EIIAflDEn niEUWS 200 jaar U.S.A. (2) Op iaarvergaderini Rode Kruis Ill Ford Escort RS 2< nu ook in Nederland ir Uitreiking van veel penningen en onderscheidingen 3e blad Vrijdag 26 maart 1976 No. 4475 -k Abraham Lincoln, de man die voor een eenlieid ging vecliten ie De negerliut van Oom Tom wordt afgebrolcen Verenigde Staten gaan uit elkaar. Een halve President. De Vraagbaak HVP A rich man's war. Bestuursvorm. OOLTGENSPLAAT A poor man's fight. De gevolgen. Een vraag op liet spreekuur Waardering voor aftredende bestuursleden Maandag 22 maart j.l. werd in het Veren, gebouw „'t Centrum" de jaarvergadering gehouden van de afdeling „Ooltgensplaat" van het Rode Kruis. Veertig van de 825 leden hadden aan de oproep gehoor vangst nemen" De voorzitter bracht alle gegeven en waren aanwezig. Daar de voorzitter, de heer A. Spit door ziekte en de tweede voorzitter, de heer IJ. Neels door Koode Kruis werkzaamheden was verhinderd, werd de avond geleid door het be stuurslid, de heer P. Kamp. Het is al laat in de middag, wanneer de president van de Verenigde Staten van Amerika, Abraham Lincoln op 18 november 1863 arriveert te Gettysiburg, waar in juli van daizeltde. jaar de legers van de Noordelijke staten een overwinning op de Zuidelijfce hadden behaald, want er was nog oorlog in Amerika: B,urgeroorlog. Op 19 novemtoer (bezichtigt de presi dent het ere-kerkhof, want ook déze burgeroorlog is zoals elke broeder- krijg een zeer bloedig en wreed be drijf en de veldslag bij Gettysiburg had vele -mensenlevens geëist. Een! co'mité, dat speciaal daartoe was opgericht, had op het slagveld een na tionaal ere-kenkhof aangelegd. De ope ning op 19 november gaat geaard met tal van plechtigheden. Een, militaire ka pel speelt passende muziek en de be kende spreker Edward Everett, houdt een hoogdravende redevoering van maar liefst 2 uur. Tenslotte komt pre sident Lincoki aan het woord. In tegenstelling tot de brallende toon van Everett, zijn de woorden van Lin coln eenvoudig maar daardoor zó in drukwekkend, dat nü nog de inhoud van de korte rede actueel is. Aan president Lincoln zou tekort zijn gedaan als in het kader van het ver halen van de geschiedenis van Ameri ka de hele toespraak niet zou worden weergegeven;. De president zei het vol gende: „Vier maal twintig en zeven jaar ge leden hebben onze vaderen op dit con tinent een nieuwe natie voortgebracht, ontvangen in vrijheid en gewijd aan de veronderstelling dat alle mensen gelijk zijn gesohapen. Nu zijn wij betrokken in een grote. Bungeroorlog om te be proeven of deze natie of enige natie zo ontvangen en! gewijd, kan blijven be staan. Wij zijn te samen gekomen op een igroot slagveld van die oorlog. Wij zijn gekomen om een' deel van dat veld, als een laatste rustplaats te wij den aan hen die hier hun leven gaven opdat die natie zou leven. Het is ge heel en al passend en juist dat wij -dit zouden doen. Maar in een' ruimere zin kunnen wij deze grond niet opdragen niet wijden niet heiligen. De dap pere mannen, levenden en doden, die hier -gestreden hebben, hebben hem ge wijd, ver boven o-nze armzalige macht om eraan toe of af te doen. De wereld zal er weinig op letten en zich ook niet lang herinneren' wat wij hier zeggen maar zij Itan nooit vergeten wat zij hier gedaan bobben. Het is eerder aan ons de levenden, om hier te worden gerwijd voor het onvoltooide werk dat zij, die hier hebben gevochten, tot dusverre zo edel hebben bevorderd. Het is eerder aan ons om 'hier te worden gewijd aan een grote taak die voor ons ligt dat wij van onze vereerde doden meer en meter toewijdimg ontvangen voor de zaak waarvoor zij de laatste volle maat van toewijding gaven dat wij hier plechtig besMten, dat deze doden niet tevergeefs zijn gestorven dat deze natie, onder Gods zegen, een! nieuwe geboorte der vrijheid moge zien en dat een regering van het volk, door het volk en voor het volk niet zal verdwij nen van de aarde President voor het leven wordt be noemd, toetst wetten aan de -grondwet. Het heeft controle op President en Congres, al is het benoemd door de President met goedkeuring van de Se naat. Er ontstonden 2 belangrijke politie ke partijen. De Democraten: Voorstan ders van de rechten van de afzonder lijke staten. De planters in het Zuiden behoorden! tot die partij. De voorstan ders van een sterk federaal gezag, die vooral in het Nooorden wo-onden, be hoorden tot de Rep-uiblikeinse partij. De ze partij werd tevens gesteund door handel en industrie. In 1858 trok een tot dan toe onbe kende kandidaat van -de Repuiblikeinse Partij voor een zetel in de Senaat voor de staat lUinoisi de aandacht. Hij de batteerde fel met zijn Democratische opposant: Douglas. Het gaat over hét onderwerp van die tijd: Vóór of tégen de slavernij. De Republikein stelt tij- densi een van de delbaten de vraag: „Ik ga Douglas de volgende vraag voorleg gen: Kan de bevolking van een territo rium op wettige wijze -de slavernij bui ten zijn igrenzen houden, voordat de grondwet van een staat tot stand ge komen isDe naam van de man die deze vraag stelde was Afbraham Lincoln. Abraham Lincoln werd op 12 febru ari 1809 in een blokhut in Kentucky ge boren. In het Westen, het land van de Pioniers. In zijn jeugd miste hij dege lijk onderwijs, omdat hij hard moest werken voor de kost. Hij had echter zó veel belangstelling voor de politiek, dat hij in 1834 in het congres van de staat lUiQois werd gekozen. Hij studeerde rechten en vestigde zidh als advocaat in Springfield (IlUnois). In 1842 trouw de hiJ met -Mary Todd. In de eerste jaren van zijn Sehaatszitinig liet hij wei nig van zich horen. Toen echter de kwestie van de slavernij het politieke leven steeds meer ging toeheersen (de „Negerhut van Oom Tom" van Harriet Beecher-Stowe, de opstand van de sla ven onder John Brown) trad Lincoln steeds meer op de voorgrond. Zó zelfs dat hij in 1860 door de Republikeinen candidaat werd gesteld voor het presi dentschap. En Abraham Lincoln werd President. De Ziiidelijke Staten erkenden hem ech ter niet als Staatshoofd. Zij scheidden zich 4f: Zuid-Oarolina, Mississippi, Louisiana, Alabama, Florida, Georgia en Texas verenigden zich in een Con federatie en kozen hun eigen President: Jefferson Davis. De Noordelijke staten nameiï dit niet. Een Burgeroorlog tot gevolg. Konsumentenlnformatie-Centrum MIDDELHARNIS die Na ■Om de inhoud van de korte rede van Lincoln tenvoUe te begrijpen is het van belang te weten te komen waarom e-r burgeroorlog was en waarom er bij Gettysburg zo bloedig was -gevochten. De Verenigde Staten het woord ze-gt -het al was -een vereni-ging van op zichzelf autonome staten. Ruwweg konden die staten! in een drietal groe pen worden verdeeld: Het No-orden, Midden, en het Zuiden. Het Noorden was vrij -onvruchtbaar. Visserij, handel -en industrie waren -de vo-o-rnaamste bronnen van inkomsten. Er ontston-den vele steden, waar een strenge, hard werkende bevolking -het levenspeil trachtte -o-p te -vo-eren!. In het midden lag New-York, de gro te „melting-pot" smel-tkro-e-s van ras sen en volken. Het Zuiden was erg vruchtbaar. Daar ontstond een agrarische -samenleving. Op -de plantages werkten de zwarte slaven. De eigenaars van -de plantages behoefden zioh niet -uit te sloven om rijk te word-en. En zo groeide de'tegenstelling tussen Noord en Z,uid. Inmiddels -breidde de do-or de blanken bewoonde wereld zich steeds meer Westwaarts mt. In 1890 zou de west- 'kust worden bereikt. De Amerikaanse staatsvorm was ge baseerd -op ideeën van de Franse revo lutie en in -de Ameri-kaanse constitutie controleerden' 3 machten elkaar. De gekozen president -bezit de uit voerende macht. Hij is staatshoofd en leider van het kabinet. Hij -benoemt, overigens met -goedkeuring van de Se naat, 'de belangrijkste ambtenaren. Hij is opperbevel-habtoer van leger en vloot en heeft het recht van veto, welk door 2/3 van -het congres ongedaan kan wor den igemaakt. Het Congres bestaat uit: de Senaat waarin uit elke staat 2 af gevaardigden zitting -hebben -en het Huis van Afgevaardigden waarin elke staat vertegenwoordigd is naar het aantal in woners, rechtstreeks -door -het volk ge kozen. Het Congres moet de wetten -goedkeuren en -kan zelfs de President in staat van besohuldiging stellen en afzetten. De Rechterlijke macht is -de hoogste instantie. Het Hooggerechtshof, bestaande uit 9 rechters, die door de Het waren -de Zuidelijke staten, -het eerst naar de wapens grepen, een hevig b-omlbard-ament veroverden zij Ford Sumter bij Charleston in Zuid- Carolina op de Federale Troepen. Lin coln reageerde -onmiddellijk. Hij riep vrijwilligers o-p voor de oorlog. -Beide partij-en bego-nn-en erg enthou siast. Beiden dachten na een korte strij-d -de -overwinning in de zak te heb- toen. De -grensstaten! -moesten kiezen. Dat dee-d Tenessee, Noord-Carolina en Vir- -ginia vóór het Zuiden, maar west Virgi nia Delaware, Maryland en Kentucky en Missouri kozen voor Lincoln. 22 -miljoen Noordelijken stonden te genover 9 miljoen Zuidelijken (Waar- -onder 4 «miljoen slaven!). Het Noorden -bracht; 900.000 man -op -de -been, het Zui- -den! -de helft -daarvan. Het Noorden had een vl-o-ot en bezat de industrie. Het Ziüden -hoopte -op- hulp- van Engeland, vanwege de katoen. Zij -kozen de ver dediging en werden -geleid door hun eigen legeraanvoerde-rs zoals Robert E. Lee. De slag -bij Buil Run werd door de Zuidelijken -gewonnen. Maar het Zuiden was -geen eenheid en Jefferson D-avis haalde het lang niet bij Lincoln. Toen een snelle overwinning mtbleef zaïkte het enthousiasme al vrij snel en steeds minder vrijwilligers meldden' zich. Daarom werd de diens-tplicht inge voerd. De omstandigheden waaronder gevochten moest worden, waren rond uit slecht, de medische yerzorging was zeer onvoldoende en -desertie kwam veel voor. Terwijl -het Zuiden naast Lee beschik te over nog een bekwaam veldheer: Stonewall Jaokson, kon Linoo-1-n maar geen -geschikte aanvoerder vinden. Ten slotte -kreeg -hij die toch. Het waren Ulsysses Sim;ps-on -Grant -en William Te- cumseh Sherman. Er is ontzaggelijk veel gevochten ti]- -dens de Ameri-kaanse Biirgero-orlog voornamelijk in Virginia. Bij Gettys iburg werd in juli 1863 -door -hert N-oo-rden de overwinning be-haal-d. Eind 1864 be gon -generaal Sherman aan zijn be ruchte- veldtocht -do-or -Geo-rgia, -overal een spoor van vemielin-g -achterlatenid, 120 km. -breed, 600 km. lang, van Atlan ta tot Savannah. Oo-k -o-p zee werd ge vochten. Voor het eerst in de -geschie denis vond in 1862 een treffen plaats tussen twee -gepantserde schepen: De Merriimac 'en de Monitor. Op 26 april 1865 was de oorlog -voorbij. Het Noor den had gezegevierd. The rich man's war and the poor -man's fight de oorlog van de rijken waarvoor de armen moesten vechten 5 jaar durend was ten einde. Pas op 1 januari 1863 proclameerde We hebtoen eenl afzuigkap ge-kocht en die aan-gesloten op het ventilatie-kanaal van -de keuken. Bij -gebruik van de -gas- g-eiser (zonder afvoer) ruiken we nu venbrandingsgassen. Hoe komt dit? Antwoord: -Het plaatsen van een af zuigkap vraagt veel vakkennis. Als U dit zelf wilt doen, moet U beslist üilidi- tingen inwinnen, bijv. -bij het gasbe drijf. Het ventilatie-kanaal in de keuken 'dient om verbrandingsgassen van gei ser, k'O-oiktoestel enz. af te voeren. Als U deze opening blokkeert door een af zuigkap erop aan te sluiten!, blijven de afvalgassen van bijv. -de geiser in de keuken. Deze aansluiting is dan o-o-k niet juist. In sommi-ge woningen zit naast het ventilatie-kanaal nog een schoorsteen- aansluiting; als deze niet voor v-erwar- mingsdo-eleinden wordt geibruikt, kan ze een goede -oplossing bieden voor de afzuigkap. Een rechtstree-kse venbinding van de afvoer met de bmtenlucht -door middel van -een muurro-oster is ook -goed. Nooit mag -een afzuigkap aangesloten worden op een kanaal, waarop reeds andere gastoestellen of kachels zijn aangeslo ten. De verbrandingsigassenl hiervan zouden -do-or de afzuigkap teru-ggedran- gen worden, zodat in een do-uchecel met geiser bijv. le-vensigevaarlijke situaties kunnen ontstaan. Het afvoerkanaal voor een afzui'gkap mag niet te lang zij-n en veel bochten vertonen, terwijl de wanden volkomen dicht 'dienen te zijn. Een huisvrouw op een -oude -boerderij vro-eg eens, waar om ze de kooklucht op -de slaapkamers rook, nu ze eerü kap had aangeschaft. Als afvoe-rkanaal bleek een oude schoorsteen te zijn -gebruikt, waaraan een zg. spekhok was gebouwd. In de loop der jaren waren hierin spleten en kieren ontstaan, zodat -de omhoog gestuwde luchtjes hierdoor uitweken -en in de slaapkamers terecht kwamen. Een ongewenste toestand kan ook -ontstaan bij flatwoningen, waarvan de ventilatiekanalen in één ruimte uitmo-n- den. De uienb-aklucht uit -e-enl wo-ning, met een op het ventUatie-kanaal aan-ge sloten afeuigkap komt dan prompt bij -de buren in huis. Dit is één van de redenen waarom het vaak verb-o-den is -om -deze toestel len in een flat te plaatsen. Een afzuigkap heeft dus altijd een kanaal -of muuropening -nodig die uit sluitend voor dit toestel wordt 'gebruikt -en! niet bedoeld is voor ventilatie van het vertrek. Als de no-o-dzafcelij'ke mogelijkheden -niet aanwezig zijn, is 'het b-eter om e-en! ciroulatieka-p te plaatsen. Deze is voor zien van vetfilters en een filter orn -geuren o-p te van-gen. De- igew-ormde wa- terdamp wordt -o-ok niet afgevoerd, het is -dus -eigenlijk geen ventilatietoestel, maar een luchtreini-ger. Denkt U er aan, dat bij alle ventila- tietoestellen vol-doende lucht aange voerd mo-et worden om een o-ptimale werking te -garanderen? Onvoldoende toevoer van verse buitenlucht kan bo vendien aanleiding zijn tot allerlei ge vaarlijke toestanden zoals onvolledige veïbrandtng b-ij gastoestellen en het te- ruigzuigen van verbrandingsgassen uit de ,afivc-er van cv.-ketel, -geiser enz. Me-chanis-che ventilatie van vertrekken moet altijd deskundig beoordeeld wor den, vooral indien er gastoestellen in het te ventileren vertrek aanwezig zijn Inlichtingen: woensda-g 9 tot 11.30 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Zandpad 126, Mid- -G. A. Roaenbroek-Muntiniga. ST. ANNALAINX)' TJienveiling van dinsdag 23 maart '76. 34 ton uien, maat 40/opwaarts, klasse 2 N.L.: 93,30. Vier en -een halve ton drielingen, maat 30/40 68,i^. Uienprijs per honderd kilogram in iguldens. Tota le aanvoer 34V2 ton. I Wie wordt de orgelhouwer. De plan nen vo-or de aanschaf van een nieuw kerk'O-rgel in de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland be-ginnen thans- -op gang te -komen!. Het is echter nog niet bekend, wie dit -orgel zal -gaan bouwen. In elk -geval is de orgelco-mmissie voo-memens om voor donderdag 1 april tot overeen stemming te komen. In ve-riband met de vergevorderde plannen -heeft de kerk voogdij van de Her. -Gemeente echter wel een ad-vise-ur -benoemd in de persoo-n van -de organist van de Hervormde Wes- terkerk in Amsterdam, -de heer Simon C. Jansen. j -ü j u c^;4- A^^^ donors 'hartelijk dank voor hun »'"°- allen te Ooltgensplaat en mevr. O. Hop- mans-Brands te Achthuizen, de heren L. Bom H.Jz., H. G. Boe'kholt, P. -de Bon te Az., P. W. Verolm.e, A. M. Ho-kke CPz., J. J. Sturris allen te Ooltgens plaat en E. Pollemans te Achthuizen. Donors die tien keer -bloed hebben afgestaan -kragen een thermo-metertje met h-et Rode Kruisemibleem, het zijn de heren A. J. Dullem-on-d, Joh. van Dijk, H. de Bonte Cz., allen te Ooltgens plaat en -mej. C. Broeders te Achthui zen. Een- asbak met het -Ro-de Kruise-m- to-lee-m 'voor vijftien -keer bloed ging -naar mevr. iM. van Everdink-Po-Uemans te Achthuizen. De -gesp voor twintig keer -bloed mocht de -heer H. J. Bom in ontvangst nemen. Tijidens -de uitreikin-g -bleek dat me vrouw Van Everdink ook t'wintig keer bloed heeft -gegeven, de eerste vijf keer te Oude Tonge, die niet bij de af deling -Ooltgensplaat stonden -geregis treerd. -Ook zij mocht nu de 'gesp in ont- In zijn openingswoord herdacht de -heer Kamp het overUj-den van de heer Jac. Kreeft, -die ge-durende 15 jaar lid van de Kol-onne is -geweest, 22 jaar zich als kollektant heeft ingezet en 8 jaar de verzorging van het l-ectuurdepot op zich ham. „De 'heer Kreeft 'heeft veel werk voor het Rode Kruis -gedaan en wij ho pen -dat mevrouw Kreeft die steun mag ontvangen die zij nodig heeft", aldus de voorzitter. -Het bestuur de 'heer M. Pipping, Lan- geweg 13 -bereid -heeft -gevon-den het lec- tuurdep-ot op zich te nem-en. Klein onderdeel Verder merkte de voorzitter met in stemming op, dat de afdeling als klein onderdeel van het gehele Rode Kruis werk in vele taken goed mocht functio neren en echt niet achterloopt. Ook in 1975 mocht de afdeling weer de hoogste score boeken in de provin cie Zuid-Holland. Met een campagne opbrengst van 4474,— is een streefbe drag gehaald van 588,7»/o. In 1974 was de opbrengst 3556,en kwam de afde ling aan 467,9''/o van het streefbedrag. De afdeling Ooltgensplaat, omvatten de ook de buurtschappen Achthuizen en Langstraat heeft momenteel 825 leden. In de Langstraat wordt dit najaar een ledenwerfactie gehouden. Het lectuurde-p-ot leverde in 1975 24 zakken met boe-ken en andere bladen, etc. af aan het Hoofddep-ot. Er werd eenl -beroep gedaan o-p de leden o-m goe de lectuur, waaronder ook personeels- ibladen in -het kastje aan h-et Weespad' te de-pen-oren. Bij grote hoeveelheden werd verzocht dit rechtstree'ks -bij de heer Pipping te brengen. Kolonne De -kolonne toestaat uit 18 le-den, 'die actief -deelnee-mt aan diverse onderde len van het Rode Kruiswerk. Mom-en- teel is dr. A. Jansen uit D-en Bommel de docent die les -geeft in th-e-orie en Zuster A. C. Bo-m uit Dirksland die het practisohe -gedeelte voor haar rekeninig neemt. Na deze rede van de vo-o-rzitter las de wnd. secretaris P. in. 't Vel-d -de no tulen die aldus werden vastgesteld. Na mens -de kasoo-mmissie 'bracht de heer H. Donkersloot verslag uit: „Alles is in -orde, ik zo-u zeggen „een tien" voor de penningmeesteresse' mevr. -Geerts", aldios de -heer Donkersl-o-ot. Bestuursbanden verbroken De voo-rzitter kwam voor de taa-k te staan om van twee -bestuiursled-en' af scheid te nemen. Gezien de ges-telde leeftijdsgrens moest van -de 'heren A. C. 'van Peperstraten (75) en H. OMcer (66) afstand in het toestuur worden ge daan. „Twaalf jaar hebt u 'beiden in het bestuur -gezeten en uw lidmaatschap is -altijd buitengewoo'n geweest," aldus -de heer Kamp. „U wierf veel leden, u -organiseerde in uw omgeving de 'koliek ten en de Bloedstransfusiedienst, u be zocht altijd -onze vergaderingen, de rayon- en kringvergaderingen maar ook -de landelijke jaarvergaderingen'. De be- reid-willigheid en de tijd -die -u beiden voor -het Rode Kruis hebt -ge-geven stemt ons tot dankbaarheid. Deze bestuurs banden worden nu veAroken maar wij doen dat niet. alsvorens u een kleine attentie aan te toieden", aldus -de vo-or- zitter. De heren kregen een aansteker met het Rode Kruisembleem en de da mes echtgenotes een 'boeket bloemen. „Wij hebben dit werk altijd met veel plezier gedaan, maar wij moeten node afscheid nemen" aldus de scheldende heren. Om de wond wat te verzachten werd in de plaats van de heer Van Pe perstraten zijn zoon F. J. van Peper straten, Zandweg 2 en in de plaats van de heer Okker zijn schoondochter, me vrouw N. S. H. Okker-de Korte, Lang straat 27 gekozen. Zg namen hun be noeming aan. De heer J. M. van de Klimdert, die bij enkele kandidaatstel ling werd herkozen zegde ook weer zijn volle medewerking toe. Landsteinerpenningen Na de p-aiize werden weer veel offi ciële plichtplegingen! verricht. Van de -donors werd voor het -geven van 5 keer bloed de Landsteinerp-enning uitgereikt aan de dames W. Langeweg- Kreeft, C. Huijer-den Braber, E. Eij-ke- mans-Si-evers, C. Ko-rteweg-Korteweg, me dewerking. „Bloedgeven to-ete-kent dat u iemand redt die u niet kent, dat is mooi werk en daarom wek ik een ieder op zich als donor te melden", aldus 'de heer Kamp. Kolonneleden gehuldigd Een bijzondere huldiging had er plaats van enkele kolonneleden RKK. Tien jaar lid van dekolonne is mevr. J. van Dam-de Vos. Zij kreeghiervoor de me daille voor trouwedienst. Voor twin tig jaar kolonnelid werd voor de reeds verstrekte medaUIe een gesp met opdruk XX uitgereikt aan de heren C. W. J. Geerts, KI. Birkhoff, IJ. Neels, mevr. N. Kamp-de Vos, mej. A. Remus, allen te Ooltgensplaat en mej. A. C. Bom te Dirksland, mevr. M. L. Geerts-Quispel, die ook twintig jaar lid van de kolonne is heeft deze medaUle en gesp reeds in haar bezit wegens langdurig lidmaat schap van de bestuur van het bestuur van de afdeling. Rondvraag In de rondvraag -deelde d-e voorzit ter nog mede, -dat de bloedtransfusie voor 1976 is vastgesteld op 17 juni. Op een vraag van de -heer J. W. -Duim wie in de afdeling het h-o-o-gste aantal keren bloed heeft -gegeven antwoordde de secretaresse mevrouw Geerts-Quispel, dat dit -de 'heer KI. -van der Vliet is:. Me- 'vtouw M. Duim-van -Dam had -behoefte om 'haar -dank uit te spreken voor al het Rode Kruiswerk, plaatselijk, provin ciaal en landelijk verricht. Tot slot werd do-or -de voorzitter de aanwezigen danik -gezegd vo-or 'hun me deleven en de -heer Spit van -harte be terschap toegewenst, waarna hij deze gezellige vergadering sloot. De bestuursleden A. C. van Peperstraten (links) en H. Okker die na twaalf jaar trouwe dienst maandagavond afscheid hebben genomen van -de afdeUng Ooltgens plaat. Dat wil niet zeggen dat zij nooit meer ter vergadering -zullen verschijnen of niet meer zullen meeleven en meewerken, geenlszins. Ze hebben toegeze-gd bij gezondheid nog steeds -paraat te zull-en zijn en tolijven. Lincoln de totale afschaffing van de slavernij. 186.000 negers -ha-dden aan de kant van de No-ordelingen gevochten. In 1864 werd Lincoln als President her- -kozeil. Hij zou het einde van de oo-rlog niet meemaken, 11 dagen eerder werd hij vermo-ordZijn-opvolger, Johnson werd de „dro-nfcen kleermaker" ge- noe-md. Hij was onbekwaam en had wêinL-g 'gezag. Het Zuiden werd tot 1877 -onder militaire controle -geplaatst. De negers kre-gen burgerrechten. In het Zuiden m-ooht een neger -echter dan p-as stemmen als hij lezen en schrijven kon en de groiidwet be-grijp-en. Dit weerhield en 'helaas weer- ihoudt nu nog de negers om naar 'de ste'mbus te gaan., Anti-Neger organisa ties ontstonden zoals -de Klu Kiux Klan. Toch sloot het Zuiden zijn sociaal eni economisch -bij het Noorden aan Het mode-me Amerika met zijn industrie en bankwezen be-gon zich te ontwikkelen. Er -ontstond een nieuw soort „igro-ten" -de „Captains- of Industry". Aribeidstoesparende methoden in land bouw en industrie werden uitgedacht. Wegen, spo-orwe-gen -en telegraafver bindingen bevorderden het onderlinge contact. De onuitputelij'ke -hulp'bronnen werden aangeboord. De bevolking ver dubbelde zich in een halve eeuw. Ame rika groeide toe naar een land van de „-ongatoenlde mogelijkheden". (Nadruk verboden) De Ford Escort RS 2000 is thans o-ok op -de Nederlandse markt verschenen. De Esoo-rt RS 2000 heeft -een zeer luxe interieur en een zeer krachtige versie van Ford's 2 liter motor met bovenlig gende nokkenas, -die to-ij 550 toeren/min. 110 DIN pk levert. Aan -de buitenkant isi de Escort RS 20-00 ten opzichte van de normale Es cort serie onmiddellijk herkenbaar door zijn gestroomlijnde vo-o-rkant. Vijf schaalmodellen werden in de windtunnel uitgeprobeerd, waarna de nu bestaande voorkant zodanig werd ontworpen, dat bij hoge snelheid de stabiliteit groot is -en de wind-gevoe- ligheid steilk wordt -gereduceerd. De RS 2000 is 165 mm langer -dan de n-o(nmale Escort. De aërodynamische stabiüteit van de RS 2-000 bij hoge kruissenlhed-en is nog verder verbeterd door een spoiler vóór -onder de -bumper enl een spoiler op het -kofferdeksel. Speciale aandacht is besteed aan de -ophanging. Laag profiel radiaalib-anden zijn stand aard, evenals SVa" stalen wielen. Vóór zijn scahijfremmen -en achter trommel- remmien aangeibracht. -Geheel verstelbare stoelen met hoofd steunen zijn standaard, speciale lichtge wicht we-dstrij-dstoelen zijn als extra ver krijgtoaar. Het interieur is geheel zwart. De voorruit is van gelaagd glas en er is veel geluiddempend materiaal aange bracht. De topsnelheid van de nieuwe RS 2000 is ongeveer 180 kmVuur -met een acceleratie van O 60 km, in 8,5 sec. en van O -100 km. in 9 sec, -De prijs in Nederland bedraagt 16.501,—, af fabriek, inclusief BTW.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5