ZINGENDE TORENS Nieuvifs KutdeAho-ekfe I iedereen I ACUPUNCTUUR C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOAIMELSDIJE Telefoon (01870) 26 09 1 GERO B I altijd voor g s g ruim en overzichtelijk 1 g in onze speciale i g showroom. g I A. Vroegindeweij g Westdijk 46 - Mddelharnis 1 iiiiiiiiHHHiiiiNiiiniiiiin«iiiimmiiniiii<iuiflffliiffi8fiUJ!a^^^^ uit de kericen SCHAKEN KORFBAL NIEUWS Bladz. 2 ^ILANDEN-NIKUWS" Vrijdag 14 mei 1976. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de leser Ut er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nleuws, postbuB 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zuUen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. SERING Mag een seringenboom gesnoeid wor den? Antwoord: De seringen bloeien op het overjarige liout. Als u een sering b.v. in het voorjaar zou snoeien, en er teveel van het oude hout uithaalt, bloeit hij niet. Het beste is, de seringenbomen niet te snoeien en slechts een enkele tak ■weg te nemen die niet mooi uitgroeit, teveel licht wegneemt of te hoog op gaat. Is de boom lang gerekt en kaal van onderen, dan moet u zo'n sering wel toppen, zodat hij niet hoger wordt, maar breder uitgroeit. KALE GERANIUM Een prachtige hanggeranlum en ook andere planten zijn kaal geworden. Ziek zijn ze niet. Antwoord: Er zijn verschillende mo gelijkheden, a.) U gaf uw planten teveel water; b.) de planten hebben lange tijd droog gestaan; c.) er trad verbranding op door een teveel aan kunstmest op een te droge grond. Omdat u doov ja renlange ervaring wel zult weten, hoe u geraniums e.d. van water moet voor zien, veronderstellen wij dat u kunst mest hebt gegeven zonder water, of met te weinig w^ater. Bij een mestgift moet de plant eerst voldoende water hebben gehad, dus de dag tevoren extra water krijgen en zo mogelijk vóór de kunst mest nog even flink op de aarde bego ten worden. Is er bij acupunctuur inderdaad beter schap van te verwachten bij reuma, slijtage, stijfheid van spieren en derge lijke kwalen en waarom zouden de ge wone artsen er zo tegen zijn? Antwoord: Acupunctuur is geen nieu we methode, maar een medische be handeling, die in China onder de naam tsjen-tsjioe (dit betekent: steken, bran den) al meer dan vijf eeuwen met suc ces is toegepast. Er worden nu ook in Europa steeds meer artsen in die be handelingswijze onderricht. In Neder land is inmiddels een aantal artsen ge diplomeerd acupuncturist. Ouderwetse artsen die er mogelijk tegen zijn, omdat zij er vroeger geen weet van hadden, moeten toch toegeven dat er wonder- baarhjke resultaten mee zijn te berei ken. Maar natuurlijk niet op elk gebied en zeker niet als middel „tegen alle kwalen". Het gehele geheim is, dat een aantal organen in ons lichaam door de zogenaamde meridianen (onzichtbare lijnen) verbonden is met de huid. Een storing in één der organen, betekent een wijziging in de evenwichtstoestand dei" meridianen. Door het plaatsen van een speld op een zekere diepte (soms aan de oppervlakte, elders weer tien cm diep) op de juiste plaatsen of op knooppunten van de meridianen, kan het evenwicht terugkeren, de energiestroom weer in orde komen en de aandoening herstellen. Het vergt teveel ruimte om dit alles hier uiteen te zetten. Acupunctuur wordt met succes toegepast bij functionele storingen, angina pectoris, bepaalde ge- wrichtsziekten, astma, hypertonie, gas tritis, migraine en neuritis. Voor een aantal ziekten helpt ook de acupunc tuur niet. KENNISMAKEN Mijn zoon heeft een jaar verkering. Moet ik nu zijn a.s. schoonouders laten komen om kennis te maken? Of moeten de ouders van het meisje ons vragen? Antwoord: Als u beiden op elkaar blijft zitten wachten, gebeurt er niets. Het beste is, dat u als ouders van de jongen eens aan uw zoon de boodschap meegeeft voor de ouders van zijn meis je, of dat u hen opbelt of een kort brief je (postblad) schrijft met de vraag, of zij u eens kunnen ontvangen om te komen kennismaken. De ouders van de jongen gaan in de regel het eerst naar de ouders van het meisje. Waarschijnlijk zijn haar ouders erg bhj, als u met een initiatief komt en zullen zij direct ant woorden en dan kunt u samen een da tum en de beste tijd afspreken. T.V.-MUZIEK OPNEMEN Als ik vla de recorder-uitgang van mijn televisietoestel muziek opneem op een stereo-cassetterecorder en een te veel meegekomen deel of gepraat wil wissen, moet ik de band terugspoelen, maar daarvoor snoeren verwisselen met de radio-aansluitingen om te kunnen horen hoever het goed zit. Is daar een betere terugluistermethode voor? Antwoord: Ja, u kunt een hoofdtele foon gebruiken om terug te luisteren en mee te luisteren. De steker daarvan prikt u in de aansluitbus monitor, naast de bus voor 't inkomende geluid. U kunt dan, met de hoofdtelefoon op, snel te rugspoelen en opnieuw instellen voor verdere opname zonder verwisseling van snoeren. Als u een mono koptele foon hebt, moet u bij stereo-opnamen de plug (met evt. verloopplug) eruit ne men, anders maakt de inwendige door- verbinding van het stereo-geluid één pot mono-nat! Uw t.v. geeft mono-sig nalen, dus daarbij kan een verloopplug geen kwaad. TE KLEIN VOOR SCHOOL Mijn zoontje moet half augustus naar de lagere school, maar hij is erg achter, vergeleken met zijn leeftijdgenootjes. Kan hij een jaar wachten met de eerste klas? Antwoord: U kunt uw zoontje gerust laten inschrijven op de lagere school, miaar dan met de aantekening, dat de schoolarts moet worden geraadpleegd. Er wordt dan eerst geobserveerd wat het kind presteert. Na onderzoek van de schoolarts kan in overleg met het hoofd der school wordenb ezien wat het beste is. Zonodig kan uw kind op een andere school worden geplaatst (maar het blijkt ook wel eens niet meer nodig). Er zijn bijvoorbeeld l.o.m. scholen voor kinderen met leer- of opvoedmoeUijk- heden en andere geschikte onderwijsin stituten, waar de leerlingen meer indi vidueel onderwijs kunnen volgen. Na enige jaren treedt in de regel verbete ring op. Bespreek het dus bij aanmel ding met het hoofd. VITAMINEN IN BLIK Blijft het vitaminengehalte constant bij groenten .en vruchten in blik, als ze 3 of 4 jaar staan? Antwoord: U kunt flessen en blikken met groenten en vruchten in de regel niet langer dan één jaar bewaren. Ze mogen dan niet te warm staan en zeker niet in een kast in een warme kamer. Beter is een ongestookt vertrek, kelder of bijkeuken. Glazen potten moeten donker staan. Ondanks dergelijke voor zorgen loopt het vitaminengehalte bij het bewaren toch langzaam achteruit en metalen uit het blik oefenen op de duur invloed uit op de inhoud als uw voor raad niet vervangen wordt. Zorg er vooral voor, dat blikken niet vochtig staan, want dan gaan ze roesten. Is een blik beschadigd, dan moet dat eerst worden aangesproken. Staat het bol, dan is de inhoud al bedorven. Staat op blik of pot vermeld „Beperkt houdbaar" en/of „Koel bewaren", dan kunt u het hoogstens drie maanden in de koelkast houden. Als uw voorraad al zoveel ja ren staat, moet u die geheel wegdoen, want de voedingswaarde is dan toch vrijwel nihil, al zou de inhoud nog goed lijken VOGEL VALT NIET Als een vogel op een tak zit en hij valt in slaap, hoe komt het dan dat hij niet van die tak valt? Antwoord: Omdat de pees, waarmee een vogel zijn klauw^en kromt, achter om het enkelgewricht heen loopt en ge spannen wordt als de vogel gaat zitten. De klauwen laten dan niet vanzelf los. Elke vogel kan zittend slapen, zonder een extra spier in te schakelen. MARTY Hoe oud is Marty? Antwoord: Marinus Schrijenberg, be ter bekend als Marty met de gouden trompet, is in 1954 in Arnhem geboren. Vijf jaar oud stapte hij als tambour- maitre voor de Arnhemse harmonie uit (en goed). In dat corps ging hij al vroeg hoorn spelen. Trompet leerde hij aan het Stedelijk conservatorium te Gro ningen. Beroemd sinds 1969. REUMAPLANTJE Ingesloten zenden wij u een plantje. Er is ons gezegd dat het helpt tegen reuma. Is dat waar? Hoe heet het dan? Antwoord: De naam van het plantje is Plectranthus fruticosus. In ons land noemt men het: reumaplantje. Er wordt namelijk van beweerd, dat het zou hel pen tegen reumatiek en ook, dat het' motten weert. Maar dat is allemaal nog nooit bewezen en de wetenschap hecht er weinig geloof aan. Het plantje be hoort tot de familie van de Labiatae en is afkomstig uit Zuid-Afrika. De medi cijnmannen van de Afrikaanse neger stammen hebben mogelijk dit plantje wel eens met enig succes bij het gene zen van zieken gebruikt, maar het re cept is dan toch niet overgeleverd. Hier bloeit het plantje 's zomers met blauwe bloemen. Als u de groei erin wilt hou den, moet u die bloemen geregeld ver wijderen. Zonodig de plant intoppen om een bredere kroon te verkrijgen en de plant laag te houden. Het reumaplantje vraagt voedzame mestgrond met veel zand gemengd en dan veel water. SINT GOTHARD Is de autotunnel door de Sint Gothard al klaar? En wanneer is de pas sneeuw vrij? En wat als hij gesloten is? Antwoord: De autotunnel is nog lang niet gereed. Dat wordt pas 1980. De pas is in de voorzomer nog niet altijd sneeuwvrij. Vaak lukt het pas in de loop van juni om de noord-zuidroute sneeuw vrij te houden. In mei valt er op die hoogte van 2112 meter nog wel eens zó veel sneeuw, dat de automobilisten hun wagen op de daarvoor ingeschakelde platte spoorwagens moeten rijden, die dan personenauto's, toeringcars, vracht wagens enz. over de rails door de spoor tunnel transporteren, met bestuurders en passagiers erin. Men betaalt voor dit vervoer naar de grootte van de wagen aan het loket van de spoorstations Göschenen of Airoio (aan de uiteinden van de spoortunnel. Overigens staan in Zwitserland bij de belangrijkste weg splitsingen duidelijke borden, die in I Vele torens in Nederland hebben een carillon, ook wel beiaard of klokkenspel genoemd. Het zouden er 192 zijn, waar bij dan die welke in bestelling zqn niet meegeteld werden. Een carillon heeft minstens 18 grote en kleine klokken en beslaat IV2 oktaaf. Uitzondering hierop zijn de historische klokkenspelen van de Ned. Herv. Kerk te Amemuiden (16e eeuw) en van Zie- rikzee-Zuiderpoort (1554) die een ge ringer omvang hebben. Meestal is een cariUon groter dan IV2 oktaaf. Zo heeft Den Briel 38 klokken en is een 4-oktaafs concert-beiaard. De grootste klok heeft een gewicht van 1735 kg. en de kleinste weegt 6,6 kg. Wel hangt er in de toren te BrieUe een zwaardere klok, n.l. de Catharina, die in het jaar 1482 werd gegoten en 4500 kg weegt. Deze slaat alleen de hele uren en is tevens luidklok. In de Oude Kerk te Delft hangt een klok met een gewicht van 8750 kg. en een diameter van 230 cm. Deze werd in 1570 gegoten door Hendrik van Trier. Iets kleiner is de klok van de Dom te Utrecht. Deze weegt 8095 kg. en heeft een diameter van 227 cm. De gieter was Geert van Wou in 1505. In ons land is er een 22-tal klokken met een gewicht van meer dan 4.000 kg. In het buitenland zijn klokken welke enkele tonnen wegen. Eén zelfs van 210 ton en een diameter van 610 cm. Deze werd in Moskou met veel vertoon gego ten maar zou nimmer enig geluid heb ben gegeven. Vele torens hier te lande hebben een carillon met 47 klokken. Een beiaard met 37 klokken opb asis C2 is echter zeer gewild en vindt veel toepassing. In zeer veel steden zal men een klokken spel vinden met 48 of 49 klokken Gouda (Janskerk) en Schoonhoven (Stadhuis) hebben een carillon met 50 klokken, ter wijl 's-Gravenhage Jacobstoren) een beiaard heeft met 51 klokken. Bespeling. Een carillon kan op twee manieren worden bespeeld en wel mechanisch of met de hand. Voor persoonlijk spel van de musicus is een cabine opgesteld in de nabijheid van het carillon waar zich het klavier, het zgn. stokkenklavier met hangend pedaal bevindt. De beiaardier neemt plaats op de achter het klavier opgestelde bank en door op de stokken te slaan en zijn voeten te gebnaiken, kan hij de klokken bespelen en „de to ren laten zingen". Door het plaatsen van een band-speel werk met geponste muziekbanden, waarop liederen of melodiën zijn opge nomen, kunnen deze ten gehore worden gebracht. Een schakelklok ingesteld op zelf te bepalen uren, brengt het in wer king. Beide mogelijkheden zijn in com binatie het meest gebruikelijk. Klokkenstoel. De grote en kleine klokken, die te sa men het carillon vormen, worden in be paalde volgorde aan de klokkenstoel be vestigd, die meestal al van zware houten balken werd gemaakt. Ook de klokken van het toren-uurwerk en één of meer klokken, die bij bepaalde gelegenheden zoals de kerkdiensten, bij begrafenissen enz. geluid worden, bevinden zich in deze ruimte. HOE ONTSTOND HET CARILLON? Gezegd kan worden, dat het carillon geen afzonderlijke vinding genoemd kan worden. Het moet eerder worden ge zien als een gestadige ontwikkeling van uit de luidklokken, die lang voordat er klokkenspelen waren, in de torens wer den aangebracht. Het bekende „bim- bam" lieten deze horen. Ook gaf het aantal slagen op de klok het juiste uur aan of de halve uren. Dit laatste soms door een andere (lichtere) klok. Later werden de zgn. voorslag klokjes aangebracht, die de komende uur-slagen aankondigden. Als de klok of de klokken werden ge luid, waren hiervoor meerdere personen nodig, in aantal groter of kleiner naar gelang de zwaarte van de klok of klok ken. Vanaf de vloer werden door aan een lang touw te trekken, de klokken in beweging gebracht. Beieren. Wanneer meerdere klokken bijeen hingen, bestond de mogelijkheid deze te bespelen door in iedere hand een hamer te hebben, welke in een bepaalde regel maat tegen de klokken werden geslagen, waardoor een speels effect kon worden bereikt. Ook gebeurde dit door aan iedere klok een touw te bevestigen, dat afzonderlijk door een bepaald persoon in een vooraf gestelde volgorde, naar om laag getrokken werd. Deze manier van hameren of luiden werd beieren ge noemd. In sommige plaatsen is dit nog gebruikelijk. Het begin. Voorts kan nog worden vermeld, dat het eerste carillon omstreeks 1470 te Aalst (B.) zou zijn aangebracht. Oude naarde volgde in het jaar 1500. (Wordt vervolgd). groen aangeven welke pas open is, en in rood of de volgende pas(sen) gesloten zijn, zodat men beter doet een omweg te maken. De St. Gotthardpas is in de regel tot eind oktober open. SCHILDERU Ik bezit een schilderij met een on leesbare handtekening. Waar kan ik die laten ontcijferen? Antwoord: Begint u eens met het (la ten) maken van een duidelijke kleuren foto van het gehele doek en zo mogelijk ook een foto van.^e handtekening, sterk belicht, van dichtbij. Als u dan zoveel mogelijk gegevens verstrekt over het doek (herkomst, ouderdom, maten, evt. tekst achterzijde en/of veiling- of andere aankoopgegevens, soort lijst en soort werk), dan kunnen wij aan de hand van die foto's en de nadere bij zonderheden nagaan, wie de maker van dit kunstwerk kan zijn. HUID Er zijn natuurlijk allerlei crèmes, lo tions, duurdere zepen en smeerseltjes te koop, maar wat is nu een goedkoop huismiddeltje om een zachte huid te krijgen of te houden? Antwoord: Het goedkoopste (en daar is het u blijkbaar om te doen) is karne melk in uw waswater in de verhouding 1 op 4 a 1 op 5. Beste meisjes en jongens! In dit Kinderhoekje komt het tweede raadsel in de prachtige Bloeimaand. Het is MEIRAADSEL 2 1. X 1. De man Gods; 2. X dichter van een 3. X Psalm. 4. X 2. Opvolger van EUa 5. X 3. Prediker der ge 6. X rechtigheid in de 7. X eerste wereld. 8. X 4. Plaats waar een 9. X waarzegster 10. X woonde in Sauls 11. X tijd. 12. X 5. Naam van de 13. X eikebossen in 14. X Abrahams tijd. 15. X 6. Zoon van He- 16. X Ion; Numeri 1. 17. X 7. Grootvader van 18. X Jehu, die Achab 19. X ten onder bracKt, 20. X 2 Kon. 9. 21. X 8. Richter. 9. Berg in Palestina. 10. Zoon van Isaï. 11. Naam van een vrijstad. 12: Vriend van Job. 13. Broer van Rebekka. 14. Koning van Juda 15. Zoon van Juda. 16. Zoon van Henoch, van Kaïns ge slacht. 17. Naam van een steen in de borstlap van de hogepriester. 18. Oudste zoon van Jakob. 19. Stad die in Abrahams tijd werd verwoest. 20. Zoon van Etam, 1 Kron. 4. 21. Zoon V an Aaron. Op de kruisjeslijn, van boven naar be neden, lezen we de woorden, die op de wand van het paleis van koning Belsa- zar werden geschreven. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Vriendelijk bedankt, Jan! BRIEFWISSELING Jos Janse, Serooskerke. Over je be haalde cijfers behoef je je geen zorgen te maken; die zien er goed uit. Uit al les blijkt wel dat je je best doet op school. Het goede bezorgen van de krant bracht jou nog een aardig aandenken. Bij mij wordt deze krant ook stipt be zorgd. Hoe hebben je broers het gehad bij het kamperen? Waar ergens zijn ze heen geweest? Ik meen dat het toen goed weer was. Dat heb je bij zoiets wel nodig, anders is er niet veel aardigheid aan. Maarten had wel goed gezelschap! Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Wat gaat het toch gauw in de kassen: Pas zijn de tomaten geplant, en nu zijn er weer al vruchten, zodat er voor wel acht mensen werk is om die er af te halen. De prijzen hebben we niet in onze hand; ook het groeien niet. De mensen kun nen planten en nat maken, maar de wasdom en de prijzen worden door God beschikt. Als we daarvan doordrongen zijn, moeten we niet murmureren. Hoe lang heeft die puzzeltocht geduurd? Was je niet moe van het lopen? Je had het liever met de fiets gedaan, maar lopen moet je ook bijhouden. Gert Boshoven, Spijkenisse. Als ik je brief lees, leef je al naar de vakantie toe. Je hebt al uitgerekend hoeveel da gen je nog opgesloten zit. Met die vrije dagen en uren voor dit en voor dat, moet de overige tijd wel dubbel benut wor den, want leren moet er nu eenmaal ge daan worden, en niet zo zuinig. Daarom regent het repetities. Ik hoop dat je die de baas zal kunnen. Alle zeilen maar bijzetten, de mouwen opstropen en het hoofd proberen koel te houden. Het vooruitzicht op de vakantie kan wel helpen om flink te werken. Bea van Oorschot, Den Bommel. Fijn zeg, dat je mooie cijfers hebt gehaald. Als je maar één 6V2 hebt, en de rest is daar bov?n, dan zal het heus wel gaan. Probeer het zo maar te houden. Wie en wie zijn er een daagje uit geweest naar Bosbad Hoeven? Er staat alleen maar „we", en dan weet ik nog niets. Ik denk dat heel het gezin er geweest is. Jij zal wel gezegd hebben: Daar zijn wij met het schoolreisje geweest; daar is het zo mooi, daar moeten jullie aUemaal eens gaan kijken, nu we toch een ritje gaan maken. Is het zo ongeveer niet gegaan? Bert Boshoven, Spqkenisse. Eerst iets wat jullie moeten onthouden, en dat is: voortaan moet er 55 cent op de brief! Jullie hadden er 50 cent opgeplakt, en op het postkantoor hebben ze zulke goe de ogen, dat ze het gemerkt hebben, en dan volgt er strafport natuuriijk. Pro beer dat in het vervolg te voorkomen. Ja, ik weet wel, de postzegels zijn heel duur, maar aan strafport heeft niemand iets. Hoe lang is het fietsen van jullie naar Goedereede? Het zal wel mooi ge weest zijn! Met die boot zullen jullie het wel naar jullie zin hebben! Vroeger zeiden de ouders, als de jongens gingen varen: Pas op dat je niet verdrinkt! Maar nu kan elke jongen zwemmen; dat ■was vroeger niet zo, en dan is het gevaar groot als de boot omslaat. Marijke van Dijke, Zoetermeer. Ik ben blij met je brief, vooral nu die vanuit Zoetermeer kon komen. Gelukkig dat je ontslagen mocht worden uit het sana torium. Fijn, dat enkele raadselnichtjes en -neefjes daar om jou gedacht heb ben. Ik heb ze er niet toe aangezet, en. daarom is- het zo mooi, dat ze het uit eigener beweging hebben gedaan. Over belangstelling heb je niet te klagen ge had, zeg! Het is de moeite waard om 200 kaarten en zestig brieven te ontvan gen! Nu ben ik erg benieuwd of je al werken mag. Ik hoop van wel, maar voor mij is het nog niet zeker. Je be hoeft daar niet dadelijk op te schrijven; dat komt in het vervolg weer wel eens, zullen we hopen. Leny Keizer, Melissant. Het is heel fijn om mijn vragen op een rijtje te be- antwoorden.m aar je hebt er veel werk aan gehad. Ik zal voortaan niet zoveel vragen meer stellen, want ik wil niet dat je zoveel te schrijven hebt. Die ■vra gen komen ongemerkt bij mij op als ik de brieven lees, dat kun je wel begrij pen. Ik kan wel begrijpen dat een be zoek op het „Keukenhof" de moeite waard is. Ik heb er al veel over gehoord, maar zelf ben ik er nog niet geweest. In de meimaand is de natuur overal mooi, maar daar hebben ze het fraais op z'n voordeligst doen uitkomen na tuurlijk. Hedie den Boer, Herkingen. Ja, in deze tijd is het heerlijk om naar school te fietsen. Het is erg gezond, vooral als je zoveel binnen moet zitten. Dan is het heel goed als je de zuivere buitenlucht kan inademen. Ik ben blij dat ik lezen mag dat je goede cijfers haalt. Het zou erg zijn als dat niet het geval zou zijn. Wat heb je een goede spreekbeurt ge maakt! Geen wonder eigenlijk, nu het over de schapen ging. Als jij daarover begint,r aak je niet uitgepraat. Jij weet er meer van dan al de leraars bij elkaar. Denk je ook niet? Betsie Keizer, Melissant. De vraag over het Keukenhof heb ik al beant woord bij Leny's brief. Ik ben benieuwd hoe je het op de bondsdag zal hebben. Ik moet eigenlijk zeggen: hoe je het op de bondsdag gehad hebt, want eer je dit stukje leest, behoort die dag weer al tot het verleden. Ik reken wel op een kort verslagje. Schrijf alleen maar wat je het mooist vond. Ik kan begrijpen dat de kerk vol was toen die dominee er was. De verpleegster, die bij jullie logeerde, ken ik niet, maar ik weet nu in welke plaats ze werkzaam is. Die plaats ken ik heel goed. Je raakt er niet uitgekeken. Vanaf de duinen heb je een vergezicht over de zee en over het land, en het dorpje ligt er tegen de duinen aange drukt. Ria van Oorschot, Den Bommel. Ik snap dat je hand moe was van het schrijven. Het is ook een grote brief ge worden! Er was heel wat te zeggen over je verjaardag, over de bejaarde „onder houdsmonteur", die zulk nuttig werk doet. Het is een zegen als je zo gezond mag zijn om al dat werk te mogen doen. En dan, als klap op de vuurpijl, nog het verslag over koninginnedag. Ik merk wel dat het een gezellig, vrolijk feest is geweest. Nu moet ik nog voor een versje zorgen. Ik zal proberen of het gaat. VOOR RIA! R eeds heb jij zo vele malen I n de krant mijn naam zien staan. Altijd staat er zonder dralen: V an Oom Ko is dat gedaan. A Is ik thans mijn naam ga zetten, N u hier op je poesieblad, O ch, als -wij er goed op letten, O ok Oom Ko, niet meer dan dat. R ia, in je jonge jaren, S meek of God je wil bewaren. C hristus wil Zich openbaren. H ij heeft voor de schuld voldaan. O f f er Hem je hart en leven, T roost en zegen zal Hij geven. Mei 1976 Oom Ko. Voor aUemaal de vriendelijke groeten van OOM KO. NED. HERV. KERK Beroepen te: Veenendaal J. E. de Groot te Neerlangbroek; Zeist J. den Hoed te Sliedrecht; Strijen G. Würsten te Veenendaal; Veenendaal P. Vermaat te Vlaardingen; Driesum H. Riphagen kand. te Reeu^wijk; Giessen Rijswijk A. Jonkers leraar te Ede. Aangenomen naar: Huizen J. v. Ros- sem te Meeu'wen; Nunspeet J. Mouthaan te Wilsum. Melissant: Maandag 7 juni (tweede Pinksterdag) zal de bevestiging en in trede D.V. plaats vinden van kand. H. Klok te Woerden, die het beroep naar hier aannam. De bevestiging is om 10 uur en de intrede om 2.30 uur. Meteren en Est: Na bevestiging door Ds. H. Binnenkamp deed kand. R. v. Laar intrede met Joh. 21 18 en 19. Emeritaat: Ds. B. v. d. Wiel te Èlburg is, wegens het bereiken van de 65 jarige leeftijd met emeritaat gegaan. Hij werd in 1942 predikant te Linschoten, in 1947 te Tholen en in 1954 te Elburg. Jubileum: Ds. L. Roetman te Ermelo is 25 jaar predikant. Hij begon zijn loop baan in Muiden, waar hij van 1951 tot 1955 stond. Vervolgens diende hij de ge meenten van Wierden 1955-1961; Gouda 1961-1969 en Ermelo. Jaarvergadering: De Geref. Bond zal haar jaarvergadering houden op D.V. 19 mei in gebouw de Schakel te Nijkerk. Sprekers zijn Ds. W. L. Tukker; Ir. J. V. d. Waal en Ds. K. Exalto. Jeugdbonden: Op Hemelvaartsdag, 27 mei wordt de Bondsdag gehouden in de Doelen te Rotterdam. Sprekers zijn Ds. C. A. Korevaar te Rotterdam en Ds. C. Trouborst te Benschop. Medewerking wordt verleend door Arie Keyzer (orgel) en het jeugdkoor Lecha- yim uit Huizen, GEREF. KERKEN Beroepen te: Aalten A. Plaatzer te Niezijl; Heemse D. Soepboer te Drach ten; Bunschoten J. Bergh te Aalsmeer; Wieringerwerf kand. W. v. Wieren te Alkmaar; Werkendam C. Zeeman te Birdaard. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: IJmuiden J. v. Amstel te Enschede en W. v. Sorge te Schiedam. Beroepen te: Onstwedde J. v. Dijken te Dedemsvaart. Bedankt voor: Aalsmeer B. v. Smeden te Amersfoort. Gezangen?: De kerk van Veenendaal (Bethel kerk) heeft een instructie inge diend om te komen tot het zingen van meerdere gezangen in de eredienst. Ds. J. H. Velema te Nunspeet heeft een tegenvoorstel ingezonden, hetwelk be oogt te blijven bij het aantal gezangen, zoals dat thaiis achter de psalmen voor komt. Dit laatste voorstel werd door de classis aanvaard, zodat de instructie niet doorgezonden zal worden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Hoofddorp J. Karens te Opheusden; Ermelo A. Hofman te Sche- veningen. Bedankt voor: Emmeloord N. Schreu- der te Goes; Moerkapelle J. Verwey te H. I. Ambacht; Nunspeet J. Mol te Rijs- sen; Oosterland C. Molenaar te Bieze- linge; Zeist en Clifton D. Hakkenberg te Lisse; Tricht R. Bogaard te Leiden. OUD GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar: Rhenen J. v. Prooyen te Stavenisse. SCHAAKVERENIGING „DE ZWARTE PION" De Huishoudelijke Competitie 1975 - 1976 zit er weer op. De eindstanden in de diverse groepen zijn: Groep I: 1. M. Verolme 22 I9V2 2. G. de Jager 22 17V2 3. C. J. Smit 22 I6V2 4. W. I. Peeman 22 15 i 5. J. Boeter en J. C. Hollander 22 12 7. M. L. V. d. Waal 22 10 8. W. Markwat 22 8 9. C. Littel 22 7 10. P. Lesuis 22 6 11. C. Vis 22 5 12. J. W. F. SmaUegange 22 3V2 Groep II: 1. G. Doedens 21 18 2. A. de Vos 19 15V2 3. C. Bakelaar 22 15 4. J. Albrechts 22 I3V2 5. A. Visser 22 12V2 6. A. Roon 21 11 7. J. Noordijk 22 10 8. J. Non 20 8V2 9. W. V. d. Hoog 21 8V2 10. N. V. Bracht 22 7V« 11. C. V. d. Groef 22 51/2 12. D. Hoogzand Groep III: 22 2V2 1. A. V. Maurik 18 14V2 2. C. Groenendijk 20 14V2 3. J. Kruik 19 11V2 4. D. J. Tieleman 17 5V2 5. H. K. Smit 16 5 6. D. A. Spahr v. de Hoek 16 2 De schakers gaan nu vakantie houden. Begin september gaat de competitie 1976-'77 weer van start. Voor die tijd zult U echter nog wel iets lezen over de aktiviteiten van „De Zwarte Pion" in dit Euwejaar: Ie. Een schaakmanifestatie In verband met het jubileum van de Rabobank. Vermoedelijk wordt dit een simultaan seance van een vooraanstaand Neder landse Schaker. Alle flakkeese schakers, zowel club- als huisschakers, kunnen zich mettertijd hiervoor opgeven. 2e. „De Zwarte Pion" start met ingang van het nieuwe seizoen weer een jeugd afdeling van 12- tot 16-jarigen. Ook •vyordt een cursus gegeven voor nieuwe lingen. U hoort nog van ons. Inlichtingen over het bovenstaande of over „De Zwarte Pion" in het algemeen worden U gaarne verstrekt door de le den van de propagandacommissie: C. Bakelaar, Eendrachtstraat 28, Middel hamis, C. J. Smit, tel. (01877) 1270, M. Verolme, tel. (01870) 3266. GOEDE DAG VOOR GOOD-LUCK Zaterdag j.l. was voor Good-Luck een bijzonder goede dag, aUe ploegen zagen kans om de volle -winst te behalen. Good-Luck 1 moest aantreden tegen Oranje-Zwart, dit werd een harde wed strijd, mede door het feit dat Oranje- Zwart de twee punten nodig had om het eersteklasserschap te behouden. In de eerste helft speelde Good-Luck verdedigend erg sterk, maar het duurde 20 minuten voordat zij door Winnie Ver meulen op 1-0 kwamen. De gasten probeerden hierna met hard spel gelijk te komen en vooral aanvoer der lemke Huizer kreeg het zwaar te verduren, maar bleef zijn tegenstander goed de baas. Uit een goede kombinatie kwam Bert Stuurman vrij en schoot beheerst 2-0 in, wat tevens de ruststand bleek. Na de rust opnieuw een sterker Good- Luck en na enkele goede aanvallen brak Ria van Oudenaren door en bracht 3-0 op het scorebord. De thuisclub bleef goed spelen, maar konden niet verhinderen dat Oranje- Zwart 3-1 maakte. De vakwisseling bracht de begin-ver- dediging in de aanval, dit vak draaide zeer goed, mede door het harde werken van de invallers Marjo de Zout en Jan Verhage. Nadat Cor van Nimwegen met een doorloopbal 4-1 had gemaakt, schoot Lenie Jongejan van afstand 5-1 in. De laatste 5 minuten speelden de Rood-Witten op balbezit waardoor zij de stand gemakkelijk op 5-1 hielden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6