Wethoudershoofd en -zetel doorstaan drieste aanval Overval postkantoar Oude Tonge Oude-Tonge in oude ansichten Achter de grenspaal RAAD MIDDELHARNIS: -k Op@ni3aar Onderwijs doet felle aanval op S.O.P. wethouder Koppelaar In de gisteravond gehouden vergadering van Middelliarnis' gemeente raad heeft het stevig gestormd rondom de zetel van de wethouder van Onderwijs, dhr. J. H. Koppelaar. Een verbolgen mevr. van Loon-Dirkx (WD) zette alle registers open om die storm aan te wakkeren en aldus dhi'. Koppelaar te kapittelen over een uitspraak gedaan in de verga dering van 8 januari. Het ging toen over het voorstel een subsidie toe te kennen voor godsdienstonderwijs op de openbare scholen aan welk voorstel dhr. Koppelaar geen medewerking verleende. „Ouders die voor hun kinderen godsdienstonderwijs begeren kunnen hun kinderen naar de christeUjke school sturen", was vrij vertaald de argumentatie van dhr. Koppelaar. De gemeenschappeüjke schoolraad van Middelhar- nis zette daarover d.d. 25 februari een schrijven op poten dat niet aan B, en W., maar aan de fractievoorzitters werd verzonden, ondertekend mede door mevr. van Loon als voorzitster van de gem. schoolraad. Ontoelaatbaar Geen woorden RÜODESIE NIXON Vanmgirgen tegen tien uur is door een gewapende man een overval gepleegd op het postkantoor te Oude Tonge. Onder bedreiging van een pistool heeft dhr. Kamerling voldaan aan de sommatie de over- vaUer geld te geven. Op dit mo ment is de grootte van het bedrag nog niet bekend. Zéér gevaarlijk! Wat de voorz. kennelijk nog het meest pikeerde was dat de ge wraakte opmerking in een openba re vergadering was geimaakt en daar ook was besproken. „Het is daarom een zeer bezwaarlijke zaak dat u zich als hoofd van de ge meente door een ander orgaan laat opjutten om die oude zaak nu nog eens te herkauwen", liet hij de raad ongezouten weten. Tweede instantie BOEKBESPREKING Struikrovers Motie Bewogen oproep De oudste van de raad, dhr. T. Arensman deed daarop een bewo gen oproep tot beide partijen. Dui delijk geemotiveerd riep dhr. Arens man op een dikke punt te zetten achter de discussie en opnieuw begrip voor elkaar te tonen. „An ders gaan we een zee van moeilijk heden in en zullen we elkaar niet meer kunnen vinden. Dan maken we het elkaar moeilijk zonder aan de behartiging van de ware belan gen van de gemeente toe te ko men", waarschuwde hij. Uaaé voStallêg Medische diensten PREDBKBEUÜTEN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 5 maart 1976. In dat scihrijiven wend geconstateerd dat de behartiging van de ibelang-en van het openlbaar onderwijs bij dhr. Kop pelaar niet meer in goede handeri moest worden geacht, uit welk gegeven de raad zijn consequenties diende te trek- ken. Dhr. tCoppelaar werd in de schoe nen geschoven met zijn uitspraak het openbaar onderwijs een zeer slechte dienst te hebben toewezen; „met deze uitspraak tast de wethouder de ook bij het bijzonder onderwijs ao geiwaardeer- de vrijheid van schoolkeuze aan", zo werd in het schrij'ven beweerd. Sterker nog; „de wethouder van onderwijs heeft naar de mening van de igemeenschap- pelljke schoolraad misbruik gemaakt van zijn 'maoht alsj wethouder, door persoonlijke stokpaardjes te berijden die het aan hem toevertrouwde open baar onderwijs sohade beroikkenen!" zo verweet het schrijven waarin de school raad zich tevens afvroeg of een der gelijke enge opstelling ook voor de an dere onderwijsinstellingen van voor deel zou zijn. Het was overigens niet bij dit ene schrijven gebleven. De- V.O.O. (Ver. Openibaar Onderwijs) had de raad even eens bij schrijven laten weten geheel achter de inhoud van het schrijven van de gem. schoolraad te staan. De raad zette stevig de tanden in die correspon dentie Door mevr. van Looin werd het „On toelaatbaar" over de uitspraak van dhr Koppelaar nog eens met nadruk uitge sproken. Zij meende dat dhr. Koppelaar van een grerizeloze zelfoverschatting getuigt wanneer hij meent het enige dhristelijk onderwijs in bezit te heb ben. „Wanneer ouders voor het open baar onderwijs kiezen is dat hun zaak niet de uwe", verweet ze dhr. Koppe laar; „wij stellen prijs op een eigen schoolkeuze en is het dan voor u zo moeilijik zich tolerant op te stellen?" Zij meende dat dhr. Koppelaar eerder blij had moeten zijn het godsdienston derwijs op de openbare scholen te heb ben kunnen bevorderen Dhr. P. TiggeLman (PvdA) was er aanzienlijk minder van ondersteboven. „Wij zijn nooit gelukkig geweest met dhr. Koppelaar :als wethouder van on derwijs", bracht hij de raad in herin nering. „Dat college regeert niet bij de gratie van de PvdA, daar zijn andere partijen verantwoordelijk voor;" stelde 'dhr. Tiggelman duidelijk. De wethouder van onderwijs nog eens op de korrel nemend wees hij ook op het feit dat deze geen voorstander is van de school televisie terwijl dat medium zo argu menteerde dhr. Tiggelman het on derwijs optimaal ten goede kan komen. „Wij hebben er bijna geen woorden voor 'om op zo'n brief in te' 'gaan" maak te 'dhr. KI. V. d. Ketterij namensi de SGP fractie duidelijk; wel verklaarde hij bij'Bonder gegriefd te zijn door de constatering dat de schoolraad meent op deze wijze haar werk te moeten doen. „Ze hebben dwaas 'gehandeld en ze zijn buiten hun taaik gegaan" aldus dhr. V. d. Ketterij. Spr. trok stevig partij voor dhr. Koppelaar, meide met de verklaring geheel achter dienst uit spraak te staan, „en", zei dhr. v. d. Uit de berichten in de wereldpers kan de conclusie worden getrokken, dat er wat broeit in en rond Rhodesië. Wordt enerzijds de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) enigszins bedreigd door een intern conflict vanwege het bezit van de vroegere Spaanse Sahara, aan de andere kant bestaat er binnen deze or ganisatie een hechte onderlinge band wanneer het gaat om Rhodesië en Zuid- Af rika. lan Smith is nog steeds ,,in gesprek" met de (zwarte) nationalistische leider Nkomo, die thans nieuwe „belangwek kende" voorstellen m.b.t. de toekomsti ge status van Rhodesië bestudeert. Volgende week bij een voort te zetten bespreking zal er van de zijde van de zwarten een „ja" of een „nee" klinken. Dan weten we waar we aan toe zijn, aan „oorlog" of „vrede". Een geurilla oorlog tegen en in Rhode sië is zeker niet denkbeeldig, omdat de kersverse president van Angola (MPLA) samen met zijn collega van Oeganda, de beruchte Amin, zich fel hebben uitgela ten over Rhodesië en Zuid-Afrika. Tijdens zijn bezoek aan Zaïre pre sident Moboetoe van dit land behoorde eerst tot de aartsvijanden van president Neto van de volksrepubliek Angola heeft Neto verklaard, dat zijn troepen ook andere landen zullen bevrijden van racisten. President Amin ging nog ver der met te zeggen, dat de tijd rijp is om de oorlog tegen Zuid-Afrika te verkla ren. De ministerraad van de OAE heeft zich daarbij met zoveel woorden aange sloten met de verklaring, dat alle gueril- la-activiteiten tegen het land van Vor- ster „politiek, militair en logistiek" zul len worden gesteund. Smith en Vorster weten dus wat hen te wachten staat. Zuidelijk Afrika blijft een brandhaard, die een groot vuur kan doen aanwakkeren, dat niet tot Afrika beperkt behoeft te blijven, naar we ver moeden. Moge de Heere de volken daar bewa ren voor een bloedige strijd, die ook ernstige gevolgen voor de verhouding Oost-West kan hebben. De reis, welke oud-president Nixon van de V.S. naar China heeft gemaakt, heeft nogal verbazing gewekt, zowel in Amerika zelf als in de gehele wereld. De planning van de reis juist nu de vóórverkiezingen in Amerika zijn be gonnen kan misschien worden gezien als een demonstratie van de Chinezen te genover Ford, die op vriendschap met Moskou uit is. China is duidelijk veront rust over toenemende invloed van de Sovjet Unie, terwijl de V.S. aan beteke nis inboeten, en de macht van pusland daarentegen steeds verder om zich heen- grijpt. Nixon heeft de uitnodiging met beide handen aangegrepen om op deze wijze weer wat meer in het daglicht te kun nen treden. Een bezoek aSn de „grote" Mao is immers niet niks, terwijl aan de herhaalde besprekingen met de nieuwe premier in Peking toch ook wel enige waarde mag worden gehecht. Ford schijnt er anders over te denken, want hij was niet van plan aan zijn voorganger een rapport over de reis te vragen, hetgeen de (minder goede) ver standhouding tussen beiden typeert. Toch zal de president er niet omheen kunnen, dat Nixon eigenlijk met een „anti-Sovjet-boodschap" is terugge keerd. Mao wenst geen verzoening met Moskou, maar heeft tot nu toe Ford niet kunnen overtuigen van de expansiedrift van de Kremlinleiders, welke door de détentepolitiek van de V.S. alleen maar in de hand wordt gewerkt (bijv. Angola). Die drift heeft in Zuidoost-Ozië tal van overwinningen geboekt, denk maar aan Zuid-Vietnam, Laos enz. Daarom kan Nixons reis wellicht een steun zijn voor die kandidaten bij de presidentsverkie zingen, die een hardere lijn tegenover Moskou aanbevelen. Zo speelt de uit geschakelde president Nixon toch nog een rol bij de komende verkiezingen en wie weet hoe belangrijk deze nog kan zijn. Ketterij„dhr. Koppelaar heeft zijn taak als wethouder van onderwijs vo'lkomen! uitgevoerd, wanneer er door eigen schuld 'binnen het openibaar 'onderwijs 'kortsluiting ontstond was dhr. Ko-ppe- laar bereid dat weer in goede banen te leiden en bij hem is het toeleid in goede handen." Daarom achtte dhr. v. d. Ketterij het schrijven dan ook buiten alle proporties. Zeer ten dele bleek idhr. G. C. Jop- pe (OHU) 'met het schrijven in te kun nen stemmen. Het zou ook hem liever zijn 'geweest als dhr. Koppelaar de om streden uitdruk'king maar niet had ge bezigd. De consequentie die dhr. Joppe wilde trekken was zo maalcte hij duidelijk een andere dan wellicht werd verondersteld. „In het verleden is het meerdere smalen! voorgekO'men dat dhr. Koppelaar ooik vanuit het open baar onderwijs werd gecomplimenteerd" en dhr. Joppe zag imede daarin alle aanleiding om 'met het beleid van dhr. Koppelaar in te stemmen. „Een bijzon der onaangename 'geschiedenis" zo be- titeeld hij dan ook de brievenschrijverij waarin 'hij ihet gevaar zag dat de goede verstandhouding die er in het raads- coUege steeds was geweest zou worden aangetast. Soortgelijk 'als dhr. Joppe stelde zich ook dhr. J. Huijsen op. Ook hij was weinig gelulkkig met de uitspraak van idhr. Koppelaar maar anderzij'ds wilde ihij niets 'dan goeds over de taakver- vullinig van dlhr. Koppelaar weten. Ook 'de raadsvoorzitter, 'burg. Joh. van Es bleek weinig waaridering voor de actie van de schoolraad te hebben! „Het is bestuurlij'k een ieer gevaarlijke zaak!" zo taxeerde hij en hij haakte met instemming in op de eerder gemaakte opmerking dat de schoolraad zeker niet de taak hee'ft politie'k te bedrijven en 'hij achtte het schrijven dan ook als een product van onzorgvuldig handelen. Door dhr. v. d. Ketterij was erop gewe zen dat de wet niet verlangt dat de wethouder van Onderwijs ook een voor stander van het openibaar onderwijs moet zijn waarop de voorz. voortbor duurde: „...het is een griezelige zaak omdat er in een volgende brief verlangd zou 'kunnen worden dat de ohef van de afd. onderwijs .en in navolging van hem. ook 'de schoonhouder en de typiste voor standers van het openbaar onderwijs zouden dienen te zijn Zelf bleek dhr. Koppelaar ook zijn antwoord 'gereed te hebtoen. Daarin stelde hij opnieuw vast overtuigd voor stander van het christelijk onderwijs te zijn wat hem zo verklaarde hij ■geenszins belette zonder enige aarzeling de portefeuille van Onderwijs te accep teren. „Steeds 'hab ik getracht mezelf ook voor het openbaar onderwijs in te zetten! en noO'it heb ik daar voor me'zelf moeie mee gehad!" betuigde dhr. Kop pelaar. „Ik heb altijd gedaan wat wette lijk kon worden gedaan en ik had geen moeite met de behartinging van de be langen van het openbaar on'derwijs, wel heeft het openbaar onderwijs moeite met de figuur Koppelaar als wethouder van Onderwijs", zo tekende dhr. Koppelaar de situatie. Kwalijk vond hij 'het dat de schoolraad nu verre buiten haar taak is gegaan en daarmee een sche ve schaats rijdt en hogelij'k verbaasde hij er zich over 'dat het schrijven N.B. door mevr. van Loon, behorend tot de WD was ondertekend. „U staat wel de Vrijheid van Onderwijs voor maar u tolereert niet de vrijheid van menings uiting!" hield dhr. Koppelaar haar voor, daarom een vraagteken plaatsend bij de V van Vrijheid Hij vergeleek ook de 'gepropageerde theorie en' de werkelijkheid zoals die zich nu manifeisteerde. Onverdeeld naar 'de openibare school!" zo citeerde dhr. 'Koppelaar de slogan van het Open baar Onderwijs, daaruit samenvattend dat 'de 'kinderei) oMiverdeeld en tolerant tegenover elkaar zO'Uden zijn en dat hen respect voor 'andersdenken zou worden bijgebracht zowel als waardering van en voor de ander. „U demonstreert daar nu het tegendeel vanzo verweet spr. de briefschrijver, nu ieimand an ders denkt moet dat Barbertje maar hangen Dhr. Koppelaar verklaarde ervoor te passen als wethouder een! kleurloze fi guur te zijn (zoalsi de schoolraad dat kennelij'k verlangt) die niet veronder steld wordt zijn mening te geven en alleen maar stompen en klappen mag incasseren. Hij daagde 'de raad aan de 'han'd van een viertal punten uit hem ook maar één voorbeeld te noemen waaruit 'zou 'blijken dat hij het open baar onderwijs benadeeld of achterge steld zou hebben of een raadsbesluit on- V'Oldoenlde zou hebtoen uitgevoerd. De destijds gemaakte opmerkingen nog éens' onder 'de loupe nem'end ver klaarde dhr. Kop'pelaar opnieuw zijn twijfels te hebben over de waarde van een uur godsdienstonderwijs. „Dan Wordt het godsdienstonderwijg gedegra deerd tot een vak en wanneer het chris telijk onderwijs daarmee aou volstaan zou ik dat ook het christelij'k onderwijs zeggen," verzekerde dhr. Koppelaar. Weth. D. HO'Ogzand op zijn beurt ver klaarde waandering te hebben voor de taakopvatting van zijn collega wethou der al had hij diens gewraakte opmer king ook hiet kunnen waarderen, als fervente voorstander van het 'Open baar 'Onderwijs. „De gemeensch'ap heeft weinig baat toij het .oprakelen van de schoolstrij'd maar wel bij de aanwezig heid van een goede wethouder van On derwijs en! die hebben we in dhr. Kop pelaar", volstond 'dhr. Hoogzand. Ook in tweede instantie gaf de raad h'Og driftig partij. Dhr. Huijsen ver klaarde nog eens een terechtwijzing aan het adres van dhr. Koppelaar wel Oude foto's en ansichten, wie snuffelt ze niet graag na? De Europese Bibliotheek in Zalt- bommel kent dat menselijke trekje, vandaar de niet aflaten de stroom van nieuwe afleve ringen in de serie „In oude an sichten", boekjes die in woord en beeld het nog recente ver leden van een plaats weerge ven. Zo'n stukje Oude Tongse geschiedenis kwam dezer da gen van de pers om de weg te gaan naar de geïnteresseerden die er ongetwijfeld weer zullen 2 zijn. Dat zullen vooral de tegen woordige- en oud Oude-Ton- genaren zijn van 'wie vooral die laatste categorie zoveel her inneringen heeft dat hen het boekje kostbaar zal zijn. Oude Tonge toch is de plaats geweest die door de ramp van 1953 het hardst werd getroffen en al valt die periode ietwat buiten de gestelde termijn, de sa mensteller, 'dhr. Th. de Waal Ie Dirks- land heeft er 'god aan gedaan aan dat aangrijpende gebe'Uren de nodige aan dacht te 'besteden. Daarvóór achter was Oude-Ton'ge een dorp als alle andere, welis-waar, maar toch met een eigen ■gezicht 'dat voor goede verstanaders in het boekje herenkibaar is gebleven. Anno 1967 klopt niet alles meer van het rijmpje waarmee Anna C. Brouwer (in 1792 - 1798) Oude Tonge typeerde: „het dorp Oude-Tonge is oud - vrij groot en zindeUjk bebouwd, aardap'- len, meekrap en het graan brengt de Ingezeet'nen voordeel aan. Oud is Oude-Tonge overigens wel zo als in de inleiding wordt verduidelijkt. Op 25 mei 1438 werd het uitgors „de Tonghe" ter bedijking uitgegeven. Die terugblik leert ook dat Oude-Tonge aanvankelijk Nieuwe Tonge heeft gehe ten. Met een kaartje wordt de vroegere situatie nader verklaard. Het boekje bevat zo'n tachtig foto's van het leven dat zich'we zeiden het al ook in Oude-Tonge in alle rust voltrok. Of toch...? Was er in 1923 niet de landarbeidersstaking tijdens ■welke de arbeiders weigerden voor de magere verdiensten nog langer de hand aan de ploeg te slaan? Na acht weken gingen ze weer aan de slag; foto 39 brengt de stakers in beeld! Ettelijke fraaie ansichten zijn erin op genomen van de haven, de plaats waar het do'rpsleven zich grotendeels heeft voltrokken en waar dat ook, op de leu genbank voor het gemeentehuis, werd besproken. Weer een andere foto brengt het lossen van kolen in beeld en op foto nr. 13 ziet men nog eens terug hoe vroe ger de aardappelen werden verscheept. Uiteraard zijn er ook plaatjes uit de suikerbietentijd en havenmeester W. den Rooyen, stevig van postuur, is er ook in terug te vinden. Voorts bevat het boekje tal van leuke opnamen uit het dorp, van de zang- en de muziekvereniging, de Gemeenteraad, een busreis van ouden van dagen, de lotelingen, foto's van de 3 pi. kerken, straattafereeltjes, de aan leg van de eerste gasleiding, de instal latie van burg. Rijnders, de huisslacht, de korenoogst, kortom allerlei plaatjes die navertellen hoe goed het in .Oude- Tonge was totdatblz. 72 een lucht foto toont van de ontzaggelijke verwoes ting die de ramp teweeg bracht. Het leed dat daaruit voortkwam, het verdriet om het verlies van 314 mensenlevens wordt gesymboliseerd door foto nr. 73, door de samensteller slechts met schroom in het boekje geplaatst. Het brengt de teraar- debestelling van een aantal slachtoffers in het massa-graf in beeld. Plaatjes zijn er ook van het bezoek dat Prins Bemhard daarna aan Oude- Tonge bracht en het bezoek van H.M. de Koningin op 21 juni 1954. Langzaamaan herstelde het leven zich weer al zijn ook nu nog niet alle wonden geheeld. Toch werd het opnieuw waar wat boven het oude wapen van Oude-Tonge staat geschreven: „kent gij het land der zee ontrukt door d' arbeid van een voorgeslacht dat nooit verwonnen heeft gebukt of 't hief zich op met groter kracht? „Oude Tonge in oude ansichten" kost 23,90. De verkoop berust bij Boekhan del P. Vermey, Kerkring 34 Oude-Tonge of per post bij de Zeeuwse boekhandel, giro 9544 te Zierikzee. op z'n plaats te vinden en met mevr. van Loon dacht hij dat de schoolraad met het schrijven van de brief niet bui ten zijn 'bevoegdheid is getreden. „Wij hebben daarin ove'rigensi niet gezegd dat dthr. Koppelaar het niet goed heeft ge daan", zo matigde imevr. van Do-on, zij meende dat er een verschil moet zijn tussen de uitspraken van de raadsleden en 'de verantwoordelij'ke wethouder; „u 'had het wat milder kunnen zeggen, dat u de schoolkeuze geheel aan de ouders wil laten heb ik in de vergade ring van 8 januari niet beluisterd", al dus mevr. van Loon. Zij meenlde dan ook dat dhr. Koppelaar daarover zijn spijt zou moeten betuigen. ■Dhr. Villerius (SGP) had weer zijn eigen krasse taal om zijn ongenoegen kenbaar te maken. „Van een 'geacht college als d^ schoolraad had ik zoiets niet verwacht", merkte hij op: „wel van struikrovers, demagogen en volks menners". „De.sdhoolraad heeft hiermee zichzelf en het openbaar onderwijs be vuild en maakt het openbaar onderwijs zelf tot een bijzonder kwetsibare en meelijwekkend zaak, ondanks zoveel beschermheiligen". Met struikrovers wilde 'dhr. P. Tiggel man liever niet vergeleken worden. „Wij hebben! ons oo'k niet laten opjut ten", verklaarde hij, „wij als fractie van de PvdA hebben juist waardering voor iemands principes" maakte hij 'duidelijk, wel had hij liever gezien dat dhr. Koppelaar zijn principe van het wethouderschap gescheiden had gehou den. Ook idhr. Krijgsman (AR) had het nu lang"'genoeg geduurd en ook hij vroeg 'Opposanten duidelijk te maken waar de heer Koppelaar 'heeft gefaald. Bij het uitblijven daarvan stelde dhr. Krijgsman voor het schrijven met spoed voor kennisgeving aan te nemen in de hoop 'dat het 'briefschrijven aan de raad in den vervolge minder zal worden toe gepast 'omdat de raad daar anders zo door in beslag zal worden genoamen dat ze niet meer aan een- goed ibestuur toe komt Dhr. V. d. Ketterij kwam hierop rnet een motie. Daarin 'kon de raad zijn on genoegen uitspreken! over de wijze waarop'de schoolraad de integriteit van 'de wethouder van Onderwijs had aan getast -en kon de raad verlangen dat het schrijven werd inigetro'kken en excuses werden aangaboden. iDfar. P. Grinwis echter verklaarde nog eens na-dru-kkelijfc volledig achter de me- ninig van weth. Koppelaar te staan. Hij waarschuwde voor het opstaan van valse profeten en het was de overtui- -ging van -dhr. Grinwis dat -het het ver langen van de duivel is alle onderwijs op een ho-op te igO'O'ien. Het was -dan oO'k de wens van dhr. Grinwis dat de leden van ide schoolraad nog eens aan zich zelf ontdekt zouden worden waarbij ze van vervolgers volgehngeri zouden v/or- den. Na nog een korte beantwo-ording door dhr. Koppelaar kwam de motie in stem ming. Die haalde het niet, 9 leden stem den tegen en 6 voor. De 6 voorstemmers waren: de heren v. d. Ketterij, Ville rius, 'Grinwis, Koppelaar, Joppe en Krijgsman. Voor het eerst sinds een half jaar- was 'de raad voltallig, door aan-- wezigheid van dhr. L. C. Kievit. Dhr. Kievit, goeddeels hersteld van de attaque die hem heeft ge troffen werd door de raadsvoorz. dan ook op' de meest hartelij-ke wijze 'begroet. -Graag wenste de voorz. dhr. Kievit een volledig herstel toe; ,,mage -God u ook daarin nalbij zijn", ho-opte de voorz. Weiderkerig dankte dhr. Kievit voor de uit alle fracties ontvangen bezoeken, attenties, -maar het meest voor het geible- fcen 'medeleven. Van zaterdag 6 maart tot maandag 8 maart 1976. ARTSEN Vliddelhamis - Sommelsdijk Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v. Kempen, tel. 2710. Dokter v. Kempen is woensdag a.s. van 12.00 uur tot 24.00 uur afwezig. Dirksland-Herkingen-Melissant: n^ Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Huisman, tel. 14 12. Stellendam-Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur lot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Bulthuis, tel. 1367. Nieuwe Tonge-Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v. Hattem, tel. 12 59. 5tad aan 't Haringvliet-Den Bommel - Ooitgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Janssen, tel. (01871) 306. APOTHEEK „MENHEERSE" Openingstijden aptotheek menheerse J. Slager aptoheker werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot I8.OO1 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagenvan 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren -via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Janssen, tel. 2169 (van 11 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Tjebbes, tel. 2966. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp-Goedereede-Stellendam: Dienst heeft Zr. Kastelein, tel. 12 67. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst Zr. Koppejan, tel. (01877) 1234 b.g.g. 1412. Meuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr. Jo- chems, tel. (01874) 1532. ')oltgensplaat - Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit/Gele Kruis: Dienst heeft Zr. v. Dam, tel. (01873) 510. ZONDAG 7 MAART MinDE'LHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. J. Maasland en 6 uur ds. E. F. Ver- igunst. Extra kollekte kerk Herv. Exodus Gem. (Ë.W.i.w.) 10 uur ds. R. E. R. van Buiren. Kollekte Rente en Aflossing Ger. Kerk 10 en 5 uur 'drs. F. Prinsen, Hilversum Ohr. ■Ger. Kerk 10- en 6 uur ds. L. W. v. d. Mey 'Ger. Gem. 9.30 en 6 uur ds. ^Th. van Stuyvenberg Ger. Kerk '(Vrijgemaakt) 10 en 3.30 uur ds. A. Vreugenhil van 's Herto-senbosoh. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. J. T. Cazander, bed. H. Doop en 6 uur -ds. J. Maasland, bev. ambtsdragers. Extra kollekte 2e predikantsplaats. Donderdag 11 maart 7.30 uur ds. S. P. van Assenbergh, Nij-kerk. Rem. Kerk 10.30 uur dr. J. F. van Royen, Capelle aan den IJssel. DIRKSLAND -Herv. Kerk 10 uur ds. M. van 'der Linden en 6 uur ds. 'H. N. va'n Hensbergen. Extra 'kollekte dia- 'konie Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blo-k. HBRKINGEN Herv. Kerk 10 uur ds. ;h. Visser, bed. H.A. en 6 uur ds. J. T. Cazander, dankz. H.A. Ger. Gem 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. R. van Ko'oten en 6 uur ds. J. Kooien, IJsselstein. Extra kollekte vrije zit plaatsen. STELLEiNDAM Herv. Kenk 10 uur ds. H. N. van Hensibergen, bed. H. Doop en 6 uur ds. R. van Kooten. Extra kol lekte zitplaatsen. Ger. Kerk 10 uur ds. M. de Wit en 5 uur ds. J. de Kievit. GOBD-ERBBD'E Herv. Kerk 9 en 10,45 u. 'ds. J. Kooien!, IJssels-tein en 6.30 uur ds. W. van Gorsel, Ridderkerk. OUDiD'ORP Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. L. Quist, Molenaarsgraaf Ger. -Gem. 9.30 en 6.30 uur lezen Geref. Kerk 10 uur ds. M. -de Wit van Rot terdam en 5 uur dienst Doopsgez. 'Gem. 9.30 uur dhr. F. J. Modder- kolk van Vlissinigen. NI'!BU'WE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur dhr. Veldhuizen, Rotterdam en 6 uur- ds. H. Visser. Extra kollekte vrije zit plaatsen 'Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. C. van SHedregt. Extra kollekte kerk Ger. Gem. 10 en 6 uur stu dent van Ecfceveld van Sc'herpenzeel. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 -en 6 uur ds. J. Wille'msen. Woensdag 10 maart (bidstond),, 7 uur ■ham. ds. J. Willemsen. Bidstondkoll. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur 'ds. H. Talsma en 6 uur ds. K. Schipper Extra kolleikte >kerk. Woensdag 10 maart (bidstond): 7.30 uur nam. ds. H. Talsma -Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Th. Swen te Vlaardlnigen, voorber. H.A. Woensdag 10 maart, 7.30 uur nam. drs. A. W. Meeder, Bidstond voor het Gewas. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.3 Ou. ds. E. F. Verigunst, bed. H.A. en 6 uur ■ds. M. van der Linden, 'dank. H.A. Eerste kollekte voor hulp Guatemala. Na de preek extra -kollekte kerkvoog dij Ger. Kerk 9.30 uur drs. A. W. Meeder en 6 uur de heer J. Fraanije te iGo'8s Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oud -Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kenk 10 uur dhr - D. Scheepmaker. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 en 14.30 uur ds. J. Blom Oud Ger. Gem, 3 x lezen Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2