Nieuinfs KLttdeA^haedfe MIDDELHARNIS: Ouderling B. de Korte (51) na indruk wekkende rouwdienst ter aarde besteld WEERPRAATJE DEZE EEUW ALLE HETE ZOMERS IN DE ONEVEN JAREN PREDIKBEURTEN Kijkt U het even na uit de kerken Hoe laat eten wij Dierenbescherming EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN OUDE TONGE GOEDEREEDE Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 23 april 1976 Toen vorige week vrydagmorgen be kend werd dat aan het werkzame leven van dhr. Beschier de Korte (51) een plotseling einde was gekomen, ging er een schok van diepe ontroering door de kring die hem gekend had. De overlede ne genoot een grote bekendheid door de vele functies die hij behartigde, niet het minst vanwege zyn ouderlingschap van de Ned. Herv. Kerk. Het was dan ook vanuit de kerk dat hij dinsdagmiddag ten grave werd gedragen na een indruk wekkende rouwdienst waarin de nabe staanden een rijke troost voor ogen werd gesteld. Ds. E. F. Vergunst deed dat n.a. V. Openbaringen 21 4. En God zal alle tranen van hun ne ogen afwissen; en de dood zal niet meer zijn; noch rouw, noch gekrijt, noch moeite zal meer zijn; want de eerste dingen zijn weggegaan", zo verklaart die tekst, door ds. geplaatst in de meest grote tegenstelling tot de droefheid van de rouwende familie de Korte. „Uw man en vader, uw kind en uw schoon zoon kon naar menselijke begrippen nog niet gemist worden en ook de Herv. Ge meente heeft veel in hem ontvangen, maar God heeft dat alles teruggenomen", aldus ds. „God nam hem weg en wij, bewoners van het land der stervenden begrijpen Gods wegen niet, maar de sprake van de dood overweldigt ons. Wij weten ons door de dood bedreigd en wie zal ons verlossen?" Ds. wees met ernst op de roepstem die van het sterven uitgaat. De dood aldus ds. spreekt een hard woord, maar niet het laatste woord, want Christus is opgewekt, de macht van de dood is gebroken en Chris tus is opgestaan tot het onvergankelijk' leven". „Het is zo predikte ds. het mys- sterie van de Paasmorgen dat dode zon daren, door de levenskracht van de op gestane Christus aangeraakt, weer gaan leven; die Christus wil in ons wonen om in ons te zegepralen door Zijn Geest en Woord". „Niemand die de jammer en de tra giek van het sterven zó heeft gevoeld als Hij, maar Hij nam de last op Zich en ging door de dood om er triomferend uit tevoorschijn te komen. In die opstan dingsglorie ligt de profetie dat eenmaal de dood er niet meer zal zijn en dat uit de zwarte steenkool van deze aarde de flonkerende diamant van de nieuwe aarde naar voren komt". „Johannes heeft het aanschouwd zo predikte ds. dat de duistere macht ten onder gaat, dat er geen zee meer zal zijn die scheiding maakt en geen nacht meer zal zijn met dreiging en angst. Er verrijst een nieuwe wereld, zonder won den en zonder zonden, zonder nood, dood, leed en tranen, zelfs de herinne ring daaraan zal niet meer zijn. In de (van onze weerkundige medewerker) Met zulke zonnige Paasdagen achter de rug, welke tevens tot de drie warm ste behoorden in de laatste 25 jaar waar genomen, ga je al snel aan vakanties en aan zomerweer denken. Dit vooral wan neer je een zomer achter de rug hebt met een complete hittegolf. Velen zullen hopen dat het ongeveer die richting weer zal uitgaan in de komende zomer. Nu blijkt deze kans vooral deze eeuw klein te zijn, want het merkwaardige is dat het steeds de oneven zomers zijn ge weest die tot de beste hebben behoord. Dr. H. ten Kate van het KNMI memo reerde hieraan in de ANWB-Kampioen van 1975 en een nader onderzoek hier naar vonden wij in het populair weten schappelijk maandblad (voor weer- en sterrenkunde) Zenit. De in het oog springende goede tot warme zomers van deze eeuw zijn 1905, 1911, 1917, 1933, 1935, 1941, 1945, 1947, 1949, 1959, 1969, 1973 en 1975, alle op oneven jaren. Het aantal zomers op de even jaren dat daar als goed tot fraai tegenover staat is opvallend klein, zoals 1900, 1932, 1934, 1970 (voor juni) en 1973 (vooral augustus). Ook het aantal zomers met extra veel zon ligt deze eeuw, zoals be grijpelijk (in vergelijking met de hoge temperatuur), ook bij de oneven zomers. Een paar die hierop een uitzondering maken zijn die van 1904, 1928 en 1970. Het merkwaardige hierbij is wel dat in de vorige eeuw de topzomers op even jaren vielen, b.v. 1885, 1868, 1880 en 1884. Het zal dan ook heel moeilijk zijn om hier van een twee-jarige cyclus in warme zomers te gaan spreken met een wetenschappelijk verklaarbare achter grond. Wie weet of in de komende eeuw weer vooral de even zomers de beste zijn. Nu is het niet zo dat persé alle even zomers slechte zomers zijn. Enkele wa ren er dat wel, zoals 1912, 1954, 1956, 1962 en 1972, maar evengoed kunnen wij een aantal even zomers noemen die nor maal tot iets boven normaal verliepen, maar topzomers zoals die van verleden jaar met een opvallend lange hittegolf zijn er niet te vinden. Was het maar zo eenvoudig. Dan zou je om het jaar een vakantie in Neder land kunnen houden met fraai zomer weer en het jaar daarop (de even zo mers) naar het buitenland kunnen gaan. Zelcerheid ontbreekt hier ten ene male Van 1932 t.m. 1935, vier jaren achtereen, heel mooie, warme zomers, zodat het even en oneven toen helemaal niet naar voren kwam. Geen enkele reden om de komende zomer al bij voorbaat met enige zorg te gemoet te zien. Dat er tot heden wat minder vraag naar het buitenland is om de vakantie door te brengen, vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in de afge lopen warme zomer. Het is verstandig zo'n herhaling niet als „vrij zeker" bij de plannen te gebruiken. Daarvoor zijn hittegolven in ons land te zeldzaam. (Nadruk verboden) gang der eeuwen is een zee van tranen gestort, maar bij de ingang van het nieuwe Jeruzalem zal het alles over zijn; dan zullen de tranen zijn gestold tot paarlen die de kroon van de hemelse vreugde doen schitteren; het licht van Pasen reikt naar die eeuwige toekomst!" Ds. wees erop dat de tekst spreekt van „hunne" ogen, de ogen van hen die hier schreien en hun verlossing zoeken bij Hem. Indringend werd de aanwezigen gevraagd of zij de gemeenschap aan Zijn lijden kennen om straks ook deel te hebben aan Zijn opstanding en om in Hem dat uitzicht te hebben in te gaan in de vreugde des Heeren. „In die troost aldus ds. kunnen wij onze geliefde overledene aan God afstaan, dan kun nen wij in onze droefheid het hoofd om hoog heffen, God leert Zijn kinderen, nu al, in 't gezicht van de dood door hun tranen heen te glimlachen". Na de prediking werden gezongen de verzen 5 en 4 van Ps. 43. De overledene werd daarna door zijn ambtsbroeders uitgedragen terwijl de gemeente Ps. 103 8 zong. Ruim hon derd personen vormden daarna de stoet die de overledene naar zijn laatste rust plaats begeleidde. Op het kerkhof, in de aula werd nog gesproken door ds. J. Maasland, ds. K. Schipper te Dordt, oud- predikant van de Herv. Gem. van Mid- delhamis en tenslotte door de oudste zoon van de fam. de Korte, die een dankwoord sprak voor de ondervonden i deelneming die bijzonder groot is ge weest. ZONDAG 25 APRIL 1976 NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur Ds. W. J. Kolkert Ger. Kerk (Nieu- werkerk - O'land) 10 en 5 uur Ds. J. E. Visser, Hendrik Ido Ambacht Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur sd. M. C. van der Meer, 6 uur kand. J. J. C. Dee uit Ooegstgeest Ger. Kerk Gez. diensten m.et de kerk van N'kerk in de kerk aldaar Ger. Gem. 2.30 en 6.30 uur ds. J. Karens van Op- heusden Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur lezen. Bij de controle van onze abonne mentsbetalingen, constateerden wij, dat nog verschillende abonnees verzuimden hun betaling te doen. Zoals U weet, is abonnementsbetaling altqd vooruit. Het aanschrijven kost ons veel tijd, zodat wij U beleefd verzoeken, indien U tot nu toe nog geen abonnement be taalde, dit geUjk tedoen. Het jaarabonnement 1976 is 30, derhalve per halfjaar 15,en per kwartaal 7,50. pns giro nr. is 16 79 30 en ons bankr. bij de Rabo Bank te Middelhamis 3420.01.108. Bij voorbaat hartelijk dank; Adm. Eilanden-Nieuws DEN BOMMEL. N.C.V.B. De afd. N.C.V.B. Den Bom mel hoopt D.V. donderdag 29 april te vergaderen in het Verg. gebouw van de Ned. Herv. Kerk. Aanvang 7.30 uur. Ds. H. Harkema van St. Philipsland zal deze avond een lezing houden over „Pinksteren". Wij hopen evenals vorige vergaderingen op een grote opkomst. Beste meisjes en jongens! Eerst zal ik de prijswinnaars bekend maken. Voor het raadselwerk in april hebben de volgende kinderen een prijs verdiend: Corrie Kastelein, Zeist Jan Kastelein, Zeist Ima Lodder, Sommelsdijk Lenie Lodder, Sommelsdijk Dat zijn ze. Wie zullen de volgende maand er bij zijn? En nu komt het nieuwe raadsel. Het is APRILRAADSEL 4 Er volgen 14 regels, gedeelten uit de Bijbel. Die regels staan in verband met de opstanding van Jezus, dus jullie ho ren eigenlijk hetgeen na het sterven van Christus is gesproken. Uit elke regel moeten jullie één woord nemen. Die woorden vormen dan een boodschap van troost uit de mond van de opgestane Heere Jezus, te begin nen bij de eerste regel en zo verder tot de laatste. Wat jullie dan te lezen krij gen behoren tot de laatste woorden, die Christus op aarde heeft gesproken. Hier komen de regels: 1. En gij zijt getuigen van deze dingen. 2. Ziet Mijn handen en Mijn voeten. 3. Ik zend de belofte Mijns Vaders opU. 4. Want Ik ben het Zelf. 5. Totdat gij zult aangedaan zijn met kracht uit de hoogte. 6. Vrede zij ulieden. 7. Moest de Christus niet al deze din gen lijden? 8. De Heere dan, nadat Hij tot hen ge sproken had. 9. Maar de dagen zullen komen. 10. En Hij zeide tot hen. 11. De discipelen dan werden verblijd. 12. In de voleinding der tijden. 13. Op de eerste dag der week. 14. Gaat heen in de gehele wereld. En nu maar uitzoeken! Dit raadsel werd ingezonden door Marijke van Dijke uit Zoetermeer. Vriendelijk bedankt. Marijke! BRIEFWISSELING Hanny Polder, Dirksland. Jammer dat je niet mee kon naar Goes wegens ziekte. Daar is niets aan te doen. Ge lukkig dat je weer beter was toen je de brief schreef. Onbekend zou Goes niet voor je zijn, want je was er al eens ge weest. Maar van zo'n keertje weet je er nog niet veel van af. Dan zie je maar enkele dingen. Vroeger was Goes een landelijk stadje, maar zoals dat met zo veel plaatsen gaat, overal wordt bijge bouwd, en dan gaan de dorpen en ste den naar alle kanten uitpuilen, en dan gaat het oude karakter meestal zo ver loren. Connie van Groningen. Nu weet ik wat een cavia is. Bedank je broertje maar voor de moeite om het portret van dat beest uit te knippen. Je hebt wel mooie boekjes gekocht voor de bon, merk ik. Dat over honden zal je zeker wel prachtig vinden. Maar het avon tuur van Marlieske en haar oom Bert zal je ook wel met spanning hebben gelezen. Later lees je het nog wel een keer, denk ik. Janny Klop, H. I. Ambacht. Ja, ik wist het, dat jullie dominee naar het verre zuiden was vertrokken. Voor jullie zal het weer fijn zijn als hij terug is. Hij zal wel veel te vertellen hebben! Ik dacht dat het foppen op één april tot het verleden behoorde, maar jij hebt ondervonden dat ze je nog foppen als je niet oppast. Je werkt goed op school; je cijfers wijzen het uit. Als het niet minder wordt, zal het met jou best gaan. Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Het is goed dat de meester in het begin streng was, want de kinderen willen bij een nieuwe meester eens zien hoe ver ze kunnen gaan. Er zijn altijd kinderen die overal dwars tegenin gaan; die kinderen gaan met tegenzin naar school, en pro beren in plaats van goed te leren, de boel in de war te sturen. Huiswerk heb jij wel hard nodig, denk ik. Als ik je brief lees, zie ik, dat je met je taal nog al eens overhoop ligt. Marjoleen de Visser, Middelhamis. Ik mrek uit je brief dat je heel blij bent met de lente. Dan ben je net als ik. Ik houd ook niet van de winter. Ik denk dat de paasvakantie veel te vlug om was. Je rapport mag ik pas de volgende keer zien; nu had je ook al zo veel ge schreven, hè? Wie is er met het knik keren begonnen? Dat weet niemand, en dat is juist het wonderlijke bij de kin- desrpelen: ineens doen al de kinderen de zelfde spelen, en niemand heeft er een woord van gezegd. Loes Klop, H. I. Ambacht. Je papier is boordevol geworden. Als er een ver jaardag tussen komt, zijn de brieven ineens gevuld, want over de verjaarda gen is altijd zoveel te vertellen! En het is ook heel plezierig als ieder met iets aan komt dragen. Ik heb de twee zwak ke plekjes in je rapport gezien. Twee mooie vakken, maar je vind ze mis schien wat moeilijk. Probeer eens om er zesjes van te maken. Adrie van Gurp, Ooltgensplaat. Er is een tijd van komen en van gaan. Dat komt bij jou ook weer uit. Ik kan het je niet kwalijk nemen, Adrie, dat je met het raadselen gaat stoppen. Het gaat je aan tijd ontbreken. Het huiswerk vraagt alle aandacht, want je zal graag naar de derde klas gaan, als het enigszins mo gelijk is. Verder zit je nog met de jeugdvereniging. Nou, Adrie, het ga je verder goed, hoor! Door middel van Hans hoop ik nog wel iets van je te vernemen. Anne-Marie de Visser, Middelhamis. Jullie hadden noodgedwongen veel vrij van school, met de ziekte van de juf frouw en de meesters. We zullen maar hopen dat alles weer geregeld zijn gang kan gaan en dat ze allen weer gezond zullen zijn. Gezondheid is een grote schat, die we pas gaan waarderen als we ziek zijn. De overkomst van tante en oom was ook niet plezierig; dat was ook noodgedwongen. Zoiets komt op het ai leron verwachts; niemand was er op be rekend. Is het al kijkavond geweest? Corien van Rossum, Zeist. Hoe heb je de spreekbeurt gemaakt? Er is veel over dat onderwerp te zeggen, maar dan is er ook veel voor te doen, om alle gegevens te kunnen verwerken. Uit je brief blijkt wel, dat je er aardig in thuis was, want je schrijft over Benedenwindse en Bovenwindse eilanden of het niets is. Heel lang geleden heb ik deze dingen ook moeten leren. Ik zou er wel iets op moeten nazien om er een spreekbeurt van te kunnen maken. Ria de Bonte, Ooltgensplaat. Dat was een fijne tocht, denk ik, met de nieuwe fiets, voorzien van handremmen en ver snelling! Als er dan niet te veel wind staat, is het een genot om naar Men- heerse te fietsen. De meningen over die raadsels zijn ver deeld: er zijn kinderen die zulke raad sels fijn vinden, maar anderen hebben weer liever iets anders. Zo zal dat blij ven, en daarom moet ik zorgen dat er afwisseling komt, dan komt ieder aan zijn trekken. Hoe gaat het met de pa- pieraktie? Als het goed geregeld wordt, zal het wel lopen. Piet Hoogesteger, 's-Gravenpolder. Ik weet niet of ik je al gefeliciteerd heb met je verjaardag, maar nogmaals dan mijn beste Wensen, al is het een poosje geleden. Je hebt mooie en nuttige din gen gekregen; spuUen die je wel nodig zal hebben als je naar de l.t.s. zal moe ten. Wat heb jij je ingespannen voor de zegelverkoop voor Sonnevanck! Maar het is goed beloond geworden, zeg! Ik denk dat je wel een beetje trots op dat kado zal zijn. Moest je niet zo lang zoe ken naar het vierde raadsel? De meeste kinderen hadden het vlug. Tineke van Rossum, Zeist. Het is altijd leuk om de rapporten van de kinderen te zien. En ik denk dat de kinderen zelf het ook graag eens overschrijven. Het is een mooi rapport. Tineke. Ik tel maar twee zessen en de rest is er boven. Vooral voor taal heb je een prachtig cijfer. Met dat vak hebben veel kinde ren moeilijkheden, maar jij niet, zie ik. Tekenen is een moeiUjk vak als je er geen aanleg voor hebt. Maar vaderland se geschiedenis is toch niet zo moeilijk, of wel? AUemaaL Er moeten nog enkele brie ven blijven liggen tot de volgende week. Ik hoop die dan een antwoord te geven. Willen jullie er goed aan denken, dat het nog geen inzenden is. Volgende week hoop ik het laatste aprUraadsel een plaats te geven. Jullie weten dat we in deze maand vijf raadsels hebben. De vriendelijke groeten van jullie OOM KO. NED. HERV. KERK Beroepen te: Sommelsdijk en Huizen J. van Rossem te Meeuwen; Waddinx- veen A. den Hartogh te Woudenberg; Nunspeet J. Mouthaan te Wilsum; Kes- teren S. de Jong te Ouddorp, Aangenomen naar: Melissant kand. H. Klok te Woerden. Bedankt voor: Maaften, Eethen; Oos- terwolde, Stavenisse, Waarder en West broek kand. H. Klok te Woerden. Jubileum: Ds. E. E. de Looze em. pred. te Hilversum herdacht het feit, dat hij voor 45 jaar in het ambt werd beves tigd. De jubilaris werd in 1903 te Oud- Vossemeer, waar zijn vader Ds. P. de Looze toen predikant was, geboren. Hij werd door hem in 1931 bevestigd als predikant te Renswoude. Vervolgens diende hij de gemeenten van Den Ham; Gouda en Hilversum, waar hem in 1969 emeritaat werd verleend. Overleden: Op 77 jarige leeftijd over leed Ds. L. Brasser, em. pred. te Rijssen. Hij werd in 1937 predikant te Bruchem, ging in 1946 naar Rijssen en verbond zich in 1951 aan de gemeente te Voort- huizen, waar hem in 1964 emeritaat werd verleend. GEREF. KERKEN Beroepen te: Lunteren en Winsum S. de Jong te Apeldoorn; Woudsend kand. D. Deuzeman te Kampen; Alphen aan de Rijn N. Verheul te Wijhe; Rotterdam, Culemborg, Schoonebeek en Ulrum B. Schelhaas te Enter; Meppel J. Jelsma te Helmond; Brouwershaven M. Koppe kand. aldaar; Hoogezand H. Nieuwen- huis kand. aldaar. Aangenomen naar: Brouwershaven kand. M. Koppe aldaar; Hoogezand H. Nieuwenhuis kand. aldaar; Drachten G. Brouwer te Scheveningen; Rijswijk D. v. d. Meulen te Sneek; Doorn W. Bos te Arnhem; N. Amsterdam A. Groenewe- gen te Oenkerk. Bedankt voor: Middelburg L. Zwaan te Enkhuizen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Overschie, Monster, Aduard en Appingedam kand. B. Kamp- husi te Kampen. Harkstede, Bruchterveld, Bergsenhoek en Musselkanaal kand. J. Ulehake te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: HUversum-O E. Slofstra te Broek op Langedijk en A. Wubs te Noordseschut. Beroepen te: Aalsmeer B. v. Smeden te Amersfoort. Bedankt voor: N. Vennep J. v. Am- stel te Enschede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Almelo A. Vergunst te Veen; Emmeloord N. Schreuder te Goes; Moercapelle J. Verwey te H. I. Am bacht. Bedankt voor: WestkapeUe C. v. d. Poel te Yerseke; Lelystad J. v. Vliet te Aagtekerke. KoUekte: De op de bondsdag der Vrouwenverenigingen gehouden koUek- te voor vakantieweken, gehandicapten, heeft opgebracht de mooie som van 8.231,05. Tegenwoordig spreken wij van varia bele werktijden, maar een gewoonte die al veel langer zeer variabel is, is het ge bruiken van de hoofdmaaltijd. In de Griekse en Romeinse oudheid werd deze hoofdmaaltijd om negen uur 's ochtends gebruikt en in de middel eeuwen om een uur of elf. Men at toen slechts 2 maaltijden per dag en aange zien er nog weinig kunstlicht was in die tijden maakte men zo veel mogelijk ge bruik van daglicht bij het koken en het eten. In de 17e eeuw at men de hoofd maaltijd om ca. twaalf uur en om de tijd tussen opstaan en eten te vullen werd het ontbijt ingevoerd. In de 18e eeuw werd het diner tussen vier en vijf uur 's middags gebruikt. Sindsdien is het etensuur steeds later geworden. In de 19©" eeuw was het nog tussen vijf en half zes, in het begin van de 20e eeuw tussen half zes en zes uur en thans varieert het tussen zes en ze ven uur. In vroeger tijden zou het on mogelijk geweest zijn om later dan zes uur te eten, niet alleen vanwege de slechte kamer- en straatverlichting, maar ook omdat het na het vallen van de avond op straat zeer onveilig was. Men liet zijn gasten dan ook liefst bij daglicht huiswaarts keren. Tegenwoor dig worden latere etensuren aangehou den, vooral in restaurants en bij feest malen. Ook in zuidelijke landen eet men pas om een uur of acht in verband met de door het klimaat bepaalde daginde ling. (DIA) NIEUWERKERK Ophalen van oud papier Op vrijdagavond 23 april a.s. zal er weer oud papier worden opgehaald ten bate van het Zendingswerk der Geref. Gemeente. 24 april op zaterdag zal men voor de op Koninginnedag te houden rom melmarkt huis-aan-huis spullen en/of goederen ophalen. Wat u ook kwijt wil kunt u buiten zetten. Polderbewoners kunnen hun spullen brengen bij Garage Talen Transport in de Weststraat. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Zoekgeraakt in de omgeving van de Doetinchemsestraat een grijs poesje met witte bef en zwarte streep op de rug. Inlichtingen graag tel. 29 66 (dierenarts Tjebbes). dinsdagavond 27 april 7.30 uur ds. J. W. Verwey van H. I. Ambacht. Opbrengst: De in Goedereede en op Goeree-Havenhoofd gehouden Simavi- kollekte heeft een bedrag van 598,85 opgebracht. Deze vraag- en antwoord-mbrlek staat geheel ten dienste v«n de leaei die tx kosteloos gebruik van kan maken. U« vragen op velerlei gebied inint n rtiiren aan: Redactie Eilanden-nleuws, postbiu 8, Middelhamis, met In de linkerboven- hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending comoleet met ant woord in dese rubriek worden gepubli ceerd. DOORLOPENDE VERZEKERING Ik had mijn verzekering op'gezegd omdat die slecht uitbetaalde. Maar nu sohrijiven ze dat m'n premie veiihooigd is en dat ik verzekerd Wijf als iik niet per aangetekende bericht, dat ik er niet mee accoord ga. Wat nu te doen? lik kan todh geen aanigetekenden! Iblijvien sturen! Antivoord: U moet voor alle zekerheid de maatschappij tooh een duidelijke brief sOhrijven en deze aangetekend ver zenden. Het is immersl mogelijk, dat u in de eerste brief uw naaan en adres, of het polisnummer 'wan bedoelde ver zekering, o£ andere ^gegevens vergeten hebt te vermelden. Neem alle geigeivens van uw polis otver, ook de soort verze- fcerinig en de vervaldatum. Bewaar het regu bij het afschrift. Antwoord binnen de gestelde termijn. BERGTOCHT Wat is de beste tijd voor een auto tocht door de bergen van Zwitserland en Oostenrijik langs toeristische routes? Antwoord: Niet te vroeg in de zomer. Tot en met mei, soms tot haU juni, zijn er nog vele passen .gesloten. Vooral de mooie, toeristische wegen in Zwitser land zijn dan nog onbegaanbaar. In het voorjaar, tijdens de dooi, bestaat er ge vaar voor lawines. In juH is .de natuur er op' z'n m^ooist, dan bloeien er nog veel bloemen. Maar het is rustiger op ■die wegen in augustus. ADRES IN DE REGEN Ik kreeg een pakje als onbestelbaar terug, omdat het adres door de regen was doorgelopen. Hoe kan ik nu voor komen, dat zo'n geschreven adres weer vlekt in de regen? Antwoord: Schrijf het adres met dui delijke letters, laat de inkt drogen en plak er dan zelfklevend en doorzichtig plakband overheen. Het water kan dan niet meer bij de inkt komen. TOERISTENKAART Zijn er dit jaar soms meer landen bij gekomen, waar je met een toeristen- kaart terecht kunt inplaats van een paspoort? Antwoord: Ja, de lijst is al fUnk lang. U kunt nu met een geldige toeristen- kaart terecht in: Andorra, België, De nemarken, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië inclusief Noord-Ier- land en de Kanaaleilanden, Ierland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Mo naco, Noorwegen, Oostenrijk, San Ma rino, Spanje, Turkije, Vaticaan, West- Duitsland maar zonder Berlijn, Zwit serland. Die lijst in uw reisgids was dus nog niet volledig. DAISY Waar komt toch die voornaam Daisy vandaan? Waar dat liedje over is. Antwoord: Daisy is een Engelse naam en wordt ook veel als vleinaampje ge bruikt, met name voor meisjes die Mar garet Margriet of Margaretha) he ten. In feite gaat het bij de vleinaam over de bloem die wij hier madeliefje noemen. De oorsprong moet worden ge zocht in de angelsaksische benaming van die bloem: daeges éage dag-oog). De uitspraak van dat woord was onge veer deetsj-iezj. Dat vervormde naar Daisy. PIJPJE LAK Ik heb een pijpje lak, maar de blade ren worden zo lelijk gevlekt. Is dat een ziekte? Wat is er tegen te doen? Antwoord: De Gesneria cardinalis en de G. macrantha (officieel Corytholoma geheten, maar in de volksmond naar de vuurrode en langgerekte bloemen wel „pijpje lak" genoemd) hebben een flu welig uitziend, maar o zo gevoelig blad. Ze vragen veel water, maar als u drup pels water bij het gieten op de bladeren morst, kunnen daarop bruine vlekken ontstaan. Het is dus geen ziekte. Ge bruik een plantengietertje met lange steel en geef ze voorzichtig(er) water op kamertemperatuur. HONDEVOEDING Ik geef m'n boxer naast de resten middageten alleen maar hondebrood. Toch wordt hij wanstaltig dik. Wat moet hij wel of niet hebben om wat af te slanken? Antwoord: Resten middageten van de borden bevatten hoofdzakelijk aardap pelen, die al taboe zijn voor honden, en bovendien nog jus, waar ze te vet van worden. Vaak is het vlees er dan al uit en krijgt de hond vlees van tafel, dan is het gezouten, hetgeen ook verkeerd is. Een boxer heeft behoefte aan spier- vlees, dus dagelijks een flink stuk hart of dgl. Omdat rundvlees nu zo duur is, kunt 'u dagelijks paardevlees of schape- vlees geven. Nu en dan kimt u het vlees vervangen door vis. Minstens één maal per week moet een hond pens heb ben. U kunt het rauw geven, maar ter voorkoming van infekties is het beter er even de kook overheen te laten gaan en het vlees dan te snijden en te men gen met resten bruin brood, of rijst en groenten, of een bak van het speciaal hiervoor in de handel gebrachte honde voer (brokjes). Zorg ook dagelijks voor vers drinkwater. En laat uw hond niet in de kamer waar u zeU eet met uw ge zin, want dan krijgt hij weer (te) veel van tafel toegeworpen en dat mag hij beshst niet hebben als hij al te zwaar is! ROESTVLEK Ik stond met m'n jas tegen een roes tige balk. Hoe kan iik die roodbruine vlek er uit krijgen? Antwoord. Omdat het een .goede kwa liteit wol is, ikunt u de roest met puur citroensap verwijderen. DROP Hoe komt 't eigenlijk, dat drop zo'n heilzame uitwerking heeft en vooral maagpatiënten er baat bij vinden? Antwoord: Drop wordt gemaakt uit een extract van de verse wortelen van de zoethoutplant (Glycyrrhiza glabra) en bevat o.a. het glucoside glycyrrhizien dat zich kan splitsen in enkele stoffen, n.l. glucuronzuur en glycyrrhetien, welke slijm oplossend werken. Vandaar dat het gebruik van drop verlichtend is bij hoest. Deze werking wordt vaak on- dersteim door toevoeging van zouten als ammoniumchloride, en ontsmet tingsmiddelen zoals menthol. Bij lau rierdrop wordt een extract uit de bla deren en bessen van de laurierplant als smaakmaker toegevoegd. De olie uit de bessen heeft wel een heilzame werking, zodat ze de gunstige werking van de drop versterkt. Er zijn indertijd gun stige resultaten bekend geworden na de toediening van laurierdrop bij lijders aan een maagzweer. Deze patiënten kunnen een stoornis hebben in de maag sapafscheiding en in de maagwandbe weging (motüiteit). Ook de bloedvoor- ziening van de maagwand is van belang (vaatkramp, spasmen). Drop had daar op een gunstig effect. Maar er zijn ook bijwerkingen waargenomen, vnl. water zucht, doordat in het lichaam (meer) zout achterbleef, dat anders door de uri ne zou zijn afgescheiden. De bijwerking heeft te maken met de functie van de bijnierschors. Later leerde men tal van synthetische bijnierschorsstoffen en specifieke hormonale remstoffen ken nen, zodat men geen droppreparaten meer behoefde te gebruiken. Drop is daarom tot de genotmiddelen terugge keerd en het is beter, de consumptie er van niet te overdrijven. KOUDSTE WINTER Wat is de laagste temperatuur die ooit in een winter in ons land voor kwam? Antwoord: De laagste temperatuur, die ooit officieel in ons land werd vast gesteld, was 27,4 graden Celsius. Deze temperatuur werd als gewoonlijk IV2 a 2 meter boven het aardoppervlak ge meten en wel in Winterswijk op 27 ja nuari 1942. HOGE BLOEMENPRACHT Ik vond tijdens mijn vakantie in Zwitserland op 4200 meter hoogte nog witte en dieprode bloemen. De kelken waren bruin en behaard. Wat is dat voor bloem? Antwoord: U vond de gletscherboter- bloemen. Dat zijn de bloemen die het hoogst bloeien. De plantjes worden tot 15 cm hoog en bloeien in juli en augus tus. De latijnse naam is Ranunculus gla- cialis, dat wU zeggen: ranonkel uit het ijs. PIL VOOR DUIVEN Bestaat er een soort pil om te sterke uitbreiding van verwilderde duiven te gen te gaan? Antwoord: Ja. In Maastricht is men met speciale toestemming van 'het minis terie verleden jaar proeven gaan nemen met een middel met omitrol in maïs, waarmee verwilderde duiven in die stad werden gevoederd. De eigenaars van sier- en postduiven moesten hun dieren in die tijd wel vast of uit de buurt houden. De resultaten zijn nog niet officieel bekend gemaakt. OUDE KOOKPOT Wij hebben een roodkoperen kookpot in de familie, waarschijnlijk daterend uit de Franse tijd. Hij is van binnen vertind. Hij heeft twee oren en is met de hand geklonken. Wat zou die wel waard zijn? Antwoord: Gezien de bijgesloten kleu renfoto is de kookpot geklonken in de achttiende eeuw, dus nog vóór de Fran se tijd. Dat betekent dat u een kostbaar stukje antiek in handen hebt. De waar de ligt beslist boven de duizend gulden, mits onbeschadigd. Is de pot gedeukt, gekrast of op andere wijze beschadigd, dan naar verhouding minder. SCHERPENISSE Kollekte. De te Scherpenisse gehou den kollekte voor de Hartstichting heeft 1025,— opgebracht. OOLTGENSPLAAT Kollekte Astmafonds. In de week van 26 april tot 2 mei zal een huis-aan-huis- koUekte gehouden worden voor het Ne derlands Astmafonds. De naam duidt aan waar het om gaat. HarteUjk aanbe volen. Goederen voor de rommelmarkt. Morgen (zaterdag 24 april) komt de op- haaldienst van de Padvinderij bij u langs om goederen op te halen voor de rommelmarkt, die op Koninginnedag zal worden gehouden. De jongelui kunnen van alles gebruiken, o.a. boeken, huis houdelijke artilcelen, schilderijen, meu bels, lampen, gereedschappen, enz. enz. Indien mogelijk wordt u verzocht alles vroegtijdig gereed te zetten. Voor grote partijen en indien men buiten dorp woont kan men de heer Van de Ree bel len (telefoon 01873 - 511) en het wordt opgehaald. Sluitingsavond hervormde jeugdclubs Heden vrijdag 23 aprU te 7 uur nam. zal m. „Elthato" een sluitingsavond ge houden worden van de gezameUjke Jeugdclubs. Er zal worden gezongen, een stemmenspel worden opgevoerd en gedeclameerd. Deze samenkomst staat voor iedereen open. U bent van harte welkom. OOSTFLAKKEE Wyziging ophalen huisvuil In verband met Koninginnedag (vrijdag 30 april) zal het huisvuU te Oostflakkee worden opgehaald op donderdag 29 april

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6