Raad Middelbarnis vergaderde in gerestaureerde raadzaal CHBUFFEUR Sleeplioot liep vol water Ouderavond Chr. Nat. school Stad aan 't Haringïliet m postkantoor snel achterhaald Verhyur grond aan Circus Renz Vier auto's botsten in de mist Overdracht nieuwe brandweerwagen Aan al de inwoners van de Gemeente Middelhamis. -1^ 48e jaargani Dinsdiag 9 maart 1976 No. 4470 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOULANDSE E2N ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van j.l. donderdag avond een crediet van 38.500, beschikbaar gesteld voor meubile ring en verdere aankleding van de gerestaureerde raadzaal. Het was voor het eerst na de restauratie dat de raad weer in de zaal verga derde. Het geleverde werk kreeg aller instemming en unaniem ging de raad accoord met de verdere plannen van B. en W. die de aan blik van de zaal zullen vervolma ken. Subsidie Soe. Werkplaats Dijktalud Voorbereidingsbesluit Dader van overval Raadsvoorstel OostfBakkee Wanneer de raad a.s. donder dagavond bijeenkomt zal er o.m. beslist dienen te worden op het voorstel'van B. en W. een perceel grond op het Handelsterrein te ver huren ten behoeve van een voor stelling door Circus Renz. JOHANNA BUSCOP FA. A. VAN EESTEREN KLAZBVA LOKKER echtgenote van Andries Stolk OOLTGENSPLAAT M^ ^V3^^»" ir-.tw i^lfl POSTBOX a MTDDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeiweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) S3 92 GllO 167830 Bank: Raibo Mlddelhamia na 3420.01.108 ABQNiNEMENTSPRIJS 7.50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. B3j contract speciaal tariet Het gepleisterde plafond met de fraaie omaimenten zowel als de wanden hebben een igrondige beurt gehad. De vloer is van parket voorzien, alle hout werk, ramen en lambrizerinig is geschil derd. Ooik de hal is igerestaureerd, de halvloer zal oök van. parket worden voorzien. De huidige lamp zal door een kris tallen kroon ^worden vervangen;, in toi- taal kost die 7800,—.^ Ook zullen er nieuwe (klassieke) ta fels worden aangeschaft en! waar nodig zullen de stoelen worden gerepareerd, waanmee 14.070,,gemoeid zal zijn. De enige die iets op het voorstel te zeggen had was -dhr. P. Grüiwis (SGP). Hij vond de besteding voor een nieuwe lamp wel wat ver gaan; „de huidige lamp geeft rust en dat hebben we hier nodig", argumenteerde hij, maar daar liet hij het dan ook maar bij. De aanvankelijke raming „subsidie Soc. Werkplaats" a 450.000,i— bleek voor het lopende jaar met 304.205, te moeten worden Verihoogd. Er werken momenteel 86 personen uit de gemeente Middelhamis in „Binnenhof' waarvoor per man, per man-dag, 27,95 dient te worden bijigedragieni. Dhr. L. C. Kievit (PvdA) attendeerde erop dat het .geraamde tekort welis waar een enorm bedrag lijkt maar dat het in werkelijkheid laiger- belooft te worden i.v.ni. te ontvangen hogere sub sidie en minder sterke loonstijiging.. Weth. D. Hoogzand maande ook niet te somber tegen de cijfers aan te kijken; het „Binnenhof" is volop in ontwikke ling," bezag dlhr. Hooigzand. Hij verge leek dat de kosten voor een te stichten ziwemlbad ook wel voor lief 'aullen wor den genomen en dat maakt z.i. het te kort op „Binnenhof" zeker acceptabel. Het deed dhr. Hoogzand genoegen dhr. L. C. Kievit (alsdhr. Hoogzand bestuurs lid van de Stichting „Binnenhof") weer aanwezig te zien; „we hebben-u heel erg hard gemist!'.' verzekerde dhr, Hoog zand hem. Aan de heren F. J. en C. S. Koole te Stad werd een gedeelte van het dijk talud van de Nieuwe Stadse' Zeedijk in gebruik gegeven. Dhr. P. Tiggelman camplimienteerde de heren er voor al veel „troep" te heb ben opgeruimd. Bij de wijziging van het bestemmings plan „Sommelsdijk Zuid I" tenein de de bouw van bejaardenwoiningen op het voorterrein van „de Samaritaan" mogelijk te maken, werd door dhr. G. C. Joppe geatendeerd op de behoefte van genoemd Verpleeghuis aan wonin gen voor het personeel. Dhr. Joppe hoopte dat bij de bouw van nieuwe wo ningen aan die wens kan worden tege moet gekomen. Raadsvoorz. burg. van Es zegde die medewerking weliswaar toe echter on der voorwaarde dat de hulp maar mond jesmaat geboden zal kunnen worden!.. Bij de (noig onofficiële) ingebruik name van de gerestaureerde raad^ zaal ging burg. van Es even de geschiedenis van het gemeente huis na. Dat werd in 1639 ontwor pen door Arend van, Sdhraven- zande. De huidige raadzaal is ge creëerd door 'de oorspronk'e- lij'ke twee kanners samen te vo'e- ;gen. In 1835 is het raadhuis ge- m-odemiseerd. OUDE TOMGE De man die vrijdagmorgen het post kantoor te Oude Tonge binneniviel en er met een tas met geld 6475^—weer uitstapte,, een geschrolkken en verbou wereerde p'ostkantoo'itiouder Kamerling 'achter zich latend, werd na het ge beurde al snel 'door de politie in de kraag gepakt.' Hij legde daarna vlot een' bekentenis al. Dhr. Kamerling was door hem on der bedreiging met een alarmpistool via een briefje gesommeerd igeld in de tas te doen. Aanivanikelijk geloofde dhrc Kamerling nauwelijks dat het de over valler 'die hij goed kende ernst was, maar toen dat wel het geval bleek vol deed hij aan de somimatie. De over valler had overigens geen enkele moei te gedaan zich te vermormnen; door dhr. Kamerling werd hij dan oo'k als oude bekende begroet. Twee dames die op straat liepen en een ramen lappende overbuurvrouw hebben de m.an vervol gens met zijn deels gevulde tas uit het postkantoor zien komert, in zijn autO' zien stappen én weg zien rijden. Het kostte de politie geen enkele moeite de dader, de 29-jarig© A. van L. uit 'Sommelsdijk, 'Oud-Oude Tbngenaar aan te houden. Op zijn werk in Oos- terland wachtte hij zijn arre'Statie af en dat gebeurde dan 'O'ok prompt. Het is inmiddels wel duidelijk geworden dat hij de overval in scene zette om. de aan dacht op zijn privé moeilijkheden te ves tigen, zonder zich te realiseren dat hij die alleen maar groter maakte. Van- m'orgen is hij voor de Off. van Justitie te Rotterdam voorgeleid. OQLTGEflSrSPLAAT Bidstond Oud Geref. Gemeente. Vrij- diag 12 raaart a.s. zal in de Oud Geref. Gemeente bidstond voor het .gewas ge houden worden. De 'diensten vangen aan. 2.30 uur 'en 7 uur namiddag. Voorgan ger is 'ds. L. Geibraad te St. Philips- land. Zie verder de advertentie in dit nummer. Geloazen. Wegens uitbreiding van de kierkeraad is in de Geref. Kerte uit het gestelde -duib'beltal, de heer Kr. Krom- dijk als ouderling gekozen. Bidstondkollekte. In .de Geref. Kerk bracht de Bidstondkollekte ongeveer 1900,r— op. .STAD AAN 'T HARINGVLIET Bidstond voor het gewas. Ger. Kerk woensdagavond 7.30 uur drs. G. J. Smink. De voorstelling staat op het program ma voor 13 mei, de vergo'eding bedraagt 200,voor een oppervlakte van 28 x 30 mtr. Nieuwe vrachtwagen De raad wordt 'O'ok de aanschaf van een nieuwe vrachtwagen voorgesteld, voor de prijs van 107.000;,De hui dige, nog in gebruik zijnde ■wagen is afgeschreven en verkeert in slechte staat. Hij heeft 110.000 km. afgelegd in 5 jaar, maar .de 'motorslijtaige kan t.g.v. hei vele gebruik van de 'kraan op 225.000 'km. gesteld worden. Plein Een crediet van 26.900,zal de raad worden .gevraagd voor de inrichting van hofplein bij de Willem Alexanderstraat te Den Bommel. Het perceel is destijds ingezaaid .met gras; nu gaat de gedach te van het college uit naar een speelse vakverdeling van zeshoeken die samen gesteld wonden -uit spoorbielzen. Verlichting Langeweg De Emigo is voornemens: het boven- "gronds net langs de Langeweg te Oude Tonge te vervangen door een kabel. Dat maakt het noodzak.elijk dat de open bare verlichting die aan .de houten pa len 'bevestigd is door alluiminiummasten vervangen wordt. B. en W. stellen voor de 6 bestaande lichtpunten tot 13 uit te breiden. Subsidie Stichting Jeugdwerk B. en W. geven de raad geen voorstel in overweging op 'bet subsidie verzoek van de Stichting Jeugdwerk Goeree- Overflakkee. Voor '76 zou het subsi diebedrag voor Oostflafcfeee op 4500,- gesteld kunnen worden waarvan 80»/o van het Rijk kan worden terugontvangen De miniderfieid van het college is van mening dat de .gevraagde subsidie over '75 en '76 dient te worden veirstrekt; de meerderiheid van het co'llëge echter igeeft blij'k van de vrees dat de Stich ting nog niet voldoende „open" is en kan daarom .de' doelstelling van de Stichtin.g niet ten volle onderschrijven. Blijkens -de statuten gaat de Stichting bij haar activiteiten uit van het Evan gelie waaruit blijkt dat ze baar eigen identiteit wil behouden. Vo'orts is de meerderheid van B. en W. van oordeel dat de plaatselijke Stidhting i.'O'. voor Sociaal Cultureel Vormingswerk .Oostflakkee, welke zich bezig houdt -met hèt creatief en vormienü werk en het zgn. „veldwerk" in de ge meente verricht, in staat anoet worden geacht met behulp van de Nederlandse ■Bond vo'or Sociaal Cultureel Vo'rTOin;gs- werk het Jeugdwerk in zijn algemeen heid te begeleiden en te stimuleren. Het oordeel is aan de raad; de meerderheid van B. en W. vindt dat bet verzoek 'dient te worden afgewezen. Gemeenschap, regeling 'Het eollege zal de raad deze avond voorstellen toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling Stichting Greve- lingenbekken. B. en W. achten ondaniksi de be zwaren die er ook kunnen worden aan gevoerd deelname belangrij.k om daandoor als gemeente betro'kken te zijn bij alle voor- zowel als nadelige .gevol gen van het te voeren ontwikkelings beleid en daarop invloed en medezeg genschap uit te kunnen oefenen. „De voornamelijk op het grondgebied van deze .gemeente te verwachten ver keersstromen zullen aldus B. en W. DIRKSLAiND Ledenvergadering Kiesver. S.G.P. J.l. zaterdag 6 maart hield de K.V. der S.G.P. haar ledenvengadering, in de vergaderzaal der Ger. 'Gemeente. De voorzitter A. Mans opende op gebruike lijke wijze en sprak naar aanleidin.g van het voorgelezen Schriftgedeelte mt Ps. 2, wees op de ernst der tijden die we beleven, waarna -de notulen en jaarver slagen van secr.-penningmeester werden 'goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heren H. van Oudenaren en B. Botih werden' herkozen. Hierna hield de heer N. Grootenboer, lid van de gemeenteraad een algemene .beschouwing over de werkzaamheden in de raad n.l. hun stemibepalingen betreffende televisie op 'de scholen, subsidie vo.etibalverenigin- igen, bouwactiviteiten enz. In de ronid- vraag werd weinig naar voren .gebracht, de scheidende heer J. C. Kalle werd dank gezegd voor zijn bijna 20-jarige ailbeid als raadslid en een welkomst woord werd gericht toit zijn zoon de heer J. H. Kalle. Hierna zegde de heer Kalle Sr. de voorzitter dank voor zijn aan hem ge richte woorden; spr. hoopt de partij tro'uw te blijven. Vervolgens S'prak ds. P. Blok een slotwoord naar aanleiding van Ex. 3 t.w. 'dat .de man 'Go'ds. Mazes de .braambos zag branden. Mozes die staatkimdig werk verricht heeft en een voorwerpelijke en onderwerpelijke taak had in het volksleven. De .SGP heeft te getuigen naar buiten, staatkunde mioet zijn naar Gods Woord als een Goddelijke taak, Spr. bracht dit alles over op het brandende braambos, dat niet verteerde .en de -gemeente Gods, ondanks het woeden der vijanden,, deze uit de vuurvlam te voorschijn komt. Gods rechterhand is hoogverheven', waarna de voorzitter ds. hartelijk .dank zegde voor zijn ernstig slotwoord. Met het 'doen zingen van Ps. 46 vers 1 werd de vergadering door .ds. Blok met gebed ,gesloten. Tussen Nieuwe To-nge en Oude Ton ge heeft zich vanm.orgen, tijdens de heersende onist, een botsing voorge daan waaitoij 4 auto's .betroikken raak ten. Het 'Ongeluk .ontston.d doordat oud- ondeiwijzer dhr. A. Dekker (67) uit Stellendam zich met zijn Daf uit 'de file waaigde. Hij botste d-aardoor op de na- 'derendfi BMW personenauto van dhr. K. Slis uit Sommelsdijk. Dhr. Smits- hoek uit Middelhamis, die zich achter dhr. Dekker in de file bevond moest afremmen en hij werd stevig vanachter geraakt door eenl vrachtwagen van de „Flakkee Expresse". Dhr. Dekker was 'de enige die naar het ziekenhuis werd .gebracht. SOMMELSDIJK A.s. zaterdag zal 'de bluseenheid Som melsdijk, 'si imiddags om 2 uur op de Kaai een demonstratie geven met haar nieuwe .blusvoertuig. Die demonstratie 'gaat vooraf aan de officiële overdracht (van gemeente aan 'bluseenheid) die 'daarna in de 'kazerne plaats zal vin den. SINT ANNALAND Uienveiling van donderdag 4 maart. 32 ton uiten, maat 40-opwaarts, klasse 2 N.L.: 62,twee en een halve ton drieltngen, maat 30-40: 37,20. Uienprijs per honderd kUo gram in giüdens. Totale aanvoer 34V2 ton. eveneens de bestuurlijke aandacht van het Schap opeisen als -de recreatie- en natuurb'esche.rming. Psalm 103 Het behaagde de Here van leven en dood tot Zich te nemen, onze geliefde tante en oud-tante in de ouderdom van 93 jaar. Uit aUer naam, Maria L. van den Boogaard Oude Tonge, 4 maart 1976. De begrafenis heeft plaats gehad op maandag 8 maart des n.m. 2.00 uur op de algemene begraaf plaats te Oude Tonge. GEVRAAGD: DRANKENHANDEL SOMMELSDIJK Hedenavond nam de Heere na een geduldig smartelijk gedragen lijden op in Zijn Heerlijkheid onze geliefde dochter, zuster, schoonzuster en tante in de leeftijd van 55 jaar. Ik heb u bij uw naam geroepen, gij zjjt Mijn, (Jes. 43 Ib) Sommelsdijk (Rusthuis): L. Jansen-Redert P. Jansen Middelhamis: W. Lokker T. Lokker-Koster Middelhamis: C. P. W. Jansen P. Jansen-Vroegindeweij Jeanny en Piet Martin en Clara Hans Elina Lenie en Aard Janneke en Henk Piet en Addy Adry Dammie Conré Anieta Middelhamis, 8 maart 1976. Misschien herinnert u zich nog de brief van het najaar 1975, waarin de Oranjevereniging „Mid delhamis - Sommelsdijk" een beroep op u allen heeft gedaan om medewerking bij de voorberei ding en uitvoering van allerlei festiviteiten die georganiseerd werden en zouden moeten worden op de verjaardag van onze koningin. In deze oproep heeft de OrEinjevereniging toen gevraagd om minimaal 40 medewerkers, helaas is op deze oproep door slechts enkele enthousiaste inwoners gereageerd. Hoewel de Oranjevereni ging deze aanmelding bizonder heeft gewaar deerd, heeft het toch, gelet op het geringe aantal aanmeldingen de conclusie moeten trekken, dat dit werk, niet voldoende weerklank vindt onder de bevolking van onze gemeente en daarom deelt de Oranjevereniging bij deze mede, dat het zijn werkzaamheden heeft beëindigd. Hoezeer het ons ook spijt, het is ons gebleken, dat tijd en energie hieraan besteedt, verspilde tijd en energie zou bUjken te zijn. Het bestuur van de Oranjevereniging „Middelhamis - Sommelsdijk" ^ï!:&%kM..-}^u-'.^.....^i^S^ De 12 ton metende Motorsleepiboot Marie uit Rotterdam bleef vrijdagavond gedeeltelijk onder water. Inplaats van met de opkomende vloed van de zaat los te raiken en geleidelijk aan mee te sty.gen, bleef het bootje aan de 'grond. Ver moedelijk is er een lek onder water ontstaan waardoor de Marie is vol gelo pen. Het scheepje, eigendom van de heer De Waard uit Rotterdam ligt al ge ruime tijd in 'de haven van Ooltgensplaat en wordt als recreatieverblijf ge bruikt. Wat e'r met het mo'Oi gebouwde bootje gaat 'gebeuren is ons onbekend. Het 'was al zo'n vertrouwd gezicht in 'de Plaatse havenl Op j.l. donderdagavond om half acht hield de Chr. Nat. School te Stad aan 't Haringvliet haar ouderavond in 't Trefpunt. Na het zingen van ps. 150 vers 1 en 2 en de Schriftlezing uit de Prediker de 2 laatste hoofdstukken ging de voor zitter dhr. J. Wagner voor in gebed. In zijn welkomstwoord voor een volle zaal richtte de voorzitter zich in zonderheid tot 'de spreker(s) voor de ze avond n.l. dhr. v. d. Wel, teamlei der van de L.O.M, school te Oud-Beijer- land 'die met woord en 'beeld iets laat zien van zijn werk. Ds. Willemsen en ziJn vrouw werden hartelijk welkom 'geheten! op 'deze avond en ds. Smink en zijn vrouw, zowel (later) ds. van Stuyvenlberg .die het slotwoord zou spreken op deze avond. Vanavond, zei de voorzitter, staan de ouders en de kinderen centraal, en sprak de ouders aan .dat zij de Bijbel als richtsnoer voor 'het leven moeten kiezen, .en daaruit .de 'kinderen vO'or- leven, zodat zij teerkost op de weg aan 'de jonge 'kinderen mee kunnen geven, als ze strak 12 jaar oud zijn en nüs- schi'en een scho'ol 'gaanbezoekenl die niet Ohr. is, daar op kunnen teren. Met 12 jaar al verantwoording kunnen dra gen is imoeilij'k, als voorbeelden noemde de voorziter Manasse 12 jaar oud en al Koning, maar deed wat wat kwaad was in de ogen des Heeren, en kwam eerst later terug tot de Heere, moge lijk 'door zijn opvoedin/g. Maar .de Hee re Jezus 12 jaar oud en Zijn Vader .gehoorzaamd, dat is een beter voorbeeld kinderen, ook voor jullie." Voor de pauze traden de leerlingen op onder het motto „Kinderen leren lOuders", waarvan .de bedoeling was dat 'de .ouders 'de instructies van de kinde ren uitwerkten in plak- en knipwerk en fantasie, al met al een goede geste wat 'beslist insloeg bij de .ouders en de kin deren, 's was een ijveren naar het mooiste en 't hoo'gste soms. Na de .pauze kreeig dhr. v. d. Wel het woord, die ons iets vertelde en met ülm laat zien over kinderen met leer- les en au'dere probleimen. Spreker wees er op dat de L.O.M, school niet ver taald mag worden als (loimpsohO'Ol) want dat is bc'slist niet waar. Die kinderen zijn vaak erg intelli-gent, maar heb ben soms moeite met een onderdeel van 't onderwijs dat zij krijigen, en! daar wordt dan oo'k extra aandacht aan be steed, ook met bepaalde leermiddelen welke we via de film O'ok zagen toege past, een moeilij'k maar mooi werk, wat toch 'de drempelvrees -wel w^eer wat weg neemt voor .deze school. .Ds. Th. van Stuyvenberg .die op toer beurt voor 'deze avond het sloitwoord verzorgde, wees de .ouders op hun ver antwoordelijkheid en hun belofte bij de doop, niet van die weg af te wijken door zondags wel tro.uw naar de kerk te igaan, maar de kinderen naar de open- ibare school sturen. Oefen de jongeling volgens de eis van Zijn weg, en als hij oud 'geworden is daarvan niet afwij ken. Een ernstig slotwoord door spre ker die waarsichuwde bij alles wat er veranderen moge ook in het onderwijs. God 'blijft .de zelfde, waar wij eens ver antwoording voor zullen moeiten! doen. Nadat ds. van Stuyvenberg met dank gebed eindigde, wend nog staande het „Avondlied" 'gezongen wat een mooi slotlied is na een mooie avond. De kinderen leerden nu eens hun ouders

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1