Geen perspectief voor verkleind ,,Kriekelplan" Fraaie Fiakkeese resuitaten op West Ned. Bakkers-vakwedstrijd Peugeot 604 m^ mmm Comfort van uitzonderlijke klasse... een wonder op wielen nUMPTSTAü \-^^'^ 48e jaargang Vrijdag 2 april 1976 No. 4477 CHR. STÏIEEKBLAD OP GEREFORMEÏERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EÏN ZEIEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ARGENTINIË LIBANON TURKIJE U rijdt kwaliteit Hij staat klaar vóor'n proefrit bij: Lt. Kolonel Bosshardt spreekt voor Plattelandsvrouwen VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Kwaliteit oppervlaktewater nog niet verbeterd ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f Prestatie loop yyOmloop van Menheerse" OUDDORP Jaarvergadering Landarbeidersver. STELLENDAIVI OUDERAVOND HERVORMDE SCHOOL STOND IN TEKEN VAN AFSCHEID BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal f OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - iVIIDDELHARNIS LANGEWEG 113 XEL. 01870 - 2043 Weefgroep exposeert wandkleden In „Ebbe en Vloed"' POSTBOX 8 MraDELHAKNIS Reenette en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Somimelsdijk Tel. (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 3382 Glio 167B30 Bank: Ralbo Middelhamis na 342a01il08 ABONWEMENTSPEIJS 7JS0 PER KWARTAAL ADVERTENTEEPRUS 27 oenit pesr mm. BU contract Bpedaal tarieL Het Peronisme in Argentinië heeft af gedaan. De militairen hebben een einde gemaakt aan het chaotische bewind van president Isabel Peron, de derde echt genote van de vroegere „held" van dit Zuidamerikaanse land, Juan Domingo Peron. Het ingrijpen van de militaire bevel hebbers was te voorzien, omdat me vrouw Peron en de haar omringende machthebbers er niet in zijn' geslaagd het land uit de chaos te voeren; de ter reur viert er hoogtij en de inflatie was in enkele jaren tot 400 procent gestegen. Geen wonder, dat er grote ontevreden heid onder de bevolking heerste en de stemming zich tegen Isabel Peron richt te. Zij hield zich echter „Oostindisch doof" en haar regering was niet bij machte de golf van stakingen en aan slagen te breken. De feitelijke heerser, minister Lopez Rega trok zich niets aan van de protesten, maar moest tenslotte toch het veld ruimen, waardoor de posi tie van de presidente steeds zwakker werd. Het is niet de eerste keer, dat er een militaire staatsgreep in Argentinië plaats heeft, zoals ook in andere Zuid amerikaanse staten telkens opnieuw ge beurt. Het hangt geheel van de militaire junta, met landmachtgeneraal Videla als president aan het hoofd, zelf af, of het zal slagen door rust en orde te her stellen en de ingestorte economie weer op gang te brengen; eerst dan 2fel blij ken, of het volk de militaire coupe ge rechtvaardigd acht. Indien iets duidelijk is, dan wel dit, dat de militairen sterk anti-communis tisch gezind zijn en een pro-westerse koers zullen varen. Deze is echter geen garantie voor succes, zodat voorlopig zal moeten worden afgewacht, hoe de toe stand zich verder zal ontwikkelen in Argentinië, waar de staatsgreep vrij rustig is opgevat. De kans op ingrijpen van Syrië in Li banon blijft groot. De leider van de linkse groeperingen Joemblatt denkt er niet over mee te werken aan een staakt -het-vuren, zolang president Franjieh nog aanblijft. Diens positie schijnt thans het grootste struikelblok te zijn om een overeenstemming tussen de partijen te bereiken. De „christenen" in Libanon worden steeds verder in het nauw gedreven door oprukkende moslimtroepen, die samen werken met Palestijnse guerilla's. De bekende leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisaties. Arafat, weet zeer goed wat van zijn PLO wordt vei-wacht. Hij is goed bevriend met de Syrische president Assad, die al het mogelijke doet om een akkoord in Libanon te be werkstelligen. Hun gezamenlijk stand punt kan beslissend zijn voor de toe komst van Libanon. Syrië heeft nu de wapenleveranties aan de linkse militaire groepen stop ge zet, teneinde op deze manier te trachten Joemblatt en zijn aanhang onder druk te zetten. In hoeverre dit van invloed zal zijn op de situatie in het land zal in de komende dagen wel duidelijk worden, waarbij een rechtstreeks militair ingrij pen" van Syrië nog altijd tot de moge lijkheden behoort. Dit laatste zou de spanning in het Midden-Oosten zeker vergroten. De betrekkingen tussen Turkije en de VS.. blijken verbeterd te zijn na het be zoek van de Turkse minister van bui tenlandse zaken Caglayangil aan Was hington. De verhouding tussen beide lan'den was nogal verstoord sedert de Turkse invasie op Cyprus in 1974, waar na het Amerikaanse Congres een wa penembargo naar Turkije goedkeurde. Turkije besloot daarop de Amerikaanse bases in het land te sluiten of in Turkse handen te geven, zeer tegen de zin van Amerika. Turkije beheerst als lid van de NAVO 'nog altijd de oostflank van de verdedi gingsgordel rond Rusland en kan als be langrijke schakel daarin niet worden gemist. Kissinger heeft alles gedaan om het embargo opgeheven te krijgen en heeft nu een nieuwe overeenkomst met Tur kije aan het Congres voorgelegd. Het is echter nog onzeker of dit wel tot goed keuring zal overgaan, omdat Turkije blijft weigeren over een regeling inzake Cyprus te praten, zolang het wapenem bargo vón kracht blijft, hoewel het is verzacht. Minister Kissinger heeft er bij het Congres op aangedrongen de over eenkomst goed te keuren, aangezien hij rampzalige gevolgen, ook in de NAVO, verwacht, indien ze zou worden afge stemd. Inmiddels heeft Griekenland de be sprekingen over de Amerikaanse bases stop gezet totdat het Congres heeft be slist. Wordt de overeenkomst getekend, dan kunnen er echter nieuwe moeilijk heden met Griekenland worden ver wacht. Wat Cyprus betreft, staan Tur kije en Griekenland nog altijd tegenover elkaar, hetgeen de verhoudingen binnen de NAVO niet ten goede komt. stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 202 Na 17.00 uur N. de Jong Tel. (01871) 491 De bekende Luitenant-Kolonel rpevr. Bosshardt van het Leger des Heils hoopt a.s. woensdag 7 april een inleiding te houden over haar werk. Ze doet dat op uitnodiginig van de afd. Goedereede- Oudidorp van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, 's avonds oim 8 uur in hotel „Duinzidht". Belangstellenden zijn er hartelijk welkom. MIDDELHARNIS-SOMiMELSDIJK JV.C.V.B. De N.C.V.B. afdeling Mid- deüiamis-Sommelsdijk hoopt D.V. don derdag 8 april 1976 haar Paasavond te houden, in Jeugidhaven, Kerkepad 7 te Middelhamis. Aanvang half acht. Ds. H. Paul uit Rotterdam zal voor ons de Paasmeditatie verzcxcgen. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Uit het rapport over de kwaliteit van het oppervlaktewater, opgesteld door de Prov. Waterstaat in onze Provincie, blijkt dat de kwaliteit van de Prov. op pervlaktewateren zich in '74 heeft ge stabiliseerd. Er worden jaarlijks enkele nieuwe zuiveringsinstallaties in gebruik I genomen; dit jaar zullen het er in onze provincie naar verwachting vijf zijn. Het beheer over de waterkwaliteit is opge dragen aan de Waterschappen. Elk Wa terschap moet minstens éénmaal per vijf jaar een bestrijdingsplan opstellen. Met de kwaliteit van het oppervlakte water op Goeree-Overflakkee is het nog niet best gesteld. Het water in de Goe- reese haven en bij het Havenhoofd, het Dirkslandse havenkanaal en de havens van Middelhamis en Sommelsdijk heeft een hoog verontreinigingsniveau. De zuurstof toestand van deze punten is matig tot slecht. Hoewel eind 1972 te Dirksland een rioolwater-zuiveringsin stallatie in gebruik is genomen heeft dat nog niet geleid tot een duidelijke verbe tering van de kwaliteit van het water in de haven van Dirksland, aldus het rap port. De kwaliteit van het water in de haven van Oude-Tonge, welke in open verbinding staat met de Krammer, is zeer goed. Het zoutgehalte (chloride) in de haven van Oude Tonge blijkt te zijn gestegen, in de havens van Goeree, Dirksland en Middelhamis - Sommels dijk blijkt het sterk te zijn gedaald. Op 30 april, koninginnedag, hoopt de voUeyibalvereniiginig Intermezzo in de gemeente Middelhamis een prestatie loop te organiseren, de „Omloop van Menheerse", De lengte van de loop is ruim zesi kilo'meter rondo^m de bebouw de kom van Middelhamis en' Sommels dijk. Start en finish zijn hij de sport hal. Het is niet de bedoeling dat het een wedstrijdloop wordt. Er is geen prijs voor de winnaar, wel een herinnerings vaantje voor een ieder die de loop bin nen de gestelde tijd 45 minutenvol tooit. Deelname staat open voor ieder een dus ook voor jeugd. De vereniging hoopt op een flinke opkomst van de sportief ingestelde men sen in Middelhamis, So'mmelsdijk en omgeving, die willen laten zien dat ze energie genoeg hebben o^m. deze loop te voltooien. Enige oefening vooraf kan echter geen kwaad. Hopelijk 2!ullen andere (sport)vereni- gingen hun leden stimuleren aan deze prestatieloop deel te nemen, zodat we op 30 april een sportief evenement van enige allure krijgen in Middelhamis. De aanvang van de Omloop van Men heerse is om 11.30 uur bij de Olympia- hal. Inschrijven a 1,is mogelijk van af 10.30 in de kantine v. d. Olympiahal. Er wordt massal gestart en de route loopt via Lan'ge"weg, Rottenburgseweg, Molenweg, Oudelandsedijk, Oostdijk, Vingerling en Wilhelminabrug naar 'Sommelsdijk en via Westdijk, Oude landsedijk, Groenezoom, Rozenlaan en Prinsesselaan terug naar de sporthal. HERKIOTGEN De Landarbeidersvereniging te Her- küi'gen hield j.l. vrijdag 26 maart haar jaarvergadering in het kleine zaaltje van „Ons Huis". Uit het verslag van de secretaris bleek, dat in het afgelopen jaar drie oud-le- den zijn overleden, n.l. H. Goemaat, A. C. de Geus en Abr. v. d. Veer. De heer Goemaat was één der oprichters. Alle drie behoorden ze tot de eerste pach ters na de oprichting der vereniging. Van de oprichters is alleen nog in leven de heer M. de Geus, die j.l. 18 maart zijn 85e verjaardag mocht vieren. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden herkozen de heren L. Doorn- hein Jz. en P. van Wezel. De voorzitter T. Kalle, die moimenteel 25 jaar bestuurslid is, werd namens de vereniging door de heer J. Looij een polshorloge overhandigd, waarbij de wens werd geuit dat de voorzitter nog vele jaren van dit uurwerk gebruik zal mogen maken. OUDDORP Verzilvering vakantiebonnen Landbouw Op vrijdag 9 april van 7-9 uur kunnen weer vakantiebonnen worden ingele verd voor de landbouw, ter waarde van 50O,bij E. F. Grinwis, Dirkdoensweg 9, tevens plaatsel. vertegenw. voor W.W. uitkering. OUD VOSSEMBER Kerknieuws. Ds. G. J. Voortman, herv. predikant, heeft een beroep ont vangen naar Ou^diwijk en Polaneh. De twintig hectares in het recreatie- plan „de Kriekel" waarop met toestem ming van G.S. zo'n driehonderd recrea tiewoningen mogen worden gebouwd, zullen voorshands niet in exploitatie ge nomen worden. Het Kriekelteam waar in de grondeigenaren zijn verenigd heeft die beslissing genomen omdat de uitvoe ring van dat goedgekeurde plangedeelte financieel onverantwoord Is gebleken te zijn. Een redelijke exploitatie-opzet is pas mogelijk wanneer ook de tien hec tares waarvoor G.S. hun goedkeuring hebben onthouden bij de exploitatie kunnen worden betrokken. In dat geval zouden de kosten ver deeld kunnen worden over vijfhonderd te bouwen woningen, in dit stadium op slechts driehonderd en dat zou een te zware druk betekenen. Die kosten zijn niet gering, o.m. drukken op het plan 3 ton aan plankosten en zal met het bouw rijp maken ook minstens 2,5 miljoen gulden gemoeid zijn. Het Kriekelteam dat al tien jaar aan het plan heeft moe ten sleutelen is door de uitspraak van G.S. bijzonder teleurgesteld. Aan G.S. zijn de consequenties van deze beslis sing meegedeeld en bij de Kroon is be roep aangetekend. Ook zo'n twintig in dividuele eigenaren hebben dat gedaan. Hangende deze procedure hebben meerdere grondbezitters die jarenlang hun grond ongebruikt lieten omdat ze de goedkeuring en daarmee de uitvoe ring van het plan dagelijks verwachtten, nu opnieuw de hand aan de ploeg ge slagen en hun grond weer in cultuur ge bracht. Dat lijkt de toekomst ook van de twintig hectares wanneer de Kroon niet tot een andere uitspraak dan G.S. komt. Een andere mogelijkheid is dan nog een nieuw plan op te stellen dat dan ook weer een lange weg zal hebben te gaan. Gezien de hoge kosten die dan op een relatief klein gebied verhaald zul len moeten worden zullen dat aldus dhr. de Reus woningen worden die alleen kapitalisten zich zullen kunnen permitteren. Na een verblijf van 12^h jaar werd dinsdagavond 30 maart j.l. afscheid ge nomen van de heer en mevr. Lips resp. hoofd en onderwijzeres aan de Ned. Herv. Lagere School te Stellenddm. Toen om half acht de zaal van het Verenigingsgebouw „De Rank" met ouders en leerlingen van de zesde klas was volgetstroomd opende de voorzit ter van het schoolbestuur, de heer H. C. van Rossum, de avond met het doen zingen van Ps. 56 5 en gebed. Als Schriftlezing werd gekozen Matth. 25 vers 14 t.m. 30, de 'gelijkenis van de talenten, waarin tot uitdrukking ko-mt, dat de Heere Jezus de één met meer talenten en gaven versiert dan de an der. Het is Gods vrij machtig weltoeha- ■gen, aldus de heer van Rossum, aan wie Hij zijn gaven geeft. De Heere wil dat we met de gaven die ons gesohontoen' worden zullen woe keren aldus spr. daartoe in een princi pieel betoog oproepend. Hiema werd 'door een der onderwijs krachten aan de hand van een' stencil, dat aan alle ouders werd uitgereikt ten einde te kunnen zien hoe de leerstof over de verschillende leerjaren is ver deeld, êen toelichting gegeven op de nieuwe rekenmethode van de uitgever Malmibepg. Daar de oude versleten was en bovendien niet meer voldeed werd geikozeri voor de methode niveaucursus rekenen. De rekenstof is verdeeld in twaalf niveaus, zodat ieder niveau de leerstof van omstreeks een halfjaar omvat. Met niveau wordt bedoeld een bepaald af gerond leerstofpakket. Waimeer de leer ling de stof van een be."paald niveau beheerst kan hij verdergaan met het volgende niveau. Op deze wijze kan ieder kind naar eigen aanleg en tempo de verschillende begrippen ent vaardig heden op het gebied van rètkenen tot zijn geestelijk eigendom imaken. De be gaafden 'gaan vlugger, de zwak-begaaf den blijven niet zitten, maar doen al leen langer over een tiiveau. Na de pauze, waarin op koffie en cake werd getrakteerd en de leerlin gen een' verfrissing werd aangeibo- den, werd onder leiding van een der leerkrachten- met enkele leerlingen van des zesde klas en enkele ouders een vraag- en antwoordspel gedaan, wat uitstekend in de ^imaak viel. Afscheid Nadat dit proigramma was afgewerkt volgde het gedeelte van de avond waar in afscheid van de heer Lips en zijn echtgenote werd genomen. De voorzitter zei in zijn toespraaik, dat de heer Lips in zijn 12V2-jarige loopbaan als hoofd der sdiool vele kin deren had zien' komen en gaan. Zij mogen er nu de vruchten van plukken aldus de heer van Rossum werden de kinderen heengewezen naar He^m, die de Weg, de Waarheid en het Leven is. Mo'ge de Heere uw werk zegenen die in ons midden werd gedaan. Namens be stuur en ouders werd de heer Lips hartelijk dank gezegd voor zijn inzet en krachten die hij aan de Ned. Hervorm de Lagere School te Stellenidam heeft gegeven. De heer Lips werd ©en! goede tijd toegewenst ibij het bijzonder buitenge woon lager onderwijs te Middelhamis. Ook mevrouw Lips werd dank gebracht voor het werk, dat zij op de school heeft gedaan. Vele malen moest eerr beroep op U worden gedaan, doch het was" nooit tevergeefs. Moge de Heere U beiden in uw per soonlijk en geestelijk leven nalbij zijn. Gods onmisbare zegeen toegewenst al dus de heer van Rossvun. (Vervolg pag. 2 Ie kolom) Twee van Flakkees' echte bakkers, Jan Troost uit Stellendam 'en Jan Vis- seren uit Ooltgensplaat hebben op de woensdag in Boskoop gehouden West- Nederlandse Vakwedstrijd een pracht prestatie geleverd. Echte bakker Troost werd eerste in de klasse Grootbrood en Visseren werd derde in de klasse tarwe brood. Beiden zijn ze derhalve zeer ver dienstelijk geëindigd De grote zaal achter hotel-restaurant „Florida" te Boskoop was woensdag be zet met de meest fraaie en appetijtelij ke inzendingen en buiten stonden de bakkerswagens bumper aan bumper want een zichzelf respecterende bakker zal een bezoek aan de bakkersdag niet versmaden. Aan dit evenement is tevens een expositie verbonden waarop leve ranciers van bakkerijmachines en pro ducten hun artikelen tonen en demon streren. Een ware bakkersdag derhalve waarop de bakkers deden wat ze in het voorwoord van het programmaboekje gevraagd werd; te tonen dat de warme bakker springlevend is. Velen van hen blijken naast vakkennis ook over een sprankelende geest te beschikken. Bij de beoordeling wordt naast kwaliteit ook gelet op de presentatie van het pro duct. Enkele slogans tekenden we daar voor U op: „Verolme de schepen, Zwolsman de pier, voor lekker melkbrood hier!", was er een van. Een ander haakte in op de recente omkoopperikelen en dichtte: „Voor ons geen onikoopschandaal, wij bakken negentig broden uit een baal!" De inzending van Bakker Troost. Kennelijk door amoureuze gedachten gedreven schreef een warme bakker boven zijn etalagestuk: „wat is liefde...? liefde is vloer-tarwe!" en wat minder idyllisch maar wel zo actueel versierde een van de bakkers zijn stand met val helm en veiligheidsgordel om daardoor geïnspireerd te zeggen: Tarwebrood hoofdzaak, vast en zeker!" „Nu de Nachtwacht is hersteld, zijn onze brood jes reeds besteld", was een volgende en^ de laatste die we noteerden was als volgt op de lente geïnspireerd: „Zo ze ker als een kuiken uit een ei, komt lek ker melkbrood uit de warme bakkerij!" Bakker Troost evenwel haakte (als enige!) in op de week van het hart en daar gooide hij hoge ogen mee. „Su bliem...!" prees echte bakker Wesdijk uit Middelharnis, secretaris van het be stuur West Nederland en uit hoofde van die fiuictie geen deelnemer aan de wed strijd. „Brood", ons hart eist het, schreef dhr. Troost op een rood hart te gen een donker decor en samen met zijn puike kwaliteit leverde hem dat de eer ste prijs op. Bakker Visseren zocht het in de poli tieke sfeer en dichtte: „Oppositie of re geren, „brood" het meest te begeren". Hij zond prima kwaliteit tarwebrood in en bracht het tot een derde prijs. De stand van Bakker Visseren OUDE TONGE Sinds vanmiddag zal gedurende vijf weken in het verzorgingshuis „Ebbe en Vloed" een tentoonstelling worden ge houden van wandkleden die door een dames-weefgroep in twee jaar tijds zijn gemaakt. De dames zijn Janny Maat, Stad aan 't Haringvliet; Kokkie de Ja ger, Nieuwe Tonge; Tuut van Kempen, Achthuizen en Wij na Westra uit Oude Tonge. De expositie is tot 7 mei a.s. dagelijks vrijelijk te bezichtigen. De weefgroep werkt onder leiding van Coby de Grauw te Den Bommel. Kokkie de Jager vindt de materialen voor haar kleden voornamelijk op het strand en zij laat zich door deze vond sten inspireren. Tuut van Kempen geeft shids 1964 handenarbeid aan de Rijksscholen Ge meenschap te Middelhamis. Janny Maat légt zich toe op het vrije weven en Wijna Westra legt zich toe op het weven van wandkleden van allerlei materiaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1