EiiAnoEn - niEuws Jaarvergadering K.S.V. „Schuttevaer" te Alkmaar Vrachtwagen Gem. werken in 5 jaar volledig versleten Open dag op „Binnenhof trok veel bezoekers CHHE) Grootvader vertelt 2e blad Dinsdag 16 maart 1976 ]S[o. 4472 Aantal voorstellen aanmerkelijk gestegen Raad Oostflakkee ontstemd Bazar ten bate van „Het Groene Kruis'' 150,- Gulden korting op Pfaff KWALITEITS- NAAIIVIACHINE! W. RIKKEN B.V. Goede gaven in Actie Kinderboerderij yyHernesseroord" Voederbieten 1 april VERVOLGVERHAAL -ü it Op de 127ste Algemene Jaarvergade ring van de Koninklijke Sehippersvere- niging „Schuttevaer" komen maar liefst 244 voorstellen ter tafel. Dat is belang rijk meer dan in 1975 toen op de Jaar vergadering te Zwolle 197 voorstellen in behandeling kwamen. De jaarvergade ring wordt dit jaar gehouden op woens dag 7 en donderdag 8 april in „Het Wa pen van Heemskerk" te Alkmaar. De organisatie is in handen van de afde lingen Alkmaar, Enkhuizen, Langedijk e.o. en Zaandam. Op zo'n twee dagen durend congres wordt er niet geleuterd, daar houden de schippers en de voorzitter mr. J. C. W. van Dam niet van. Door de zeer zakelijke inslag, waarin de humor niet ontbreekt, is het moge lijk een dergelijk groot aantal punten af te werken. Deze voorstellen zijn door de afdelingen ingediend. Op de verga deringen van de afdelingen, meestal rondom de jaarwisseling gehouden ko men de schippers met hun wensen en klachten. Alles wordt nauwkeurig geno teerd en door de afdeling-secretarissen naar het Hoofdbestuur gezonden, waar van het secretariaat (voor het laatste jaar) gevestigd is aan de Westhaven- zijde 9 te Put1;ershoek. De ijverige se cretaresse, mevrouw H. E. J. Muller-van Vliet heeft de wens te kennen gegeven om met dit werk te stoppen. Door haar zijn al vele jaren de voorstellen gebun deld en uitgereikt en pan-klaar ter ken nis van de leden gebracht. Dergelijke voorstellen zijn zeer ingrijpend. Een groot aantal hiervan zijn door meer dan één afdeling ingediend. Uit de agenda nemen we bijvoorbeeld voorstel 134, dat gaat over de nieuwe Kreekraksluizen. Zeven afdelingen (waaronder ook Goe- ree-Overflakkee) hebben m.b.t. deze sluizen diverse wensen en klachten in gediend. Bij elke wens of klacht wordt een duidelijke toelichting gegeven en op de vergadering zelf komen de vertegen woordigers van de betrokken afdelingen aan het woord om een en ander (indien nodig) nog eens mondeling uiteen te zetten. De schippers houden er een heel andere werkwijze op na als vele ver enigingen van de „wal". Een werkwijze die o.i. veel meer ef fect geeft, daar de betrokken autoritei ten, hetzij van waterstaat, spoorwegen, betonnlngsdienst, havenmeesters, enz., meestal zelf het congres bezoeken en persoonlijk alles wat er gesproken wordt kan opnemen, verdedigen en toe zeggingen doen met betrekking van het geen naar voren wordt gebracht. Ontvangst door gemeentebesturen. De twee dagen verlopen niet totaal in de zakelijke sfeer. Er is een variatie in de agenda die er zijn mag. Op de eerste morgen worden de huishoudelijke zaken behandeld en vindt er een bestuursver- kiezing plaats. Aftredend en herkies baar zijn Mr. J. C. W. van Dam, M. W. den Boer, W. v. d. Klippe en J. Rave- stijn. Mevr. H. E. J. Muller-van Vliet is niet herkiesbaar. Na de verkiezing ko men de voorstellen in behandeling. Na een lunch in „Het Gulden Vlies" volgt in de middagvergadering de be groeting van een groot aantal gasten en na behandeling van enkele voorstellen komt de Weledelgestrenge heeft Jhr. A. M. van Nispen tot Pannerden, hoofdin genieur A van de Dienst der Zuiderzee- werken aan het woord, over het onder werp: „Zuiderzeewerken - Scheepvaart- belangen". Om halfvijf worden de leden en de gasten ontvangen door het ge meentebestuur van Alkmaar in „Het Wapen van Heemskerk". Met een ge meenschappelijke maaltyd en een feest avond aangeboden door de 100 jaar be staande afdeling Enkhuizen wordt de eerste dag besloten. Naar Zuiderzeemuseum. Op de tweede dag stort de vergade ring zich al vroeg (8.45 uur) op het af werken van de voorstellen. Om kwart voor één vertrekken de deelnemers met bussen naar Enkhuizen voor een lunch in „De Nieuwe Doelen", waarna ook weer een ontvangst volgt door het ge meentebestuur van deze plaats. Met een bezoek aan het Zuiderzeemuseum wordt deze tweede dag en ook het congres af gesloten. Voor de dames, die op de „Schutte- vaer"-vergaderingen altijd hartelijk welkom zijn en die ook in grote getale opkomen, is er woensdag 7 april eer), ex cursie georganiseerd naar de bloemen veiling te Broek op Langedijk. De toegang tot het congres in „Het Wapen van Heemskerk", Breedstraat 33 te Alkmaar is uitsluitend op vertoon van de deelnemerskaart. Er staan onze schippers weer twee drukke en geani meerde dagen te wachten. Twee leden van het actieve „Schuttevaer- bestuur": de schei dende secretaresse mevrouw H. E. J. Muller-van Vliet uit Puttershoek en de voorzitter Mr. J. C. W. van Dam uit Rotterdam. Nog maar kortgeleden heeft Oost- flakkees' gemeenteraad overhoop gele gen met een overcomplete tractor; don derdagavond werd een nieuwe strijd gestreden rondom een aan te schaffen nieuwe vrachtwagen voor Gemeente werken. De adder onder 't gras was de constatering dat de nog slechts 5 jaar oude vrachtwagen die nu vervangen zal moeten worden tot op de draad versle ten is! Voor de raad genoegzame aanlei ding het voorstel tot aankoop van de nieuwe wagen zeer kritisch te ontvan gen! De 5 jaar oude wagen, een DAF, heeft 110.000 km gedraaid maar omdat de kraan nogal intensief gebruikt is is de motorslijtage gelijk te stellen met het gereden hebben van zo'n 225.000 km. Dat heeft de wagen dan ook in een zo danige staat gebracht dat de Rijksdienst voor het wegverkeer hem heeft afge keurd en dat het door de EVO uitge brachte rapport geen spaan meer van de wagen heel liet. De Commissie Openbare Werken had er een hele kluif aan om tot een voor stel te komen. Nagegaan werd wat het zou tooisten wanneer periodiek een wa gen zou worden gehuurd, maar dat bleek een te dure zaak te worden, te meer ook daar de verhuurders bedon gen dat er jaarlijks voor minirhaal 2000 uur werk zou zijn. De huurprijs zou va riëren van 49,tot 63,per uur terwijl de kostprijs van een eigen nieu we wagen op 40,50 per uur kon wor den berekend. „Dan maar een nieuwe!" luidde de conclusie en donderdagavond was het aan de raad een krediet van 107.000, daarvoor beschikbaar te stellen. TREURIG Nee, de raad zat bepaald niet te po pelen en de eerste de beste die het voorstel ibecomimientarieerde, dhr. P. Noordermeer, ging dan ook stevig in de oppositie. „Als je er gevoeUg voor was zouden je de tranen in de ogen schieten", meen de dhr. Noordermeer .naar aanleiding van de inhoud van het keuringsrapport. Ettelijke mankementen bleken het ge volg van onvoldoende onderhoud wat dhr. Noordermeer bijzonder kwalijk vond. Hij meende voor het overige dat de nieuwe wagen die evt. gekocht zou worden niet een 10-tons wagen zou be hoeven te zijn en dat de kraan niet een hefvermogen van 1500 kg zou behoeven te hebben om toch te kunnen voldoen. „Zand dat dan wel een zwaar meteriaal is wordt door de leverancier voor een geringe meerprijs op het werk gebracht" argumenteerde dhr. Noordermeer zijn mening dat de wagen best een kleinere en daardoor een goedkopere zou kunnen zijn. Ook dhr. A. Both (P.v.d.A.) was gela den met bedenkingen. Zo begreep hij niet dat een wagen van 5 jaar al versle ten is en dat reparatie 50.000,zou moeten kosten. „Je zou gaan staan hui len bij zo'n keuringsrapport!" betreurde dh.r Both. Hij wilde graag nog eens uit gezocht zien voor hoeveel per uur zou kunnen worden gehuurd. Dhr. C. Quist (PCP) verklaarde dat de auto ook voor de Commissie Openbare Werken een olbseocie is geweest. Dhr. Quist echter achtte de wagen een nood zakelijk stuk gereedschap dat er ge woon bij hoort. Wel wil hij voortaan het nodige onderhoud goed uitgevoerd zien opdat de nieuwe wagen 8 a 9 jaar mee zal kunnen. Dat er.beter onderhoud gepleegd zal moeten worden was ook de mening van dhr. P. Groenendijk en P.v.d.A.'er Poort- vUet verklaarde prijs te stellen op een nader onderzoek naar prijs en voor waarden van het huren van een wagen. Met zijn fractiegenoot Both was hij van mening dat docjr de raad gevraagd on- derzoeben al te igemakikelijk worden af gedaan. VERWEER. Burg. W. M. v. d. Harst die de raad presideerde had op zoveel aanmerking toch nog wel enig verweer in petto. Zo trachtte hij de raad ervan te overtuigen dat het ongewenst is aan een 5 jaar oude auto nog voor 50.000,te repareren. Wel gaf de voorzitter toe dat het onder houd wel wat beter had gekund; begro tingstechnisch echter heeft de wagen aan de verwachtingen voldaan; hij is, zoals was voorgenomen in 5 jaar afge schreven. Een en ander samenvattend conclu deerde de voorz. dat het toch wenselijker is te kiezen voor dë zekerheid van de beschikbaarheid over een goede eigen vrachtwagen dan tot huur over te gaan. Nu aan de aankoop en het onderhoud garanties en voorwaarden zijn gesteld is het aannemelijk aldus de voorz. dat de wagen aanzienlijk langer mee zal gaan. In tweede instantie kwam de raad, er nog eens grif op terug. Na de medede ling van dhr. de Jonge dat de Fa. van Rumpt een wagen voor 40,per uur verhuurt gaf dhr. Noordermeer als zijn mening te kennen dat de oude wagen door de garage bijzonder slecht Is on derhouden. „Als particulier zou je; niet OOLTGENSPLAAT Het bestuur van de Zuid-Hollandse Vereniging „Het Groene Kruis" te Oolt- gensplaat en omstreken heeft het voor nemen met medewerking van het Be stuur van de „Burgemeester W. M. v. d. Harst-Drumband" in de eerste week van November a.s. een bazar te organi seren. De netto opbrengst is bestemd om het Wijkgebouw aan de Nieuwstraat een grondige opknapbeurt te geven. Genoemd Wijkgebouw is in 1911 ge bouwd, in de tijd dat het Kruiswerk van de grond kwam en bij de bevolking werd ingeburgerd. Een ieder zal begrij pen dat voor deze opknapbeurt veel geld nodig is. Het bestuur koestert dan ook de hoop dat de gehele bevolking achter dit plan zal staan en waarom niet?.Op een paar uitzonderingen na zijn alle Inwoners lid van deze voor de gemeenschap zo nut tige instelling. Wie heeft er iets te missen? Om deze bazar te laten lopen naar de wens van de organisatoren dan is er veel nodig om de zaak een paar dagen draai ende te houden. Mocht u over het een en ander be schikken dat op deze bazar verkocht, geraden of verloot kan worden dan zijn deze spullen in de meest uitgebreide zin des woords hartelijk welkom. Zo u iets zou willen maken, bakken of braden dan is dat vanzelf een prachtig initiatief. Op de navolgende adressen kan men zijn bijdragen (in welke vorm ook) kwijt: Zr. Timmerman-Heuvelman, Meidoomstraat 27; Zr. Van Dam-van der Welle, Kerksingel 22c, mevr. Kamp- de Vos, Voorstraat 11 en mevr. Mossel- man-Arensman, Kruisweg 3 te Lang straat. Toch een bijdrage. Mocht u geen spullen, etc. ter beschik king hebben en toch aan deze bazar een bijdrage willen leveren, dan kan u een cheque of girobetaalkaart of geld in contanten bij een der bestuursleden af geven, of een bijdrage storten via de Rabobank te Ooltgensplaat. Ook zal er een verloting aan deze ba zar zijn verbonden. Op uw aller mede werking wordt gerekend, zodat het be stuur in staat-gesteld kan worden de voornemens ten Uitvoer te brengen. OOSTFLAKKEE Vrijstelling dienstplicht De minister van defensie heeft vrij stelling van de dienstplicht verleend aan: Teunis J. van Es te Den Bommel tot 1 januari 1978 wegens een bijzonder geval (Politie-ambtenaar); Frans J. Knoop te Den Bommel voorgoed vrij stelling wegens persoonlijke onmisbaar heid; Arend Melissant te Den Bommel tot 1 januari 1978 wegens een bijzonder geval (politie-ambtenaar) en aan Arie Akkerman te Ooltgensplaat voorgoed vrijstelling wegens persoonlijke onmis baarheid. Probleemloze Pfaff lichtgewicht naaimachine met vrije arm en be roemde dubbelroterende grijper, geheel compleet nu van 799,CyflO voor maar O^"*" Korte Meestraat 17, (01640) 35878 BERGEN OP ZOOM Alleenvertegenwoordiger voor Flakkee en Schouwen. zo gemakkelijk meer naar zo'n garage teruggaan", meende hij. Het voorstel bleek bij monde van dhr. Poortvliet niet de instemming van een deel van de P.v.d.A. fractie te krijgen en dat stelde de voorzitter wat teleur: Ik had gehoopt dat de inhoud van het voorstel van B. en W. niet als loze kreten zouden worden opgevat maar als serieuze bedoehngen", zei hij daarop. Bij stemming spraken de heren Both, Poortvliet en de Jonge zich tegen het voorstel uit.' Het werd derhalve met 8 - 4 stemmen aangenomen. De open dag die vrijdag in het Werk- voorzieningsdhap „Binnenihof" werd ge houden heeft ruim 400 bezoekers ge trokken. Er toestond veel toelangsteUing voor óe diverse werkzaamheden die op „Binmienhof" worden gepleegd. De foe- zoeikers hetohen er een goede indruk aan overgehiouden nadat ze zowel door de werknemers, werkmeesters en 'direc tie ixitvoerinig waren geïnformeerd. Op de foto probeert burg. van Velzen van Goedereede een zojuist gefabriceerde zonnestoel. Tweede van rechts is de di- rscteur dhr, Tieks. „Binnenhof" heeft met 3 andere Soc. werkplaatsen een groot aandeel op de imarkt van tuinmeu belen. In het kader van de Actie Kinder boerderij Hemesseroord kunnen de volgende .giften! worden vermeld. Uiter aard met igrote dank van de Stichting! 50,van dhr. S. Karels uit Som- ^melsdijk. 100,van de fa. A. J. Ver- olme uit Nieuwe Tonge. 2 konijntjes van Herma en Jaap Arensman uit Stad aan 't Haringvliet. 2 dwerggeitjes van mevr. van Twist uit Burg - Haamstede. 10,— van dhr. H. B. Sloot uit Rotter dam. Een wit konijn van de fam. L. iMastenibroek uit Sommelsdijk. Een ko nijn, 3 krielkippen en 4 duiven van C. de Bonte uit Nieuw-Beijerland: Een igiertamlk van de fa. C. Esselink Zn. uit Middelhamis. 3 konijntjes van dhr. Troost mt Soanmelsdijk. Borstels en hoefsmeer 'mochten wij ontvangen van dhr. Harpe uit Middelhamis voor on ze pony's. 2 hanen van Marjolein en' Martin van 'Splunter uit Stad aan 't Haringvliet, 100,van 'dihr. J. Min- 'derhoud uit Middelhamis. 10,:van dhr. J. Schellevis uit S-onamelsdijk. 376,21 als zijnde opbrerugst van een col lecte tijidens het huwelijk van dhr. en mevr. de Waard-FransoO'ys in Oud Beijerlanid. 25,ivan 'mevr. R. van Son-'Köhnen 'On andere dames uit Mil- 'delhamis. 30,van dhr. en mevr. A. V. d. B'Ogaredt uit Middelhamis. 2 re- gentonnen van de fa. S. van Hessen en Zin. uit Sommelsdijk. 100,van de fam. J. van der Vo'orde uit Alblasser- dam. 250,van de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniginig uit Oolt gensplaat. 3 fraaie eenden van dhr. A. A. Hofman uit Oude Tonge. 475, van de Lagere agrarische Scho'Ol uit Sommelsdij'k. De opbrengst van de Weense Avond, 'die op 27 februari j.l. bij JaC'Otoi is gevierd, bedroeg 3.250.— 100,r- van de LTB Goeree- OverflaMcee uit Den Bommel. Een' kas storting ad 250,n.n. 500,van 'dhr. H. Ouwehand mt Leiden, 100, van de fa. M. de Jager uit 'Mlddelhar- nis. Denkt u aan het opruimen of koppen van voederbieten en restanten vóór 1 april? Het is nameUjk na deze datum verboden om nog bieten of restanten in voorraad te hebben, waarop blad of spruiten voorkomen. Dit geldt voor: de gehele provincie Zeeland; de Zuid hollandse'eilanden: Rozenburg, Voome- Putten, IJsselmonde, Hoekschewaard, Eiland van Dordrecht, Tiengemeten en Goeree en Overflakkee; de gehele provincie Noord-Brabant; de Noordhollandse gemeenten: Haarlem mermeerpolder en Wieringermeerpol- der. ST. ANNALAasro De jeugd kan voetballen. Het is ten strengste verboden op de .gazons de voetbalsport te beoefenen, he'tgeen in St. Annaland nog al eens: voorkomt. De 'gazons worden dan helem;aal plat 'ge trapt. Thans ikrij'gt de jeuigd in St. An naland van gemeentewege de beschik- 'kin'g over een tweetal speelveldjes en wel in 'de Raiffeisenlstraat en in de Tienhoven. Mapjes balpennen voor orgelfonds. Ten bate van het orgelfonds van de Nederlands Hervormde Kerk in St. An naland zijn moimenteel 'mapjes met vier balpennen te koop voor de prijs van vijf gulden, waarvan een gedeelte ten goe de zal komen aan voornoemd fonds. Het zijn vier balpennen, met een steeds ver schillende kleurstifi;. OOSTERLAiND Inzameling van gedragen Kleren. Ook dit jaar zal er weer een inzame- llnig van kleren plaats hebben, evenals andere jaren, ten bate van de Stich ting: „Mensen in nood", 'gevestigd te 's 'Hertogento'Osoh. Alle mogelijke klederen etc. zijn hartelijk welkom en men wordt beleefd verzocht ze te bezorgen O'P dins dag 16 niaart a.s. van 's morgens negen tot 's middags vier uur in de „Conferen tiekamer", aan het Toren'plein alhier. Nu de schoonmaak weer aan de gang is heeft ieder wel eens wat dat niet meer 'gedragen wordt, .en dan 'kan hij of zij dit inleveren voor een gO'ed doel. Bij voorbaat 'hiervoor beleefd dank. Op het te Rotterdam gehouden exa men ter verkrijiging van 'het diplo'ma „Verpleegkundige" slaagde dezer dagen onze plaatsgenoot de heer Leendert M. V. d. Werf Jac.z. Hij werd opgeleid aan het van Dam Ziekenhuis te Rotterdam. ST. MAARTENSDIJK Rode Kruis. De afdeling Tholen van het Rode Kruis is thans van -de boven zaal van 't Ouwe Raedhuus in Poort- vUet verhuisd naar de houten niet meer in gelbruik zijnde kleuterschool aan de Radde Bamasstraat. De wekelijkse oe feningen onder leiding van doikter Padt uit Poortvliet en zuster M. Klein-Sti- hel uit Oud Vossemeer worden nu daar gehouden. Restauratie Herv. Kerk. In 'de meer- ikosten van de inwendige restauratie vkn ■de Herv. Kerk stellen G.S. de Staten van Zeeland voor een provinciale bij- idrage van ruim 6200,te geven', dit is on'geveer 5% van de -meerfcosten. OOLTGENSPLAAT Verzilvering vakantiebonnen Bouwbond VerzUvering vakantiebonnen van de Bouwbond kan plaats hebben vrijdag 19 maart van 7 tot 9 uur nam. en zaterdag middag 20 maart van 2 tot 5 uur bij C. van der Welle, Boomgaardpad 12 te Ooltgensplaat. Tel. (01873) 752. door Jan Knape M.zn. 26 EEN HOOFDSTUK tfIT DE GESCHIEDENIS VAN DE ARMEN ZORG OP HET EILAND. f (Zijnde een voor velen mis schien wat saaie inleiding op een volgend verhaal). De treinma- dhinist nam verm.oedelijk met opzet lan'gzaam een bocht in de baan en van die omstandigheid maakten velen gebruik 'om uit de trein te' springen en in de bossen te verdwijnen. Ze werden enige weken lang verzorgd door de mensen van Wierden. Alleen Slis en Vis van Heemst imoeSten het met de dood bekopen. Ze probeerden roekeloos op eigen gelegenheid het Eiland te berei ken en werden in Rotterclam igepakt en doodgeschoten. Ze Uggen op het 'kerk hof aan 'de (Molenweg begraven. Als Voorzitter van de Oranjevereniging heb ik op de Dodenherdenkingsdag vaak bloemen op hoon 'graf geliBgd. Dat wordt nu niet meer 'gedaan: er moet eens een einde komien aan herdenkingen. We vieren toch ook niet meer de vrede van Munster, die een einde maakte aan de Tachtigjarige oorlog! En de slag 'bij Wa terloo wordt ook niet meer herdacht! En :mijn Oom. is omgekomien bij het toomto-ardement van het Bezuidenhout- kwartier in Den Haag, nadat hij do'or 'dB Hunnen uit Wierden was verbannen wegens vermoede anti-Duitse activitei ten. Ze konden het hem niet bewijzen, anders zou 'het niet met verbanning zijn afgelopen. En als hij had kunnen voor zien hO'B genadig veel Nlazies en pro- Hitlerianen behandeld zijn na de bevrij ding ZOU hij misschieH niet zo ijverig zijn geweest, als verzetsman. Hoe het zij, we waren in 1916 notg D'Uitsgezind, want wij volgden onze An tirevolutionaire voormannen Ds. Kuy- 'per en Professor Visser 'en veel anderen in hun kortzi'chtigheid, en Oom 'heeft 'Hiij als volontair op de secretarie van Sommelsdijk „gekrojen." Op 1 maart trad i!k in dienst als volontair om er te leren hoe het niet moest, het spijt me, 'dat ik het zeggen moet, maar als pseudo-histioricus ben ik niet van plan om alles te verawij-gen en goed te pra ten. Dat'ik als volontair 'ter secretarie werd 'geplaatst, was zó 'belangrijk, dat de „Maas- en ScheldefoO'de" er onder „Plaatselijk Nieuws" melding van maak te. Het üfaerale deel van ons voUc las de „Vooruit" en noemde onze krant „de Maas- en Schelsmoel". In dat blad werd er geen meldig van geimaakt, 'boe- wel het achteraf bezien toch wel een belangrijke aangelegenheid was! Zelf 'had ik Uever toneelspeler willen warden, m.aar daar kwam niets van in ■om de al eerder genoemde redenen: een goddelo'os vak. Toen viel mijn keus op „dominee", omdat ik zo „wel-ter-sprakie^ was" en bovendien „Sohriftuurlijk zeer onde'rleigd". Maar enkele „ieikebom.en der 'gerechtigheid" besUsten, dat ik 'geen „roeping had", zaliks na nauwkeurig on derzoek. Dus werd ik naar 'de ,gemeen- te-secretarie van Sommelsdijk „-gekro jen" of is het taalkundig: gekruid" om 'daar mijn fortuin te maken. Men' zou het rustig afwachten. De begin-opleiding was prima. De eer ste wereldoorlog was druk aan de igang. We merkten daar niets van dan dat er „oorlogswinstmakers" kiw-amen; en er was 'distriibutie van alles wat nodig was om het leven te behouden. Zo O'ok van 'brood. In onze gemeentei mioesten zo'n ruim drieduizend 'broo'dkaarten worden afgestempeld met „Sommelsdijk". Dat wil zeggen: elk van de zeven bonnen', die zo'n kaart bevatte. Diis dat werd meer dan een en twintig duizend klap pen imet een sternpel! Ein 'omdat ik nog al wat herrie maakte met dat gestem pel werd ik eenzaam, opgestoten op de Raadzaal. Waar het stempelen voor dien- ide is mij nooiit uitgelegd, dus kan ik 'het niet vertellen. Ik herinner me een paar voorvallen 'Uit die tijd: ik mocht niet in 'de Biurgemeesterstersstoel zit ten! En de secretaris wisit precies hoe veel stempels er in een uur konden worden geslagen, want ik heib een' keer een „Buffalo Bill" gelezen in plaats van het mij opgedragen werk te doen. En toen ik dat heette te liegen kwam er van 'onder de schrijfmap nog een „Nick Carter" en een „Lord Lister' 'te voor schijn! Toen 'heeft de Secretaris beves tigd wat 'al eerder voorspeld' was: „er koiat van jou niks terecht als je zó doorgaat!" En ik werd bedreigd: „als het weer 'gebeurt zal ik het aan de Bur gemeester zeggenDè lectuur werd hl beslag 'genomen en kwam in de prul- lemand terecht. Wel jamm.er, want voor deze oude „volkslectuur" wordt tegen woordig honderden guldens 'betaald. Intussen moet me wel van het hart, dat de ambtenaren der gemeente en de gemeente-secretarissen diep te bekla gen waren. H\3n salarissen werden vast gesteld door de Gemeenteraad en de Raadsleden namen als maatstaf daar voor 'de prijzen van juin, peen en ande re landbouwprodiikten. Ze legden' ook nog wel andere maatstaven aan. De volontairs ter secretaries waren onbe zoldigd, omdat hun beloning bestond uit het onderricht, dat ze van de Secre taris genoten, en de ervaring die ze op deden. Toen ik later ambtenaar v/as én het waagde om een jaarwedde ver hoging te vragen werd dit verzoek al door het college van Burgemeester en Wethouders afgewezen. Een van de Wet houders lichtte de afwijzing toe met te zeggen: „je verdient genoeg met je boe ken en met in de kranten te schrijven!" De Secretaris van toen was wel in het bijzonder te beklagen, want hij moest het vele werk afdoen met volontairs. In Sommelsdijk waren er vier! En ze haalden alle vier zo nu en dan nog kwa- jongensstreken uit! Niet iedere secreta ris had de nodige capaciteiten om met jongens om te gaan; ze hadden geen op leiding genoten voor onderwijzer! Toen in Sommelsdijk de distributie van le vensmiddelen in het honderd dreigde te lopen werden de werkzaamheden daar aan verbonden aan de Secretarie ont trokken en er werd op aandrang van Burgemeester Bouman een Distributie- dienst ingesteld. Hansje Dorst werd tot directeur benoemd. Hij was koloniaal geweest, hij had ad ministratieve werkzaamheden verricht aan boord van schepen op de grote vaart en had daar veel ervaring opge daan. Tenslotte was hij terecht gekomen op het kantoor van de Drukkerij van W. Beekhoven. De heer Beekhoven liet hem gaan met de belofte, dat hij terug mocht komen als de Distributiedienst te eniger tijd mocht worden opgeheven. De Direc teur kreeg een ambtenaar naast zich en een volontair. Ik behoefde niet langer broodkaarten te stempelen! In de jaren na 1920 drong het sociaUs- ine tot het Eiland door: het waren nog maar enkelingen en ze hadden het zwaar te verduren: ze werden met de nek aangekeken en ze kregen van de boeren alleen werk als die dringend om arbeiders verlegen waren. Zelfs onder de allerarmste arbeiders kregen ze aan vankelijk geen aanhang. De „rooien" waren „heidenen", die met God en godsdienst spotten. Ze ontkenden zelfs Zijn bestaan; men hield •althans geen rekening met Hem. Ik heb wel eens gesprekken met deze „rooien" gevoerd en dan probeerde ik die altijd af te brengen van de rotte maatschappelijke toestanden, want ik zag met eigen ogen wel hoe slecht die waren. Ik probeerde de oorzaken van de ellendige omstandigheden aan te snijden, die niet alleen van dit Eiland waren, maar van ons gehele land, van de gehele wereld. Als we die wilden verbeteren moesten we de oorzaak er van kennen. En dan liep het gesprek vast: God had ééns van Zijn Schepping gezegd, dat die goed was, maar de mens had het kwaad in de wereld toegelaten. De mens, de kroon der Schepping, had zich tegen zijn Formeerder gekeerd. Als hij tot Hem terugkeerde en aan Hem gehoorzamen zou, dan zou er veel ten goede in ons maatschappelijk leven ver anderen. De maatschappij zou niet vol maakt worden, zoals de soosjalisten ver wachtten 'dat mogelijk was; die illusie moest ik mijn gesprekspartner ontne men.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5