Werkvoorzieningschap „Binnenilof" houdt a.s. vrildag „Open-dag" dHËD Nieuws DeBlïert^gsCtt. Volleybal Grootvader vertelt e o X o "55 o e a o H r a a o Voor de huisvrouw Tulpen langer houdbaar Jaarvergadering Schoolvereniging Geref. Grondslag 150,- Gulden korting op Pfaff KWALITEITS- NAAIMACHINE! W. RIKKEN B.V. uit de kerken A.S. zaterdag Crocusfeest op „Hernesseroord'' ZEELAND Voordeelslijterij Den Hertog Co. Dirksland o o a. O e O o c o jj2 0) "D O O Reclame Wijn- en Delicatessenhuis DEN HERTOG CO, 1 liter BESSENJENEVER f 1 liter JONGE BOKMA 1 liter CITROENBRANDEWIJN DK 8,95 1 liter CITROENJENEVER NIEBOER 11,45 1 liter KEIZER BITTERf 1 fles CATZ KRUIDENBITTER^,75 1 fles WfflSKY BLACK AND WHITE 13,95 1 liter CITROENBRANDEWIJN BOKMA 10,95 OPENINGSTIJDEN Maandag 8 tot 12 uur en van 1 tot 6 uur. Dinsdag 8 tot 12 uur, 's middags gesloten. Woensdag t/m vrijdag 8 tot 12 uur en 1 tot 6 uur. Vrijdagavond koopavond tot 8 uur. Zaterdag van 8 tot 6 uur. W. Havendijk 43 - Dirksland - Tel. 01877-1968 b.g.g. 1308 D 3 O O O e 3 e o pUBfS^AlQ 'OO V SO)J9H UOQ f!'l^tf!|S|^®P''0<*A Postblad binnenkort gereed Lezingen Volksuniversiteit ^yAkademela" Bejaardenmiddag Winkelpersoneel tegen zaterdag middagsluiting VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 9 maart 1976 Zij die zich afvragen hoe alles reilt en zeilt in het werkvoorzieningschap „Bin nenhof" en dat moeten er toch velen zijn? krijgen a.s. vrijdag 12 maart hun kans! Op die dag, vanaf 's morgens 10 uur kan ieder vrijelijk binnenwippen in het nieuwe bedrijfspand aan het Ha- veneind te Sommelsdijk, waar dan ter gelegenheid van het gereedkomen van de nieuwbouw „open-dag" wordt gehou den. Men denke er bij voorbaat niet ge ring over; „Binnenhof" heeft zo'n drie honderd medewerkers en zo'n vijftig stafleden die voor het merendeel in het nieuwe pand werkzaam zijn! Het bestuur van het werkvoorziening schap heeft aan een open dag de voor keur gegeven boven een officiële ope ning omdat er via een open dag een gro ter publiek kan worden bereikt. „En... zegt directeur Tieks, we hebben voor niemand iets te verbergen, dus laat ieder maar komen!" De open dag zal er daarom ook toe kunnen leiden dat de vooroordelen die hier en daar kunnen worden beluisterd worden weggenomen omdat ze bij nadere oriëntatie geen grond blijken te hebben. Werkwillig. De flakkeeër blijkt zeker niet werk schuw, maar integendeel, eerder werk willig te zijn. Daardoor komt het dat „Binnenhof" relatief groot is in vergelijk met andere sociale werkplaatsen in ver gelijkbare gebieden in den lande. Een factor die daar ook toe bijdraagt is het feit dat bij velen zich de vroegere zware arbeid op het land heeft gewroken waardoor ze tot lichter werk werden genoopt waarin de werkplaats kan voor zien. Zo'n driehonderd medewerkers zijn er nu, maar nog kan niet worden ver moed of dat een topbezetting zal blijken te zijn. Landelijk bezien stijgt het aan tal arbeidsongeschikten zeer aanzienlijk en verwacht moet worden dat het op Goeree-Overflakkee niet anders zal zijn. Met het oog daarop is het oude gebouw aan de Ring in Middeüiamis niet afge stoten. De nieuwbouw zou nog ca. veer tig nieuwe medewerkers op kunnen vangen. Vrije - wil. „Het gaan werken op „Binnenhof" is een kwestie van vrije wil, niemand wordt ertoe gedwongen", verzekert dir. Tieks. In vaktermen heet het dat de Soc. Werkplaats bedoeld is voor hen die tot de „personenkring" van de W.S.W. behoren, onder wie lichamelijk en/of geestelijk gehandicapten en zij die zijn afgekeurd voor het verrichten van hun oorspronkelijke arbeid. Niemand wordt gedwongen maar een dienstverband bij het Werkvoorziening schap kan financieel aantrekkelijk zijn, temeer nu de lonen gelijkwaardig zijn gemaakt aan die van het bedrijfsleven. De ibelangstelling voor onze Ibolbloe- men neeant steeds toe. Vooral de tulp, maar ook de fresia's en anem^onen kunnen onze huiskam.ers zo prachtig versieren'. Dank zij het snijibloemenvoedsel Tul- pen-Chrysal, ikan men thans meer en véél langer van deze mooie snijbloe men genieten. Deze vinding is een belangrijke stap op weg naar verdere popularisering van Nederlands nationale bloem. Het is algemeen bekend, dat afgesne den bloemen net zo min als; -andere planten van water alleen kunnen leven. Een afgesneden bloem heeft het ver mogen zelf organische stof op te bou wen grotendeels verloren, zodat deze stoffen in gemakkelijk opneembare vorm moeten worden toegediend. Jammer, dat nog zoivelen hieraan geen gevolg geven en nalaten dit zo nodige voedsel aan onze snijtoloemen toe te voegen. De kosten zijn zodanig, dat het ge bruik hiervan voor niemand een be- ziwaar kan zijn. Snijibloemen zijn hierdo<ar veel lan ger houdbaar geworden en groeien uit tot prachtige grote bloemen. Een advies om op, te voligen! Het kan ook nodig zijn ter aanvulling van de W.A.O. uitkering, afhankelijk van de mate waarin men arbeidsonge schikt is verklaard. „Binnenhof" is er niet om de werk loosheid wat op te vangen", vsril het be stuur nog eens duidelijk benadrukken, al komt het voor dat werklozen die in het bedrijfsleven nog moeiUjk plaats baar blijken te zijn bij „Binnenhof" te recht kunnen. Het is overigens een hele procedure omdat o.a. een medische keu ring en de beoordeling van de plaat singscommissie daarin van betekenis zijn. Sterke groei. Het werkvoorzieningschap maakt een sterke groei door. Werd in oktober 1955 met 5 personen begonnen, dat groeide al snel tot de honderd waar het enkele ja ren bij bleef. Nu zijn er met de staf 350 medewerkers. De nieuwbouw die hen ter beschikking staat kwam kortgeleden gereed; het gebouw heeft 2 miljoen gul den gekost. Een twintigtal medewerkers werken op „Buitenhof" en ettelijken op de buitenobjecten. Geconstateerd moet worden dat het nadelig exploitatiesaldo vorig jaar zeer aanzienlijk is gestegen. Dat is te herlei den tot de economische teruggang waar mee ook het bedrijfsleven te kampen heeft. Overigens is het aanbod van werk heel goed, vooral de afdeling camping- meuibels draait perfect. In combinatie met 3 andere sociale werkplaatsen brengt „Binnenhof" onder de bedrijfs naam H.T.I. een groot assortiment cam- pingmeubelen op de Nederlandse en Europese markt. „Het belangrijkste is aldus de leiding van Binnenhof dat ieder hier werk vindt dat hem of haar bevalt en naar het bereiken daarvan wordt zoveel mogelijk gestreefd". „De „open dag" waarop ieder welkom is wordt a.s. vrijdag gehouden van 10 - 12 en van half twee tot vier uur. 'HERKINGiEN Vrijdagavond j.l. vergaderde de school vereniging op Ger. Grondslag. Met ge bed en Schriftlezing opende de voor zitter ds. Blok de vergadering, zijn te leurstelling uitsprekende, over de gerin ge opkomst, juist nu het toijzonder on derwijs, op vele manieren wordt be dreigd. Naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte, uit Ps. 25 10 tot einde, wijst de voorzitter de .grondslagen aan waarop onze school in het verleden heeft gerust, en hoopt ook voor de toe komst, dat geredhtigheid en vrooimheid mogen beoefend worden. Voorts wijst spr •op het grote voorrecht, dat onze Idnde- ren nog mogen onderwezen worden in de waarheid. Met grote aandacht wordt het openingsiwoord ^gevolgd. De oud-voorz. Jac. Drooger en 2 oudleerhngen P. v. Mourik en KI. Groen die het tijdelijke met het eeuwige moes ten verwisselen werden herdacht. De notulen van de vorige vergadering ■werden vastgesteld en de secretaris liet in een uitgabreid verslag het schooljaar met zijn gdbeuren de revue passeren, waarvoor de heer Coenradie hartelijk dank werd gezegd. Daarna volgde ver kiezing. Aftredend waren de secretaris dhr. J. CSoenradie en J. W. de Geus, die met igrote meerderheid weer werden gekozen en hun benoeming met Gods hulp. aanvaardden. Door bestuurslid, en tevens lid van de Bouiwoommissie C. v. o. Velde wer den enlkele ^mededelingen gedaan be treffende de nieuwbouw school. Tot op heden is men op het tijdschema voor, en bij' geen bijzondere tegenslag, hoopt men eind j-uni de school te kunnen af leveren. (Nadere gegevens zullen de le den worden bekend gemaakt, en nade re aktivlteiten bij de opening, zullen in samenwerking met de oudercommis- sie worden' geregld. Na nog enkele vra gen 'die in de rondvraaig ter sprake kwamen, te hebben doorgesproken, sluit de voorzitter, ds. Blok de vergadering met dangabed. Probleemloze Pfaff lichtgewicht naaimachine met vrije arm en be roemde dubbelroterende grijper, geheel compleet nu van 799,iiAtk voor maar Ol5l^ Korte Meestraat 17, (01640) 35878 BERGEN OF ZOOM Alleenvertegenwoordiger voor Flakkee en Schouwen. NED. HERV. KERK Beroepen te: Karherik J. den Hoed te Sliedrecht; Strijen P. v. d. Heuvel te Driesum; Monster G. H. v. Kooten te Delft; Nunspeet J. de Raad te Stolwljk; Waddinxveen W. v. Kooten te HUligers- berg; Tiendeveen kand. J. Goossen te Rijssen. Aangenomen naar: Epe J. Vreekamp te Oosterwolde; Zuilichem-Nieuwaal kand. G. Hendriks te Woudenberg. Bedankt voor: IJsselmuiden B. Meyn- dert te Lunteren; Huizen en Oldebroek J. den Hoed te Sliedrecht. Aangenomen naar: Meteren kand. R. V. Laar te Rhenen. Bedankt voor: Drogeham kand. R. v. Laar te Rhenen; Waarder, Kesteren, Westbroek, Schoonrewoerd, N. Lekker- land, Gameren, Zwartebroer en Wijk bij Heusden kand. G. Hendrik te Wouden berg; Nijkerk en Ooltgensplaat H. Vree kamp te Oosterwolde. Overleden: In de ouderdom van 82 jaar overleed Ds. J. Brons, em. pred. te Beilen. Op latere leeftijd werd hij pre dikant en stond van 1947 - 1949 te Leer mens. Van 1949 - 1959 diende hij de ge meente van Scherpenisse. GEREF. KERKEN Beroepen te: Schiermonnikoog kan(4. J. Waagmeester aldaar; Doetlnchem F. de Jong leraar g.o. aldaar; Leek K. Ub- bels te Ridderkerk; Ouderkerk aan de Amstel kand. J. Scholten te Kragger- burg; Wilsum (D.) W. Vennegeerts te Campen (D); Arum kand. M. Spriensma te Kampen; Tilburg kand. M. Heule te Kampen; Eefde F. Rooze te Dinteloord. Aangenomen naar: Schiermonnikoog J. Waagmeester kand. aldaar; Doetin- chem F. de Jong leraar aldaar; Wilsum kand. J. Vennegeerts te Campen; Arum kand. M. Spriensma te Kampen; Soest M. Baumfalk te Diemen. Bedankt voor: St. Annaparochie J. Niemandsverdriet te Zevenhuizen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Rozenburg en Beilen H. Bouwkamp, kand. te Groningen. Velp: Wegens bekomen emeritaat nam Ds. D. Vreugdenhil afscheid met Predi ker 12 13-14. Wegens vertrek naar Roodeschool, nam Ds. R. Hoogsteen af scheid van Apeldoorn met 1 Petrus 5 8. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Drachten J. Westerink te Nunspeet; Hamilton en Ede J. Brons te Veenendaal; Stadskanaal J. de Jonge te Kampen. Aangenomen naar: Stadskanaal J. de Jonge te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: UnionvUle D. Halcken- berg te Lisse; Aalburg J. v. Haaren te Amersfoort; Den Haag (C) A. Hofman te Scheveningen. A.s. zaterdag wordt op „Hemesser- oord" crocusfeest met de pupillen ge houden. Dat vindt plaats in de verbin- dingsigang, van 9 tot 11 en van 2 tot 4 um-. Om 10 en 3 uur zal in „de Meerpaal" door „Apollo" uit Nieuwe Tonge een muziekshow worden gegeven met mede werking van de majorettes en de mini- rettea. Het pu/bliek is welkom op het cro cusfeest. Intermezzo-heren gelijk tegen Data Center/DVO In een verrassend verlopen wedstrijd hebben de Intermezzoheren vrijdag in Oud Beijerland gelijkgespeeld tegen Data Center/DVO. Het was een verras sende wedstrijd door het grillige score verloop. In de eerste set kwam Intermezzo er niet aan te pas. Er werd slecht opgevan gen waardoor de aanvalsopbouw er niet uit kwam en de schaarse goede set-ups leverden door het goede blokkeren van de gastheren weinig punten op. Ook wa ren er nogal wat misverstanden in het team, waardoor de set met ruim verschil werd verloren. De tweede set gaf een veel beter In termezzo te zien, dat gemakkelijk tot 10- 4 uitliep. Data Center kwam behoorhjk terug en bij 14-10 moest er bijna twee maal rondgedraaid worden eer het be slissende punt was gescoord, 15-10 voor Intermezzo. Intermezzo het zich de 3e set erg gemakkelijk ontnemen, 5-15, waarna er weer meer vuur in de strijd kwam en de gasten met behoorlijke inzet er een gelijkspel uit sleepten, 2-2. Dames: Ericsson Intermezzo O3 De Intermezzo-dames hebben zonder veel moeite in Rijen gewonnen van Ericsson, een ploeg waarvan thuis nog met 3-2 werd verloren. Die wedstrijd was de laatste van de eerste vijf, die Intermezzo op rij verloor. Momenteel liggen de krachtsverhoudingen anders. Intermezzo is opgeklommen naar de derde plaats, die door deze zege gehand haafd bhjft. De dames hadden de zege te danken aan sterk aanvalsspel, terwijl de gebles seerde Hetty V. d. Nieuwendij k goed werd vervangen door Ina v. d. Doel. De setstanden waren 15-3, 15-13 en 15-9. Overige uitslagen: dames: MVC 2 - Intermezzo 2 2-2; Hoeksewaard - Inter mezzo 3 3-0; Bouwlust/O - Intermezzo B 3-0. Heren: Kapasi - Intermezzo 2 1-3; Data Center 2 - Intermezzo 3 3-0; Her- nesseroord - Intermezzo 4 1-3. WOENSDAG 10 MAART BIDDAG NIEUWERKERK Geref. Kerk (N'kerk - O'land) 10 en 7 uur ds. J. Keiser, em. pred. te Zierikzee Geref. Gem. 10 en 7 uur ds. P. Blok, Dirksland Geref. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen. THOLEN Tentoonstelling. In de Gasthuiskapel in de Kerkstraat wordt er van 9 t.m. 18 maart een tentoonstelling gehouden van „Kunst uit Zeeland". Er hangen 41 etsen litho's, linosneden, zeefdrukken, boek drukken, offsetdrukken, etscoUages en andere werkstukken van gemengde technieken. Speelveldjes. Op de hoek van de Prins Bemhard bij de Grindweg heeft het ge meentebestuur het voornemen daar een speelveldje voor de jeugd te maken. Het open gedeelte wordt dan omzoomd met bomen. Naast een zandbak Isomen er dan verschülende zit-, klim- en klauterconstructies. Een dergelijke speelplaats is ook geprojecteerd aan het eind van de Kotterstraat en Jobstraat. Boomplantdag. Evenals in 13 andere gemeenten in Zeeland wordt er ook in Tholen op woensdag 17 maart a.s. de boomplantdag gehouden. In het kader van de Nationale Boomfeestdag zullen leerlingen van lagere scholen bomen en struiken planten. Jaarvergadering Dameskrans. Onder leiding van de presidente, m.evr. T. Blaas van Luijk hield de Herv. Dames- krans in de Wingerd haar jaarvergade ring. De avond werd geopend met het gezamenlijk zingen van psalm 68 vers 10 en gebed door de presidente. Na haar welkomswoord werd gelezen uit Joh. 2, vers 13 t.m. 22. Vervolgens werd er een meditatie gehouden en zong men psalm 119, verzen 67 en 69. De secretaresse, mevr. C. Praat-Franke, gaf een overzicht van de activiteiten van het afgelopen jaar en de penning- meesteresse, mevr. J. Zachariasse-Die- leman kon melden, dat er nog een batig saldo was. Na het zingen van enige lie deren en het nuttigen van koffie en ge bak vertoonde ds. G. J. Voortman uit Oud Vossemeer dia's van zijn reizen door Oostenrijk en Zwitserland. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van psalm 150, vers 1 3 en dank gebed door ds. A. de Reuver uit Tholen Benoeming. In de vacature van dhr. M. Lindhout uit Anna Jacobapolder is tot kantonnier bij het Waterschap Tho len benoemd dhr. W. M. Potappel. Dhr. Lindhout is met pensioen gegaan. 1. ■I "T Binnenkort zullen de eerste twee mil joen exemplaren van het postblad via de postkantoren! verkrijigbaar worden gesteld. Met het postblad, dat 50 et. gaat kos ten, wordt de particuliere briefschrijver in het binnenlands verkeer een (goed koper) alternatief geboden wanneer op 1 april a.s. het poert voor een brief tot 20 gram 55 et. gaat toedragen. Bij het posfbblad mag niets worden in- 'gesloten. Het is ook niet toegestaan er vignetten, plankbandsluitinisen of sluit- zegels op aan te brengen. Verder kan het postblad niet „aangetekend" of „per e>cpresse" w:orden verzonden. Het postblad is lichtgrijs van 'kleur omdat gebleken is dat dit de ondoor- zichtiigheid van het papier bevordert. Zegelopdruk en belettering zijn paars. In dichtgebouwen toestand is het post blad ongeveer even >groot als een' brief kaart. Uitgevouwen biedt het ongeveer drie "maal zoveel schrijfruimte. OUDDORP Op de donderdagen 11 en 18 maart zullen door dr. B. J. J. Mekenkamip, ho- moepatisch arts te Doetlnchem een twee tal lezingen voor „Akademeia" worden gehouden, resp. getiteld „homoepathie" en „acapunctuur als alternatieve vor men van geneeskimde". Aanvang 8 uur in de bovenzaal van het Ver. gebouw te Ouddorp. OUDDORP BIDUUR IN GEREF. KERK In de Geref. Kerk wordt morgen avond woensdag 10 maart biduur gehouden voor gewas en arbeid. Aan vang van de dienst haU zeven; voorgan ger ds. J. de Kievit. HERKINGEN Voor beroep bedankt. Ds. Bogaart van Leiden heeft op het toeroep naar de Geref. Gemeente alhier, toedankt. MIDDELHARlNIS-iSOMMELSDIJK De N.C.V.B. afd. M'hamis-S'dijk no- idigt de bejaarden weer hartelijk uit op 'dinsdagmiddag 16 maart half drie in de Jeugdhaven. Spreekster van deze middag is mej. H. Vos, hoofd Gezinswerzorging in iMid- delhamis. ALs u vervoer nodig hetot, kunt u zich v/enden tot mevr. C. Bienefelt, tel. 3428 of mevr. E. iGroeneveld, tel. 2113. -O- Maar liefst 92"/o van het winkelper soneel heeft plezier in zijn werk. Het werken op zaterdagmiddag doet daarin niets af. 80»/o van alle werknemers die op die dag in touw zijn, zo'n 130.000 man, heeft igeen toezwaar tegen het wer ken op zaterdagmiddag omdat dat nu eenmaal hoort bij him baan. Dit bleek uit een onderzoek dat de Raad voor het Grootwinkelbedrijf on langs het houden naar de meningen van het winkelpersoneel over een even tuele zaterdagmiddagsluiting. 62''/o van de betro'lcken werknemers bleek teigen de sluiting te zijn, lO'/o is er voor, 28''/o heeft geen mening of is niet geinters- seerd. Opmerkelijke resultaten! De vakbond en met deze een deel van de Kamer had tot nu toe als vanzelf sprekend aangenoimien! dat de meerder heid van het winkelpersoneel op' de za terdagmiddag vrij wilde zijn. Daarbij zag men over het hoofd dat maar een deel van het personeel ook op zaterdag werkt. Wat m enzich' evenmin realiseer de was dat vrijwel alle 130.000 mensen die zaterdagmiddag werken daarv'oor compensaties Icrijgen die zwaarder we gen dan een middag vrij. De balans lijkt daarmee wel definitief doodgeslagen te zijn ten gunste van het wetsvoorstel van Staatssecretaris Haze- kamp, die het sluitingsuur op 18.00 uur wil houden. (COÖSTSU) OUDE TOQNFGE Kerkdienst. A.s. donderdagavond half adht hoopt ds. Th. van Stuyvenberg van Middelhamis voor de Ger. Gem. voorte gaan. In deze -dien'st zal de Heilige Doop worden bediend. door Jan Knape M.zii. 24 EEN HOOFDSTUK UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE ARMEN ZORG OP HET EILAND. (Zijnde een voor velen mis schien wat saaie inleiding op een volgend verhaal). Had nog pas niet bij de Bij- belles, waarmee elke schooldag begon, onderwezen, dat psalm 25, het tweede vers, de eerste regel, door het Libera lisme, dat in de Kerk was doorgedron gen, was verknoeid. De Godvrezende dichter Johannes Eusebius Voet had ge schreven: „Heere, maak mij Uwe we gen",en wat er verder volgt. „Maar de Liberalen, met Remonstrants sop overgoten", hadden er van gemaakt: „Heer, ai, maak mij Uwe,wegen". Dat „ai" was zinloos en was er alleen tussen gevoegd omdat het nodig was voor de versmaat. „Psalm 25 was in „jambeu" gedicht, wist ik dat nog wel?"Ik wist het gelukkig en knikte daarom zwijgend; ik durfde geen mond open te doen omdat ik bang was, dat meester vergeten zou, dat ik pas ziek geweest was. En Psalm 1 vers 4, deugde helemaal niet. De vrome Voet had zich niet van Remonstrantse smetten weten vrij te houden toen hij dichtte, dat God het oog van Zijn genade sloeg „op zulken, die, oprecht en rein van zeden, Met vasten gang het pad der deugd betreden" „Welk mens is er", vroeg meester, zich nu tot alle leerlingen wenden: „welk mens is er oprecht en rein van zeden?!" ...„En waar is in de Bijbel sprake van „het pad der deugd?"... „Er is geen pad der deugd!" De Bijbel bewees het; Calvijn had hel geleerd, en dokter Kuyper ook"... „En jullie bewijzen hetDe kaart- stok zwaaide in het rond, maar raakte niemand„En ik bewees het in het bijzonder, ik groeide op „voor galg en rad"'s Avonds zou moeder bewe ren, „dat ik opgroeide voor het oorlogs schip"; dat was in mijn jeugd ook een onheilsprofetieIk bofte, dat ik pas ziek geweest was, zodoende bleef de kaartstok buiten gebruik. Maar mijn naam werd voor straf op het bord ge schreven en bleef daar de hele dag staan En terwijl meester schreef zei-die: „honderdmaal voor straf de schrijfles overdoen". Ik kreeg vier bladzijden uit een schoolschrift mee naar huis. De naam op het bord geschreven, met een dikke streep er onder, was een zware straf voor een leerling, bijna even erg als „een pak voor je broek" met een venijnig vierkant Uniaaltje. Er waren schoolmeesters, die je broek goed strak trokken, maar Meester Van der Waal deed dat niet, omdat hij eens een keer een broek kapot gescheurd had van „een arme mieter". Hij legde je voor' de Iras tijding op de voorste bank; bij andere onderwijzers „ging je over de knie", maar Meester Van der Waal had door ondervinding geleerd, dat dit de rechte methode niet was: hij had er een keer een kletsnatte broek van overgehouden! Leen van Keetje heb ik een keer horen zuchten toen hij zo'n aframmeling had ondergaan: „ik wou dat ik maar een meisje was", want die werden alleen aan een oor getrokken en ze kregen éne klap met de Liniaal op hun vingers. De strafmethode van „de naam op het bord" was nog overgebleven van het heel vroegere „te pronk stellen in per soon met een schandbord om je hals". Dan stond de leerling daar in een hoek van het lokaal, en het schandbord sprak duidelijke taal: „ik heb gekletst", „ik ben dom"; en er waren borden met veel erger bekentenissen. Van die schand- borden weet ik alleen maar van horen zeggen: in mijn jeugdjaren begon de be schaving al naar ons afgelegen en ge ïsoleerde Eiland door te dringen! Ik denk, dat de Fransche revolutie aan de schandborden een einde heeft gemaakt. Of misschien zijn ze wel afgeschaft tege lijk met de doodstraf voor misdadigers onder de grote mensen Mijn naam heeft dikwjjls op het bord gestaan, ik beken dat eerlijk, want Ds. Kuyper heeft gezegd, „dat de mantel van schaamte en berouw den mens niet ontsiert", althans woorden van ge lijke strekking Mijn naam werd op het bord geschreven soms met een rode streep er onder omdat ik mijn mond niet kon houden! En dat heeft niemand me ooit kunnen lerenIn tegendeel en daaruit kan men de ge volgtrekking maken hoe raar het in de wereld toegaat Meester Van der Waal heeft me toen ik van school was onder richt gegeven in de „redekunst". Dat deed hij aan de hand van de redevoe ringen van Demosthenes en Cicero en andere befaamde redenaars. Ik hoor hem nog voordragen uit de eerste redevoe ring van Cicero tegen Catilina: „O tem pora, o mores...", wat vertaald wordt: „O tijden, o zedenhetgeen op onze tijd ook nog wel toepasselijk is. En de preken van de theologen Wisse en Hoek stra kwamen er ook al aan te pasEn in het toneelstuk van Shakespeare „Julius Ceasar" komt ook een prachtige redevoering voor, die ik bestuderen moest. Dat er een toneelstuk op tafel kwam was een hoge uitzondering en dat werd me goed aan het verstand ge bracht, want toneel was voor Gerefor meerde mensen volledig taboe. Dr. Kuy per had er voor eens en altijd een ver nietigend vonnis over uitgesproken! Toen heb ik geleerd, dat „redekunst" toch eigenlijk wetenschappeUjk gecon strueerd kletsen is. Ik denk, dat Burgemeesters, Raadsle den en dergeUjke Bestuurderen het kletsen ook op de door mij beschreven manier hebben geleerd. Maar uit hun „redevoeringen" blijkt toch wel, dat ze geen onderricht hebben gehad van Meester Van der Waal!Dan zouden ze het beter doen! Intussen ben ik wel iets afgedwaald van mijn „verhaal zonder titel". Ik had al eerder een punt moeten zetten. Maar een schrijver is als een zwemmer, die door de stroom gegrepen wordt en af drijft, zodat hij veel langer in het water blijft dan zijn bedoeling was. Hij komt ook op een andere plaats aan land dan zijn voornemen was. Ik ben ietwat af gedreven op de stroom van mijn ge dachten. Een schrijver van feuilletons mag daaraan toegeven als hij maar zorgt, dat hij aan land komt zoals hij dat in zijn gedachten had. En daar zal ik voor zorgen, laat de lezer maar ge- duXd hebben. Ik geniet van mijn voorrecht om mij te mogen laten afdrijven door de wer velende stroom van mijn gedachten. Als ik een Roman schrijf mag ik dat niet doen. Dan moet ik mij houden aan één van de wetten, die door de oude Griek Aristoteles eeuwen geleden zijn gesteld voor het drama: de éénheid van hande ling. Niettemin is de Feuületonschrijver aan nog meer wetten gebonden. Hij moet leerzame en nuttige zaken ver handelen. Hij mag geen onfatsoenlijke woorden op papier zetten; en als hij daar niet persé aan ontkomen kan dan moet hij die woorden tussen aanhalings tekens plaatsen. Die aanhalingstekens moeten de lezer waarschuwen, dat er een woord volgt, dat in fatsoenlijke kringen niet gebruikt wordt. En voor de Schrijver zijn ze als een mantel van schaamte en berouwMochten ze in mijn Feuilletons een keer ontbreken dan is dat de schuld van „Leen van Keetje" of van de „letterzetter!"... Zelf tref ik geen blaam. En omdat een Feuilletonnist zijn le zers ook niet met zijn geschrijf mag ver velen begin ik nóg een keer aan een ver haal zonder titel". Het is evenals het vorige „op waarheid gegrond". Er is geen letter „gelieg" bij. De lezer gelieve het vorige „verhaal zonder titel" te dateren tussen 1 mei 1905 en 30 april 1911, want dat was mijn schooltijd. In het begin van deze eeuw was men in zes jaar tij ds volleerd! Van die zes jaar gingen nog een aantal va kantiedagen af met Kerstfeest, Nieuw jaar en Pasen, en twee weken zomerva kantie. Verschülende leerlingen genoten bovendien nog landbouvrverlof van het schoolhoofd. In die verlofdagen was men koeiewachter, of men ging met moeder het land in om tarwe te lezen of aard appelen; juun- en peezaad te snijden; en dergelijke karweitjes, die niet boven de krachten gingen van een jongetje van acht jaar en ouder.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2