Ons Oranjehuis Volgende week zaterdag Nationale Molendag Flakkeese drukkerij in staat van faillissement Donderdag 29 april 1976 No. 4484 POSTÜOX 8 MEDDEmAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Somnmelsdijk Tel. (01870) 2628 Na 8,30 uur (0187Ö) 33 82 Giro 1676») Barak: Raibo MlddeUiamls no. 3420i)iaMI CHR. STR.F.F.KRT.AD OP GEREPORMFÏFIRDR GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONiNEMÏDSrrSPHUS f 7,50 FBH KWARTAAL AOVJffl'irBNTlBPRUS 27 csent per mm. Bij contract epedaal tarlAf. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond i TIP VAN TOYOTA WILT U VEILIG RIJDEN? Lies van der Velde Orgeibespeling te Tholen Rwr/mr.KT nmiw:. Automobieleii-verkoophal t 4 BEZOEKT ONZE OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS t t LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 Drie zilveren jubilarissen bij E.H.B.O. Middelharnis Tijdens de jaarvergadering van de E.H.B.O. afdeling Middelhar- nis-Sommelsdijk werden 3 zilve ren Dr. C. B. Tilanus jr. draagpen- aingen toegekend door het EHBO hoofdbestuur, met name aan mevr, .M. Krijgsman-Joppe, mej. J. ïoppe en de heer L. Dijkgraaf voor het feit dat zij 25 jaar actief lid van de vereniging zijn. Bejaardenreisje Honderdste sterfdag Groen van Prinsterer met postzegel herdacht Vergadering Prov. Jeugdraad Zuid-Holland MIDDELHARNIS: Het gerucht dat al enige tijd cir culeerde, maar waarvan ieder hoopte dat het onwaar zou blijken te zQn is helaas bewaarheid ge worden. Bij vonnis van de Arron dissementsrechtbank te Rotterdam d.d. 27 april is de Flakkeese Druk kerij in staat van faillissement verklaard. Tot curator is aange steld mr. L, J. den Hollander Jr. te Middelharnis. In dit stadium is het nog niet te voorzien of het be drijf zal worden voortgezet of zal worden opgeheven, al Ujkt dat laat ste het meest voor de hand te Ug- gen. Op het bedrijf werken 13 krachten, voor wie ontslag is aan gevraagd. Kinderboerderij „Hernesseroord'' Financieel verslag over 1975 Het jaar 1975 was voor de Kin derboerderij een gunstig jaar. To taal werd ontvangen aan giften in natura en in geld voor een bedrag ad 93.972,10. Door bedrijven werd in geld ge schonken een bedrag van 6975, Van partikulieren werd ontvangen 2.656,66. VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis GOEDERE'EDE Wijziging spreekuur burgemeester Demonstratie bietenverzorging Lezing over Ver Naties JSA. 'Nederland heeft een! roemrijke ge schiedenis. De strijd van ons volk tegen het machtige Spanje is unieik in de we- reldgesdhiedenis. Wij hebben als een klein volk tach tig jaar gestreden tegen Spanje dat in de zestiende eeuw een wereldmacht was. Wij kwamen als overwinnaars uit de strijd te voorschijn terwijl de macht van Spanje voor igoed gebroken was. De Heere verloste 'Ons van de dwin gelandij van Spanje en we werden een vrij volk. Wie waren in deze strijd voor vrijheid en recht, onze leiders? Prins Willem van Oranje en zijn dap pere broel-s. Zoals in de oudheid David het volk van Israël heeft aangevoerd in de strijd tegen de Filisitijnen zo heb ben de Oranjes gestreden voor de vrij heid van INederland. De Heere gaf in Zijn voorzienigheid en' igoedheid ons de Oranjevorsten. Wil lem van Oranje de vader des vaderlands is met zijn broers Adolf, Ijodewijk en Hendrik gevallen in de strijd voor de vrijheid van ons volk. Deze offers die in de worstelstrijd van <ms voorgeslacht door het Oranjehuis zijn gebracht mo- -gen wij als 'JSTederlands voilk nooit ver gelden. De Oranjes hebben ons in de kracht des Heeren naar de overwiiming geleid zodat we een vrij en onafhanke lijk volk zijn geworden. 'Het is Gods goedheid dat het Oran jehuis nog regeert, in Nederland. De .revolutionaire geest van het Marxisme duldt geen koningen en vorsten. Willem de Zwijger en Stadhouder 'Willem in waren met landei-e Oranje- vorsten voorbeelden van godzaligheid en dapperheid. Vele Oranjevorsteni heb toen de Kerk des Heeren ven de leer der Reformatie verdedigd en bes'chermd. De traditie van de Oranjes was dat de strij ders waren voor de leer die naar de godzaligheid is len de vrijheid van ons volk. Vrijzinnigheid en miarxistische ten- denzen waren contraJbanden aan het hof van de Oranjevorsten. De 'vrienden van ons Oranjehuis ver wachten dat deze traditie zo zal blij ven. De Heere 'zal zijn zegen geven' aan ons koninklijk huis wanneer ze zullen strijden voor de leer van Gods Woord en de beginselen van de Reformatie zo als hun doorluchtig voorgeslacht ons en hen tot een loffelijk vooAeeld is. De 'Bijbel zegt ons: Die Mij eren zal Ik eren, m^aar die Mij versmaden zullen licht geacht worden. In Nederland zijn er veel mensen die het koningschap willen afschaffen. Dat zijn de rode elementen' in ons volksle ven. Ze willen 'de band van liefde, die God Zelf gelegd heeft tussen Nederland len 'het Oranjehuis verbreken. Het werkelijke doel van de Marxisten is de verwoesting van Gods Kerk in ons vaderlan'd. Het is 'daarom zo nodig -•mi. dat alle Christenen in Nederland als één iman zich sch'aren om de troon van ons Oranjehuis. Het is onze wens en bede dat het ge- 'bed van 'Gods volk dagelijks; moge op gaan voor de troon des Heeren om be waring van ons koninklijk 'huis. De 'geest van de revolutie is ook merkbaar onder 'ons volksleven. Er is ondermijning van 'het gezag dat de on dergang zoekt van Kerk en vorsten huis. God 'beware ons koningshuis vó'or het lot dat d© Romanov's, 'de regeerders van Rusland in 1917 trof. 'Dit vorstenhuis, dat familie was van ons Oranjehuis, werden allen 'door de communisten' wreed vermoord. Ons Nederlandse volk heeft een gees telijke opwe'kking nodig opdat 'de Kerk des Heeren in 'o^ns 'vaderland weer zal ■groeien en 'bloeien. Het is in onzB tijd zeer nodig dat er een .geestelijke her- ibeW'apening komt om. te strijden tegen 'alle geesten uit de afgrond. Laat 'ons de gehele wapenrusting 'Gods aandoen om te strijden tegen de duivel en alle onchristelijfce igeesten. .De Oranjevorsten waren in de strijd tegen onze vijanden altijd de bevelheb bers van ons leger. Nederland heeft eeh' sterk leger, een goede vloot en een parate 1'Uchtm.acht nodig om onze vrijheid, die bedreigd wordt, te verdedigen. De comi'fi'unisten 'en vooral de R is- aen zijn een voortdurend gevaar voor de wereldvrede. iHet zou voor ons volk ongetwijfeld beter zijn om zich te bewapenen zowel geestelijk als natuurlijk dan geld te sdh'onken aan Oammunistisch Cuba dat het 'gebruikt 'om dood en verderf te zaaien in Afrika en andere wereld delen. Toen David koning werd over gans Israël kwamen er vrijwilligers tot hem, helden, die slagorde hieldenl met een onwiankelbaar hart. Een igeestelijk vrijwllligerakorps heeft ons volk hard no'dig 'O'm slagorde te stellen tegen de Marxisten, die 'de vol- 'ken in slavernij willen brengen waar- 'dbor we alle vrijheid zullen verliezen. Da'vid de man naar Gods hart had een lijfwacht om hem te beschermen tegen zijn vij'Snden. 'De Kerk des Heeren heeft een enge- lenwacht om de uitverkorenen te be schermen tegen het 'geweld van Satan. ,God igeve ons koninklijk huis Zijn 'goddelijke beschermüi'g. Onze fconinigi'n Juliana hoopt morgen op 30 laipril haar verjaardag te vieren. Wij wensen haar met haar gezin Gods onmisbare zegen toe. De Heere moige haar sparen tot in lengte van jaren En denkt U aan een grote ONDERHOUDSBEURT GOOI DAN GEEN GOED GELD NAAR KWAAD GELD." Laat ons gratis uw wagen IN SPECTEREN. Daarna adviseren wij U over de noodzakeUjke werk zaamheden, met een kostenbe- groting. Onze afdelingen voor: Tactyleren, Plaat- en Spuitwerk voorkomen doorroesten. Maak eens een afspraak met BOYAG GARAGE DORPSWEG 28 - 34, SOMMELSDIJK Tel. (01870) 44 36 voor ons volk en haar familie. Het is onze hartelijke wens, 'dat de Heere on ze ikoninigin O'p haar verjaardag Zijn zalige 'gemeenschap moge 'geven. Een bezoek uit het hemelh'Of van de Koning der koningen is beter <dan alle 'gelukwensen van vrienden. Moge God geve dat koningin' Juliana nog vele jaren op Neerlands; troon zal zitten tot heil en zegen voor Kerk en Staat. Kerk, Nederland en Oranje is het drievouding snoer 'dat -ons die eeuwen door heaft saamveribonden. Welgelukzalig zijt gij land •welks' ko ning een zoon der edelen is. Leve onze koningin Juliana! Zijiderveld. In de Grote Kerk te Tholen geeft Frans van Tilburg een Orgelbespeling op D.V. zaterdag 8 mei. Medewerking verleent de sopraan Di-' ny Knetsch, uit Katwijk. Het program- ima vermeldt oomipositie's van Bach, Mendelssohn, Cor Kee, Jan Zwart e.a. Aanvang 20.00 uur. Op' zaterdaig 8 mei a.s. zullen in geheel Nederland weer enkele honderden -wind- en waterradmolens in beweging zijn. Het is dan Nationale Molendag, een! evenement dat jaarlijks op de 2e zaterdag in mei wordt 'georganiseerd 'door (een werkgroep' van) de vereniging „iDe Hollandsdhe IMolen". Ons lan'd teit nog ongeveer 950 windmolens, waarvan er, 'bij igunstige weersomiStandigheden, naar verwach ting 350 zullen draaien. Dat is aanzienlijk méér dan er 'op nofrmale 'dagen draaien, want dan 'zijn er van'daag de dag 'Sledhts ca. 70 die nog ia vol 'bedrijf zijn. <De 'Nationale Mo'lendag is dus een unieke gelegenheid om allerlei 'molens in werking te zien: poldermoliens, oUemolens, houtzaagmolen^ etc. Naast de 'windmolens zijn in het bijzonder in Twenthe, ^Gelderland, Noord- Brabant en Limburg de waterradimolens een bezoek waard. Een vlaig 'op of bij 'de mo'len betekient dat u 'binntsn welkom bent, en 'dat 'de molenaar bereid is u iets te laten zien van het inwendige, 'met de indrukwekkende, vaak eeuwienoude houten 'kamwielen en assert. Teir 'gelegenheid van deize vierde Nationale Molendag zal te Oud Vossemeer (Tholen) de korenmolen „De Jager", eigendom van de verierdging „De Hollandsche IVHolen", 'Officieel weer in gebruik worden gesteld na de onwangrijfce restauratie 'die kon plaatsvinden dank zij de A.'N.W.B.-Molenactie '73. De opening zal worden verricht door A.N.W.B.-voorzitter Mr. K. H.- Gaar- landt. Andere molens die op 'deze dag weer vo'or het eerst in. werking zullen worden! gesteld zijn de houtzaagmolen „'De Bolwerk'smolen" te Deventer (10.30 uur), en koren molen „De Korenbloem" te Zoelen (15.45 uur). Deze laatste 'molen ikon hersteld worden dankzij een belangrijke igiEt van de Ratootoanken aan de vereniighng „De Hollandsche Molen". Vele regionale molenverenigin'gen en -stichtirugen zul len voorts door speciale acties op die dag hun activi teiten 'on'tplooien. Dit jaar valt de Nati'onale Molendag (bovendien samen met de A.N.W.B.-Landelijike Fietsdag. .Enkele fiets tochten voeren langs molens. De 'heer A. Hoek, in zijn functie van district bestuurslid speldde de pennin- 'gen op en sprak een woord van 'dank tot de jubilarissen voor het vele "werk dat door hen werd verzet, ieder op zijn eigen terrein. Spreker sprak de hoop uit, 'dat alle drie nog vele jaren zich zullen inzetten voor het werk in de af deling. Burgemeester Joh. van Es feliciteer de de .drie 'heel hartelijk en oompUmen- teerde de vereni'ging met zulke goede krachten in de afdeling. Ook 'de voor zitter 'de heer Joh. de Waard felici teerde 'de drie namens de leden en bood hen een envelopje aan. Tot slot werd hen door mevr. Kroos nog een bloe metje aangeboden eri deze hoo-pte dat .de samenwerking zo mag blijven voo.rt- gaan. 'Door burgemeester van Es werden 18diploma's xiitgereikt aan 'de cursis ten. Dhr. van Es dec'd 'het weer met plezier en sprak de hoop uit, dat zij 'deze verworven kennis op peil zullen 'houden. Hij was trots op de E.H.B.O. vereniging in de 'gemeente, „do'or de af deling wordt iets gedaan voor de .ge- metenschap en al wat men voor de ge meenschap 'doet, 'do'et men ook voor zich zelf." In het bestuur zijn 'geen miutaties 'ge kozen. Mevr. C. Kroos-Vijfliuize, mevr. M. Krijgsman-Joppe en! de heer C. van Eijfcen zijn met een meerderheid van stemmen herkozen. 'DIRKSLANO Het bejaardencomité v. d. Ned. Herv. 'Kerk nodi'gt 'alle bejaarden uit voor een reisje wat we D.V. 'donderdag 13 mei hopen te maken. 'Het ligt in de bedoeling -via 'de Be tuwe de Veluweroute te volgen. Ook degene die 'onze toejiaardenmid- dagen niet bezoeken zijn hartelijk wel kom, er zijn nog plaatsen open. De kosten zij-n 35,— per persoon. Lunchpakket meebrengen. De bus vertrekt om 9 uur van ver. gebouw „Onder de Wiek". 'Gelegenheid tot opgeven t.m. dins dag 4 mei bij mej. J. v. d. Klooster, Ring 91, Dirksland. Het Comité. i^tjiaipw.'ii»Mi»iiiii»wi>i')iwww'P»w ^f^^i^i^itiUmtltimtÊÊêiÊÈitiÊiÊiÊtfÈÊÈ Op 19 mei 1976, honderd jaar na zijn dood, wordt mr. Guillaume Groen van Prinsterer 'geëerd met de uitgifte van een 'bijzondere postzegel in waarde van 55 cent. Op de zegel is in een recht lijnig 'kader het portret van Groen van Prinsterer afgebeeld naar een Utho van J. 'H. Hofmeister tegen de achtergrond van 'het gedrukte woord. De zegel is uit- 'gevoerd in bruin, oranje, paars en ziwart. Bij'.zondere tekst: „Groen van Prins terer" en „1801—1876". Het,'Ontwerp werd verzorgd door 'de Dienst voor Esthetisdie Vormgeving van het Staatsbedrijf der PTT te 's- Gravenhage. De zeigels zullen aan alle Nederland se postinrichtingen verkrijigbaar zijn zolan'g de voorraad strekt. De geldig heidstermijn voor de frankering is on bepaald. Op maandagavond 3 mei a.s. ■vindt ■om 19.30 uur de. openbare lalgemeene le- 'denvergadering plaats in het Provincie- hms, Koningskade 1, te 's-Graivenhage. Op de agenda staan bespreking van de jaarstukken, verkiezing van bestuurs leden en een diskussie met leden van Provinciale Staten over taak en funk- tie van de provinciale en regionale or ganisaties voor jeugd- en jongerenwerk resp. buiirtwerk. Allen 'die belangstelling voor deze bij eenkomst hebben, zijn welkom en kun nen op aanvraag de agenda toegezonden' krijgen van de Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland, Benoordenhoutseweg 23, Den Haag, tel. 070 - 246806. De Flakkeesche Drukkerij, gevestigd op de Voorstraat te MiddeUiiamis werd rond 1890 opgericht, To'en 'hadden een zevental flakkeese Gereformeerden een overeenkomst gesloten met dr. i^bra- ham Kuyper om diens bijbelverklaring te 'drukken en' uit te geven. Zij vestig den het 'bedrijf aan de Voorstraat te Middeih'arnis en trokken voor de zette- rij ca. dertig a veertig mensen aan. De meeste zetters- en drukfcersüeerlingen kwamen destij'ds uit het Bosse weeshuis. Directeur werd 'dhr. Ringlever, .maar al in 1899 'kreeg dhr. Boomsma (de vader van de heren Han en Rien Boomsma) de opdracht het bedrijf financieel door te lichten. De sch'oonvader van dhr. Boomsma kocht 'het bedrijf voor de sym bolische prijs van één 'gulden maar hij moest wel alle schulden aflossen. Dhr. Boomsma werd directeur en hij slaagde erin het bedrijf weer gezond te maken. Omstreeks. 1908 was de Flak keesche drukkerij de eerste plattelands- De totaal opbrengst van het iboek „De weg die zij igingen" geschreven door Oor van den Tol 'bedraagt 2.600,30 'Ook de vrouwenbonden waren aktief en via hun akties ontving de stich ting 213,97. De Soos 140 van het Diek- huus maakte 6.620,70 op de bank over. Hierin is begrepen de opbrengst van akties over 1974. Van het Comité Kinderpostzegels wend een 'gift ontvan gen ad e.OO'O,— Van Gedeputeerde Staten kwam 5.000,:binnen. De akties op 'de 'di'verse scholen re sulteerden in een totaalopbrengst van 2.676,64. De Vaandelzwaaiers uit Lim burg „zwaaiden" 1.300— bij elkaar. Voorts was er de aktie van 'de .mili tairen in Duitsland rnet de hoge op brengst van 2.745,1 Ook dient niet vergeten te 'worden de expositie van Rien Poortvliet's werk in Vroonlande te Dirksland. Netto-op- brenlgst: 5,947.20. En als laatste willen wij noem,en al die bedrijven welke belangeloos hun me'dewerfcLng heibben verleend 'bij het tot stand komen van diverse fases in 'de 'bouw. Ben voorzichtige be'groting van dit 'werk in natura levert een sohen- 'kinig 'op van totaal circa 47.000, Per 1-1-1976 was aan de Kinderboer derij totaal bijna 97.000,'besteed. Over 'het eerste 'kwartaal werd totaal ontvangen ruim 30,000,. De bouw is th'ans zover gevorderd dat de Kinderboerderij binnenkort ge opend kan worden. HierO'mtrent wordt t.z.t. nadere informatie verschaft. Betekent .dit dat wij er zijn? Neen. Op bij'gaande tekeninjg is aangeduid dat het niet 'alleen gaat 'om. een Kinder boerderij als pand, maar tevenis om diverse daarom 'heen liggende terreinen. Bijvoorbeeld de plaats waar het vo- gelhuis igaat komen, de speelplek met speelwerktiiigen etc. 'Eerst als dit alles is gerealiseerd zal de Kinderboerderij klaar zijn. Hiermee is nog 'enige tij-d -en 'geld gem^oei'd. Daarom: giften in natura, geld en een hulpvaardige hand zijn welkom. Het rekeni'ngnummer van de Kinder- 'boerderij bij de Ratoo-foanfc te Middel harnis is 34.20. Wilt u iets schenken of komen hel pen, belt u dan s.v.p. met 01870-3888 en vraagt u naar toestel 140 (mej. Jonge- jan). drukkerij .die zich bij de drukkersfe- deratie aansloot .en het eerste bedrijf dat met het personeel ©eh CAO over eenkomst lafsloot. In 1919 -werd het bo drijf verbou'wd en werden er zetmachi- nes aangeschaft. Er kwamen veel orders, o.'m. van .de gemeente Rotterdam die een fraai geïllustreerd boekwerkje over de havens liet drukken. Directeur Boomsma overleed in 1934, hij werd donr zijn beide zoons opgevolgd. Het bedrijf zat toen, als alle andere bedrijven, in de beruchte crisisjaren en 'het ikreeg het zwaar te verduren doordat veel 'drukwerkorders 'werden geannuleerd. Het personeel moest van 30 man tot 7 worden ingekrompen, maar de heren Boomsma gingen, als waarnemend directeuren', energiek aan de slag en in 1936 waren 'alle ontslagen werknemers weer -op hun plaatsen te rug. In 1938 bestonden er plannen tot een forse uitbreiding, maar de oorlog stak een spaak in het wiel. Later, na 'de 'Oorlog 'besliste de gemeente dat het 'bedrijf niet mocht worden uitgebreid op de naastgelegen ■vrije ruimte, naeiar de 'gelbroeders Boomsma ontzagen liet 'hun bedrijf naar elders te verplaatsen. In de oorlogsjaren -werd er op de Flakkeesche Drukikerij,k herhaaldelijk illegaal drukwerk, gedrukt waardoor de heren Boomsma wel eens in een hache- lijike positie terecht k'wam., maar ze zijn de oorlog zonder .grote kleerscheuren d'Oorgekomien'. Na de oorlog ging het het 'bedrijf weer goed. In 1965 trotïkcn de heren Boomsma zich uit het zaken leven terug. Het bedrijf werd toen over genomen door de heren van Eesteren, toen in een periode van welvaart en 'goede orders. Helaas zijn na een aantal jaren de kansen 'gekeerd doordat veel binnenlandse orders naar buitenlandse drukkerijen gingen. Die ontwikkeling .heeft zich voortgezet en het blijkt niot mogelijk het .goed geoutilleerde bedrijf nog renldabel voort te zetten. Volgende week vrijdag, 7 mei zal het spreekuur van burg. van Velzen niet gehouden kunnen worden; het wordt ditmaal vervroegd tot .donderdag 6 'mei, 's morgens van 9 tot half 11. Op dinsdag 18 mei zal op de kavels F2 'en F3, gelegen aan de Zeeasterweg ten zuiden van Lelystad (Oostelijk Fle- ivoland) een demonstratie worden gehou den, waar diverse systemen O'P het ge bied van schoffelmachihes en rijenspui ten zullen' worden gedemonst'teerd, in werkbreedte variërend van 3 tot 6 mtr. (De demonstratie begint 's middags om half twee. De eventuele uitstel-d'jta zijn 19 en 25 mei 1976. Uitstel zal 'via 'de radio om 6.40 uur en om. 12.30 uur worden bekend gemaakt. Voor Vrouwenbonden: Op uitnodiging van de zowel neutrale, protestantse als R. Katholieke Vrouwen afdelingen op Goeree-Overflakkee zal drs. W. J. C. Melgert, directeur van de Voorlichtingsdienst van de Ver. Naties een inleiding houden, op 3 mei, 's avonds 8 uur in „de Jeugdhaven" te Middel harnis. Drs. Melgert zal daarin het werk van de Ver. Naties toelichten, wat zeker de belangstelling van velen zal hebben. Belangstellenden zijn op de bijeen komst dan ook hartelijk welkom. STAVBNISSE Zeehengelen. Bij de zaterda'g langs de Zeedijk tussen Stavenisse en St. An- naland gehouden selectiewedstrijd na- ti-onaal kampioenschap Zeehengelen be haalde mevrouiw .Slabbekoom-Versluijs van E.'G.H.V. uit Goes 'de eerste prijs. Zij ving 128 om. vis. Van de 571 deelnemers werden 184 vissers geklasseerde voor deelname aan de finale in Koudekerke in .oktober a.s. De mtslagen van 'de koirpsen waren: I. De Zeester I Halsteren, 2 De Zeester II, Halsteren!; 3 De 'Glymevissers, Le pelstraat; 4. G.B.V. Roosendaal; 5. Oos- terscheldevissers, St. Maartensdijk. De individuele uitslagen waren: 2. A. Veraars, De Zeester I, 3. O. van .Gor- sel, Oosterschelde vissers; 4. 'G. van Til burg, De Zeester I; 5. P. Geelhoed K.V.K.K. Kapelle; 6. M. Veraart G.B.V. Roosfendaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1