KlndeAko^tkft OOLTGENSPLAAT UITZOEKEN OP DE ROMMELMARKT PROGRAMMA'S KONINGBNNEDAG Succes voor de Flakkeese Ruiters achthuizen: Boekbespreking Zwembad op 15 mei open VERTREKTIJDEN van de bussen naar de Zendingsdag der Ger. Gemeenten te Hilversum Bladz. 2 „E I L A N D\E N - N I E U W S" Donderdag 29 april 197c Het is traditiegetrouw dat op Koininiginnedajg de Pad vinderij van Ooltgensplaat een Roanmelmarkt organi seert, waarvoor altijd een - grote 'belanigstellinig bestaat. De jongens van de „L. Ba- zerque-groep" zijn j.l. za terdag op pad geweest om zo hier en daar de diverse spullen op te halen bij de inwoners. Er is weer heel wat bij elkaar gegaard en op Koninginnedag vanaf 10 uur zijn de stands aan de Beneden Molendijk rijk gei- vuld met „van-alles-en-nog wat". Bijgaand plaatje van een der vorige roïnmel- markten geeft een beeld van de gezellige drukte en p| de talrijke artikelen die er |j***' voor een „zacht prijsje" te koop zijn. D'EN BOIMMEL Op Koninginnedag staat er in Den Bommel heel wat^te beleven. Allereerst is daar de markt ten bate van de be- jaardensoos in het bejaardencentrum. Bij goed ^veer op de binnenplaats, bij slecht weer in de recreaüezaal van het bejaardenoentrum „Westerlicht". Kraampjes met fraaie han'diwerken, boeken, plantjes, vaasjes met bloeimen, eri verder goede bruikbare spullen. Te vens een grabbelton voor de kinderen, en nog vele andere attracties. De ikinderen van de scohlen die hun spelletjes op het schoolplein doen, imoe- ten hun laatste opdracht op het plein tje van het bejaardencentrum vervul len, en ontvangen daar hun prijsje. Er is ook gelegenheid om koffie en frisdranken te nuttigen, koffie om 10 uur klaar, met iets lekkers uit onze eigen baikkerskraam, tegen voordelige prij zen. Dus vergeet vooral niet uw beurs mee te brengen. Wij roepen u allen op o-m te komen kijken. Het zou jammer zijn als dit op gezette marktfeest voor en door de toe jaarden geen succes zou worden. Verder zijn er naast onze markt 's middaigs op het Emmaplein de spelen georganiseerd door het Oranjecomité. Deze foaginnten om 1 uur volgens bij gaand proigramima. Na de lampionoptocht ides avonds is er op de binnenplaats van het bejaar dencentrum trekking van de verloting, en eventuele verkoping van m;arkres- tanten. Koimt allen, en imaakt van deze dag een edhte Koninginnedag met en voor de bejaarden van Den Bommel. MIDDAGPROGRAMMA OP HET EMMAPLEIN 13.00 uur Rondgang door het dorp met de muziek voorop. 13.30 uur Ringsteken voor fietsen met hindernissen. 14.30 uur Hindemisbaan met o.a. een te nemen helling, skilopen, door een autoband springen en zaklopen. 16.00 uur Autoduwen met 4 personen' gelijk. Als er tijd over is kan men ook nog touwwtrekken. 19.00 uur Stoelendans voor de jeugd tot 14 jaar op platen. 19.45 uur Stoelendans voor de 'ouderen O.I.V. de muziek met tegelijkertijd een gekostumeerde dirigeerwed- strijd. 21.00 uur Lamipionoptocht achter de mu ziek. Kinderen breng een mooie lampion mee dan wordt het vast een hele mooie op-todht voor jullie. Het inschrijfgeld voor de spelen is 1,- per spel. De prijzen zijn: Ie prijs 30, 2e prijs 20,i— 3e prijs 10, Bij de stoelendans' is er voor het laat ste paar elk 15,tè verdienen. Het Oranjecomité hoopt op op een heleboel mooi weer! op uw aller medewerking! op veel pret en plezier! OOLTGENSPLAAT 8.00 uur Als de klok gaat luiden wordt iedereen verzocht de vlag met oranjewimpel uit te steken. 8.15 uur Rijdende reveille door het dorp door leden van de 'drumfoiand. 9.30 uur Opstelling van de schoolkinde ren (w,o. ook de kleutersciholen) in de verlengde Pieter Biggestraat, en vertrek naar het Geimeen'tehuis o.l.v het Burg. W. M. v. d. Harst Tamboer en Trompettenkorps. 9.45 UTir Aubade door de schoolkinderen m.m.v. Drumband en jeugdorkest o.l.v. instrukteur P. Balemans; deze aubade wondt opgedragen aan H.iM. Konin'gLn Juliana en wordt; in ont vangst genomen door het gemeentebe stuur. Hierna zal Burg. W. M. v. d. Harst een toespraak houdeni. 10.00 uur Vertrek van de schoolkinde ren vanaf de Kaai naar hun scholen waar een traktatie zal worden aan geboden. 10.15 uViT Begin van de traditionele RooTBmelimarkt op de Beneden Mo lendijk georganiseerd door en 'Voor de Padvinderij. 13.30 uur Start van de puzzelrit per fiets voor de 'klassen 5 en! 6 van de lagere scholen van'af de speelwei in de Boomgaardpad. 14.30 uur 'ICinderspelen op de speelwei voor de kinderen van 'klas 1, 2 3 en 4. Na aflo'op prijsuitreiking. 16.00 uur Voetbalwedstrijd met Vetera nen uit Oostflakkee tegen Transva- lia uit Rotterdam, op het voetbal veld in 'de Weesm'olenstraat, geor ganiseerd door de plaatselijke v.v. O.F.B. 16.45 uur In de rust: Veldloop' rond voet- 'balterrein. Iedereen kan 'hieraan mee doen. Inleggeld 1,, Er zij-n 4 prijzen. Opgarve 30 april op de voetbalwei voor 16.00 uur bij de geluidswagen. 20.00 uur Lampionoiptocht m.m.v. het Burg. W. M. V. d. Harst, Tamboer en TrompettenkO'rps. Opstellen 'Op de Voorstraat. Route: Voorstraat, Brandewijnstraat, Kerksingel, Weesmolenstraat, Pru- niislaan, Lindelaan, Berkenlaan, ke ren op de parkeerplaats Berkenlaan, Prunuslaan, Parallelweg, Langeweg, 'Margrietstraat, Marijkestraat, Oen'- trum. Zaterdags mei: Autorit voor 'bejaarden bij voldoende belangstelling. Deze tocht zal richting Brabant gaan. (bosrijke O'm'geving). In verband met de hoge kosten zal wedeirom een vergoeding van 5,- gevraagd worden. Opgave bij: K. Brafoer, Esdoomstr. 11, tel. 11, tel. 754 K. van Drongelen, Molendijk 95, Tel. 369 L. V. d. Ree-Holleman, Voorstraat 5, Tel. 511. OUDDORP -. 7.30 uur: Herauten te paard. 8.00 uur: Uitstaken der vlaggen im.m.v. de Padvinderij en Muziek bij 'het Ve reniigingsgeb'O'UW. 8.15 uur: Koraalmuziek vanaf de tent. 9.00 'Uur: Rondgang dO'Or de geimeente m.m.v. van muziek en drumband. 10.00 uur: Ballonwedstrijd vanaf 'het parkeerterrein van Vishandel C. Hameeteman, vertrek 9.30 uur van af het Verenigingsgebouw m.m.v. muziek en drumband. 11.00 uur: Aubade 'dO'or de schoolkinde ren met toespraak door de Burge meester G. van Velzien eri medewer- 'king van muziek, tevens traktatie aan de schoiolkinderen op de school. 14.00 uur: Rondgang -dO'Or de gemeente 'm.m.v. Muziek en 'Drumband. 14.30 uur: Jeugd circus „DON BO'SCO" uit .£)uden-BO'Soh, bij het Vereni- gui'gsgeb'Ouiw, in de pauze 4nuziek en drumban'd. 18.00 uur: Vlaggen strijken door de Pad vinderij. 20.00 uur: Muziek vanaf de tent. 20.30 uur: Lampionoptocht met muziek en drumband. 21.30 uur: [Muziek vanaf de tent tevens dirigenten wedstrijd in 'klederdracht inschrijfgeld 2,50. Inschrijving in 'het VerenigingS'gebO'Uw. 22.30 uur: Sluiting door de wnd. voor zitter. OUDE TONGE 8.30 uur Rondigahig 'door het dorp m.m.v. Muziekvereniging „Vooruit". 9.00 uur Kinders'pelen te houderi in de Emmastraat. 9.30 uur Kinders'pelen O'p de resp. kleuterscholen. 13.00 uur Optocht versierde voertuigen o.a. fietsen, skelters, kinderwagens, enz. Opstellen O'p de Kaai. Verdeling in 3 groepen t.w^. kleuter scholen - klassen 1-2-3 en 4-5-6 van de lagere scholen. 13.45 uur GecO'Stumeerde vo'ettoalwed- strijd voor dames en heren op het D.B.G.C.-terrein. Opgeven bij dhr. C. Goedegebuur, tel. 1549, dhr. A. Smeets, tel. 1387. 14.30 uur Voetbalwedstrijd D.B.G.C. - 18.00 uur Zieepikistenrace opstellen op de Kaai. Team moet bestaan uit 2 persO'nen -' maximum leeftijd 15 jaar. 19.45 uur LampionoptO'Cht. Opstellen' op de Kaai. Vertrek optocht 20.00 uur. 20.00 uur Dansen in het Vereniiginigsge- ■bouw aan de Schoolstraat. Entree 3,50 p.p. OOSTFLAKKEE Op de streekwedstrij'd te Klundert slaagde Jan Mourik voor B I dressuur. Lydia Akkerman en Geert Jan van Kempen behaalden resp. 113 en 108 punten in dressuur klasse L. Demonstratie Op 30 april (Koninginnedag) geven de Flaikkeese Ruiters een) 'demonstratie op de voetbalwei in Achthuizen. Aanvang 2 uur nam. Toegang igratis. Beste -meisjes en jongens! In dit kinderhoekje komt dan het laatste raadsel van het vijftal, dat in de maand april een beurt kreeg. APRIL-JRAAD'SEL 5 1. Profeet tijdens de reigering van koning Aohab. 2. Land waarover tien plagen kwa nten. 3. Zee bij het land van Gosen in Egypte. 4j GebO'orteplaats van Paulus. 5. Koning van Juda die melaats werd. 6. 'Naam van een poort in Jeruzalem (Nehemia). 7. 'Eerste vrouw van koning Ahasve- ros; zie het Boek Ester. 8. De weken vóór het 'kerstfeest noemt men) 9. Schaapherder die psalmen dichtte. 10. Man van Hanna; vader van Sa muel. 11. Zoon van Hur die een poort verbe terde (Nehemia). 12. Eerste vrouw op de aarde. 13. Moest zijn wijngaard afstaan aan Achab en werd 'gedood. 14. Man van Bathseba, die vooraan in 'het leger werd igezet. 15ik steeds opmerkzaam waar' geweest (berijmde psalm 119). 16. Vrouw van Jozef, moeder van Jezus. 17. Eén van de kleine profeten. 18. Viel slapende uit 'het raam (Hande lingen). 19. Profeet die in een leeuwenkuil moest. 20. Eén van de igrote profeten. 21. Moeder van Jakob en Ezau. De beiginletters van deze woorden vor- m'en één van de Tien Geboden. Dit raadsel werd ingezonden door Klazina de Vogel uit Melissant. Dank je wel, Klazina! BRIEFWISSELING Carrie Kastelein, Zeist. Jouw brief kon er de vori'ge week niet meer op, maar je wordt niet vergeten, zoals je ziet. Probeer die krantewijk maar vol te houden. Elke dag ben je drie kwar tier in 'beweging en in 'de 'buitenlucht, en dat is allemaal 'goed voor je. Wat 'kregen jullie een leijke beloning! Je kan er mooi mee schrijven, zie ik. Het is ook een be'kend merk, hè? Je rap'port ziet er best uit. Er is hoegenaamd geen verschil met het eerste rapport, rtus je 'blijft op de zelfde manier doorgaan. Ik hoop dat je het zo zal kunnen volhou den. Ik zie alleen maar zevens en ach ten. Als het zo is, dan 'gaat het gof.d. Jan Kastelein, Zeist. Alvast bedanJtt voor het raadsel. Corrie 'heb ik daareveni vergeten te 'bedanken, maar dat komt nog wel als het raadsel een plaats in de krant krijigt. Wat ik van Corrie's rapport kon zeggen, kan ik eigenlijk niet van dat van jou neer schrijven. Er zijn wel cijfers beneden 'de zeven. Dat je voor natuurkennis een vijf krijgt, snap ik niet goed. Vind je 'het geen mooi vak? Wat vind je er m-oeilijk van.' Tk denk dat je cijfers omhoog zO'Uden gaan, -als er meer vlijt was. Je moet je er meer voor zetten; flink doorwerken en niet zitten 'dromen. Diat zal een heleboel schelen. Ik wil niet zeggen dat je met dit rapport niet zal overgaan, maar 'het kan beter en dat ligt veel aan je zelf. PrO'beer het eens goed! Allemaal. Nu is het vijfde of het laat ste april-raadsel 'geplaatst, en daaruit volgt, dat het nu inzeriden is. De in zending staat dus nu open. Graag zou ik willen idat jullie de brieven vóór vol- 'gende week zaterdag 'O'p het bureau van de krant of in de brievenbus gebracht hebben. Verder, 'en 'dat hoofzafcelij'k voor de nieuwelingen, het volgende: 1. Volledig adres op de brief en op de buitenkant van de enveloppe. 2. Leeftijd vermelden. 3. Al zijn 'de oplossinigen niet volledig, toch inzenden. 4. Ontbreekt er een woordje-, tóoh niet achteitolijveri. Bij anderen ontbreekt ^r ook wel eens wat. Als jullie dit allemaal ter harte ne men, zijn we al een heel eind. Nu blijft er no'g een plaats voor iets anders. Ik schrijf een gedicht over van Jan Luyken, die leefde van ,1649 tot 1712, 'dus al heel lang geleden. De dichter woonde in Amsterdam, maar uit het ge dicht zal wel blijken, dar Luyken de natuur 'goed kende en liefhad. Het gaat over het buitenleven, dat is het leven buiten de stad. Als jullie alles niet dadelijk 'begrij- penl, dan moeten jullie het nog een keei overlezen, en dan zullen jullie merken, dat het 'gedicht steeds mooier wosdt. HET BUITENLEVEN Geliulkkig 'mens, wien 't is gegeven, bij 't vreedzaam en 'onnozel vee, dat nooit geen kwaad noch onrecht dee, in 't veld zijn dagen af te leven. De bloemekrans braveert de gouden' kroon, die 's fconings zorg bij nacht doet waken; geruster zit men onder daken, van riet gebouwd, dan op een hoge troon. O 'hoe plezierig is 't te kruipen ter ko'oie, op een veren zak, in 't landhuis onder 't lage dak, wanneer de regerivlagen druipen, een koele wind in hoge beuken ruist, 'de 'krekel die geen zorg wil dragen voor winter, zingt uit ruigte en hagen, totdat men wordt in zoete slaap gesuist. Dan waakt meïi, hoort de wa'kkre 'hanen, die ons tot naarstigheid vermanen: Men oipent vensteren en deuren, men ziet de sterren dun gezaaid, men voelt hoe 't wesentwindje waait, 'dat met een schat van verse geuren, van vlierboom en violen suiker-zoet, van wijnruit tijm en hagerozen, die 'als een ro'O'd scharlaken blozen, u in een huis zo liefelijk 'bC'groet. Daar ziet men 't blode haasje lopen, ginds zeilt de havik in de lucht, 'de klokhen raast en is beducht, dat hij haar komt 'heur kiekens stropen. De tortel kort, de zwarte lijster fluit, men hoort langs 't veld de beesten loeien], terwijl 'de dag begint te gloeien, en langs hoe meer haar lioht is spreiden uit. Dit leven loofden alle wijzen, dit leven zal ik altijd prijzen. Gelukkig mens wien 't is gegeven in 't veld zijn dagen af te leven. Vo'or deze week is het weer genoeg. De vriendelijke 'groeten van jullie Oom Ko. Vijftig jaar getrouwd. Op zaterdag 1 mei a.s. is het 50 jaar geleden dat het echtpaar Comelis A. Ceulemans 'cn Ma ria StO'O'P, Tramdijk 9, alhier, in 'het hu- welij'k is 'getreden. iMet de kinderen, fa milie en vrienden wordt dit feit op vrijdag 7 mei herdacht. In het gebo'uw van „Fios" is er 's avonds van 5.30 tot 6.30 uur een receptie. Onze hartelijke gelukwensen. Nieuwe reeks over kamerplanten-verzorging .^„Groene Vingers" is de naam voor een nieuwe reeks boekjes over de ver- .zorging van 'kame-rplanten. Het bijzon dere: per 'boekje wordt slechts één plant (ensO'Ort) door de auteur Wim Ouds hoorn behandeld. De reeks „Groene Vingers" verschijnt onder de letterlij ke vertaling van deze titel (Grüne Fin ger Doigts Verts) vrijwel gelijktijdig in vijf andere landen: naast Nederland ook in Duitsland, Zwitserland, Oosten- rij'k, Frankrijk len België. 'De reeks is geopend met de uitgave van vier afleveringen: Ficus, BegO'nia, Cactus en Dracaene. In het 'boekje over 'de D'racaena wordt tevens de verzor- iging van de nauwverwante Cordyline 'belicht. Op korte termijn zal de serie worden uitgebreid met „Groene Vin gers" over Varens, Azalea, Philoden- dron en Cyclamen. Vervolgens zullen' regelmatig nieuwe edities aan deze acht worden toeigevoegd. De ke'Uze van onderwerpen 'geschiedt op basis van twee gegevens: bloeiende planten voeren de „hitlijst" van de meest verko'chte planten aan, maar daarnaast is er vooral de laatste jaren een duidelijke tendens waamee'mb'aar van een groeiende populariteit van groene planten. Zowel de bloeiende als de 'gro'erie planten komen in de reeks gelijikmatig aan bod. Duidelijk is O'ok dat Nederland ka- merplantenminded is. In 1975 werd er aan planten in 'de huis'kamers voor maar liefst 127 miljoen 'gulden besteed. Op 'basis van de omzetten in 'geld kent het Pro'duktschap voor Siergewassen de volgende „toptienlijst": 1. Azalea, 2. Cy clamen, 3. Cactussen en vetplanten, 4. Begonia, 5. Poincettia, 6. Geranium/Pe largonium, 7. P'otchrysanten, 8. Saint Paulia's, 9. Ficus en 10. Varens. De 'Opzet van de 'Groene, Vingers is per plant in een handzaam formaat 'boekje van twaalf pagina's met kleur- illustraties 'gerichte en duidelijke voor lichting te geven) 'Over de verzorging en -andere aspecten van een kamerplant. Het boekje zal naar verwachting te vens in de cadeau-sfeer een rol 'gaan spelen: het is een toenemend verschijn sel, dat planten als 'geschenk worden 'ge- ko'cht. De.^Groene Vingers" betekenen een representatieve 'en nuttige aanvulling van het cadeau tegen 'de minimale prijs van één igulden. De (boekjes zijn ex clusief via de bloemisten! en de tuin centra verkrijigbaar. Deze vraag- en antwoord-rubriek «taat geheel ten dienste van de lezer die c kosteloos gebruik van kan maken. Uw Fragen op velerlei gebied kont u «turen aan: Redactie Eilanden-nleuws, postbua 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld- De vragen worden door deskimdlgen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. KARAAT. - Hoe komt men .aan de naam karaat voor gehalte? Antwoord: Het woord karaat komt van het Aralbische carob of 'girat, waar-_ mee een zaadje werd aangeduid uit de' peul van de Johannesbroodto'oom. De Arabische nomaden, die tussen ca. 632 en 1492 rondtrokken, 'hadden! ontdekt dat deze zaadjes zowel in 'gedroogde als in verse toestand vrijwel hetzelfde ge wicht hielden, 'namelijk 0,18 gram. Zij konden daarmee exact (voor hun doen) vaststellen, hoe zwaar 'de juwelen wa ren, die zij onderling 'gebruikten vO'or het betalen van diverse koo'pwaren. Om dat zij als notmaden hun bezit het .ge- lakkelijkst in de vorm van juwelen 'konden 'vervoeren, getbruikten zij die als betaalmi'ddel. De waarde werd be paald door het 'gewicht. Deze Arabieren hadden daarom altijd een balans je en: een zak met zaadjes bij zidh. Op het ene schaaltje legden zij het juweel en op het andere telden zij de benodigde zaadjes af, om -de balans in evenwicht te 'brengen. Dat aantal zaadjes (girat) werd dus het igewioht en de waarde van het ju weel. Die waardebepaling kwam als ca- ratin en caratijn naar Europa en werd in de Middeleeuwen in de lage landen gebruikt. Veel Arabische kooplui wer ken nog altijd met die zaadjes., Pas in 1907 werd te Parijs 'het metriek karaat vastgesteld op 200 mig. 5 karaat is 'dius tegenwoordig 1 gram. Nede'rland aan vaardde die eenlheid in 1911 voor de edelstenen. Voor goud is de karaat het vierentwintigste deel van het zuivere metaal. 24 ikaraats 'goud is dus zuiver goud. ÏEEK. A Hoe 'kan ik zo'n ingevreten bobfoel- tje achter 'het oor van 'een hond ver wijderen? 'Het lij'kt iwel een insekt. Antwoord: Uit uw brief maken wij op, 'dat uw hond een teek heeft O'P'ge- lO'pen. Dat zijn parasieten (met de fraaie naam Ixodes ricinus) die zich van een lage b'O'orhtak of uit een struik op een 'hond of ander passerend 'dier laten val len en leven van het uittgeBogien bloed van hun slachtoffer. De mannetjes la ten zich, riia zich volgezo'gen te 'hebbien, vanzelf weer vallen. De vro'Uwtjes hechten zich echter steviger vast, dO'O'r hun kop diep(er) in de hui'd te steken. Zij laten niet los en trekt -men ze er snel uit, dan bestaat de kans dat de kop achterblijft in de 'h-uid en daar een ont steking veroorzaalkt. Voor het verwij deren van een taak is 't raadzaam die parasiet eerst te doden of te verdoven, want dan trekt de teek de kop in. Neem een watje of doekje met ether, alcohol van geVo, petrole'um of tetra en laat dan enige tijd inwerken. Als de teek niet meer beweegt indien ze wordt aa!nge- raakt kunt u haar zonder risico uit de 'huid verwijderen. MARK VAN 1935 Bij het, afrekenen! in een café druk te een kelner me een 'oude mark uit 1935 in de hand. Die is nu ongeldig. Het mimtstuk ziet er wel gloednieuw uit. Heeft die nog verzamelwaarde? Er staat een E 'Op en 'het metaal lijkt zil ver. Antwoord: U 'boft. De nikkelen Rijks- mark van 1935 met de E is afkomstig uit de Rijksmunt van Muldenhütten en daar zijn niet zo veel van die marken geslagen. In West-Duitsland geven ver zamelaars er zo'n DM 80O,— a DM 900,- voor. MELK MOET Wat moet ik doen als de kinderen 'geen melk willen? Antwoord: Dan 'kunt u het proberen met karnemelk, yoghurt met beschuit of 'kwark met vruchten, vla-flips, cho colademelk, pudding, anijsmelk en niet te vergeten: veel ijs (dat is zuivere melk) en mil'k-shakes. De laatste kimt u zelf maken uit melk en koolzuurhoudende limonades, evt. met toevoeiging van pud- ■dïngsaus of dgl. AMARYLLIS OVERHOUDEN Hoe kan ik een amaryllis overhO'Uden? Antwoord: Als u een amaryllis (of ficieel Hippeastrum) een winter wilt overhouden, moet u beginnen het blpd na de bloei .goed te laten uitgroeien. Dus water en voedsel blijven 'geven tot 't einde van a'uigustusi Als het blad minder wordt, igeien water meer gev.en en het loof 'geheel laten afsterven. Dan 'het restant tot bij de knol wegsnijden. Zet de pot met de bol in een do-nkere en koele kast, waarin een temperatuur tussen O en 'hoogstens 6 gr. C. 'heerst, dus wel vO'rstvrij. In Januari haalt u die pot tevoorschijn, verinieuwt de bo venste laag grond door wat humusrijke aarde en laat de bol 'op eien 'halfliohte, maar warme plaats (bv. aan de donkere kant van de scho'orsteerumantel) met nog heel weinig water tot nieuwe 'groei ko men. De 'grond mag niet droog zijn, maar ook niet nat, anders gaat de bol rotten. Als de 'knoppen boven de bol uitsteken, mag u de amaryllis pas in het volle licht plaatsen en wat meer water 'geven. Ze moet dan ook om de 14 dagen kamermest hebben. Ze kan dan voor het raam staan. Zorg vo'or een stevi'ge, zware saerpot, want met de hoog opschietende stelen kan 'de^ 'bloem topzwaar worden 'en een lichte pot doen omvallen. MOL IN TUIN Is er een eenvoudig huismiddeltje om mollen te verdrijven, die met hun gangen niijn 'gazon overhoop werpen? Antwoord: Jawel. Maak lappen nat met petroleum, stO'p deze op uiteenlo pende plaatsen in 'de moUengangen en overdek ze weer met aarde, DOUCHECEL Hoe 'kan ik een nieiuwe dO'Udiechel het beste b'Ctegelen, 'dlus tot welke hoogte van 'de wanden en in welke kleur? ik vind persoonlij'k zwart 'het mooist. Antwoord: G-C'zien de 'O'ppervlakte en de ventilatiemogelij'kheden! 'met raam en luchtkoker, kunt u -de wanden ge rust tot aan het plafo-nd 'betegelen. Bij gebruik van de douche zal er wel con dens op de tegelwanden voorkomen, maar onder no'rmale 'omstandigheden niet in die mate dat 'het er van af druipt. De wan'den mioet u in een lichte tint houden, de vloer kunt u voorzien van zwarte tegels, en wel om twee re denen: a) elk spatje op een donkere tegel is zichtbaar dO'or de kalkaanslag. De vloer is ge'makkelijker, te dweilen dan de wan'den; b) hoe donkerder de wand, hoe kleiner de ruimte lijikt 'door het ruimte-'effect. Een lichte kleur is: ech ter ruimtevergrotend en u hebt dan minder (kunst)liaht nodig. TEFLON Wat is dat voot geheimzinnig me taal, dat in 'bepaalde pannen maakt dat er niets in kan 'aanbranden? Antwoord: Dat is Teflon (poly-tetra- fl'uor-eth-leen, afgekort PTFE), één van de aanwinsten 'die de research voor de ruimtevaart ons heeft oipgeleverd. Het is een zeer 'gladde kunststo'f, die erg ruime temperatuurgrenzen heeft, name lijk van 75 tot 250 'graden Celcius. Het is de betrouwbaarste isolatiestof in elektronische installaties 'en wordt in de ruimtevaart met name 'ge'bruikt voor het hitteschild van ruimteschepen en als koude- en hittetbestendin'ge isola tie vbor bedrading en besoherming van de toestellen die O'.'a. op de maan en de planeten worden .gebruikt en achterge laten. Het is natuurlijk veel 'duurder 'dan de conventionele isolatiematerialen. Daarom zijn de pannen die imet Teflon 'binnenibekleding zijn voorzien, veel duurder 'dan 'an'dere pannen. --Door het gladde O'ppervlak, de chemische samen stelling en! het bestand zijn tegen ex treem hoge temperaturen 'kan er ech ter niets in die pannen 'aanbranden. In 'de volksmond spreekt men nu van Te- fal-parai'en, omdat dit één van de eerste faibrikanten was, die 'dergelijke pannen op de markt bracht. Midcielharnis-tel.:2596 OOLTGENSPLAAT Op zaterdag 15 mei a.s. zal het Zwem- 'bad „De Singel" voor het publiek wor den opengesteld. Vanaf deze datum zijn er ook abonnementen aan het kan toor 'bij het zwembad verkrij'gbaar. Na I juni wordt 'de prijs van abonnemen ten met 5,1—per kaart verhoogd. Ouddorp Verg. gebouw 6.30 uur Mekssant Julianaweg 6.50 uur 'Dirksland kerk Ger. Gem. 7.00 uur 'Nieuwe Tonge Molen 7 lo uur wf^l lu"^^^. ^™^- wsg 7:15 uur Middelharms Muziektent 7.00 uur Herkmgen visbank 6.55 uur Stad a.t. H'Vhet Trefpunt 7.00 uur Ooltgenspaal Weespad 7.20 uur uitkaard kan in deze vertrektijden een kie^üne wijziging 'optredert, zodat men tijdi'g aanwezig dient te zijn

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6