Ds. J. Willemsen verbond zich aao HerfGem. Stad aan 't Haringvliet (PFAFF) Ouddorp krigt nieuwe geïntegreerde Openliare kleuter en basisscbool Grootvader vertelt 150,- Gulden korting óp Pfaff KWALITEITS- NAAIMACHINE! W. RIKKEN B.V. RAAD GOEDEREEDE: Het zal waarschijnlijk niet lang meer duren dat met de bouw van de nieuwe geintegreerde openbare kleuter- en langere school te Oud dorp kan worden begonnen. De gemeenteraad heeft in zijn verga dering van j.l. donderdagavond aan de hand van verstrekte prognoses de omvang van de scholen vastge steld. Het ontwerp daarvoor is ver vaardigd door architect Zeelen- berg. De openbare basisschool zal 4 lokalen krijgen, de kleuterschool twee leskolen en een speellokaal. De basisschool zal tevens een uit- breidingsmogehjkheid met één a twee lokalen worden gelaten. De prognoses waarop is afgegaan zijn verstrekt door de hoofden van de beide scholen. VERVOLGVERHAAL it ik Hoofdleidster Riolering Hamerstukken INGEZONDEN DE KRIEKEL" H------ Nieuws uit Zeeland INGEZONDEN REPRIMANDE VAN OOSTEROM Jaarvergadering C.BiT.B. - Fiaickee Oranjevereniging Dirksiand Jaarvergadering kiesvereniging Algemene Ledenvergadering Groene Kruis Voor beroep bedankt Blada. t ,j;iLANDEN-NIEUWS<* Dinsdag 2 maart 1976 Met een eenvoudige, maar in die een voud zo rijke verlïondiging heeft ds. J. Willemsen, gekomen van de Herv. Ge meente van Eethen en Drongelen, zich zondagmiddag aan de Herv. Gemeente van Stad aan 't Haringvliet verbonden. Het rustieke kerkgebouw was tot in alle hoekjes bezet door eigen gemeenteleden en genodigden die met de gemeente deelden in de vreugde om de spoedige vervulling van de vacature die was ont staan door het vertrek van ds. Jonge- breur. Ds. Willemsen had Joh. 8 12 als tekst voor 2ijn intrede-prediking gekozen, welke luidt: „Jezus dan sprak wederom tot henlieden, zeggende: Ik ben het licht der wereld; die Mij volgt, zal in de duis ternis niet wandelen, maar zal het licht des levens hebben". Die wetenschap stelde ds. in zijn pre diking tegenover het optreden van groe pen en stromingen die proberen met mooi klinkende beloften „hun" waarheid te verkopen, aan de deuren en via radio, t.v. en kranten. Ds. Signaleerde dat door de veelheid van meningen en overtui- 'gingen velen tot twijfel zijn gebracht, zelfs tot binnen de kerk, om daar de krachtige waarschuwing op te laten volgen dat het in de kerk nooit mag gaan om het aanhangen van personen of groepen, maar slechts en alleen maar om het volgen van de Heere Jezus Christus. Ds. wees aan dat ook in de tijd waar in de Heere Jezus het tekstwoord sprak zich veel stromingen en meningen lieten gelden zoals de Farizeeën die meenden dat de Wet het licht zou brengen. ;,De Heere Jezus zegt daarop Zelf het enige Licht te zijn", aldus ds.; „waar Zijn licht straalt verdonkeren alle andere lichten die slechts dwaallichten blijken te zijn". Ds. tekende hoe de mens ten diepste niets voelt voor het alles ont hullende licht van Christus, maar dat om Christus wü Zijn Ucht de duisternis heeft overwonnen. Ds. maande de ge meente die overwinning in zich gestalte te geven, het licht toe te laten in het midden van haar en zich door dat licht te laten leiden naar de grote toekomst van Jezus Christus, bij wie alleen be vrijding te vinden is. Ds. legde de gemeente de noodzaak voor te leren leven van genade alleen, slechts Hem te volgen die gekomen is temidden van 's mensen verlorenheid, slechts te bhjven luisteren naar Zijn stem en de weg te gaan die Hij wijst; „daar is aldus ds. zelfverloochening voor nodig en strijd tegen zichzelf, de boze begeerten en de macht van de zon den". „Het hangt van Hem af, daarom mo gen de gelovigen strijden in de zeker heid van de overwinning", zo predikte ds. „ons leven wordt dan niet meer be paald door de duisternis maar wij mo gen dan leven in de zekerheid van de nieuwe aarde en hemel die komen zal, het nieuwe Jeruzalem waar gerechtig heid woont. Ds. bepaalde de gemeente bij de opdracht te getuigen van het Eni ge Licht en dat licht te weerkaatsen om na Zijn Zender en het leven in Zijn dienst van harte te hebben aanbevolen te eindigen met de erkentenis; „Hem zij alle lof, vandaag en tot in alle eeuwig heid". Toespraak. In een korte toespraak heeft ds. Wil lemsen een persoonlijk woord gespro ken tot o.m. het college van B. en W. de Probleemloze Pfaff lichtgewicht naaimachine met vrije arm en be roemde dubbelroterende grijper, geheel compleet nu van 799,Cilll voor maar O^SI^ Korte Meestraat 17, (01640) 35878 BERGEN OP ZOOM Alleenvertegenwoordiger voor Flakkee en Schouwen. vertegenwoordigers van de plaatselijke Geref. Kerk en Ger. Gemeente, collegae van ring en classis, van verenigingen, scholen, kosters, organisten en anderen. De gemeente werd opgeroepen zondags trouw op te komen; „wij hopen aldus ds. samen de Heere Jezus te volgen en een gemeente van Christus te vor men die aan Zijn stem gehoorzaamt". Sprekers. Anderzijds werd ds. Willemsen door enkele sprekers toegesproken. Allereerst door de Geref. predikant drs. Smink die er zijn blijdschap over uitsprak dat de Herv. pastorie weer bewoond is. Het deed ds. Smink deugd dat zijn nieuwe collega niet heeft igestrooid met leerstel lingen maar de gemeente heeft bepaald bij het zaligmakend geloof. „Het is goed als we elkaar daarop aan kunnen spre ken", aldus ds., eindigend met de hoop dat er een goede samenwerking zal mo gen groeien. Ds. Talsma van Den Bommel, die in de vacature tijd consulent is geweest sprak eveneens zijn blijdschap en dank baarheid uit over de konvst van ds. Wil lemsen. Ds. bepaalde ds. Willemsen erbij „dienstplichtige" in Stad aan 't Haring vliet geworden te zijn en bij het feit ver antwoording schuldig te zijn aan zijn grote Meester. Ds. Talsma hoopte dat er ook in Stad mensen tot het Licht zullen komen en hij besloot met de wens de gemeente en het gezin ds. WUlemsen sen een igoede tijd toe te wensen. Nadat dhr. Peekstok gesproken had namens de kerkvoogdij, werd een slot woord gesproken door ouderling P. v. d. Wende. Dhr. v. d. Wende hoopte dat ds. het licht zodanig zal laten schijnen dat van de gemeente gezegd zal kunnen worden dat ze, de ogen opheffende, nie mand anders zag dan Jezus alleen. Hij riep de gemeente op ds. en zijn gezin in de harten en huizen te ontvangen en samen niet een gemeente te vormen die warm noch koud is, maar een gemeente die dagelijks mag getuigen. Ds. werd daarop staande toegezongen Ps. 134 3, waarna de dienst besloten werd. -/ iDhr. 'Kr. Grinwis (SGP) voelde er zich weinig door aangesproken, hij vond ze zo verklaarde hij nogal ziwak op gesteld. Bovendien zag dhr. Grinwis op tagien de investering die erimee gemoeid zal zijn en hij informeerde daarom naar de everit. -moigelij'kheid de nu bestaan de 0.1. ibasisschool straks als Weuter- school te igaan benutten. Dhr. Grmwis verklaarde tenslotte aan de besluitvor ming mee te zullen werken, „maar", zei hij, „ik ben er met blij mee, het gaat op de openbare school buiten Gods woord oim". De heren J. C. Komtebedde (WD) en Beius (PvdA) waren daarentegen wel content met het vioorstel. „Een prettige zaak dat ook de -openbare school oiver een goede school zal gaan beschikken; ze koimen er tmooi en net jes bij te zitten!" zo zag dhr. Reus voor uit. Raadsvioorz. burg. Van Velzen 'maakte in zijn beantwoording dhr. Grinwis 'duidelijk dat de stidhtinig van de scho len voor de gemeente geen grote ader lating zal betekenen omdat er Rijks- vergoedinigen teigenover staan. De ge- dadhte van dhr. Grinwis van de be staande o.l. school een kleuterschool te maken heeft bij GS geen schijn van kans omdat -men de integratiegedachte we zenlijk gestalte wil gevert. De verstrek- aamivechten, voor hem was het duide- te progmoses wilde de voorz. liewer niet lijk dat een woonkern als CXiddorp, met 5000 zielen, wel de besiohikkinig over twee scholen dient te heiblben, van wel ke signatuur die dan ook zijn. M.b.t. het tijdstip waarop de bouw begonnen kon worden was de voorz. niet al te optimistisch. „Het plan wordt in Den Haag beoordeeld en daar ligt het in een hoge stapel," illustreerde hij, wat inhoudit dat rustig de beurt moet worden afgewaoht. Wanneer het plan door Jan Knape M.zn. 22 EEN HOOFDSTUK UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE ARMEN ZORG OP HET EILAND. (Zijnde een voor velen mis schien wat saaie inleiding op een volgend verhaal). Van soep- kaarten is geeh sprake meer. En de Dor- cassen zullen wat anders moeten ver- zirmen om broeders en zusters wel te doen. Als ze goed verzinnen zullen ze zeker wel iets vinden. Intussen is het goed om te onthouden hoe het vroeger geweest is. Het zal goed zijn om onze kinderen daarvan te vertellen. Het Streekmuseum wil helpen om de herinnering aan deze tijden te bewaren. Het verhaal, dat ik ga schrijven en dat ik bezig ben om in te leiden, is nog niet voldoende ingeleid om het goed tot zijn recht te doen komen. Daarom volgt hier eerst nog een verhaal zonder titel. De schrijver van deze feuilleton/heeft de ktinst van lezen, schrijven en reke nen geleerd op de Bosse-school in Mid- delhamis. Die school behoorde bij het Gereformeerde Weeshuis. In de „Be schrijving van het Eiland Goedereede en Overflakkee, zijne wording en zijn voortbestaan tot op heden" door J. van der Waal en T. O. Vervoom, uitgave van W. Boekhoven, Sommelsdijk, 1895, is het volgende daaromtrent te lezen: „Het weeshuis der Geref. Kerken in Zuid-Holland, staande tegenover het burgerlijk weeshuis van Sommelsdijk, is een groot gebouw en maakt met zijn vele ramen boven en beneden, met zijn vierkant platte dak een goeden indruk". Dan volgt er een uitvoerige beschrijving omtrent de opname van wezen en om trent de inrichting van het gebouw, welke beschrijvingen voor mijn verhaal niet nodig zijn. De schrijvers vervolgen: „Aan het gesticht is verbonden de school. Was zij bij de oprichting alleen maar eene weeshuisschool, waarop al leen weeskinderen gingen, thans wordt zij ook gebruikt door die ouders, welke Chr. onderwijs voor hunne kinderen wenschen. De onderwijzers van die school blijven echter verantwoordelijk aan het bestuur van het weeshuis. Tegenover 't weeshuis staat op den dijk, het gebouw der zondagsschoolver eniging, dat wel een 300-tal kinderen kan bevatten". Tot zover het verhaal van de heren Van der Waal en Ver voom. De naam Bosse-weeshuis en Bosse- school is ontleend aan een zekere D. Bos terug is 'Ontvangen en is goedgekeurd (de voorz. hoopt niettemin dat 'dat bin nenkort het igeval zal zijn) zal 'het be.- stekaklaar moeten wordien gemaakt eri kan de bouw worden aamibesteed. D-aar- aan vo'orafgaand zal de raad wonden voorgesteld het benodigde crediet be- sdhikibaar te stellen. Met algemene stemmen werd tot hO'Ofdleidster van de -openbare kleu terschool te Stellendam benoeimd m-evr. I. Sohilperoort-Sandiberg, wonend te Rijen (NB), met ingang van 1 maart. TJbA''. de uitbreidinig van de riolering in Qiuiddorp werd een crediet van 420.000,besQhikbaar gesteld. De rio- lerlnig kO'mt te liggen in het' gedeelte van de Oude Nieuwlandseweg tussen de Oosterwieg en de Koolweg. Op ideze inv-esterlng zal imaar liefst een suibsi- die van TS'/o (ƒ315.000,—) worden ont vangen in het kader van de Richtlij- nert subsidiëring toeristische infrastruc tuur. .Op het gehele rioleringsplan dat me de dient ter (bescherming van het wa- terwingebied en aanvulling van de kampeerterreinen is 'een subsidie van 865.000,— ontvangen! Welisiwaar waren er wat -moeilijke punten 'maar evengoed waren er voor stellen waar de raad weinig -moeite mee 'had en die snel onder de hamer door gingen, o-.m. de verhujur van de toko- naibij het zroveimibad te Stellendam aan dhr. L. T. Baas, de verkO'Op van het pandje Kinderdijk 1 te Goedereede aan 'de Stidhtinig i.o-. „Eigen Huis", vo'Or de prijs van 1350,de aankoiop van ca. 17 m2 grond van -dlir. Posthuma te Ouddorp waardoor de to-egang naar het parkeerterrein vanaf -de -Dirk D-oensweg ■verbeterd 'kan worden en graag iging de raad -ook accoord imet -de voorstellen credieteri van 80.000,— -en 75000,— 'beschi-kibaar te stellen- vo-or de reco-n- structie van de Breen-stra-at te Goede reede en de Schoolstraat te Stellendam. )M-eer prdblemen leverde het vo-orstei een crediet van 25000,te voteren voor de venbouw van het gemeentehuis. De te oreëeren ruimte zal worden be stemd voor de afd. Sociale- Zaïken en er zal aan de eis -dat de dhef van deze afd. een eigen kamer hee-ft 'kunnen Wierden tegem-oet 'gekomen. Er zal een gedeelte van de cantine aan -m-oeteri worden -opgeofferd, maar dat kreeg niet de instemming van de heren Bru-'gige- m'an, Komtebedde en -G. Tanis. Eerstgenoemende vinden dat de entree er lelij-k do-or bedorven zal wo-rden en ■dhr. 'G. Tanis meende dat er door in te sahikken wel andere mogelijkheden te I. Ho-eiwel de Voorzitter der Raad tac tisch 'het Raadslid de Heer Van Ooste- rom tegen zichzelf in bescherming nam, beschouw ik de uitlatingen van het ge achte Raadslid en laat ik het dan bijzonder beheerst en zo- vriendelijk mogelij'k zeggen als een volkoimen misser, en niet -meer dan een e-motio- nele esicapadei'^). Middenstand en gedeputeerden in het -Kriakel'plan -hadden! na de felle kritiek door -de voorzitter -der Middenstand te Ouddorp 'van de Hr. van 'Oo-sterom mo gen 'vei-waöhten dat hij zijn beleid naar bmten zo'U rechtvaardigen. De fragmenten van Van Oosteromi's kijk op de Voorzitter 'der MVO was een epiloo'g over een epineus indivi- d'uaüteit, doch -gaf geen inducatie nooh een jiurispruidentie om zijn beleid anders dan mo-ordend voor de economie van Ouddorp's Middenstand te betitelen. Respecteer de persvrijheid, -en ver geet de -aandachttrekkende koppen, maar lees (de overigeris goede weerga ve) 'der fragmenten uit mijn b'eto-og en ide visie op de gevolgen van het 'beleid De Krie'kel voor 'de Middenstand in EjN. 'Van 20 febr. 1.1. Daar de Hr. Van Oostero-m met één lijn trok met de fractie der p.c.p., doch zich 'distanceerde, kon mijn 'gepreoccu peerd betoog met ande-rs dan tot de indivi-duaUt-eit worden gericht. Het past me niet op persoonlijke aan vallen in -de verdediging te gaan. Inge wijden -weten dat ik slechts, -en -dat no^g noodlottiger wijze, voor Va '°/o n.l. 1500 M2 deelgeno-ot van de 'kri-ek-el ben. Van l/200ste deel. lEen te v-er-waarlozen deel. Na deze node privé ontwrongen open baring zal het een ieder duidelijk zijn dat niet het perso'O-nlijk individu preve- leert, dooh het welzijn der Middenstand do'mineert. De Middenlstand verwacht van de Raad dmdelijikheid 'van haar beleid naar buiten toe. Alleen op die manier 'kan men zijn beleid verdedigen. Daarom accepteer ik geen divagatie. afdswalinig). Wanneer ilk namens -de Middenstand pleit voor totale realisering van het re- creatiebeleid doe ik -dit binnen het ka der 'van proporties van het rapport Mid denstand -en Toerisme. Dit is geen op-ge breidelde vlucht in een volproppen -met stedelinigen, -doeh een weldo-ordacht evenwicht brengen in de realiseri'ng van de proporties als gemeld rapp'ort -heeft aangetoond. Of mieri -kiest voor een realisermg van de-ze limiet, -of men ibrengt 'haar terug verre beneden het toelaatbare. Zolang het tegendeel niet is bewe zen, moet ik derhalve constateren dat datgene wat de Hr. Van O'osterom, voor staat, hoie gO'ed misschien bedoeld op zichzelf, m-oordend is voor de economie 'der plaatselijke amibachtslieden en Mi-d- dens-tand. Men di-ene vo-oraf in -beleidsombui- gi^nig dan -ook mede in 'de overweging te betrekken Ach tergronden -geda ne investeringen moreel gewekte ver wachtingen toezeggingen e.d. -eri niet in het minst aoht te slaan op de ge volgen die een -gewijzigd patroon zo-wel voor milieu als v-oor de economie ten ge volge heeft. Mijnheer de Eedakteur^ U -danlkend voor -de plaatsing. A. -de Reus, Voorzitter (MVO imissiprong. -) slotrede. lastig. aanwijzing. 'door zorgelijke gedachten in -beslag gienomen. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Morgen (woensdag 3 maart) des nam. 2.30 uur zal in „El- tho" de 'maandelijkse bejaardensamen- ikomst gehouden worden. vinden moeten 'zij'n 'omdat het gemeen- tehuis~ 20 vergeleek hij voor -een aanzienlijk -grotere gemeente gebo-uwd is 'dan Goedereede tot -op heden' is. Tot in herhaUng moest de voorz. 'be weren -dat alle mio-gelijkheden zijn on- 'derzo'cht -maar dat de vo-orgestelde op lossing nog -op de minste bezwaren stuit,iHet is! in het belang van de genen die -een beroep op siociale Zaken doen dat ze -met in de had -behoeven te wachten en dat ze in alle rust hun belangen kunnen bespreken," aldus ar7 guraent-eerde -de 'vo-orz. de no-odizaak van ■de 'verbouwing. ,yBinnen dit gebouw zijn er geen andere afdoende -mogelijkhe den'", aldus de vo-O'Hz. De architect die het gemeentehuis is ontworpen is -ove rigens niet geraadplaiagd. De raad mi nus de 3 vo'omoemde heren igi'ng ten slotte met het voorstel accoord. die bij testament een groot kapitaal na liet om daarmee het weeshuis en de school te stichten. Zijn geschilderd por tret hing in de Regentenkamer. De erf later zal zeker gedacht hebben, dat er na zijn dood van zijn rijkdom een In richting zou worden gesticht, waarvan men eeuwenlang profijt zou hebben. De man heeft zich danig vergist. Het ge bouw werd plechtig ingewijd op 25 juni 1879, ruim een halve eeuw later was het een Melkfabriek, en nu is het pand tot de grond toe afgebroken! Het portret van de heer Bos kwam bijna bij de lor- reboer terecht, maar is daarvoor be waard gebleven door de goede zorgen van een bestuurslid van het Streekmu seum. In dat Museum is het nu te vin den. Zo gaat de heerlijkheid dezer we reld voorbij!Mijn vader zong ervan op Oudejaarsavond: „Niets is bestendig hier beneên!"... Datzelfde kan gezegd worden van „het burgerlijk weeshuis van Sommelsdijk", dat aan de Langeweg tegenover het Bosse-weeshuis stond. Het werd ge sticht met als beginkapitaal de op brengst van een pand, eertijds als wees huis aan de gemeente geschonken'■door een mijnheer Hobius de Krijger. Het is geen „burgerlijk weeshuis" meer, in het pand wordt al jarenlang „Eilanden-nieuws" gedrukt. En de Zon dagsschool op de dijk is er ook al niet meer. Daar staat nu een grote winkel. Schrijver dezes heeft er godsdiensten- THO'LEN Mutaties Brandweer. In- de vacature van de -onl-an-gs -overleden oo'mmandant van 'de brandweer te Tholen, de heer M. C. van ,Stee, is benoemd -de -heer A. van D'Uivendijk. Tot onde-roomman- dant is benoemd de heer G. Akersh-o-ek en tot brandmeester de heer L. De-ur- loo. In de vacature van -de 'heer Van Stee lals Eilandelijk 'brandweercom'mandant is benoemd de commandant van de brandweer te St. Maartensdijk, de heer P. A. Lin-dhout. Werkgroep werklozen. Op het eiland Tholen is na vele 'besprekingen tussen werklo-zen -en instanties die het initiatief steunen ©en „werkgroep werklozen" in ■oprichting imet ^het doel 'hulp te verle nen bij 'het indienlen van toe-zwaarschrif ten in verband -met uitkeringen w.w. -of w.w.w. Oo'k over de rechten en plich ten -van 'de werklozen wordt desgevraagd informatie -gegeven. Kerkdiensten Ten Anker. Woensdag 3 maart n.m. 3.'15 uux ds. J. Ctodée. Woensdag 1-0 -maart n.m. 3.45 uur ds. J. Co-dée. ST. 'MAARTENSDIJK Juliana van Stolbergschool. Onder leiding van de vo-orzitter, de heer L. J. K-o-opm-an; werd in 'gebouw Calvijn de jaarvergadering gehouden van de Ju liana van -Sto-lfoergHchool. De school telt thans 119 leerlingen voor toasisooderwijs en 49 op -de -kleuterschool vertelde de secretaris H. Ouine. De penningmeester J. Kauffmann meldde een 'batig saldo De hereni -C. G. Hage -en L. J. Koopman werd-en -herkozen als -bestuursleden. In de vacature van -de heer S. de Bruin werd -de heer J. P. Drost tot lid van de -ouderoommissie -giekozen. Belgo Dutch b.v. failliet, 55 mensen op straat. De kledingindustrie Belgo Dutch b.v. -heeft faillissement aange vraagd o-mdat 'het ni'et meer aan -de 'verplichtingen 'kan voldoen. De 55 per soneelsleden, te weten 20 mannen en 34 vrouwen, Ifcoimen 'hierdoor zonder werk. ■De werkenemrs ontvan-gen deze week haar laatste loon. De Bedrijfs'vereni'ging is 'de grootste schuldeiser vanwege -de sociale verzekeringspreiinie. II. Waaraan wij 'de reprimande van -het p.c.p. raadslid de Hr. Van Oosterom te danken hebben is -ons niet geheel duidelijk. Wellicht het spoor een beetje 'bijster. Een no-g jong oneravren raads lid 'die het kwaliteitsste-mpel hanteert zonder zich vooraf nader te laten infor- mereri. 2k>u 'het igeiac-hte Raadslid zioh vooraf doo-r zijn -door -ons h-o-o'ggeadhte medefraktiegenoten inspraak hebben laten gedogen, dan zou hij zijn frivolen in flagrante strij'd 'met de -waarheid niet 'höbben uitgegoten. Wij laten één en ander igevoegzaaim. ■over -ons heen 'gaan -maar gevoelen ons verplicht tegenover de bewoners van Alex-anderp-ark vanuit de beslotenheid naar 'de -o'penhei-d te treden. De Bouwc-o-mlbinatie is geien b-ele-g- gingsm/aatsohappij. -Steekt igeen gelden op lange termijn in -objecten'. Wat we vandaag in exploitatie nemen m-oet gis teren al begonnen zijn. De Kriekel is dan o-ak geen partij v-oor ons. In het verleden hebben -w^e wat 'be-rnid- deld bij de aankoop voor derden (Voor minder dan 2 HA). Op vrijwillige bassis houden we op die kleine 2 HA toezicht en be-geleiden -de detaillering. En als het -ons telang gaat -duren zullen we 'dit ook nog afstoten, zonder dat dit na delige igeivo-lgen vo-or -ons geeft. Wat Alexan-derpark b-etreft, -zowel commercieel als architectonisch gaven wij de vo-o-rikeur aan stenen bungalows. 'Helaas eiste -de- Overheid ten tij-de van de detaillering Bergje dat wij monta- ige-woningen! zouden to'O-uwen, waarbij de keus op Fort 'viel. Z-o'n kant -en kla re woning kwam op circa 40.000, waarvan het pakket Fort -op- 18000,: -en de -aSbouiw door de pi. aannemers alsmede -de b-ouwrijpmaking -op 22000,- kwam. Bij 70 woningen v-oor de P'l. aannemers een object van IV2 miljo-en. In tweede fa.se is nu een aanvang gemaakt anet een stenen -o-mmanteling (Reeds 7 zijn er -klaar) -en we kunnen voor 'de a.k. j'aren er op rekenen 'dat er nogmaals slordige 2 -miljoenen verwerkt zal worden, en dat vo'or 90 '°/o do-or Oud- dorpse ambachtslieden!. Ja, zo liggen nu -eenmaal de feiten. De Redactie van E.-N. harteUj-k dank VOO-r de plaatsing. Dirdktie „B-o-wvcomb-inatie 1964 N.V." SCHERPENISSE Ds J Brons overleden. De emeritus herv predikant, ds. J. Brohs, is: in Bel len 'OP 82-jari'ge leeftijd 'overleden. Hij werd OP 25 december 1893 ig-eboren en ibpison in 1946 als sahiipperspredikant met als stan-dplaats -Delfzijl. In^ 1947 ging hij naar Leermens m Gromiigen en in 1949 naar Soherpenisse. Daar ver kreeg hij in 1959 zijn emeritaat, waar na hij nog 4V2 jaar bij-stand verleende aan de herv. gemeente te Dantuma- wou-de. Het stoffelijk oversch-ot is don derdag op de No'orderbeigraafplaats te B'eilen ter ruste gele'gd. -Op D.V. do-nderdag 4 maart a.s. 's avo'nds halft acht in het veren, gebouw De Schakel" te 'DiAsland komt de C.B. T B. in jaarvergadering bijeen. 'Naast de gebrui'kelijlke verslagen volgt er een bestuursverkiezing. Aftredend en her- ikiesbaar H. M. de Bo-er, Oude To-nge. Aftredend en ïüet herkiesbaar H. van Lo-on, Nieuwe Tonge. Voorstel kandi-daten: worden ter ver- 'gadering mee-gedeeld. iNa de pauze is er een inleidmg door -de weled. heer A. C. Simonse uit Goes. Onderwerp: Bedrijfsiftna-nciering in de ze tijd met discussie. Het bestuur hoopt -op een goede ver gadering en wij verwac-hten u allen. Hier vol-gen de namen van -de prijs winnaars nran -de ballonnen wedstrijd van 5 mei 1975. Deze wedstrijd werd gefinancierd door de firma A. v. d. Groef, welke -oo-k de prijzen beschik baar stelde, waarvoor noig 'Onze harte lijke dank. Er waren 2 kaarten uit Sus sex, 7 kaartjes uit Kent in -Engeland en 1 kaartje uit België. De Ie en 2e prijs ging-eni naar Annet Melissant mt Dirksiand en Ook Fun uit Middelhamis. De acht andere prijzen gingen naar: Jaap Dij'kgraaf, Anton de Blok, Lucienne Assendelft, J. H. -de Jon ge, Jacco de Bruin, Allex van Straten, L. F. V. d. Kroon allen te Dirksiand Dim» 'Holhbel uit Oude Tonge. De prij zen zijn intussen uitgereikt. OOLTGEIN'SPLAAT Beroepew predikant op bezoek.. De -door de -kerkeraad 'van -de hervorm-de 'gemeente beroepen predikant, drs. H. Vreekamp uit Oo-sterwolde -Gld.) zal met "zij-n echtgenote mo-rg-en (woensdag 3 -maart) de gemeente bezo-eken. 's Avonds 'om 7 uur zal ds. Vreekamp dan voor- igaan in de dienst -des Woords, tevens Bidstond vd-or het 'Gewas. Na -de kerk dienst zal er in „Elthato" gelegenheid zijn 'Oim met ds. en mevrouw kennis te miak-en. Ouder-contactavond Drumband. De jaarlijkse ciontactvan'd(en) van 'de Bur gemeester W. M. van der -Harst-Drum- band" zullen geh'ouden worden op vrij dag 5 maart a.s. voor o-ude-rs en -geno digden en -op vrijdag 12 maart vo-or do- nateijrs, beide avond-en in het Veren, -gebouw „'t Oentruim". Aanvang 19.30 u. D-IRKSLAND -De 'kie'svereniging 'der S.-G.P. hoopt a.s. zaterdagmiddag -om 1.30 uur haar jaar- vergaidermg te houden in het veren, -ge- houw van de Ger. -Ge-meente aan -de Geldersedijk. De agenda vermeldt o.a. de igebrui- kelijke vers-lagen en bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de he ren' -H. van Oudenaren en B. .Both. De algemene -besdh-ouwing zal dit maal worden geh'O-uden do-or het raads lid, de heer N. -Groot-enb-oer. De wel eerwaarde heer ds. P. Blo'k hoopt een slotwoord te spreken. MELISSANT De pi. veng. „Het Groene Kruis" zal op woensdag 10 maart -a.s. haar 73ste Algem., Ledenvergadering houden in het wijkgeb-ouw, 's avonds -om 7.30 uur. De a/gen-da vermeldt -o.m. -de jaarver slagen -en -een voorstel tot het verhogen van de -oointrilbutie van 30,tot 40,- per lid per jaar. De aftredende bestuursleden, -de he ren W. A. J. Baart eri C. van D-anrtme zijn b-eide hertkiesbaar. iDe bij de -Ge-r. Gemeente beroepen predi'kant, -ds. J. Karens van Opheusden, heeft voor -dit beroep bedankt. derwijs genoten, maar hij is wegens wangedrag van de school gestuurd; hij -bekent dat met schaamte! Ik zou dat alles niet zo breedvoerig vertellen als het niet zo leerzaam was De situatie is voor de lezer nu wel zo duidelijk geworden, dat ik met „mijn verhaal zonder titel" kan beginnen: Een van de schrijvers van het aange haalde boek over de geschiedenis van dit Eiland is de hoofdpersoon. Meester van der Waal. En de vertelde gebeurte nis speelt zich af in het schoollokaal, dat uitzicht gaf op het Zandpad en op de dijk. O, die Meester Van der Waal! Ik zal hem nooit vergeten al wordt ik hon derd jaar oud. „En dat zal wel", zegt ouwe Kees altijd, en hij voegt er vroom aan toe: „zo de Heere wU!" Meester Van der Waal heeft het fundament hel pen leggen voor wat er van mij gewor den is. Daarom denk ik nog zo dikwijls aan hem nu ik een oude man geworden ben. Hij heeft verdiend, dat zijn gedach tenis bewaard blijft. Diep staat in mijn herinnering gegrift hoe op een keer de winter begon met een felle sneeuwstorm. We konden van uit onze schoolbank op de Westdijk kij ken. Later kon dat niet meer, de be- nedenruiten werden wit geverfd: het uitzicht op de straat leidde de aandacht van de leerlingen af van de les. Vier mensen stonden op de dijk, ze zochten beschutting, tegen de muren geleund van de Zondagsschool, die daar toen nog was. Woest joegen de grote natte sneeuwvlokken om hen heen, het waren een man en een vrouw, en twee kinde ren van onze leeftijd. Daar zat voor Meester Van der Waal ook alweer een les m, die niet op het lesrooster voor kwamHet ontzet van Leiden moest er even voor worden uitgesteld! We mochten uit de bank komen om goed te kunnen zien wat er buiten gaande was. Wie achter in het lokaal zat klom op zijn bank. Meester deed heel even het raam open zodat we de wind konden horen gieren, zware sneeuwvlokken joegen naar binnen. Meester sloeg het raam met een harde klap dicht. En toen ging de les verder, maar niet over Leiden en de Watergeuzen: „wat een groot voor recht we genoten vergeleken bij die stumpers daar op de dijk, arme leurders met een korfje negotie, dat ze probeer den droog te houden onder een dunne jas. En wij zaten hier in het heerlijk verwarmde schoollokaal! Als de bui over was moesten die arme mensen weer gaan venten langs de huisdeuren; ze verkochten schoenveters, lucifers, kno pen, klosjes garen en dergelijk spul". In die tijd wUde men deze artikelen nog wel van de „kasjeslui" betrekken. En nu stonden die arme schooiers daar zon der noemenswaardige beschutting in een wilde sneeuwjacht te wachten tot de bui voorbij was!En toen kwam het meester vroeg: „wie van jullie durft in dit barre weer naar buiten om aan de mensen te vragen of ze in de schoolgang willen schuilen?" Er gingen wel twintig vingers de lucht m: „ik..., ik..., ik..., meester". Mijn vinger was er ook bij, maar ik behoorde niet tot de uitverko renen, want ik was pas ziek geweest. Het geluk viel ten deel aan Bram Nieuw- land, die vlak voor mij in de bank zat en die zo goed rekenen kon; ik mocht wel eens van hem afkijken. De andere uitverkorene was Paul Verraa; meester zou nooit verzuimen om voor zulke ere- opdrachten ook één van de wezen uit te kiezen. Bram Nieuwland zou metse laar worden, maar kort nadat hij van school ging is hij al gestorven;ge lijk het gras is ons kortstondig leven..., ik 'heb in jaren niet -meer aan hem -ge dacht, zo gaat dat in het leven. En wat er van Paul geworden is weet ik niet We zagen de jongens tegen de wind in tomen, ze hadden pretZe deden hun boodschap, de man en de vrouw aarzelden, de jongens,^wezen met uitge strekte hand naar de school. Meester had de aarzeling van de mensen voor zien, daarom was hij voor het raam blijven staan, hij wenkte. Dat hielp, ze kwamen op een holletje aanlopen In de gang kregen ze de stoel van mees ter en uit het Weeshuis werd nog een bank aangedragen voor de man en de twee kinders, daar mocht ik aan helpen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2