Raadslid van Oosterom tot moordenaar van de plaatselijke economie gedoodverfd Veel sympathie voor jubilerende Mevr. Mijs Levis CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOULANDSE EOST ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ONZE ROEPING IN HET GODDELIJK BEROEP BIJFT ACTUEEL TIP VAN DE WEEK ALLE MERKEN Lies van der Velde VOOK MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis HORECAF schrijft raad IVliddelharnis over cafésluiting KR AIVIER X BEZOEKT ONZE Aytomobielen-vericoopiial OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNëPS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 IVIIDDELHARNIS Opefi - iiyis El^aciiisïefaliriêk IVIaaskant Felle Ouddorpse reactie op ge goedkeuring y^Kriekelpian'^ „P.G.P. raadslid v. Oosterom is een moordenaar van de plaatselijke economie en de P.CP. (Prov. Planologische Commissie) in den Haag betstaat uit een stelletje Mungelaars!" Ziedaar de feUe reactie van de voorzitter van Ouddorps Middenstandsvereniging dhr. A. de Reus op het feit dat G.S. het „Kriekelplan" slechts ten dele hebben goed gekeurd. Die gal spuwde dhr. de Reus dinsdagmiddag publiekelijk na de opening van cafetaria 't Hoekje bij welke gelegenheid hij een flink aantal mede-middenstanders verzameld vond. MIDDELHARNIS -k Grote wens ging in vervulling l Zij die dinsdagmiddag aanwezig waren op de bijzondere Jaarvergade ring van de afdeling Middelharnis van het Ned. Rode Kruis hebben daar, als stralend middelpunt, een intens blije mevr. Mijs ontmoet! Niet dat ze zoveel spontane aandacht begeerde, maar anderen hadden die haar graag bereid. De zilveren jubilaresse Het het zich wat aarzelend welgevallen totdat elk spoortje van terughoudendheid verdween toen haar grootste wens in twaalfvoud de feestzaal binnenstapte. Pas toen was 't ijs gebroken, en hoe Goede woorden 3 SUPER ACHT FILMS 37,50 Uw Foto-Cine Speciaal zaak Confuus Nationale Woonmanifestati© ,;Blnnenhuls '7S'' POSTBOX 8 MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sammelsdijk TeL (01870) 26 29 f-^ Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167630 Bante: Rabo Middelhamla no, 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS f 7.50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De tijd, dat er in Nederland mensen rondlieipen die maar nauwelijks enkele jaren lager onderwijs 'hadden genoten schijnt definitief voorbij. Tenminste ■daar Ujkt het op. De leerpiicthtwet heeft aan die ontwikkeling veel -bijgedragen. Op zichzelf is dit een verheugende ont wikkeling. Al te veel vengeten we dat aan die „goeie oude tijd" veel nadelen ihabben gekleefd. Veel beroepsmogelijk heden waren er niet voor de jongeren. Integendeel, de harde noodzaak maakte in veel gevallen dat kinderen al zeer jong aan het werk moesten. Voor leren was doodeenvoudig -geen tijd. Meestal kwam men in hetzelfde beroep terecht dat de vader uiteofende. Van beroepen- voorlichting had men nog nooit gehoord, teirwijl ide beroepsopleidrnig, zo er al sprake van was, m,e8r praktisch dan liheoretisoh van opzet was. Vandaag doen we het ■aileimaal heel anders. Voor de jeugd ^taat een scala van mogelijkheden open'. Kinderbijslag en studiebeurzen maken het voor velen miogelijk opleidingen te volgen, waar we eerder niet van droomden. De ont wikkeling van de techniek heeft mede veroorzaakt, dat er een veelheid van beroepen is ontstaan. Wie had nu,- om een voarbeeld te noemen, vóór de oorlog aan het werken met een coimputer ge dacht. Toch ibijna niemand. Ja, grote geesten waren in het kader van we tenschappelijk speurwerk wel met zo- ietsi bezig, maar tot de grote massa idrong dit niet door. Het bleef wat abs tract denkwerk. Tegenwoordig vinden' echter duizenden hun bestaan binnen dit arbeidsveld. De nieuwe terreinen -die wij betreden stellen hoge eisen aan de lopleidingen. Zo zei staatssecretaris Klein een dezer dagen: „dat daarom het hoger onder wijs in ons land nodig op de helling moet. Het hoger beroepsonderwijs zal in de nabije toekomst meeir mogelijkhe den moeten bieden. Niet alleen door de intensivering van dit soort onderwijs maar ook oimdat in de toekoimst veel meer jongeren dit zullen 'willen' vol gen". Hij noemde daarbij ook cijfers. Zeventien procent van de jongeren tus sen 18 en 24 jaar volgen thans hoger beroepsonderwijs. Het ministerie ver wacht dan binnen vijf en twintig jaar dit zal uitgroeien tot veertig procent. Die geweldige toename is er de oor zaak van dat ook de structuur van ons hoger ibèroepsonderwijs op de helling moet. De scherpe scheiding tussen dit soort onderwijs en universitair onder wijs zal in de toeko'mst, dit alles -vol- gens de staatssecretaris, vervagen. Zo ziet men de inrichting van onze sa- imenleiving zienderogen veranderen. Al lerlei bekende verhoudiriigen verdwijnen en worden door nieuwe vervangen. Op zidhzelf is daar niets tegen, in te bren gen. Integendeel, het laat ons zien hoe ibeperkt ons gezicht is op het resul taat van 'Gods scheppend werk. Die uit het niet de aarde en al wat er op leeft voortbracht. Hoe meer mogelijldieden we voor ons en ons nageslacht zien, die ons in staat stellen te werken aan de scheppingsopdracht ,,deze aarde te ibouwen en' te bewaren", des te kleiner wij mensen worden. De 'huidige ont wikkeling op ieder terrein des levens zou ons steeds ikleiner -moeten maken voor die hoge en grote God. Maar wat zien we? Juist het tegen deel 'gebeurt. We worden steeds hoger en groter en stellen ons steeds onaf- h^kelijker op tegenover onze Schep per. Meer gevoelsmatig dan welover wogen 'dreigt in deze situatie een afwe rende reactie. De gevaren waaraan on ze kinderen! worden blootgesteld zien we zo levensgroot voor ons dat we de neiging in ons voelen opkomen om alles maar wat af te remanen. Afweren. „Grote 'cn hoge dingen" zo zeggen we 'dan „moeten we niet zoe ken". We moeten ons daarbij echter wel goed rekenschap geven van 'de over wegingen die ons tot een dergelij'ke h'OUiding brengen. Misschien 'komt dat wel omdat we eigenlijk met wat onze 'kindoreni willen niet zo goed raad weten omdat 'het een voor ons onbekend terrein is. Misschien zijn we wel geestelij'k lui geworden. Wat we daarmee bedoelen? In de Reformatie kwam opnieuw het feit aan het licht dat God een ieder mens een plaats geeft in Zijn sdheppinig en de mens daartoe 'een roeping 'geeft. Niet aUeen de schade aan uw auto, maar ook verzorgen wij de schadeaangifte en -regeling. In onze eigen plaatwerkerij en spuiterij herstellen wij Als U onderstaand adres en telefoon no's uitknipt en bij uw wegenwachtkaart bewaard, kunt U er altijd een ander mee van dienst zijn. Sommelsdqk - Dorpsweg 28-34 Tel. (01870) 4436 Indien gesloten Tel. (01877)'l874 of (1870) 4334 De een op dit terrein, de ander weer O'P een 'geheel ander terrein. -Onderzoeken wij noig wel eens O'f 'de plaats waar wij ons in 'onze samenleving -bevinden, met die roepin'g 'overeenkomt? Onderzoe'ken wij nog wel eenïs welke plaats God voor -onze kin'deren -heeft beschikt en waar Hij ze iioept? Kinderen opvoeden houdt niet -op met voor hen 'het beste on derwijs te zoeken -en ze 'dan maar te laten gaan. Een Ohristen zal altij'd bezig zijn om 'die plaats in het leven te 'vinden waar 'hij 'kan -beantwoorden aan zijn roeping. Zo langzamerhand gaat in veel gezin nen weer de tijd aanbreken -dat onze j-ongeren de schoolbanken gaan verlaten. Zij zullen dan de maatschappij -binnen treden. Erg opgewekt ziet bun toekomst er niet xiit. Vooral onder de jeugd heerst immers -grote werkloosheid. Het is dus ibagrij'Pelijk dat velen de komende maan den met zorg -en spanning tegemoet zien. Zullen zij er in slagen werk te vin-den? -Geen mens ziet toch ionmers zijn -Ion- deren in 'hun jonge jaren al graag WÊirkloos? Alles zullen we in het werk stellen 'O-m werkloosheid voor -hen te vermijden. Waarom onderzoeken en) spreken we dan zo weinig over onze roe-ping? Ze-gt het spreekwoord niet „goed vo-o-rgaan doet goed volgen"? Hebben we daar soms nog nooit erg in -gehad? Het besluit van de raad van Middel harnis n.a.v. binnengekomen klachten de voorheen gebezigde sluitingstyden voor horeca-gelegenheiden weer in te voeren heeft een reactie van de Hore- caf losgemaakt. De Horecaf is de Nederl. Bond van werkgevers in hotel-, restau rant-, café-, en aanverwante bedrijven. In het schrijven, na het onbevredi gende van de huidige regeling te hebben opgemenkt, legt de Horecaf de raa'd een compromis-voorstel voor. Dat komt neer op een sluitingsuur van 24.00 uur van maandag tot en met vrijdag en van 01.00 uur voor de zaterdag en de zondag. „Polsingen hebben ons de overtuiging geschonken dat deze regeling op de sympathie van de horecabedrijven zou kunnfen rekenen en anderzijds zouden de burgers ermee gebaat zijn zonder er di rect tot bandeloosheid door te worden verleid", aldus het schrijven. De Horecaf toont overigens alle be grip voor de klachten van mensen die van het onbeperkte caféleven (door de raad bij wijze van proef toegestaan) overlast meenden te ondervinden maar de Bond vraagt zich af of er geen an dere middelen waren om hen daarin te gemoet te komen dan het middel dat de raad koos. „Door het terugzetten van de klok treft u nameUjk niet alleen de ca tegorie vakantiegangers, (op wie het niet aan tijd gebonden café-leven veel aantrekkingskracht had) maar u dwingt tevens de burgers uit uw eigen gemeen te bij wijze van spreken met de kippen op stok te gaan, ook als zij daaraan geen Zandpad 86 - Middelharnis Tel. (01870) 26 70 behoefte voelen", aldus het schrijven. Bovendien, zo zegt de Horecaf, wor den door de heringevoerde sluitings maatregel de plaatselijke horeca-onder- nemers die het in deze tijd van econo mische neergang toch al niet gemakke lijk hebben uitgesloten van de moge lijkheid hun bedrijven met betere resul taten te exploiteren. De Bond meent dat de raad in zijn besluitvorming zowel naar de ene als naar de andere kant (eerst vrijheid, toen beperking, red.) te ver is doorgeschoten. Met de volledige afschaffing was eigenlijk niemand echt gediend, de horeca-exploitanten zomin als het uitgaande publiek (dat nu een maal niet vierentwintig uur achtereen aan de zwier pleegt te gaan). De Horecaf meent dat- de oude en nu weer her-in gevoerde regeling ook weinig bevredi ging schonk omdat er toch anders niet bij wijze van proef van zou zijn afgeweken. Met klem geeft de Bond de raad in overweging aan de onbevredigende si tuatie een eind te maken door de zaak opnieuw in behandeling te nemen en te besluiten zoals de Horecaf dat sugge reert. STELLEND AM Machinefabriek Maaskant te Stellen- dam houdt zaterdag 28 fe-br. Open- 'huis in haar nieuwe bedrijfspand aan de Deltahaven, van 10 tot 4 uur. Om 'pLm. half elf zal dhr. P. Maas kant Sr. d.!m.v. de onthulling van een geschenk van het personeel de nieuwe fabriek 'op-enen. Dhr. de Reus trok fel van leer te gen die bestuursinstanties en perso nen die de middenstand de voet dwars zetten; „...Dat de midden stand een groep is die ondergewaar deerd wordt is ons al lang duidelijk geworden", aldus dhr. de Reus, de klacht uitend dat te weinig wordt be seft welke pijlers en draagkracht de middenstand vertegenwoordigt. Spr. meende, aan de hand van ettelijke voorbeelden te moeten constateren dat de Overheid door een falend middenstandsbeleid bezig is de kip met de gouden eieren te slachten. „Erger wordt het aldus dhr. de Reus als men tegenwerking van de plaatselijke Overheid gaat onder vinden. Altijd heeft de middenstand gezwegen als ze in de hoek werd ge drukt maar anno 1976 kan dat niet meer omdat het erom gaat ons te handhaven. Ook onze protesten mo gen niet uitblijven en van akties zul len wij ons niet onthouden" liet hij weten, om te vervolgen: „Aan de middenstand van Oud- dorp zijn in het jonge verleden door de overheid toezeggingen gedaan en er zijn prognoses opgesteld aan de hand waarvan het gerechtvaardigd kon worden geacht dat we onze za ken vernieuwden en aanpasten aan de ontwikkelingen. Indien nu deze ontwikkelingen niet doorgaan zullen vele middenstandsbedrijven in Oud- dorp en in de gehele gemeente Goe- dereede van het toneel moeten ver dwijnen, waarbij dhr. de Reus aan tekende dat nu nog slechts Wk van de bedrijven op Ouddorp een econo- misph resiütaat behaalt. Tegenover dat feit stelde dhr. 4e Reus voor hoezeer de middenstand middels een uitgebracht Midden standsrapport is opgejut de zaken uit te breiden omdat er terreinen met vele honderden woningen zouden konien: „...dat staat zwart op wit en als de Overheid iets zwart op wit zet moet je dat toch kunnen geloven?" stelde hij wat vertwijfeld vast. Nu echter laten G.S. door een slechts gedeelte lijke goedkeuring van het Kriekel- pïan weten ddt recreatie hier eigen- Ujk uit den boze is. N.B. daartoe ge adviseerd door een P.C.C, die be staat uit een stelletje klungelaars; het Hoofd ervan, dhr. de Boer heeft het zo bont gemaald; dat hij met ziekteverlof naar huis is gestuurd". Nog erger vond dhr. Reus het als moet worden geconstateerd dat leden van de eigen gemeenteraad zich er aan gaan schuldig maken de ont plooiing van de middenstandszaken de nekslag te geven. Raadslid van Oosterom, die zich tegen het Kriekel- plan uitsprak, verweet hij dan ook een dom gezwets over milieu en nieuwe ideeën, met voorbijgaan van hen die reeds duizenden hebben ge- investeerd, waardoor milieugroepen werden wakker gemaakt met als ge volg dat 11 ha. grond voor de bouw van 235 woningen, buiten de goed keuring is gehouden. „Daardoor worden 20 eigenaren gedupeerd waaronder er 4 zijn die het minimum -inkomen niet eens genieten!" stelde dhr. de Reus vast. „Eigen plaatselijke ambachtsmen sen zo vervolgde hij waren reeds uitgenodigd om 40 huizen te bouwen, wat ook door de midden- stands-economie-moordenaar van Oosterom bevestigd kan worden". Juist deze 235 woningen zouden ge heel in handen van de Ouddorpse middenstand gebleven zijn, een werkobject van 15 miljoen aan we gen, beplanting en woningbouw. De woningen zouden ook door plaatselijke middenstanders kunnen zijn ingericht om nog maar niet te spreken van de 235 gezinnen die we kelijks (OO'/o van hen ook in de win ter-weekends) hun inkopen doen. „Wij kunnen niet accepteren dat wij dit te danken hebben,aan aktie- groepen, maar zeker kimnen we dat niet van een eigen raadslid aanvaar den. Raadsleden die onze economie ten gronde richten zijn voor ons niet acceptabel en we dienen alles in het werk te stellen om deze lieden als dhr. V. Oosterom te weren uit de raad", zo betoogde dhr. de Reus. Hij vervolgde: Bij de Kamer van Koophandel staan 204 bedrijven op Ouddorp in geschreven waarvan 90°/o recht streeks voordeel heeft van de recrea tie. We moeten geen Boerenpartij of een Middenstandspartij maar we moeten wel een plaatseüjlie Over heid, van welke richting ook, die het belang van de middenstand ter harte -gaat". In dit verband sloot dhr. de Reus zich volledig aan bij Minister Lubbers die er tegen gewaarschuwd moet hebben dat regeerders die be slissingen te nemen hebben zich niet geheel moeten laten voorstaan op milieu-protestgroepen, want dan zal de economie wel ten gronde gaan. Ook citeerde dhr. de Reus wie hij noemde „de voorman van een groot deel van Ouddorps gemeenschap" die het als volgt zei: „er is een mi lieu-klimaat, maar er is ook een eco nomisch klimaat. Als we onze eco nomie in handen willen houden moeten we niet alles aan het milieu behoeven te offeren". „Inderdaad zo besloot dhr. de Reus wat heeft Ouddorps midden stand er aan als er van de 396 ha. schurvelingen zijn op 11 ha waarvan er recreanten zouden komen. Op 11 ha kan één boer zijn brood verdie nen maar 11 ha kan ook werkgele genheid voor tientallen betekenen. We zien nu zo'n 900 klanten onze deur en onze neus voorbij gaan, maar desondanks zullen we als midden standers door hebben te gaan met te blijven werken en te blijven investe ren!" Het waren de Nederlandse Rode-Kruis helpers en -helpsters met wie mevr. Mijs in 1957 in Oosteni-ijk, op het Slot „Alt Kettenhof" Hongaarse vluchtelingen op ving -en verzorgde. In -huiselijke kring had -mevr. Mijs meerm-alen de harte- wens te kennen ge-geven hen no-g eens terug te zien maar -dat leek ér nimmer meer van te z\iLlen komen totdat het bestuur van -de afdeling t.-g.v. het zil veren jubileu-m van mevr. Mijs op ©en ideetje kwam! Van pure verbazing sloeg mevr. Mijs de hand voor de mond maar en moment later zat ze al gehurkt aan de rolstoel waarin -de -kok van toen nu 'gereden werd, zijn beide handen stevig drukkend. Zo'n onthaal kregen ook 'de anderen; mevr. Mijs was blij, innig blij Van -die stemming -getuigde ook de brede -glimlach op het gezicht van de afd. voorzitter, mr. L. J. den Hollander en zijn -mede -bestuursled-en nu ze ein delijk eens iets terug hadden -kunnen -doen voor -de immer ijverige mevr. Mijs. Van die ijver gaf dhr. den Hol lander een -op-somming waaruit een plaatselijke, regionale, landelijke en zelfs internationale reputatie werd verklaard, maar het grootste compliment was wel licht de verzekering van dhr.den Hol lander dat mevr. Mijs ook zoveel ande ren heeft -geïnspireerd zich aan het Ro de-Kruis en welfare werk dienstbaar te maken; „het is aldus dhr. d. Hollan der van heel -grote waarde in het leven om de andfer té zien genieten!" Goede wo-orden (en adviezen!) volgden elkaar in snel tempo op. Mevr. Visser sprak ze in rijmvorm, -gevolgd -door een van de Rode Kruis mensen die met mevr Mijs in Oostenrijk had -gewerkt. Hij bo-od haar namens de groep een! gouden pen met inscriptie aan. Me-vr. Coppée deed het al niet minder in een bijzonder hartelijk spe^ohje waarin ze ook be toonde zorgzaam te zijn over mevrouw Mijs. Ze raadde haar het wat kalmer aan te gaan -doen en te genieten van -de jaren -die ze met haar man nog sa men mag zijn. Om het haar wat gemak- k-elij-ker te maken bood mevr. Coppée -mevr. Mijs een gioe-dnieuwe fiets (met Bode Kruis vlaggetje!) aan ter vervan- 'ging van -het ouwe karretje waarop heel Middelharnis haar kan schilderen! Mevr. Coppée deed dat -namens het -be stuur, de oolo-nne, de afd. welfaire en de patiënten. Namens het Hoofdtoestuur werden ife Hobbemastraat 49 Middelharnis TeL (01870) 24 61 De jubilaresse (r.) bij de (nu gehan dicapte) kok met wie zij in '57 Oostenrijk samenwerkte. 'goede wensen gesproken door freule Sminia die ook al de -grootst mogelijke bewondering voor de jubilaresse bleek te habben omdat ze aan alle werk mee deed en omdat haar w^erk van een con stante -kwaliteit 'blijkt te zijn. „In dat alles hebt u nooitx uaelf gezocht!" kon mevr. Sminia mt eigen waarne-ming ge tuigen; „'het is uw veelzijdigheid, uw constante aandacht en uw enthousiasme die Uw jubileum zo'n bijzonder karak ter -gaven." Door dhr. den Ho-llan-der werd ook dank toegezwaaid aan de echtgenoot van de juibilaress-e, dhr. A. H. Mijs en waarlijko-ok -hij greeg een bos tul pen in handen gedrukt. „Hij wist steeds zichzelf wel te redden -en vond het steeds maar goed dat zijn vrouw ging waar haar aanwezigheid het meest nood zakelijk was!" -aldus -de vo-orz. .die in die dank ook en vooral de beide zonen van de f am. Mijs betrok. In haar dankwoord bekende mevr. Mijs de huldiging met angst en beven tegemoet te hebben gezien en nu, na ge dane zaken, verklaarde ze er „confuus" van te zijn. Ze vond nauwelijks vol doende woorden om -haar dank te ver tolken aan allen die -haar zo -goed ge zind bleken te zijn en met name ook aan haar man en -Idnderen voor 'bun positieve opstelling zonder w^elke ze haar werk zeker niet zou^ hebben kun nen doen. „Ik ben met dit alles ver schrikkelijk blij, het is alles ongelooflijk fijn en ik ben ontzettend dankbaar!' zo vertolkte me-vr. Mijs -haar gevoelens. Over de vo'ortoij-e jaren zei ze slechts: „het zijn heel goede jaren geweest!" Hartelijk en! -ontroerend was tenslotte 'het 'getuigenis dat dhr. Mijs, zonder hooggestemde woonden, ten beste gaf: „Je had zoveel liefde in je hart dat je niet alles aan je man en kinderen kwijt kon. Wij, je man en -kinderen zijn vre selijk blij dat je het zó gedaan hebt en dat wij je de ikans heb-ben gegeven het zo te ktimnen -doen. Het is in ons gezin iets fijns geweest en -het is heel goed om daarop terug te kunnen zien!" Na dat behoefde er niets meer gezegd te worden; vele tientallen -hebben mevr. Mijs daarop heel hartelijk de hand ge drukt, waa-ronder ettelij-ke prominenten uit de Rode-Kruis Organisatie. Vanaf vandaag t.m. eind volgende week wordt in het Rotterdams-e Ahoy „Binnenhuis '76" gehouden. Openingstijden van 11 tot 5 uur 's middags en van 7 tot half elf 's avonds. HERKINGBN Oliebollen! Volgende week donder dag -hoopt de Herv. Vrouwenver. „Niet in eigen kracht" een oliab-ollendag te 'houden! /-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1