Afkeurens waardig KindeAhO'^kfe C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 26 09 INGEZONDEN Wees waakzaam tegen drugs Schaakvereniging „De Zwarte Pion'' Antieke telefoon niet zo leuk als hij lijkt Bladz. 3 .^ILANDEN-NIETJWS* Vrijdag 27 februari 197G. INGEZONDEN: Geachte Redactie, Naar aanleiding van uw berichtgeving in het Eiland-nieuws d.d. 20 februari j.l. betreffende de Kriekel te Ouddorp, het volgende. Dat de heer De Reus, die zich gedu peerd voelt, zich te buiten gaat aan ge ëmotioneerd gekrijt, is nog tot daar aan toe. Alhoewel men dergelijke uitspraken niet verwacht van een verstandig za kenman. Maar dat een Christelijk streekblad zich geroepen voelt een dergelijke be richtgeving op zich te nemen, gaat wel enkele perken te buiten. Als men behoefte heeft aan boulevard- politieke berichtgeving, dan zijn er wel andere bladen voorradig. U hebt wel heel slecht de belangen van uw „naaste" gediend. In dit geval van beide betrokken personen. Het lijkt mij voor de heer De Reus niet prettig, als men onbeheerst gedrag ziet uitbazuinen met vette krantekoppen. Aan de andere kant wordt de heer Van Oosterom op een gemene manier bele digd. Heren berichtgevers, hoe u het ook be kijkt, dit is afkeurenswaardig! L. Tanis-Tanis Westduinweg 33. NASCHRIFT VAN DE REDACTIE: Uw ingezonden schrijven, mevrouw Tanis, is er een typisch voorbeeld van hoe velen ons, krantenschrijvers, plegen te benaderen. „Ach...", zegt u, „wat dhr. de Reus deed en zei is nog tot daar aan toe, maar wat jullie, berichtgevers heb ben gedaan dat is afkeurenswaardig...!" Waarom zoekt U er bij óns nou zoveel achter en waarom neemt u dhr. Reus in bescherming met te zeggen dat die pu bliciteit voor hem niet prettig moet zijn? Dhr. de Reus heeft zich vindt u slechts wat onbeheerst gedragen maar de zondebok, de krant, heeft dat (en nu komt het!) „met vette koppen uitgeba zuind en zich schuldig gemaakt aan boulevard-politieke berichtgeving". Ja, als u 't zo bekijkt dan lusten we nog wel wat, maar misschien wilt u even met óns meedenken? Wij zijn nieuwsbren gers, ook van dat nieuws dat voor de ander wel eens minder prettig is. Wan neer dan iemand publiekelijk uit gaat pakken zoals dhr. de Reus dat heeft ge daan, natuurlijk voel je je dan geroepen daar een bredere bekendheid aan te ge ven. WaaromNiet om boulevard- krantje te spelen, maar om het ieder te laten weten opdat ieder ook een eerlijke kans hebbe daar stelling tegen te ne men. Via de krant ook dhr. v. Oosterom die zegt u op een gemene manier beledigd is. Niet door ons, dat wilt u misschien wel even aannemen? Mis schien hebben we dan toch de belangen van dhr. v. Oosterom gediend? A. J. Grinwis. Uitbreidingsplan. Het gemeentebe stuur van Tholen overweegt plannen om te komen tot uitbreiding van de be bouwde kom aan de andere zijde van de provinciale weg. In 'de laatste nota over de wijzigtnigen van de Opiiuanwet wil Minister Vorrink het Ibeleid ten, aanzien van druigs met agn. aanvaardlbare risico's versoepelen. De Ohr. Drugbestrijding, aanigesloten bij het Landelijke Cocmité voor Drug preventie, wijst dit beleid zonder meer af. Nu de Minister gemerkt heeft, dat de wettig toegestane verkoop tvan vendo- vende middelen als hashisch en mari huana oip grote tegenstanid stuit in bin nen- en buitenland', proibeert ze' op een haastige manier haar zin door te drij ven, waardoor ongetwijfeld het mis bruik van druigs wordt igestimuleerd. De bijzondere commissie voor het 'dru^eleid wilde het idöbat nog enige tij d uitstellen, anaar met medeiwerking van de kamervoorzitter is het zeikerdat haar nota zeer 'binnenkort en in een spoedtempo in de Ze Kamer wordt be handeld. De Christelijke Drugbestrij'ding wil op igrootsdheepse wijze tiet Nederlandse volk waarschuwen tegen dit dru'gbeleid. In vele steden 'en dorpen' zullen 'daar om huis 'aaln huis folders worden ver spreid. Er isi namelijk geen wezenlijk ver- sdhil tussen soft en hard dnuigs; alle zijn ze schadelijk voor Uchiaam en ziel. Drugs :met aanvaardbaar risicO', zoals sommiigen dit beweren, toestaan eenvou- ■digweg niet. Dit is niet alleen onze me ning, maar oo'k 'die van de meeste ge- zan'diheidsöwganisaties en regeringen. Zelfs 2iweden, dat geldt als een land met grote tolerantie, wijst de slappe houding van de minister af, omdat men ook daar zeer trieste ervaringen heeft met verdovende middelen Elke 'dag sterven er in 'Nederland 'druigsverslaafden en vele tienduizenden jongeren verkeren in 'grote no'Od door mlsibruik van allerlei soorten drugs. De C.D.B. kan niet .geloven, dat de meerdeolheid van ons volk haar jeugd wil overgeven aan deze verleidingen en daarom willen we pleiten voor een strakke lijn, zodat het kwaad van de druigs binnen de perken blijft. Voior nadere informatie kimt u schrij- venl of (bellen naar Ds. W. Jung, Beu kenlaan 18 te Bialtobruig (Ov.) tel. 05230-6764, b.ig.g 3481. Beste meisjes en jongens! In 'het laatste kindeilhoekje van 'de maand februari zal ik eerst bekend m'a- ken wie van de 'kinderen een! prijs heb ben verdiend vor de raadsels in janu ari. 'De namen van deze kinderen zijn: Connie van Groningen, Midde-lhamis Klazina 'de Vogel, Melissant Martien de Vogel, Melissant Het Ho'O'gesteger, 's Gravenpolder Dat zijn ze. Wie zullen er volgen voor 'het werk in feibruiarl? De O'plossingen van 'de felbruariraad- sels moigen nu ingezonden worden. Er 'moet nog één raadsel igeplaatst worden, en dat raadsel zal ik nu opschrijven. Het is wel een' 'beetje raar raadsel voor jullie; een raadsel zoals jullie het niet 'gewend zijn. JulUe moeten er niet veel voor schrijven, en niet veel voor Eoeken, Het is alleen maar 'goed naden ken. Er zullen 'wel kinderen zijn, die het spoedig zullen opgeven, m'aar dat is niet erg. Dan igaan oude'rs broers of zuste'rs maar een to'©etje mee denken. En weten die het nie't, 'dan vader en moeder er maar vóór spanneri. Hier komt het nieuwe raadsel. FEBiRUARIRAADSEL 4 'God maakte Adam uit het stof der aarde, maiar' 't daoht Hem goed, dat Hij mij eerder toaarde. 'k Bestond alrede naar mijn Makers 'Wensi en 't heilig plan, vóór 't scheppen van de mens. Hoewel 't a;an arm, en benen mij (mankeerde, toen 'God mijn log gevaarte comple teerde, 'God lette 'op mijn 'Weg en (handeling, reeds eer ik op Zijn WoOrd een ziel ontving. Zo werd ik naar Gods wiens een levend wezen. Mijn naam, gaf Adam mij, en 'k zaïg na dezen hem nimmermeer, ik hield getrouw 'de wet, door 'Go'd Ibij mijn 'gelboorte mij igezet. 'k Ben van die wet nooit trouwloos afgeweken, 'k Zwierf onverpoosd naar 'd aller- verste streken'. Daarna deed 'God met mij een wonderdin'g, en wel, toen ik van Hem een ziel ontving, waarop Hij echter 'dra weer aiapspraak maa'kte, en ik weer tot mijn eerste stand 'geraakte. Die's zonder ziel en zcHi'der voet of hand, zwerf ik van pool tot pool, van land tot land. Ik anbeid TiWiaar, bij 'dagen en bij nachten, 't 'Gevallen mensdom mag verlichting wachten van mij, bij duizendtallen, jong en oud, nadat 'mien' over mij de lijkschouw houdit. Het hemels Kanaan zal ik nimmer beërven; ook zal mij 'gnaf noch helle 'Ooit bederven. Welaan, mij'n vriend, .die deze reigels leest, 'doorzoek ,de Sdhrift 'met 'opgewekte geest. En ZO' 't u nietigelukt mijn ;naam te lezen, 'ik Veronde'rstel dat igij wel blind zou wezen. Als antwoord verwacht ik van jullie 'alleen de naam van 'wie hier "wordt 'ge sproken. Als jullie 'het dus weten, is het 'dadelijk 'opgeschreven, want het is onaar één woord. Dit raadsel werd ingezonden door neen, dat im'aig ik niet zegigen. Het is iemand uit Middelhamis, maar 'dan weten jullie het nog niet. INeenl, niet zeuren, ik zeg het toch niet, het ,maig niet. Maar 'die ibekende 'Odbekende mijn hartelijke .diank! BRIEFWISSELING Elly Voortman, Ouddorp. Ik 'kan wel 'merken 'dat je het boek mooi vindt, want je kan niet laten! 'om er iets uit te 'vertellen. Al igaat het dsn hoofdza kelijk over jongens, toch vinden meisjes zul'ke .boeken ook wel spannend. De reis door de nacht zal je ook wel mooi vin- den, .al is 'det geschiedenis eigenlijk minder mooi, in de tijd van' de (bezet ting. Loes Klop, H.I. Ambacht. Wat heeft Anja een 'kO'rt leventje gehad! Niet elk meisije wordt een vrouw, en niet elke j'ongen 'zal een man worden. 'De jaren zijn Ibij 'God geteld, en dan 'komt het uit, dat er maar één schrede is tussen ons en de dood. iHier wordt 'O'Ok het spreek woord wel (bewaarheid: Oude mienls'en moeten sterven en jonge mensen kunnen stervep. Mochten we maar bewaard worden 'om tegen 'God te' zondigen, en dat we van Hem het nieurwe leven aou- .den (begeren, wat een 'groot voorrecht. dat jij 'gezond (bent, en elke dag de school kan bezoeken!! We zijn toch niet beter .dan anderen, die vroeg worden O'pgeroepeni door de dood. Simone Voortman, Ouddorp. Als ik 'goed 'helb 'gelezen, dan heib je niet zoveel moeite imet ontleden. Ho'Ofdzakelyk 'ging het iom het beantwoorden van de vra gen Ja, dat valt niet mee. In de eerste plaats moet je alles goed begrijpen, en in de tweede .plaats moet je het nog met 'goede woorden en zinnen kunnen weer- 'geven. Het uitdrukken van 'onze ge dachten is heel moeilij.k. Sterkte verder bij jde studie. Janny Klop, H.I. Ambacht. Ik he(b het al meer 'geschreven, 'dat ik het vo'or jullie versichrifckelijk jammer vind, dat de ijiSpret zo gauw voor (bij was. In ja ren hebben! jullie niet 'kunnen schaat sen, en nu er eindelijk eens ijs was, kwam de 'dooi snel opzetten. Ja, vroe- iger wasi ik ook (niet van het ijs weg te krijgen, maar later gaan al die dingen er 'zachtjesaan weer uit. 'Dat ikan je STAVENISSE Geverval. Over een oppervlakte van 25.000 vierkante meter is bij Stavenisse een oeverval ontstaan tot een diepte van 10 tot 20 meter. Tussen twee zinkstuk- ken in is ongeveer 170 meter uit de teen van de dijk 350.000 kubieke meter zand verschoven. Er bestaat geen direct ge vaar voor de zeewering. Door het Wa terschap worden voorzieningen getrof fen voor verdere afschuiving. SCHERPENISSE Bestemmingsplan Gorishoek Het bestenmiingsplan Gorishoek is maandag door de gemeenteraad van Tholén vastgesteld. In dit plan zijn cam pings langs de Oosterschelde geprojec teerd met beplanting en uitbreidings mogelijkheden. De bestaande camping De Zeester wordt er waarschijnlijk bij ingedeeld. MIDDELiHARNIS Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: dameshorloge, rode val helm., zwarte herenfiets, zwarte dames fiets, heren ibril, groene 'dames.fiets, auto. sleuteltjes, trommel van .drumstel, zwarte dameshandsch'oen, trouwring, houten schaatsen, (blauw jack, dames horloge, herenhorloge, blauwe vouw fiets, rode want, bankbiljet, bruine jon gensfiets, armband, rood kinderfiets je, diverse sleutels. Verloren: groene portem:onnee, 'di verse tbankbiljetten, 'blauwe vulpen, 'paarse damesfiets, groene damesfiets, „'Gazelle",, kinderwaigenzitje, 'blauwe da- .mesfiets, schooletui, zilveren armband je m,et plaatje „'Godert", 'damesporte monnee, oranje muts, paar kunstschaat sen, (bruine portefeuille, 1 kunstschaats., zilveren kettinkje met naamplaatje, groene want, zwsite laarzen, trouwring, 2 to ankpasjes, bruine lederen porteimon- nee, diverse sleutels, vulpen, groene portefeuille, zilveren armband met naamplaatje, gympakje, beige para- pluie. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen 'Op het 'groepsto'ureau der Rijkspolitie te Middelhamis, tel. 01870-2444. MELISSANT BIDDAG GER. GEM IN NED. Woensdag 3 maart a.s. zal in de Ger. Gem. in Ned. de biddag worden gehou den. In beide diensten, 's morgens om 10 uur en 's avonds om j uur zal een pre dikatie worden gelezen. Uitslagen 23 febr. 1976. Groep I: J. C. Hollander G. de Jager 1—0 W. Markwatt C. Littel 1—0 M. V. d. Waal J.W.F. Smallegange 1-0 Groep II: N. V. Bracht J. Noordijk afgebr. A. Roon A. de Vos afgebr. A. Visser J. Non afgebr. C. V. d. Groef C. Bakelaar 0—1 Groep III: H. K, Smit D. A. Spahr v. d. Hoek Vs V2 D. J. Tieleman C. Groenendijk O1 A. V. Mourik J. Kruik 1-0 niet (begrijpen als je kind 'ben, maar toch is het zo. Vraag het imaar aan 'Oudere mensen. Heeft je huiswerk er niet 'onder 'gele den? De 'repetities komen toch, al roept de ijslbaan nog zo hard. Anja Vroegindeweij, Ochten. Een af scheidsbrief is nooit zo leuk, maar het (kan echt niet anders. Er is veel werk voor je, en het is .zoals je zegt, dat vo'or jouw leeftijd het raadselen wel wat ge- (makkelijk wordt. Ik 'ben (blij dat je altijd met plezier -hebt meegedaan. En er zijn opvolgsters in jouw plaats!, zodat het kindertal niet vermindert. Het ga je verder heel goed, Anja. Door mi'ddel van je zussen! kan ik (nu en 'dan wel eens iets van je ve'rnemen, hè? Irna Lodder, Somnnelsdijk. Voor die nieuwjaarskaarten he(b ik niet elk apart (bedankt; ik hob het in 'het algemeen 'gedaan, en 'daar was jij dan ook bij. Hoe maken de jonge konijnen het, idie midden in .de winter 'geboren werden? Je hebt er een nichtje bij .gekregen, dat aan de .an'dere kant van de wereld woont. Hoe zou Kommie het daar ma ken? Heto je briefwisseling? Marleen Vroegindeweij, Ochten. Nog hartelijk 'gefeliciteerd met je verjaardag van voirige week. Ik hoop .dat er veel gezonde jaren voor je mo(gen volgen. Je rapport is heel mooi. Ja, die 6V2 is bet minste, rnaa'r zeker nog geen on voldoende. Er staan veel ke'ren 8V2 op. ■Prolbeer het zo maar te houden. Geluk kig 'dat .papa er zo (goed van afgekomen is. .Het had heel wat erger kunnen zijn, nietwaar? Jan Kastelein, Zeist. No'g gefeUci- teerd 'met de jarigen van vo'rige maand. Gelukkig dat je ziekte' maar een paar dagen 'duurde. Was het bij papa en An- .dré ook van korte duur? Daar mogen we wel 'blij mee zijn. 'Piet heeft niet lang 'op zijn Noren 'kunnen rijden. Jam mer, hè? De besUssinig voor je verde re school is dan nu gevallen. Ik hoop dat het oo'k ten uitvoer gebracht imag worden. Je moet nog 'een 'hele tijd wach ten', .maar je weet, dat de tijd heel snel 'gaat. Ria de Bonte, Ooltgensplaat. Jij wist dus 'dat de prijs in aanto«ïht was. Ja, ik 'heb nieer dan eens 'gebeld. Dat he(bben ze jou verteld. Je heibt de tijd nog om er iets voor te nemen, want >die bannen zijn lange tijd 'geldig. Fijn, 'dat je van ,;I)aniël" ook iwat in de (wacht kon sle pen! Krijg je eind 'deze (maand weer al een rapport? Ik to'en benieuwd. Corrie Kastelein, Zeist. Ook over jouw toekomstige school 'hebben ze gepraat. Na. idie brugklas weet je pas hoe .de reis verder zal 'gaan. Missdiien moet je ook nog wel zo'n eind van huis. Veertig minuten fietsen is geen kleini^eid. Dan zal Jan 'diohteifbij zitten. Maar geen zorgen vóór de tijd. Ik hoop .dat alles naar wens zal mogen verlopen!. Allemaal 'de (brieven kan ik nu niet (klaar krij'gen. Ik beloof dat ik 'de (brie ven die zijn (blijven liggen de volgende weak het 'eerst hoop te behandelen. Er mag niemanid worden vergeten. Denkt er aan: dat het nu inzenden is. De vriendelijke igroeten van Oom Ko. Deze TTaag- en antvroord-rabrlek staat geheel ten dienste van d<B lexer di« er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nleuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundlgcai be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending comoleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. BROMBEWIJS Is het waar, dat je bij de komst van de eerste brommers proef moest rijden voor een bromrijbewijs en dat er een nummerbord op moest komen? Antwoord: Toen in augustus van het jaar 1948 de eerste bromfietsen in de handel kwamen, vielen die volgens de Nederlandse wetgeving onder de motor rijwielen. Dat wü zeggen, dat men uit sluitend op zo'n gemotoriseerde twee- wieler mocht rijden indien men in het bezit was van een rijbewijs geldig voor motorrijwielen (tweewielige motorvoer tuigen), het bewijs dat er wegenbelas ting was betaald èn beschikte over een nummerbewijs waarvan het overeen komstige nunnmer ook was aangebracht op het rijwiel. Natuurlijk ondervond de handel veel hinder van die wettelijke bepalingen, die feitelijk uitsluitend wa ren geschapen voor de snelle motor fietsen en niet voor de Solex van toen, die slechts een slakkegaingetje van zo'n 20 km/u kon ontwikkelen. De wetgever is daarom zo vriendelijk geweest, enke le wijzigingen aan te brengen en die werden successievelijk van kracht. Eerst gaf de minister van verkeer in afwach ting van de invoering van het nieuwe Verkeersreglement ontheffing van de verplichting om rij-examen af te leggen en behoefden de berijders geen rijbe wijs meer op zak te hebben. Juni '50 gaf de minister van financiën toestemming op het aangiftebiljet voor de wegenbe lasting het provinciale nummer weg te laten en verviel derhalve ook de ver plichting dergehjke nummerborden te voeren als de motorfietsen hadden. Ten slotte verviel die wegenbelasting en kon men een bromfiets kopen zonder romp slomp en extra kosten. Van 1950 af steeg de verkoop van de bromfietsen met sprongen. OUDE BOEKEN Ik heb wat oude boeken. Hebben die gezien de jaartallen enige waarde en zo ja, welke? Antwoord: 1) Petrus Broes werd op 9 juli 1726 in Amsterdam geboren en hij overleed daar op 26 oktober 1797. Zijn boek „De peinzende Christen" behoort tot de stichtehjk§ lectuur, die de hele vorige eeuw door is gelezen. Als het boek in goede staat verkeert, zal het 75,tot 100,kunnen opbrengen, omdat het na 1850 niet meer herdrukt is. 2) Rhijnvis Feith werd op 7 februari 1753 in Zwolle geboren en hij stierf er op 8 februari 1824. Hij schreef gedichten in de trant van de overgevoelige ro mantiek. Van 1824 tot 1826 is bijna zijn gehele nalatenschap gedrukt en uitge geven in een negentiendelig werk „Dicht- en prozaïsche werken". Wij vermoeden dat uw boek een enkel deel is uit deze grote reeks en dan is de waarde gering. Is het een op zichzelf staande uitgave, dan schatten wij de waarde van een gaaf bewaard boek op circa 10,a 15, 3) D. P. D. Fabius (1851 - 1931) was een bekende rechtsgeleerde, U vermeldt echter niet wat u van hem hebt. Over deze en over christelijke schrijvers vindt u gegevens in de Christelijke En cyclopedie van de uitgeverij Kok te Kampen, welk boek u kunt raadplegen bij uw predikant of in een uitgebreide bibliotheek. U zult dan zien, dat zij niet veel meer gelezen worden. Wij menen dat deze boekjes passen in de boekerij van iemand, die het tijdvak 1850 tot 1920 diepgaand bestudeert. Die zal er moge lijk een tientje voor over hebben. De moeiUjkheid is, dergelijke liefhebbers te vinden. U kunt eens een advertentie plaatsen. 4) Vrijwel elke kerkelijke richting heeft een aantal kommentaren opgele verd op de Heidelbergse Catechismus. Die van de hervormde predikant G. van Reenen was tot rond 1950 bekend en al gemeen in gebruik. Als het boek er goed uitziet, zijn er mogelijk nog wel lief hebbers die er zo'n 15,voor willen neerleggen. GESCHIEDENIS Bestaat er ook een geschiedenisboek in de reformatorische geest? Antwoord: U kunt gerust eens bij de boekhandelaar binnenstappen en daar kijken wat er voorradig is en wat hij evt. voor u kan bestellen. Er is voldoen de keuze uit geschikte en populaire' ge schiedenisboekjes. Wilt u uitvoeriger werken, dan kunnen wij aanbevelen „Gulden Sporen", een serie van vijf de len van de uitgeverij Vuurbaak te Gro ningen, of De Rek, ook een meerdelige serie, uitgave Bosch en Keunig te Baam. Uw boekhandel heeft er desgewenst wel een prospectus van. TANDARTS Indien dezelfde patiënt een volledig onder- en bovengebit laat maken moet hij meen ik een bepaald bedrag bijbeta len. Hoeveel ontvangt de tandarts van het ziekenfonds voor zijn bemoeienissen. Moet hij van dat bedrag de tandtechni- ker betalen? Antwoord: Niet voor alle verrichtin gen ontvangt hij de volledige honore ring; voor sommige moet de patiënt een deel zeU betalen. Voor een voUedig ge bit ontvangt hij 404,60, waarvan de patiënt 285,moet betalen. Is de pa tiënt lid van het aanvulUngsfonds, dan krijgt hij daarvan nog SOVo en betaalt hij zelf dus 199,50. TANDARTS Ontvangt een tandarts van het zieken fonds een bepaald bedrag voor het trek ken van tanden en kiezen? Ontvangt hü net als een huisarts een vast bedrag per jaar per patiënt? Antwoord: De tandarts ontvangt met per patiënt een vast bedrag per jaar, doch voor hem geldt het z.g. verrich tingensysteem. Voor het trekken van een tand of kies is dat momenteel 8,40. SCHOOLVAKANTIES Ik begrijp niks van die willekeurige schoolvakanties. Hoe worden die nou eigenlijk vastgesteld? Antwoord: De herfstvakantie valt in de week waarin 20 oktober voorkomt. Is 20 oktober echter een zondag, dan sluiten de scholen van 21 t.m. 26 okto ber. De kerstvakantie gaat voor alle scho len in op de zaterdag, die voorafgaat aan de week waarin 25 december (Ie kerstdag) valt. Van die zaterdag af ge rekend duurt de kerstvakantie twee weken. De maandag daarna beginnen de scholen in de regel weer. De paasvakantie begint met de Goede Vrijdag en eindigt een week na de tweede paasdag indien Ie paasdag valt vóór of op 9 april. Bij een late Pasen na 9 april begint de paasvakantie onge veer een week eerder, n.l. na afloop van de schooltijd op de vrijdag vóór Goede Vrijdag. Einde altijd op dinsdag, 10 dagen later. De pinkstervakantie begint op zater dag voor Pinksteren en eindigt op dins dag na 2e pinksterdag. De zomervakantie begint voor de rijksscholen na het einde van de school tijd op de laatste vrijdag van juni tot de achtste maandag daarna als het voortgezet onderwijs betreft. Gemeentelijke en particuliere scho len mogen ten hoogste een week eerder met de zomervakantie beginnen. De zo mervakantie van lagere scholen en kleuterscholen is „gespreid" en begint in Noord- en Zuid-Holland dit jaar de laatste zaterdag van juni, in Zeeland en Noord-Brabant en Limburg een week eerder en in de overige delen des lands een week later en duren geen acht maar zes weken. Gemeentelijke en particu liere scholen stellen hun eigen vakan ties vast, maar de meeste lopen wel pa rallel met de rijksscholen. PBOPAGANDABORDEN Ik ben in 't bezit van twee kleine achthoekige Engelse bordjes, 18 cm doorsnede, volgens bijgevoegde kleu renfoto. Ochterop staat onder elkaar IV/F/w Rd 22/2. Antwoord: Dit zijn Franse bordjes, in 1822 te Versailles gemaakt door Auguste Defrayer, wiens zoorj bevriend was met de schilder Flandrtn. Deze maakte staatsieportretten van keizer Napoleon III en die zien wtj op de kleurenfoto's van uw bordjes. Maar uw borden zijn al gebakken, lang voordat Napoleon III president (1848) of keizer (1852) werd van het Vierde Rijk (aangegeven door de Romeinse IV bovenaan de inscriptie) dat met deze Napoleon III zou beginnen. In 1822 was Napoleon nog maar 14 jaar. Het zijn dus propagandabordjes ge weest van zijn politieke vrienden, die hem later op de troon hielpen. De waar de schatten wij per bordje op circa 100,— a 200,—. WEERHUISJE Hoe kan ik een weerhuisje zó con strueren, dat het mannetje bij mooi weer en het vrouwtje bij regen naar buiten komt? Antwoord: Het huisje met de poortjes maakt u van karton of triplex. In de nok van het schuine dak bevestigt u een kurk. Daar wordt een mensenhaar aan vastgelijmd. Die haar moet eerst in een afw^asmiddel worden ontvet. De haar moet zo lang zijn, dat ze langer is dan de middenstijl tussen de beide poor ten en kan worden vastgemaakt aan een schroefoogje, dat in een klein stripje hout of karton is geschroefd. Op die strip of dat smalle plankje staan twee figuren, precies in evenwicht en even zwaar. De mensenhaar is hygroskopisch, vochtaantrekkend. Door het schroefje te draaien kunt u de draad zo instellen, dat bij de minste inkrimping van de haar door vochtige lucht het mannetje naar binnendraait en het vrouwtje naar buiten. Wüt u het heel mooi maken, dan kunt u de kleding van de vrouw bij vochtig weer rood laten kleuren en bij droog weer blauw. Hiervoor haalt u wat kobalt-chloride bij een drogist of apotheker, en lost in een half glas water twee theelepels kobaltchloride op en één theelepel keuken zout. Daarin doopt u vloeipapier. Knip daaruit de ge wenste kleren en/of paraplu. ROULETTE Is het waar, dat bij de casino's zo grof verdiend wordt omdat alle inzetten voor de bank zelf zijn als de nul wint? Antwoord: Dat is beslist niet overal het geval. In België wordt bijvoorbeeld gespeeld zonder die niü (zero), maar houdt de bank van elke uitbetaling 6»/o „taxe" voor zichzelf af. Elders mag iedere medespelende ook op de nul in zetten, en in de regel worden de kosten van de bank vergoed doordat er met die nul 37 cijfers in de roulette voorkomen en er slechts 35 x de inzet aan een win naar wordt uitgekeerd. VOGELS STIERVEN Mijn tropische vogels zijn in één dag gestorven. We waren er juist zo voor zichtig mee. De volière hielden we he lemaal schoon van ongedierte (ik had pas nog gespoten), dus besmetting kon het niet zijn. Weet u een oorzaak te noemen? Antwoord: U noemt zeM de meest waarschijnlijke oorzaak al: u hebt 's ochtends nog gespoten met een insec ticide om de kooi te „ontsmetten". Maar tropische en vele andere kweekvogels en vissen kunnen bepaalde insecticiden Het komt steeds vaker voor dat in wa renhuizen en winkels afwijkende model len telefoontoestellen te koop worden aangeboden.In veel gevallen zijn dit antieke of zogenaamd antieke toestellen, maar er zijn ook moderne, veelal door zichtige apparaten bij. De leveranciers hebben deze toestellen meestal voorzien van een telefoonstekker volgens P.T.T.- model, waardoor het erop lijkt dat zo'n toestel normaal mag worden aangeslo ten. Maar dat is beslist niet zo. Op het telefoonnet mogen aUeen door de P.T.T. verstrekte toestellen worden aangesloten. Dit is noodzakelijk om de kwaliteit van het telefoonnet op een hoog peU te kunnen handhaven en „net- vervuilüig" tegen te gaan. De netvervuüing bestaat hieruit dat de abonnee die met zijn antieke toestel belt een'ander aan de Ujn kan krijgen dan degene wiens nummer hij gekozen heeft. Voorts kan de verstaanbaarheid problemen opleveren. Het komt er dus op neer dat andere abonnees hinder zou den kunnen ondervinden van het ge bruik van antieke toestellen. Dat openbare net, waarop we best zuinig mogen zijn omdat er miljarden in zijn geïnvesteerd, is opgebouwd uit drie onderdelen, die alle drie even belangrijk zijn: centrales, verbindingswegen (ka bel- en straalverbindingen) en toestel len. Elk van die delen moet goed func tioneren, anders gaat de kwaliteit van het net eronder lijden. Dit geldt dus ook voor het zo ver trouwde toestel, dat wel degelijk aan veel eisen moet voldoen wU het door de P.T.T. worden geaccepteerd. Een nieuw toestel wordt dan ook niet zomaar ingevoerd. De ontwikkeling ervan, in nauwe sa menwerking tussen PTT-technici en fa brikant, vergt heel wat tijd. Vandaar de bezorgdheid van de PTT voor de antieke en fantasietoesteUen, die niet aan de hoge PTT-eisen voldoen. De vraag is of de PTT die toestellen dan niet kan keuren en de goedgekeurde wel tot het net toelaten. Zoiets stuit echter op een aantal bezwaren. Met na me voor de klant zou een onduidelijke situatie ontstaan wanneer de PTT de strenge eisen op dit punt zou laten val len. Wat zou er dan gebeuren? De ene winkel verkoopt wèl- en de andere niet- goedgekeurde toestellen, die er precies eender uitzien. De niet-goedgekeurde zullen wellicht lager in prijs zijn en de klant zal wellicht zwichten voor het prijsverschil en het goedkopere, niet- goedgekeurde toestel kopen. Een tweede punt is dat door de voort schrijdende technische ontwikkeling in de toekomst nieuwe typen toestellen nodig of wenselijk zullen zijn; zoals bij voorbeeld het druktoetstoestel, dat zijn opmars al begonnen is. Massale vervanging van oude door nieuwe toestellen kan slechts soepel verlopen als het uitsluitend om P.T.T.- toestellen gaat. De PTT gaat natuurlijk geen „vreemde" toestellen inzamelen. Bovendien, wat zal iemand zeggen die pas voor enkele honderden guldens (want zo duur zijn ze soms) een fantasie- toestel met kiesschijf gekocht heeft en dan hoort dat de P.T.T. met zo'n druk- toestel komt? Voorts is de koper van zo'n toestel ge dupeerd bij storingen. Want een PTT- monteur zal een ander dan een PTT- toestel niet repareren. Dat mag hij niet, maar dat zou hij veelal ook niet kunnen, want hij be schikt alleen over onderdelen voor PTT- toestel^en. En daar sta je dan als klant. Zonder toestel en ook nog met een strop, want m zo'n geval moet wel het voor rijden worden betaald. Het is dan ook zonder meer af te ra den een antiek of fantasietoestel te ko pen Het mag niet worden aangesloten op het telefoonnet, ook formeel niet, ge let op bepaling 8 van de Voorwaarden van aansluiting op het openbare tele foonnet. Maar de PTT heeft nog wèl een alternatief. Wie per se iets anders wil kan een toestel-in-kleur krijgen. Waar om hier geen toestellen die in tal van landen wel zijn toegestaan? Dat houdt verband met de technische hoedanigheden van het Nederiandse net. In elk land moet het telefoontoestel aan gepast zijn aan het daar bestaande ka bel- en telefoonsysteem. Dat kan soms veel en soms weinig afwijken van het Nederiandse net. Er wordt dan ook ge waarschuwd tegen het kopen van PTT- toestellen in het buitenland, die daar wel gebruikt mogen worden. Men kan dan ook het beste helemaal geen PTT-vreemd toestel aanschaffen. Wie er toch absoluut een wü hebben moet het maar op het dressoir zetten. En wie zich al tot de aankoop heeft la- S?Jf ^^Y^?'^ <i°«t er het beste aan zijn FTT-toestel weer uit de kast te halen. helemaal met verdragen. U hebt dus door toepassing van dit middel in aan wezigheid van uw vogels, zelf de dood van deze diertjes op uw geweten. Lees altijd goed de gebruiksaanwijzingen en breng uw vogels t.z.t. elders onder als u dgl. msecticiden opnieuw gebruikt. Dek ook aquaria af met een glasplaat en verwijder andere huisdieren. REACTIES: Op de rubriek van vorige week ont- vmgen we enkele reacties, o.m. op de vraag van de invalide lezer die een adres zoekt waar voor hem een aangepaste stoel kan worden gemaakt. Een lezeres raadt hem contact op te nemen met een van de telef. nrs. (010) 824263 of (010) 824833. Een mevr. uit Nieuwe Tonge reageer de m.b.t. het antwoord op de vraag hoe lang advocaat in de koelkast kan wor den bewaard. Onze lezeres maakt de advocaat zelf (van eierdooier - en wit) en ze schrijft dat dit product best 2 3 maanden in de koelkast kan worden be waard. We gaven het graag even door.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6