EIIAIIDEn - niEUWS Geheel vernieuwde dikke van Dale verschenen Van broedscbolel tot Barcelona Nieuvifs 3e blad Vrijdag 9 april 1&76 Groot Woordenboek der Nederlandse Taal bevat 220.000 trefwoorden op 3.260 pagina's De Vraagbaak HVP Voor het eerst daalde verkoop complete bijbels Grijsoordse schetsen (Terugblik op de ramp) oVoorjaarsbloemen- vaasje'' uit de kerken Oordeelkundig voederen WEERPRAATJE APRIL DENKELIJK OOK TE DROOG Plaatselijk nieuws PREDIKBEURTEN ZEELAND No. 44791 dit woordenboek een enorm gezag. In rechtsgedingen heeft Van Dale vaak de doorslag gegeven. Dr. Kruyskamp zelf relativeert de absolute waarde van de Van Dale. Hij zegt dat iedereen, bok al is het te vinden in Van Dale, er kritisch Konsumenteninfonnatle-Cenïnim MIDDELHARNIS Vrijdag Vlak vóór de Boekenweek is de nieuwe Dikke Van Dale versche nen. Het eerste exemplaar van dit be roemde Groot Woordenboek der Neder landse Taal is namens de Haagse uitge verij Martinus Nijhoff aangeboden aan Kamervoorzitter dr. A. Vondeling als pleitbezorger voor het omzetten van ambtelqke taal in begr\jpeiyk Neder lands. Deze nieuwe Grote Van Dale, de tien de druk, verschqnt 112 jaar na de oer- uitgave van 1864. De tot nu toe gang bare druk van 1970 was een fotografi sche heruitgave van die van 1961. Daar aan was een supplement met 12.000 trefwoorden toegevoegd. Dat maakte het vlug naslaan niet altyd even gemakke- Iqk. Het is nu opgenomen in de voor een groot deel herschreven tekst. Het opnieuw zetten van de twee delen met een duidelijke letter heeft twee jaar in beslag genomen. De Grote Van Dzile is overigens weer dikker geworden. De omvang is met 20''/o en een aantal pagina's met 400 toe genomen (nu 3.230 bladzijden tekst), het aantal trefwoorden bedraagt ruim 220.000. Van Dale's Groot Woordenboek is veelal zeer duidelijk in de omschrijving van moeUijke begrippen waardoor het voor velen zelfs een miniatuiir encyclo pedie is geworden. Dit karakter is nog versterkt doordat talrijke omschrijvin gen verder zijn uitgebreid. Het uiterlijk is veranderd. De banden zijn nu uitgevoerd in een aantrekkelijk wijnrood met goudopdruk. De Van Dale is een 'der meest ver kochte Nederlandse boeken. Sinds de eerste uitgave zijn er meer dan een half miljoen exemplaren van afgezet. Daar van ging ongeveer de helft naar België. Dit betekent dat de taalbewuste Vla mingen ruim twee maal zoveel Van Da le's gebruiken als de Noord-Nederlan ders. Met deze druk besluit dr. C. Kruyskamp uit Leiden na vijf en dertig jaar zijn werkzaamheden als enige re dacteur van het woordenboek. Geschiedenis van vier eeuwen. De geschiedenis van het Nederlandse •woordenboek gaat bijna vier eeuwen te- rug toen Cornells Kiel (of Kiüaan) zijn Etymologicum Teutonicae Linguae sa menstelde. In 1599 verscheen daarvan de derde en definitieve druk. Kiliaan had alle hem bekende in het Nederlands ge bruikte woorden verzameld en gaf er de Latijnse verklaring van. Het boek voor zag in een grote behoefte en werd in de zeventiende eeuw herhaaldelijk onver anderd herdrukt. Dat ging zo 'door tot 1708 en 1710 toen er voor het eerst onafhankelijk van el kaar twee verbeterde en uitgebreide woordenboeken verschenen in het Ne derlands en in het Frans van P. Marin en F. Halma. Dat waren weer de voor vaderen van de Van Dale. Dat wil zeg gen: eerst werden zij nog eens omge werkt door S. J. M. van Moock (van 1843 tot 1846). Maar dit waren allemaal vertaal-woordenboeken met de Neder landse betekenis in het Latijn en na 1708 in het Frans. De gebroeders I. M. en N. S. Calisch braken met die traditie. Zij maakten er een echt woordenboek van de Nederlandse taal van. De naam van Van Dale kwam er toen, in 1864, nog niet op voor. Die verscheen voor het eerst op de uitgave van 1872. Hij was zeU kort daarvoor, 44 jaar oud, gestorven. Hoe komt het dat de naam van Dale nog altijd zo bekend is en met een zeke re eerbied wordt genoemd? Het is voor al het gevolg van het feit dat hij een gi gantisch werk heeft verricht in een tijd dat de Nederlandse taal zich stormach tig ontwikkelde. Hij zag in dat een goede omschrijving ervan absoluut noodzake lijk was. Van zijn werk wordt vandaag nog profijt getrokken. Onderwijzer uit Sluis. Johan Hendrik van Dale werd op 15 februari 1828 geboren in het kleine plaatsje Sluis in Zeeuws-Vlaanderen dicht bij de Belgische grens. Zijn ouders waren „van den burgerstand" zoals la ter in een „Levensberigt" door zijn vriend H. Q. Jansen uit Sint Anna ter Muiden (vlak bij Sluis) werd vermeld. Als kind was Johan Hendrik vaak ziek. „Hij had een zwak, teeder gestel en leed vooral aan eene buitengewone zenuw achtigheid. Zijn voortdurend ligchaams- Ujden bracht te weeg dat hij nu en dan weken moest te huis zitten. In deze tijd van eenzaamheid greep hij naar de boe ken, als weldadige middelen van troost en afleiding" aldus Jansen. Hij deed zich kennen als een begaafd. Intelligent jongmens dat goed kon leren. Hij was zestien toen hij de „vierde onderwijzersgraad" behaalde, vier jaar later stond hij al als waarnemend hoofd voor de klas. Van Dale had veel belangstelling voor geschiedenis, vooral die van Sluis. Hij werd later als stadsarchivaris aange steld. Ondanks zijn „zwak, teeder ge stel" ontwikkelde Van Dale met zijn bruisende energie een enorme activiteit in zijn geboorteplaats voor het Nut van 't Algemeen en als mede-oprichter van de Rederijkerskamer De Oranjebloem waarvan hij een der stuwende krachten was. Maar vooral was hij geboeid door het wonder van de Nederlandse taal die zich steeds sneller zelfstandig ging ont wikkelen. Hij deed daarover een aantal zeer belangwekkende publicaties. Hij was op 14 november 1850 getrouwd met Maria Jacoba Moens maar zijn huwelijk en de kinderen die er uit voort kwamen verhinderden hem niet hard door te werken. „Zelfs op zijne wandelingen", zegt vriend H. Q. Jansen, „kon hij niet met ontboeide geest zich vrij en vroolijk overgeven aan de beschouwing der na tuur en alle studiezaken zich uit het hoofd steUen en van zich werpen". In zijn omgeving waren verder geen taalgeleerden. Moederziel alleen ploe terde hij voort aan de samenstelling van Nederlandse woordenlijsten. Zijn faam verbreidde zich snel en nadat in 1864 de eerste druk van het woordenboek van Calisch was verschenen werd hem ver zocht de volgende uitgave te bewerken. Wilde niet weg. In diezelfde tijd nam een vooraan staande groep taalgeleerden het initia tief het Woordenboek der Nederlandse Taal samen te stellen. Dat werk is nu, maar dan honderd jaar later, nog niet voltooid. Het is gevorderd tot deel 24 en daarin tot het woord Vogel. Twee keer werd Van Dale uitgenodigd als redacteur toe te treden, in 1867 en in 1870, geen geringe eer voor een eenvou dige, niet-wetenschappelijk gevormde dorpsschoolmeester. Maar hij weigerd^, ook toen hem allerlei fraaie financiële voorstellen werden gedaan. Hij zou zijn geliefde Sluis moeten verlaten en dat deed hij tot geen enkele prijs. De eerste Van Dale naderde zijn vol tooiing toen Jan Hendrik ernstig ziek werd. Hij werd het slachtoffer van de pok ken en stierf op 18 mei 1872. Hij heeft zeüs zijn boek, dat kort daarop ver scheen, niet meer in druk gezien. In Sluis werd in 1924 een borstbeeld van hem onthuld. Het eigenlijke monument echter is voor hem de Grote van Dale waarvan drukken verschenen in 1884, 1898, 1914, 1924, 1950, 1961 en 1970 die steeds werden uitgebreid. Zij werden altijd uitgegeven door Martinus Nijhoff die zich in 1853 in Den Haag had ge vestigd. De laatste 35 jaar heeft vooral dr. O. Kruyskamp zijn stempel op het werk gezet. Vanuit zijn statige grachtenhuis aan het Rapenburg in Leiden heeft hij ge heel alleen de uitgaven geredigeerd, ge corrigeerd, aangeviüd. Hij heeft daarbij natumrlijk de hulp gehad van velen die steeds weer nieuwe woorden of verbe teringen deden toekomen, daaronder tal van hoogleraren, taalkundigen en -ge- interesseerden uit Nederland maar ook van ver daarbuiten tot Australië toe. Recordhouder is zonder enige twijfel de Bameveldse leraar H. van de Giessen die alleen al voor deze druk duizenden woorden, omschrijvingen en persklEire artikelen inzond. Gezag van Van Dala De Grote Van Dale wordt vaak het „magazijn van de Nederlandse taal" ge noemd. Het standaardwerk wordt over al gebruikt, bij pers, radio, televisie, bij de overheid, het onderwijs, in biblio theken, bij juristen, bedrijven en instel lingen, kortom bij iedereen die de taal bewust hanteert. Bij al diegenen heeft tegenover moet blijven staan. Dat neemt niet weg dat de Grote Van Dale toch de maatstaf is geworden waaraan het gebruik van de Nederland se taal wordt afgemeten en dat is geen kleine verdienste. Bevat de Van Dale alle Nederlandse woorden? Dat zou niet mogeUjk zijn. De eerste uitgave telde 70.000 woorden, de nieuwste druk 220.000. Maar men kan niet zeggen dat er in een eeuw dus 150.000 woorden zijn bijgekomen. Elke uitgave is steeds vollediger dan de vori ge en de Grote Van Dale geeft dan ook een goed overzicht van het algemeen taalgebruik in de laatste honderd jaar. Maar als alle woorden die ooit wel eens sinds 1876 in het Nederlands zijn ge bruikt zouden worden opgenomen dan zou men volgens sommige schattingen wel tot 5 mUjoen kunnen komen. Dat zou een onmogelijk te hanteren uitgave worden. Wat de grondwoorden betreft is volgens dr. Kruyskamp de volledig heid wel bereikt. En veel echt nieuwe woorden komen er niet bij. Wel steeds nieuwe begrippen voor al bestaande woorden. Een paar jaar geleden gaf de voorzit ter van het genootschap Onze Taal een mooi voorbeeld: „Twee tieners, in een eendje stoppend voor een zebra en hun tweepitter volgeladen met elpee beat- platen, gezinsflessen en kingsize siga retten zijn op weg naar een boutique voor midi- en maxi-kleding". Van Dale zou daarvan niet veel begrepen hebben! Dr. Kruyskamp geeft zeU een voor beeld van enkele gekleurde nieuwe be grippen. Hij noemt de „nieuwe woor den": een bruin café, de gele kaart, de blauwe zone, groen licht geven, witte benzine, zwart rijden. Dr. Kruyskamp draagt de leiding van zijn werk nu aan anderen over. Hij wordt in mei 65 jaar en treedt dan ook af als redacteur van het genoemde, nog altijd onvoltooide Woordenboek der Ne derlandse Taal. Hij zal wel blijven mee werken aan de Van Dale. Verder wil hij zich gaan wijden aan zijn eigenlijke liefhebberij die niet de taalkunde is maar de literatuur wat vroeger al bleek uit zijn proefschrift in 1938 over de Re fereinenbundel van Jan van Doesborch. De nieuwe Grote Van Dale is dus ge moderniseerd in de boekhandel. Geble ven is het aloude aanhangsel met de Ujst van namen uit de Griekse en Ro meinse oudheid, de Ujst van gangbare termen, uitdrukkingen en zegswijzen alsmede gevleugelde woorden en de üjst van Bijbelse namen. Zelfs de titulatuur ontbreekt niet „al was het alleen maar op grond van historische overwegingen" Maar opnieuw zullen er straks wel duizenden aanvullingen en correcties komen. Want de Nederlandse taal is ge lukkig geen versteend geheel maar een levend en bewegend, altijd wisselend samenstel van woorden. De verikoop van complete bijbels is vorig jaar vcxh: het eerst iets lager ge weest dan in het jaar ervoor. De ver koop bedroeg 114.000 exeoniplaren, nog steeds een respectalbel aiantal. Het Ne derlands Bijbelgenootschap meldt echter tegeUjkertijd een aanzienlijke verho^ ging van de omzet bijbelgledeelte en se lecties. Onder foijibeligedeelte verstaat men nieuwe testamenten! of aparte bij- bellboeken. Selecties zijn handige vouwbladen met een keuze aan teksten gegroepeerd rondom een bepaald thema. Vorig jaar is onder imeer het thema „vrede" aan de orde (gesteld. Deze vouwbladen kun nen dienen als uitgangspcmt voor een gesprek. De verkoop van deze bladen steeg van bijna honderdduizend tot ruim 350.000 stuks. Het bijlbeligenootscihap meent dat dit kan wijEen op een ver grote belangstelling voor de bijbelse boodsdhap. In totaal werden vorig jaar 700.000 bijlbels of bijbelgedeelten ver kocht, zodat men! mag aannemen dat een gelijk aantal Nederlanders zo'n bij bel of stuk uit de bijbel in handen heeft 'gekregen. Er werd veel gedaan voor de vludhteJinigen van de stormramp, vooral in Den Boscih werden de mensen gastvrij opgenomen. Ze werden er ge voed en gekleed; ook 'geestelijk opgevangen!. Maar hoe goed ze het ooik hadden, hedmiwee hadden ze naar „de ouwe vazze". Nu zie je ze niet meer. Maar vroeger toen 'de bewerking van het land moeilijker was, moesten we soms de igrote igraspoUen van het bouwland rapen in 't voor jaar, vazzenrapen. De kleine Hervormde Kerk, m-aar ook de grote Roomse Kerken begrepen nu elk het igeibod van Jezus: „Gij zult uw naasten lief hebben als xizelven." Brede kloven vielen weg; men begreep elkander. Ook in het thiiisdorp. 'Daar igingen de be'grafenissien gewoon door. Honderden! vonden in het enige droge dijikje een laatste rustplaats. Je zag alleen de werklieden van de gemeente, een doiminé of pastoor of burgemeester zelden; schapen zonder herder. Diaken Loonman las meestal een Psalm: Gij overstroomt hen, zij zijn gelijk een slaap; als het gras; in de morgenstond bloeit het; des avonds wondt het afgesneden en het verdort. Eenvoudig en zonder ceremoniën. Had je vroeger wel eenfe een kwaaie pastoor of dooniné die een Iers© buirgeroorlog wou ontketenen, de griezenoorders bleven er kalm onder en de beste vrienden. Ook nu werden ze broederlijk naast en lop elkaar begraven. LangzwaamI kwamen er mensen terug na'ar het oude dorp. Met 2 of 3 gezinnen in één huis en d© deuren konden niet dicht. De zondag was het mioeilijkst. De katholieike mensenl gingen al vroeg naar kerk en ze woon den middenin. Het Herv. gezin kerkte overdag en die achter woonden hielden 's avonds igezelsdhap. Maar men leerde elkanders overtuiging be grijpen en verdragen. En het leven ging verder. Van alle kanten kwam hulp lüt Amerika en Canada; landtoouwwerktmgen uit Friesland, vee, technisahe hulp mt Haarlem met ploegen van mensen die flink aan pakten. Woonhuizen verreaenl in nieuwe straten met oude namen als: „Lusthof", „Vogelenzang". Ook ikleinere bejaarenwonlnjgen. Met de vlag hoog in de mast werden ze ingewijd. D'n ouwen Dingemans kreeg ook een hiüsje; hij was al 60 jaar getrouwd. „Wat ©eri mooi huus", stamelde hij. U hebt wel eens kleiner gewoond ze ker? vroeg de burgemeester. Jaet m.eneer ik hé onder an de Spuidam, geweund toen we pas 'gatrouwd; ware, 40 cent in de week. Ik weunde naest Ai Vierdiuit met de lanig© Janne die was nogal igrdot uutgevalle. Bedsteêtjes van IV2 meter met halve steene muurtjes, 't Was zoon harde winter in we hadde weinig stooksiel. As de kachel uutging giengen we mar nae bed. Ik zegge 's nadhts tegen m'n wuufMens, hou tooh je kou- we voeten bie je. Ik ken d'r nie van slaefie! Ze zeit: „Ik hewe heleelemael geen kouwe voeten', hoe kom je daar noe bie?" In ze had geliek oor, wat dienk je, „'t wiazze de voeten van on'n buur vrouw!" Rondom Pasen wordt veel met eieren gewerkt en misschien heeft iemand zin om in de paasvakantie iets te 'knutse len. Neem een vers kippenei, breek voor zichtig van de spitse kant stukjes van de eiersdhaal. Laat de Inh'Oud eruit loi pen, dit kunt u later in een gerecht ver werken. De eierschaal omspoelen met koud water en! laten dragen. Een pijpenrager in 3 stukjes knippen, hier miaken we pootjes van, zodat het eiervaasje stevig kan staan. Elk stukje pijpenrager voor 1/3 deel in de vorm van de eiersch'aal buigen, de rest vlak naar buiten omlbuigen. Het deel wat tegen de 'eierschaal komt in smeren naet lij'm, b.v. bisonkit en de po'Otjes tegen de stompe kant van het ei plakken. In plaats van 3 kunt u ook 4 of 5 pootjes mafcen, dan staat het steviiger. Als alles goed droog is het vaasje vullen 'met water en er kleine voorjaarsbloe- men in zetten zoals blauwe 'druifjes, primula, scUla. „Roerei speciaal" Een gemakkelijk recept, wat vlug klaar is en ais warm hapje op 'de bo terham gegeten kan worden! 'en O'ok goed smaakt bij sla en aardappelen. Benodigdheden 4 personen: 4 eieren, 1 ui, 2 'Ons champignons, 4 eetlepels melk, paar plakjesi ham, peterselie, pe per en zout, 'klontje boter. De ui heel fijn snipperen en licht bruin fruiten in de koekepanv voeg hier de gewassen en in plalkjes gesneden champignons bij. Laat dit 10 min. gaar en licht bruin balkken. Klop de- eieren los met melk, peper en zout, snij- de ham. in kleine stukjes en doe alles bij de ui en champignons. Roer tot de eieren' gestold zijn, maar niet te droog. Bestrooi het op 't 'allerlaatst met gewas sen en klein geknipte peterselie. „Quiche aux asperges" Wilt u eens iets anders dan gewoon, probeert u dan dit recept eens. Benodigdheid: 150 g. bloem, 75 gr. boter, 3/4 dl. water, 1/4 1. verse room, 2 eieren, 1 bos asperges 'of 1 blik, pe per, zout. 1. Voor de bereiding van het pie-deeg de koude boter in de bloem met zout fijn snijden met 2 messen. U kunt het ook tijssen de handpalmen fijn wrijven. Het water toevoegen en al les tot een soepele bal roeren. Het deeg koel wegzetten. 2. Asperges schoonmaken en 'gaar ko ken in ruim. water m.et sjout. Goed laten' uitlekken en 12 stukjes apart houden, 'de rest malen. 3. Meng verse room, 2 eieren, gema- -len asperges, zout en peiier. 4. Vorm van 20 om, ihvetten, deeg uit rollen, liefst 3 X rollen en vouw^en en in de vorm leggen met opstaand fejantje. Met vork igaatjes in de too- idem prikken. ODoe ide crème erin en leg 'de 12 stukjes 'asperges in ster vorm. 5. Bak dit in 45 min. in oven op 175 gr. (Op woensdag 14 april geen spreekuur) C. C. Noordermeer-v. Strien NED. HERV. KERK Beroepen te OapeUe aan de IJssel A. Vüetstra te Doomspijk. Nijkerk en Ben- nekom J. Mouthaan te Wilsum. Haaften kand. H. Klok te Woerden. Stellendam kand. N. Riphagen te Reeuwijk. Klaas waal G. Broere te 't Harde. Hardinx- veld G. van Kooten te Delft. Alblasser- dam K. Exalto te Hasselt. Rijssen J. 'den Hoed te iSliedrecht. Aangenomen naar Harmelen P. v. d. Heuvel te Driessum. Nes en Wierum G. V. d. Kamp te Lopik. Bedankt voor Strijen P. v. d. Hemvel te Driessum. IJsselmuiden J. Schuur man te Putten. Kamerik J. den Hoed te Sliedrecht. Huizen. Wegens het aannemeen van een 'beroep naar Ede, nam ids. J. den Besten afscheid van deze gemeente na een verblijf van 15 jaar. Hij 'bediende daartoij het Woord uit Jesaja 53 6. Hulppredïkers In de laatste da gen van Maart herdachten verschUlen- de igodsdienstonderwijzers het feit, dat ziJ 25 jaar geleden deze acte behaalden als laatsten onder de oude kerkorde. Hiertoe behoorden o.m. de eerw. heren J. Hagendoorn te Apeldoorn; J. v. d. Bom te Giessendam en! C. J. Kesting te Sommeladijk. GBREF. KERKEN Beroepen, te Nieuw Amsterdam A. Groeneveld te Oenkenk. Doom W. Bos te Arnhem. Aangenomen naar Vriezenveen A. Nottelman te Lichtevoorde. Bedankt voor Gorredijk G. Hooyer te Bruchtervel'd. Overleden: In de ouderdom van 82 jaar overleed ds. J. H. Donner, em. pred. te Apeldoorn. Hij werd in 1923 predikant te Molenaarsgraaf en stond van 1927 tot zijn emeritaat in 1963 te Broek op Langendijk. D, Heynen, em. pred. te AjDeldoom. Hij werd lop grond van art. 6 K.O. in 1969 predikant te Nagele. Hier stond hij tot zijn emeritaat in 1975. Emeritaat: Ds. J. Potjes te Bedum 'ging m^et emeritaat wegens het berei ken van 'de 65-jarige leeftijd. Hij dien de sinds 1941 de 'kerken van Borger, 'Maasland en Bedum. GBREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen, te Kantens H. Bouwkamp 'kand. te Groningen. Steenwijk J. Ule- hak© kand. te Kampen. Smilde en Am stelveen kand. B. Kamphuis te Kampen. Spakenburg A. v. d. Heuvel te 't Harde. Bedankt voor Meppel en Alphen aan de Rijn H. Nieuwenhuis te Zuidwolde. Groningen |M. Drost te Enschede. Nieuwleusen: Wegens vertrek naar Ons -wagend op het terrein wan. de natuur mogen! we wel stellen dat zelfs; de rijkste ervaringen slechts een tipje oplichten van de sluier die een onbe- igrensd igeheel 'onthult. Zijn we ons hier van bewust dan zien we dat we ook met ervaringen nog ©en reeks vergis singen begaan. Laat staan dat de theo retici ons maar enigszins met 'de wer- 'kelijkheid zouden kunnen confronteren. De wetenschap in de duivenliefhebbe- rij wordt voortdurend geslagendoor de super intelligentie van de natuur. Toch proberen we met ons verstand de af stand tussen geheim en relatieve wer kelijkheid te verkleinen. Dat is duiven liefhebberij. De voeding van onze dxiiven is daar toe zeker van onbetwistb'aar bed'ang. De klunst van het voederen bestaat 'door 'het evenwicht in stand te hou'den tus sen hetgeen ©en duif aan krachten ver bruikt en 'hetgeen ze nodig heeft om dat verbruik te vergoeden. Let maar op de enorme hoeveelheden voedsel en drank die de kampioenen gewichthef fen en ibok'Sen), verslinden. Als het koud is 'vraagt d© duif meer eten, 'als ze met 2 jongen liggen vUegien ze U bijna aan als u met de voerbus raimimelt. Tijdens broeden dient er dus anders gevoederd te 'worden dan foy het op kweken van de jongen. Ook voor Vitesse vluchten zal min der nodig zijn, dan voor midfond of fond. Twee dagen in de reismand kan al betekenen dat een hoeveelheid ener gie aan'gesprOken is, laat staan wan neer 'deze dagen gevolgd worden' door een zware vludht. Wie ter aanpassing 'de eerste dagen weinig voedert zal toe- slist het eind van de week extra voeding moeten toedienen. Een duif 'die genoeg eet en niet igraag "vliegt is niet '^zond. Een kerngezonde duif zal het voeder dat ze krijgt vervliegen als u haar de kans geeft. Een dmt denkt niet vandaag moet ik 100 km. afleggen dus ik iga .alles uit mij „ikastje" halen, of ik heb van daag 1000 km, voor de boeg ik zal het 'kahnpjes aandoen om het vol te ku'nnen houden. Voor haar hangt het volledig af van de reserves waarover ze 'beschikt. Het is dus de taak van de liefhebber er voor te zorgen dat het dier de moge lijkheid heeft zoveel reserve op te sta pelen' als nodig om een e'venwidht te vormen met 'de inspanningen die haar te wachten staan. Van essentieel belang is daarbij ook de regelmaat in de voe ding. Nu het vluchtprogramm.a uit is blij ken de officiële wedstrijden aan te van gen op 24 april vanaf Strombeek. Voor de vele Zeeuwse abonnees dient ver- 'mel'd 'dat zij op deze datum beginnen vanaf Quivrain. iMet 3 maal Corbeil en 3 maar Sur- villiers heeft het bestuur van afdeling Zeeland haar leden een aantrekkelijk progromma 'Voorgeschoteld. De liefheb bers van de fond 'kunnen al op 22 mei Moulins spelen en ze kunnen op 4 sep tember hun jonge dxiiven op Ohateau- roiux testen. In 'het na'vluchtsdhema zijn Parkestone en Maastricht voor de fcam.- pioenspunten opgenomen. Strijd tot 17 Sept. dus. Met 'de oude 'duiven is elke week een hoofdprijs ter waarde van 150,te ■winnen, met de jonge duiven één van 100,r-. De vrachtprijzen 'blijven stijgen. Voor een midfondvlucht 'betaalt men er nu 18,50 per man'd. De 'grote fondvluch- ten vragen 1,10 per duif vrachtkosten, Verzenden naar Parkestone, Engeland kost zelfs 1,75 per duif. We zijn er niet van overtuigd 'dat vroeg spennen b.v. de 20ste dag een voordeel betekent. De 'geweldige terug val vooral voor de 'duifjesi die met wat oudere lotgenoten tegelijk worden 'ge opend kan ©en remming in de igroei betekenen. We preferen nog steeds de vijfentwintigste 'dag tenzij gevaar be staat dat de jeugd door al te 'Overmoe- 'dige ve'rkenningspogingen door 'andere oude diüven wordt bijgewerkt. Ze zullen wanneer u op of na de 25ste 'dag spent re eds onmiddellijk een schapje weten te vinden en de overgang van nestjong naar zelfstandige zal ongemerkt igaan. Tot aan het eerste verloop der vluch ten. (van onze weerkundi'ge medewerker) Iedereen zal het er over eens zijn dat het voorjaar van 1976 tot nu toe- op vallend droog is. In grote lijnen toezien duurt 'de half februari begohnien droog teperiode nog voort, althans toen we 'deze regelen tijdens het afgel'open week eind vastlegden. (Sindsdien kan er na tuurlijk van alles gebeurd zijn). Voor 'de boeren was dit weertype een ge duchte meevaller. Dank zij dit „gouden geschenk" konden de agrariëers naar hartelust mest strooien op harde on dergrond. Het is wat dit 'betreft wel eens an ders igaweest. Zo herinneren we ons uit de jaren vijftig een seizoen, waarin het zo nat was 'dat de normale voorjaars- werkzaamhederi niet uitgevoerd konden worden. De weilanden zagen er uit als moerassen. „Het wordt niks!", werd er geroepen. Achteraf iviel het nog 'genoeg mee. Dat speelde zidh beslist niet in het voorjaar van 1954 af. Dat 'bleef name lijk j'Uist rekord-droog. Vooral voor de veeteelt dreigden er ernstige gevaren: de veeprijzen liepen terug en de m.elk- opbrengst werd minder. Ook uit de tuin bouw klonken noodkreten, kortom het zou voor Joris Schouten een geweldige tij'd 'geweest zijn om het publiek er van te dooidringen hoe slecht het de boe renstand 'gaat, als hij op dat momient radiocommentator in de landbouwru- briek van de KRO was geweest. Maar de natuur zorgt vroeger of later altij'd weer voor oo(mpen!satie. In 'de zomer van 1954 viel er zoveel regen dat de 'weilanden in modderpoelen werden herschapen. Het 'hooi moest uit het W'a.- ter worden 'gevist. Waarmee gezegd wil zij'n, 'dat het in de natuur vrijwel altijd een kwestie van vallen en opstaan is. De natuur borduurt voort op een ein deloze reeks van „te veei's" en „te wemig's". Veel te weinig, dat kon in de afge lopen maand maart ook van de neer slag in Leeuwarden worden .gezegd. Met 16 mm. werd op de vliegbasis Leeuwar den de 'kleinste hoeveelheid gemeten sedert 1942 (toen 14 mm.). De laagste m'aartuitslag sedert het 'begin van de waarnemingen daar in 1966, 'blijft 9 mm. in 1929 (nadagen van ©en! strenge ■winter). Zmdhorn nam 'ds. C. v. d. Berg afscheid met 1 Petrus 5 10. Ohr. Geref. Kerken. Beroepen te Vineland J. Westrink te Nunspeet. N. Vennep J. v. Amstel te Enschede. Bedankt voor Ouderkerk aan de Am- stel W. V. Sorge te Schiedam. Ede en Hamilton J. Brons te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEiN Beroepen te St. Annaland J. Koster te Bameveld. Wolphaartsdijk J. Meyn- ders te Giessenidam. Bedankt voor 's Gravenpolder J. Mol te Eijssen. Rhenen H. Ligtenberg te Terwolde. OtltD 'GEREF. 'GEMEENTEN Bedankt voor Rijssen W. Kramp te 'Grafhorst. Als contrast noem.en we ook nog even de maartneerslagen van Valentia in West-Ierland (190 mm.) en Cork aain de zuidkust (111 Toim..). April is begonnen met wat regen. Dat neemt niet iweg, dat het roer vermoede lijk nog niet de'finitief wordt omge gooid. Afgaande op de Londense oom- puterverwaohting zal de huidige april- 'maand vermoedelijk ook naar 'de 'droge kant uitvallen. Dat zou voor onze tuin tjes jammer zijn, want wat we in april moeten hebben is: af en toe regenach tig weer of een 'bui(tje) in combinatie met „zachte" temperatuiien ter vergro ting van de groeizaamheid. In Franfcrij'k zag men vroeger de z.g. „vents feuilles" gaarne komen (folad- aanbrenlgende winden). De richting was natuurlijk zuidwest of west en niet noord, zoals zo vasik. nog in het voorjaar. Het omgekeerde: koude in april en warmte in maart, werd als ongunstig beschouwd. Het blad groeit dan in de prille lente veel te sterk uit, voordat de wortels, 'die er zijn 'om. 'de plan te voe den, nog aanwezig zijn of voldoende ont- ■wikkeld. En om dit landbouwpraatje te beëin digen nog even een paar oude rijmpjes: „Maart droog en april nat, 'geeft veel koren in het vat" en „'Paques pluvieux, an frumenteux", wat zoveel zeggen wil als: „Regen met Pasen, veel tarwe". (Nadruk verboden) DIRKSLADSTD - 'MELISSAJNT - HERKINGEN Ophalen huisvuil. I.v.m. Goede Vrij dag 16 april wordt het huisvuil in Her- kingen en Melissant op woensdag 14 april opgehaald i.p.v. op donderdag 15 april en in Dirksland op donderdag 15 april i.p.v. vrijdag 16 april. iHERKINGEN Opbrengst collecte. De collecte voor de Nederlandse hartstichting heeft op gebracht 706,20. Alle gevers en geef sters en medewerkers hartelijk dank. ZONDAG 11 APRIL ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Oodée, voorm. 'bevestiginig nieuwe lidmaten Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in iNed. 9.45, 2.15 en! 6.15 uur lezen. NIEÏÜWERKERK Gezamenlijke dien sten in de Herv. Kerk 5 uur cand. P. J. Moet in de Ger. Kerk (Nieu- werkerk-Oosterland) 10 uur ds. W. J. KoUcert Ger. Gem. 10 uur lezen en 7 uur ds. Driessen te Oosbkapelle 'Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5