„dat is de trots van Flakk< Toeslag op aardappelen leidt van kwaad tot erger Achter de grenspaal PeugeotSOl Voorlichter J. Heijboer: U mag veel van 'm eisen óók veel comfort... Vrijdag 14 mei 1976 No. 4488 posTBOx e mukdslhaknis CHR. STRUÏFTKBLAD OP GEIREFOEMEBKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond UNCTAD SPANJE LIBANON Ds. P. Blok op reis naar de zendingsvelden in Indonesia X BEZOEKT ONZE LANGEWEG 113 Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS IVIIDDELHARNIS TEL. 01870-2043 U rijdt kwaliteit Hij staat klaar voor'n proefrit bl|: RUMPTSTAÜ Reformatorisch Vormingsinstituut in Anna Jacobapolder VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Pulk aardappelgewas rond OoItgensplaat en Den Bommel Zandpad Mddelharnis Kwekerij ^^IVIarleen'' Sommelsdijk op de biologisclie toer AANGEVOERDE SLUIPWESP IVIAG ZICH TEGOED DOEIM AAN DE WITTE VLIEG iAtei Redactie en adfvertenties: Kantoor Lanigeweg 13, Tel. (01870) 2629 Na 5^ uur (01870) 33 02 Baulc: Baibo MiddeJlxamis ao. 342(X01.10S Sammélsdijk Gira 167830 ABONNTPMENTSPRIJS 7^0 PER KWARTAAL .ADVKRTENTIEPRUS 27 cent per ram. Bfl contract Bpedaal tariwt I [Minister Lubbers (Economische za- isen), die momenteel Nederland verte genwoordigt op de UNCTAO'-oonferentie (voior 'handel en ontwikkeling, onder auspiciën van de Verenigde Naties), heeft in zijn rede, welke hij dinsdag in Nairobi heeft gehouden, duidelijk steun betuigd aan het igronidstoffenplan van Jajmani Corea, de secretaris van de con ferentie. Deze wil een igemeenschappe- lijk plan, dat ibedoelt van tien belang rijkste grondstoffen voorraden aan te houden, teneinde 'de prijzen op peil te houden. Is er heel veel vraag naar een bepaalde grondstof (koper bijvoorbeeld), terwijl er niet voldoende aan die vraaig kan worden voldaan, dan loopt de «marktprijs op. Via een constante voor raad kan men de prijs in de hand hou den, hetgeen een belangrijk voordeel voor de lontwilkkelingslanden oplevert. Dan zijn deze niet zo aSiankelijk van de prijs, welke wordt bepaald door vraag en aanbod. Nederland neemt met zijn steun in de EEG een afzonderlijke positie in, want landen als Engeland en Duitsland voe len er niets voor. Zij mienien, dat het aanhouden van voorraden eveneens geld kost. De Franse regering neemt weer een afwijkend standpunt in. en wil best naar voorraden toe, maar dan niet van tien 'grondstoffen in een keer. Minister Lulbbers vond 'de gedachte van Kissinger om een igrondstoffenibank op te richten wel interessant, omdat op deze wijze de ontwikkelin,gslaniden eveneens van redelijke opbrengsten kun nen zijn verzekerd. De 'gedachte van Lubbers zijn door de ontwikkelingslanden, met name door Algerije, dat onder di'e landen een be langrijke plaats inneemt, igunstig ont vangen en wellicht kimnen zijn ideeën en die van de Amerikaanse minister worden gecombineerd. Indien deze con ferentie niet, tot een gemeenschappelij ke gedragslijn zou komen, zLet het er voor de ontwi'kkehngslanden niet best uit. De kans is -dan 'groot, 'dat zij worden „overgeleverd" aan Qhina en Rusland, welke dui'delijk dingen naar hun -gun sten. De Carlisten hebben weer van zich doen spreken. Tijdens hun jaarlijkse 'bijieenkoanst, waarbij Ook prinses Irene en haar echtgenoot, prins Karel Hugo, aanwezig waren, werden zij door een extremistische reöhtse groepering, die onder leiding staat van een jonigere broer van prins -Huigo, aangevallen, Er viel een slachtoffer en enkele gewon den. 'Deze igroepering is het niet eens met de fel linkse koers, die de echt^noot van 'prinses Irene vaart. Deze wil na melijk een socialistisch -Spanje, duide lijk 'dus anders gericht dan de demo cratie, welke de huidige regering O'P den dutir 'denkt te- bereiken. Het is vreemd, dat de Spaanse politie prins Karel Hugo heeft toegelaten in Spanje, terwijl zij eni'ge tijd geleden hem direct heeft teruggestuurd naar Frankrijk, toen hij in Madrid uit een' vliegtuig stapte. Karel Hugo is van me- ninig, dat dergelijke rellen zullen bij dragen tot de omverwerping van het regime van kohing Juan 'Carlos, zijn grote rivaal, 'die thans 'de troon bezet. De Spaanse regering zal echter wel de moeite nemen om 'soortgelijke botsingen tussen beide groeperingen te voorko men, want iSpanje is meer gedi'end met een rustige gang naar ©en inormale de mocratie dan via straatbetogingBn van extreme igroepen. Wie gehoopt had, dat het verdwijnen van president Franjieh en de verkie zing van zijn opV'Olger Sankis, rust zou brengen in het zo zwaar en reeds zo' lang door btmgeroo'rlo'g geteisterde Li banon is bedrogen uitgekomen. De ge vechten tussen „links" en „reohts" duurt onverminderd voort, zodat elke dag op nieuw slachtoffers vallen. Syrië, dat blij'ft bemiddelen, steiunt Sarkis, hetgeen een dO'om in het oog is van de lin'kse 'moslems. Dit buurland heeft nieuwe troepen gezonden, zodat 'het aantal Syrische militairen in Liba non tot ver oiver de tiendiuiziend is ge- stegeil. Sarkis is een uitgesproken voorstan- rer van hulp uit Syrië, maar de mos lems hebben' nu hem ook „de 'Oorlog verklaard", waardoor 'de strij'd weer is opgelaaid en de 'Onrust een permanent karakter krijgt. Arafat zit -daarbij in een moeilijk parket. Hij wil de igunst van Syrië be houden, 'maar anderzijds lonkt het idee van een staat, 'geleid door de linkse' moslems, waarin de PLO zich vrijer kan bewegen. Het hangt uiteindelijk van een ak koord tussen -president Sarkis en de mioslemleider Joemiblat af, of de rust in dit land aan de grens van Israël zal zijn gebaat. DIRKSLAND In opdracht van de Zendingsdeputaten maakt ds. P. Blok, predikant bij de Ger. Gemeente alhier een visitatie-reis naar het 'Zendingsgebied in Indonesia. Het eerste ontmoetingspunt met Zendings arbeiders is Djakarta. Ds. Blok is maan dagavond per vUegtuig van Schiphol vertrokken, in gezelschap van drs. A. Vergunst, predikant te Veen, die deze reis al meer heeft gemaakt. NIEUWE TONiGE Opbrengst Astma collecte. De Ast ma collecte welke huis aan huis 'gehou den werd in de week van 26 april t.m. 2 mei j.l. heeft opgebracht 2.076,16, hetgeen een groot succes is, daar 'dit 555,33 meer is als -de collecte' van 1975. Het -Ned. Astma Fonds foetui'gt hier mede zijn erkentelij'kheid en hartelijke .dank aan alle geefsters en! gevers en aan 'de collectanten 'die hun tijd hier aan hebben willen besteden om deze collecte tot een succes te maken. stad aan 't Haringvliet Tel. (0187iy 202 Na 17.00 uur N. de Jong - Tel. (01871) 491 Het Reformatorisch Vormingsinstituut te Goes heeft van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen bericht ontvangen - dat medewerking zal ver leend worden tot het vestigen van een dependance in Anna Jacobapolder op Sint Philipsland met ingang van het cursusjaar 1976/1977. Het ligt in de bedoeling dat deze de pendance gevestigd zal worden' in het dorpshuis, gelegen Langeweg 7 te Anna Jacobapolder. Deze dependance is bestem.d voor de partieel leerpUdhtigen, twee dagen per week, uit de regio Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland, Tholen en de West hoek van West-Brabant. Voorzichtigheidshalve is de progno se, evenals vorig jaar toen de aanvraag afgewezen werd, gesteld op 45 deelne mers. .0s3<öö^;^.>J5£^ï^J^i^ï^a-S^.3^£^ - OUDDORP Ger. Gem. A.s. dinsdagavond hoopt D.V. vO'Or de Ger. Gem. alMer voor te gaan 'ds. Ligtenberg van Terwolde. Aan vang 'half -acht. Wij lazen in „Elseviers Weekblad" onder bovenstaande kop een en ander over de regerlngs-toeslag op aardappe len, waarvan we een gedeelte over ne men. „Als nazsïten van Van Gogh zijn wij een volk van aardappeleters. Het is volksvoedseL nummer één; alles-wat „volks" is, doet de emoties hoog oplaai en. Evenals dat het geval is met brood- en melkprijzen. Elke cent die die pro- dukten in prijs opslaan, is voorpagina nieuws, ofschoon een cent öp een brood alleen voelbaar is, wanneer men een weeshuis met honderd kinderen een maand lang moet voeden. BINTJES Zo 'Ook 'dus met de aardappelprijs. Die van bintjes steeg boven de gulden per kilo. Op het totale prijscijfer maakte het nauwelijks wat uit enkele promil- les, zoals ik enige weken geleden heb voorgerekend. Toch besloot de regering in te grijpen en de winkelprijs op 1,05 te stabiliseren. Wat de handel tekort kwam werd door de overheid bijgepast. Eerst met een dubbeltje per kilo, het geen de schatkist miljoenen per week kostte. Nu moet er al zestig cent per kilo uit de staatskas bijgepast worden. Dat is het gevaar met ingrijpen, het leidt van kwaad tot erger. Wat was er gebeurd als men de con sumptieprijzen gewoon had laten oplo pen? De huisvrouw zou alternatieven hebben gevonden in de vorm van rijst, bami, spaghetti, macaroni en peulvruch ten. Het onbetaalbare zakje patat zou door de jeugd zijn üigeruUd voor de „kreket", de nassibal en de „friekedel". Kortom de vraag naar aardappelen zou zich aangepast hebben aan het lagere aanbod en het aanbod zou worden ver groot met dure buitenlandse aardappel- rassen. Een nieuw evenwicht waar schijnlijk op een lager niveau zou zijn ontstaan, totdat de nieuwe aardappel- aanvoer op gang gekomen zou zijn. Maar niks hoor. Kabinet en ambtenaren willen alles regelen, zeker als er socia listen aan het bewind zijn. De „achter ban" moest tevreden gesteld worden. De aardappeleters moesten zonodig hun ongezonde taillevullers blijven smikke len tegen een gulden per kUo. Van een daling van de vraag kwam dus niets. Het aanbod kan die vraag nu helemaal niet meer bijhouden en de spanning ont laadt zich in nieuwe prijsverhogingen. Tot boven de twee gulden, als „natuur lijke" prijs, zonder dat de vraag vermin dert. En de schatkist past bij, Steeds meer. En spekt daarmee de aardappel speculanten die men juist had willen bestrijden. En wie betaalt het gelag? De consument, of hij nu aardappelen eet of niet. Via de belastingen. Als het niet zo triest was, zo stom en voorspelbaar, zou men er hartelijk om moeten lachen. Intussen wordt er in de handel on danks andere berichten door handige jongens ijverig geprofiteerd van de over heidssubsidie. Wat te denken van b.v. grossiers die tonnen aardappels leveren aan hun eigen winkels en groentestal letjes en die vervolgens zestig cent per kilo bij de overheid claimen. Zij ver dienen per kilo het vijfvoudige van hun normale winst. Neem het ze maar eens kwalijk bij een bemoeizuchtige overheid die hun die winst zó in de schoot werpt. Er blijkt maar weer eens uit dat markt regulering door de overheid alleen maar kan leiden tot een totale planeconomie met bijbehorende ambtenarendictatuur, uitmondend in een politiestaat. Grote woorden voor een eenvoudige aadrappeluitwas, inderdaad. Maar het slaat dan ook meer op het verkiezings program van de P.v.d.A., dan op het dure piepervoorbeeld." In Ooltgensplaatse grond hebben we medio deze week de eerste nieuwe Hol landse aardappeltjes gezien; nog niet zo groot als een erwt, maar volgens ken ners wel veelbelovend! We zaten daar, op een perceel langs de Plaatsee Lange weg, in een uniek aardappelteeltgebied- (je), zo vertelde dhr. J. Heijboer, assis tent van de Rijkslandbouw-voorlich- tlngsdienst. Beroepshalve leidt dhr. Heijboer meermalen excursies die hij steevast door dit gebied voert. De aard appelgewassen in de Plaatse contreien presenteert hij dan als „de trots van Flakkee" en dat is geen gering compli ment De vele vroege-aardappelpercelen wa ren ons opgevallen en geen wonder. Het areaal vroege aardappelen is'aanzienlijk groter van vorig jaar, zoals dat ook de latere soorten geldt. Dhr. Heyboer schat het op 5 a 6°/o waarvan de grootste por tie op rekening van de vroege komt. Meerdere Ooltgensplaatse en Bommelse (klein) landbouwers zijn in" de teelt van primeur aardappelen ware specialisten!, zo verklaarde dhr. Heijboer en het pro duct van dat specialisme staat fris-groen op de akkers. De consument zal ze graag voorspoedig zien groeien nu de aardap pelen peperduur zijn geworden. Eén van die specialisten is dhr. Krom- dijk uit OoItgensplaat. Hij heeft waar schijnlijk het meest gevorderde primeur perceeltje waarvan kenners zeggen dat het gewas „elkaar al de hand geeft". Dat betekent dat de groei er zó inzit dat de planten elkaar al raken. „We mogen er trots op zijn!" vond dhr. Kromdijk ook, zijn florissante aardappelperceel met ge noegen overziend. Hij deed er z'n best op, maar hij kent 's mensen beperking: „de natuur zal het verder moeten doen!" weet hij. En passant geeft hij dhr. Heij boer nog een compliment, „want", zegt'ie „van jou heb ik veel geleerd!" Het „specialisten" gebied beperkt zich tot de polder Adolfsland,^ het gebied ten zuiden van Den Bommel en de Galathee. De grond is daar uitstekend geschikt voor de teelt van vroege aardappelen. Dhr. Kromdijk zorgde voor een goede groenbemesting, een goede ontwatering en puik plantgoed. Hij pootte de voorge- kiemde poter met de hand om de scheuten niet te beschadigen op 5 maart. Onrust was er na de stevige nachtvorsten, maar de jonge planten hebben er nauwelijks van geleden. Zelfs de ruggen op het perceel lopen zoals 't hoort, van zuid naar noord zodat zowel de ochtendzon als de middag- en avond zon de ruggen kan verwarmen, want warmte en vocht zijn het wat de aard appel nodig heeft. Warmte hebben ze al gekregen en tijdens die warme dagen is het gewas omhoog geschoten. Vocht ko- De heren Heijboer en Kromdijk in het nieuwe aardappelgewas. men ze evenmin te kort, dankzij de goe de voorbereiding van het land. Overi gens zal een regenbui dhr. Kromdijk bij zonder welkom zijn, zeker ook voor de andere producten als de pas gezaaide witlof en de granen waaraan het ont breken van voldoende vocht hier en daar z'n sporen al achterlaat. Dhr. Kromdijk hoopt midden juni z'n Eigenheimers te rooien, ook weer met de hand om beschadigingen te voorkomen. Dat „hoopt" hij, want dhr. Kromdijk be seft terdege dat hij vele factoren niet in de hand heeft. Wanneer er warmte en een regentje komt dan zal het gewas zich optimaal gaan ontwikkelen. Er komt overigens geen machine meer in want die zou de wortels kunnen beschadigen en dat komt in 't woordenboek van dhr. Kromdijk niet te pas. Terwijl hij be geesterd over zijn liefhebberij praat wordt het duidelijk hoeveel vakkennis hij door de jaren heen heeft opgedaan; „eigenlijkzegt'ie," „eigenUjk zou ik nou zo'n vijfentwintig jaar jonger moe ten zijn en dan weten wat ik nu weet". We hebben hem graag alle succes toe gewenst, de man die hard zijn best doet, maar die toch erkent; „de natuur moet het doen". Groenten- en bloemenkweker dhr. L. Klein te Sommelsdijk, eigenaar van kwekerij „Marleen", het vroegere proef bedrijf is van vele duizenden kwelgees ten bevrijd. Dat zijn de beruchte witte vliegjes waartegen hij om de paar we ken in 't geweer moest, maar die des ondanks toch steeds weer in groter ge tale terugkwamen, de moeite en de hoge kosten ten spflt. Dhr. Klein heeft nu ander geschut in stelling gebracht, de sluipwesp die dol op witte vlieg is en er meer liquideert dan dhr. Klein ooit zou kunnen Daarmee heeft dhr. Klein naar we menen als enige op Goeree-Overflakkee een begin gemaakt met de biologische bestrijding en hij is enthousiast. De sluipwespen, die hem nu veel bestrij- dingswerk uit handen nemen parasite ren op de larven van de witte vlieg. Die witte-vlieg-larven zuigen voedsel uit de onderkant van de bladeren en scheiden dientengevolge honingdauw af waardoor het blad kleverig wordt, ver sneld ouder wordt en afsterft. Gevolg van 'de verontreinging, -ook van de vruchten is dat die onverkoopbaar wor den. Nu loopt dhr. Klein als een opgelucht mens door zijn kassen met snijbonen en komkommers, nu hij aan de bestrijding van de witte vlieg geen zorg meer heeft. De leverancier zal ervoor zorgen dat de juiste verhouding sluipwesp - witte vlieg bereikt wordt 'en wanneer zich dan geen bijzonderheden voordoen zal die verhouding in stand blijven en zal de sluipwesp de witte vlieg de baas blijven. Het kost dhr. Klein 18 et. per m^ maar dat heeft hij er graag voor over. Heb overigens geen grote voorstelling van het formaat van een sluipwesp, het diertje is in volwassen staat 0,6 mm lang. Hij legt z'n eitjes in de larve van de witte vlieg waarna de larf jes van de sluipwesp er vervolgens toe over gaan hun gastheer op te peuzelen, w^at als „gastheervoeding" te boek staat. Dhr. Klein heeft nog wel chemische middelen nodig tegen ander onheil maar 't is hem Eén van de zonen van de fam. Klein plukt de smetteloze tomaten. welbekend dat de roofmijt met succes tegen de spint kan worden ingezet. Uit milieu overwegingen en ook terwille van het rendement lijkt dhr. Klein er ge voelig voor het ook daar eens mee te proberen. Hij kan zijn collega's de door hem 'beproefde witte vlieigbestrijding van harte aanbevelen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1