Van broedschotel tot Barcelona KlndehAo-e^kft Duiven allerlei WEERPRAATJE Lente start met zon en zeer koude nachten Natuurmonumenten op weg naar een kwart miljoen leden Ledenvergadering Groene Kruis Kabinet akkoord met betere slooprege lingen voor de binnenvaart RADERBOTEN Geslaagden E.H.B.O. Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 26 maart 1976 Uit het thans aan aUe verenigingen toegezonden jaarverslag van de NPO blijkt, dat de NPO zeven' bonden bevat, die zijn onderverdeeld in 1480 vereni gingen met een totaal aan 53.193 leden. Het landelijk geimiddelde toedraagt 36 leden per verenigirng. De bond van za- terdagvUegers is derde in grootte en telt 8355 leden, verdeeld onder 266 vereni- igmgen met gemiddeld 32 leden. Flak- kee komt met 160 leden verdeeld over 6 verenigingen aan dit gemiddelde te kort. Ouddorp telt 36 leden, Dirksland 34, Middelharnis 30, Stad aan 't Ha ringvliet 22, Stellendam 20 en Herkin gen 18 lederf. Ledengroei bij Ouddorp, Henkingen en Stad aan 't Haringvliet terwijl de overige verenigingen stabiel Meven. Het gaat de Flakkeese Concours commissie dus wel goed. In 1975 werden door de NPO 1.900.810 ringen uitgegeven, ■missohien niet alle gebruikt, -maar we mogen wel aanne men dat er een miljoen nieuwe duiven bij kwamen. Dat zijn op 1 th weer 10.000 kampioenen erbij. Nu beigrijp ik waarom eir in zoveel ad vertenties kampioenen worden aange boden. We lezen verder in het verslag dat onder druk van verschillende vrijheids bewegingen in 'Ons land, de letter H. van Holland op de ring door NL is vervangen. Dat er nog steeds eerhjke lieftiebbers zijn bewijst een aantal van ruim 86.000 duiven die middels een op- vangkaart werden teruggemeld. Met 66.105 duiven werd aan de vijf nationale concoursen deelgenomen. Hier op werd meer dan eeri miljoen igulden aan poules en prijzen vervlogen. De vluchten St. Vincent, Bergerac en Mün- chen brachten zware verliezen, door on- 'gunstige weersomstandigheden. Op diverse concoursen vlogen de dui ven voor de liefdadigheid ca. 300.000 Igulden bijeen. In 1975 gelukte het aan I. van Zielst te Oude Tonge om op de Olympiade te Budapest de mooiste dof fer aan te bieden. Een wereldkampioen dus. De volgende Olympiade zal plaats vinden in Engeland en wel te Blackpool Verwacht wordt dat vele Nederlandse duivenlierhebbers dit evenement met eigen ogen zullen willen aanschouwen. De duivenlossingsberichten zullen za terdags worden omgeroepen via Hilver sum III om 8 uur na het nieuws met om 9 uur een herhaUng. Bij slechte weersomstandigheden verder telkentma- le na het nieuws tot 16.00 uur. Bij fond- vluchten op vrijdag na het nieuws van 13 uur. Het programma voor de nationale en internationale vluchten 1976 luidt: 18 juni St. Vincent, 2 juh Barcelona, 23 juli Dax, 7 aug. München, 14 aug. Par- kestone, 21 aug. Orleans, 17 juli Nar- bonne, 24 juli Marseille, 25 juni Pau. Buigeen Porta, eertijds zelf voetbalster van Cercle Tongeren in België zegt over vitaminen. Nooit potjes of flesjes. Al leen het ganse jaar gesneden groenten op maandag, (hopelijk at hij dan geen rode kool). En elke dinsdag gekooikt wa ter met hierin 2 igrote wortelen, 2 ste len prei en een halve knolselderij op 10 liter water. Dit 15 minuten: laten ko lken, afkoelen en zeven en de volgende dag kunt u de mest fotograferen. Euigeen had in elk geval igrote baat bij dit soepzootje. Gust Dudheyne, een gouden crack uit Schoten zegt van jaarlingen, speel deze nerveuze eerste prijswinnaars niet ka pot. Laat ze eens rusten en stop ze niet elke week in de m.and. Ooik fonddiui- ven dienen 3-4 weken! te rusten. Alleen meerjarige duiven kunnen op 300-400 km wekelijks worden gespeeld. Maak niet de fout de duiven teveel kleinzaad te geven, ze blijven snoepen, noch slechter voor uw eigen mordtaire slang dan voor de duif. Onze liefhebberij is de schoonste vrije tijdsbesteding die er bestaat. Ze kan u een gans jaar bezig houden, kwe ken, spelen, ziften en tentoonstelling. Ja, Gustje is eert slim duivenman. SINT ANNALAiND Voor orgelfonds. De in de Neder lands Hervormde Kerk te St. Annaland ■gehouden collecte ten bate van het or gelfonds heeft ruim 6300,opge bracht. De totale stand is momenteel zo rond de 97.000jzodat er nog on geveer drieduizend igulden binnen moet komen, aleer de kerkvoogdij zal over gaan tot de bestelUnig van een nieuw Kerkorgel, zoals deze winter werd be sloten. OUIDE TONGE Collecte rheumabestrijding. De ge houden collecte voor het Rheumafonds heeft tweemaal zoveel opgebracht als vorig jaar. Het totaal bedrag is nu ko men te staan op 1761,75. Namens het comité gevers/igeefsters en collectanten hartelijk dank. (van onze weerkundige imedewerker) De lente begon dit jaar een dag vroe ger dan gewoonlijk, n,l. 20 maart, het geen niet het geval zou zijn geweest wanneer door een schrikkeljaar febru ari 28 in plaats van 29 dagen zou heb- oen geteld. Het tij-dstip van de lente wordt gerekend, te beginnen wanneer de zon weer recht boven' de evenaar staat. Het is een zeer zonnig, maar koud begin geworden met 's-nachts plaat selijk in ons land vlak boven de grond 10 tot 13 graden vorst. Nu aeigt zo'n en tree van de lente niets wat betreft het weer in april, mei of in de zomer. In 1899 vroor het in de lentenacht in De Bilt ook tien graden en de zomer gaf 10 zomerse dagen meer dan normaal. In 1938 verraste de lente >met een maxi- rawo. van 21 graden op 21 maart, ^maar de zomer .haalde de no'rmaalcijfers nog niet. Nog regelmatig wordt ons gevraagd wat in de ochtenduitzending van het KNMI (kwart voor zeven) de toevoe ging van het aantal gemeten „joules per vierkante centimeter" betekent. Het betreft hier het z.g. stralingscijfer van de vorige dag. Het cijfer is bestemd voor de tuinbouwbedrijven met kassen die aan de hand van het stralingscijfer de watergift die planten nodig heb ben, afstemmen. Ook als er geen zon is geweest is er altijd „instraling", al hoewel heel wat minder sterk dan bij zonnig weer. Is het cijfer laag, b.v. Eel- de 300 joules en Vlissingen 600 joules, dan is het in het noordoosten de vorige dag heel wat somiberder igeweest dan in het zuidwesten. Eert klein beetje is het te vergelijken met een opgave van het aantal uren waargenomen zonneschijn, maar niet helemaal oimdat (het was al gezegd) ook op een dag zonder zon er toch enige straling is te meten. tMet februari is ook m,aa-rt nog een Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten op zaterdag 20 maart te Utrecht heeft ^directeur mr. H. P. Gor ter bekend gemaakt dat het ledentaan- tal van de vereniging tot 226.000 is ge stegen. De ledenwinst van deze natuur- besdhermingsorganisatie is opmerkelijk. In 1965 telde Natuurmonumenten nog maar 65.000 leden; het 100.000ste lid kon in 1970 wO'Hden ingeschreven, be- ■gin 1975 het 200.000ste lid. Sinds maart 1975 is het ledental weer met 26.000 gestegen, voor Natuurmonumenten een record. Ondanks de ledengroei en de voort durende ünMiciële steun van de over heid had Natuiirmonimienten in het boekjaar 1974/1975 een tekort van 750.000,1— in haar exploitatie. De stij ging van de personeelskosten en kos ten van terreinbeheer zijn hiervoor aan sprakelijk. Besloten is i.v.m. de stijgen de financiële lasten de jaarlijkse mi- nimtunoontributie te verhogen tot 20,—. Beste meisjes en jongens'. Over het raadsel, waarvan de oplos sing luidde: walvis, hdb ik genoeg ge schreven. Ik heb toen gezegd dat er misschien nog wel eens zo'n raadsel zou volgen, en dat zal ik deze week dan maar doen. Vooraf vertel ik jullie, dat het niet zo moeihjk is als het vorige. Het raadsel is een igedicht van J. C. F. von Schiller, die leefde van 1759 - 1805. Deze dichter werd in Duitsland gebo ren'; dat zien jullie wel aan zijn naam, aan het woordje „von". Hij wordt meest al kortweg genoemd: Schiller. Hier volgt zijn raadsel: MAARTRAAIDSEL 4 'k Heb menigmaal een brug aanschouwd, ver boven ene donkre vloed; uit paarlen heeft zij zioh gebouwd, terwijl haar hoogte duizlen doet. Het grootste schip met hoge mast zeilt onder hare bogen door. Maar niemand heeft haar ooit belast, want liep hij snel, zij bleef hem voor. Het water vormt haar; ta] ivengaat terstond bij 't drogen van de vloed. Nu, zeg mij, waar 'die brug toch staat en waar 'k haar Bouwheer vinden moet. Dat is het raadsel. Aan het eind staan twee vragen, maar ik wil alleen maar hebben de naam van die brug. De vo rige keer -moesten jullie slechts op schrijven: walvis, en nu alleen maar de naam van die wonderlijke brug. Als jullie het weten, is -dit laatste raadsel vlug opgeschreven. De andere oplossingen hebben' jullie natuurlijk al, dus k-an er zo spoedig imogelijk worden ingezonden. Ja, het is weer al inzen den. Het laatste raadsel van maart heeft nu een plaats gekregen. BRIEFWISSELING Janny Klop, H.I. Ambacht. Behoort de igriep weer tot het verleden, en is het hoesten van kleine Gerardje al ge minderd? Zulke kleintjes kunnen het igoed te pakken hebben, en je kan er zo weinig aan doen. Nee, ik ben nog niet ziek geweest, maar dat kan gauw ko men. Fijn, dat het een prachtig boek is dat je uitgeko-zeri hebt. Ik denk dat ik je raadsel wel kan gebruiken, m.aar wanneer het een plaats -krijigt kan ik nu nog niet zeggen. Er zijn ook andere 'kinderen die een ibeurt moeten hebben. Tinkeke van Rossum., Zeist. Al is de ■krokusvakantie heel kort, toch hebben de meeste kinderen er over geschre ven. Vakantie is iets -geweldigs voor kinderen, maar ik denk ook voor igro- tere mensen. De meeste miensen willen wel eens, al is het van korte duur, doen' waar ze zelf zin in hebben; dat nie mand er met -de zweep achter staat. Wat zullen de badkamer -en löe keuken er nu netjes -uitzien! -Het gaat dan binnen net als buiten, waar ik nu al veel lente- bloemen kan zien. Betsie Keizer, Melissant. Eerst -moet ik je vriendelijk (bedanken v-oor de- mooie pasfoto. Leuk, hoor! Wat zal -het mooi zijn achter jullie huis met -die schapen -met lammetjes! Ik -denk dat er nu al meer zullen lopen dan zes. Is Ohris- tiaan goed b-eter? En hoe maken de big getjes het? Het is een' heel aantal! Zijn ze tot nu in leven gebleven? Loes Klop, H.I. Ambacht. Je hebt dus een zendingsbo-ak gekq-cht voor de b-on. Is 'het mooi? Wel avontuurlijk, denk ik. Op^ die verjaardag van de tweeling zal het zeker wel naar je zin zijn gegaan. Het was -dubbel feest, nu er -twéé op één 'dag jarig waren. Kozen de jarigen bij igymmastiek leuke spelletjes uit? Niet iedereen -kun je het naar de zin mak-en. Het is altijd -moeilijk om iets uit te zioeken -dat allen bevredigt. Corien van Rosswn, Zeist. Vóór de krant kwam was je klaar met je werk. Zo moet het ook; nooit uitstellen. Maar soms is het wel wat moeilijk, want er is meer te doen -dan een briefje te schrij ven en raadsels op te lossen'. Hoe gaat het -op de vereniging? Hoeveel gaan er op en wat is de naam van die vereni ging? Helb je al een inleiding moeten maken? Leny Keizer, Melissant. Ik heb ,,De vrouw met het Boek" ook in mijn be zit, en ik heb het met genoegen gelezen. Nu weet ik ineens -of je 'goed navertelt. En dat doe je -pri'ma. De rest -behoef je nu niet op te schrijven; -het mag wel natuurUjk. Ja, een beetje erg is het wel, dat je het versje kwijt geraakt bent. En ik heb- het van de vorige keer niet meer ergens liggen. Dus moet 'het paard weer maar voor -de wagen. VOOR LENIE L enie, ik zal dan proberen te voldoen aan je verzoek, E n jou met een vers vereren in je -prachtig po-esieb-oek. N u, ik hoop dat jij veel jaren deze poesie hebben mag; I n gezondhei'd die bewaren tot, .als 't maig, je -oude dag. E n ik wens dat God -mag geven om tot eer van Hem te leven. Maart 1976 Oom Ko Marleen Vroegindeweij, Ochten. Over raadsel vier helb ik al het één en ander gezegd. Met Ibehulp van allenl toch nog mis! 'Dat was wel jaimmer. Is het O'P m-oeders verjaardag prettig geweest? Wat zal zij opgekeken -hebben toen haar fiets terug kwam, en dan een mooie ktndermand er op. Dat had Eddie mooi versierd, zeg! Heeft ze er al m.ee 'gere den? Van -de 'dominee heb ik in de krant gelezen. Martien de Vogel, Melissant. Ik durf haast niet te vragen hoe -het verder gegaam is -met opa. In korte tijd kim- n-en er erge dingen gelbeuren, niet waar? Ik -hoop dat alles nog go'ed mag komen. De mensen staan bij deze dingen mach- tetloos. Eerlij'k gezegd, ik zou niet we ten hoe ik een aluinkristal zou moeten' ■maken. Toen wij zo oud waren als jullie, hebben we niet zo- veel geleerd. Wij -wisten toen niet eens wat aluin was. Wij moesten maar zo- gauw mo- igelijk van school af, om te igaan wer ken en wat te verdienen, want het was een arme tijd. Bert Boshoven, Spijkenisse. Ik be grijp dat het de elfde van -de vorige maand wel een -drukte was. Hoe oud is Klaas geworden? Dat was eert mooie fietstocht naar Hellevoetsluis. Hoe lang hebben jullie -da-ar -over gedaan? W-aar wordt het park voor gebruikt? Mogen ■de -mensen er in wandelen? 'En waar is dat grote gebouw voor? Je merkt wel, dat ik alles -graag in de puntjes wil weten. En misschien is 'dat (bij jullie ook wel het ■geval. Klazina de Vogel, Melissant. Harte lijk gefeliciteerd met je verjaardag, die je, -meen ik, .gisteren hebt (mogen vie ren. En -o-ok gefeliciteerd -met al de ja rigen in de maand m-aart. Hoe heb je die versierin-gen b-oven aan -de brief gemaakt? Ik zal de raadsels goed be waren. -Mag er in de krant bij sta-an wie het andere heeft ge-maakt, of 'moet dat geheim blijven? Het is jammer dat je -nederlands zo- -moeilijk vindt. Als je het -dóór hebt, is het heus niet m.oeilijk. Gert Boshoven, Spijkenisse. Je schrijft dat het levert zijn igewone alledaagse 'gangetje -gaat: je -gaat naar school, je gaat leren, -of je brengt kranten rond. Ja, dat zijn al -gewone -dingen, -maar het zijn g-ro-te zeigeningen, als je elke 'dag -opnieuw doen mag wat je wilt; dat je niet ziek te bed -of in h-et ziekenhuis ligt. Dat alledaagse is vol van Gods goedheid, dat wij uit en in mogen gaan en 'ons werk -geregeld mogen -doen. Ve len mogen het niet en kunnen het niet. Heb je -een (grote krantewijk? En welk Iblad is het? AUem-aal de brieven' kan ik -deze week niet beantwoorden. Ik (moet er tot mijn spijt nog -enkele tot vo-lgende week la ten liggen. Ik heb geen brieven uitge zocht; ik heb maar van de stapel geno men, en -di-e achter elkaar een beurt ge geven. Nu is het inzenden! iGraag het werk -op de post doen vóór volgende week zaterdag. Graag een ingezonderi raadsel op een •apart velletje papier. Graag jullie leeftijd en volledig adres op 'de brief en ook op- de enveloppe. Dat zijn zo ongeveer (mijn verlangens, en ik h-o-op- dat jullie -die ter harte zul len nemen. Met vriendelijke -groeten aan alle maal, -en tot volgende week hij leven en welzijn, jullie Oom Ko. -opvallend dro'ge -maand, want op de meeste plaatsen is tot heden weinig meer dan 10 mm. regen gevallen. Een oud bijgeloof van vroeger is, dat in welke hoek -de wind in de lentenacht zit, de wind weer het hele voorjaar in wenst te blijven. Eert bewering die in ■de loop der jaren vriJ gemakkelijk aan de werkelijkheid was te toetsen, met als uitkomst 'dat niets wijst op enige in vloed van de windrichting rond 21 mrt. en 'het verloop van -de m-aanden april en mei. Koud en warm Was het in het 'begin van deze week vooral 's nachts nog erg koud, een hele koude uitsmijter gaf maart op 29 en 30 imaart 1952, toen met een stormach tige w-ind kou uit Rusland werd aan gevoerd -en waarbij op 30 maart ons hele land no'g onder een forse aneeuw- laag lag. Het kost altijd veel moeite 'de late winterse klippen te omzeilen al vorens de zomer weer ikans krijgt. Al hoewel-op 29 maart 1968 werd er bij eeri bijzonder -hete, zelfs record-warme maartdag te Venlo een officiële zo-mer- se waarde van 25,6 -graden -geaneten, maar oo-k dat is een uitzondering. (Nadruk verboden) 'HERKINGEN J.l. vrijdagavond heeft -de afdeling Herkinigert van het Groene Kruis haar algemene ledenvergadering igeho-uden. De voorzitter, -dhr. -Ohr. Huizer kon ter vergadering een gestegen -opkom.st co-n- stateren. Daarop volgde een terugblik van dhr. Huizer op 'het voorbije jaar met dank vo-or het vele ige-dane werk en het jaarverslag, -gebracht door dhr. Kalle, met een financiële toelichting ■do'or mej. Witvliet. Bij monde van dihr. J. Tuinstra werd door de controle com missie verklaard dat 'het financiële ge deelte in -orde bevonden is waarvoor mej. Witvliet dank werd gebracht. Ook 'de begroting '76 werd 'goedgekeurd en ■gehoopt wordt dat d.mv.. een „duwtje" van de gemeente het tekort -kan wo-rden weggewerkt. De -beide aftredende be stuursleden-, mej. E. Witvliet en J. Best- man werden met alg. stemmen herko zen. Uit het overzicht van zr. v. d. Nieu- wendijk bleek dat ze in 1975 zo'n 1299 verpleegbezoefcen had afgelegd, 321 keer een -dagelijkse verzorging en 640 wefcelijikse wasbeurten had -gegeven. Ook igaf de zuster dat jaar 40 injecties, deed ze 391 incidentele verpleegb-ehan- delingen en verleende ze 4 maal de laat ste hul'p, een totaal aantal verplegtngs- handelingen derhalve van 1425. Vo-o-rts nog 426 overige bezoeken (1217 uren), 144 huisbezoeken en 43 overi^ge bezoe ken'. Dan nog 188 kleuterhmsbezo-eken -en 43 maal een zitting voor het zuige lingenbureau, 11 kleuterzittingen en 76 zuigelingenibez-oeken...! De zuster werd dan oo'k hartelijk dank -geibracht voor 'het ve-rvuUen van die imponerende rij werkzaamheden. De voorzitter meende dan -ook dat met die -o-pso-mming ge noegzaam is aangetoo-n-d dat ook Her kingen een eigen zuster niet kan mis sen, andermaal een opweikking om te zorgen dat iedereenl lid wordt van de 'PlaatseUjike 'Groene Kruis afdeling. Zij ■die ipas lid worden warmeer er hulp -gewenst is moeten als entree de con tributie over twee voorgaande jaren en het lopende jaar 'betalen. Nader zal worden besproken of zij -die nog geen lid zijn schriftelijk zullen worden be naderd. (De ministerraad is akkoord -gegaan met een pakket sloopmaatregelen ter verbeteri-ng van de gang van zaken in de Nederlandse binnenscheepvaart. Hier (bij heeft 'het kaïbinet, o-p voorstel van staatssecretaris Van Hulten (Verkeer ■en Waterstaat), -het enige tijd 'geleden uitgdbracthe advies van de -Co-mmissie Binnenscheepvaart grotendeels opge volgd. De 'bestaande sloapregeling bij be drij f sbeëindi'ging zal met teru-gwer- bende kracht tot 1 januari 1976 wor den verruimd. "De -uitkeringen voor sleepiboten zullen worden verhoogd met 50%. Voor andere schepen wordt de uitkering voor de eerste 600 ton ver- 'hoogd met SO'/o, voor de volgende 400 ton -met 40Vo -en vo-or de daaropvolgende tormien -met 30i''/o., De uitkering naar mo torvermogen wondt ver-hoo(gd met SO'/o. 'De kosten van deze regeling, die geheel voor rekening van het rijk komt, zijn geraam^d op 12 mUjoen. Ook 'het wetsontwerp voor -een alge mene slo-o-preigeling b-iJ bedrij f ssanering zal worden aangepast. De kosten hier van worden geraamd op 22,5 milj-oen. Tijdens de ee-rste twee jaar zullen het rijk en het bedrijfsleven elk de helft van 'de kosten voor hun rekening ne men. In de resterende periode van twee jaar zal de verdeling éénderde over heid tweederde 'bedrijfsleven zijn. Met dien verstan-de echter dat na de eerste twee jaar (bekeken zal worden of de si tuatie van -dat moment die verhouding toelaat. HEOEIKINGEIN -^ Jaarvergadering. Heden (vrijdag avond), h-apen -de -gezamenlijke jeu-gd- verenigingen hun jaarvergadering te houden in het Ver. gebouw bij de Ned. Herv. Kerk. Aanivanig 7 uur. Ieder is er hartelijk welkom. Landarbeidersvereniging. De Land- ■arfoei'dersvereniging houdt 'Vanavond - vrijdag - haar jaarverigade(ring in het ■kleine zaaltje van „Ons Huis". O.m. zal Ibestuursverkiezing plaats ■vinden. Aftre den-d en 'herkiesbaar zijn L. 'Doomhei-n Jzn. en P. van Wezel. Aanvang 8 uur. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de leser die er kosteloos gebruik vas kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u storen aan: Redactie £ilanden-nleu\ra, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. CITHERMUZIEK Is er bladmuziek te koop voor cithers? Antwoord: Ja, die is te koop bij de grote muziekhandelaren. Maar u moet bij de bestelling van de gewenste titels telkens opgeven, welk soort cither u bezit. EI WASSEN Mag je een ei wassen als het vuil is? Antwoord: Niet als u het wilt bewa ren. Met het wassen neemt u namelijk de beschermende laag weg, die zich on zichtbaar voor 't oog om de schaal be vindt. Gewassen eieren gaan glimmen, maar kunnen niet worden bewaard. ELFSTEDENTOCHT Er was even sprake, dat er een elf stedentocht zou worden verreden. Langs welke plaatsen voert die dan? Antwoord: Langs de elf steden van Friesland, te weten Leeuwarden, Dok- kum, Franeker, Harlingen, Bolsward, Workum, Hindeloopen, Stavoren, Sloten, IJlst en Sneek, een traject van circa 195 km. GOUDEN MUNTJE Wat is ongeveer de huidige waarde van een gouden 20-francsstuk met Can- foederatio Helvetica om een vrouwen- kop en aan de andere kant een wapen schild met kruis en het jaartal 1888? Antwoord: Voor deze gouden Zwitser se miint betaalt een rasechte munten- verzamelaar u, als de munt als nieuw is, zeker zo'n 10.000 tot 12.000,—. Waarom hebben de rederijen eigen lijk de radarboten afgeschaft. De rade ren ondervinden toch minder weerstand dan een schroef, die ook dwars een kracht op de bladen ondervindt? Antwoord: U zult wel raderboten be doelen in plaats van radar, want de laatste gebruiken radar om obstakels op afstand op een beeldscherm te kunnen waarnemen. Ook de raderen van een raderboot ondervinden extra krachten die maken, dat het rendement lang geen lOO'/o bedraagt. Denk maar aan het naar beneden drukken van het water aan de voorzijde en het optillen van het water aan de achterzijde van de raderen. Bo vendien maken de kasten met deze ra deren de boot wel tot tweemaal zo breed. Zijn de raderen aan de achter steven geplaatst, dan blijven ze ook erg kwetsbaar bij ijsgang en bij aanvarin gen. Het langst zijn raderboten nog op rivieren met weinig diepgang toege past, hoewel men daar tegenwoordig ook tot schroefaandrijving is overge gaan, met in de regel 2 tot 4 schroeven (twee voor en twee achter). PRONKRUG Ik kan een zg. pronkrug kopen. Is dat een rustige hond om in huis te ho-u-den en is hij lief voor kinderen? Antwoord: Doet u geen miskoop. De Zuidafrikaanse pronkrug is met behulp van hyena's gefokt ter bescherming van de plantages der Boeren tegen indrin gers en deze verschrikkelijk sterke hon den jagen zelfstandig op groot en klein wild. Ze kunnen de grootste tempera tuurschommelingen verdragen en dui ken 's winters ook in ijskoud water om ratten te grijpen. In Rhodesia wordt hij gebruikt bij de leeuwenjacht Vrees kent deze hond helemaal niet. Zijn naam dankt hij aan de streep haar over de ruggegraat die tegen de richting van zijn geelachtige korte, dichte vacht in overeind gaat staan als hij ten aanval wil. Als huisdier is deze circa 68 - 70 cm hoge hond uitsluitend te houden als u dagelijks enige malen twintig tot veertig kilometer met hem gaat hard lopen (fietsen is dan de enige oplossing) en als u een hoog omheind erf om uw huis hebt met flinke waarschuwings borden. Al zijn ze in principe lief voor kinderen, door een menselijke fout in de behandeling kunnen ze toch gevaar lijke beten toebrengen. Als huisdier kunt u beter geen jachthond kiezen. OfUDE TONGE Voor het diploma EHB-O slaagdert maandag j.l.: de dames A. Vermeer; J. Kroon-Kardux, W. Vo-lwerk-Kaohelland' A. J. Hartoig-Snij-der; M. P. J. Teihoe- ve-Verb-urgt; W. M. van Remimerden- Pulleman; C. M, P. Pieterse-van de Kltmidert; E. R. Bamhard Teensma; M. W. Habraken-van der P-oel; C v. d. Putten-V. d. Vorm; A. -Mimters-Vroeg- indewei; Z. van Loon-Schooten; J. de Lint van Eesteren. De heren: C. de Lint en C. de Vos. Mej. J. J. Hameteman en de heer J. J. Verkerk uit Den Bommel. MIDDELHABiNI'S Verzilvering. Vakantiebo-nnen 'bouw vakken kunnen voor de a.s. feestdagen, (30 -dagzegels -of 4 schilderzegels) ingele verd worden woensdag 31 maart a.s. van 6.30 tot 9 uur bij M. Driesse, Prin- sesselaan 5, Sommelsdij'k, tel. 01870- 3065. MELISSANT Verzilvering Bouwvakkers en Schil ders. Voor de a.s. feestdagen kunt u 'valkantieto-onnert inleveren op maandag 29 maart a.s. van 6 tot 10 uur nam. bij L, Oudenaren, Binnenweg 52, Mehssant. ONGEWENSTE VREEMDELINGEN Wordt er op onze vliegvelden wel eens op gelet, dat met allerlei toestellen en ladingen ongewenste kisekten uit verre streken ons land kunnen binnen dringen? Antwoord: Ja, er wordt dagelijks con trole uitgeoefend op de ongewenste vreemdelingen. De Plantenziektekundi- ge Dienst te Wageningen heeft daar voor z.g. vangbakken in gebruik op onze vliegvelden. SEINTJE NAAR AUTO Nu het gebruik van eigen zender ver boden is en de mobilofoon in een auto te duur is, zoeken wij een mogeUjkheid, toch verschillende signalen naar onze rijdende employe's te sturen zodat ze weten, dat ze ons moeten opbellen, en dgl. Antwoord: Daarvoor heeft de PTT de semafoons beschikbaar. Uw employees krijgen dan draagbare ontvangertjes mee, die ook in auto of boot in een hou der passen. Als u thuis of iemand op de zaak bepaalde telefoonnummers draait, kunt u in de semafoons lampjes doen aangloeien, die de gebruiker waarschu wen dat er een boodschap voor hem is. Er zijn zo'n zes signalen mogelijk, dus bijvoorbeeld: direkt terugkomen, de zaak opbellen, huis opbellen en derge lijke. Het opbellen kan bij de eerstvol gende stop gebeuren, dus niet tijdens het rijden, en niet per semafoon. Inlichtin gen verstrekt men aan het kantoor van uw telefoondistrict. BIJSTAND IN BUITENLAND Wij praten veel over emigratie, omdat er zoveel werkloosheid komt. Maar als we in zo'n ver land in moeilijkheden raken en geen reserves meer hebben, kunnen wij dan daar aankloppen om hulp? Antwoord: We moeten voorop stellen, dat juist in dergelijke gevallen als werk loosheid en ontbreken van middelen ons land de beste sociale zekerheid biedt. In die gevallen moet u beslist niet gaan emigreren! Een troost is, dat vol gens artikel 82 van de Algemene Bij standswet een Nederlandse staatsbur- ger(es) in het buitenland aanspraak kan maken op financiële hulp krachtens ge noemde wet als hij of zij niet (meer) over de noodzakelijke middelen be schikt om in zijn/haar bestaan te voor zien. U kunt zich in zo'n geval wenden tot de Nederlandse consul ter plaatse. AZALEA Hoe komt het, dat rmjn azalea het niet zo goed meer doet als die bij de buren? De behandeling is gelijk! Antwoord: U kreeg waarschijnlijk een kerstexemplaar. Die zijn met kunst- en vliegwerk vroegtijdig in bloei getrok ken, en dat doet een plant geen goed. Plaats uw plant enkele malen per week met pot en al in een bak met handlauw water tot er geen luchtbellen meer op stijgen. OnafhankeUjk daarvan veel wa ter geven, maar de pot hoog (op scher ven of dgl.) in een sierpot zetten, zodat uw azalea geen natte „voeten" krijgt. De bladeren dagelijks besproeien. Een veel "gemaakte fout is ook, dat de azalea in een te warme kamer wordt geplaatst. Ze moet wel voldoende licht hebben, maar weinig warmte. Voorts is het ver standig lichtgroene scheutjes, die naast de bloemknoppen verschijnen (de zg. diefjes) af te knijpen. Dan bhjft er meer voedsel voor de eerste bloem over en wordt deze groter. Als de knoppen kleur krijgen, ophouden met bespuiten. Als u de azalea eind mei niet in de tuin zet(te), dan in een plantenbak met teeltaarde, waarin wat turfmolm en oude kunst mest en zo mogelijk wat bosgrond zijn toegevoegd, en half september weer in een wijde bloempot binnen zetten in een koel vertrek. GROND RUILEN Om een garage bij mijn huis te kun nen bouwen, moet ik een reep grond ruilen met de buurman. Kunnen wij dat zelf op papier zetten en is dat dan gel dig bij verkoop van deze huizen? Antwoord: Neen, dit kimt u zelf niet regelen. U moet de transaktie bij nota riële akte laten vastleggen en de notaris zorgt op zijn beurt voor inschrijving in het kadaster. PEPPER Draagt Pepper een pruik of zijn het haar echte haren? Antwoord: Angle Dickinson, die in de politiefilms voor de boevenmepster Pep- pie speelt, draagt bij de opnamen een helblonde pruik. Haar eigen haardos is m de regel donker gespoeld, want onder ons gezegd en gezwegen begint 't hier en daar al te grijzen. Zij loopt immers tegen de vijftigAngie huw;de in 1950 met Gene Dickinson en in 1965 met de componist Burt Bacharach. Ze reisde als voorvechtster van John Kennedy mee met diens promotiereizen, toen hij zich kandidaat stelde voor de presidents verkiezingen, maar in de serie „Police woman" moet ze een jonge „sergeant" uitbeelden. Daarom is die blonde pruik noodzaak. WIJN MAKEN Kunt u nüj ee^n handleiding geven om zelf thuis wijn te kunnen maken? Antwoord: Dat is niet mogelijk in het kader van deze vragenrubriek, want w;ijn maken vergt veel praktische ken nis of -een veelzij-dige opleidingstijd met het oog op het langdurige gistingspro- oes, de voortdurende waakzaamheid, de keuze en de kennis van de te gebruiken ingrediënten, de noodzakelijke steriU- teit van het materiaal, de bescherming van de gistende wijn tegen infectie door de azijnbacterie, het bepalen van de juiste tijden voor de verschiUende be werkingen enz. U kunt zich daarom be ter een boek hierover aanschaffen, zo als b.v. „Zelf wijn maken" door C. J. J. Berry, van de uitgeverij Luitingh te La ren (N.-H.).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 8