daagse reis voor twee personen naar Parijs won! MIDDEDHARNIS-SOMMELSDIJK Het jaarlijkse reisje van de N.C.V.B zal a.s. dinsdag 25 mei worden gehou den. De deelnemers wordt gemeld dat de bus zal vertrekken om half acht van af de Voorstraat te Sommelsdijk, om 7.35 uur vanaf de niiuziektent aan het Zandpad en om 7.40 uur vanaf het Dien stencentrum aan de Doetinchemsestraat. den het eerste grijpen. Eenmaal zover kennen de honden geen grenzen meer en maken ze slachtoffer na slachtoffer. Wanneer een zogend lam gedood wordt heeft dat voor het moederschaap veelal uierontsteking tot gevolg omdat de uier niet meer leeggedronken wordt en strak gaat staan. Het schaap is na die ontsteking ongeschikt voor de fok kerij. Dhr. van Zandwijk en zijn mede-on dertekenaars hopen dat het gemeente bestuur een afdoende oplossing biedt, maar die is nauwelijks denkbaar. Het meest radicale middel, loslopende hon den afschieten, mag niet gebezigd wor den ingevolge de wet op de dierenbe scherming. Art. 4 van die wet geeft slechts de vrijheid ze te vangen wan neer „honden en katten zich zonder toezicht op erven of in het veld bevin den en daar een onmiddellijk gevaar vormen voor zich daar bevindende die ren waarvan de instandhouding ge wenst is". Dhr. van Zandwijk weet dat er vorig jaar onder de schapenhouders een en quête gehouden is waaruit een schrik barend beeld tevoorschijn is gekomen van' door honden aangerichte schade. Die gegevens zijn doorgegeven aan het Landbouwschap en dhr. van Zandwijk heeft vernomen dat getracht wordt de gemeenten voor deze schade aansprake lijk te gaan stellen. Het college van B. en W. van Oostflakkee puzzelt op een oplossing waarvan de raad, zo heeft de voorz. burg v. d. Harst toegezegd, spoe dig meer zal horen. De schapenhouders zijn benieuwd Tijdens de j.l. maandagavond gehou den Alg ledenvergadering van de Rabo bank Middelharnis - Sommelsdijk, waaronder ook de kantoren te Melis- sant en Herkingen ressorteren, is af scheid genomen van het bestuurslid dhr. A. W. van Kempen te Melissant. Dhr. van Kempen was i.v.m, de daar voor gestelde leeftijdsgrens niet meer herkiesbaar. Daar liet de Rabo-organi- satie haar dank jegens dhr. van Kem pen blijken door hem te onderscheiden met de gouden speld van verdienste, hem uitgereikt door districtsdirecteur van de Centrale Bank, dhr. Klootwijk. Door bestuursvoorz. dhr. J. Doornbos werd dhr. van Kempen, naast de wel gemeende dank een geschenk onder couvert aangeboden. Dhr. van Kempen werd in 1936 lid van de Raiffeisenbank te Melissant, in 1940 werd hij gekozen tot plaatsvervan gend bestuurslid. In 1945 werd hij be- De heren Klootwijk (1.) en van Kempen (r.). noemd tot lid van de Raad van Toe zicht en in 1951 tot bestuurslid. Dhr. v. Kempen bleef dat tot aan de fusieda tum 1 juli 1974 waarna hij tot heden deel heeft uitgemaakt van het toestuur van de Bank te Middelharnis. De alg. ledenvergadering van j.l. maandagavond werd door 110 leden be zocht. Zij namen kennis van de goede gang van zaken op de 75 jarige Bank, waarop het balanstotaal met bijna 10 miljoen was gegroeid. Het vertoonde dia-klankbeeld is bijzonder in de smaak gevallen. Het gaf een indruk van het dorpsbeeld van 75 jaar geleden en het nieuwe gezicht van Middelharnis. De voor de verloting beschikbare miniatuur landbouwwagen, gemaakt door dhr. A. Vroegindeweij, werd gewonnen door dhr. A. Rozenheek. Becijferd was n.l. dat de gemeente elk jaar zo'n 24000,:op de exploitatie van deze nieuwe school toe zal moeten leggen en dat gegeven werd door dhr. Grinwis aanigegerpien om zijn ongenoe gen over het voorstel te ariguimenteren. Zijns inziens was de meest aangewezen weg geweest de 'kleuters in de bestaamde school 'onder te toengen wat veel geld zou :kunnen besparen. De voorz. burgemeester van Velzen liet dhr. Grinwis landea'maal weten dat het Ministerie daar nimmer toesteraming voor zou geven omidat waar mogelijk aanigestuin-d wordt op de totstandko ming van 'geïnteigreerde scholen. iMavr. Orinwis-Blolk op haar beurt beluisterde in de woorden van dhr. Grinwis kennelijk idiepere achtergron den; „heel erg jammer!" liet ze dhr. Grinwis weten; „het (onderwijs dient voor elk ikind, van welke richting oiok, zo goed imagelijik -te zijn. In de raad is altijd een loyale houding t.o.v. alle on derwijs aangenomen, daarom, spijt het me zeer ou dit geluid te horen", zo ont laadde ze haar verlbazing. Dhr. Grinwis Ibleef - als enige - te gen! het voorstel. Al was ze dan wat teleurgesteld, an- derzijids verklaarde mevr. Grinwis „heel erg blij" te zijn met d© gemaakt© vonde- ringien die de school niu in 't vooruit zicht stellen. iEnig© 'zorg maakte zij zich, zoals O'ok dhr. Komtabeddie dat deed, hoe het,na 1 aug. zal gaan als i.v.m. ruimtegebrek door de komst van een 4e leerkradht naar vervangende ruimte zal moeten worden oimgezien. Het is niet de bedoeling, zo verklaar de de voorz., dat daarvoor het (gymlo kaal geibruikt zal worden. Dat zou niet alleen het igymondenwijsi op school stag neren maar ook de Vereniginigen die er gebruik van maken zouden in de iknel komen. „Er wordt ijverig naar gezocht", aagde de voorzitter toe. De bouw van de school zal onder hands worden aanibesteed; een drietal aannemers zal tot inschrijving worden uitgenodigd. Op vragen van o.m. dhr. van Dam verdedigde de voorz. het systeem dat hierin wordt gevolgd, n.l. gebruik te maken van de diensten van het plaat selijke aanneminigsbedrijf dat steeds naar genoegen wexkt en het werk ook tijdig oplevert. Ook wi'mpelde de voonz. (de veronderstelling af dat (de. gemeen te waarschijnlijk goedkoper uit zal 2ajn wanneer meerdere aanneim-ers prijsop gaaf wordt gevraagd. De pirijsstelling is scherp rn'aar we mogen van O'nze aanne mer niet verwachten (dat hij uit vrije- tij'dsbesteding komt werken", volstond de voorz. Het 'bushokje op Goeree-Havenhoofd krijigt waarschij'nlij(k een nieuwe bestem- (ming als transcfiormotorstation van de Bmgo'. (De huidige trafO' bevindt zich aan de voet van 't Dijkje, smaar zal dan kimnen! worden (afgebroken. 0(p de vrij- feoonende grond wil dhr. D. Pijl uit Ouddorp een woning bouwen. Sommigen (Uit de' raad, o.a. dlhr. van Dam en dhr. Komtebedde waren niet zo (geltukkig met de igedachte de nieuwe trafo zo duidelijk (op zicht te ibouwien. VERVOLG op pag. 2, 1ste kolom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1