Nieuw experimentforellen in de Vliegers I Zo'n vierhonderd populieren bil Nieuwe en Oude-Tonge worden geliapt 48e jaargang Vrijdag 26 maart 1976 No. 4475 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOUIJLNDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond TERUG NAAR EEN GELEIDE, LOONPOLITIEK? VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Inbraak op industrieterrein Tweede prijs voor Kon. fanfare ,,Apolio'' GOBDE'REEDE Man (55) gedood bij frontale autobotsing Aderlating voor het bomenbestand X BEZOEKT ONZE Automobïelen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 IVIIDDELHARNIS iVIIDDELHARNIS: Het bestuur van de hengelaars- vereniging „Krammer" dat in het ioor haar gepachte viswater van de Vliegers al eerder brasem, voorn en karper uitzette, heeft aan die vissen-populatie nu ook forel len toegevoegd! Die werden woens dag vanuit een kwekerij in Lely stad aangevoerd, zo'n 350 stuks, elk met een gewicht van ca. 350 gram. Kapper Karel^ V. d. Tonnekreek wereldkampioen Herenkapper Karel v. d. Tonne kreek die sinds acht jaar een he- renkapsalon te Middelharnis ex ploiteert en door de jaren heen ho ge ogen gooide op nationale en in ternationale concoursen heeft nu de top bereikt; woensdag werd hij in New York, op de daar gehou den Wereldkampioenschappen, tot wereldkampioen op het onderdeel „modisch kapsel" uitgeroepen. De opdracht die hem dat succes ople verde verrichtte hij j.l. maandag. Klompjes terug s.v.p. Toestand van Zr. van Rossum redelijk goed Twee kapitale woon huizen in Oosterland tegelijk te koop Benoemingen Ned. Hervormde Lagere School te Stellen dam Kledingsactie voor Zr. Haaijer POSTBOX a MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Laogeweg 13, TeL (01870) 2620 Na 5.30 uur (01870) 3382 Banik:: Balbo Mlddelhamls ba 3420J01.108 Sommelsdijk Giio 167D30 ABQNINEMENTSPRUS 7,80 PÜSR KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. BJj contract epedaal taileit. Het is -merkwaardig te- ervaren hoe zioh progressief noemende mensen voor de oplossing van de 'moeilijklheden waar in onze eoonomie zicih toevindt, steeds weer teruggrijpen naar -uiterst conser vatieve oplossingen. Kennelijk is pro gressief zijn niet gelijk aan creatief denken, of om het anders te zeggeni, kennelijk ontbreekt het „Links Neder land" aan de mogelij'kheid ctm een con structief antwoord te .geven op de vra gen van 'deze tijd. Dat we hierbij niets teveel beweren, blijkt uit het pleidooi dat .drie socialis tische hoogleraren vorige week hebben •gehouden voor een terugkeer naar de -geleide loo-npolitiek, die wij in ons land in -de" jaren na de -oorlog, zo tot onge veer 1964 hebben -gevoerd. Zij zien in deze gelejide loonpolitiek een aanzet ter op-lossing van -de moeilijJsheden, die zich uiten in een h-oog werkeloosheidscijfer en een! teruglopende werkgelegenheid. Het is een -menselijke eigenschap het verleden te idealiseren. Negatieve as pecten van het verleden raken snel in het vergeetboek en de in het verleden liggende werkelij,kheid kleuren we graag wat -bij, tot we het beeld teru-gzien, zo als wij in werkelijkheid zouden willen zien. We spre-ken dan over „-die goeie oude tijd". Kennelijk doen de drie pro gressieve ho-oigl-sraren Van den Doel, de Galan en Ti-nbergen niet anders. Ook zij schijnen -die fo-ut te moeten maken, wanneer zij terug kijken naar de in de naoorlogse jaren gevoerde loonpolitiek. In de eerste plaats zijn dë -o-mstandi-g- heden van vandaag niet te vergelijken met de omstandigheid van toen. Heb ben we nu welhaast onb e-grensde be- stedingsmogelijikheden, waaruit een o-n- gekende bestedinigsdrang voo-rtvloeit, -dat was in de jaren na de -oorlog geheel -anders. Schaarste op allerlei terrein en/ in allerlei artikel-en maakte, -dat de aan ibestedingsdraing, die ook toen aanwezig was, lang niet altijd gevolg ko-n wor den -gegeven. Doodeenivou-dig ten gevol ge van het feit, -dat hetgeen we wilden kopen niet te -ko-op was. De- pijn, die de geleide l-oonp-olitiek veroorzaakte werd daardoor lang niet zo erg gevoeld. Zodra achter de schaarste -overwonnen werd en er meer te koop kwam, bleek -dat in feite -de geleide loonpolitiek niet m,eer werkte-. Integendeel im plaats dat zij -de rust in -onze economie -bevorderde, legde zij het fundament voor -de be faamde loanexpl-osie in 1964, die de eer ste aanzet vormde vo-or een in toene mende mate hevige inflatie. Een infla tie die mede een oorzaak is: van- de zorgen die we vandaag hebben;. Daarnaast is h-et juist de geleide in- k-OTO-enspolitiek geweest, die er toe heeft bijgedragen, dat -de verhoudingen tus sen werknemers en werkgevers ernstig is geschaad. De felle polarisatie op dit terrein is uiteinidelijk -een -gevolg van de welhaast ongekende harmo-nisatie die vlak na de oorlog -de verhoudingen be heerste. Het „lief zijn voor elkaar", dat in die jaren -onder- links -overvloedig opgeld deed, -bezorgde -de vakbonden een af- brokkelenden -positie in onze maat schappijstructuur. Wat lag 'meer voor de hand dan een verscherpt optreden? Dat prompt ten gevolge had, dat de banden groeiden!, onaar de tegenstellin gen versche-rpt werden. Toen 'dan ook bleek, dat de geleide loonpolitiek ten grave gedragen -moest worden -omdat zij -bedolven werd onder zwarte lonen en allerlei andere franje, die jons loon versierden, hielden we niets anders -over dan een maatschappij waarin de verhoudingen verstoord wa ren. -Een van de oorzak-en van onze hui dige radeloosheid vinden we juist in deze verstoorde verhoudi'ngen. Vandaar dat 'de weg -die de socialis tische h-aoigleraren! -ons aan willen pra ten, onbegaanbaar is. Dat heeft -de ont wikkeling in het verleden geleerd. Slecht wanneer we -ons weer bewust worden van -het feit, -dat we als mensen tegenover elkaar verantwoordelijk zijn, zal dat -ons -misschien uit de put van de versto'órde verhoudi-ngen k-u-nnen -hel pen. Een ande-re oplossing zien wij niet. De Bijlbel drukt -dat zo uit: „Niemand zoeke -dat zijn zelfs is maar een iegelijk zoeke dat des -anderenl is." Kennelijk is dat conservatieve Woord Gods, veel progressiever 'dan 'wij denken. SOMMELiSDIJK In 'de nacht van -dinsdag -op woensdag is er -op het industrieterrein aan het West haveneind weer -ongewenst be zoek geweest. Er werd ingebroken' in. de -opslajgplaats van voegbedrijf Zw-apex waar een slijptol, een c-omprossor en een ibrandkastje met inhoud werden ont vreemd. De totale schade wordt geschat op 1800,—. Ook het 'pand van meubel-handel Vis ser stond ^.pïiiöuw in de belangstelling, maar de poging -om binnen te komen bleef vruchteloos -omdat de -de-ur, uit 'de hangen waarvan de pennen verwij derd werden, aan- de binnenzijde -goed vengrendeld was. GOEDEREED-E 'De Kon. fanfare „Apollo" heeft j.l. zaterdag op het in Arnhem -gehouden top-c-onco-urs voor -korpsen in de Vaan- delat'deling -de tweede -prijs behaald. Deelname aan .dit concours staat slechts open] voor die ko-rpsen die in het v-o-or- -gaa-nde jaar -met lof van de jury aan 'het eveneens te Arnhem gehouden con cours hebben deelgenomen. Dirigent was dhr. W. Vemooijs. Eerste prijswinner werd „Union" uit Zelhe'm -met 155 pnt, „Apollo" haalde 151.5 punten. De 55-jarige htusschilder Anthony (To'on) van Koppen, -wonend op Goeree- Harvenhoofd is dinsdagmorgen tegen half acht by een frontale autofootsing om het leven ge-koimen. Dhr. van Kop pen reed die morpgen, zoals te -doen gabrmkelij-k, in zijn Peugeot 204 vanaf -h-et Havenhoofd naar zijn werk in Oud- -do-rp. Op -de Zuidhavendijk (de we-g vanaf de Prov. weg naar het -Haven hoofd) ter hooigte van de daar gelC'gen boomgaard is hij frontaal -op een nade rende auto gebotst. Die wagen werd be stuurd door de 21-jarige Eeuwit Meijer, zijn passagier was 'de 24-jarige Jaap Verduin, beiden uit Ouddorp -en op' weg naar hun werk bij de fa. den Breejen. Het is duidelij-k geworden 'dat de wa gen van dhr. van Koppen teveel naar links is 'gekomen, dhr. Meijer die uiterst rechts -ging rij-den kon desondanks een botsing -niet voorkomen. Door de Idap van de botsing werd zij-n wagen, eeri Ford Cortina in de sloot -gedrukt. Dhr. van Koppen raakte bekneld en 'overleed vrij-wel direct. Over de precie- se toedracht van het -gebeurde bestaat geen zekerheid m-aar vermoed wordt dat dhr. van Koppen op het critie-ke moment een 'gevallen -brandende sigaret heeft -op willen rapen. Een van de in zittenden van 'de hem tegem-oetkoimen- 'de wagen heeft hem kort voo-r de bot sing een bukkende beweging zi-en' ma ken. De bei-de inzittenden van de Ford Cortina werden -gewond, dhr. Meijo» liep -een verbrijzelde -knieschijf op en dhr. Verdoiin een -gebroken kaak. Ze worden resp. in het ziekenhuis te Diiks- land en een ziekenhuis te Dordt ver pleegd. De leden aullen nog even geduld moe ten betrachten met de 'hengel uit te gooien, want voor 'de -binnenwateren is het -visseizoen tot 1 j-uni gesloten'. Ove rigens worden -de vissers wel veronder steld -de gevangen forel weer terug te zetten, zoals -dat -ook met -de -overige vis soorten goed gebruik is -gew-orden. „Voor ©en echte sp'O'rtvisser is ^dat -regel ge worden", heeft „Krammer" secretaris dhr. H. J. 'Snitjer envaren.- De uitzet van forel is experimenteel. F-oreUen -gedij-en het best in stromend water, wat in de Vliegers maar ten de le het geval is. -Dat zal nauwelijks hin deren omdat -ook in het stilstaande Gre- 'Velingenwater met succes forel is lut- gezet. De „Krammer" heeft ibij de Or ganisatie ter verbetering van de bin nenvisserij te Utrecht ook eert aanvraag ingediend voor het uitzeten van baars; kleine snoek -die eeng -overigen-s wei nig in aantal i werden uitgraiet hebben ■dat kennelijk niet -o-verleefd^ ze zijn al thans no'O-it gevangen. De waterkwaliteit van de Vliegers is niet onbevre-digend sinds men zidh matigt met het schoon- spoelen van sproeiapparatuur. De on diepte van het water -wordt door de kenners wel als hinderlijk ervaren. Voor het -overige gaat het -de hegelaarsver. naar den vleze, er zijn nu al 538 be talende leden! Het bomenbestand in de o-mgeving van Nie-uwe en Ou-de Tonge zal een grote aderlating ondervinden wanneer binnen afzienbare tij-d zo'n vierhonderd populieren zullen worden gekapt. Ze staan langs de No-ordlandsedijk, de Til- se'dijk en de Oudelandsedijk. Het be sluit 'O'm; de b-omen te kappen is 'geno men 'door de rentmeester van de Am- -baohtsheerlijldheid „Grijsoo-rd", -dhr. v. d. Berg teBruinisse, in overleg met StaatsbO'Sib-eheer. De te kappen b-omen zijn aangetast d-oor een öntbladerings- zi-ekte en wilgenhoutru'ps en aldus aan getast -gingen ze een gevaar opleveren voor het verkeer over 'genoem,de wegen. Die wegen! zijn in beheer van het Wa terschap Flakkee van welke zijde op maatregelen is aangedrongen. -De -bijl gaat er radicaal in. Het loon bedrijf fa. Ras te Sommelsdij-k heeft het rooien op zich -genoimen -en daarmee in- ml'ddels een begin gemaaitt. Er bestaat in een dergelijk 'geval 'geen herbeplan- tings^licht. Telefonisch verzekerde De Noordlandsedijk (vanaf benzine stalon Nelisse naar den Blekert). Vrijwel alle populieren gaan eraan. •dhr. V. d. Berg -ons echter -dat de na tuurliefhebbers zich hieromtrent geen zorgen behoeven te maken omdat qua natuurbeheer voor deze -dij'fcen een „grote toekomst" open ligt. Besprekin- -gen -daarover worden volgeride week -begonnen maar het is nog prematuxir daarop vooruit te lopen. De heren Snitjer (vooraan) en R. Tanis laten' de forellen te water. MIDDiBIjHARNIS Voor het onderdeel mo'disch kapsel m-ogen 'de deeüie'mers geen -gebruik maken van de d-o-or h-en meege-brachte modellen. In de wedstrij-dsfeer is dan sprake van' een! agn. „geloot" kapsel waarvoor de deelnemers een hen onlbe- k-end model ter beschikking wordt ge steld. Overi'gens heeft dhr. Tonnelireek, voor -deelname aan de -ove-rige wed- strij'donderdelen wel zijn beide mo-del- len meegenomen. Het ajn de heren Jan Vervlo-et uit Oude Tonge en N. Bratoe uit Aalten. Vanmorgen (vrijdag) zou den zij weer in Nederland terug keren. Voor vanavond staat er een 'huldiging van de wereldkam'pi-oen' -op stapel. De muziekvereniging „Sempre Crescendo" lit Middelharnis zal daaraan haar me- -dewenki'ng verlenen maar -oo-k uit -de geb-oorte'plaats van de kampioen, O-oIt- gensplaat, 'ko'm.en imuziek en drumband de feestelijiMieden opluisteren. Oo-k burg. van Es van IVüddelhamis zal er aan wezig zijn. Een en ander vindt plaats om half acht vóór het bedrijf van dhr. Tonnekreek -op het Zandpad. OUDD-ORP O-p 30 jan. j.l. werd het 4-jarig meisje Nelleke Bolkenbaas -do-or -een auto aan-gereden. Het meisje -overleed ter plaatse. De klompjes van het -meisje zijn niet teruggevonden. Ze worden ken nelijk door iemand -bewaard in de ver- on-derstelling dat de aanblik ervan de getro-ffen -ouders opnieuw zal treffen. De -ouders willen nu echter de -kl-ompjes graag terug; zo ze er nog zijn, wil de gene die ze bewaart ze bij de ouders teruigbezorgen? MIDDELHARNIS-S-OMMELSCttJK Bouwvakkers. Voor de a.s. feestda- 'gen is er weer -gelegenheid uw vakantie bonnen in te leveren en wel op -dins dag 30 maart 's avonds na '6.30 uur bij 'dhr. 'G. -Overweel, Pr. -Marijkestraat 11, (Middelharnis, tel. 3215. DIRKSLAND 'Naar wij vernemen is 'de toestand van 'de -medisch zendingszuster Caby v. Rossium, 'die uit Nigeria naar Dirksland is avergeko-men naar omstandigheden redelijk goed te noemen. Het in -ons dinsdagnummer van 23 maart geplaatste (bericht, dat wij uit „De Saambin-der" hebben' overgenomen als zou haar toestand „re'denen tot ern stige verontrusting geven", w-as sterk overdreven. iDit -overtrokken bericht bleek aan leiding te -geven tot allerlei misvattin gen. Geliukkig kan niu reeds van enige voo'ruitgan'g worden -gesproken, waarbij wij 'gaarne de wens voegen, -dat -de rust en de to-egepaste middelen mogen bij dragen tot een algeheel herstel. Th. d. W. Het zal nog wel niet dikwijls 'gebeurd zijn in -ons dorp dat een twee tal kapitale wo-onhuizen, geheel vrij staand van elkaar, 'beide een bo-rdje in de voortuin hebben staan met het op schrift: „Te koop". Het betreft hier de panden Molenweg 65 en 63. -Het eerste genaam-d: „Oostkenshil" werd laatstelijk ibewo'ond 'door -de familie Zijlstra die vertrokken is, en nu het pand te -koo-p aanbiedt. „Oostkenlshil" werd in de ja ren 1918i1919' -gebouwd voor de voor malige (burgemeester van Oosterland, de heer J. C. van -der Have, die toen zijn boerderij: „Spuiwijk" verkocht had en op het 'do-rp kwam wonen. Het gebouw heeft nog dienst -gedaan als -gemeen tehuis totdat -het werd aangekocht door ide heer -drs. R. Zijlstra. De andere wo ning ernaast werd -omtrent de eeuw wisseling gebouwd voor re-kening van een zuster van voorno-emde burgemees ter, mevr. de wed. D. Giljam-van der Have, die gehfuwd geweest was met de heer Jac. Gil jam te Ouwerke-rk, die echter kwam te -overlijden waarna zijn weduwe weer naar haar geboorteplaats terug keerde en de woning Molenwe-g 63 liet b-ouwen, waar ze tot haar over lijden -op 2 septemlber 1931 verbleef. Dater is het woonhuis nog eigendom geweest van de -heer M. J. Kl-ompe, af- -k-omstig ^dt Bruinisse, terwijl voordien de gemeentesecretaris van Oosterland, de 'heer C. J. Zoeter nog enigen tijd be woner van het -huis is geweest. Nadien werd het aangekocht door de heer Edel- s-ohaap, die wegens vertrek naar Flak kee het perceel gaat verkopen. Een tweetal woningen die qua ligging en in richting, zeer riant -genaamd kunnen worden. In -de ontstane vakatuie van de heer W. G. Lips, die per 1 april a.s. is be noemd tot onderwijzer aan de bijzon dere school voor .buitengewoon lager onderwijs te Middelharnis, is met in- 'gang van 1 augustus a.s. als hoofd -aan de Ned. Hervormde Lagere School te Stell-endam benoemd de 'heer L. Blok land te Jaarsveld. 'De heer Blokland, -die 30 jaar oud is, is gehuwd en -heeft 4 kinderen. Hij begon zijn loopbaan als onder wijzer aan de b-ijzondere lagere school te -Harderwij-k, waarna hij werd be noemd tot h-o-o-fd van de Herv. 3-mans- scho-ol voor bijzonder gewoon lager on derwijs te Jaarsveld. 'De heer Blokland is lidmaat van de Ned. Hervo-rmde Kerk (Ger. Bond). In verband met het vertrek van mevr J. J. Meijer-Overhand is aan deze school tevens 'benoemd -de heer J. Hanse te Keitewerve. We-gensi splitsing van de eerste klas in verband met de toelating van een 'groot aantal leerlingen' zal per 1 augus tus- a.s. met een 7e (boventallige) leer kracht aan deze school -mogen worden (gestart. Per die -datum is in deze va- 'kature benoemd m^ej. N. Mol te Yer- sefce. 'Dinsdagavond a.s. 30 maart wordt om half acht ouderaivond van genoemde school -gehouden in „de Rank' en zal te vens afscheid worden genomen van De heer Lips waar ook belangstellenden welkom zijn. DIRKSLAND Opnieuw wordt -dit jaar, van, nu tot en met 10 april a.s., gebrui-kte kleding ingezameld voor het wenk van Zuster Haaijer in Roterdam. De kledi-ng wordt door haar hulpverleningsdienst beschik- 'baar -gesteld aan sociaad minder bedeel de gezinnen. De kleding wordt graag in ontvan-gst genomen door -mevr. Poort- vliet, Kaai 23 alhier. THOLE3N Werkloosheid. In februari waren er op het anbeidsb-ureau te Tholen 231 werkloze mannen geregistreerd tegen 181 in 1975. De vraag naar mannen was 'gering n.l. 7 tegen 18 in 1975. DEN BO-MMEL N.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Den Bom mel is voornemens -op D.V. donderdag 1 -april haar maandelijkse bijeenkomst te houden in 'het Veren, 'gebouw van de Herv. Kenk, 's avonds o-m half acht. Zr. Haaye-r zal ons -dan het een en an der vertellen over haar werkzaamheden in donker Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1