„Hét middel om de ware toestand te ontliullen!" SNORFIETS rijdt op Fiakkee Achter de grenspaal Peugeot 104 \ip\-^^ Burg. V. d. Hars! bij opening Expo Oude-Tonge: De meest compacte in de comfortklasse. nUMPTSTAB liep terug X X 48e jaargang Vrijdag 16 april 1976 No. 4481 CHR. STEIEEKBLAD OP GEEIEFOKMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZSEEUWSE EELANDEIN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond TIP VAN TOYOTA Lies van der Velde Dorpsweg 28-34 SOMMELSDIJK Tel. 01870 - 4436 een wonder op wielen U rijdt kwaliteit De 104 coupé staat klaar voor'n proefrit bij: Julbileumconcert „Deo Cantemus'' in Rotterdamse Doelen VOOR MOOIEBE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Kijkt U het even na Volgende week één krant Werkloosheid op Goeree-Overflakkee Eigen Zangver. in service-flat Vroonlande X BEZOEKT ONZE Automobielon-verkoophal X OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 MIDDELHARNIS Traditionele Verkeersquiz a.s. vrijdag SAKOR-collecte POSTBOX 8 MIDDELHARKIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Tel, (01870) 26 28 Na 5.30 van (01870) 3382 Banik: Baibo MlddemaroJs na 3420i)l,10a ScKRunelsdijk Giio 167B30 ABOINiNiE2MBNTSFItUS f 7JS0 FER KWABTAAL ADVERTENTIEPRUS 27 cent per mm. BI] contract Epedaal tarief. I VERKIEZINGEN De gemeenteraadsverkiezingen in een aantal steden en dorpen in het door Is raël bezette gebied van Jordanië heb ben doen zien, dat het nationalisme on der de Palestijnen grote aanhang heeft. De nationalisten zijn sterke voorstan ders van een eigen Palestijnse staat op de zgn. Westbank. Zij staan de „harde lijn" voor inzake de verhouding tot Israël in tegenstelling tot de groepering onder de bevolking, die pro-Hoessein van Jordanië is. Het is bekend, dat de ze koning wel tot vrede met Israël wil geraken en hij ziet zijn land nog altijd als hét land voor de Palestijnen. De stemming onder de Palestijnen in dit bezette gebied is zeker niet pro- Hoessein nog minder pro-Israël. De be zetter wil in dit gebied nederzettingen bouwen, hetgeen de Palestijnen beslist niet welkom is. De bedoeling, welke hierachter zit is verdere integratie van de Israëli's met de Palestijnse bevol king, maar het verzet hiertegen groeit met de dag. Het valt te verwachten, dat de PLO van Arafat, die de wens van de natio- listen voor een eigen staat op de weste lijke oever van de Jordaan van harte steunt, zich nu zal gaan roeren. Met ze kerheid kan worden aangenomen, dat de onrust op de Westbank zal toene men, waardoor de spanningen, die er al bestaan tussen bezetters en bevolking, een omvang kunnen aannemen, welke Israël niet welkom is. Wanneer zal er eindelijk bKjvende vrede in het Midden-Oosten zijn? CHINA De bejaarde Mao is en blijft baas in China. Zijn ingrijpen in de top bewijst, dat hij nog niets aan invloed en macht heeft verloren. Met de wegschuiving van vice-premier Teng, na grote demon straties in Peking, heeft China opnieuw een man met grote internationale erva ring verloren. Zijn opvolger Hoea, die tevens tot vice-voorzitter van de partij is benoemd, is nog nooit buiten China geweest. In deze functie is hij nu de tweede man in de rode volksrepubliek geworden. Opmerkelijk was het, dat na de „af zetting" van Teng opnieuw demonstra ties werden „georganiseerd", waarin zelfs ministers en hoge partijfunctiona rissen meeliepen om steim te betuigen aan Mao, doch van enig enthousiasme daarbij was geen sprake. In de grootste stad van China Sjanghai werden muurkranten opge hangen, waarin de dood van de verguis de vice-premier Teng Hisao-peng werd geëist. Het heenzenden van Teng wijst wel op een machtsstrijd, welke in Peking gaande is, waarin de opvolging van Mao nog altijd een onzekere factor blijft. Wordt dit nu Teng of zal er weer een ander naar voren worden geschoven, bijvoorbeeld Wang Hoeng-wen, van wie tot nu toe werd aangenomen, dat hij de plaats van Mao zou innemen. Deze radicaal schijnt echter terrein te verlie zen en daarmee wellicht ook de hoge plaats, waarop hij eens aanspraak dacht te kunnen maken. EEG De Nederlandse man In de EEG-top, de Europese commissie, ir. P. Lardinois, legt zijn functie neer. De persoonlijke reden, waarom hij dit doet, is de toe komstige benoeming tot president-di recteur van de RABO-bank in ons land, als opvolger van dr. A. J. Verhage. Behalve dit motief zijn er ook poli tieke oorzaken, welke ir. Lardinois heb ben doen besluiten heente gaan. Hij is kennelijk teleurgesteld over het ge meenschappelijk landbouwbeleid een van dehoekstenen van de EEG-politiek dat hij in gevaar ziet komen. Hij verwacht in de naaste toekomst ern stige ingrepen in de begroting van de EEG, waardoor grote schade zal wor- Bezoekers van de Expo - Oude Xonge welke tot en met zaterdagavond ge houden wordt zullen er heel wat in drukken op kunnen doen De met bitumen besmeurde motorkap van een auto wordt in een handomdraai weer glimmend schoon, Joost van Loon laat ieder die dat maar wil een partijtje ta feltennissen via het t.v. scherm, eèn handelaar demonstreert hoe je van bin nenuit de raam aan de buitenkant kunt lappen, in een zeer uitgebreide encyclo pedie kwam we ons Franse vakantie plekje tegen dat in bijna geen atlas be schreven staat en gefascineerd waren we van enkele van de schilderijen die boekhandel Ariese er toont Woensdagmiddag ging de Expo van start, zoals te doen gebruikelijk met de goede wensen van burg. W. M. v. d. Harst die de opening verrichtte. De bur gemeester deed dat vergezeld gaan van zijn complimenten voor de organisatie en de organisator, dhr. P. Brinkman die overigens ook zelf hogelijk tevreden was over het verloop van de voorberei dingen. „Een expositie aldus burg. v. d. Harst is hét middel om de ware toe stand aan de toeschouwers te onthullen" en uit de deelname van de standhouders concludeerde dhr. v. d. Harst dat zij niet star hun eigen weg gaan maar zich rich ten naar de wensen van de consument en aan die verlangens tegemoetkomend die zo dicht mogelijk bij huis benade ren. „Een service van de éérste orde", complimenteerde dhr. v. d. Harst; „want u bespaart de consument een lange rit naar elders, het zoeken naar een par- keerplaatsje, een daarop volgende ver moeiende voettocht en een gesjouw met Burg. v. d. Harst speelt via het t.v. scherm een partytje tafeltennis met Joost van Loon. de gekochte waar!" Dhr. v. d. Harst dacht dat juist die service het geheim is van de kleinere markt in kleinere plaat sen en in het bijzonder ook van de Expo te Oude Tonge. „In de economie ziet het er slecht uit, alles wordt duurder, maar er zijn niet eerder zóveel auto's verkocht als vorig jaar en het energieverbruik is tot een enorme hoogte gestegen; „we moeten dan ook constateren aldus dhr. v. d. Harst dat het goed gaat terwijl het slecht gaat!" „Er wordt wel eens gezegd zo vervolgde spr. dat we om de economische toestand te peilen af moe ten gaan op de beursberichten inplaats van op diverse verklaringen, zo ook kan een beurs als deze de werkelijke en we zenlijke ontwikkelingen peilen. Dhr. v. d. Harst verklaarde daarmee met een hartelijke wens op alle succes de beurs voor geopend. RECTIFICATIE: In ons dinsdagnummer stond op de pagina's over de Expo ook het voor woord van burg. v. d. Harst. Daarin is (onzerzijds) een fout gemaakt die we bij deze rectificeren. De burg. zou gezegd hebben: „Inkomens worden met een grotere voldoening besteed dan wan neer zij voortkomen uit loon naar wer ken". Bedoeld werd: „inkomens worden met géén grotere voldoening besteed dan wanneer zij voortkomen uit loon naar werken". OVER FEEST VIEREN EN TWEE HONDERD GULDEN leest u in onze OPEN HUIS ADVERTENTIE achter op het 2e blad. den berokkend aan het landbouv^beleid. Er moet dit jaar een oplossing worden bereikt voor de zuiveloverschotten en dit kan niet als er een plafond in het landbouwbudget wordt aangebracht, al dus Lardinois. Herhaaldelijk is het landbouwbeleid in de EEG in het gedrang gekomen, om dat telkens moeilijk overeenstemming tussen de lidstaten was te bereiken. Nog onlangs is onze minister Van der Stee van Landbouw na een marathonzitting in Brussel teleurgesteld huiswaarts ge keerd. De EEG-partners staan nog al eens tegenover elkaar, zodat moeilijk van eenheid kan worden gesproken. Men wil wel een Europese parlement en Europese verkiezingen, doch dan zal men eerst de wil moeten tonen om tot politieke eenheid te geraken en deze is nog ver te zoeken. Daarvoor zijn de nationale tegenstellingen dikwijls nog te groot. Nee, op een verenigd Europa is gelukkig nog geen kijk, want de ge schiedenis, waarover wij belijden, dat God ze geschreven heeft en schrijft kan men niet maar eentweedrie om bui gen of veronachtzamen. Menselijke over wegingen zijn anders dan Gods ge dachten. stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 202 Na 17.00 uur N. de Jong - Tel. (01871) 491 STELLENDAM Opbrengst. De alhier gehouden col lecte voor de Simavi heeft 924,05 op gebracht. Allen die de coUectej bedachten en ook de collectanten hartelijk dank. Ter 'gelegenheid van haar 40-jarig 'bestaan geeft het Ohr. Gemengd Koor op Geref. Grondslag „Deo Cantemus" op d.v. dinsdaig 27 april a.s. een jubileum- oancert in de grote zaal van „De Doe len" te Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. 'Medewerkenden zijn: Renata Heemskerk, alt •Harry Sminik, baritojn KoipeiPkwartet van Harry Sevenstem Loek van der Leeden, pianist De 'Organist Jan van Weelden En algehele leiding Arie Pronk. iECaarten zijn verkrijgbaar toij onder staande adressien: Faim. van Loon, Boengoensevliet 187b, R'dam. tel.: 010-293323. Kam. A. Kool, Adm. Helfridhsingel 56, Oud Beijerland. tel.: 01860-6775. De volgende feijeenlkomst van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen af d. Mid den Flaikkee is bepaald op 22 april in Vita Nova, v. Aerssenstraat 5 te So'm- melsdij'k. De heer Smaal houdt een lezing ,met dia's over monuntentenzong. Aanvang 7.45 uur. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Bij de controle van onze abonne mentsbetalingen, constateerden wij, dat nog verschillende abonnees verzuimden hun betaling te doen. Zoals U weet, is abonnementsbetaling altqd vooruit. Het aanschrijven kost ons veel tijd, zodat wij U beleefd verzoeken, indien U tot nu toe nog geen abonnement be taalde, dit gelijk tedoen. Het jaarabonnement 1976 is 30, derhalve per haUjaar 15,en per kwartaal 7,50. On^ giro nr. is 16 79 30 en ons bankr. bij de Rabo Bank te Middelharnis 3420.01.108. Bij voorbaat hartelijk dank; Adm. Eilanden-Nieuws Volgende week zal ons blad maar één keer kunnen verschijnen. I.v.m. de vrije tweede Paasdag is het ons niet mogelijk tijdig een nummer voor a.s. dinsdag ge reed te hebben. De eerstvolgende krant verschijnt derhalve op vrij dag 23 april a.s. Dir. Eilanden-Nieuws. De geregistreerde arbeidsreserve is na een maandenlange stijging in de maart maand teruggelopen van 512 naar 435 nanl. werklozen. In procenten uitgedrukt betekent dat een daling van 6,3 naar 5,3"/o van de mnl. beroepsbevolking (in Oud Beijerland bedraagt dat percen tage 1,7 en in Spijkenisse 2,3). De onderverdeling luidt als volgt: bou-vïrvakarbeiders 163, metaalbewerkers 41, landbouwpersoneel 51, handelsper soneel 8, transportpersoneel 53, kan toorpersoneel 12, losse arbeiders 42, overige beroepen 65. Onder de 435 mnl. werklozen bevinden zich 26 jongeren beneden de 18 jaar. Vrouwen Het aantal vrl. werklozen daalde in maart van 68 naar 65, waaronder 12 be neden de 18 jaar. De onderverdeling is als volgt: Winkelbedienden 6, kantoor personeel 18, huishoudelijk personeel 1, overigen 40. MIDDELHARNIS Opbrengst collecte Hartstichting. De gehouden coUecte ten bate van de Nederl. Hartstichting heeft in onder staande dorpen de volgende opbrengst gekregen: Sommelsdijk 3220,93, Middelharnis 5252,05, een totaal derhalve van 8472,98; ruim 1200,— méér dan vorig jaar. Gevers en collectanten heel bij zonder bedankt voor dit geweldige re sultaat. (De collecte organisatrice) MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Simavi-collecte: De in Middelharnis en Sommelsdijk gehouden Simavi col lecte heeft 4.501,30 opgebracht. Harte lijk dank aan ieder die daaraan mee hielp, vooral ook aan de bewoners van het rusthuis „de Goede Ree" die in hun thuis de collecte zelf verzorgden en 131,bij elkaar brachten! DIRKSLAND Maandag 5 april 1976 kwamen, op ini- atief van enkele dames, een'aantal da mes en heren bijeen in de recreatiezaal in „Vroonlande", om met elkaar te spre ken over de oprichting van een zang vereniging. De belangstelling was groot en on der de eminente leiding van de heer Guionard werden (figuurlijk dan) spij kers met koppen geslagen. 't Was een verheugend feit dat op de medewerking van een 30 „man" kon worden gerekend; een voorlopig bestuur kon worden samengesteld. Van de aanwezigheid van detoekom- stige dirigent, de heer Zuidgeest, kon de vergadering waardevolle adviezen in ontvangst nemen. Een voorlopig bestuur werd gevormd. De functies moeten nog worden ver deeld en zo verliep deze oprichtings vergadering op een zeer prettige wijze. Hét ligt in de bedoeling dat in sep tember a.s. gestart wordt met het hou den van repetities. Gelukkig is door de Sommelsdijk heeft een primeur! De eerste snorfiets werd door firma Joh. Groenendijk te Sommelsdijk verkocht aan de heer Willem Sluij te Middelhar nis. De eigenlijke datum van verkoop is gesteld op 5 mei aanstaande, maar het is heel anders gegaan, dan de minister heeft vastgesteld. Dat zit zo! WiUem Sluij heeft jaren lang op zijn brommertje gereden. Hij was er gelukkig mee, want hij was al tijd en overal waar hij wilde zijn, tot dat de valhelm verplicht werd gesteld. Die zijn er in alle kleuren en soorten maar niet in alle maten, en dat gaf Wil lem hoofdbrekens. Hij kwam tenslotte bij de kantonrechter terecht en dat zin- de hem geenszins. Hij betaalde de boe te, want het recht kent geen pardon. Men houdt ook geen rekening met de enkeling en Willem moest zijn fiets uit de schuur halen. Dat ging even goed, maar tegenwind is ook niet alles. Het werd een teleur stelling, maar gelukkig werd de snor fiets geïntroduceerd en Wülem stapte onmiddellijk naar firma Groenendijk, die wel begrip had voor zijn moeilijk heden, die groter waren dan men zou denken. Firma Groenendijk heeft alle moeite gedaan om de snorder te krijgen en dat is voortijdig gelukt en WUlem kon maandag zijn nieuwe bezit afhalen. Nie mand kan gelukkiger zijn dan hij. Het is een prachtfiets. De nachtmerrie van Willem Sluij met de eerste snorfiets! de valhelm is voorbij. „Ach, ik heb niet zo'n haast. Hij rijdt 1 op veertig of vijftig. Hij geeft niet om wind, want hij blijft 20 km. per uur rijden, ook bij een stormpje. Voor mij is het een aantrekkelijke fiets", zegt Willem ervan; ik fiets graag door de polders bij mooi weer en nu word ik daarvan niet meer moe. Ik heb hem eerst verzekerd, want anders zit je soms weer in de boot. De verzekeringsagent wist er nog niet direkt raad mee, maar dat zoekt hij wel uit. Ik rij op een snor fiets en daar kan de minister niets aan doen, begrijp je wel?" vertelde Willem. De snorfiets heeft bijna hetzelfde ge wicht als de brommer. De geluidshinder is aanzienlijk geringer en 't is een milieu vriendelijk vervoermiddel in de i^ij van vervuilers. Hij is niet goedkoper dan de gewone bromfiets, maar wel is te ver wachten, dat hij minder onderhouds kosten vergt. Hij loopt op benzine en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er mettertijd een elektrisch snorfiets komt, die waarschijnlijk nog minder geluids hinder veroorzaakt. Verwacht kan ook worden, dat da mes, die hun kapsel ontzien de snorfiets zullen gaan gebruiken. In ieder geval snort Willem nu als eerste over de Flakkeese wegen! NIEUWE TONGE De afd. Nieuwe Tonge van Veilig Ver keer Nederland houdt a.s. vrijdagavond, 23 april, haar traditionele jaarlijkse ver keersquiz. Daarin nemen de plaatselijke verenigingen het tegen elkaar op, en vrijdag zijn dat de Zangver. „Apollo", de Schietver. „Fiakkee", de Ruitersport- ver. „de vrije teugel", de voetbalver. N.T.V.V., de E.H.B.O. ver., Gymver. S.S. S., Jeugdvakantie Werkgroep en de Vrijwillige brandweerkorpsen van Nieu we Tonge en Sommelsdijk. De leiding berust bij. dhr. P. van Gent te Dordrecht. Aanvang uur (zaal open 7.30 uur) in „®ns Dorpshuis". Burg. van Es heeft zich bereid verklaard de uit slag bekend te maken en de wisselbeker en andere prijzen uit te reiken. aanwezigheid van een piano alles com pleet en spontaan in aangename en ge zellige sfeer met de zang een aanvan te maken. In de week van 19 - 25 april wordt er door de SAKOR wederom een beroep gedaan op de Nederlandse bevolking, om via een nationale koUekte, de kinderbe scherming de jeugd welzijnszorg te steunen. De Nederlandse kinderbescherming biedt aan duizenden kinderen en jeug digen in ons land de zo nodige opvang wanneer dit in een normale gezinssitua tie niet mogelijk is. Tevens biedt zij hulp en begeleiding aan de jeugd, maar ook aan de ouders, wanneer er in de opvoeding iets dreigt 'mis te gaan of reeds is stuk gelopen. Naast de overheidssubsidie blijft uw financiële steun, in deze tijd misschien meer dan ook, een noodzaak. De vele vernieuwingen en verande ringen op het gebied opvang en bege leiding brengen dikwijls extra hoge kosten mee. Maar ook waar het levensgeluk van het kind centraal staat zijn er altijd weer uitgaven, onvoorzien doch dubbel noodzakelijk. Steun de Nederlandse kinderbescher ming in haar vaak moeilijke taak om de jeugd waarvoor zij klaar staat, de no dige hulp zo goed mogelijk te bieden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1