Van broedscbotel tot Barcelona Nieuinfs KlndeJiAo-eÈj^ Duiven psychologie Houdt uw boerderij brandveilig BMW verkoop én service: uit de kerken PREEKBEURTEN Sclioonmaak nodig DROOGBLOEMEN Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 19 maart 1976 Het menselijk leven bestaat al dan niet bewust uit voortdurend handelen. Elke handeltnig kcwnt voort uit een pro ces van gedaohten. Het constant herha len van een aantal spontane leerpro cessen leidt tot ervarinig en -dit leidt weer tot automatisme, tot onderbewust handelen. "Wianneer U oplettend waar neemt, met als gevolg vermoadieri en verwachten, zal uw handelinig geen on geluk veroorzaken. Met alleen in het verkeer,, op uw werk, in het gezin, imaar ook bij uw duiven kunt u situaties daardoor zo ob jectief mogelijk beoordelen. De kampioen is een duiven psycho loog. Hij ziet zijn duiven! vaak en neemt v^aar. Het merendeel der liefhebbers ziet de duiven geen uur i)er dag en ob serveert dan eigenlijk alleen nog maar mest, drinkpotten en voeder. Geen on belangrijke zaken, maar veel belang rijker nog zijn de waarnemingen van de duiven. Hoe gedragen ze zich indi vidueel en t.o.v. elkaar. Zijn ze slim, intelligent, observerend, karaktervol, brutaal, gezond, gelukkig. Onzin zeggen velen, keur een duif volgeris het boekje en daarmee uit. Hier wordt de fout ge maakt. Onderschat de psyche niet, noch van mens noch van dier. Wanneer u dit in het oog houdt bij uw duiven, kunt u objectief de miogelijtoeden van de duif vermoeden en tot ©en juistere verwachting koimen, daarna handelen en zelfs oordelen. Zij die dit niet doen zul len helaas kampioenen naar de slacht bank verwijzen en prullen! behouden. Zij zullen waarschijnlijk veel geld voor nieuw materiaal uitgeven en blijven uitgeven om mee te ktmnen doen. Natuurlijk moeten we selekteren. Wanneer een duif bovenstaande in acht igenomen teleurstelt, zal ze ons hok niet imeer imogen bevolken. In het natuurlijk klimaat vindt ook selektie plaats. In het kunstmatig kli maat moet u ingrijpen. Het is om alle bovenstaande redenen! dat hokkeiiring ook door iemand die jarenlange erva ring heeft toch niet goed tot zijn recht komt als u het niet aan bovenomschre ven oordeel toetst. Onbewnst kan zo'n persoon vaak heel goede aanwijzing geven. Hang u er niet volledig aan op, u trekt zelf het m-eest met uw dui ven op. Pas op voor mensen die het exact weten, ze zijn vaak veel duide lijker over uw portemonnaie dan over Uw duiven. U kunt helaas niet commu niceren met vsw duiven maar u 'kunt zich wel inleven in de diuif. Deze zomer was ik bij een duiven- kennis, hij had twee jaarlingdoffers die om een duivin vochten. Op een dag had een' van de twee het gewonnen. 'sAn- derendaags was de teleurgestelde van het hok verdwenen, er kiwam een op- vangkaart uit Duitsland, 300 km. verder. Over duivenverdriet gesproken. Zoiets moet de liefhebber onderkennen, des vogels ins.tinctieve gedragspatroon, het schrikken van uw onverwachte bewe- 'gingen, het vragend zeuren 'om veel eten als ze twee jongen hebben, het zenuwachtig igedrag bij terugkeer van de vlucht. Allemaal dingen voor u als mens wat m.oeilij.ker te aanvaarden om dat u gecultiveerd bent. Probeer uw cultuur bepalend gedrag bij uw gevleu gelde vrienlden aan te passen. Gevolg zal zijn dat ze zich aan u hechten, door u gerustgesteld zijn, vertrouwen in u hebben. Ze zijn slinmner dan u dentot. Destijds kwam ik op hetzelfde uur, in hetzelfde tmiform, per rijwiel naar mijn woning. Het koppel, op dak gezeten, zag mij al op' 300 meter aankomen en bleef ronden boven mij draaien tot ik bij de voerbus was. Geloof in deze zaken en praktische toepassing zal u doen stijgen in de klassementen. Tot slot nog deze waarschuwing. Geld bedreigt liefhebber en duif. Het wekt suibjectieve verwachtingen. Zelfs een kampioen! kan falen. Wees op uw hoede. Poel zoveel op uw duiven dat u er van kunt slapen, maar vooral dat u zorgeloos op uw die ren kunt wachten en u daardoor ook zorgeloos t.o.v. hen kunt gedragen. Enkele wenken ter voorkoming van brand op de boerderij zijn zeker op hun plaats, want een landbouwbedrijf staat regelmatig bloot aan brandgevaar. Weet u dat er jaarlijks in de land- en tuinbouwsektor rond 25 miljoen gulden brandschade wordt geleden. Gemiddeld zijn er dagehjks in uw bedrijfstak 15 branden waarbij de hulp van de brand weer wordt ingeroepen. Deze getallen kunnen lager, mits u scherp op de vol gende 6 punt let: 1. Bij stalling van motorvoertuigen erop letten dat trekker, auto en brommer niet in schuur of tasruimte staan. 2. Bij het starten of laten draaien van verbrandingsmotoren schieten soms vonken uit de uitlaat. Deze leveren brandgevaar op in schuur of tasruim te en bij hooi- en strobergen. 3. Laat de uitlaat van uw trekker van een vonkenvanger voorzien. 4. Het schoonmaken van verbrandings motoren en het bijvullen van brand stoftanks altijd buiten uitvoeren. Een mengsel van benzinedamp en lucht is erg explosief! Elke vonk werkt als een lont in een kruitvat. Rook dus nooit bij dit werk: u kunt er letterlijk mee de lucht in vliegen! 5. Doe-het-zelf klusjes nooit uitvoeren in een ruimte waarin zich stro of hooi bevindt. Het begrip koudvuur is misleidend. Vonken afkomstig van bijv. een slijpsteen zijn wel degehjk gloeiend heet. Dus oppassen met die klussen. 6. Denk bij lassen en snijden aan weg- spattende vonken. Dek brandbaar materiaal af. Houd een blustoestel bij de hand om snel een beginnend brandje aan te kunnen pakken. Bedenk wel: VOORKOMEN IS BETER DAN BLUSSEN! SINT ANNALAND Hansweert en Schore in oude an sichten. Het door de heer C. van Win kelen uit St. Annaliand samengestelde boekje over Hansweert en Schore in 'OUde ansichten is uit. Het bevat 76 fraaie oude foto's en wel 49 mt Hans weert en 27 uit Schore. Het zijn veel al opnamen van die gedeelten uit de dorpen, die er niet meer zijn, of die drastisch zijn veranderd. Er zijn dan geen vuurwapens nodig om ze van het dak te halen. Zulke ken ners, ook 'die met de kleine beurs, zul len vroege prijzen blijven winnen. Molendijk 85, Stad aan 't Haringvliet Telefoon 01871-553 Beste meisjes en jongensl Bij het bepalen' van de prijzen voor de oplossingen van de februariraadsels heib ik geen rekening gehouden met het laatste raadsel, dat voor de meesten te moeilijk is gebleken. Toch is het wel goed om zulk een raadsel eens te plaatsen: de hele fa milie en iburen en kennissen moesten er aan te pas bomen. Een -kind schreef: Plaats zulk soort raadsels nog maar eens, want dan ben ik vlug klaar. En dat ikind, zo optimistisch, schreef toch een' verkeerd antwoord op! Er zijn verschillende antwoorden bin nen gekomen. Ik noem er een paar. De slang. Maar dat kan niet, want nadat Adam hem een naam had gegeven, zag Adam hem niet meer. Adam zal later nog wel slangen gezien hebben. Een an der antwoord was de duivel. Maar Adam heeft aan de duivel toch geen naam gegeven. Dat kon dan niet. Weer een ander schreef: ide Heilige Geest. Is de Heilige Geest een „log ge vaarte" zoals in het vers staat? Hoe kun je dan zoiets opschrijven. Ben an der antwoord luidde: Adam. Hoe kom je er bij! Er staat: Maar 't dacht Hem goed, dat Hij ^mij eerder baarde. Dat is dus vóór Adam. Hoe 'kan het dan Adam zelf zijn? Vervolgens, kwam er iemand met: De aarde. Gaf Adam een naam, aan de aar de? En zwerft de aarde onverpoosd naar d' allerverste streken'? 'Andere 'kinderen schreven: Mannin- ne. En in het vers staat 'dat het ge vraagde er eerder was dan Adam. En Manninne is de naam die Adam aan Eva gaf. En hoe is 'het mo'gelijk 'dat het ge vraagde Adam 'nooit meer zag, als er Eva 'bedoeld wordt? Er waren ook -kinderen die „wal vis" höbfoen opgeschreven. Zij he'bben er niet ibij gezet met wiens kalf ze heb ben ge-ploegd, behalve één, die het aan zijn oom, die dominee is, gewaagd heeft. Ja, 'dan ben je aan een igoed 'kantoor! De prijswinnaars voor de oplossin gen van het föbruariwerk zijn: Corrie Vroegindeweij, Middelharnis Marian Vroegindeweij, OVüiddelhamis Krijna van 'der Wende, Ouddorp Hanny Polder, Dirksland En nu het nieuwe raadsel. Het is MAARTRAADSEL 3 1. Eén van de kleine profeten. 2. WO'Ord dat veel voorkomt in Prediker. 3. An der wo'ord voor tent; denk aan de tent der samenkomst. 4. Zoon van Boaz en Ruth. 5. Man wieris wijngaard werd af genomen 'door Achab. 6. Andere naam voor Rode Zee. 7. Richter. 8. Vader van Samuel. 9. Vrouw die Mara genoam'd moest worden, volgens; haar zeggen. 10. Aartsvader. 11. Koning van Israël, man •naar Gods hart. 12. Zoon van Jakob. 13. Stad idie door vuur verwoest werd. 14. !Eerste richter. 15. Rivier in het Pa radijs. 16. Plaats waar een tovenares woonde in de tij'd van Saul. 17. Pro-feet ■die ijzer op water 'deed zwemmen, 2 Kon. 18. Tijd tussen Jozua en de ko ningen is de tijd van 'de19. Vriend van Job. 'De beginletters van deze wo'orden vor- m'en 'Sen 'gedeelte uit de Psalmen tus sen 120 en 130. Dit raadsel werd in 'het SanatO'rium. in Zeist gemaakt door Marijke van Dij- ke uit Zoetermeer. Marijke heeft al veel raadsels voor jullie ingezonden', en nu zij opgenomen is in 'het Sanatorium, Paviljoen 6 in. Zeist, kan ze het nog niet laten om aan het !Kinderhoekje te denken en er iets voor te doen. Wij danken 'haar hartelijk en iwij hopen dat ze spo'edig hersteld naar huis zal 'mogen 'gaan. BRIEFWISSELING Johan van Zanten, Oude Tonge. Je schrijft 'dat je niet zo'n brie'fschrijver bent, m,aar je hebt een aardig 'briefje geschreven. Je zet maar op wat in je gedachten komt, en dan gaat 'het van zelf. Je oplossingen zijn goed; ook de laatste,, zoals je gezien hebt in de krant. Thiuis m'Ogen ze gerust een! 'handje hel pen, hoor! Is het iknikfceren no'g in de mode? 'Onverwacht begint er ie-mand mee, en de rest volgt. En dan blijft het niet enkel in Oude Tonige, maar het igaat 'door heel Flafckee. Anne van Rossum, Melissant. Jij leert me goed de idiuivenso'ort'en kermen. De vori'ge keer schreef ik, 'dat ik er niet veel van wist, en nu daöht je zeker: Ik zal Oom 'Ko eens een lesje geven! Nou, je 'bent nooit te 'O'Ud om te leren. Ik 'dacht dat 'de duiwen zo zuinig met hun eitjes oimsprongen, maar nu ik lees', dat 'ze een eitje hebben leeg gezogen, kom ik tot andere gedachten'. -Dat zul len ze misschien niet meer 'herhalen, want de drift om te 'gaan broeden zal wel .^erk gaan worden. Corrie Guiljam, Borssele. Het was al lang 'geleden dat je 'de brief typte, 'maar je bent het nog niet verleerd, zie ik. Je 'bent toch achter het geheim van het vierde raadsel igek'omen! Hoe gaat het hu met 'om.'a? Heeft hij al een paar stap jes kunnen doen? En oma „maig niet klagen"; 'dat is heel wat. In onze tij'd zijn de Wachten niet van de lucht, vooral bij jonge miensen. 'Niets is er meer 'goed en ze hebben het nergens naar ham zin. Dat is wel heel erg! Is de trilogie al uit? Welke was het ook weer? Peter van Rossum, Melissant. De vee arts heeft het heel druk 'gehad, zeg! Ja, als er zoveel dieren' zijn! Je hebt alles keurig netjes verteld; ik heb er geen aanmerkingen op. Prima! Eigen lijk was het jammer dat jij de hele week krokusvakantie moest hebben, want dat is een teken dat er iets niet in 'orde is. Nu vaUen waterpoikken wel mee, maar je hebt ze tO'Ch liever niet. Dieren kun je nO'Oit 'goed begrijpen. Waarom beet B'Obby jou nou? Hij kent je toch lieel goed! Was dat louter uit gelatenheid van het 'beest? j Ria van Oorschot, Den Bommel. Ik 'denik dat meneer Brinkman, wat jO'U betreft, nog meer mag komen. Kre.gen jullie 'daar een hele middag vrij voor? Maar nu zal er des te beter 'geleerd moeten worden, denk ik. Als jullie niet jullie best doen, dan 'gaat zo'n middag niet meer 'door. D'at kan ik wel begrij pen. Weet je wat ik 'm-ooi vind in je brief? Er staat: Nu moeten we woens- 'dag weer naar school; dat is ook weer le'iok! Zo hoor ik het graag. Marina van Rossum, Melissant. Na tuurlijk mag jij meedoen. Je bent 'har telijk welkom! Er ilcunnen nog wel kin- 'deren bij. Je broers zullen jou' wel een beetje 'helpen als het moeilijk is. Bien je al vriendin met Jolijn vanaf 'de der de van 'de kleuterschool? Dan zij'n jullie trouwe vriendinnen, hoor! Gaan jullie allebei graag naar soho'ol? Jos Janse, Serooskerke. Je had het in die korte vakantie nog drukker dan wanneer 'het .school is. Je cijfers zijn goed, behalve dan vo'or engels. Ik 'be- 'hoef je niet te zeggen dat je daar ex tra aan'dacht aan moet schenken; dat zidlen ze 'Op school ook wel 'gezeigd heb ben. Ik wist niet dat jullie zulke behan gers waren. Maar zodoende hebben jul lie heel wat verdiend, want als de vak- 'naan moet komen, weet je wel waar voor! Ik lees ook 'het R.D., en 'die wo'rdt 's avonds bezorgd. BezO'rg jij 'OO'k elke avond? Kom je O'ok buiten de bebouwde kom? Gerard van Rossum, Melissant. Wat was er weer veel v/erk aan de winkel! Gelukkig dat je handen niet verkeerd staan. Heb je wel eens gehoord van mensen' met twee linkse handen? Wat verstaan ze daar onder? Ik denk niet dat jij bij 'dat soort hoort. Zijn de erw ten nog gezaaid en is de nieuwe trac tor bijtijds gekomen? De ruiters heb je voorlopig nog niet nodig, maar je moet klaar zijn 'als het zo ver is. Corrie Vroegindeweij, Ochten. Hier is je poesievers: VOOR 'CORRIE C orrie, ik sta in dit boek,, en kom zo dan O'P bezoek. 0 p het allereerst gezicht is dit toch een raar gedicht. Reken maar, ik m'oest eerst schrijven, en het kon bij mij niet iblij'ven. R .as m'oest 't naar 'de 'drukkerij, en daar 'drulkten ze 't voor mij 1 n ©en week daarna missichien was het in de krant te zien. E n nu sta ik in je boek, 't is todh wel 'een raar bezoek. Maart 1979 Oom Ko AUemaal 'de ibrieven konden! niet klaar 'liomen. Ik hoop volgende week verder te 'gaan. De vriendelijke groeten van jullie Oom Ko. NBD. 'HERV. KERK Beroepen te Strijen en Harmeien P. v. d. Heuvel te Driessum. Nes en Wie- rum. 'G. V. 'd. Kamp te Lopik. IJssel- muiden en J. Schuurman te Putten. Aangenomen: De benoeming tot le- 'gerpredi'kant kand. C. v. Rossum te Vo'orth,\iizen. Woutersiwoude kand. L. Oosten te Driebergen. Bedankt voor Bennekom G. H. van Ko'oten te Delft. Opheusden kand. L. Oosten te Driebergen. Jaarvergadering Bond van Inwendi ge Zending. Deze wondt gehouden op zaterdag 20 maart in het Jaarbeurscon- 'grescentrum te Utrecht, 's Morgens wordt het huishoudelijk deel afgewerkt en 's middags zal ds. G. Biesbroek uit Ede spreken over de bete'kenis van het werk 'des Heiligen 'Geestes in het werk 'der Inw. Zending. Delft: Onlangs berichtten wij iets oV'Br 'de moeihjikheden rond het kerk- 'blad van Delft, waarin de redaktie (Ger. Bond en Oonf.) weigerde een boeWbe- spireking op te nemen van een coUe- iga, om'dat de inh'oud op 'geen enkele wijze in overeenstemming was met Schrift en 'beUjdenis. Van hogerhand werd men gedwongen 'dit stuk toch op te nemen. Thans is de redaktie afgetre den en heeft een nieuw 'kerkblad uitge geven voor drie wijkgemeenten n.l. van Ds. van Kooten, Ds. v. d. Plas en Ds. Helms. Het verscheen 'de eerste maal in een oplage van 4500 ex. 'GERIEF. KERKEN Beroepen te 'Gorredij'k G. Hooyer te BrU'Chterveld. Haarlern. J. Bios te Neder- horst den Berg. Soest L. v. d. Veer te Oosterwolde. Rotterdam. J. Baayens te Kampen. Nieuwleiisden P. Steer^uis te Enschede. Arnhem 'G. Warner te Hol- landseveld. Aangenomen naar Tijnje P. Schudde- beurs te Leeuwarden. 'Grootegast J. Broersma te Westeribork. Nieuweroord W. Praam.ama te B'oeratoker. Bedankt voor: Winsum en Twijzel P. Schu'ddebeiu-s te Leeuwarden. ■GEREF. KERKEN (Vrij'gemaakt) Beroepen te Alphen aan de Rijn, Bo degraven! en Woerden H. ONTieuwenhuis te Zuidwolde. Rotterdam A. Kooy te Enschede. Den Helder (b.v.) P. B'usstra te Luinjeberd. Bedankt voor: 's Hertogenfoosoh H. B'Oiten te Zui'd'wolde. CHR. 'GEREF. KERKEN Tweetal te N. Vennep J. v. Amstel te Enschede en P. Beekhuis te Noordeloos. Emmeloord J. Carlier te Leiden en A. Wubs te Noordseschut. Beroepen te: Ouderkerk aan de Am- stel W. V. Sorge te Schiedam. Maassluis P. Beekhuis te Noordeloos. Mussel J. Westerink te Nim,speet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen N. Sohreuder te Goes. Leerdam C. v. d. Poel te Yer- seke. 's Gravenpolder J. Mol te Rijssen. Rhenen H. Ligtenberg te Terwolde. Bedankt voor: Borssele K. Heerschap te Lethbridge. Enkhuizen A. Bac te Bos koop. Groningen C. v. d. Poel te Yerse- ke. Haarlem J. Verwey te H.I. Ambacht. Utrecht A. Vergunst te Veen. Bodeigra- ven, Benthuiaen! en Herkingen R. Bo ogaard te Leiden. Ntinspeet, Ouddorp, Gorinchem en 's Gravenzande A. Hoo- igerland te Kraibb'cndijke. 'GER. 'GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Hilversum F. Malland te Vlaardingen. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kralingseveer L. Moer kerken 'kand. te Vlaardingen. KERKDIENSTEN HERV. KERK OP ZONDAG 21 MAART THOLEN 9.30 en 6.30 uur ds. A. de Reuver. POORTVLIET 10 en 2.30 uur ds. G. H. Abma. SCÜHERPHNiISSE 9.30 uur ds. E. F. Ver- gunst, 'Middelharnis (H.A.) 2.30 uur 'ds. P. Kolij'n, Krimpen a.d. IJssel, '(Nabetrachting). ST. MAARTENSDIJK 9.30 en 2.30 uur ds. J. Blom, nam. H. Doop. STAVENISSE 10 uur 'ds. H. Harkema en 6 uur ds. 'G. H. Abma. ST. ANINALAiND 10 uur dhr. Buitelaar Rotterdam en 6 uur dhr. van Capelle, Krimpen a.d IJssel. OUD VOSSEMEER 10 uur ds. G. J. Voortman en 6.30 uur ds. 'de Jonge, Bruinisse. ST. PHILI'PSLAND 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. H. Harkema. steeds meer huisvrouwen gaan ertoe over de grote voor jaarsschoonmaak niet meer zo serieus te nemen. Men ziet „het nut er niet meer van in", maar daar menen we toch tegen te moeten waarschuwen. Het grote nut van de schoon maak is dat met het boenen, schrobben en zuigen, ook in donkere hoekjes en achter kasten, eitjes van schadelijke Insecten worden vernietigd. Zo bezien heeft de schoon maak wel degelijk zin want motten, tapijtkevers e.d. kun- len heel wat schade aanbren gen. Ze tijdig uit te roeien is lus geboden! Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw pragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nleuvra, postbus 8, Middelharnis, met In de linkerboven hoek „Vragen-rubrlek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zuUen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant- cvoord in deze rubriek worden gepubli ceerd. SINAASAPPELBOOMPJE Ik heb een sinaasappelboompje in huis, maar er zijn geen vruchten aange komen, zoals bij mijn kennissen, waar al kleine sinaasappeltjes aan de takken hangen. Antwoord: Waarschijnlijk zijn in uw geval de bloemen niet bestoven en be vrucht door vliegen, bijen of hommels. U moet dan zelf deze insekten vervan gen en met een fijn penseeltje stuifmeel van de ene bloem naar de andere over brengen. Dat doet u in de bloeitijd van uw sinaasappelboompje tweemaal per dag en minstens drie dagen achter el kaar, zodat u ook een tijdstip treft waarop de stamper rijp is. Overigens moet de lucht in huis niet te droog zijn. Omdat u centrale verwarming hebt, moet u zorgen voor enkele luchtbevoch tigers aan de radiatoren in de woonka mer en die moeten dagelijks tot boven aan toe met water worden gevuld. Een sinaasappelboompje lijdt namelijlc erg door droge lucht. Soms verliest het daardoor zijn blad en in uw geval zijn mogelijk de bloemen verdroogd. U kunt nu enige natte doeken naast de pot leg gen, om de plant weer in goede conditie te krijgen. BERKENSAP Hoe kun je berkensap maken en wan neer moet je dan die fles in de takken hangen? Antwoord: Als u een lege fles in de takken van een berkeboom hangt, zal daar nog geen berkensap instromen. U kunt wel in het voorjaar, tijdens het uitbotten van de berken als de stroom levenssappen het sterkste is, wat van dat sap aftappen door een klein gaatje in een (u toebehorende) berk te boren. Dat gaatje moet enigszins in opwaartse richting worden geboord, anders loopt het sap er niet gemakkelijk uit. Boor niet te diep, want het sap komt door de bast en niet uit de kern. U mag beslist niet meer dan vijf liter sap van één boom aftappen en deze boom moet vol wassen zijn, met een diameter van ten minste 25 cm. Vergeet niet het gat na het tappen met een passende houten plug te sluiten, anders sterft de boom af. Volgend jaar kunt u het zelfde gat weer gebruiken. Voor de vijf liter sap moet u het gat twee a drie dagen openhouden en er een potje met wijde hals of bakje met holle rand on'der binden. ELFSTEDENVAART Hoe is precies de route voor de sche pen die de elfstedenvaart door Friesland willen meemaken en hoeveel kilometer is dat varen? Antwoord: De elfstedentocht per boot is precies .gelijk aan die per schaats en voert door de zelfde wateren van Leeu warden naar Dokkum en dan terrug naar Franeker, Harlingen, Bolsward, Workum, Hindeloopen, Stavoren, Sloten, IJlst en Sneek, waarna wordt gefinisht te Leeuwarden. Lengte ca. 195 km. Voor nadere inlichtingen en inschrijving ver wijzen wij u naar de zeilvereniging „De Meeuwen". Secretaris is de heer E. van der Veen, Leeuwerikstraat 174, Leeu warden. Telefoon (05100) 24412. POMPELMOES Mag ik een taalkundige vraag stellen? Waarom noemt iedereen de pompelmoes in ons land grapefruit als we er toch 'n goed Nederlands woord voor hebben? Antwoord: Omdat de oorspronkelijk hier bekende pompelmoes vrijwel nooit gegeten werd. Die bevatte namelijk veel te veel pitten, in vele vruchten wel 50 of meer. In Florida wist men de Citrus Paradisi zodanig te veredelen, dat een uitstekend eetbare vrucht met weinig pitten werd verkregen. Omdat de beste vruchten nu uit Midden-Amerika (voor al Honduras) komen, worden die liier onder hun handelsnaam grapefruit ver kocht. PLANT OP T.V. De monteur die een storing aan mijn televisietoestel verhielp, beweerde dat het kwam omdat ik planten op de t.v. had staan. Moet ik die onzin geloven of is dat werkelijk schadelijk voor het toestel? Antwoord: Niet de planten zelf zijn schadelijk, maar wel het vocht dat u ze dagehjks toedient. Elektronisch mate riaal, zoals de onderdelen in uw radio en tv., moeten in een zo droog moge lijke atmosfeer blijven. Waterdamp heeft een funeste invloed, vooral op iso latie en op kontakten. De laatste kunnen door aanslag en roestvorming slecht gaan functioneren. In radio- en televi siestudio's, zenderruimten, telefooncen trales, schakelkasten en computerruim ten moet de lucht kunstmatig droog worden gehouden. Daarom is het wel verstandiger, geen potten met vochtige aarde enz. op de televisie te plaatsen of daar uw planten te begieten. Hetzelfde geldt voor uw radio, grammofoon, tele foon, bandopnemer, elektronische re kenmachine enz. REINHARD MEY Is die zanger Reinhard Mey van „Als de dag van toen" getrouwd? En hoe oud is hij? Antwoord: Reinhard Mey is 33 jaar. Deze Duitse zanger was acht jaar ge huwd met de nu 27-jarige Frangaise Christine, maar is op 18 februari j.l. te Berlijn van haar gescheiden. WHISKY Wat is nou eigenlijk het verschil tus sen Nederlandse, Schotse, Ierse, Ame rikaanse en Bourbon whisky? Antwoord: De Bourbon is een typische Noordamerikaanse whisky, die gestookt wordt uit een gegist beslag, dat tenmin ste 51°/o maïs moet bevatten. Verder wordt hoofdzakelijk rogge gebruikt. De rooksmaak wordt verkregen door het destillaat in nieuwe eiken vaten op te slaan, die inwendig verkoold zijn. Vol gens de wettelijke voorschriften moet zij daarin twee jaar liggen, voor ze ge botteld mag worden. Whisky uit de Ver enigde Staten die niet aan deze eisen voldoet, wordt als Amerikaanse whisky verkocht. Deze bevat b.v. meer rogge dan maïsdestillaat, of is in oude vaten gelagerd. De Canadese whisky is een mengsel van verschillende fabrikaten en diverse leeftijden, die in de regel vier jaar op fust wordt gelagerd. Ierse whis ky wordt bereid uit gerst, rogge en al dan niet gemoute haver en tarwe. Deze moet minstens vijf jaar bewaard zijn in inwendig verkoolde oude rhum-, sherry- of bourbonvaten, zodat de drank een extra smaakaccent verwerft, die andere whisky niet bezit. Schotse whisky wordt onderscheiden in „grain whisky", ge destilleerd uit gerst en maïs en in tra ditionele ketels gedestilleerd, en „malt whisky", die volledig uit gemoute gerst is gefabriceerd. De whisky die in Enge land en in Nederland wordt bereid, be staat uit een vermenging van originele of industrieel nagemaakte „grain whis ky" met naar gelang de kwaliteit 30 tot 70''/o „malt whisky". Als die verhouding niet op het etiket staat, kunt u bij vergelijking van de prijzen ongeveer nagaan, wat de beste „blend" is. Blended whisky is namelijk een drank, die samengesteld is uit twee of meer der eerdergenoemde originele whisky's. Tussen m'n droogbloemen verzamelt zich altijd stof, maar afstoffen doet ze beschadigen. Hoe verwijder ik die stof nesten? Antwoord: Stofnesten ontstaan door spinrag of andere klittende draadjes of haren. Als u er een stokje insteekt en dat ronddraait, kunt u die nesten er uit halen. U kunt ook de slang van de stof zuiger gebruiken als u de zuigmond er afhaalt. WAAKGANZEN Ik wil ganzen gaan houden om mijn terrein te bewaken. Wat voor hok en wat voor voer moeten ze hebben? Antwoord: Ganzen zijn niet als een den en zwanen aan water gebonden, zo dat er geen grote vijver voor nodig is. Wel moeten ze over enig water beschik ken met daarbij een afdak of ruim hok en veel stro voor de nacht en om in te broeden. Ze moeten vrij kunnen rond stappen over een groot grasveld, waar ze mogen grazen, want ze eten mals gras. Dagelijks ochtendvoer, groenvoer, div. granen of duivevoer en ook duive- grit bijvoeren. Dagelijks ook vers drinkwater geven. GELE PLEKKEN Mijn huis is gerenoveerd, maar de pas gewitte muren vertonen nu alweer gele plekken. Wat is daar aan te doen? Antwoord: De oorzaak van de gele plekken in uw stucwerk moet worden gezocht in vocht. Na de voltooiing van de renovatie is er waarschijnlijk te snel gewit over het, nog onvoldoende ge droogde, metsel- en stucwerk. Dit bouwvocht gaat bij het eerste stooksei- zoen verdampen en openbaart zich als gele plekken in uw witwerk. De beste oplossing is, dat u deze wanden eerst geheel laat drogen, waarna u de plekken kunt gaan behandelen met een isolatie- verf. Hierna kunt u de verf licht schu ren en dan opnieuw witwerk (doen) aan brengen. De isolatieverf is in de handel onder verschillende merken verkrijg baar en uw leverancier kan u daarover vakkundig adviseren. REISLEIDER Waar kan ik een opleiding tot reis leider krijgen? Antwoord: De enige cursus die wij kunnen aanbevelen, is die van de groep Holland International en wel op het kasteel Staverden bij Elspeet. Maar de cursisten moeten dan als adspirant reis leider zijn aangenomen door één der aangesloten reisbureaus (dat zijn De Magneet, Touravia, Fit, Centouri, Euro tours, Airtours, Railtours, Silverjet, Jeanstour, Long Range Travel enz.) Als reisleider kunt u pas worden aangeno men, indien u 23 jaar oud bent, een HAVO-opleiding hebt genoten, beschikt over spreekvaardigheid in enkele mo derne talen, een leidende functie hebben vervuld in verenigingsleven of dgl., en over een behoorlijk improvisatievermo gen beschikt. U zult derhalve eerst moeten solliciteren, b.v. aan het adres Holland International, Handelsgebouw, afd. reisleiding, Alkmaar. STENEN REINIGEN Ik heb wat mooie stenen uit de ber gen meegebracht, maar hoe moet ik die voorzichtig schoonmaken? Antwoord: Neem een laag bakje met ruim water en héél weinig (d.w.z. slechts 2 a 3 druppels) vloeibaar afwasmiddel. Leg uw stenen daarin en als ze enige tijd geweekt zijn, veeg ze dan voorzich tig schoon met een penseel of zeer zacht afwasborsteltje. Kunt u niet al het vuü verwijderen, dan mag u pas enkele druppels afwasmiddel toevoegen en het opnieuw proberen. Uitsluitend bij de harde steensoorten mag u een zacht borsteltje gebruiken. Merkt u, dat het water de kleur krijgt van een bepaalde kristal- of steensoort, dan moet u die steen eruit halen, daar deze dan bUjkbaar oplost in het sopje. In dat geval met een droog penseel of zo zacht mogelijk borsteltje verder gaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 8