Van broedschotel tot Barcelona Sportiviteit KvtideAho-tkft Twee nieuw sponsors voor Intermezzo g GERO I altijd voor I iedereen I ruim en overzichtelijk 1 I in onze speciale 1 f showroom. i I A. Vroegindeweij 1 Westdijk 46 Aliddelhaxnis Oudste inwoner 95 jaar RECLASVIELOGICA Jeugkoren- ontmoeting; 22 mei in Dordt Speciaal inbouwstation voor 1 L.P,G. I gasinstallaties 1 in elk merk automobiel. x I Garage Nijsse B.V. Oostdijk 15 - Oude-Tonge Tel. 01874-235-385 „DENK EN ZET'' Volleybal Club Goeree Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' Vrijdag 20 februari 1976 Gelet op de teleurstellende sportieve gedragingen tijdens de olympiscihe win terspelen mag voor de aanvang van het vliegseizoen nog wel eens het woord sportiviteit vallen. Als ik denk aan on sportief gedrag volkoimen vreernd aan de olymipische gedachte, dan is het wel de instelling van een aantal juryledenl in het Oostenrijkse Innsibruck. Als een 'Amerikaans vrouwelijk jurylid met op zet om haar landgenote te (bevoordelen aan onze nederlandse Diane de Leeuw 5,2 geeft terwijl alle overige juryleden 5,8 toekennen. Ook het nederlandse ju rylid die aan verslaggevers verklaart de nederlandse boven de Amerikaanse te willen bevoordelen lijkt mij volko-men van alle sportiviteit ontbloot. Wanneer we dan onze bronzen me- dailleiwinnaar Hans van Helden horen zeggen dat hij zulke stukjes anetaal thuis ook wel heeft dan klinkt mij dat ook onaangenaam in de aren. Het gaat dan beslist niet meer om het meedoen maar uitsluitend om het winnen. Een reactie op ongelijke weersoonstandighe- den! is welbagrijpelijk maar hoe -moeten wij duivenliefhebbers dan niet mop peren. Ook bij ons zijn de vluchto-m- standigheden meestal niet gelijk. So'HIS gebeurt het dat we met een best draai ende koppel plotseling terwijl de dui ven alles qua vorm. beloofden-^ plotse ling een off-day beleven mogelijk zijn onze vogels dan in een ande-re lossings koppel terechtgekomen en moesten met andere weersoimstandigheden afrekenen. Zaak is om dan zo'n nederlaag spor tief te aanvaarden, toch op tijd onze klok in het lokaal brengen eni bereid zijn Oim de vluohtbescheiden mee te helpen verzorgen. De grootste overwin ning is namelijk om uw concurrenten niet te laten merken hoe teleurgesteld u bent, om maar niet van het utopi sche ideaal te spreken dat u uw mede leden ook eens een overwinning gunt. Gelukkig winnen niet altijd dezelfde lie den anders zou de duivensport snel te loor gaan. Laten we dus als half april de vluchten begiimeri met zijn allen proberen sportief te zijn. In mijn duivenstukje vorige week heb ik me vergist in de nieuwe afstand die we gaan vliegen, het moet niet zijn Soisson maar Soigniets een plaats die op de voor Flafckee variërende afstan den van 127 tot 137 km ligt. Essen het eerste en nieunve vlieg- station ligt zo'n 30-50 km. van Flak- kee. Het cordinaat van Essen bekend is dat van het Essense stationsemplace- rnient, zoals dat van bijna alle lossings- plaatsen het geval is. In werkelijkheid worden de duiven door toegenoimen be bouwing soms vijf km. korter of verder gelost. Waar in Essen gelost wordt is mij niet bekend, het kan zijn voor de grens, men' gaat dan alle douane for maliteiten mis, daarentegen lost men over de grens, in België wordt van de lossing geen BTW betaalt, dit kan een groot financieel voordeel betekenen. De beste lossingsplaats in Essen ligt buiten het dorp in de richting van Kalmthout, wel een drietal km verder dan het station. Noig iets over winterjongen. De bes ten komen wellicht uit de kweekkop- pels. Zij zullen het beste dit tegen natuurlijk fokken kunnen verwerken'. In feite is de natuur in rust anaar de on geduldige baas zit te wachten op zijn ringen. Voor specialisten met de piepers zijn de jongen wel volgels waarmee men alle kanten uit kan. Rui en selektie zijn belangrijke troeven. De rui van de klei ne veren is achter de rug als het sei zoen begint en ze blijven hun pennen bewaren als de verdere vludhten be ginnen. Het voordeel van de selektie zit in twee maanden' meer ervaring en de mand heeft de mindere exemplaren er al uitgezift. Persoonlijk ben ik niet bang om het met de piepers van de voorj aars- ronde te;gen de winterjongen op te ne men maar ik besef wel dat tegen het einde van de vluchten, vooral wan neer we nog Chateauroux en Bourges met de jongen willen spelen, de rui plot seling kan toeslaan. Winterjongen kunnen bovendien op nest worden gespeeld. Men kan dat zelfs vol houden tot de jongen' 2 3 weken zijn. Het zijn tenslotte duiven die slechts De volleybalvereniging Intermezzo heeft voor twee van haar teams spon sors aan kunnen trekken. Accovmtantskantoor Tamboer en Jachtverhuur Flacquee hebben trai ningspakken met reclameopdruk voor in totaal twee teams ter beschikking ge steld. De meisjes A-junioren van Intermez zo zullen de trainingspakken van Tam boer dragen bij wedstrijden en toernooi en en het derde damesteam die van Jachtverhuur Elacquee. Zaterdag j.l. werd de daad bij het woord gevoegd en werden door beide sponsors de trainingspakken aan de speelsters en coaches overhandigd door de heer De Groot van Jachtverhuur Flacquee en de heer Tamboer. Beste meisjes en jongens! In dit kinderhoekje zal ik eerst het nieuwe raadsel maar een plaats geven. Het is FEBRUARIRAADSEL 3 1. Schoondochter van Naomi. 2. Plaats waar Jakob met God worstelde. 3. Eer ste man van Bathseba. 4. Wat schonk de Heere aan Salomo? 5. Vriend van Job. 6. Dochter van Jethro; vrouw van Mo- zes. 7. Vader van Mozes. 8. Broer van Rebekka. 9. Zoon van Abraham. 10. Richter in Israël. 11. Johannes werd onthoofd op bevel van koning 12. Ander woord voor hemelbode. 13. Vader van David. 14. Psalmdichter en koning. 15. Poort in Jeruzalem, Nehe- mia 3. 16, Dochter van koning Achab. 17. Zoon van Noach. 18. Godvruchtige koning van Juda. 19. Tegenstander van de Joden, Nehemia. 20. Zoon van Saul. 21. Koning die vrijheid gaf aan de Jo den om naar hun land terug te keren (Ezra). 22. Moeder van Samuel. 23. Moorman die Jeremia uit de kuil redde. 24. Mannen die ongemerkt met de op gestane Jezus op weg wandelden. 25. Vrouw van Boaz. 26. Saul ging naar de waarzegster in De beginletters van de gevraagde woorden vormen een uitspraak van Ja kob op zijn sterfbed. Dit raadsel werd ingezonden door Betsie Keizer uit Melissant. Dank je wel, Betsie! BRIEFWISSELING Bea van Oorschot, Den Bommel. Har telijk welkom, Bea! Ja„ je zusje Ria doet''''al een hele tijd met ons mee, en nu wil jij het ook eens proberen. Ik denk dat het wel gaan zal. Had je nog nooit op de schaatsen gestaan? Dan zal het niet meegevallen zijn op dat gladde ijs. Zijn jullie nog naar de dominee ge weest om hem te feliciteren? Ik kan je brief goed lezen. Welk cijfer krijg je voor schrijven op school? Klazina de Vogel, Melissant. Ik hoop dat je knie ondertussen wat geslonken is. Toch kun je beter op je knie vallen dan op je hoofd, net als Jan. Je hoofd is veel teerder. Zo zie je: met vallen en opstaan moeten we leren lopen, maar ook leren schaatsen rijden. Jammer dat de pret zo vlug voorbij was. Was er veel belangstelling op de avond van de I.Z.B.? Hebben de meisjes mooi gezongen? Ria van Oorschot, Den Bommel. Plan nen worden er altijd gemaakt, en dat moet ook wel, al is het nog vroeg in het jaar. Jij schrijft al over de schoolreis. Dat moet wel, want alles moet bijtijds in kannen en kruiken, en de tijd schiet geweldig hard op. En dan heb je het over de toekomstige mavo, waar je mis schien heen moet. Op dit ogenblik is het nog ver af, maar als je gezond bent, is het er heel gauw. Martien de Vogel, Melissant. Je schrijft wel over de ongelukken bij an deren, bij Jan en Klazina, maar dat je zelf iets bent overkomen, dat hoor ik niet. Stond jij nog al vast op het ijs? Beri jij niet gevallen, of was het niet zo erg? Ik denk dat de hechtingen er nu al uit zijn, want in de regel betert het snel, als er niets bij komt. Wat jou betreft mocht het nog wel een graad of zeven vriezen, denk ik. Martin de Graaf, St. Maartensdijk. Je hebt gelijk, dat er vijf vrijdagen in ja nuari waren, maar de eerste vrijdag, dus 3 januari, is de krant niet verschenen. Dat kwam door de Nieuwjaarsdag er tussen. Stond jij ook voor het eerst op de schaatsen? Je bent de enigste niet die mij dit schrijft. Het verwondert me dat het nogal niet tegenviel. Piet Hoogesteger, 's-Gravenpolder. Bijna al de kinderen hebben het over de ijspret, en geen wonder, want het ge beurt niét elke winter dat je in onze streken schaatsen kunt. Daar zou je in het hoge noorden van ons land voor moeten zijn. En of er nu nog gelegen heid zal komen om schaatsen te rijden in deze winter, is moeilijk te zeggen. De tijd schiet hard op en straks komen de lentetekenen. Coönie van Groningen, Middelhamis. Alvast hartelijk gefeliciteerd met je ko mende verjaardag. Het is maar enkele dagen meer en dan is het zo ver. Ik hoop dat de deze dag mag beleven en nog ve le keren nadien. In de vorige maand was het een bizondere dag in de familie. Hebben oma en opa veel bezoek gekre gen? Ineke wordt ook nog van harte ge feliciteerd. Maakt Wendy het goed? Maakt ze geen ruzie met de twee kalf jes? Wilma Bechtum, Dirksland. Ik heb niet gezegd dat jouw raadsel niet leuk verzonnen was, maar ik vond het een beetje raar, dat ik zo als een beste Oom Ko voor het voetlicht werd gesteld. Be grijp je me een beetje? Je wens om een langere vorstperiode is niet vervuld ge worden. De dooi is ingetreden, en als het niet vriest in deze tijd, dan krijgen we regen en wind, en dat is niet zo aan genaam. Marian Vroegindeweq, Middelharnis. Wat heb jij toch veel gekregen, hè? En al dingen waar je wat aan hebt! Is oma al klaar kunnen komen met de Flak- keese klederdracht? Wat zal jij dan een prachtige pop hebben, zeg! Je hebt de tijd niet gekregen om „over" te leren rijden. Dat is wel jammer. Je had zo'n goede leermeesteres aan je mama! Hedie den Boer, Herkingen. Voo): jul lie had ik wel gewild dat er nog enkele vriesweken bij gekomen waren. Het is een mooie tijd om te vriezen; het is nog in de winter. Maar het is anders uitge vallen, en daar doen we niets aan. Het wéér hebben we niet in onze hand, en dat is maar goed ook. Ik ben blij dat de boekebon zo'n verrassing was. Corrie Vroegindewey, Middelhamis. Al is het een poosje geleden, toch nog hartelijk gefeliciteerd met mama's ver jaardag. Heeft ze voor zich zelf ook zo heerlijk gebakken als voor de verjaar dag van Marian? Het is maar goed, dat vele scholen alvast ijsvrij gaven, want bij uitstel daarvan was er niets meer van gekomen. Pijnlijke voeten en kou hebben jullie er best voor over gehad. Corien van Rossum, Zeist. Je hebt die repetitieweek kranig doorstaan, zeg! Je bent er met mooie cijfers uit te voor schijn gekomen. Vooral voor godsdienst heb je een prachtig cijfer gehaald. Trou wens voor biologie ook. Probeer zo maar door te gaan. Ik denk dat je voor engels en geschiedenis ook wel geen onvol doendes zal hebben. Marjoleen de Visser, Middelharnis. Jij had ook nog nooit geschaatst, hè? Dat lees ik in veel briefjes, en dat is geen wonder, want elke winter is ér geen ijs. Nu je versje nog: Voor mijn raadselnichtje: M ag ik in je album komen, A chter neefs en nichten aan? R aar, wat ik heb ondernomen, J ij ziet toch mijn naam hier staan, O ok al was 'k hier ver vandaan. L eer en luister steeds aandachtig, E n gehoorzaam pa en moe. E n je cijfers worden prachtig. N OU, ik wens je 't beste toe. Februari 1976 Oom KO. Tineke van Rossum, Zeist. Dat was fijn om met de klas te schaatsen, te sleeën en te glijden! Zijn er geen onge lukken gebeurd op het ijs? Dat was eens iets anders dan met de 'klas te rekenen, te schrijven, te en vul nu maar verder in. Dan ben je er eens echt uit, maar het was van korte duur. Dat heb ben dé kinderen tot hun spijt in hun briefjes moeten schrijven. Dan nu maar uitzien naar prachtig lenteweer! Corrie Guiljam, Borssele. Van die tri logie heb ik wel eens gehoord. Rie van Rossum kan onderhoudend vertellen. Reumatiek is een erge ziekte, en de wintermaanden doen er weinig goeds aan. Zon en frisse lucht hebben we te weinig in de winter. Ik hoop dat het met oma dragelijk zal zijn. Heeft ze met dat oogvlies ook niet zoveel baat gehad? Is het nog een halve dag schaatsen ge worden in plaats van een paar uur? Anne-Marie de Visser, Middelharnis. Nu had je niet veel meer bij te pas sen om aan 'Snuf te komen; nu had je het boek voor een prikje. Fijn, hoor! Bij tante Ria was wel ijs genoeg, want in die omgeving wemelt het van water. Soms staan de huizen rondom in het water. In het begin is het, wat je zegt, maar krabbelen. En het was van té kor te duur om het goed te leren. Is het op vier februari nog door kunnen gaan? Ik meen dat de wegen toen goed berijd baar waren. Kees Droger, Middelharnis. De boe- kebonnen schijnen goed in de smaak te vallen, merk ik. Misschien dat we dat wel zo blijven doen. Was het de tweede keer van je leven dat je geschaatst hebt? Dat kan zo'n beetje kloppen. Had je al eens meer Hazeu-liederen gehoord? Veel mensen kennen die niet, en dan zie je wel eens dat er drukfouten worden ge maakt, zoals Hazen-liederen, maar dat is het niet; het is Hazeu. Vroeger heb ik die ook wel gezongen en laten zingen. Allemaal. Ik heb de prijswinnaars nog niet uit kunnen zoeken. Ik hoop dat volgende week wel bekend te maken. De vriendelijke groeten van Oom KO. drie maanden achter zijn bij de jaar- lingen. Sommigen durven zelfs deze jon gen op weduwschap te zetten. Al de ze handelingen en vormen van spel zul len er wel toe leiden dat de vliegdui- ven met vijf jaar versleten ziillen zijn. Alleen gespaarde en met 25org gespeel de duiven zullen zelfs, op lO-jarige leef tijd nog mee kunnen doen. Ieder zijn eigen stiel, sommigen verslijten een ras per jaar, maar ze beleven er plezier in en daar is het tenslotte om begonnen.' En dat hoeft ook niet altijd winnen te betekenen. SINT ANNALAND De oudste mannelijke inwoner uit Sint Annaland, dhr. Nic. Overbeeke, wonende op de Ring aldaar, heeft één dezer dagen zijn 95-ste verjaardag ge vierd. Dhr. Overbeeke is een in Sint- Annaland bekende persoonlijkheid. Op kerkelijk gebied heeft hij zich dan ook zeer verdienstelijk gemaakt. Tijdens de ambtsperiode van Ds. H. Kraay en Ds. W. van Griethuysen was hij, na enige tijd diaken te zijn geweest, ouderling van de Hervormde Kerk. In Sint-Anna- land wordt men meestal eerst diaken en later ouderling. Tevens was hij één der mede-oprichters van de Veilingvereni ging „Sint Annaland en Omstreken". Des zondags gaat hij nog geregeld twee maal ter kerke. Ondanks zijn bijzondere vitaliteit wordt zijn gezichtsvermogen wel wat minder, doch ondanks dat mag hij zich nog in een uitstekende gezond heid verheugen. RHENEN Op Ouwehands Dierenpark is het al lang geen geheim meer dat elk dier onmiddellijk positief reageert op het eerste de beste zonnestraaltje. Men is er nu ook achter gekomen, dat de mens diezelfde reacties vertoont. Zodra de zon schijnt komen er telefonische aanvragen binnen om afspraken te ma ken voor bezoeken aan de dierentuin, hetzij in groepsverband, hetzij indivi dueel. De mens is in een zó sterke mate ontvankelijk voor het zonnetje, dat re clame maken pas dan aanslaat als het mooi weer is. De directie van het park heeft erva ren, dat bij langdurig slecht en somber weer praktisch niemand reageert op zonnige folders. Daarom worden die pas rondgestuurd als de weersomstandig heden gunstig zijn. Want in dat geval krijgt men de grootste respons. Dozr het Overleg Koorwezen van de Culturele Raad van Zuid-Holland en het distr. Zuid-Holland v. d. Federatie van Nederlandse Zangersbonden wordt op zaterdag 22 mei in zaal „Kunstmin" te Dordrecht een Jeugdkoren-ontmoe- ting georganiseerd. Jeugd- en kinderkoren kunnen zich voor deelname opgeven. De organisato ren verklaren dat de ontmoeting tot doel heeft het „zelfstandig worden van de Jeugd- en kinderkoren, die groten deels nog functioneren in het kader van de gemengde koren" en voorts „het ver schaffen van een eigen ontmoetingsfo rum in de provincie en het leggen van een basis voor een inter-organisatori- sche samenwerking van kinder- en jeugdkoren. Het adres van het Overleg Koorwe zen: Postbus 2869 te Delft. Informatie kan ook verkregen worden via tel. (01804) 19148 (dhr. v. Beek) en 078 - 41348 (mej. C. Heykoop). DEN BOMMEL BijeeTikomst W.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Den Bommel is voornemens D.V. 26 feibr. haar jaarvergadering te hou den in het ver. gebouw van de Her vormde Kerk, aanvang half acht. Ds. G. Koenekoiop van Rotterdam houdt een lezing over 'de achtergrond van de oorlog en de vrede van 1940' 1945. UITSLAGEN DAMVERENIGING TE SOMMELSDIJK-MIDDELHARNIS VAN MAADMIDAG 16 FEBR. Afd. U: F. Noordijk A. Knape 11 C. Zoon M. V. Lente ,j 0—2 G. Notelboom I. Koese O2 Aid. IV: L. V. Erkel J. Veilbiest 1—1 H. Sdhellewis M. Breeman 2!O Voor de Zeeuwse Damibond werd ge speeld D. en Z. Bergen op Zoom, uit slag 13—7. Voor de Flaikkeese Damtoond werd ge speeld D. en Z. III Melissant 1, uit slag 137. Deze vraag- en antwoord-nibriek staat geheel ten dienste van de leser die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuw8> postbus 8, Middelhamis, met In de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. KAALPIKKEN. Mijn papegaai pikt zich kaal en gaat dan aan de pennen van die veren zui gen. Wat kan ik daaraan doen? Antwoord: Als een papegaai zijn ve ren uitstrekt en zich in eigen vel pikt, is er iets met de voeding niet in orde. Vermoedelijk geeft u hem te eenizijdig voer. Het dier heeft bijvoorbeeld, wat veel imensen niet w^eten, ook dagelijks een kleine portie vlees no'dig. Dat kan wat afsnijdsel zijn van rauiw vlees zonder de jus, een restje van de onge zouten en ongekruide vleeswaren of dgl. Een menu van uitsluitend zonnepit- ten is ontoereikend. Er mjoeten diverse zaden! worden gegeven, zoals ze ge mengd onder de naam papagaaienvoer in de dierenwinkels te ikoop zijn. Daar naast zij dan nog het blaadje sla, het worteltje en vooral vruchten van be lang. Geeft het dier dus ook een paar partjes van de appel, de sinaasappel of mandarijn mee 'die u zelf dagelijks be hoort te eten met het 'Oog op de vita minen. iGeef het dier geen gezo'Uten pin da's, doch uitsluitend de lO'ngezouten exemplaren. Oo'k kan er een mate van verveling 'meespreken. Zorg er daarom. 'VOor, dat er igerageld m'St uw papegaai gepraat wordt, dat hij eens uit de ko'oi komt en kan rondstappen en dat u hem wekelijks een badje laat nemen in een ondiepe bak water. Het drinkwater moet elke ochtend ververst worden. Is de kooi wat 'klein mtgevallen, geef hem. dan een 'grotere, zodat hij ikan klaute ren en van stok op stok springen, dan krijgt hij meer lichaamsbeweging. Geef een papegaai nooit koekjes, zoetigheid, kip en ander 'gevogelte, eie-ren of ge- zoute etenswaren. ADVOCAAT BEWAREN. Hoe lang kan ik advocaat van 14,9% in de koelkast bewaren? Antwoord: Omdat u'het alco'holper- centage zo precies weet, nemen wij aan dat u kant-ennklaar in 'de winkel 'ge kochte mePkadvocaat bedoelt. Als dat ■een 'goed 'bekend meife is, kunt u die advocaat wel enkele maan-den' in de koelkast bewaren. Dan moet u de fles als die aangebroken is, wel steeds goed afsluiten met een kurk 'of een stevige sohroefdiop. Bedoelt u zelfgemaakte ad vocaat, van 'hele eieren, dan 'blijft de ze slechts enkele dagen 'goed om'dat het eiwit zich gaat afzetten. Gebruikte u uitsluitend eierdooiers, dan 'kimt u de advocaat in de nog gesloten fles vrij lang b'Biwaren, maar in aangebroken toestand blijft ze beslist niet langer dan één a twee Tveken goed. Uw overige vragen worden t.z.t. door andere deskundigen beantwoord. KOPEREN GEWICHTEN. Waarmee kan ik koperen gewichten, waar roest op zit schoon krijigen? Antwoord: U moet 'de 'gewichten een nacht in een badje petroleum zetten. Daarna flink afwrijven en poetsen met 'koperpoets. Past u wel op m^et vuur als u met de petroleum bezig 'bent, het bes te doet u het buitenshuis. STEM GEVRAAGD Ik was een groot bewonderaar van Cor Ruys en zou zo graag zijn stem nog eens beluisteren. Zijn er ergens opna men v^in hem gemaakt en te koop? Antwoord: Er is een grammofoon plaat (e.p.) van Cor Ruys te koop bij „Theater Klank Beeld", Herengracht 168 te Amsterdam. De prijs is ongeveer 6,50 en u kunt die plaat schriftelijk bestellen, zover de voorraad strekt. De in september opgerichte en in ok tober gestarte voUeytbalvereniging V.C. Go'eree is goed aangeslagen op West- Flakkee. De jeugd, waaro-m het beigon- nen was, blijft enthousiast. Nu blijkt, dat VC. 'Goeree bestaansikracht heeft, wil de volleybalvereniiging -ook de oude ren de m'ogelijkheid 'geven het volley- balspel te leren en! te spelen. Deze mo- igelijikheid wordt gebo'den, ingaande 1 'maart, op de 'maandagavond in de 'gym- naatiekzaal bij het ,jHaegse Huus". Van 20.00 - 2,1.15 voor de dames en van 21.30 - 22.45 vo-or de heren. U kimt zich op'geven 'bijP. J. 'E. van 'der Kooij, Miolentienden 64 te Ouddoirp tel. 01878-1865 en K. van Harten, Prin ses Marij'kestraat 50 te Stellendamï, tel. 01879 - 2215. SOHERPEiNISSE Molen De Korenbloem. Burgemeester J. E. van Boeijen van Tlholen maakte' vrij'dagmiddag de rem los va'n de ge- restaiireerde molen De Korenbloem, zo dat de wieken konden draaien. Dit ge beurde in tegenwo'ordigheid van de weth'OU'ders, enkele raadsleden, de mo lenaars van Tholen!, Hucht en Souburg, ntïolenmaker^edrijf Van Beek uit Rijn- saterswoude, 'de heer Peene uit Vlis- sinigen voorzitter van de vereniging De Zeeuwse Molert, archivaris J. B. Zuiir- 'deeg en mo'lenaar Rijstenbil met fa- miU©. Hoewel de molen vo'or productie niet direct nodig wil mO'lenaar Rijsten- 'bil 'De Korenbloem draaiende te hou den terwille van het monuimentenfoe- waring en toerisme. ZIEKE SJALOTTEN. De laatste j'aren heb ik in toenemende mate last van zieke^ sjaloten (koprot). Kunt u mij zeggen wat ik hieraan doen 'kan? Antwoord: 1. 'Geen pootgoed meer 'be waren maar nieuw zuiver pootgoed be trakken! van een goede zaadhandelaar. 2. Op' goede zandgrond kunn'en ook goe de sjalotten geteeld worden. 3. De 'door u toegepaste wisselbouw is uitstekend. 4. De toegepaste 'bemesting is fout. De sjalot vraagt matig stikstof en veel kali om een stevig gewas te 'krijgen wat be stemd is tegen ziekte. U geeft teveel stikstof (stalmest) en nag een late stik stof ,gift. Geeft u dit jaar alleen maar 'kunstmest b.v. een korrelmest met een laag stikstof gehalte en hoog 'kalige halte en matig fosforzuur, z.g. meng- 'meststoffen, b.v. 6—8»/o stikstof 18% fosfonzuur en 30°/o kali. In deze volgor de worden ze -ook aangegeven. Eén of twee jaar later kunt u 'dan wel eens een 'kleine hoeveelheid verteerde stalmest geven naast kunstrhest. ONDER DE BRAND. lik heb een nieuwe jurk aangedaan, miaar nu zit ik ervian onder de brand. Wat moet ik -daaraan doen? Antwoord: U ztdt eerst moeten na- igaan,- wat er precies aan de 'hand is. Daarom raden wij u aan deze jurk een keer goed te wassen. 'Mogelijk bevin den zioh er deeltjes op die de huid ir riteren. Hebt u dan nog last als u die zelfde nieuwe jurk weer 'draagt na rei niging, dan zult u een 'bezoekje moeten 'brengen aan de huisarts, die evt, een verwijzing kan geven voor een hui'd- arts, als blijkt dat u allengisch bent voor bc'paal'de weefs'els. .In dit geval raden wij u 'O'Ok aan, in de toekomst niet meer van dergelijke stoffen te dra gen. Er is no'g een derde mogelij'kheid, namelijk dat de huid wordt geïrriteerd do'or allerlei stoffen die gewassen zijn in een bepaald wasmiddel. Maar om dat u nadrukkelijk schreef dat het ver schijnsel zich uitsluitend voordeed na het dragen van de nieuwe jurk en niet na het dragen van andere' kleding, zal het in dit geval geen gewassen japon betreffen. STOEL GEZOCHT. Mijn rechterheupgewricht is verwij derd en nu zijn m'n stoelen te laag om 'goed te 'kunnen zitten met dat stijve been. Is daar niets voor in -de han'del? Aninjooord: Er zijn verschillehde mo gelijkheden. Er zijn goede verstelbare stoelen, o'oik met .anmleuningen, te fcoo'p in zaken met kanto'ormeubilair. Typis tes mioeten namelijk hun sto-el veel ho ger 'kunnen stellen, om 'de arm op de juiste hO'Oigte vO'or de schrijfmachine te brengen. Ook directiestoelen zijn vaak verstelbaar. Vo'orts kunt u 'heel eenvou- ding een verhoging in de vorm van een vlondertje laten timmeren, waar u uw eigen gemakkelijke sto^el op plaatst., Wilt u niet de 'kansi lopen daar af te- vallen, dan laat u het vast timmeren aan die stoel. En .ten'slotte kan een faandige meu- belm'aker of doe-het-zelver onder uw 'ken-nissen langere poten 'onder een stoel van uw ameublement maken, zodat die stoel 'Op de gewenste hoogte komt. DOPLtriS Hierbij een blaadje van mijn euony- mus. Het zit vol met rare bruine bollet jes. Kunt u mij zeggen wat dat zijn? Antwoord: Uw kardinaalshoed is sterk aangetast door dopluis. Deze en de jonge diertjes kunnen de planten sterk in hun groei remmen door het uitzuigen van de plantesappen. Tevens scheiden zij een zoete vloeistof af, die de planten vies maakt en de levensfuncties belem mert. Om verdere aantasting (ook voor uw andere planten) tegen te gaan, is het nodig alle beschadigde bladeren en stengels uit te snijden en deze direct te verbranden, daar hier geen bestrijding meer helpt. Zodra u op de nieuwe sten gels en bladeren dopluis bespeurt, moet u deze met een stijf penseel gedoopt in spiritus, aanstippen. Als dit dagelijks seirieus wordt volgehouden, zult u de aantasting wel de baas worden. Vooral letten op de voet van deze en van uw andere planten. Zonodig ook de overige aangetaste planten behandelen. Pas verder op voor tocht en geef uw planten regelmatig handlauw bron- of regen water. ZIEKTE EN PENSIOEN Omdat ik wegens ziekte niet meer werk, krijg ik een uitkering volgens de W.A.O. Mijn werkgever heeft nu echter de pensioenverzekering op mijn naam laten overschrijven. Krijg ik dan geen pensioen meer. Hij betaalt er geen pre mie voor. Antwoord: De polis is op uw naam overgeschreven, maar omdat u honderd procent invalide verklaard bent, behoeft u zo lang geen premie te betalen. Als u 65 jaar wordt, hebt u toch recht op het volledige pensioen volgens de polis. De Verzekeringsmaatschappij zal u wel jaarlijks voor een keuring oproepen, teneinde vast te stellen of u nog recht hebt op vrijstelling van premie. Als u t.z.t. hersteld bent, kunt u nog kiezen of u die paar jaren tot uw 65ste verjaardag zelf de premie wilt betalen, teneinde het volle pensioen te verwerven, of dat u de verzekering afkoopt. SPINNEN IN KELDER Ik heb last van spinnen in mijn kel der. Wat moet ik doen? Antwoord: Die spinnen moet u be slist laten leven, want die verdelgen de blijkbaar ruimschoots aanwezige in- sekten in uw kelder. Het is beter deze insekten te bestrijden, want die doen wel kwaad. Geeft u ons daarom even op, welke insekten er in uw kelder huizen. Als die worden uitgeroeid, zoeken de spinnen hun voedsel elders en verdwij nen ze vanzelf. (Stuur ons geen levende, doch uitsluitend gedode exemplaren in een metalen doosje of buisje als u de Insekten niet kent, dan kimnen wij ze doorsturen aan een deskundige).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6