EIIAIIDEn niEUWS Verkeersinformatie in Nederland Nieuifirs Groitfader vertelt DE HEILAND ZINGT 2e blad Dinsdag 13 april 1976 No. 4480 1. Waarom verkeersinforma.tie? n. Wie verzorgt verkeersinformatie? ra. Wie geeft verkeersinformatie IV. Geografische benamingen Interpretatie van Verkeersinformatie EXAMENS MUZIEKSCHOOL uit de kerken PREDIKBEURTEN ZEELAND DAMMEN DENK EN ZET Informatieve avond met veel wensen van de Sint-Annalandse bevolking Drs. P. Bukman kanidaat voorzitter Landbouwschap (Matth. 26 30). De Heiland zingt, 'de nacht valt om Hem heen, de nacht van maaltijd en verraad. Hij weet W'Eut er te kamen staat, Wie peilt als Hij de duisternis vain 't lijden dat aanstaande is? Nog zijn de jongeren om Hem heen Maar straks staat Hij geheel alleen. De Heiiand zingt, het p'Eiaslam lag geslacht Hij heeft geproefd de bittere saus, het ongezuurde brood, Wie proeft als Hij de bittere levensnood waarin Zijn volk het boindsvolk ligt verzonken In tirannie van Satan vastgeklonken? Die het wil voeren naar een eeuw'ge slavernij, Wie kan dat weten zoals Hij? De Heiland zingt, God geeft Hem kracht en moed, Hij stort Zich in het lijden. Hij zal Zijn volk bevrijden! Laat Bruidskerk dan 'de liederen HaUels schallen van lof en dank, looft Hem met vreugdepsalmen! Gij zijt verlost uit zonde en dood. Want Gods ontfermingen zijn groot! Lanerta. VEBVOLGVERHAAL Onderzoeken hebben aangetoond, dat de weggebruiker duidelijk behoefte heeft aan goede verkeersinformatie. Hij wordt gewaarschuwd voor mogelijk plotseling optredende gevaarlijke ver keerssituaties en kan daarnaar hande len. De verkeersinformatie heeft een aangepast weggedrag en een daarmee gepaard gaande positieve invloed op de verkeersveiligheid, alsmede een vlottere doorstroming van het verkeer en een beter benutten van de beschikbare ca paciteit van het wegennet tot gevolg. De bronnen voor de verkeersinforma tiedienst zijn de Politie, ANWB, Rijks waterstaat en KNMI. De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie te Driebergen surveilleert op meer dan 1000 (van de 2000) km. autosnelweg en meldt de filevorming en de maatregelen om het verkeer weer te laten doorstromen. De wegenwacht van de ANWB pa trouilleert langs praktisch alle autosnel wegen en vele autowegen en meldt mist en gladheid. Kantonniers, brug- en sluiswachters van Rijkswaterstaat verstrekken infor maties over wegwerkzaamheden, als ook mist en gladheid. Het KNMI geeft waarschuwingen en verwachtingen met betrekking tot de rij omstandigheden als gevolg van het weer. De verkregen informaties worden tot één bericht verwerkt en aan de Radio nieuwsdienst van het ANP doorgegeven. De wegenbouw zal volgens de huidige plannen achterbUjven bij de groei van het wagenpark. De behoefte aan ver keersinformatie wordt hiermede steeds groter. Venkeersinformatie wordt uitgezon den aan het eind van de uitzendingen van de Radionieuwsdienst ANP op alle Hilversumse zenders, mét het zwaarte punt op Hilversum 3. Op deze zender kan ieder uur ver keersinformatie worden uitgezonden, ook 's nachts. Bovendien kan op Hilver sum 3 het programma tussen de nieuws uitzendingen worden onderbroken voor zeer dringende verkeersinformatie. Dagelijks kunnen in de NOS-mede- delingenrubriek van 17.55 tot 18.00 uur berichten worden uitgezonden over vooraf bekende wegsituaties, waarbij vertraging kan optreden, alsmede te verwachten verkeersstoringen door grote, veel publiek trekkende evene menten (b.v. TT-races Assen) met even tuele omleidingsroutes. Het NOS-joumaal geeft in beperkte mate verkeersinformatie. De telefonische nieuwsdienst van het ANP neemt eveneens de verkeersinfor- matieberichten op. De tekst wordt in principe elk uur aangepast. Dag en nacht kan men hiervoor terecht op het nummer 06222 - 333. De ANWB geeft tenslotte individuele verkeersinformatie aan het pubUek. Op het nummer (070) 26 44 55 kan men dag en nacht de ANWB verkeersinformatie dienst bereiken. Ook over de toestand van de doorgaande Europese wegen kan men hier informatie krijgen. In de berichten van de verkeersinfor matiedienst worden met betrekking tot de berichten over mist en gladheid een aantal benamingen gebruikt om een meer of minder groot gedeelte van ons land aan te duiden. Teneinde duidelijkheid te verschaffen omtrent de betekenis van deze bena mingen die het KNMI ook gebruikt voor de weersverwachtingen, volgt onder staand een overzicht. Noorden Groningen, Friesland, Dren the, N.O.-Polder, Kop van Over ijssel, Kop van Noord-Holland. Zuiden Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Westen Noord- en Zuid-Holland, Zeeland. Oosten Twenthe, Achterhoek, Oost- Veluwe, Oost-Betuwe en Salland. Noordoosten Groningen, Drenthe (uitgezonderd Z.W.-Drenthe). Zuidoosten Limburg en Oostelijk Noord-Brabant. Zuidwesten Zeeland, Westelijk Noord -Brabant en de ZuidhoUandse eilanden. Noordwesten Kop van Noord-Hol land, grote Waddeneilanden, N. W.-Friesland. Kustprovincies Groningen, Friesland, Noord- en Zuid-Holland en Zee land. Midden Utrecht, West-Veluwe, West- Betuwe en Flevoland. Er wordt door de samenwerkende partners gestreefd naar optimaal be trouwbare informatie. Door het wisselvallige Nederlandse weer, door het ingrijpen van instanties ter bestrijding van gladheid, door ge troffen verkeersmaatregelen en onge vallen kan een situatie zich snel wijzi gen. De weggebruiker dient er dan ook re kening mee te houden dat de verkeers informatie steeds berust op een mo mentopname van de toestand op de doorgaande wegen. (MIDDELHARNIS De landelijke amateurexamiens voor muziek miotgen zich in een siteeds groei- en'de belanigstelling veilheugen. De Muziekschool Goeree-Overflakkee had afgelopen jaar niet minder dan zes tig leerlingen voor dit evenement opge leid en zaterdag 10 april igonsde het Diakhuus en het 'Sitoeliusihuis van 's morgens tien tot 's middags vijf uiur van de met zorg ingestudeerde etudien, voor- dradhtstukiken, toonladders en drieklan ken en van de stemmen van solvèges zingende candidaten. Ook aan de theorie werd veel aan- dadht 'besteed en het toleek duidelijk dat deze volgens richtlijnen van de Rijksinspectie voor het Muziekotnderwijs onderworpen exajnen's, een belangrijke stimulans vormen tot ibeter muziek ma ken. Het examen dat werd afgenomen door de heren F. Roozendaal (Amsterdam) K. Angelier, (Den Haag) E. de Jong, G. van Driesten en R. v. d. Laan (Rotter- dam) had een vlot verloop, mede dank zij de organisatrice Mevr. M. Schol en haar assistenten. De geslaagden zijn: AKkordeon ele mentair: Ineike Kievit; Betty Schol en Ellie V. d. Ham. Akkordeon A: Elle Kloet, Woudie Wielaard, Digena Lonlkhuizen, Karin v. d. Wijden. Akkordeon B: Marjo Knöps. Alt blokfluit A: Anneke Schraven- deel, Le o van 't Geloof, Sarie Verol- me, Hedwig Verhoef en Joline Dogte- roim. Electronisch orgel Elementair: TrmM Boeter, Anja Smeets, Diana v. d. Put, Marjon Rosntolen, Frank en Rick Ny- man, Wim Visibeen, Jeannetté de Vlug!t, Marjo Taaie, Nellie de Waard, Ria Hoek Ankie van Oudenaarden, Dlhr. A. J. Smeets. Electronisch orgel A: Jon van Bok- horst, Gerard de Wit, Wim Dekkers. Gitaar elementair: Pieter Boeter, An ne Nipius, Inge v. d. Wetering, Hannie Hameeteman, Magda v. d. Berige, Mary van Es en Rudi Burm. Gitaar A: Corrie de Groot, Marianna Malipaard, Ghristien de Groote en Wil- ma 'de Graaf. Melodica elementair: Klaas v. de Ma- rel. Sopraan blokfluit elementair: Janet Vijifihuizen, Annette v. d., Wekke. Ike Wiegel, Corinne Meeuiws, Arnoud v. d. Wijngaard, EUan Pollen, Ernst Verhoef, Heleen Boeter, Nella Blok, Anne Frank, Corine Groenendijk en Antonio Meeuw seri. NED. HBRV. KERK Beroepen te Bennekoon, Kinderdijk en Voorthuizen J. Mouthaan te Wilsum. Wijk bij Heusden en Zwartebroek J. v. Rossem te Meeiuiwen. Strijen L. Zwa- neniburg te Huizen. Waddinxveeri A. den Hartoi^ te Woudenberg. Ellbrug en Vreeswijk J. Kruyt te Wierden. Aangenomen naar: Bunschoten B. Schroten, te Langerak. Bedankt voor Oldetoroek G. H. van Kooten te Delft. Mastenbroek: Wegens vertrek naar Wilnis, nam ds. A. Janssens' (voorheen te SteÜendam) afscheid rnet 1 Cor. 3 7. Wilnis: 'Na bevestiging door zijn voorganger ds. P. Droo^rs 'thans te Bo degraven met Markus 4 3, deed ds. A. Janssens, gekomen van Mastenbroek, intrede met Johannes 16 33lb. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijswijk J. v. d. Meulen! te Sneek. Woudeniberg J. Sytsma te Avereest. Zandivoort P. v. Hal te Ze venhuizen. Middelburg L. Zwaan te Enkhuizen. Werkendam T. Ausmia te Monster. Drachten G. Brouwer te Sche- veningen. Aangenomen naar Nieuwleusen P. Steenhuis te Enschede. Bedankt voor: Rotterdam J. Baayens te Kampen. Soest L. v. 'd. Veer te Oos- terwolde. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Zutphen en Vlissingen B. Kamphuis kand. te Kampen, Spaiken- burg S. Onossenl te Hooigkerk. Axel H. Venhuizen te Ede. Bergentheim en Ure terp A. V. d. Heuvel te 't Harde. Har- dinxveld (b.v.) P. Bustra kand. te Luje- berd. Aangenomen naar Gramsbergen H. Bouwfkamp kand. te Groningen. Bedankt voor: Ro'tterdam A. Kooy te Enschede. Bellen, Ferwerd, Haulerwijik, Kantens, Leerdam, Lutten, Marknesse, Opende en] Rozenlburig kand. H. Bouw- kam.p te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Vineland J. Westerink te Nunspeet. Rijnsibiirg J. Westerink te Nunspeet. Bedankt voor Emmteloord J. 'Carlier te Leiden. Maassluis P. Beeikhms te Noor- deloos. GEREF. GEMESINTEN Beroepen te Eindhoven L. Blok te Ca- pelle aan de IJssel. SiO'Ux 'Center M. Mondria te Waardenbiurg. Katwijk A. Vergunst te Veen. Zeist D. Hakkenberg te Lisse. Bedankt voor Hilversum en St. An- nalan'd J. Koster te Bameveld. Middel burg en Zaandam R. Bogaard te Lei den. OUD GEREF. GEMEEiNTËN Beroepen te Eihenien J. v. Prooyen te Staivenisse. GEREF. 'GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Beek-Uddel A. Wink te Veenendaal. VRIJDAG 16 APRIL (Goede Vrijdagavond) ST. ANNALAND Herv. Kerk 19.30 uur (half adht) ds. J. Codée 'Ger. Gem. sav. 19.30 uur lezen Ger. Gem. in Nied. sav. 7 uur lezen. NIEUWERKERK Herv. Kerk n.m. 7 u. ■ds. W. J. Ko'lkert, bed. H.A. Geref. Kerk (N'kerk-O'land) nam. 7 uur ds. J. Keizer, Zierikzee Gèr. "Gem. nm. 7.30 uur lezen Ger. Gem., in Ned. nam. 7.30 uur lezen. DIENSTEN HERV. GEMEENTEOSr VRIJDAG 16 APRIL (Goede Vrijdag) THOLEIN 7 uur ds. A. de Reuver. POORTVLIET 7 uur ds. G. H. Abma. SCHERPENISSE 7 uur -ds. J. itovius, Dordrecht. ST. MAARTENSDIJK 7.30 uur ds. J. Blom. ST'AVENISSE 7.30 uur ds. A. Baars, Papendredht. ST. AflSTNALAND 7.30 uur ds. J. Codée. OUD VOSSEMEER 7.30 uur ds. G. J. Voortman. ST. PHILIPSLANID 7 uur ds. H. Har- kema. Sopraan blokfluit A: Sandra Ebeln, Hans V. 'd. Veen, Anja 'Smeets, Peter V. d. Boogert en Nanette de Mian. De geslaagden werden opgeleid door mevr. Cdbi Bom, Meivr. Oecilla Ver donk, Mej. Joke van Rossum, 'dhr. Wim Keizer en dhr. Jan C. Verdorik. POORTVLIET Teveel alcohol. Op 13 dec. j.l. werd P. A. A. door de poUtie ondervraagd naar zijn rijgedrag met een auto. Hij bleek teveel alcohol te heblben gebruikt. Zijn promillage was 2.30. De politie rechter te Middelburg strafte hem hier voor met 2 weken onivoo'rwaardelijke gevangenisstraf en een jaar niet rijden. Voor 'het weigeren van het nemen van een bloedproef en het rijden onder invl'Oe'd werd L. M. de W. bestraft met 9 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid waarvan 4 maanden voor waardelijk. DIRKSLAND - MELISSAiNT - HERKINGEN Ophalen huisvuil. I.v.m. Goede Vrij- 'dag 16 'april wordt het huisvuil in Her- kingen 'en Melissant 'Op woensdag 14 april 'Opgehaald i.p.v. op 'donderdag 15 april 'en in Diriksland op do'ndeïdaig 15 april i.p.v. vrij'dag 16 april. ff ff Uitslagen van maandag 5 april Afd. I: H. Groenendijk KI. Vis IMl J. V. Hoorn KI. Vis 0—2 J. V. Hoorn ii A. Verobne 11 J. V. Es J. Smalheer 0^-2 Afd. Il: A. Joogejan A. Knape 11 G. Noteboom L. v. d. Stad 2^-0 Afd. IV: J. V. d. Kooy C. Spee 0—2 OUDE TONGE Verloren en gevonden voorwerpen. Verloren: Blauwe knipportemonnee inh. 30,^-. 'Blauw kinderjack met ro de strepen. Gouden schakelarmtoand, waaraan gouden yijfje, jongenskopje en sterrenbeeld. Ring met sleutelhanger „Ford" met huis- enl autosleutels. Ring met 7 a 8 sleutels. Kopie 'kentekenbewijs deel III „Fiat" 56-DH-85. Zilveren scha- kelarmban'd raet plaatje. 'Groene 'da mesfiets, met 'handremmen en versnel ling. Een paar zwarte instappers (jon gens) maat 34. Shawl, kleur zwart met 'blauwe en oranje strepen. Zwarte por temonnee inh. 250,1Herenhorloge merk Staal. Een witte gymsch'Oen „Adi das". Deksel met zeil v-an 2 wieUge aan- hangwaigen. Korthari'ge Duitsestaander, 'bruine kop en staart, bruin met witte vlekken. 'Groene damesfiets merk „Vrij buiter" sport. Slinger van kipwagen. Da mesfiets roodbruin m^erk „Union". Witte kindertrui en zwarte ceintuur. Zwarte herenïiets „Bienzo". Licthgroene dames fiets. Huissleutel en 2 auto-sleutels W 1265, FT 213. Bruinlederen dameshand- scho'en. Twee zwarte honden (teefs) 1 bouvier met lange oren, 1 met witte 'bef. Rode nylon want (Unks). Rode dames fiets met versnelling en handrenHnen merk „Benzo" supersport. Oranje want (rechts). Chroom 'damespolshorloge „Sei ko". Vouwfiets. Donkerblauw kinder- sdhoentje maat 22. Korte regenjas' met rits (ruit, igroen en rood oranje). Witte laarsjes waaraan schaatsen. Zwart le deren portemonnee inh. 25,|i. Bos sleutels waaronder voor Peugeot ongev. 6 stuks. Bruine „Cocker Spaniel" (reu) 1 jaar oud roepnaam „SAN". Bruine suède want. Muziekmap, met stukjes muziek. Twee rollen gaas. Bos sleutels', met sleutelhan'ger „Booi". Bloedkoralen kettinkje met 'gouden slot. Aardrij'ks- kunde boekje met schrift. Zilveren ket ting met miintstuk „Nieuw Guinea". Lens fototoestel .merk „Mamya". Plas tic kinderportemonnee inh. 2,50. Gou den! sterrenbeeld (Weeigschaal). Blauw- kleurige wollen ceintuijr. Een paar zwarte voetbalschoenen maat 4041. Twee werphengels 'en molen. Jute tas met boekje en nachthemd. Bruine por temonnee inh. 1 'bankbiljet 25,en 'kleingeld. Ben bankbiljet ad 100, Gevonden: Een fietssleutel. een lips- sleutel, een zonnebril, een huissleutel, een hondenkettin'g, een gymschoen maat 30, een! damesfiets, een slagersmand, een kinderarmlb-an'dje, een 'herenpolshorloge, een zwarte shawl, een zwarte portemon nee, een zwart lederen 'dameshand schoen, een sleutel, een autosleutel, een reigenjas, twee autosleutels, een pols horloge, 'een rode "want (gebreid), een damesfiets met versnelling, een bank biljet, een doosje imet dia's verm. R.K. doopdienst, een huissleutel, een zakmes, een! zwarte dameshandsdhoen (links), een kinder trainingsjack, een heren pols horloge, een driewiüg kinderfietsje, een damesfiets, twee 'autosleutels, een stoel, een paar zwarte 'dameshandschoenen, een bruine 'drinkbeker, een houten slee, een 'gas-aansteker, een wit hondje met bruin 'kopje, een kinderhorloge, een zwarte 'herenfiets, een Duitse of Deense Dog. Inlidhtingenl alle werkdagen aan het Groepsb'Ureau 'der Rijkspolitie Voorstr. 13 te Oude Tonge van v.m. 09.00-12.00 uur en n.m. van 13.00-17.30 uur. In het Dorpshuis aan de Kloosterstr. te St. Annaland waren donderdagavond diverse afgevaardigden van nagenoeg alle verenigingen samengekomen om ge ïnformeerd te worden 'Over de gang van zaken' in de kern St. Annialand. Namens het Gemeentetoestuur voerde Burge- (Hieester J. E. van Boeijen het woord, waaruit 'duidelijk het beleid van bur gemeester en wethouders bleek. Na zijn toespraak werden de talrijke aanwezi- igen in de 'gelegenheid 'gesteld, ■vragen te stellen, waarvan gretig igebruik gemaakt werd. Reeds lang voldoet de huidige sporthal niet meer aan de 'daaraan te stellen eisen. (Men is 'dan ook hard toe aan een nieuwe sporthal, die naar alle waarsdhijnlij'kiheid tussen' het nieuwe scholenoomplex en 'de Hoenderweg zal verrijzen. Of dit oo'k een sporthal van allure zal worden, 'kon niet worden me- degedeeld. Hierover zal contact gezocht ■moeten worden met de Zeeuwse sport- raad. Tevens is er een 'grote toehoefte aan een goede zwemigelegenheid in St. An naland, 'daar het zwemmen in het toui- tenwater 'gevaarlijk 'kan zijn. Burge meester Van Boeijten haakte hierop in met 'de mededeling, dat er lop Tholen twee zwemib'aden zijn nameUjk één in Tholen zelf en één in St. Maartensdijk, hetgeen voor een igemeente als Tholen ruim voldoeride is. Hij vergeleek de ge meente Waddinxrveen met zeventiendui zend inwoners, die ook beschikt over zegge slechts één ziwemlbad. Men was dan 'Ook zeer teleurgesteld over het feit, dat 'de 'grote 'kern St. Annaland niet in de natoije toekomst over een zo broodno dig zwembad zal 'kunnen beschikken. Van de zijde van de E.H.B.O. was er een verozek, of de plaatselijke afdeling moigelijk 'bij het rampenfonds zou 'kun nen worden ingeschakeld, hetgeen nader toezien zou kunnen worden. De Sint- Annalanders gingen na deze informa- tiave av'ond wel enigszins; teleurgesteld weer naar huis. Het is echter te hopen', 'dat van gemeentewege zoveel mo'gelijk teigemoet gekomen zal worden aan die wensen, die er in St. Annaland leven en waarvan -men in deze 'kern met toelang stelling 'uitziet naar de vervulling hier van! OUD VOSSEMEER Aanrijding berecht. Wegens schuld aan een' ernstige aanrijding op 8 no vember j.l. werd A. M. van E. door de politierechter te Middelburg veroor deeld tot 200,— 'boete. Van E. had met zijn auto op een 'kruising 'geen voorramg gegeven laan een andere auto Bij de botsing werden toen 'de 'bestuur ders vrij ernstig gewond en beide auto's vernield.. STAD AAiN 'T HARINGVLIET Ophalen huisvuil. Op Goede Vrijdag 16 april wordt er 'géén huisivuil opge haald. Dit zal in de plaats daarvan op donderdag 15 april n.m. ges'chieden. THOLEN Kerkdiensten Ten Anker. Woensdag 14 april te 6.45 uur ds. Van der Stoel. Woensdag 21 april t e6.45 uur ds. H. 'Harkema. Kerkelijke collecten. De in de Ned. Herv. Kerk gehou'den collecte voor het Bouwfonds 'heeft 624,opgebracht, die voor de verwarming 725,^-* en voor het Varjaringsfonds 133,De gewone collecte brachten in maart 3500,— op. Radio-opname E.O. Zangavond. In de 'goed gevulde Herv. Kerk werd door de Evangelische Omroep een radio op- 'name gemaakt 'van een zangavond waar aan meewerkten Ohr. Gem. Koor uit Tholen, Chr. Gem. Koor VZOS uit St. Maartensdijk, Chr. Gem. Koor Oud Vos- semeer, Ohr. Ger. Koor Crescendo uit Poortvliet, Hervormde Kerkkoor uit Fij- naart, Chr. Gem. 'Koor Com nu met Sang uit Willemstad 'en bariton Paul Hofstede en organist Frans v;an Tilburg De heer J. v. d. Driest had 'de gehele leiding van koor en sarnenzang. Ds. A. de Reuver hield een meditatie naar aanleiding van 'de tekst ..En Jezus zweeig stil". De 'opnamen worden! uitgezonden op maandag 17 mei en misschien ook nog 'Op zaterdag 15 of 22 mei. Collecte. De te Tholen gehouden col lecte vo'or de Hartstichting heeft 3274- opgabradht. 'De voorzitters van de zes in het Land 'bouwschap samenwerkende organisaties 'hebben zich uitvoerig beraden over de regeling van 'het voorzitterschap vanaf de nieuwe zittingsperiode, ingaande 1 mei 1976, waarin de'heer Knottnerus niet terugkeert. De zes voorzitters hebto'en nog eens'uitdrukkelijk de in 1967 door des zes organisaties opgestelde verkla ring bevestigd. Zij willen aan het Land bouwschap als centraal orgaan van over leg en saimenwerking maximaal inhoud geven. Zij blijven! streven naar e^n krach tige 'gezamenlijke belangenbehartiging voor allen die in de land- en tuinbouw werkzaam zijn. In 'het kader van de intensieve samen werking in 'het Landbouwschap zal het vo'orzittersch'ap bij elke nieuwe twee jaarlijkse zittingsperiode bij toerbeurt worden vervuld 'door de voorzitter van een der drie Centrale Landbouw Orga nisaties. In het kader van 'dit rouleringssysteem is, na rijp beraad, overeengekomen aan het bestuur voor te stellen een vaste volgorde aan te houden. Vol'gens dat voorstel zal, nadat de voorzitter van 'het KNLC 'het Landbouw schap heeft voorgezeten, in de volgen de zittingsperiode de voorziter van de NCBTB, de heer drs. P. Bukman, het Landbouwschap voorzitten, terwijl in de daarna volgende zittingsperiode de voorzitter van de -KNBTB 'het voorzit terschap van het Landbouwschap zal vervullen. 'In de daarop volgende zittingsperiode zal volgens het overeengekomen rou leringssysteem de voorzitter van het KNLC als voorzitter van het Land- 'bouwsohap optreden. door Jan Knape M.Z3i. 34 EEN HOOFDSTUK UIT DE GESCHIEDEN^ VAN DE ARMEN ZORG OP HET EILAND. „eigen je niks toe wat je niet toekomt wees toch verzichtig, Frans, vergis je eige niet." 'Chieltje Cooper was milder,: op een keer zei 'hij„ik hawe 't zelfde weggetje miOtte gaen. Aol die Ibetoomimemissen' fcomme van het Opperwezen. Hie zal je d'r wel van verlosse op Zien tied En Kees had er aan toegevoe'gd: „de Duuvel maakt het een miens nie moe lijk, as 'n, je al in z'n macht heit: dan spandeert 'n igeen moeite oneer an je..." 'En zo is Frans 'bekomimerd door het leven igegaan. Maar toen de baas zo vriendelijk voor hem was eei hij toch teigen Kees: „Onze Lieven Heere hei m'n niet vergeteiWant toen de 'baas in formeerde bii Frans hoeveel ondersteu ning hij van het Armbestuxir kreeg en Frans vertelde: „vxiuf iguldens, ik bin d'r 'de 'koning te riek mee, 'ha 'k teigen de Boekhouder gezeit," viel de boer ruw uit: „Joe bint 'ge'k! 'Eh dan die lui mar potte!"Hij had nog veel lelijke woorden gezegd zodat Frans zei: „Foei, 'bae'S, aukke diengen 'mag j'e niet zeg- ^eEn de 'baas: „het binne schoaiers! De baas had gezegd: „je hoar" nog wel es va, -m'n, Frans. En dat was gebeurd. Regelmati'g kreeg Frans een „kwartje tarwe mee" van hem, zodat-ie bij de bakker kon „meikkeri". En Stoffel, de voorman, .bracht nu en dan een korfje aardappelen en in 'het najaar een paar soepkaarten. Op Nieuwjaarsdag kwam de iboer „een kan" brandewijn brengen, want 'hij 'wist, 'dat Frans graag een biorreltje luste. Frans was 'daar erg blij mee. Hij zei wel: „dat mo'S je noe toch niet 'd'Oeë, baes, ik bin d'r verlege mee." Dan ladhte de baas: „'t is niet voor de verkes gebrouwe". En daar was Frans het mee eens, want de Apostel had zelfs de wijn aanbevolen tot igebruik ;als zijnde 'goed voor de maag. AUeen het gebruik van jenever keurde Frans sterk af, want dat werd door de 'kaaigasten vaak on matig veel gebruikt En nu was Frans dood. Hij was maar een paar 'dagen ziek 'geweest. Kees was 'bij zijn sterfbed 'geroepen door een buiir- vrouw, die 'hem bad opgepast. JVlaar Frans was al 'buiten 'kennis toen' Kees zijn koude hand .vatte en vroeg: „hoe gaet het, broertje?" Kees had wel een uur lang ziwijgend bij het bed gezeten en toen kwam het einde nog onver wacht. De zieke sloeg de 'ogen op en er kwam een 'glimlach om zijn mond toen hij Kees herkende. Toen kwam hij over eind en riep: ,,waegen Israels 'en zijn ruiteren...". Hij viel terug in de kus sens en was doodKees zei er van tegen! mij: „hie heit 'de waegen gezieë en de vuurige paerden, die 'em fcwamme haele om naer 'den Hemel te briengen... Daer 'binne diengen om ons heen, die m'n noait zalle vatte...i... Een waegen heit z'n leven' op aerdie 'kepot gemaekt, een waegen heit 'n naer de hemelsche heerlijkheid 'gebrooht....... Me hawe mit een wonderlijk God te doeën. Hie zal d'r misschien z'n 'vrouw'e en z'n kind gewonde haweJae, dat ken!Me zalle in den Hemel mensen! ontmoete, die m'n 'd'r niet verwachte. En me zalle d'r mensen verwachte te viaden, die d'r niet 'binneDat is Gods' ivrie- madhtFrans is verlost. God heit 'em welgedaen. Me kenne 'em mit dank- toaerheid 'begraeve Dat hebben we gedaan. Het 'huisje van Frans was te klein oim do toegrafenis- gangers op te nemen. Dat was in die tijid bijna altij'd zo. De naaste familie was in het sterfhuis, de anderen wacht ten buiten. D'aar stond de lijkbaar al gereed met de dragers. Als het 'koud of regenachtig was stelden 'de buurtbewo ners hun huis besdhikbaar O'm er te wachten. En omdat Kees en ik slechts tot de kennissenkring behoorden hadden we een plaats 'gekregen! in een van de naastgelegen hmsjes. De 'Oude be woonster 'bediende ons met een bakje koffie, waaraan we eigenlijk geen be hoefte hadden, maar dat we uit be leefdheid aanvaardd'en. Het was niet mijn foedoehnig gweest om „te lieken te gaen", want mijn vele' werk liet het eigenlijk niet toe. iMaar Kees had aan- 'gedrongen, hij had gezegd: „Frans, is aoltoas zoa op je igeste'ld geweest. iEn 'daer zalle d'r toch niet veul weze, want de femielje is niet igroat, inkelt wat ne ven, veul kennissen had 'n niet" Een lange lijkstoet gaf in die tijd een zeker cachet aan een beigrafenis, er werd mee afgemeten de staat, die de 'Overledene in zijin omgeving had in genomen Zo zat ik 'dan naast Kees te wachten bij 'de buren op- 'de klok van half twaalf. In 'de kamer was het halfduister, want er waren lakens voor 'het raam geh'an- gen zoals 'dat in het dcxrp' behoorde te zijn. Hier en 'daar werd fluisterend ge sprokenDe klanken van de toren klok drongen tot ons door Ik zat naast Kees, hij had zijn hoge hoed zo hoog als een Meine kachel- 'Pij.p op zijn knie. Hij stootte mij er mee aan 'en vertelde: „d'r is igeen' dome nee. Frans mos van de Kerk mks hawe en 'de reden ervan heit in m'n noait ■wille zegge, hoewel ik hem 'dikkels z'n plicht in deze voorgehouwe hawe." Kees zelf nam met 'betrekking tot 'deze zaak een heel ander standpiint in. Vlak voor ons zat Frans z'n vroegere baas. Die hoorde ons 'gesprek, 'hij keerde zich naar" ons toe 'en zei 'grimmig: „'hie had nog geliek oak!Kees schiudde afkeurend zijn hoofd en begon uit te leggen: ,al binne 'd'r 'mar een paer van God's vO'lkje dan behoare m'n in de Kerk te foluuven. Want as je 'de Kerk verlaet 'wat komt er dan van 'de bediening van 'de Sacraonen- ten terecht? En .die binne deur onze Verlosser toch in'gesteld! En zoalang er nog van God's volkje in 'de Kerk binne bl-uuft het de Kerk. Want wat heit de Heiland gezeid: waer d'r twee of drie in Mien Naem vergaedert 'binne daer bin Ik .anwezig. En ik 'hawe d'r wel een zegentje vandaen meegekrage, oor. Want hoe hoart het? As je thuus komt 'dan dien je nog es nae te .kieken waer iden' domenee over .gepreekt heit. En je mot es naeleze wat er 'de oud-vaoders van gezeid hawe, 'Dat deej ik en m.'n vrou we'En tot 'de boer: „Jae, baes, zoa hoart hetDie lachte er om Kees zei nog tegen mij„Ik hawe Frans 'noait zoavaorre kenne kriegeEin dan bedroefd: „d'r binne d'r ongelokkig 'genog meer zoa Het was voor 'de fami.elie een moeilijk heid 'geweest. Men kon toch moeilijk de dominee vragen 'om 'de begrafenis te lei- 'den nu Frans' z'n hele leven lang geen enkel contact 'met de Kerk had geh'ad. De 'dominee zou het nochtans zeker wel gedaan hebben, want hij stond in het dorp 'bekend als een goedmoedig man... Piet de Molenaar had de familie „uit de war 'geholpen" met 'de to'ezegging, dat hij de leiding wel 'Op zich zou ne'men. Ik kan van Piet's leiding op het sterf huis uit 'de aard der zaak geen ver slag doen 'omidat ik er niet bij geweest ben. Ik weet alleen, dat een oude neef van Frans zei: „hie heit het dierbaer gedaen en goed 'gezeid waer het op stiengJae, Piet is een „gekende", oor!'Maar de Lijkebidder was van een andere mening: „'t was kletskoek, en hie wist .geen ende te vindenEn 't was aollemaele 't ouwe en 't eige wat 'n zei: Och, mocht het nog es komme te 'gebeurenEn wat zal d'r noe van deze onze erme vriend geworre weze?!" Kees was milder in zijn 'Oordeel, hoewel hij soms toch wel vinnig uit 'de hoek 'kon feome". Hij haalde deze keer ztjn sohou'ders 'goedmoedig .op en zei mee warig: „Ooh, zoa iets is Piet wel toever trouwd: hie hoart z'n eige graeg praete en hie 'heit kennis an de .schriften. Mar vorders wat za 'k er van zeigge? hie deelt .de plekken in de Hemel uut as een! ikoster de stoelen in de Keik. As 'n an Frans een plekje 'geeft, dan zal die zeker niet vooran komme te zitten. Me zalle 't an 't 'graf nog wel hoare, want daer zal 'n nog wel een en ander rippetereEn 'dat heeft Piet gedaan. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5