„Flink deel van de Flakkeese schooljeugd Is te dik!" Drie koekepannen gevonden bij opgraving In polder Oudeland Opvoering „Te Deum" van Gerril Zoon op 20 maart CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLIxANDSE EN ZEEUWSE EIUÜSfDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond GEWELD BEHEERST ONS LANDBOUWBELEID GOEDEREEDE Lezing over ,,cle Grevelingen'' Vliegtuigje vermist? VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Mddelharnis Jubilerende schoolarts dokter Gestman Flakkee's rijzige schoolarts dokter H. W. Gestman heeft dezer dagen zijn 25-jarig jubileum herdacht. Door de bestuurderen van de „Gemeen schappelijke regeling Schoolartsendienst Goeree-Overflakkee" werd de zilveren jubilaris in „de Hooge HeerUjkheid" onthaald op de culinaire geneugten van deze gelegenheid en op goede woorden die hem daar voor zijn 3214-jarige arbeid op de Flakkeese scholen werden toegevoegd. Graag wilden we eens van de dokter weten hoe het er met de, gezondheid van jeugdig Flakkee voorstaat want hij kan 't als geen ander weten. Dokter Gestman is niet geheel ontevreden maar dat impUceert dat het best nog wat beter zou kunnen Drugs? Dokter Gestman, oud Fries en oud Amsterdammer heeft het heel best naar de zin in 't Flakkeese en dat zeker als hij nog eens mag constateren dat er minder wordt gerookt, veel minder wordt ge snoept, verstandiger wordt gegeten en tijdiger naar bed wordt gegaan Uit Jaarverslag „de IVIotte" Een buitengewoon goed verzorgd jaarverslag 1975 heeft de aanateur- archeologenver. „de Motte" dezer dagen uitgebracht. Het bevat 36 pa gina's boordevol interessante informatie, rijkelijk voorzien van geteken de illustraties en het vormt daardoor een waardevol bezit voor hen die in de geschiedenis van Goeree-Overflakkee geïnteresseerd zijn. Voor een bedrag van 5,kan het worden besteld bij de secretaris van „de Motte", dhr. J. Klepper, Elkerzeeseweg 18, Scharendijke; we willen het graag aanbevelen! BEZOEKT ONZE Automobïelen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870-2043 iVIIDDELHARNIS Zeker voor dirigent Gerrit Zoon, maar niet minder voor de leden van „Ons Koortje" en „Ons Koor", de overige medewer kers en naar verwacht wordt zo'n royale duizend bezoekers is de 20e maart een datum om met de nodige spanning naar uit te zien! Dan vindt in de Sporthal te Middelharnis de première plaats van het door dhr. Zoon zo kunstig gecomponeerde „Te Deum" waarvan alle tonen hem zo rijkeüjk mt de pen zijn ge vloeid. Er is in de afgelopen maanden druk gerepeteerd en de 20e maart is het zover dat ieder het horen mag Ledenvergadering Oranjevereniging Uit filebotsing POSTBOX 8 nmDDEI/HAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk TeL (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 82 GilO 167630 Bank: Rabo MlddeUiamls na 3420.0i,108 ABONNEMKNTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bdij contract speciaal tartel Meer als in vroeger jaren hebben in de algelopen week in de discussie tus sen de Eiuropese landibouwtministers de politieke accenten overheerst. De on rust in Zuid-Frankrijk en de politieke rnstaibiliteit in Italië hingen als een schaduw over de debatten. „De nooidzaak om interne politieke spanningen", zo zei na afloop de West- duitse minister van Landbouw Josef Ertl in Brussel: „niet verder aan te scherpen en om het ^groeiende radika- lisime niet opnieuw van brandstof te I voorzien, heeft ons pogen om tot een verantwoord oompromls te komen be heerst". Daarmede is een uiterst gevaarlijke tendens aan het lidit igekomen, die wan neer we die niet weten te neutralise ren, Eiiropa noig veel te stellen zal ge ven. Steeds meer wordt in Europa de ten dens merkbaar, dat wie zijn zin wil doorzetten, het snelste succes bereikt door met gelijkgezinden zich te vereni gen en tot igeiweld over te gaan. We zien dat in ons land maar ook over onze grenzen. Franse boeren vernietigen Spaanse groente op doorvoer naar West-Duits land. Daarnaast molesteren ze Italiaan se transporten die goedkope wijn in Frankrijik afleveren en gaan tot geweld daden over tegenover ooneumenten. Allemaal acties die plaats vonden aan de vooravond van ,het jaarlijks de bat over de Europese iandbouwprijzen. Vooral de actie van de Frap.se wijnboe ren had een bloedig verloop. Tijdens ge vechten die met de politie plaats von den, werden twee personen gedood en veertig gewond. De uitlating van de A¥estduitser Ertl maakt duidelijk welke invloed dit ge weld heeft. Het gaat ver uit boven de nationale grenzen. Kennelijk beheerst het nu reeds Europa. Immers het land- bouwtoeleid is bijna het enige terrein waarin van een/ Europees beleid kan worden gesproken. Waarin Eixropa als eenheid tegen derden optreedt. Terecht mag dan ook de vraag worden gesteld in hoeverre de toekomstige prijs structuur in Europa op landbouwgebied nog op basis van de econoimische wer- fcelljklheid wordt gevoerd. Het lijkt er op, dat voortaan siechtsi politieke ar gumenten, door» geweld afgedwongen, beslissend- zullen zijn. Voorwaar voor ■onze agrarische gemeentechap een duis tere toefcoanst. Wamt afgezien van het feit, dat wij in Op uitnodiging van de Stichting Goe- reese Gemeenschap komt Mr. H. B. En gelsman, lid van het college van G.S. dinsdag 16 maart spreken over de Gre- veUngen. De bijeenkomst wordt gehou den in hotel „Duinzicht", 's avonds 8 uur. De toegang is vrij en ieder is er welkom. Er kunnen aan Mr. Engels man ook vragen worden gesteld. Zaterdagmiddag is de indruk ontstaan dat er in de (wijde) omgeving van Mid- delhamis een sportvliegtuig was veron gelukt. Op de vliegbasis Valkenburg was n.l. een noodsignaal opgevangen dat, zo wees een peiling uit, vanuit de omgeving van Middelhamis moet zijn uitgezonden. Alhoewel van geen' van de Neder landse vliegvelden aangifte van vermis sing is gedaan werd de veronderstelling toch serieus geno>raen en wordt o.m. door de politie te water naar een evt. wrak idtgefceken. Woensdag onog werd een onderzoek ingesteld op de Grevelin- gen waar een voorwerp werd waarge nomen. Achteraf bleek dat te behoren by een meetinstrument van Rijkswa terstaat. Er zijn mensen 'die zaterdagmiddag het vliegtuigje menen te hebben ge zien, o.m. een mevrouw die in de ara- geving van Middelhamis - Havenhoofd de hond uitliet. Zij heeft het vliegtuigje achter de dijk horen verdwijnen en na dien niet meer gezien. het iEturopa van de Negen slechts een ondergeschikte rol spelen en daarom, aan onze augumenten weinig kracht kunnen bijzetten, verkeren wij daarbij nog in het nadeel dat wij nooit tot der gelijke daden zullen; kuiinen overgaan als de boeren in andere landen in casu in Frankrijk doen. Het grijpen naar geweld om doelstel lingen verwezenlijkt te zien, is voor Christenen nog steeds een onibegaafflbare weg. „Wantwijst dokter Gestman aan, een heleboel ikinderen zijn véél te dik! In dat opzicht beleeft dokter Gestman de omgekeerde wereld van toen hij in '53 in Middelhamis begon. „Toen zeigt hij had de welvaart nóg niet zo toe geslagen en waren er heel wat te ma gere kinderen, nu zijn er heel wat te dik en dat is everi verwerpelijk!" De dok ter wijt het maar zeer ten dele aan de kinderen zelf, het zijn de moeders, de tantes en vooralde oima'si dié de dokter eens stevig wil kapittelen, want zij zijn het die de jeugd met zakken vol snoep naar school sturen om de dag door te komen. In de hoek dus met de snoepverstreikkers want zij zijn debet aan de vetzucht van hun nako'melingen. Van die vetzucht blijven ze misschien een leven lang de kwalijke gevolgen onder vinden, gevolgen ook voor het hart en o.a. ook de gewrichten. Dokter Gestm'an zou er ook geen,tra nen om laten als morgen de laatste pa- tat-frites kraam wegens gebrek aan clandizie, er de brui aan gaf want er is weinig kwalijker dan de overvloedi ge consumptie van vette patat. Hij ziet het met lede oigen aan dat de school jeugd in de middagpauze zich aan friet tegoed doet en de meegekregen boter ham wegmikt. Een betere controle door pa en ma zou de dokter dan ook heel welgevallig zijn. Waar het ook aan ont breekt zijn goed geoutilleerde overblijf lokalen in de scholen waar het voor de jeugd gezellig overblijven is, al weet de dokter best dat het een welhaast te gro te zong is oim zover te komen, 't Zou overigens best aan het oplossen van het probleem meehelpen, gelooft hij stellig. Wanneer hij de tijd van 22V2 jaar ge leden vergelijkt met de huidige omstan digheden in het onderwijs is schoolarts Gestman zeker niet ontevreden. Toen trof hij scholen aan die vrijwel alle in het zoute water hadden gestaan, nog 1 p met primitieve sanitaire voorzieningen i 1 en met „ifcLndertjes, te' mager, >met ke- telpakkies en shklaarsjes". Bijna geen van de scholen had een goede accomo- datie voor de sciioolaris en 't is dokter Gestman zelfs gebeurd dat hij in het voormalige turfhok zijn werk m]Oest doen. Daarin is' een stevige kentering ten goede gekomen^ veel scholen zijn vernieuwd, sommigen hebben een apar te kamer voor de schoolarts, tot zover horen we dhr. 'Gestman dan ook niet klagen, maar todh is 't niet alles roze- ■geur en manesdhijn! „Nee," zegt hij,, de „schoolgeneeskunde behoort tot de so ciale geneeskunde en; dat houdt in dat er tussen mij en de ouders van de kin deren contact zou moeten bestaan. He laas, ook na 22V2 jaar, moet,hij tot zijn spijt constateren, dat zijn invloed op de „leefgewoonten" gering is." De school jeugd gaat volgens de dokter ook aan zienlijk te laat naar bed, maar hij voelt dat hij op de bestrijding van dat kwaad nauwelijks een greep heeft. „Twintig jaar lang heb ik elke moeder gevraagd of ze hun kinderen todh tijdig in bed stopten en steevast verklaarden ze dat dat gebeurde maar steeids zag je ze te laat nog op straat. Ik voelde me tenslotte een soort grammofoonplaat die maar steeds hetzelfde lied bleef draaien. Na dien ben ik dan ook met die vraag ge stopt, 't hielp toeh niet Dokter Gestman toont zich geen uit- .gesprotoen' tegenstander van to.v. school- fuifjes, als 't maar met mate gebeurt. Hij gfilooft ook niet dat op die fuifjes, zoals sommigen wel eens willen doen geloven, soft drugs worden gebruikt. Hij schuwt de vraag niet die we hem stelden of hij op zijn garag langs vele scholen, ook die van het vervolgonder wijs het rofcen van stickies heeft gecon stateerd. „Een keer, nu enikele jaren geleden höb ik op een bepaalde school sterk de indruk gehad dat het daar gebeirrde maar nadien lijkt het tot het verleden te behoren." Dhr. Gestanan gelooft dan ook dat het met het gebruik van drugs wel losloopt maar de vraag brengt hem er wel toe te wapen te gaan tegen) het vele noken. „Ze dragen bijna allemaal spijkergoed maar een spijker jack of -broek is niet compleet als er uit een van de zakken niet een pakje shag steekt!" heeft hij geconstateerd. Dat er mui'der gero'okt zou worden is een van de liefste wensen van de dokter van wie we tooh naogen geloven dat hij het allert)este met schoolgaand flakkee voor heeft. We schreven hets al, 't is een rijzige figuur, dokter Gestman, zeker wanneer hij naast zijn Renauitje 5 staat maar imeer nog wanneer hij het igrut van de eerste van de kleuterschool bij zich krijgt. In zijn beginperiode zette m*»' nig 'kleutertje het dan ook op een krij sen -maar 'dat is door de jaren heen be ter 'geworden'. Kleutertjes zijn al vanaf hun prille dagen zusters, dokters en wit te jassen igewend geworden en wanneer er maar 'geen spuit aan te pas kO'mt vinden ze 't wel best, een dokter, al is 't 'dan ook een 'hele (grote Gemiddeld eenmaal per twee jaar wordt elke scholier 'do'or dokter Gest man onderzocht. Bij zo'n 15 "/o van hen constateert hij afwijfeinigen waarmee ze naar de eigen arts doongestuiurd worden. Daarom, is 't fijn dat de schoolartsen- dienst er is. Die stoelt overigens op een Koninklijk Besluit d.'d. 1949, waarna de flakkeese gemeenten er vrij vlug 'bij waren middels een gemeenschappelijke regeling een schoolratsendienst in het leven te roepen. Dat heeft ertoe geleid dat zo'n 9000 scholieren nu regelmatig worden onderzo'cht, nu al 22V2 jaar dO'or dhr. 'Gestman en daarvoor enkele jaren door dokter Diehl die in Stellendam woonde maar het na de ramp voor ge zien hield. Dokter Gestman tijdens zijn werk op de Openbare basisschool te Sommelsdijk Het jaarverslag brengt o.m. een uit gebreid historisch overzicht van de thans in restauratie zijnde domtoren van Goedereede, van de hand van de Goereese hoofdonderwijzer, dhr. N. A. L. van Doom. Dhr. van Doom bespreekt daarin ook de restauratieplannen voor het welslagen waarvan hij heel goede hoop heeft. Dhr. van Doom heeft het ar tikel met prachtige pentekeningen ge ïllustreerd. De bouw van de toren werd rond 1453 begonnen en eindigde in 1512. De eerste restauratie vond plaats in 1655, de tweede (zo die ingreep al de naam van restauratie mocht hebben) in 1894/'95 en de derde zeer grondige begon in augustus 1973 en zal tot eind 1977 duren. De Goereese dom is ooit door een achtkantige lantaarn bekroond geweest. De juiste datum van afbraak is niet bekend, maar hoe en wanneer het ook zij, de spits heeft ruimte moeten maken voor een open vuur t.b.v. de scheep vaart. Van de hitte van de gestookte vuren heeft de toren zoveel te lijden gehad dat hij met instorting werd be dreigd, er kwam zelfs een stuk gewelf omlaag en in 1655 was een restauratie dringend geboden. Tot 1833 werd een kolenvuur gestookt, in 1879 veiVEingen door een lichttoestel dat 18 zeemijlen reikte. In 1909 werd er een zwaailicht geplaatst dat in 1912 werd verplaatst naar de Ouddorpse vuurtoren. Na de oorlog deed het licht nog enige tijd dienst op Ameland en het is nu te zien in het Scheepvaartmuseum, Genoeg nu over de Goereese dom, maar alleen al dit overzicht maakt het bezit Vcin het jaarverslag begerenswaardig! Voorts bevat het verslag het relaas van oudheidkundige proefnemingen in Sommelsdijk, het verslag van een excur sie naar Dordrecht, het bericht van de oprichting van de werkgroep systema tische archeologische streekbeschrijving Goeree en vermelding van de vondst van een 15e eeuws pijp-aarden beeldje in Dirksland. Heel uitvoerig wordt in het verslag ook teruggezien op het onder zoek van de fundamenten die werden blootgelegd op een perceel landbouw grond langs de Kamerweg (zijweg van de Staverseweg) in de polder het Oude land van Sommelsdijk. Van die opgra ving hebben we in ons blad van 17 ok tober vorig jaar verslag gegeven. Er werden twee „funderingen" bloot gelegd en er werden scherven van ge bruiksvoorwerpen alsook etensresten gevonden, als eierschalen, botfragmen- ten, aliekruiken en mossels. Het is bij zonder interessant hoe de onderzoekers hun vondsten hebben gedetermineerd. Ze stelden uit de gevonden scherven zelfs enkele koekepannen samen! Overigens is sommiger gedachte dat de funderingen aan een jachthuis zou den hebben toebehoord in de conclusie geheel verlaten. Verondersteld wordt dat op de plaats waar de vondst werd gedaan in 1464 een gat werd gegraven. De polder Het Oude land van Sommelsdijk was toen al inge dijkt. De put zal ca. 70 cm. diep geweest zijn en moest dienen om het vee, scha pen wellicht te drenken. Al eerder, op het eind van de 14e eeuw moet op die plaats een heuveltje hebben gelegen dat door 'darinkdelvers van plaggen was op geworpen. Van inpoldering was toen nog geen sprake en de darinkdelvers en/of vis sers gebruikten het droge heuveltje kennelijk om er te eten Vandaar kenne lijk ook de scherven van het aardewerk en de restanten van mossels, eierschalen e.d. Later, kort na 1464, veronderstellen de onderzoekers, werd de waterput ge graven die kennelijk niet helemaal heeft voldaan waarom er een tredevormige afstap in werd gemaakt en in een van de zijden een gat werd gehakt vanwaar- af een geul naar een ronde, met stenen beklede put werd geleid, een soort over loop derhalve om de overloop van de put te voorkomen. Door een stormvloed in 1532 raakte de put weer buiten gebruik maar zo wordt gesuggereerd na het droogval len van de polder het Oudeland keerde men terug naar de drinkbak, zo rond 1600. De invloeiing lijkt met puin en aardewerkscherven te zijn gedicht. De onderzoekers betwijfelen overigens of het bouwwerk nadien nog een fimctie heeft gehad. pyp-aarden beeldje. De Motte heeft ook een pijp-aarden beeldje in bruikleen gekregen van een Dirkslandse eigenaresse. Wijlen dhr. Grevenstuk vond het al in 1926 op ca. een meter diepte in het Achterdorp. Het blijkt een ca 10 cm hoog heiligen- beeldje uit de 15e eeuw te zijn, voorstel lend Jezus, Maria en Anna, Streekbeschrijving. De in oktober vorig jaar opgerichte werkgroep „systematische archeologi sche streekbeschrijving" heeft inmid dels een begin gemaakt met het opspo ren en verzamelen van oude vondsten en vondstberichten, literatuurstudie, ar chiefonderzoek, studie van oude en re cente kaarten, inventariseren en bestu deren van veld- en perceelsnamen en het inventariseren van verschillende archeologische collecties. Mochten er ook vanuit onze lezerskring aanwijzin gen of mededelingen kunnen worden gedaan dan worden die o.m. graag ont vangen door dhr. van Doom, tel. (01879) 1508. Een van de koekepannen die uit de gevonden stukken kon worden samengesteld. De 'dames van „'Ons Koortje" en de mannen van „Ons Ko'Or" tre den dan aan in (goed) gezelschap van h'un dirigent, voorts Henk Kreufcniet (tenor), Wim van Bo ven (trompet). Bram Beekman (piano) en Jan de Graaf (pauke- nist). Uniek ook in de aanwezig heid van een concertvleugel van het merk Steinnay, verzorgd door de fa. Beftiard 'en Bernard. Het programma zal worden gepresen teerd door mevr. Komimerse-Ver- schore de Ia Houssaye. Insiders verzekeren 'dat de uitvoerin'g niet minder imposant en in'drukwek- kend belooft te worden als des tijds die van 'de Delta-symfonie waarvoor 'dhr. Zo-on en de zijnen ook veel waardering oogsten. Zij die de voorbereidingen en ro'pe- tities van dichtbij heibben 'gevolgd 'geloven stellig die waardering op nieuw zal blijken en zij hopen dat velen daarvan getiiige willen zijn. Kosten noch moeite zijn ge spaard om de avond tot een ware muzikale manifestatie te 'maken. Naast de uitvoering van het Te Deum zal -er worden opgetre den door het dameskoor ert het mannenkoor en 'door de diverse medewerkers individueel. Onder hen bevindt zich veelbelovend ta lent. De programma's die tevens toegangsbewijs zijn kosten 6, en zijn al in 'de verkoop. Zorg 'dat u tijdig voorzien bent! OOLTGENSPLAAT 'Dinsdag 16 maart a.s. des nam. 8 uur zal in de grote zaal van hotel „Hobbel" de Algemene Ledenvergadering gehou den worden van de Oranjeverenl-ging ,,O0'ltgensplaat". Op deze avond komt in bespreking de feestelijJdieden op 30 april 1976, waanbij -door het bestuur het voorlopige programma aan de ver gadering zal worden overlegd. Na de gebruikelijke verslagen volgt er een be stuursvergadering wegens aftreding van mevrouw M. L. Geerts-Quispel (secre taresse) en de heer KI. van Ree, die beiden niet herkiesbaar zijn. Het 'bestuur 'heeft 'als voordracht de volgende dub- beltallen opgesteld: in de vacature mevr. Geerts: de heer H. Hazelaar, Beifeenlaan 8 en mevr. W. Bakker- Struik, Prunuslaan 3. In de vacature 'dhr. Van Ree: mevr. L. J. S. van 'de Ree-HoUeman, Voorstraat 5 en mevr. E. J. van Rossum-van der Wende, Ro de Kruislaan 5. Alle belangstellenden zijn welkom. STELLiENDAM In het nummer van j.l. dinsdag maak ten we melding van de kettingbotsing die des m'orgens nabij nabij Oude Ton- ige plaatsvond. Dhr. A. Dekker botste op een tegenligger, doordat hij uit de file 'kwam. Dhr. Dekker heef ons in middels laten weten! dat 'dat kwam door dat het uitzicht hem bemoeilijikt werd 'doordat de voorruit bevroor. Overigens is 'dhr. Dekker niet naar het ziekenhuis 'gebracht zoals ons ter plaatse van het'ongeluk werd verklaard maar hy kon met slechts lidhte verW'Ondingen naar huis worden 'gebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1