^k Diekhuus" bestuur ontsloeg soc, cultureel werkster; kantonrechter moet beslissen Kampioen Ecbte bakker Troost in pracbtig vernieuwde zaak laarvergadering 'Schuttevaer' te Alkmaar ff Delta Solistenconcours Vrijdag 9 april 1976 No. 4479 CHR. STEIEEKBLAD OP GEREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOIxLANDSE BN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond BELASTINGMORAAL OOSTERLAND GOEDE VORDERINGEN AAN BOUW SCHOLENCOMPLEX AAN DE WEELSTRAAT VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelhamis X BEZOEKT ONZE LANGEWEG 113 Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TEL. 01870- 2043 MIDDELHARNIS Boeren en burgers in Brussels prijzenweb Van de kantonrechter mr. P. van Schravendijk zal worden gevraagd een uitspraak té doen in het con flict dat is gerezen tussen het be stuur van het „Diekhuus" (Stich ting Maatschappelijk Werk) en de sociaal cultureel werkster Addie Arensman uit Stad aan 't Haring vliet. Genoemd bestuur eist dat de arbeidsovereenkomst met mej. Arensman „om gewichtige rede nen" ontbonden wordt. Het eigener beweging gegeven ontslag werd n.l. door de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau gewei gerd, ook de geschiUencommissie van het LOAC (land. comm. over leg Arbeidsvoorwaarden) ging daar niet mee accoord. STELLENDAM Echte bakker Jan Troost te Stel- lendam bleek woensdagavond een gevierd man te zijn! Te zijner ere was de muziek uitgerukt, compleet met majoretten en drumband en (varen ook een groot aantal col lega echte bakkers uit Zuid Hol land afgekomen op de uitnodiging de heropening van de nieuwe win kel bij te wonen. Dhr. B. v. d. Waal, de voorz. van het Echte-Bakkers- gilde had de deur nog maar nauwe lijks ontsloten (met een zelf gebak ken sleutel!) of de zaak stroomde mudvol Afscheid van mevr. Mulier-van Vliet ik Nieuw kantoor op de Beurs Woensdag en donderdag 7 en 8 april werd in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar de 172e Algemene Jaarvergadering van de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" gehouden. Het con gres werd georganiseerd door de afdeUngen Alkmaar, Enkhuizen, Langedijk e.o. en Zaandam. Land van de 1000-eiIanden Nieuw secretariaat Aan de orde werd gesteld een verhoging van de contributie van 5,Een en ander houdt verband met de wijziging van het secreta riaat. Per 21 aprU a.s. zal een kan toor worden betrokken in de Beurs te Rotterdam nu mevr. Muller ons „ontvalt" aldus de voorzitter. Ontvalt is een sterk woord al dus mevr. Muller," maar de voor zitter hield het er bij. „u gaat ons verlaten en hij bedoelde daarmee, dat dit scheiden met weemoed ge paard gaat." In het nieuwe kantoor zal de ad ministratie worden gevoerd door de heer P. Sypesteijn. Hij wordt de opvolger van mevrouw Muller. Het secretariaat te Puttershoek wordt na 7 jaar aldaar opgeheven. POSTBOX 8 MIDDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, TeL (01870) 26 28 Na 6.30 uur (01870) 3382 Bank: Bialbo Mlddelhamis na 342001.108 Satnmelsdljk Giro 107030 ABO(N!NSaiENTSPBUS 7.B0 VER KWARTAAL ADVERTEJNTIEPRUS 27 cent per mm. B]J contract Bpedaal tarlfif. Het is duidelijik 'dat we steeds verder verwijderd raken van een geordende maatsohappij. Dat is geen opmeriking die veel vreugde verschaft. Integendeel de konsekwenties van deae opmerking zullen ons nog veel kopzorgen veroor- zaifcen. Zeker, voorstander van ide „nieuwe maatschappij van moingen" zullen ige- neigd zijn te zegigeri, dat een overgaogs- periode altijd gekenmerkt wordt door chaotische verschijnselen. Ze zijn ech ter zo begeesterd, door het wenkend perspectief van „morgen, dat zoveel be ter zal zijn dan vandaag", dat zij voor de werkelijkheid van vandaag blind sehijnen te zijn. De werkelijkheid is dat het opschroe ven van de overheidsuitgaven elke wel denkende Nederlander verontrust. Hij ziet het en voelt het dat het zo niet lan ger meer kan. Zelfs de uitvlucht van minister Duisenberg,, dat de eenpro- oentsnorm, een socialistische norm is, kan niet verhullen, dat wij met ons toe- leid in de z.g. collectieve sector volko- men vastgevaren zijn. De druk op de middelen is nu reeds zo hoog opgelopen dat de magische grens van vijftig procent is overschre den. Op meer dan de helft van ons in komen legt de Staat door middel van belastingen en sociale lasten beslag. Het behoeft geen betoog, dat in een! derge lijke situatie de «drang tot afwenteling van de lasten .cmnoemelijk groot wordt. Uit de cijfers idie staatssecretaris van Rooijen de vorige week verstrekte blijkt, dat de ethiek van de belastingplichtige daalt. Hij neemt het minder nauw niet zijn aangifte. Dat versterkte streven tot afwentelen van de torenhoge lasten is de achter grond van de mededeling van dezelfde staatssecretaris dat het controleapparaat van de belastingdienst «met 4Ö0 man wordt uitgebreid. Lange jaren heeft ons land de toestand gekenld dat de inte- igriteit van de toelastin-gbetaler slechts een summiere controle verlangde. Die tijd is nu voorbij. De regering heeft zidh zelfs genoodzaakt gezien een hoge be- lastingaimbtenaar de opdracht te geven zich te verdiepen in de vormen waarin fraude voorkomt. Velen die er vroeger kennelijk niet aan dachten om met hun belastingop- gaven te scharrelen, bezwijken nu voor die drang en proberen met allerlei drog redenen zich een alibi te verschaffen voor een handelen waarvoor hun ge weten hen waarschuwt. Onder christenen behoort dit zo niet te zijn. Het is beter met een vrij ge weten de volle last van het ongenoegen Gods oyer ons land te dragen, want dat zijn 'die torenhoge lasten i^, dan om met spitsvondige redeneringen de overheid te bedriegen. Eén fgulden on der Goids igunst verkregen is meer dan honderd gulden op een sUrikse wijze de Staat onthouden. g^^^A^^^^^S I III^WI|J'l^^i»^<^»^ De werkzaamheden aan de bouw van het scholencomplex aan de Weelstraat, waarin de geïntegreerde Chr. Kleuter en Basisschool alhier zullen worden ge huisvest, zijn ongeveer klaar. Er moet nog wat worden gestoffeerd, vloerbe dekking gelegd en geschilderd, waarna het gebouw voltooid zal zijn. Mannen van het Straatmakers-, grondwerk- en rioleringsbedrijf Fa. A. de Lange uit Rotterdam, zijn momenteel bezig de om geving van het gebouw te betegelen en verder klaar te maken. Er moeten onge veer 1500 m2 betontegels en siertegels gelegd worden, zomede een flinke zand bak voor de kleuterafdeUng en hiertus- sendoor groenstroken. In de tegels van de speelplaats worden z.g. ronde „rust- blokken" van sierbeton ingewerkt. Het kan niet meer lang duren of het scho lencomplex zal in gebruik genomen kunnen worden. THOLEN TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR BANKDIRECTEUR Tegen de 53 jarige ex-beheerder van de Bondsspaarbank, J. van E. werd door de Rechtbank te Middelburg twee jaar gevangenisstraf geëist wegens verduis tering van TxÈsti-f 300.000,in een pe riode van enkele tientallen jaren. Kort na zijn aanstelling in 1946 was hij reeds begonnen met frauduleuze handelingen. Vorig jaar augustus kwam de fraude aan het licht toen een notaris bij het op vragen van een spaarbankboekje arg waan kreeg. De Rechtbank zal op 14 april uitspraak doen. SINT MAARTENSDIJK Opbrengst koUekte. De te St. Maar tensdijk gehouden kollekte voor de Hartstichting heeft 845,57 opgebracht. De iboerenprijzen voor het nieuwe seizoen zijn door Brussel vastgesteld. De eerste reactie's uit boerenkringienl zijn wat geluwd. Het was tijdens het EG-prijzengevecht spannender dan ooit te voren. De uitgangsstellingen van de negen landbouwministers lagen ver mt elkaar. Nog erger was de grimmige wijn oorlog die in Frankrijk twee slacht offers eiste. De uitspraak van het Brussels prijzen orakel roept nogal wat vragen op. In een tijd dat alle Nederlanders in een bezuinigingsmars naar de nullijn ge dwongen worden lijkt een 7"/o-stijging van landbouwprijzen afschrikwekkend. Hoe zit 'dat nu precies? Zowel de boe ren 'als de consumenten! 'zijn bezorgd. De prijsibesluiten van Brussel hebben de consumenten opgejaagd. AUerwege leeft 'de vrees dat de hogere' landbouw prijzen het leven van alle lan'dgenoten duurder maakt. Voor de huisvrouw is het nu al een krachttoer om de finaci- ële eindjes aan elkaar te breien, tloe pakt het Brussels akkoord, dat aan de Nederlandse boeren ruim 7°/o meer wil geven, uit voor de gezinsbeurs? De kosten van levensonderhoud zullen ui teraard stijlgen, imaar die toename staat in geen enkele verhouding met de prijs- stij'ging 'die in Brussel uitgedO'kterd is. Globaal kan de Nederlandse huisvrouw erop rekenen dat elk percent Brusselse prijsstij'ginig neerkomt op Ojö'/o stijging van de -kosten van 'het levensonderhoud. Een simpele vertaling leidt er dan toe dat het leven -ongeveer 0',4»/o duurder wordt tengevolge van het Brussels landbouwbeeld. Minister Van der Stee, die ide agrarische zaken in de regering voor zijn rekening neemt, heeft ver klaard dat de kosten van levensonder houd met OjSVo zullen stijgen. Wij ho pen met hem dat het zo is. Voor de consument zou dit «alles nog te pruimen zijn. Nu kan men geruststellende bewe ringen! opbouwen voor de huisvrO'XJW, die van het Brussels landlbouwspekta- 'kel niet veel hoeft te vrezen. In felle tegenspraak pakken de berichten uit dat de oonsumptiemelk met 0,04 per liter stijigt en dat de suiker binnenkort ook al met 0,12 per kilo -duinider wordt. De consument raakt in de war en wordt wantrouwig. Hoe zit dat dan met die prijsstijgingen en hoe rijmt dat nou met het zeer matig effect van Brussel?' Pikant is inderdaad de melkprijsstij- ging. Het zuivelbedrijfsleven heeft al enkele maanden -geleden gevraagd om de minimumprijs voor oonsumptiemelk met 4 centen te verhogen. Deze stij-ging was 'gewoon nodig om -de verwerkingskosten op te van'gen. Daarvan willen! 'de zui velfabrieken 3 centen en de detailh-an-del de resterende cent. De eis zal wel billijk zijn maar komt net boven tafel als- Brussel de landbouwprijzen verhoogt. Iedereen legt begrijpelijkerwijze een di- rekt verband tussen 'de nieuwe land bouwprijzen en de hogere straatprijs voor oonsumptiemelk. Voor alle duide lijkheid: de melkprijsstijiginig heeft in ■dit geval niets te miaken met -de nieu we EG-prijzen. De aankondiging van een- hogere sui kerprijs is al even verwarrend. Ten'ge- volge van de Brusselse -beslissangen zou de huisvrouw 0,12 meer moeten beta len voor 1 -kilogram suiker. Zo eenvou dig liggen 'de zaken niet. In de eerste plaats komt het cijfer uit de -koker van een bepaalde suikerindustrie en ten Het conflict ontstond vorig jaar juli. Mej. Arensman, sinds nov. '73 in dienst van de Stichting Maatschapp. Werk M'hamis - S'dijk en Nieuwe Tonge, in formeerde samen met een oudere colle ga het bestuur over interne gebeurte nissen en handelingen die bij hen weer standen opriepen. Het bestuxu: probeer de in twee langdurige vergaderingen een en ander uit te spraten maar on danks een gedane toezegging (aan hit bestuur) weigerden haar collega's nog met haar samen te werken. Een onhoud bare sfeer derhalve waaraan het Be stuur een eind maakte door mej. Arens man met buitengewoon verlof naar huis te sturen. Dat liet ze er niet bij zitten en ze gaf de geschillencommissie van het LOAC opening van zaken. Het LOAC oordeelde dat het argument op grond waarvan mej. Arensman met verlof werd ge stuurd, niet van toepassing was. Echter volgde als volgende bestuursstap een brief waarin ze kon lezen per 6 oktober eervol te worden ontslagen. Door de ge schillencommissie werd ook dat ontslag aangevochten. Ook de directeur van het gew. arbeidsbureau accepteerde het niet omdat hij vond dat mej. Arensman ge legenheid moest hebben het vertrouwen van stafleden en werkgever te herwin nen. Dat was begin maart; nu wordt haar van de zijde van het bestuur ver weten dat ze zich na die datum (4 maart) niet voor de hervatting van de werk zaamheden heeft gemeld. Haar raads man, dhr. van Aalst typeert dat als zijnde „grenzeloos ongemanierd". Woensdagmorgen, toen op het kanton gerecht de civiele procedure werd aan gespannen gat dhr. van Aalst de kan tonrechter een indruk van de sfeer waarin het bestuur heeft gehandeld. Door dhr. Breur was hem toegezegd op 8 maart dat deze met het bestuur zou bespreken hoe de weer indiensttre ding van mej. Arensman geregeld zou kunnen worden. „Ik .wacht nog steeds op de uitslag daarvan", verklaarde dhr. van Aalst. Daarom toonde hij zich bij zonder ontstemd over het feit dat het bestuur direct na die toezegging tot een civiele procedure had besloten. „Men zou mej. Arensman gewoon niet hebben toegestaan in dienst terug te keren maar ze behoort daar wel kans toe te hebben" aldus dhr. van Aalst. Mr. L. J. den Hollander, optredend namens het bestuur van Maatschappelijk Werk probeerde de kantonrechter ervan te overtuigen dat er een onhoudbare si tuatie is ontstaan waaraan niet anders dan door ontslagverlening een einde kan worden gemaakt. „De spanningen kun nen zo hoog oplopen dat er een blijvende conflictsituatie ontstaat en dat is hier het geval", concludeerde dhr. den Hol lander. Het ging er z.i. minder om wie de schuldige is, wie er gelijk of ongelijk heeft. „Als mensen die samen moeten werken op eikaars zenuwen gaan wer ken moeten ze gewoon uit elkaar. Zo niet dan kan het doel van de Stichting, die een paedagogisch en ontspannend karakter dient te hebben, wel worden afgeschreven", oordeelde mr. den Hol lander. Hij vond dat in een dergelijk ge val de rechter de verbindtenis moet ver- i breken en aan de werknemer een scha- In de bakkerij, met al die anderen sa mengepakt zag dhr. v. d. Waal toch nog kans een gelukwens te spreken en de armen vrij te maken om collega Troost en ziJn echtgenote een bloemetje aan te bieden. Dat deed hij niet nadat hij het succes van Bakker Troost met ere had verhaald; tweemaal winnaar van de zil veren schieter, 4 x flakkees' beste bak ker, 8 X eerste op vakwedstrijden, in '74 landelijk tarwebrood-kampioen, in '75 landelijk melkbrood-kampioen en ook het 'jaar '76 is met groot succes begon nen. „Wees zuinig op deze bakker want hij brengt het neusje van de zalm op uw broodplank!" maande dhr. v. d. Waal de Stellendamse bevolking. Daartoe aangezocht door de organi sator van het festijn Henk Noordijk wist ook weth. L. Visser het sprekers plaatsje' te bereiken. Dhr. Visser compli menteerde dhr. en mevr Troost bijzon der met het bereikte succes en de bij zonder fraaie zaak. Over de bakkwali- teiten van dhr. Troost was dhr. Visser zeer bijzonder te spreken, want al jaren terug had hij daar in brandweerverband genoeg'Iijk kennis mee gemaakt. „Jullie i zijn er het voorbeeld van dat er door j hard te werken best nog iets te berei ken is!!" zo bezag dhr. Visser, hen alle succes wensend in hun streven het hoog- I ste te bereiken. Het smaakvolle interieur van de vernieuwde zaak; de kassa nog op 000,00 Bakker Soeteman uit Oude-Tonge bracht zijn gelukwens in de sprookjes sfeer, besluitend met de wens dat ook voor de Fam. Troost het „lang' en ge lukkig leven" op moge gaan. Voor bakker Troost kwam nu het moeilijkste van de avond, het spreken van een dankwoordNiettemin ging het hem voortreffelijk af kennelijk om dat hij 't helemaal echt meende wat hij te zeggen had. Een attentie ging naar de ambachtsmensen die keurig en snel hadden gewerkt, hij vergat zijn leer meester niet en vooral voor zijn mede werker Dirk Jansen was er een pakket. En-passant moest dhr. Troost nog even de wens kwijt dat de flakkeese bakkers onderling gaan zorgen voor een nog be tere verstandhouding. „Die is vrij goed maar die kan nog beter!!" opperde dhr. Troost. tweede komen die 12 centen extra niet helemaal in de -boerenbeurs terecht. Na tuurlijk maakt het de consument weinig uit óf hij door -de hond- of de kat ge beten wordt. De eerlijkheid gebiedt ech ter dat het voor de boeren wel iets scheelt, zy willen niet altijd op de schopstoel zitten!. De boeren zijn al evenzeer bezorgd over de nieuwe prijzen -die Brussel vast gesteld heeft. Hun bezorgdheid heeft andere 'oorzaken 'dan bij -de consument. Op 'de boerderij zijn de kosten de laat ste jaren funk -gestegen. Deze kostentoe- nam;e wordt opgevangen door de nieu we prijzen. Daaroim komt het boerenin- komen flink onder -druk te staan en moet de boer de al eerder opgelopen in- kamensachterstand nog lamger slikken. In boerenkrin-gen is de nullijn e-eri vro me wens -die nauwelijks haalbaar is. Al le Nederlanders hebben trouwens moei te met die nullijn, maar in dit -geval moet men een stap terug doen omdat men veelal boven die bewuste lijn zit. Een andere boerenzorg is de waarde van een gemiddelde Brusselse prijsstij ging. Het Brussels akkoord richt zich op papieren prijzen. Voor de hoier blijft de hamvraag of -die Vk inderdaad hard te maken is. Zoals -de kaarten nu liggen ziet het er niet naar uit. De werkelij ke 'Opbrengstprijzen' komen op de miarkt tot stand. Als 'die markt verstoord is, wordt de boerenbeijrs aangetast. Brus sel wil -op 'de markt wel bijsturen, maar deze correcties (een ingewikkelde '-ma chine met interventie- en premierege lingen) staan in geen enkele verhouding met het streven om de boerenprijzen met 7% omhoog te krikken. Uit dit alles moet de boer o-ok concluderen dat Brus sel aardig redeneert >en schone beloftes maakt, maar een vol-doende -garantie voor een re-delijk inkomen blijft ook na het jongste prijzeriakkoord uit. De iboe- renzorgen zijn in elk geval niet weg genomen, inte-gendeel. B. Schouwing (Nadruk verboden) deloosstelling dient toe te kennen, wan neer hij bevindt dat de schuld niet bij haar zou liggen. „Dat is voor beide par tijen de beste oplossing", aldus mr. den Hollander. De procedure die nu is ingezet wordt over 3 weken vervolgd met een door de gedaagde partij gegeven schriftelijke, conclusie van antwoord. Dasirop geeft eisende partij weer een conclusie van repliek welke weer gevolgd wordt door een conclusie van dupliek door de ge daagde partij tot tenslotte de rechter een uitspraak doet Van -de afdelingen uit het versohij- ningsgebied van ons blad waren diver se afgevaardigden aanwezig O'.a. -Qoe- ree-Overflakkee, Schouwen-Dixiveland, St. Philipslan-d, Tholen e.o. In dit 2-daagse' congres -kwamen maar liefst 244 voorstellen aan de orde, ter wijl de eerste morgen de bestuurlijke zaken werden -behandeld. Het grote- aan tal bezoe-kers met die vele dames ma ken het de organisatoren moeilijk ieder jaar eeri geschikte vergaderruimte te vinden. Ook -dit jaar is het weer ge slaagd en het comité wist zijn gasten prettig te ontvangen. Afscheid werd -genomen van -de secre taresse mevrouw H. E. J. MuUer-van Vliet. Zij zal worden opgevolgd door de heer P. Sypesteijn met een nieuwe -kantoorruimte in de Beurs te Rotter dam. Na opening door de voorzitter Mr. J. C. W. van Dam werd namens de re-gio een begroetingswóord gesproken door de voorzitter van het organiserende co mité R. A. Vogel. „Welkom in onze his torische „kaasstad Alkmaar". Van Alk maar -begon de Victorie en spreker sprak de wens uit -dat deze Victorie ook op deze congresdagen bestendigd zal wor den, Noord-Holland wordt wel genoemd STELLENDAM Aan belanghebbenden wordt rtie-dege- deeld, dat de piano-repetities zullen worden gehouden op 10 en 17 april in het „Haegse Huus" vanaf 10 uur. het land van de 1000-eilanden, -dat wil zeggen in 'deze provincie is- er een grote oppervlakte aan water en' mitsdien is een congres hier zeker op z'n plaats. „Velen van u", aldus -de heer Vogel, „zijn hier nog nooit geweest. Wij ho pen dat u het goed naar uw zin zal heb ben", waarop de -heer Van Dam direct inhaakte door te zeggen: „wij vo-elen ons hier nu al thuis." Mr. Van Dam deelde vervolgens me de, dat er aan H.M. de Koningin een telegram van aanhankelijkheid is ver zanden. !Met een ogenblik stilte werden de overleden led-en herdacht. Het was een lange lijst van trouwe medewerkers, waarvan vele jarenlanig hun daadwer kelijke 'steim aan „Schuttevaer" hebben gegeven. De aftredende hoo-fdbestuursiederi, de heren Mr. J. C. W. van Dam te Rotter dam; M. W. den Boer, Zwijndrecht; W. V. d. Klippe te Drimmelen en J. Rave- stijn te Vlaardingen werden bij accla matie herkozen. We zullen trachten ons -best te blijven doen, aldus Mr. v. Dam. (Vervolg pag 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1