Eéiirichtings-verkeer op ziskenhuis terrein e mGELWEEST Op. het terrein van het zieken huis te Dirksland zal vanaf mor gen, zaterdag, een éénrichtingsbe- paling van kracht zijn. Tot die maatregel is besloten omdat de auto's van de bezoekers bij de na dering van twee kanten steeds op het terrein te hoop reden. Wedstrijdesi v&or Z.B. ploegen Ouderavond €lir, ^at S®li@@l sp/t üompas" t@ B@n Bommsl De Vraagbaak HVP Verzoek van afd. Pierenliesciiertiiing Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 2 april 1976 Dat gaf soms aanleidinig tot excessen; een enkeling schroomde niet zijn auto op het 'grastapijt te parkeren en an deren versmalden de toegangswegen zodanig dat de situatie zich voor kon doen dat ambulances en artsen niet on gehinderd af en aan konden rijden. Om daaraan een eind te maiken zijn er nu borden geplaatst. Voortaan mag alleen vanaf de Statioinsweg worden binnen gereden en dient de poort aan de Sec retarieweg nog slechts als uitgang. Al leen fietsers, bromfietsers en uiteraard wandelaars mogen daarlangs nog bin nenkomen. Wanneer de parkeerruimte op het zie kenhuisterrein vol is zullen' autotnofoi- listen een plaatsje moeten zoeken langs de Secretarieweg of op het langs de Kaai aangelegde parkeerterrein. Een stapje lopen weliswaar maar de goede gang van zaken wordt er belangrijk mee gediend. De ingang aan de Stationsweg. De uitgang aan de Secretarieweg. .>.3\3^3siND\:x?oo\iN^>.;>s>s:>.;?s3^9\;N^?<N:N30s9s;>^ (Matth. 6 26) Kom mee naar 't vogelfeest en laat uw zoirgen thuis. De merel zingt en bouwt met zorg zijn huis in vuurdoomstruik die klimt aan onze muur, Luid schalt zijn lied in 't vroege morgenuur. De houtdiüf heeft heel vroeg zijn lentedroomslaap uit. Hij roept in hoge boom verlangend naar zijn bruid. De witte kroonduif die met nieuwe veren pronkt gaat elk te lijf die naar zijn vrouwtje lonkt. Kijk, hoe dat spreeuwenpaar daar stoeit in dolle klucht. De mussen vliegen pijlsnel door de lucht. Het mezeneehtpaar, heeft ze 't ooit zó druk gehad met bouwen van een' huis, op 't vreugdig liefdepad? Kom mee naar 't vogelfeest in 't blijde lenteland, Leg al de levensizorgen vrolijk in Gods hand. Hij stuwt het leven en bereidt het feest voor elk die met Hem leeft, bezield wordt door Zijn Geest. Lanerta. OUDE TONGE Afd. Plattelandsvrouwen De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. „Oost-Flakkee" heeft op woensdag 7 april a.s. een gezarhenlijke avond voor de bejaarden en de leden ia het bejaar dencentrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge. Aanvang 19.30 uur. Het programma wordt verzorgd door de Koninkhjke Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij. Er worden films vertoond over de redding, berging en zeevaart. De jaarlijkse wedstrijden' voor de zelf- beschermingsploegen van de B. Kring zullen worden gehouden op de zater dagen 3 en 10 april te Zuidland. Van Goeree-Overflakkee zullen op 3 april deelnemen de ploegen van Ooltgensplaat en Ouddorp I in de B- klasse en op 10 april in de A klasse de Z.B. ploegen van Ouddorp II, Goedereede, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Harin-gvliet, Middel- hamis, Sommelsdijk en de ploegen Dirksland I en Dirksland II. J.l. maandagavond 29 maart was de aula van de school tot de laatste plaats bezet. Reden hiervan was de jaarlijkse ouderavond, die geopend werd door de voorzitter de heer A. de Bruin. Na ge bed en Schriftlezing sprak hij een wel- koimstwoord en droeg daarna de leiding over aan de schoolleider de heer Gra vendeel. Deze gaf een korte toelich ting op het program-ma, waarna Mas 4, 5 en 6 het podium betrad en de heer Gravendeel achter de piaiio plaats nam. Tot de pauze volgde toen een afwis selend programona van zang en voor dracht. Ook werd op geestdriftige wijze poppeikast gespeeld door de derde klas. Alle onderdelen werden vlot en' gees tig aangekondigd en van camm.e!ataar voorzien door de zesde klasser George Moerkerken. Hij bespeelde meesterlijk de zaal en zette de ouders aan tot sa menzang van het schoollied, zodat de miuren van de aula daverden! In de „lopende" koffiepauze, in de gangen van de school kon men kennis nemen van een ikleine expositie van Surinaamse gebruiksvoorwerpen, i.v.m. het volgende programmapunt: ZENDING IN SURINAME. Aan de hand van gesproken woord en dia's vertelde de heer J. van Berghe, die zelf bijna 30 jaar in Suriname heeft gewerkt, over de mogelijkheden' en moeilijlïheden van het zendings- en ont wikkelingswerk in Suriname. Moeilijkheden vooral vanwege de vele rassen: Indianen, Bosnegers, Hindoestanen, Ja vanen, Ohinezen, Creolen, die in dit land wonen m.et hun ei^en godsdienst en cultuur. Ondanks deze moeilijkheden werpt de zending in Surin^ame vruchten af en worden scholen en hospitaaltjes in het oerwoud gebouwd. Naar onze westerse normen, weliswaar primitief, zodat de heer Gravendeel in zijn slotwoord zijn dankbaarheid uitte over de luxe en prettige oimstandigheden, waarin de Boim-melse schoolkinderen onderwijs mogen ontvangen. Veel dank, een bloemenhulde en een goede collecte vielen de heer van Berghe ten deel, waarna de heer de Bruin na het zingen van het Avondlied deze mooie en' fijne ouderavond met dank gebed sloot. Konsumenteninfonnatie-Centnim MIDDELHARNIS Beste meisjes en jongens! In de maand april komt vijf keer de vrijdag voor, dus volgt daaruit, dat er vijf raadsels geplaatst kunnen; worden. Deze week komt dan het eerste van dat vijftal. APRIL-RAADSEL 1 1. Zilversmid (Handelingen). 2. Rich ter die links was. 3. Andere naam voor Sadrach, een vriend van Daniël. 4. Man van Naomi. 5. Plaats in de woestijn waar twaalf fonteinen en zeventig palmbomen waren (Exodus). 6. Zoon van Simon van Cyrene, die het kruis van Jezus moest dragen. 7. Stormwind (Handelingen). 8. Zoon van Saul. 9. De Heere is mijn sterkte en mijn (Psalm 28). 10. Diensknecht wiens rech teroor werd afgehouwen; denk aan de gevangenneming van Jezus. 11. Woord dat veel in het Boek Prediker voor komt. 12. Eén van de kleine profeten. 13. Kleinzoon van Meohtr (1 Kron. 4). 14. Vrouw van Nabal; kwam David met allerhande spijzen' tegemoet, toen deze vluchten moest voor Saul. 15. Be kende profeet uit Davids tijd. 16. Zoon van Pinehas (1 Sam. 4). 17. Joodse ko ningin; ook een Bijbelboek van deze naam. 18. Vrouw van Izak. De beginletters van deze woorden vormen de naam van het altaar, dat Mo- zes oprichtte na het verslaan van de Amale'kieten. Dit raadsel werd ingezonden door Janny Klop uit Hendrik-Ido-Ambacht. Dank je wel, Janny! OPLOSSINGEN 1 LENTEMAAND Edom.ieten Nehustan Tekenen Exodus Maria A m e n Ark 'N u D II Water - Eliab - Nadab - Tabor - EUhu - Laban - Uzzia - Wagen - Woord - Eskol - Golan - Orion - Petra - Der- be - Elisa - Noadh - Hirad - Endor - Bbsian - Rhode - Elath Wentel uw weg op den Heere. III Zacharia - IJdelheid - Tabernakel - Obed - Naboth - Schelf zee - Gideon - Elkana - Naomi - Abraham - Da'vid - Issaschar - Gomorra - Othniel - Hidde- kel - Endor - Elisa - Ridhteren - Elifaz. Zijt ons genadig, o Heere. IV Regenboog. BRIEFWISSELING Corrie Kastelein, '■^eist. JuUje hadden het vierde raadsel meteen gevonden, lees. ik, maar het antwoord was fout. Dat hebben jullie wel gezien', en ik heb ook uitgelegd waarom dat niet kon. Wat gaat Jorien (of Jozien; het staat er wat onduidelijk) tooh ver van haar va derland vandaan! Jij blijft toch wel liever in Nederland, hè? Die veertien dagen was het hard werken. Heb je het er nogal goed afgebracht? Heb je een grote krantewijk? Hoeveel stuks moet je telkens bezorgen? Elizabeth Daniëlla Voortman, Oud dorp. Als jij zo voornaam met je na men naar voren komt, zal ik het ook maar eens doen. Zie je niet zo erg te gen de repetities op? Dat is veel waard. Er zijn kinderen die er moeilijk van kimnen slapen enl weinig eten. Dat is natuurlijk helemaal verkeerd. Als je geregeld je lessen goed bijhoudt, be hoef je niet zo bang te zijn als het re petitie is. Mocht je opa al van zijn elfde jaar van school af? ja, dat mocht ik ook; ik had de zes klassen van de lagere school doorlopen. En dan was je afgestudeerd. De tijden zijn veel ver anderd. Jan Kastelein, Zeist. Hoe heb je het tien maart gevonden op de L.T.S.? Zou je er ook heen willen? Of liggen de plannen anders misschien? Er zijn heel wat vakken die daar onderwezen wor den. Er is ikeuze genoeg, maar het is moeilijk om uit te zoeken wat het meest geschikt is. Heeft Piet al konijnen? Zachtjesaan kan dat: er komt weer wat voedsel, en als de lente goed gaat door zetten, is er eten genoeg voor de knaag dieren. Maar ze kunnen' heel wat op ook! Ja, na het feest kom.t de afwas, en die is in de regel niet mis, vooral als er veel gasten zijn geweest. Eigenlijk mag er dan niet gevraagd worden of je het ,iieerlijk" vindt of niet. Het werk roept, onverbiddelijk. Aan de keuken is ook nogal wat te doen. Trouwens vraaigt het hele huishouden geregeld om werk. Jij houdt dus het meest van appeltaar ten, maar voorzichtig met al dat gebak, hoor! Ik heb igeleaen dat de schooldok- ter de kinderen van Flakkee wel wat te dik vindt. Zou dat ook niet komen door al die bakkerijen? Simone Voortman,, Ouddorp. Al is het een beetje laat, todh nog heel hartelijk geieliciteerd met je verjaardag. Is het ook zo'n fijne dag igeworden als bij die verjaardagen in februari? Vind je je leeftijd al hoog? Dat kan ik begrijpen', maar alles is zo betrekkelijk. Kinderen die ouder zijn vinden jouw leeftijd weer jong, en zo gaat dat. (Mensen van tach tig jaar noemden mensen van zestig jaar nog kinderen. Wanneer weet Joke de uitslag? Marian Vroegindeweij, Middelhamis. Voor oma is het een leuke bezigheid O'm kleren voor de poppen te maken. Ze kan tooh niet zomaar stil in een stoel ziten. Ze moet wat om handen hebben. Bij je oma liggen' de werkzaamheden wat op een hoger plan: zij moet zorgen dat de „grote poppen" gekleed gaan. Dat kost veel inspanning en tijd. En aan tijd ontbreekt het een huismoeder wel eens. Fijn, dat jullie hielpen bij de schoonmaak. Allemaal de brieven van februari heb ben nu een antwoord ontvangen. Het is prettig dat er haast geen achteraan- komers zijn. Als we op tijd inzenden kan dat ook niet. Nu ben ik eoht benieuwd wat er nu uit de bus is gekomenl. Ook iben ik nieuwsgierig naar de oplossing van het laatste raadsel. Ik hoop dat het nu meer kinderen goed zullen hebben. De rest van mijn ruimte in 'de krant zal ik voor iets anders göbruiken. Ik laat een gedeelte van een gedicht horen van Jan Luyken, die leefde van 1649-1712. Dat is dus al heel lang ge leden. Hier komt het: DE MORGENSTOND O welkom, schone dageraad, die uit een gulden kamer gaat met glans van heldre stralen, 'k Ontsluit mijn venster voor uw licht, om met een vrolijk aangezicht u minlijk in te halen. Gij wacht niet als ik open doe, maar dringt ten eersten mildlijk toe; ja, eer ik kom. 't ontsluiten, en Mog in 't nare duister zij, zo staat en wacht gij al naar mij voor toegeloken ruiten. Zo ook de Meester die u riep, en tot een Licht der wereld schiep, die grote Zon der zo'nnen, schijnt met een' glans van eeuwig goed voor 't venster van het toe gemoed: Met opdoen was 't gewonnen. Als jullie iets van dit gedicht niet snappen, dan weten jullie dat er vra gen over gesteld mogen worden. Niet te moeilijk natuurlijk, want dan kan ik voor geen antwoord zorgen. Nu laat ik het hier bij. De vriendelij ke 'groeten van Oom Ko. Vi'ELKE VLOERBEDEKKING MOET IK KIEZEN De vorige keren hebt u iets kunnen lezen over ondervloeren en gladde vloerbedekking. Deze keer ga ik u iets vertellen over vezelige vloerbedekking. Men kan het onderverdelen in: 1. Sisal, cocos, biezen en twisted matten 2. Wollen vloerbedekking. 3. Synthetische vloerbedekking. Tot voor kort was dit de allerbelang rijkste vorm van vloerbedekking. Tegenwoordig kiest men ook weer va ker voor een gladde vloerbedekking" omdat de levensduur daarvan langer is. Meestal in combinatie met een kleed. 1. Sisal, cocos, biezen en twisted mat ten. Deze vloerbedekkingen zijn niet duur en behalve biezen wel sterk. In naturel kleur gebruikt blijft de kleur mooi, gekleurd materiaal verschiet vlug. Vlekken zijn moeilijk te verwijderen en het vuil zakt er doorheen. 2. Wollen vloerbedekking. Men kan een echt wollen tapijt herkennen aan het „wolknotje". Dit staat garant voor zuiver wol. Een wollen tapijt zonder dit knotje kan 'wel van wol zijn, maar van mindere kwaliteit of gemengd met synthetische vezels. Een wollen tapijt is: Gemakkelijk in onderhoud, vuilafstotend. Het is sterk. Het is geluiddempend. Het is vrij duur. 3. Synthetische vloerbedekking. Is erg sterk en de kleur blijft goed. In het begin gemakkelijk schoon te houden. Een nadeel is dat de vezels een stati sche lading krijgen door stofzuigen en er over heen te lopen. Het gevolg daar van is dat het vuil wordt vast gehouden waardoor het tapijt gaat vergrauwen. Het is niet erg veerkrachtig daarom plet het op druk belopen plaatsen vlug. Het is goedkoper dan wol. Wollen en synthetische vloerbedek kingen kunnen op de volgende manie ren gemaakt worden. A. Bouclé: Dit bestaat uit een weefsel met lussen aan de bovenzijde. Hoe dichter de lussen bij elkaar staan, hoe sterker de vloerbedekking. B. Moquette: Wordt op dezelfde manier als bouclé gemaakt, alleen worden de lusjes doorgesneden. Ook hier geldt: hoe dichter de polen bij elkaar staan hoe beter de sUjtweerstand. Zowel moquette als bouclé, die van synthetische materialen gemaakt worden hebben vaak een onregelma tige pool, pletten valt hierdoor min der op. C. Plaktapijt: Dit bestaat uit een jute rug waarop draden worden geplakt. Meestal in ribbelmotief. (Tredford) D. Tufted: De draden van de bovenlaag zitten tussen de draden van de jute onderlaag en worden met lijm vast gezet. E. Vilttapijt: Dit bestaat uit een onder laag, waarop geen draden maar ve zels zijn geperst. (Heugafelt) ONDERHOUD. Alle vloerbedekkingen kunnen met een gestofzuigd worden, ook al pluist het erg. Het blijkt schadelijker te zijn het vuil (zand en dergelijke) te laten zitten dan de pluizen op te zuigen. Vlekken DI RECT verwijderen. Met lauw water of een sopje (wolwasmiddel) Oppassen dat het niet te nat wordt. Zolarig mogelijk wachten met het ta pijt te behandelen met een shampooap paraat. De meeste tapijt-shampoos laten resten achter die weer zorgen dat het tapijt sneller vuU wordt. TIP. Effen vloerbedekking is prachtig, maar men ziet er alles op. Bij aanschaf moet men rekening houden met extra onderhoud. Er wordt vaak reclame gemaakt voor tapijttegels, omdat tegels zo gemakkelijk te vervangen zijn in geval van vlekken, vaak is het zo dat de kleur of de struk- luur van ae tegels dan zo veranderd ia, aat üe nieuwe tegel toch opvalt. Han diger is een gebruikte tegel op de plaats van de vlektegel te leggen en een nieu we op een onopvallende plaats. Mocht u verder advies willen over vloerbedekkingen of op ander huishou delijk gebied, bent u altijd welkom op „de Vraagbaak". Elke woensdag van 9.00 - 11.30 en van 13.30 - 16.00 uur. Ook kunt u schriftelijk of telefonisch advies vragen (01870) 22 44. M. G. H. van Es van Maldegem. Ieder jaar worden er weer talloze gevallen gemeld van nesten jonge 'kat ten die op de meest gruwelijke manie ren om het le'ven! worden gebracht. Ook nu breekt weer de tijd aan dat er weer heel wat ongewenste katjes wor den geboren. Wanneer uw poes een nest j'ongen ter wereld brengt en u weet er -geen raad mee, dan kunt u ze mits deze nesten niet 'Ouder zijn dan één week afge ven op de volgende adressen: iMevrouw Tanis, Westduinweg 33 te Ouddorp, Hr. Zuidwijk, Fabiusstraat 32 te Me lissant, Mevr. Elvé, Ring 117 te Dirksland, Dierenarts Minderhooid, Voorstraat 39- 41 te Middelhamis, Dierenarts Tjebbes, Enkele Ring 55 te Sommelsdijk. Nesten die ouder zijn 'dan één week 'kunt u eveheens 'kostelo'os afgeven, maar dan alleen 'bij de Dierenartsen. Nog beter is het als u uw poes of ka ter tijdig operatief laat behandelen. Het ligt in de bedoeling van de Die renbescherming om deze behandelin gen te'gen reductie plaiats te do'en via- den, indien U lid bent van de Dierenbe scherming. HiervO'or zal een opro-ep geplaatst worden in de reigionale Waden. Afd. Goeree-Overflakkee V. d, Dierentoesdhermlng. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de leser die er kosteloos gebruik van kan maken. U'W vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nleuws, postbus 8, IVUddelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be- .intwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant- ■voord in deze rubriek ■worden uepubH ceerd. HONDERD GULDEN Wij hebben een oud bankbiljet van 100,— uit 1928 gevonden. Is dit nog in wisselbaar of zou een verzamelaar er wat voor betalen? Antwoord: Dergelijke bankbiljetten zijn niet meer inwisselbaar, omdat ze reeds voor de oorlog ongeldig v/erden verklaard. Maar als het er no'g 'goed uit ziet, heeft het wel verzamelwaarde. Een rasechte bankbiljettenverzamelaar geeft er dan grif 100,voor en als het in staat van nieuw is, kunt u er zelfs tussen 200,— en 300,voor vragen. De moeilijkheid is echter, om een ver zamelaar van bankpapier te vinden, want die zijn even schaars als dergelij ke biljetten. Wij raden u daarom aan, kontakt op te nemen met de Muntwis- selbank, Jansbinnensingel 19a te Arn hem. Uw aanbod wordt dan schriftelijk onder de aandacht van gegadigden ge bracht. MODELSPOREN Kunt u mij vertellen of de hobbybla- den Miniatuurbanen en De Modelbou wer nog bestaan en op welke adressen ik ze kan bereiken? Antwoord: Miniatuurbanen wordt uitgegeven door Bureau Exutho, Rigel- straat 103 te Hilversum, telefoon (02150) 6 07 19 en de abonnementsprijs bedraagt circa 25,per jaar. Het verschijnt tienmaal per jaar. De Modelbouwer is het orgaan van de Nederlandse Ver. van modelbouwers (N.V.M.). Administratie: Westlandgracht 179", Amsterdam, tele foon (020) 15 84 88 en de abonnements prijs bedraagt circa 36,per jaar. BOOM OP HUIS Wij wonen aan een weg met wilgen- bomen. Wanneer bij storm een boom op één der gebouwen terechtkomt, voor wiens rekening is dan de schade? De bomen zien er gezond uit. Antwoord: Storm geldt als overmacht en in dergeUjke gevallen is de eigenaar van de boom (bij provinciale wegen de provincie en anders mogelijk het rijk, de gemeente of een andere wegbeheer der) niet aansprakelijk voor de gevolr gen. Althans, zo beslisten de rechters tot op heden. Heel anders ligt de zaak als de bomen niet gezond meer zijn, of door andere oorzaken (een eerdere storm bij voorbeeld, of een aanrijding) minder stevig dan voorheen in de grond staan, of scheuren en/of breuklijnen vertonen. Als de eigenaar daarvan tijdig in ken nis gesteld is en hij heeft geen passende maatregelen genomen, dan is hij wel aansprakelijk te stellen indien u door dergelijke bomen schade ondervindt, vooral als een en ander niet bij storm maar tijdens een zwakkere wind ge beurt. Wij adviseren u dus, geregeld de toestand van de bomen te controleren en zodra er iets mis is, de verantwoorde lijke instantie (bij u de provincie ver moedelijk) schriftelijk en aangetekend op de hoogte te stellen. Dan hebt u later verhaal dank zij de copie van de brief en het bewijsje van verzending per aan getekende. Wel zult u in die gevallen veelal een advocaat in de arm moeten nemen als de wegbeheerder in eerste in stantie de verantwoordehjkheid afwijst en zich op overmacht beroept. Uwer zijds is het aan te bevelen in deze om standigheden wegens de nabijheid van de bomenrij en de open omgeving wel een goede stormschadeverzekering af te sluiten bij een betrouwbare maatschap pij. Want bij storm loopt u risico voor eigen rekening. En het is gebeurd, dat een zieke boom bleef staan en gezonde bomen werden ontworteld. ALGEN Ik heb ontzettend veel last van alg in mijn tropisch aquarium. Is daar iets aan te doen? Antwoord: Het beste is, bij de aqua riumhandelaar tabletten te kopen tegen algengroei. Deze schaden de vissen en hogere planten niet. Het gebruik van slakken is niet aan te bevelen, omdat die wel eens een besmetting overbren gen op de vissen in het aquarium. De tabletten worden ook verkocht in som mige tuincentra (voor vijvers) en doe- het-zelfzaken. DEELTJE VAN LENNEP Wij hebben een boek met Poëtische Werken van mr. J. van Lennep uit 1827. Heeft dat waarde? Antwoord: Nauwelijks, want het is slechts een (eerste) deel uit een serie. Dergelijke boeken hebben pas waarde voor een belangstellende of een verza melaar, als de gehele reeks compleet is. Ook een handelaar in tweede-hands- 'boeken zal in de regel uitsluitend com plete reeksen inkopen. ALIMENTATIE Kan ik de alimentatie inhouden, nu mijn gewezen echtgenote een andere man in huis heeft genomen? Antwoord: Neen. Een verplichte ali mentatie komt niet automatisch te ver vallen. Zeker niet als een gescheiden vrouw één of meer kamers verhuurt. Ook niet als u alleen maar vermoedt, dat zij om andere dan economische re denen een man in huis heeft. U kunt al leen van die vei^plichting tot alimenta tie afkomen, wanneer de wederpartij met een andere man in het huwelijk treedt, of met hem samenleeft alsof zij gehuwd waren. Dat laatste is moeilijk te bewijzen. SCHEEPSPLATEN EN KACHELS Kunt u mij vertellen, hoe scheepspla- ten en het gietijzeren binnenwerk van kachels worden gemaakt? Kan er te genwoordig geen ijzer meer gemaakt worden zonder dat er oud ijzer in ver mengd is? Dan waren de mensen vroe ger geleerder als tegenwoordig. Antwoord: De stalen platen voor scheepshuiden worden uit staal gewalsd tussen zeer zware cilindervormige pers- walsen. Staal is een legering van ruw- ijzer met koolstof. De naam gietijzer geeft eigenlijk reeds aan, hoe bedoelde binnenwerken van kachels en andere gietijzeren voorwerpen vervaardigd zijn, namelijk door het gieten van vloeibaar ijzer (geen staal) in een vorm. Als het ijzer afgekoeld was, werd de vorm verwijderd en bleef het gemaakte onderdeel over. Op deze wijze zijn vroe ger heel wat machine-onderdelen ge produceerd. De vormen waren meestal in delen uitneembaar en konden steeds opnieuw worden gebruikt. Inplaats van het gemakkelijk breekbare gietijzer past men tegenwoordig steeds meer an dere metalen en kunststoffen toe, om dat die minder kwetsbaar en veel lich ter in gewicht zijn. Er kan altijd nog ijzer worden vervaardigd uit ijzererts. Dat er oud ijzer wordt vermengd met de nieuwe aanmaak, getuigt van zuinig beleid en verstandiger gebruik van af gedankt metaal. Wilt u meer weten van de fabricagemethoden, dan verwijzen wij u naar de literatuur hierover, die u in een goede bibliotheek kunt raadple gen, of in een encyclopedie kunt na slaan onder IJzer of onder StaaL PENICILLINE Als je veel met penceline bent inge spoten, kan dat dan schadelijk zijn voor het gebit? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk penicilline. 'Dit geneesmiddel moet wel door de arts zijn voorgeschreven en ge doseerd voor een bepaalde patiënt. Als u stipt de voorschriften van de dokter hebt opgevolgd, kan de kuur beslist niet schadelijk zijn voor het gebit, of andere delen van het lichaam. Wel zijn er pa tiënten die geen penicUline verdragen, omdat hun bloed er op reageert en dan openbaart zich dat b.v. door een uitslag op de huid of een dik gezicht. Maar daar moet de huisarts rekening mee houden, want die kent zijn patiënten en weet wat hij wel of niet kan voorschrijven. GRETNA GREEN Kan ik als 19-jarige een huwelijk in Schotland sluiten en is dat dan geldig in Nederland? Wat heb ik dan voor pa pieren nodig? Antwoord: U zult bedoelen een hu welijk te Gretna Green (in het zuide lijkste hoekje van Schotland bij Car lisle). Maar ook elders in Schotland kunt u trouwen, als u kunt aantonen dat u de achttienjarige leeftijd hebt bereikt en nog niet gehuwd bent. Het huwelijk wordt dan in de kerk voltrokken en is rechtsgeldig in alle Europese en Ame rikaanse landen, omdat het volgens de wettelijke voorschriften is gesloten. Het wordt ook in ons land erkend en op uw verzoek na overlegging van de officiële huwelijksakte van de Schotse kerk in de burgerhjke stand van uw woonplaats ingeschreven. U kunt tevoren schrijven naar de Parish Priest of Gretna Green, Scotland, Great-Britain. De aanstaande bruid en bruidegom moeten beiden ten minste drie weken ingeschreven staan in deze plaats, alvorens het huwehjk mag worden voltrokken. U hebt beiden een dan geldig Nederlands paspoort no dig voor de reis en daarenboven voor het huwelijk de volgende papieren, die ieder voor zich afzonderlijk kan aan vragen: a) een internationaal uittreksel uit de geboorte-akte (af te geven door het ge meentehuis in de plaats van zijn/haar geboorte); ta) een bewijs dat hij/zij in Nederland woont en c) een verklaring dat hij/zij ongehuwd (of niet meer ge huwd) is en dat hij/zij de Nederlandse nationaliteit bezit. De bewijzen b en c kan ieder van u aanvragen in de ge meente waar hij/zij woont. Er blijft één risico en we^j dat ouders die het niet eens zijn met een huwelijk dat zonder hun toestemming gesloten is, in Neder land officieel bezwaar kunnen aanteke nen. Dit geeft echter aanleiding tot een mogelijk langdurige procedure, die al leen maar geld kost. Het is juridisch moeilijk, een huwelijk nietig te laten verklaren. BULTJES Onze kater heeft allemaal bultjes on der en rond zijn kopje. Ligt dat soms aan het eten? Antwoord: U doet er verstandig aan, zo snel mogelijk met uw kater naar een dierenarts te stappen. Teken kunnen het nog niet zijn, zo vroeg in 't jaar en zoveel tegelijk. Als u het dier een goed merk kattebrood, vlees(afval), water en soms melk geeft, kan het ook niet aan het voedsel liggen. Er moet een andere oorzaak zijn en dat moet de dierenarts bekijken. KALKAR Die energiecentrale Kalkar wordt weer duurder. Wat moet je precies doen om van die Kalkar-heffing op de elek triciteitsrekening af te komen? Antwoord: Als u 15,stort op giro 74.84. t.n.v. het ministerie van econo mische zaken in Den Haag, ter vergoe ding van de administratiekosten, en u vermeldt daarop „inplaats van Kalkar", ontvangt u een rose formulier. Dit moet u invullen en inleveren bij uw elektrici teitsbedrijf. Dat brengt dan de S^ Kal- karheffing niet aan u in rekening. U moet dan wel een gelijk bedrag voldoen op nota's van het ministerie ten behoe ve van een onderzoek naar andere ener giebronnen. CACTUSVRIENDEN Bestaat er ook een vereniging voor cactusliefhebbers? Antwoord: Ja, „Succulenta", secreta riaat Koningsweg 2, Beekbergen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6