Stellendam anno 1976 „MiddeiistaüdS¥Qorz. de Reus danst om het gouden Itaif Begrip en aflieuriiig op houding Ouddorps brandweer FOTO BLANKERS Medische diensten BB-onderscheidingen Brochure y^Dat zit zo" Raad Dirksland ie Geen hoog hek om „liefelijk'' kleuter- schooltje Herv. Wijkgemeente verandert naam OUDE BESCHADIGDE FOTO'S IVIAKEN WIJ WEER NIEUW EEN BEGRIP VOOR BETERE KWALITEIT, PREDIKBEURTEN ZEELAND GOEDEREEDE Dhr. V. Oosterom in raad Goedereede Jan van directeur Barendrechtse Muziekschool RAAD GOEDEREEDE: Oostflakkee drie schrikkeljarigen Jonge agrariërs naar Barneveld Bladx. 3 .^ILANDEN-NIEUWS' Vrijdag 27 februari 1976. De raad van Dirksland heeft zijn ver gadering van woensdagavond vrij snel kunnen afwerken. De bijeenkomst werd dan ook door burg. Bos als een „klus jesvergadering" getypeerd omdat er nogal wat formele zaken te regelen wa ren. Hoe onschuldig ook, al gauw steeg het „jammer" en „treurig" uit de raads- gelederen op. Raadslid de Bonte raakte wat uit de stemming bij het voorstel een krediet beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een afrastering bij de openbare kleuterschool „Margriet" te Dirksland; een hekwerk nog wel van 1.50 m.tr. hoog om na schooltijd de vernielzuchtige jeugd te w^eren. „Jammer en treurig dat om ao'n lief vriendelijk kleuterscihooltje zo'n hek moet komen", vond dhr. de Bonte. Hij geloofde dat een lagere af scheiding ook wel zou voldoen. „Het on gedierte als katten komt er toch door, laten we daarom volstaan met een vriendelijk hekwerkje", stelde dhr. de Bonte voor. Daar pleitte ook dhr. Kalle (S.G.P.) voor; „een afrastering is wel noodzake lijk maar de school moet geen gevange nis gaan lijken", vond ook dhr. Kalle. B. en W. zullen het nog eens bekijken; in elk geval zal het hekwerk zoveel mo gelijk door beplanting worden gecamou fleerd. School-bouw. De raad stelde eep. krediet van 673.000,beschikbaar voor onderwijs voorzieningen te Melissant. Er zal een nieuwe openbare kleuterschool worden gebouwd en de openbare lagere school zal met één lokaal worden uitgebreid. Onderwijs. In het bedrag per leerling dat door de gemeente aan de lagere scholen beschik baar wordt gesteld zal voortaan een be drag van 5,worden opgenomen voor het onderdeel „audio-visuele hulpmid delen". Met de hoofden van scholen is overeengekomen dat zij zelf mogen be slissen welke soort middelen er worden gebruikt, zoals bandrecorder, dia's, filmstrips e.d. Dhr. KaUe constateerde dat de post voor audio-visuele hulpmiddelen met lOC/o is gestegen wat hem tot de vraag bracht of het toch niet zó zal gaan wor den dat de onderwijzers de hulpmidde len worden en de hulpmiddelen gaan onderwijzen? Er bleek zo legde de voorz. uit een andere verklaring voor de verho ging te zijn. Wat de scholen vroeger zelf deden, op eigen kosten, is nu voor ge meente-rekening genomen. Van zaterdag 28 februari tot maandag 1 maart 1976. ARTSEN Middelhamis-Sommelsdük: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Dogterom, tel. 2121. Dokter Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland-Herküigen-Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 12 62. Stellendam-Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Rijswijk, tel. 12 07. Nieuwe Tonge-Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter de Jager, tel. (01875) 301. Stad aan 't Haringvliet-Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Kramers, tel. (01873) 201. APOTHEEK „MENHEERSE" Openingstijden aptotheek menheerse J. Slager aptoheker werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Wolthers (01878) 1660, tel. (van 11 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Minderhoud, telef. 28 97. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp-Goedereede-Stellendam: Dienst heeft Zr. Termaaten, telefoon (01879) 1702. Dirksland-Herkingen-Melissant Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst Zr. Stolk, tel. (01877) 1770 b.g.g. 1767. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr. v. Wijk, tel. (01874) 1289 b.g.g. (01877) 1707. Ooltgensplaat - Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - mt/Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Anna, tel. (01873) 577. MIDDELHARNIS De Hervormde Buitengewone Wijkge meente, Juliana van Stolberglaan te Middelhamis (ingang t.o. Groen van Prinstererschool) zal voortaan de naam dragen Hervormde „Exodus" Gemeente (B.W.Lw.). ife studio - color MIDDELHARNIS Hobbemastraat 49 Tel. (01870) 24 61 ZONDAG 29 FEBRUARI MIDDELHARINIS Herv. Kerk 10 uur ds. E. F. Verigunst en 6 uur ds. J. Maas land. VoorjaarszendingskoUekte Herv. Exodus Gem. (B.W.i.w.) 10 uur ds. J. W. Lely (Dirksland) 'Ohr. Ger. Kerk 10 en 6 uur lezen Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. Tth. van Stuyvenibertg Ger. Kerik (Vrijgemaakt) 10 en 3 uur ds. T. Dekker van Capelle a.d. IJssel. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. H. Kraaij, Buren -en 6 uur ds. A. Ste- kelenburg, Giessendam-Hairdinxveld. Rem. Kerk 10 uur ds. G. Oh. Duin- ker, Rotterdam. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. van der Linden en 6 uwc ds. H. N. van Hensbengen. Vóorjaarszen- dinigskollekte Ger. Gem. 10 en 6 uur dsi. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur dhr. J. W. V. d. Kraats en 6 uur ds. A. Kas telein, voorber. H.A. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 en 6 uur kand. M. van Camipen, Papendrecht. Maandelijkse koUekte. STELLENDAIM Herv. Kerk 10 uur ds. J. Maasland en 6 uur ds. H. Talsma Ger. Kerk 10 uur ids. P. van Loo en 5 uur ds. A. C. Verheul. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9 en 10.45 uur ds. G. H. van Kooten en 6.30 uur ds. R. van Kooten. OUiODORP Herv. Kenk 9.30 en 6.30 uur ds. S. de Jong. Dinsdag 2 maart (bid- daig), 10 en 7.30 uur ds. S. de Jong 'Ger. Gem. 9.30 enl 4 uur lezen Ger. Kerk 10 uur ds. A. C. Verheul en 5 uiu" ds. J. de Kievit Doopsgez. Gem, 9.30 uur dhr. F. J. Modderkolk van Vlissingen. Dinsdag 2 maart )biddag) sav. 7.30 uur dhr. F. J. Modderkolk 'van Vlissingen. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 10 en 6 uur 'ds. H. Visser. Extra kollekte kerkvoogdij i Ger. Gam. 10 en 6 uur lezen. (Wegens omstandigheden kan ds. Reinders van Hardinxveld-Gies- sendam niet voorgaan. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 en 6 uur •ds. C. van Sliedreigt, voorm. bed. H. Doop Ger. Gem. 10 en 6 uur leaen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur ds. H. Talsma, toev. ds. J. Willemsen en 2.30 uxa- ds. J. Willem- sen, intrede. Extra kollekte kerk 'Ger. Kerk 10 en 6 uur drs. G. J. Smink. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. J. T. Cazander en 6 uur kand. H. W. Riphage Ger. Kerk 10 uur dr. J. H. Beoker, em. predt. te 's Gravenihage en 6 uur dr. A. W. Meeder. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. H. N. van Henabengen en 6 uur ds. H. Harkema, St. Philipsland, voor bereiding H.A. Extra kollekte pasto riefonds Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. J. Kroze te Rihoon Ger. Geni. 9.30 en 6 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANiGSTTAAT Herv. Kerk 10 uur dhr. C, J. de Groot, Nieuw Lekkerland. NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. Kolkert Ger. Kenk N'-kerk- O'land) 10 en 5 uur 'dihr. M. A. Lod der, Rotterdam Ger. Gem. 10 en 3 uur ds. A, Hoogerland te Krabben- dijke 'Ger. Gem. in INed. 9.45 en 3 uur lezen. Op de jaarlijkse bindingsavond van de zelfbeschermingsploegen in de ge meente Goedereede, welke dit jaar ge houden is op 24 februari te Ouddorp Z.H., zijn door burgemeester van Vel zen een 19-tal BB-onderscheidingen uitgereikt. Voor 20 jaar trouwe dienst werden onderscheidingen verleend aan: A. van Koppen (Goedereede); E. de Jong (Oud dorp Z.H.); K. Nuij (Ouddorp Z.H.); J. Pijl (Ouddorp Z.H.) J. Grinwis (Ouddorp Z.H.) en W. Witte (Ouddorp Z.H.). Onderscheidingen voor 15 dienstjaren kregen: W. Flohü (Goedereede) en M. van Heest (Goedereede). Een medaille voor 10 dienstjaren ont vingen: M. Tanis C.zn. (Ouddorp Z.H.) en K. Westhoeve (Ouddorp Z.H.). Een 5-jarenster werd uitgereikt aan: L. Grootens (HZB); J. C. VUetland, K. Breen (Ouddorp Z.H.); W. van 't Geloof (Ouddorp Z.H.); A. Grinwis (Ouddorp Z.H.); M. Grinwis (Ouddorp Z.H.); P. Grinwis (Ouddorp Z.H.); W. Hameete- man (Ouddorp Z.H.) en J. van Splunder (Ouddorp Z.H.). MIDDELHARNIS: BOTSING OP LANGEWEG Op de Langeweg, ter hoogte van de Staverseweg had dinsdagavond tegen 8 uur een botsing plaats tussen twee per sonenauto's. Dat gebeurde toen dhr. P. Koert uit Nieuwe Tonge rijdend op de Langeweg bij de Staver wat naar links afsloeg op het Toament dat uit M'hamis meivT. H. A. Groenendijk-van Dijk uit Me lissant naderde. Bij de botsing die volg de werden de beide auto's flink bescha digd, de Opel van dhr. Koert raakte zelfs totall-loss, maar de inzittenden kwamen er zonder verwondingen af. Op de voorpagina van dit nummer zult u gelezen hebben dat de schooljeugd van de Chr. Nat. School te Stellendam j.l. woensdag t.g.v. de opening van de nieuwe school in kleertjes anno 1908 rondliep. Bovenstaand nog wat plaatjes die we tijdens het spel op het speelplein schoten. Ze spreken alle voor zich! P.C.P. raadslid van Oosterom, i.v.m. zijn bezwaren tegen het „kriekelplan" door middenstandsvoorz. A. de Reus tot moordenaar van de plaatselijke econo mie gedoodverfd, heeft in de gisteravond gehouden raadsvergadering de op de pu blieke tribune aanwezige heer de Reus een danige portie lik op stuk gegeven. „Ik wil mij niet verlagen tot het niveau van de voorz. van de middenstandsver. die mij allerlei verwijten heeft gemaakt, maar ik ben toch wel tot de conclusie gekomen dat deze voorzitter uit per soonlijk belang danst om het gouden kalf van de Kriekel", kaatste dhr. van Oosterom terug. Dhr. van Oosterom betreurde het overigens zeer dat de zaak „de Kriekel" in een sfeer terecht is gekomen waarin ze niet behoort; „de kijk op de zaak is vertroebeld, al meer dan tien jaar heeft er een geJiaklketak en geikrakeel om gronden en prijzen plaats gevonden ert op zulke praktijken kan geen zeigen rusten," concludeerde dhr. v. Oosterom.. „Wanneer dan de tegenvallers kommen zo vervolgde hij dan tracht men langs slinkse wegen en via laster en 'kwaadsprekerij te intimideren en ik wens mij heel duidelijk van dergelijke praktijken te distancieëren", maakte dhr. V. Oosterom duidelijk. Te persoonlijk De raadsvoorz., burg. van Velzen vond het nu wat te persoonlijk worden en hij attendeerde dhr. van Oosterom erop dat hij wat buiten de orde -ging en zich slechts dieride te bepalen tot de vraag of er al dan niet toeroep bij de Kroon aangespannen gaat worden tegen de onthouding van goedkeuring op een gedeelte van het plan. Dhr. van Oos- tero,m liet de reprimande gelaten over zich heen gaan en vatte toch de draad van zijn betoog maar weer op, „slechts ter illustratie van mijn standpuntbepa ling," liet hij weten. „We moeten aldus dhr. van Ooste rom de problemen en plannen in een sfeer van openheid en eerlij'kheid behandelen. Dan zullen de standpunten verdeeld zijn, wat binnen de democra tie toch mogelijk is, ook op de kop van ons eiland. We leven hier in een ge meente waar een igroot deel van de be volking leeft vanuit de Bijbel. Dat, wat we nu zioh zien ontwikkelen is in flag rante tegenspraak met de geest hiervan en velen heibben geen goed woord ov^ voor deze sensatiezucht en vuilspuite rij". Spr. wenste ook, zo verklaarde hij, een ongelimiteerde speculatieEuoht niet in de hand te werken. Dhr. V. Oosteroim meende dat de raad maar liever tevreiden moest zijn met de goedkeuring van 2/3 gedeelte waarop plm. 300 woningen) kunnen worden ge bauwd, z.i. een belangrijke uitbreiding vari de recreatie die de plaatselijke middenstand ongetwijfeld ten goede zal kunnen komen. Spr. verklaarde voorts zijn twijfels te hebben over de toewering van dhr. de Reus dat 40 woningen door de pi. aannemers hadden igetoouwd kunnen worden en in een frontale aanval te gen dhr. de Reus vengeleek dhr. van Oosterom: „Als ik zie naar de bouw van de woningen op de recreatieterrei nen Alexanderpark en 't Bergje, welke beheerd worden door dezelfde voorzit ter van de Middenstandsvereriiging, dan weet ik dat deze woningen zijn ge bouwd door Fort-montagebouw en met vraohtwaigens vol van buiten de ge meente zijn aangevoerd. Het zijn bo vendien woningen die het landschap op toetreurenswaardiige wijze ontsieren." Opnieuw: te persoonlijk Opnieuw hamerde de voorz. het be toog van dhr. van Oosterom af; het werd zo dacht de voorz. opnieuw te persoonlijk. ,,Ik heb de leiding van de vergaderinig en ik wil niet dat iemand die zidh hier niet verdedigen kan zó wordt toecritiseerd", verklaarde 'de' voor zitter. Dhr. V. Oosterom echter had bijna zijn kruit verschoten. Hij toesloot dan ook met de verklaring imiddenstand en kleine boeren een warm hart toe te dra gen! en met het inigenomen standpunt mjb.t. de Kriekel de belangen van de bevolking in zijn totaliteit te hebben willen dieneij, ook van de recreant die in Ouddorp zijn rust denkt te zoeken. Meningen Er waren m.b.t. het al dan niet in stellen van een beroeip bij de - Kroon ook andere meningen dan die van dhr. V. Ooisterom, al vond hij wel de heren Kr. Grinwis en T. van Dam (SGP) en de twee PvdA leden mevr. Grinwis en dihr. Reus aan zijn kant. Mevr. Grin wis: „Wij hebben ons bij de vaststel ling van het plan niet negatief opge steld omdat het al zo lang was voor bereid, maar nu een! gedeelte niet is goedgekeurd voelen we ons niet meer zo aan ons eerdere standpunt getoonden." Dhr. T. van Dam, wijzend op de jong ste ontwikkelingen de recreatiecentra meer in de omgeving van stedelijke ge bieden te situeren en het streven voor al gebieden van cultuurhistoriscihe waar de voor een recreatieve toestemming te 'behoeden vond het niet verstandig be roep aan te tekenen omdat dat z.i. het gevaar inhoudt dat de Kroon het hele kriekelplan nog afkeurt. Dat leek dhr. G. Tanis volstrekt ab surd en nu al wreef hij GS een onbe hoorlijk bestuur aan, constaterend dat het 'kriekelteam bij de voorbereiding imet alle wensen! rekening had gehouden en het plan in hooldzaak al eerder door G.S. was goedgekeurd. Dhr. Tanis meen de dat het gemeentebestuair dan ook imoreel verplicht is in toeroep te gaan: „als de Kroon het dan helemaal af keurt dan liever ée ludht in Ook dihr. J. C. Komtetoedde (WD) gaf ludht aan zijn verantwaardiging over de gedeeltelijfee goedkeuring ter wijl alles in overleg is voonbereid. Er werd over en weer gesproken over de financiële gevolgen mede m.b.t. de baatbelasting waarvan de beperking met 11 ha voor de gemeente een finan ciële aderverlating zal betekenen. Als laatste gaf weth. Visser als zijn mening zich t.o.v. de vroegere gemeen te Ouddorp en de klein-landbouwers verplicht te voelen door te gaan en be- roiep aan te tekenen waarmee 'dihr.'Vis ser niet bedoelde speciüanten in be scherming te willen! ne>mien. „Iemand die tegen het kriekelplan is is voor mij beslist geen moordenaar", verduide- lijikte dhr. Visser nog. Het kwam op steimming aan. IMet 8-5 werd tot het instellen! van een beroep besloten. Tegen waren mevr. iGrinwis en de heren Kr. Grinwis, Reus, van Dam. en van Oosterom.. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ouderavond De Chr. Nat. School houdt a.s. don derdag 4 maart haar jaarlijkse ouder avond in Ver. gebouw „Trefpunt". Door dhr. P. A. v. d. Wel, directeur van de Chr. L.O.M, school te Oud- Beijerland zal een lezing worden gehou den, met dia's, over het onderwijs aan kinderen met leer en/of opvoedings moeilijkheden. Door ds. Th. van Stuijentaerg zal een slotwoord worden gesproken. OUDDORP E.H.B.O. In verband met biddag zal er a.s. dinsdag geen jeugd E.H.B.O. - E.H.B.O- en R.K. cursus worden ge houden. Op dinsdag 9 maart gaan we weer gewoon door. De eerst-volgende E.H.B. R. cursusavond zal worden gehouden op dinsdag 16 maart. MIDDELHARNIS: Per 1 januari 1976 is musicus Jan van Dijk benoemd tot directeur van de ge meentelijke muziekschool te Baren- drecht. Deze muziekschool telt ongeveer 400 leerlingen en 15 vakdocenten. Kort geleden werd in Barendrecht een nieuw cultureel centrum geopend waarin de muziekschool gehuisvest is. Deze part time functie heeft de heer van Dijk aangenomen in plaats van zijn werk zaamheden aan de Zeeuwse muziek school zodat het deel van zijn werk te Middelhamis bijna normaal voortgang kan vinden. Bij sommige leden van Goerees' ge meenteraad is Ouddorps brandweer er gisteravond wat ongenadig afgekomen. Aanleiding tot die stellingname was het bericht dat het korps af zou treden als haar instructie-lokaal als speelruimte zou worden verhuurd aan de openbare kleuterschool. Weliswaar hebben de brandweermensen eigenhandig de in structiezaal ingericht maar hun houding ging meerdere raadsleden toch wat te ver „Het heeft ^me zeer teleungesteld!" liet mevr. Grinwis (PvdA) weten; „ik had gedacht dat er via een gesprek wel een weliwillende houiding kon worden» be reikt maar die hoop' is helaas niet be waarheid." Zij vond de houding van het korps een voorbeeld van ongeoorloofd madhtsmistoruik waar ze met kracht stelling tegen wilde nemen': „hebben we dan niet de plicht voor opnimale omstandi'gheden voor ons onderwijs te zorgen? Laten we de mogelij'kheden en de macht daartoe dan nu aangrijpen!" stelde ze voor. B. en W. stelde de raad voor nadat er in ide vorige vergadering al uitge- toreid over was gesproken het instruc tielokaal tot 1 aug. niet aan de kleu- tersohool in göbruik te geven. Dat im pliceerde dat het gesprek dat B. en W. op verzoek van de raad met de brand weerleiding hetoben gehad, geen positief resultaat opleverde. Dhr. J. C. Komtetoedde (WD) kon de verwikkelingen ook maar weinig waar deren temeer daar er na augustus toch weer een oplossing m.oet worden ge vonden. Zeker was er ook steun, voor Oud dorps brandweer. Zo meenide dhr. Ta nis dat het moeilijker wordt gemaakt idan het is en dhr. Kr. Grinwis had er alle toegrip voor dat de brandweer het als een ingrijpende zaak ervaart de lo kaliteit uit handen te geven. Mevr. Grinwis bleef het echter maar een starre boudlnig vinden Raadsvoorz. burg. van Velzen be treurde het dat de zaak in deze sfeer terecht is gekomen, hij meende dat al le partijen er 't meest mee geholpen zijn als er maar weinig meer over ge zegd zou worden. De raad deed er dan ook het zwijgen maar toe nadat nog dhr. Bruggeman de krant mede de schuld van de vertroebeling had gegeven OOSTFLAKKEE Zondag 29 februari kunnen de sohrik- keljarigen officieel hun verjaardig vie ren. Voorzover toekend w^onen er drie van deze gelukkige imenaen! op Oost flakkee. De heer L. Paasse, Verzorgings huis „Etotoe en Vloed", kaïmer 200 te Oude Tonge is van 29 fefor. 1892. Hij wordt dus zondag 84 jaar en viert (of ficieel) zijn 21ste verjaardag. De heer J. van Loon, Voorstraat 16 te Oude Tonge wordt zondaig 60 jaar. Hij werd 29 fefor. 1916 geboren en viert zijn 15de verjaardag. Mevrouw M. Geense-Ver- mue, Gr. Adr. Th. Polder 3 te Oolt gensplaat is geboren op 29 febr. 1932. Op haar 11de verjaardag wordt zij 44 jaar. De 'drie Landbouw Jongerenorganisa ties toeleggen op 12 maart a.s. een „lan delijke manifestatie voor jonge agra riërs". Doel van de manifestatie is de volks- vertegenw^oordigers duidelijk te 'maken dat het de jonige agrariërs ernst is nu er van de door het Landibouiwsichap in gediende voorstellen vrijwel niets geho- !noreerd is waardoor de positie van de jonge agrariërs verliciht zou worden. De bijeenkomst, -waarvoior alle land- bouwspecialisten uit de Tweede Kamer zijn uitgendodigd duurt van half eU tot 3 uur en wordt igehouderi in de Markthal. „Laat je niet uitmelken! aldus de op roep tot deelname. -O- In de land- en tuinbouw is grote be hoefte aan een overzicht van de talrijke overheidsregelingen die voor boer en tuinder van belang kuimen zijn. In de praktijk blijkt het geheel van de regelingen niet of nauwelijks te overzien. De vele vragen die het Land bouwschap en de landbouworganisaties bereiken komen neer op de begrijpelij ke nieuwsgierigheid: „Kan ik voor die regeling in aanmerking komen?" en „Hoe zit dat nu met die voorwaarden?" Het Landbouwschap heeft een bro chure samengesteld, die een wegwijzer wil zijn in het doolhof van de vele re gelingen ten behoeve van de boer en tuinder. De regelingen zijn in de brochure in gedeeld in rubrieken: ontwikkelingsregelingen met o.a. het BorgsteUingsfonds voor de Landbouw en rentesubsidie's; cultuurtechnische regelingen; beëindiging en omscholing; sociale regelingen (o.m. Rijksgroeps regeling Zelfstandigen); overige regelingen. In een afzonderlijke rubriek zijn op genomen de verschillende maatregelen op het gebied van de bouw en verbete ring van de eigen woning. Niet alleen de agrarische ondernemer maar ook zijn echtgenote doet met deze uiteenzetting haar voordeel. De brochure „Dat zit zoregelin gen voor land- en tuinbouw" behandelt de regelingen niet uitputtend. Het ad vies luidt dan ook steeds om individueel advies te vragen bij de sociaal-economi sche voorlichters van de gewestelijke landbouworganisaties of bij de voor lichters van de verschillende consulent schappen. De brochure is een moment-opname die zonodig periodiek aangepast zal worden. Het is niet mogelijk elke indi viduele gebruiker van deze brochure al le aanvullingen of wijzigingen te ver strekken. De landbouworganisaties, de voorlichtingsdiensten en de landbouw- pers worden daarentegen nauwkeurig geïnformeerd over aanpassingen in de brochure. De brochure „dat zit zoregelin gen voor land- en tuinbouw" is vooral bedoeld voor de in land- en tuinbouw werkzaam zijnde voorlichters. De brochure is verkrijgbaar bij de af- delmg Pers en Voorlichting van het Landbouwschap, Raamweg 26, 's-Gra- venhage (tel. (070) 65 69 20, toestel 19 of

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2