Rijwialhandal Fa. B. van Eek Zn. in nieuwe zaaic 200 jaar U.S.A. (4) 'I^:< Kindthha^eÈj^t MIDDELHARNIS: Rijwiel- en bromfietshandel fa. B. V. Eek Zn. heeft vrijdagmiddag haar nieuwe winkel op de Westdijk betrokken. Burgemeester van Es verleende aan die opening zijn daadwerkelijke medewerking, te vreden als hij was over het feit dat een pand dat al geruime tijd ongebruikt stond, weer een nieuwe toekomst kreeg. De winkel, tjokvol met fietsen. Op 24 oktober 1929 stortte een wereld ineen ik Franklin Delano Roosevelt wordt de president van de kleine man i^ „New Deal" het dichtst bij de oplossing van de crisis De grote-depressie Zwemmen in het Instructiebad van Middelharnis tijdens de PAASVAKANTIE Bejaardenmiddag Eenvoudig maar doeltreffend Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 9 april 1976 'De fa. van Eek heeft op enkele tien tallen meters afstand van haar nieuwe domicilie sinds een aantal jaren een verkoop- en reparatieruimte. Die zullen daar voorlopig .gevestigd blijven. In de nieuwe winkel (voorheen het toedrijf van bakker Arensiman) staat een flink assortiment fietsen en! brommers geëxposeerd, vanaf het een voudige kinderfietsje tot aan de inge nieuze sportfiets en van de eenvoudige tot en met de indrukwekkende brom mers. "Voorts een serie accessoires en valhelmen die noodzakelijkerwijs bij de broimimer zijn gaan behoren. We wensen de ondem€m.ende vader en zoon, en mevr. van Eek idie graag voor het winkelwerk te vinden is, alle succes toe. Black Thursday Zwarte Donder dag zo zal de 24fi oktober 1929 de ge- sdhiedenis ingaan. In de loop van de dag is de verkoop van aandelen op de New-Yorkse etEec- tenbeurs in Wall Street in een' dusda nige snelheid toegenomen', dat de ef fectenhandelaren in paniek raken. Zes makelaars vallen flauw. De dag eindiigt met een wanhopig gevecht van hyste risch tierende handelaren. De 24e okto ber zal pok het begin zijn van wat later genoemd zal worden „de crisis der 30er jaren". In één daig verliezen tientallen men sen al hun geld. Op die 24e oktober zijn 12,9 miljoen aandelen verhandeld te gen de normale dago^mzet van 6 a 7 mil joen' en op dinsdag 29 oktober stijigt de omzet maar liefst tot 16,4 miljoen. Maar nog is het meest idramatische moiment niet bereikt. De koersdahng zet zich voort tot in de zomer van 1932. Stond in 1918 de New York Times index voor industri ële fondsen op 245 en in augustus 1929 bij een hoo'gtepunt van speculatie-woe de op 44,9, in juli 1932 geeft deze index 58 aan Al spoedig worden de gevolgen over de hele wereld merifebaar. -Grote werk loosheid] alom. In '31 hadden in Engeland 3 imiljoen arbeiders geen werk. In dat zelfde jaar telde Duitsland 4,4 miljoen werklozen. In ons land met een inwo ner—aantal van 8,5 miljoen, was in de winter 19351936 het dieptepulit be reikt: er waren toen 630.000 werklozen. In Amerika iging het er nog slechter aan toe dan in Europa. De aanwas van werklozen was in 1932 groter dan in welk ander land ook en steeg in dat jaar tot 10 miljoen'. De uiffkeringen aan de gezinnen waar geen "werk was, wa ren niet hoog. In New York bedroeg de steun 2,39 dollar per gezin in ande re steden was dit bedrag 3 tot 5 dollar. In 1931 werden in (New York 95 mensen in gemeente-ziekenhuizen opgenomen, die 'direct door de hongerdood werden bedreigd. Hiervan stierven er 20; 143 mensen leden aan ondervoeding en me- disöhe hulp kwam voor 25 mensen te laat. Geeni wonder dat de bestrijding van de grote malaise dé ^grote inzet was bij de presidentsverkiezingen, in 1932. De zittende president Herbert Hoover, Republikein, moest het opnemen tegen Franklin Delano Roosevelt Democraat. Roosevelt won de verkiezingen. Hij kreeg 22.800.000 stemmen en Hoover 15.000.000. Niet in het minst heeft Roo sevelt zijn poplariteit te danken aan zijn optreden als gouverneur van de staat New York. Roosevelt was geen econoo'm. Hij had eenvoudige principes. Hij vond dat de economie menselijk 'moest zijn, billij'k en eerlijk. Niemand mocht armoede lij den 'Of worden verwaarloosd. Fatsoen- lij'ke methodes in al het zakendoienl 'wa ren voor hem een eerste vereiste. Van zichzelf zegt hij een beetje links van het centrum te staan. Zijn beroemd ge worden systeem tot bestrijding van werkloosheid, -bekend onder -de haaim „New Deal" voorzag niet alle in on- 'dersteuning van werklozen en 'boeren, maar creëerde 'O'Ok nieuwe werfcobjec- ten. Zo werd o.a. een begin gemaakt met het bouwen van een gigantische stuwdam in Tennessee Valley. -New Deal is niet dé to-tale oplossing geweest van het werklozenprobleem, maar wél kan gezegd worden, -dat Roosevelt met izijn po'litiek van sociale voorzie'ningen in een land van „ieder voor zich" iets -ge^ Zaterdag 10 april en 17 april. Goede Vrijdag -en 2e paasdag gesloten. Maanda® 12 april 9.30^—11.30 uur. Dinsdag 13, woiensdag 14, donderdag 15 en dinsdag 20 april vrijzwemmen alle leeftijden van 14.0»—16.30- uur. DinS'dag 13 en 20 april 'vrijZLwe-miman boven 16 jaar van 19.30—121.00 uur. Tarief: tot 16 jaar 0,75 - vanaf 16 jaar 1,50 per keer. Deskundig toezicht is altijd aanwezig, zodat u uw -kind rustig naar 'het zwem bad te Middelharnis toe kunt sturen. MIDDELHARNIS-'SOMM'ELSiD'IJK De N.C.V.B. afd. M''harnis-S',dijk no- idigt u weer hartelijk uit op dinsdag middag 13 april 'half drie in de Je-ugd- haven. We houden dan onze Paasmid- 'dag. De meditatie wordt verzorgd door ds. L. W. V. d. iMey, Ohr. Ger. predi kant te Middelharnis. Als 1 vervoer nodig hebt kunt u zich wenden tot mevr. C. Bienefelt ,tel. 3428, m-evr. E. Groenevel-d tel. 2773. DIRKSLAND -KoUékte Hartstichting. De fcollekte voor de Ned. Hartstichting heeft opge- ibracht 3.927,66. Gevers en kollektan- ten heel 'hartelijk 'dank. heel nieuws tot stand bracht. 'Geen wonder, dat Roosevelt onder de kleine :man meer aanhangers had dan onder de groot-industriëleri, of, zoals ihij ze noemde, de „eco'nomische realisten". Toch steeg de industriële productie in de Verenigde iStaten tussien 1932 en 1937 met meer dan 60%. Roosevelt was allerminst een revo lutionair. Hij was gewoon van huis uit een voo'rstander van een O'rth'odoxe fi nanciële politiek. Begrotingstekorien wa ren voor hem een igruwel. In 1937 trachtte 'hij 'het -overheidsbudget weer in evenwicht te brengen. Het aantal -werk lozen nam proimpt weer toe! In 1939 had Ameriik-a er nog pi. 9 miljoen. Maar de meest in het O'O-g lo-pende ac tiviteit was wel 'de hulp aan de mil joenen slachtoffers van -de crisis. In 1933 werd onder leiding van Harry Hopkins -de hulpverlening van Was hington uit 'Op gang -gebracht. In 1935 werd door 'het Congres een bedrag van IV2 milj-ard dollar toegewezen voor het „Works Progress Administation" (W.P. A.) tot aanwending van werk-oibjecten voor werkzaamheden van uiteenlopende professie. Enkele cijfers: WPA bouwde 2500 ziekenhxnzeh, 5900 scholen, 13.000 speelplaatsen en -gaf werk aan 8V2 mil joen -mensen, waaronder zelfs kunste naars en intellectuelen. Werfcverschaffin'g gaf slechts werk op korte termijn van 1/3 van het totaal ■aantal -werklozen. De „Social Security Act" 'werd in 1935 uitgevaardigd om verpaupering teigen te gaan. In 1936 werd Roosevelt met grote ■meerderheid herkozen. New Deal heeft - het zij nogmaals gezegd niet de op lossing gebracht, maar ondanks dat bracht het bij de „man-in-the-street" hoop en verwachting. Dankzij Roosevelts politiek kre-gen negers in Harlem, ikansen op „witte boorden banen!" idle vo-orheen niet voor hen waren weggelegd. De grote massa in de steden steunden deze machtige president en igaven hem. zelfs in de oor- lo'g voor de 3e keer hun fiat. Roosevelt gold als de vriend van 'de kleine man omdat deze in hem. erken ning vond en de bewustwo-rding 'kreeig dat zij machtig waren 'omidat zij met zo velen ivaren. (Nadruk verboden) Beste meisjes en jongens! Van -het vijftal raadsels voor de maand april wordt nu het tweede -geplaatst. Hier volgt het: APRIL-RAADSEL 2 1. Wie kon alleen maar wenen gaan bij 't horen kraaien van de haan? 2. Zeg jullie mij nu ras wie was de vader van Bar-Abbas? 3. Abraham had een neef, met wie hij later ruzie kree-g. 4. Wie 'heeft een weeskind aangenomen, dat als vorstin aan 't hofzou komen!? 5. Oudtijds was het sabbathdag nu volgt hij op de zaterdag. 6. Waar heeft Jezus voor "vier vertrouwden een zeer ernstige preek gehouden? (Markus 13) 7. Waar werd de jongste lieveling uit nood gele'gd als vondeling? 8. Wie verliet zijn ambtelijk leven 'om aan de wereld zich te 'geven? (2 Tim. 4). 9. Wie heeft verdiende straf ontvangen, en door zijn muildier opgehangen? 10. Het eerste wat God heeft gedaan, welk Bijibelboek wijst ons dat aan? Zoals jullie zien, worden 10 woorden gevraagd. Die woorden moeten jullie opschrijven. Daarna nemen jullie de beginletters van 'deze -wo'orden, en dan zien jullie de naam staan van de zo'n- dag vóór Pasen. Die naam schrij-ven jullie ook -op. 'Dit raadsel werd in-gezonden door M-a-- rijke van Dijke uit Zoetermeer. Toen de vorige keer over Marijke werd geschreven, lag zij in een sanato rium. Ik kan niet ze-ggen of zij nu -weer al thuis is mogen 'ko-men. Vriendelijk -bedankt, iMarij-ke! BRIEFWISSELING ■Johan van Zanten, Oude Tonge. Pijn, dat de raadsels riu niet zo moeilijk wa ren. Dan kunnen ze spoedig ge-maakt worden, en bij het inzenden ben! je er klaar voor. Vandaar dat je tot de eer ste inzenders behoorde. Ik snap wel dat je zusjes die avond al lang naar -bed waren. Een keertje kan dat eens om wat laat thuis te komen, maar het mag geen regel worden. Opgro'eiende kinde ren hebben de slaap net zo hard nodig als de boterhammen. De meeste kinde ren gaan véél te laat naar bed, en dan zijn ze de andere morgen maar half uitgeslap-eri. Dat zullen 'de meesters en juffrouwen op school wel goed mer ken. Martien de Vogel, Melissant. Ja, ja, nu herinner ik het me weer: aluin gebruik te de kapper vroeger, en nu misschien noig wel. Je 'hebt me haarfijn uitgelegd hoe je zjo'n -kristal kan maken. Het zal me niet verwonderen, als je ouder mag worden en -op een grotere school gaat, dat je dan je schei-kunde wel goed zal leren. Je -maakt nu al proeven van dat soort dingen. Met al die uitleg is je brief -groot geworden. Dan heb je nogal wat plaats nodig, hè? Peter van Rossum, Melissant. Toen je de brief schreef, was jij met je vader en moeder nog gezond; de rest had de -griep. iMisschien staan de zaken nu an- 'ders, namelijk dat de anderen beter zijn, en dat jullie nu de ziekte te pakken hebben. Ik hoo'p van niet. Ik kon -goed merken dat jij nog 'gezond was, want het is een lange brief 'geworden'. Wat je schreef over het zaad is helemaal waar: Er wordt veel zaad gestrooid, 'geestelijk zaad dan. 'En zoals op het land, moet dat zaad in het hart ook ontkiemen, want anders is er geen vrucht. Dat ontkiem-en kan de grote Landm,an, dat is de Heere. Hij kan alles zegenen tot de eer van Zijn Naam. Klazina de Vogel, Melissant. Je schrijft maar liefst twee volle ikanten! In het kO'rt -moeit ik hierop antwoorden. Die bo-ek-en ken ik niet. Misschien be grijp je wel dat ik geen kinderboeken meer lees, in elk 'geval niet aanschaf. Die versiering leek wel op fijn ge stampte muisjes, die op het 'broo'd wor d-en gegeten, en dat was 'Op het papier geplakt. Hoe 'ging het op de klasseavond 'gisteren? Was je laat thuis? Gefelici teerd met diploma B. Probeer je nu no'g verder te gaan? Neen, ik heb 'geenl 'griep gehad. Anne van Rossum, Melissant. Al was je ziek, toch heb je nog veel 'geschre ven! Dat vind ik 'kranig. Het was een edht ziekenhuis. Ik hoop dat all-en nu weer beter zullen zijn. Met je rapport maig je wel tevreden zijn, zeg! Je hebt -goed 'gewerkt en ik hO'Op dat je 'het zo zal kunnen volhouden. Jammer dat je door je ziekte niet mee kon doen aan 'het zwemmen. Krijg je daar later nog een kans voor? Bert Boshoven, Spijkenisse. Als de verwarming 'kapot is, mogen de kinde ren 'de vrij'heid in, maar van het leren komt dan niets terecht, of krijgen jullie dan huiswerk missohi-en:? Was je moe na die wandel-mars? Hoe lang 'heeft het geduurd? En waar was het geld van 'de bazar voor bestemd? -Heb je ook nog iets gekocht? Jos Janse, Seroosherke. Als ik goed heb gelezen, heb je nu -een repetitieweek achter de rug. Dan mag je wel even uit blazen. Is het no'gal meegevallen, of kun je er -moeilijk iets van zeggen? De uitslag weet je misschien niet direkt. En hoe -ver feen je al aan het -werkstuk over het oude -Griekenland? Ik denk dat je daar 'heel wat wat voor moet lezen eer je kan beginn-en. Ik -wist niet dat er in Midde-lburg zoveel abonn-ees waren. Na je schrijven is het gewenste aantal toch nog bereikt. Marina van Rossum, Melis;sant. Vind je het fij-n om met Ruth en IMaria te spelen? Die meisjes zullen jou wel goed 'kennen. Het is nO'g niet zo lang gele den -dat ze bij jullie weggegaan zijn naar het warme land. Het is een le-uk versje over die domme Jan. Je kent het helemaal uit je hoofd, denk ik. De volgende dag -kon het niet meer; daar had zijn moeder wel vo'or 'gezorgd. Is het -een versje van school? Gert Boshoven, Spijkenisse. Zo een lange brief heb je nog -niet dikwijls (ge schreven, maar er was nu ook veel te vertellen! Je -gaat niet zo vaak bijna een week naar België. Dan zie je in enkele dagen 'heel veel. Je -ko-n nu 'O'Ok een 'beetje meepraten -over een stuwmeer, de stad Luxemburg, de St. Pi-etersberg, over -Spa en over Aken! Het is heel wat en ook heel leerzaam. Dat izal je wel merken bij aardrijkskunde. Corrie Vroegindeweij, Middelharnis. Je bent wel -heel zuinig geweest op dit postpapier: een paar jaartjes 'geleden kreeig je het als prijs, ^taat er zo nuch ter bij. Eigelijk is het maar goed dat je het nu pas gaat 'gebruiken, want het is zonder lijntjes. Nü 'hindert dat niet meer zo. Ik merk daar niets van, maar een paar jaar terug, zou het 'misschien niet zo gemakkelij'k gegaan zijn, Hoe -gaat 'het met de bonen in het potje? Betsie Keizer, Melissa-nt. Hoe was het op de kijkavond? Waren er opmerkin gen over je werk? Vanavond, de avond dat 'de ikrant komt, zal het wel -drukker zijn. Je 'kon al de dingen 'niet opnoe men die er foe'handeld worden'. Er komt misscjhien wel een verslag van in de krant. Die meneer ken ik, maar zijn naam was fout geschreven. Gerard van Rossum, Melissant. Je 'had 'groot -gelij-k om maar een kort briefje te schrijven. Als je ziek bent 'gaat dat 'niet. Gezondheid is een grote schat. Dat merk je pas als je de ge- zon'dheid moet missen. Alle mensen 'hebben wel eens een keertje graag vrij, maar dan moet het niet zijn door ziek te. Ik hoop, als je -dit leest, 'dat je dan weer kerngezond zal zijn. Hedie den Boer, Herkingen. Wat heb jij veel moeten verduren! Eterst 'de bof met 'keelontsteking. Tussen! haakjes: met keelontsteking had jij helemaal niet naar school 'mogen gaan. Het was erg O'nvoorziohtig. Vervolgens lees ik -over mazelen. Die kreeg je voor de tweede keer van je leven. En dan wordt er al tijd gezegd: Als je die een keer gehad hebt 'komen ze niet meer terug. Hier zie je -weer een uitzondering op de regel. Ik hoop dat je nu weer be'ter mag zijn. Het is altijd -gevaarlijk -om, te vroeg naar bmt-en te gaan, waht als het in valt (zoals 'dat -gezegd wordt) kan het heel erg zijn. Marian Vroegindeweij, Middelharnis. Fijn, dat je erg blij 'bent met -de boe- kenbon. Je bent nu zeilf de baas wat je er voor neemt. Je bent nu op de nieuwe zang; als ik igoed -gelezen heb, is de meester dirigent. Is dat zo? Hoe is de ouderavond verlopen? Vonden -de men sen het zingen -mo'oi, of hebben: ze er niets van igezegd? !En hoe 'ging het met ■de 'blokfluiten? In 'de regel luisteren de mensen daar 'graag naar. En er was nu zelfs een 'gitaar! Leny Keizer, Melissant. Nog harte- lij'k -gefeliciteerd met je verjaardag! Mocht je zelf 'kiezen welk gedicht je zo'U -opzeggen? Heb je het 'goed -en duidelijk voorgedragen? Hoe vonden de bezoe'kers op de kij'kavond je wan-d- -kleed? Stond er bij wie het gemaakt had? Werd het schilderijtje- van Ot en Sien in de regen -ook -ge-waardeerd? Allemaal. Nu moet ik voor deze week -de pen weer neerleggen. Ik hoop volgen!- de week verder te gaan, 'Om .anderen een foeiirt te geven. De vriendelijifce 'groeten van julUe Oom Ko. Deze -vraag- en antwoord-rabriek rrtJuU gehee] ten dienste van de leser die tst kostelooa gebruik van kan maken. Uw Tragen op velerlei gebied Inint a «rtnrea lan: Redactie Eilanden-nieu-wa, postbus 3, IVUddelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De ^agen worden door deskundigen be- mtwoord en zullen binnen enkele we leen na de inzending comoleet met ant- tvoord in deze rubriek worden gepubU oeerö GRAMOFOONP!LATEN Kunt u mij zeggen waar ik gramo- foonplaten met psalmen kan kopen? Antwoord: De moeilijkheid is, dat u geen merken en nummers noemt. Het is wél na te gaan waar vandaan een be paald merk en nummer komen, maar het is vrijwel niet te doen een bepaald lied of een bepaalde opname daarvan op te sporen. Maar u zit niet zo ver van Rotterdam af. Gaat u eens een kijkje nemen bij het grarhofoonplatencentrum Canto di Vangelo, 2e Middellandstraat 30 in Rotterdam! Daar vindt u een van de grootste verzamelingen. BIJBELVERKLARING Ik heb vijftig jaar geleden een bijbel verklaring gekocht, bestaande uit 18 de len. Nu was er iemand die ze -wilde ko pen, maar nu kan ik er nog maar 4 terug vinden. Hebben deze vier delen nog waarde. Antwoord: Wij moeten u teleurstellen. Uw vier deeltjes hebben vrijwel geen waarde. Bijna altijd is een onvolledige reeks boeken of boekjes waardeloos, ge zien de ontzaglijke moeite die het kost zulke onvoltooide symfonieën af te ma ken. In uw geval komt daar nog bij, dat de bijbelverklaring van Tirion en Love- ring óók door de liefhebbers van oude schrijvers bijna niet meer geraadpleegd wordt. U kunt de boeken gebruiken als sierbandjes in een antieke boekenkast of ander meubel. KLEURPOTLOODVLEKKEN Hoe kan ik het beste kleurpotlood- vlekken van een deur verwijderen? Antwoord: U neemt een lapje met een paar druppels alkohol en wrijft daar de vlekken mee weg. Wel gelijk de deur met schoon water na zemen. DIEPVRIES OP VLIERING De diepvrieskist is naar de vliering verhuisd. Kan ik er nu van teimpexpla- ten een kast omheen bouwen of krijgt de motor dan te weinig ventilatie? Antwoord: Een vliering is de ongun stigste plaats die u kon verzinnen U schreef al dat het er afgelopen winter onder nul was. In de zomer is het daar onder het dak veel te heet. Plaatst u de kist nog eens in een soort kast, dan wordt het helemaal een broeikas. U kunt de vrieskist het beste in een an dere kamer van het huis, e-vt. een kel der of een bijkeuken zetten, dan staat hij toch gunstiger dan op die vliering. Is er elders beslist geen ruimte, dan moet u geen kast om de kist heenbouwen, maar de vliering verbouwen tot een vorstvrije zolder, met veel ventilatie- mogelijkheden voor evt. hete perioden. Er moet dan een zoldering tussen kist en pannendak komen en er zullen in te genoverliggende wanden ramen of ven- tilatie-openingen gemaakt moeten -wor den. Wij vrezen echter, dat dit een moeilijk uitvoerbare en ook erg kost bare verbouwing wordt, als die volledig aan het gestelde doel moet beantwoor den. Het is niet zo eenvoudig op een vliering de temperatuur tussen de nul en de achttien graden te houden. Bij de eerste de beste hittegolf kan de tempe ratuur er tot dertig a veertig graden oplopen (zo niet meer) en dat kan de motor van uw vrieskist niet bijbenen, of het kost kapitalen aan stroom. En rechtstreeks onder het dak zijn de tem peratuurverschillen tussen dag en nacht, resp. zomer en -winter veel te groot. LANDBOUWBLADÉN Welke landbouwbladen worden er momenteel in Nederland uitgegeven? Antwoord: Er zijn er ons zo'n 70 be kend. Wij kunnen u in het kader van deze rubriek niet al die adressen geven. Raadpleegt u via een bibliotheek maar eens het Handboek van de Ned. pers, dan kunt u een of meer bladen van uw gading, of met een gespecialiseerde in houd, uitzoeken. OP WIENS NAAM? Mijn dochter is getrouwd met ©en minderjarige jongien. We kO'pen een huis, kan dat nu op haar naam en later op zijn naam worden igezet als hij meer derjarig wordt? Antwoord: Uw schoonzoon is door zijn 'huwelijk meerderjarig geworden en het huis kan dus 'gelijk bij aankoop -op zijn naam worden gezet, anders moeten zij later bij oversdhrij-vin'g -overdrachtsbe lasting (registratierecht) voldoen. Is 'hij echter in -de 'handel, -of heeft hij een eigen bedrijf(je), dan is idat verstan- 'di'ger het -huis op de naam van uw doch ter te kopen, vooral omdat ook de in boedel eniz. in de huwe-lij'kse -voorwaar den 'Op haar naam. zijn 'gesteld. 'Gaat er dan later evt. iets fout met de zaak, dan hebben zij het hms en 'de inboedel nog -over. TANKVAART Wanneer werd -eigenlijk- voor het eerst met tankschepen olie lOvenge- bracht? Antwoord: De eerste maal dat petro leum werd -overigebracht per schip van Amerika naar Engeland was in 1860-, met een brik van 224 ton. Maar de brandbare lading was nog verstouwd in houten -vaten. In 1886 kiwam p'as het eerste als tanker ingerichte sto'omschip in de vaart. Dat was de „Glück auf", van een Duitse rederij. Het eerste Ne derlandse tankschip heette .„Salahadji" -en begon in 1896 aan zijn eerste reis. EZELSOREN Ik -had -een praohti-g, -duur album uitgeleend, maar ik kreeg het terug met ezelsoren. Is -daar nog iets -aan te veranderen? Antwoord: Een oud huismiddeltje te gen ezelsoren en 'gekreukte bladen is het vol-gen-de, U maakt het iblad voch tig door er een vloeiblad -o-p te le-ggen', dat niet teveel water heeft opgezo- -gen. Daarna strijkt u h-et vo'Chtige blad met een strijkozer 'drO'Og, GEKLEURDE BELLEN Van vroeger herinner ik mij, -dat we als ikin-d de prachtige gekeurde zeep bellen bliezen. Mijn -kinderen blazen ook 'bellen, maar hoe krijgen we daar kleur aan? Antwoord: Dan moet u niet alleen sop nemen van zeep of een afwasmiddel, maar er ooik enkele -druppels glycerine aan toevoegen. Dan weerkaatsen de zeepbellen de kleuren er omheen. LEREN BROEK M'n jongste zoon heeft ©en leren 'bro'Sk lang en -graag -gedragen, maar nu het leer harder -wordt, -wil hij he-m niet meer aan. Wat kan ik doen om -het leer zacht te krijgen!? Antwoord: U kunt het leer weer soe pel maken in ©en 'badje, waarin u O'P elke twee liter water 1 eetlepel olijfolie toevoegt. Daar kunt u de broek in on derdompelen -en kneden tot ze weer prettig aanvoelt, VERWARMING SCHILDPADDEN !Mijn mo-erasschildpadden -hebben al twee keer het verwarmingsel-ement van de bak stU'kgestoten, Hoe kan ik dat voorkomen? Antwoord: Door die verwarming eruit te halen. U behoeft het -water niet -af zonderlij-k te -warmen, als "u toch al een FL-(buis van 40 Watt in -de kap hebt en een afzonderlijke warmtel-ap boven het terrasje, waar -de schildp'adden zich ko men warmen. Indien! u de lucht boven 'het water op circa 25 gr, Celcius weet te 'houden, zal het jwater -o-ok vo'ldoiende ■verwarmd worden. Een tamperatuixr van 20 gr, is voor deze schildpadden voldoende, SNELHEID HAAS Hoe hard kan een haas nu werkelijk lopen? Antwoord: Toen -wij de laatste keer om het hardst liepen, haalde de haas een snelheid van zestig km per uur en maakte het dier daarbij sprongen van drie tot vijf meter, KLOK MET FLUWEEL Ik erfde een ijzeren klok met kope ren raden! en heel "vreemd: fluweel over de ijzeren wijzerplaat 'en tinnen cijfer- ringen. Heeft zo'n oude 'klok een be paalde naam? Antwoord: Dank zij de duidelijke kleurenfoto', die u insloot, kon -onze klokk-enspecialist voor u nagaan, dat dit een originele Braibantse klok is uit de eerste helft van de achttiende eeuw. Er zijn er vele gemaakt in en -om Eind hoven en Helmond, In D-en Bosch kre- 'gen de Brabantse klakken een -kope ren uurwerk. Zorgt u er maar voor, dat 'men deze antieke klo-k niet van de straat af -door eeri raam kan zien. Er zijn veel klokkedieven 'op pad! SLAAPKAMERVISSEN Wij hoorden van iemand, -dat het on gezond is om een aquarium op de slaap kamer te zetten. Onze zoon heeft zijn ■vissen op zijn zit-slaapkame-r, (Moeten ze daar dan weg? Antwoord: Wij vinden een zit-slaap- kamer o-ok geen -goede plaats voor een aquarium. Vooral omdat de temperatuur daar teveel wisselt. Uw zoon slaapt met open ramen en dan wordt het 's nachts soms ijskoud. Als het re'gent en het raam wordt 'gesloten, lo'Opt -de temperatuur tien tot twaalf 'graden op. Zo is 'het ook met -dagUcht en kunstUcht, -dat wisselt teveel. Wij nemen aan, dat de beluch ting van dit aquarium in orde zal zijn; de lucht (en e-vt. -de ro'ok van vrienlden) heeft dan geen invloed, maar het ove rige is al voldoende om de foa-k uit die zit-slaap'kamer -weg te halen en in over leg met uw- zoon op een beter plekje te plaatsen. Voor de -vissen is ©en plaats met igelijkmatiger temperatuur en be lichting beter. BRUINE AANSLAG Sinds wij een nortonp'omp in gebruik hebben, zien wij een bruine aanslag op het vaatwerk en -ook met de was zijn er -kleurp-roblemen. Hoe lossen -wij 'dat op? Antwoord: De oorzaak schuilt in het ijzergehalte van het water, dat -door de nieuwe pomp 'Oimh-oog komt. Niu is een mterst -gering ijzerpercentaige niet scha- delij'k, naar uw water bevat klaarblij kelijk teveel ijzer en dat 'kan onsmia- ifcelijk zijn, als u dat water zonder meer als drinkwater gebruikt. Te'gen -de aan slag 'op -de vaat ikunt u ©en eenvoudig middel toepass-en. Als u 'bij de 'drogist een paar ons citroenzuur haalt (die in 'brokjes wordt -geleverd) kunt u h-et ijzer imet ©en twee-prooentsopl-ossing verwij deren. Verstandiger is h-et, een -ontijze- ringsinstallatie te laten aanbremgen, waarin het water van de n-ortonpomp ohtijzerd wordt. Dat kast wel geld, maar het is beter. BROEKEN OPHANGEN Ik hob vaak last met p-antal'Ons die van 'de 'klerenhangers afglijden. Dan liggen ze later op de igrond. Wat is -daar te-gen te doen? Antwoord: Er zijn hangers te koop met^ -een anti-sliprand:- Zelf kunt u b.v, houten hangers voorzien van ©en strip schuimrubber, idat ook zelfklevenld in de handel is. Voorts kun u no'g gebruik maken van plastic klemm-etjes, zoals men in d© modemagazijnen wel toepast. Tenslotte bestaan er speciale broeken- •hangers:, waarbij u (als -de roe of rail hoog -gOTioeg is aangebracht) ujw pan talons aan d© uiteinden van de pijpen vastklemt en gestrekt ophangt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 8