Prachtig stukje folklore bij opening C.N.S. Stellendam Levis I KRAMER I Zachte winter zette hun hemd ie Burg. V. Velzen „Nog net op tijd gebouwd Orgelconcert te Middelharnis ,i^ 48e jaargang \M£ BiDL/ö, Vrijdag 27 februari 1976 No. 4467 CHR. STEIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond PROF. VERKUYL EN ZUID-AFRIKA iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii voorspellers weer in X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal t X OOK OP VRIJDAGAVOND 1 GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 IVIIDDELHARNiS B. en W. Dirksland vragen G.S. VOORKOM BOUW ZWEMBAD IN MIDDELHARNIS VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Wereldgebedsdag op 5 maart Bevestiging en intrede ds. J. Willemsen POSTBOX 8 M MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29 .-^ Na 5.30 uur (01870) 33 02 Glio 167630 Bank: Raibo Middelhamls no. 3420.01.108 ABONISTEMENTSPRIJS 7.50 PKR KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het is al weer enige tijd geleden, om precies te zijn op 14 februari 1.1. dat een van de voormannen uit de Gereformeer de Kerken prof. dr. J. Verkuyl in „Her vormd Nederland" een artikel schreef over onze verhouding tegenover Zuid- Af rika. De aanleiding voor dit artikel was het besluit van de „Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika, de „Dopperkerk" om de band met de Gereformeerde Kerken in ons land voorlopig te verbreken. Reeds in de kop van het artikel staat zijn conclusie; Crisis met doppers toont aan: Radicale omwending nodig in Zuid- Afrika. Met stijgende verbazing hebben wij het artikel gelezen. Ons afgevraagd hoe het mogeUjk is dat een man met een dergelijke afkomst en ontwikkeling in staat is om de zaken met Zuid-Afrika zo te versimpelen als hiJ doet. Geen spoor van verbondenheid met een volk, waaraan wij zowel door taal, spraak en religie zo nauw verbonden zijn. Met geen enkel woord rept de hooggeleerde over de oorzaken en de redenen waarom de republiek van Zuid-Afrika een be leid voert, zoals ze dit voert. Integendeel, uit het besluit dat de Dopperkerk genomen heeft, en dat waarlijk niet van vandaag op morgen is genomen, maar pas na een zich over maanden uitstrekkend beraad, uit dit besluit concludeert de professor Verkuyl simpelweg en wij citeren; Ik ben ervan overtuigd dat de diepste reden tot het verbreken van de band met de Gerefor meerde Kerken in Nederland ligt in het feit, dat de leidinggevende personen in de Dopperkerk dit vermaan om mee te werken aan een multiraciale samen leving nog niet verdragen. De ver wijzing naar confessionele moeilijkhe den, zo schrijft professor Verkuyl ver der, lijkt mij eerder een alibi dan de eigenlijke reden van de beslissing van Potchefstroom. Ik ben door het verbre ken van de officiële betrekkingen niet geschokt", aldus prof. Verkuyl. Het klinkt allemaal zo aanvaardbaar. Maar is het dat ook? Wij vinden het nogal een beschuldi ging tot een synode van een Gerefor meerde Kerk, die nog ernst maakt met haar belijdenis om een dergelijk oordeel over een besluit dat zij genomen heeft te poneren. Of is Verkuyl al zo gewend geraakt aan het feit, dat jammer genoeg velen onder ons die zich tot de gerefor meerde gezindte rekenen, het al niet zo nauw meer met de waarheid nemen? Die in vele gevallen andere dingen,zeg gen, dan ze bedoelen. Het bijbelse vermaan, dat ons ja, ja moet zijn en ons neen, neen geraakt on der ons volk kennelijk al wat in discre- diet. We nemen het niet zo nauw meer met de waarheid. Dat kan iedereen in zijn eigen omgeving waarnemen. Ook de mededeling dat Verkuyl door het verbreken van de betrekkingen met Potchefstroom niet is geschokt is geen uitdrukking van gereformeerd denken en van een gereformeerde houding. De Bijbel veroordeelt Kain's uitroep; ben ik mijn breeder's hoeder. De Bijbel wijst ons duidelijk de eenheid die er heerst in het lichaam van Christus. „Als een lid lijdt, lijden alle leden". Een gulden regel die wel in het bizonder van toe passing is op de verhouding tussen Christenen in Nederland en Zuid-Afri ka. Zelfs al zouden we vanuit de Schrift tot een veroordeling van het door Zuid- Afrika gevoerde apartheidsbeleid moe ten komen, zelfs al zouden we, weer vanuit de Schrift tot een warme voor stander van het door Verkuyl zo aange prezen multi-raciale beleid moeten ko men, dan kan een christen nog nooit tot een dergeUjke hooghartige opstelling komen als prof. Verkuyl doet. Integendeel, dan ligt de weg open tot de God van hemel en aarde, dat Hij dat volk in Zuid-Afrika in de benarde toe stand waarin het gaat verkeren wil lei den en leren de weg die zij hebben te gaan. Dan ligt het op de weg van chris tenen elkaar op te wekken, dat diezelfde God dat volk beware voor eigengekozen wegen, die Zijn Naam onteren en tot onze schade zullen zijn. Die radicale omwending heeft Zuid- Afrika nodig. Daarover spreekt prof. Verkuyl jammer genoeg met geen woord. Of heeft hij zich al zo ver aan de belijdenis ontworsteld, dat hij de band met Christus en Zijn Kerk niet meer voelt. Dan heeft hij alle recht van spre ken over deze zaak verspeeld. iiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllliliilllllilllllflllllllilllllüllllllllinilllinillllllll 1 Zandpad 86 - Middelharnis g I Tel. (01870) 26 70 - Nog slechts zes dagen scheiden ons, wanneer wij dit artikelschrijven, van de lentemaand maart. Dat betekent dan tevens het einde van de klimatologische winter die steeds over de drie voUe win termaanden door De BUt wordt bere kend. De officiële uitslag is nog niet be kend, maar wel is het al zeker dat de gemiddelde etmaal temperatuur een kleine halve graad boven het normaal cijfer van 2,2 graden is komen te liggen. December en januari waren belangrijk te zacht, februari een paar graadjes kou der dan normaal. Tevens blijkt uit de voorlopige cijfers dat De Büt zelf deze winter 30 vorstda- gen noteerde tegen normaal 42, en 7 te gen normaal 12 ijsdagen waarop het kwik het hele etmaal onder het vries punt biyft. Ook in die cijfers komt tot uiting dat de winter iets zachter Is uit gevallen dan normaal. Wel kwamen wij 7 a 10 dagen (eind januari - begin febru ari) op de schaats en dat was mooi mee genomen want dat lukte de laatste zes winters niet of nauwelijks. OUDDORP BIDDAG Dinsdag 2 maart D.V. zal in de Geref. Gemeente de biddag wor den gehouden, waarbij hoopt voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Aan- van der diensten 2.30 en 7.30 uur. Het college van B. en W. van Dirksland is beducht voor de gevolgen van de evt. bouw van een overdekt zwembad jn de nabuurgemeente Mid delharnis. B. en W. vrezen n.l. dat de aanwezigheid van zo'n voorziening ten koste zal gaan van de al zo moeilijke exploitatie van Dirkslands' zwembad „de Gooye", waarop voor 1976 toch al een tekort van 150.000, wordt verwacht. Dirkslands' college heeft het college van Gedeputeerde Staten, bij wie het toezicht op de spreiding van overdekte zwemaccomodaties berust, van zijn zorgen deelgenoot gemaakt. In het schrijven wordt ook gewezen op mogelijke Goereese plannen het zwembad te Stellendam te overdekken. „Zouden de plannen in de genabuurde gemeenten gerealiseerd worden dan zou dat een ernstige terugslag op de exploitatie van het hier (in Dirks land, red.) gevestigde zwembad tot gevolg hebben en bij aldien op de fi nanciële positie van onze gemeente", zo leggen B. en W. het college van G.S. voor. Zij wijzen er voorts op dat het Dirkslandse zwembad, twee jaar geleden geopend, niet alleen in een gemeentelijke-, maar ook duidelijk in een streekbehoefte voorziet. Met dat laatstbedoelde aspect werd bij de opzet van bouw en exploitatie rekening gehouden; zonder dat element zou de exploitatie een te zware belasting hebben betekend. Desondanks wordt over 1976 een tekort, ten laste van de gemeente, van 150.000,geraamd. Het college van G.S. wordt dan ook gevraagd of de mogelijkheid en de bereidheid bestaan de plannen die in Goedereede en Middelharnis leven tegen te gaan. Op het schrijven d.d. 28 januari 1976 is nog geen bericht ontvangen. Woensdagavond, ter raadsvergadering, verklaarden meerdere raadsleden, onder wie de heren D. de Bonte (P.C.P.) en Th. van Prooijen (P.v.d.A.) hun instemming met het schrijven. Toen woensdagmiddag in Stellendam de nieuwe Chr. Nat. School geopend werd heeft zich op het schoolplein een kleurig romantisch tafereeltje afge speeld. Ruim vijftig leerlingetjes waren in de klederdracht van de befaamde Ot en Sien gestoken en anno 1976 klepper den weer de witgeschuurde klompjes over het SteUendamse plaveisel zoals dat ook anno 1908 kon worden gehoord! Opzet van dit schitterend geslaagde stukje folklore was op dat jaartal (1908) terug te zien omdat toen de school ge opend werd die nu verlaten kon worden. Het werd een goede ruil, maar geen kwaad voort over het ouwetje, want daarin is een rflke geschiedenis geschre ven Daarvan werd later getuigd toen het gezelschap genodigden na de opening, in de riante aula van de MAVO, ettelijke sprekers beluisterde van wie o.m. het oud-hoofd dhr. Jongsma uit eèn vrij ver verleden kon putten. rviSiSiSi>SSiX3> De opening. Eerst was er de werkelijke opening door burg. G. van Velzen die overigens ook al zowel de eerste- als de laatste steen had gelegd. 's Burgemeesters bemoeienissen wer den nu bekroond met het verrichten van de officiële openingshandeling, het lui den van de schoolbel waarop de klassen anno 1908 braafjes de school binnen gingen. Op het plein hadden ze een wer velende demonstratie gegeven van het vroeger zoveel gespeelde hoepelen, tol len en bokje springen terwijl de meisjes op stelten gingen en met oude poppen- wagentjes rondreden. Het was een on- v/aarschijnUjk prachtig tafereeltje en de genodigden kregen er alle tijd voor om het spel dat zoveel herinneringen op riep nog eens tastbaar te beleven, zelfs onder de tonen van heel oude wijsjes! In de hal bezongen de leerlingen nog eens hoe het allemaal zo voortreffelijk voor elkaar was gekomen en werd burg. van Velzen een mooi boek aangeboden over de geschiedenis van Goeree-Over- flakkee. De scholiertjes behoefden de burgemeester slechts te beloven dat ze een goed en zuinig gebruik van de school zouden maken, „want, zei de burgemees ter, de school heeft heel veel geld ge kost!". Nu was er niet het „kopje melk en krentenkoekje" die in 1908 werden uit gedeeld, maar de jeugd werd op andere heerlijlsheden getracteerd. Muziek. Het luiden van de schoolbel had be stuursvoorzitter dhr. M. M. Kievit naar hij verklaarde als muziek in de oren geklonken, zeker wanneer hij de ondervonden medewerking tot de bouw van de school vergeleek met de om standigheden rond 1908. „Toen moest het brood uit de mond worden gespaard om de kinderen christelijk onderwijs te geven en toen werden zelfs de gouden krullen verkocht om geld voor het schoolgebouw te verzamelen", zo bracht dhr. Kievit de toen getoonde opoffe ringsgezindheid in herinnering. De school aan de Mr. Iman Caustraat werd 2 sept. geopend en zo zag dhr. Kievit terug de leerlingen betaalden elk hun schoolgeld, als ze het tenminste kónden betalen Met de opening van de nieuwe school meende dhr. Kievit ook een oude periode af te moeten sluiten na menige naam uit de beginperiode met ere te hebben genoemd. „De letters op de gevel van het nieuwe gebouw betekenen niet alleen een verleden, maar houden ook een toe komst in", aldus dhr. Kievit, nog eens benadrukkend dat de school ingevolge haar statuten open staat voor alle chris telijke gezindten. „We hebben aldus dhr. Kievit een nieuw gebouw, een nieuwe plaats, nieuwe lesmethodes en nieuwe mogelijkheden voor onze kinde ren, maar één ding is hetzelfde geble ven, de grond waarop het Chr. Onder wijs bouwt, de Bijbel". Spr. besloot zijn betoog, waarin hij allen die aan de stichting van de nieuwe school hadden meegewerkt hartelijk had dank gezegd, met de laatste woorden van de eerste vergadering van de op richting van de school in 1897: „Wij bevelen de vereniging by voort during aan in de voorbede harer vrienden. Ruste Gods Zegen op harer arbeid en op allen die met hsiar samenwerken". Waakzaamheid. In zijn gelukwens wees burg. van Velzen op de verschijnselen die erop wijzen dat het onderwijs op de helling moet, waarom hij het christelijk onder wijs tot waakzaamheid opriep en maan de de vernieuwingen die worden gepro pageerd te toetsen aan haar christelijke uitgangspunten. Mede met het oog op de wijzigingen die er zullen komen, ge dachtig aan de contourennota, meende dhr. van Velzen te mogen constateren dat de school nog net op tijd is gebouwd. Nu die er is, ten koste van een investe ring van 634.000,nu wenste dhr. van Velzen het bestuur daar alle geluk mee. Dat deed ook Inspecteur Morang, on der de indruk als hij was van de fraaie opzet van de school ende voortva rendheid die het gemeentebestuur bij In de hal werd het openingslied gezongen. herhaling heeft doen kennen. „Met een mooi gebouw zijn u de middelen ver schaft, maar de realisering van het on derwijs hangt van de mensen af legde dhr. Morang alle betrokkenen voor. Anders dan burg. v. Velzen ge loofde dhr. Morang wel in de bedoelin gen van de Minister van Ondei'wijs, door dhr. Morang vertaald als een streven naar een optimale ontwikkeling van het kind zover de mogelijkheden en talenten strekken. Positief legde dhr. Morang ook de ouderparticipatie uit, niet als een zich bemoeien met maar een „helpen bij". Terugblik. Hoofdonderwijzer Velthuizen zag nog eens terug op de ontwikkelingen die het onderwijs doorgemaakt heeft tot dat wat het nu geworden is, een middel tot persoonlijkheidsvorming. Spr. verklaarde mede namens zijn collega's in de nieuwe school met de beste voornemens te beginnen, zeker ook waar het gaat om de betekenis van de naam van de school die erop duidt dat niet het najagen van maatschappe lijke welvaart primair wordt verkon digd, maar de eer van - en liefde tot God, tot geluk en heil van alle mensen. ■Uitdaging. Over zo'n uitdaging werd ook door de Geref. predikant ds. de Kievit gespro ken. „Het bijzondere van de Chr. school is gelegen in het feit dat er geluisterd wordt naar de stem in het gebeuren om ons heen en die in alles wat er gebeurt doorklinkt", aldus ds.; „mensen die naar elkaar en naar de stem van God luiste ren kunnen elkaar wezenlijk iets geven en elkaar helpen". „Moge U in uw school zo'n „werkplaats" vinden waar u elkaar van dienst kunt zijn", hoopte ds., graag daarbij de diensten van de kerk aanbiedend. Meerdere sprekers. Er dienden zich vervolgens nog een aantal sprekers aan, onder wie aanne mer V. d. Nieuwendij k. Hij bood mede namens arch. Zeelenberg te Ouddorp de op de gevel aangebrachte naam van de school aan. Oud-hoofdonderwijzer dhr. Jongsma riep herinneringen op aan de tijd 1928 - 1942 waarin hij „met hart en ziel" als-hoofdonderwijzer aan de school was verbonden. „Vaak hebben wij gezongen hoe wij ons door God ondersteund wis ten; dat was ons fundament!" getuigde dhr. Jongsma. Hij besloot met de harte lijke wens dat de school, waarmee hij nog intens meeleeft, zal mogen groeien en bloeien voor Gods heilig Aangezicht. Dhr. H. A. V. d. Tol, hoofd van de Chr. MAVO sprak als „buiu:", hopend en ver wachtend in de CNS een goede buur te treffen. De waarde van de aanw^ezigheid van een goede buur Ulustreerde dhr. v. d. Tol met een voorbeeld van een vrouw die tot de zelfkant van het leven dreigde te vervallen. Het was aldus dhr. v. d. Tol niet haar stem, noch haar gewe ten, maar de stem van de buurvrouw die haar daarvoor hoedde Dhr. V. d. Tol gaf in 't kort ook zijn visie op de strekking van de Ministerië le contourennota; „het gevaar van bui tenaf is nooit groot als de vesting maar sterk is!" Tenslotte was het dhr. L. Visser, oud- leerling van de school en ook hij spuide een veelheid van amusante herinnerin gen. Het was ook de hartelijke wens van dhr. Visser dat het de school heel goed moge gaan. In die stemming werd de middag be sloten door dhr. M. Kievit. Met dankge bed en de constatering dat met gebun delde krachten en goede wil er onder Gods zegen veel bereikt kan worden". De meisjes zagen er prachtig uit! Vrijdagavond 5 maart a.s. des avonds om 19.30 uur in het gebouw van de Buitengewone Wijkgemeente aan de Jul. van Stolberglaan te Middelharnis zal een gebedsdienst worden gehouden voor mensen van alle gezindten, voor mannen en vrouwen, voor jong en oud. Omdat wij geloven, dat de Wereldge bedsdag ons de gelegenheid geeft om over eigen grenzen heen te zien en zo doende onze opdracht in de wereld be ter te verstaan. Stad aan 't Haringvliet: E.H.B.O. E.H.B.O. de drie laatste cursusavonden voor dit seizoen zijn als volgt vastge steld 3 - 17 en 31 maart 's avonds om half acht in het Groene Kruis gebouw. Zondag a.s. zal in de Herv. gemeente van Stad aan 't Haringvliet de bevesti ging en intrede plaats vinden van ds. J. Willemsen, gekomen van Eethen en Drongelen. 's Morgens zal ds. Willemsen worden bevestigd door ds. H. Talsma van Den Bommel en 's'middags 2.30 uur hoopt ds. Willemsen intrede te doen. In de Grote Kerk te Middelharnis wordt op zaterdagavond 28 februari om 8 uur een orgelconcert gegeven door HENK KLOP. Dit concert wordt georga niseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree-Ovèrflakkee. Henk Klop heeft een prachtig programma samengesteld. Hij begint zijn concert met enige wer ken van Buxtehude, waarna werken uit de Romantiek volgen. De organist speelt ook enige eigen composities, terwijl het programma besloten wordt met het be kende „Carillon" van Louis Vieme.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1