Natuurfarm „de Boed N.-Tonge heropend Bij verbouwing liervormde Icerii drie graf- zerl(eii uit 1636,1637 en 1639 boven gebracht Levis H^vH^' Vrijdag 13 februari 1976 No. 4463 CHR. STEEEKBLAD OP GEREFORMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EIN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABOasnsrEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. VOORZICHTIG WANDELEN IN BOZE DAGEN Wegens beursbezoek is onze zaak dinsdag 17 februari de gehele dag G ESLOTEN DEN HERTOG DIRKSLAND B. M. van Drenth ontving doktorsbui Leraar in de Engelse taal Proefpreek W. G. Sonnenberg Dienst voor alle belangstellenden Mevr. Mijs viert Rode Kruis Jubileum OOLTGENSPLAAT EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN MELISSANT: VOOR MOOIERE bloemstukfes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis I GROTE OPENBARE VERGADERING I VAN DE BOEREN-PARTIJ I OP VRUDAG 20 FEBRUARI A.S. ENT „ONDER DE WIEK" I TE DIRKSLAND i Sprekers: Dhr. Honing v. d. Bossche 1 Dhr. Mr. Maris 1 1 AANVANG 8 UUR. TOEGANG VRIJ. 1 ■k Alleen maar kippen van de beste pluimage BEZOEKT ONZE Automobiolen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNIS TEL. 01870 - 3043 ir Krijgen nu een plaats bij de ingang ie Vrijwilligers verzetten veel werk Tijdens een verbouwing in de hervormde Iterk te Ooltgensplaat zijn drie i grafzerken die onder de vloer verscholen lagen naar de oppervlalite ge- i bracht. Het zijn drie grote zware grafstenen met rijk graveerwerk, die in resp. 1636,1637 en 1639 boven de graven van Pieter van der Haghen, zijn echtgenote en een zoon zijn aangebracht. Op de plaatsen waar de g stenen zijn gevonden zijn deze mensen vermoedelijk niet begraven, Vrijwilligers De opschriften Jaarvergadering N.C.V.B. Dirksiand KR AIVI ER I Wapens verwijderd POSTBOX 8 MIDDELHAKNIS Hedactie en advertenties: Kantoor Langeweg '.3, Tel fni870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Bank: Rabo Middelhamls no. 3420.01.108 Sommelsdijk Giro 167930 Op het moment dat juist een kaibi- netscrisis oiver de hete atrijdvraag van de personeelsraden schijnt 'beziworen te zijn wordt ons land beroerd door het nieuws dat uit de Verenigde Staten overwaait. De omkoopaffaire door de LooMieedfaibrieken bedreven, zijn daar het onderwerp van onderzoek door een commissie uit de Amerikaanse Senaat. Grote bedragen zijn in het verleden uit gegeven om de verkoop van de door de ze faibriek gefaibriceerde „Starfighter" aan de man te brengen. Het nieuws treft ons land in het bij zonder, omdat onze Prins der Neder landen tot een van de niensen' zou be horen, 'die bij deze affaire is betrok ken. Inmiddels heeft de regering, mede met instemming van Prins Bemhard een commissie van drie m;annen be noemd om deze zaak uit te zoeken. Te gelijkertijd laat ze er de nadruk op vallen, dat wij in ons redht er nog altijd van uitgaan, dat schuld eerst bewezen naoet worden, voordat wij het „schuldig" kunnen uitspreken. Over de zaak zelf zullen we ons dan ook niet uitlaten. Wel hopen wij dat de commissie erin zal slagen om op korte termijn doiidelij'kheid te verschaffen. Duidelijkheid die de coimimissie móét versohaffen omdat immers het Konings huis in bepaalde opzichten' weerloos is tegenover de openbare mening. De massamedia in het buitenlMid, maar ook in ons land heibtoen zich ge haast zidh van deze affaire meester te maken. VoorEil de BBC gaf daartoe aan leiding. Zij zond veertien dagen geleden een film uit over dit onderwerp, waarin de zaak nogeens uitvoerig uit de doe ken werd gedaan. De NCRV vond het deze week nodig gedeelten uit deze film te herihalen. Daarmede opnieuw voedsel gevend aan allerlei speculaties, die nog steeds onbewezen zijn. Wij vonden het een smakeloos staaltje van beïnvloeding van de openibare mening. Vooral de NCRV onwaardig, die zich noig altijd in haar naam met de C van^ christelijk tooit. Moet dan de zaak niet besproken worden? Mogen we dan niet alle aspec ten belichten? We zullen de laatste zijn die menen, dat wat onrecht is, niet on recht genoemd mag worden. Maar er zijn in de hele affaire enkele aspecten, die christenen dwingen tot afstand ne men. Tot afstand nemen van de sensa tie, die rond het gebeuren ontstaat. In de eerste plaats isi het Koninklijk Huis hiermede gemoeid. Dit dwingt ons al tot een voorziohtige benaderinig. Immers de Bijbel waarschuwt er ons voor daarmede zo om te springen alsof ze geen speci ale plaats in ons leven inneemt. Immers zo lidht wordt onze veront waardiging gevoed, niet door een ge kwetst reohtsigevoel, maar door de ban deloosheid die in ons aller hart woont. Tot een voorzichtige benadering wekt ook het feit, dat er velen in ons land zijn, die het in opspraak brengen van het Koninklijk Huis goed past. Zij zien de monarchie liever vandaag dan mor gen vertrekken en zullen niets nalaten om die in discrediet te brenigen. HieAij komt nog het feit, dat er nog altijd in ons land een latente anti-ame- rikaanse stroom aanwezig is. Die in de Verenigde Staten slechts de grote ka pitalist zien, die iedereen en alles met hun dollars naar hun hand zet. Zij hebben geen enkel oog voor het feit, dat desondanks de Verenigde Staten nog steeds Europa vrijwaren voor het com munisme. Voor ons is echter de com munistische regeringsvorm, nog minder verkieselijk, waarom wij de steun van i de Vereenigde Staten nog altijd waar deren, i Dat brengt ons op het laatste aspect waarom wij terughoudend behoren te zijn. De Venenigde Staten komen zo langzamerhand in de ban van de ko mende presidentsverkiezingen. In die situatie is ©en grote puibliciteit voor een democraat als Franks Church, de voorzitter van de Amerikaanse Senaats- commissie die de Lockheedaffaire uit zoekt niet te versmaden. Immers de de mocraten hebben geen enkel toelang bij de verkiezing 'wan Ford als repuibliketn tot president. Adhter de presentatie van de bevindingen van de oo^ramissie zetten we dan ook een vraagteken. Wij hebben niet het idee, dat deze uitblinkt in objectiviteit. Dat kimnen we in derge lijke omstandigheden niet verwachten'. Zo ging weer een week voonbij, waar in onze geihele aandacht door schokken de zaken in beslag genomen werd. Daar om gaat de Kerk leren, dat ze als een vuufbrand uit het vuur gerukt worden. Hun onderscheidt niets van alle andere elementen die tezamen het vuur uit maken. Want al de boosheden en onge rechtigheden die zij bij anderen waar nemen vinden ze in hun eigen hart te rug. Die wetenschap doet hen op dit mo ment helemaal terughoudend zijn! OOLTGENSPLAAT Bertién van Drenth, zoon van ds. en mevrouw Van Drenth te Ede, heeft aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ,;met veel genoegen" het doctoraal examen in de Engelse taal eri letteren afgelegd. Daar door heeft hij derhalve ©en z.g. volle dige bevoegdheid voor het lesgeven in deize taial aan scholen voor voorberei dend wetensdhapïjelijk onderwijs. Be rend Martien van Drenth werd op 26 m.aart 1952 te Ooltgensplaat in de oude pastorie aan de Voorstraat geboren. De vader van de (bijna 24-jarige jonge dok tor was toen hervormd predikant in deze gemeente. I>s. Van Drenth is na zijn vertrek bevestigd als industriepre dikant te Ede, waar de familie woont op het adres BTxrg. Prinslaan 20. Onder voorzitting van de hoogeer waarde 'hooggeleerde heer Prof. Dr. H. Jonker hoopt de heer W. G. Sonnen berg, Kandidaat Theotogie, D.V. op vrij- daig 20 felbruari 1976 om 19.30 uur zijn proefpreek te houden in de Pieterskerk (achter de Dom) te Utrecht. Als paranymfen zullen fungeren, de heren F. G. Immink, Kand. Theol. en' zijn broer J. A. Sonneniberg, Student Economie. Alle belangstellenden zijn in deze dienst hartelijk welkom, na afloop zal er koffie worden aangeboden. Wijnand Gijslbert Sonnenberg, zoon van ds. en mevrouw Sonneniberg werd eveneens te Ooltgensplaat geboren op 31 oktober 1948 in de oude pastorie aan hervormd predikant ter plaatse en nu te Kampen, waar de familie op het adres IJsselkade 62 woont. SCHERPENISSE Diefstallen met inbraak. In de wo ning van W. B. werd er m het week einde ingebroken en het gehele huis doorzocht. De daders wenden gestoord door thuiskomst van de zoon van de faim. B. Er wordt niets vermist. Zondag werd er onder kerktijd inge broken bij de fam. G. K. Sieraden en ©nig goud wordt vermist. In het gelbouw van de Ger. Gemeen'- te te St. Maartensdijk werd het cate- chisatiebusje door onbekenden leeg ge baald. De politie heeft deze zaken in ondenzoek. 3i®®®:5^;sss®s®ss®KKSSK5®^S^^ MIDDELHARNIS Mevr. 'Mijs-Meyer, de bezige bij in 'het Rode Kruis-werk op Flakkee en ver daanbuiten, viert a.s. dinsdag haar zilveren jubi leum. Mevr. Mijs zoiu daar in haar bescheidenheid geen ruchtbaar heid aan hebben gegeven maar de Rode ICruis-mensen die rond om haar staan menen dat de ju- bilaresse voor die éne keer zeer welverdiend in het zonne tje moet worden gezet. Dat zal gaan gebeuren a.s. dinsdagmid dag, van 6 tot 8 uur in de Sport hal te Middelhamis, waaraan vooraf de jaarvergadering van de Rode Kruis afd. Middelhamis ■wordt gelhouderi. Ieder die mevr. Mijs op de te houden receptie de hand wil druk ken, uit sympathie, omdat ze zo veel in liefde doet is daar van harte welkom.! Er wordt op velen gerekend. woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok (bed. H. Doop). OUDE TONGE: dinsdagavond 7.30 uur ds. Th. van. Stuijvenberg (bev. ambtsdr.). „Kippenfarm of natuurfarm, de naam „de Boed" is er onlosmakelyk aan ver bonden constateerde burg. van Es van Middelhamis woensdagmiddag toen hfl in Nieuwe Tonge het uitgebreide pluimveebedrijf „Natuurfarm de Boed" heropende. Zij die te dezer gelegenheid op het bedrijf te gast waren kwamen op hun ronde oog in oog te staan met de grootste kippen-populatie in den lande, negentigduizend kippen en kuikentjes. „Scharrelkippen" mogen ze heten om dat ze niet in legbatterijen zijn opgeslo ten maar binnen de ruimte van hun hokken vrijelijk rond mogen „scharre len". Niet alleen te hunnen pleziere maar ook om de kwaliteit van de eitjes tot in het superieure te bevorderen, een kwaliteit die de fa. de Boed heeft gróót gemaakt! Tijdens de bijeenkomst in „Ons Dorps huis" gingen de gedachten nog eens te- iiiiiiiiiii(i;iiiiiiiiiiIiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiitiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;;_ MtiiiiniiiiiiininHHiiiiiiiiiiiüniiiiiiaiiiuiniuiiMiiuiiiHiiii^ rug naar de dertiger jaren toen dhr. de Boed Sr. met 200 kippen startte. Eén van de aanwezigen, dhr. Braber uit Oostvoorne (oud Stadtenaar) herinnerde zich nog hoe hij het benodigde voer, 2 a 3 zakjes, in een melkwagentje achter de fiets aanvoerdeterwijl het zorg vuldig samengestelde voer nu met bulk- wagens wordt aangevoerd! Vader en zoon de Boed zijn onder die enorme ex pansie van hun bedrijf dezelfden geble ven en dat bleven ze ook onder de veel heid van complimenten die hen werden toegedacht. Met name golden die zoon Koos die het vak helemaal in de vingers blijkt te hebben en het bedrijf uitbouw de tot wat het geworden is, een hoofd schuddende Voorlichtingsdienst achter zich latend De scharrelkippen zijn goed voor de productie van ca. 320.000 eieren per week die, keurig verpakt, hun weg vin den naar de consument en voor een groot deel ook naar de Advocaatfabriek van de erven Waminks te Middelhamis. Burg. van Es betitelde de eieren van natuurfarm de Boed als „welzijnseie- ren", die zo goed als in elk huis op Flak kee welbekend zijn. „Met grote blijd schap" maakte dhr. van Es dan ook melding van zijn bewondering voor de ondernemers de Boed voor hun gedurf de initiatieven die hen zo kon dhr. van Es zich voorstellen veel hoofd brekens hebben gekost. „Een vos telt "kippen in z'n slaap", zo citeerde hij een Russisch gezegde waarvan hij meende dat het ook op dhr. en mevr. de Boed De grafzerken zijn van onder de vloer gehaald en liggen te wachten om te worden geplaatst bij de ingang van de kerk. Het is jammer dat twee van de drie zerken zijn gescheurd. Dat is vroeger al gebeurd. Het is niet hinderlijk voor de opschriften. De zerken lagen gewoon op zand en bij het graven heeft men niets ontdekt van grafkelders of iets van stoffelijke resten. Bij de herbouw van de kerk in 1847 (die plaats had op de oude funda menten!) tzijn mogelijk de zerken ver huisd en aan het eind van het oostelijke gedeelte, dat vroeger misschien als koor dienst deed, neergelegd. Dat de zerken aanwezig waren was bekend. Toen on der wijlen ds. J. D. Kleijne in 1934 de kerk werd vengroot en de zgn. „eondags- school" bij het geheel werd getrokken kwamen deze zerken te voorschijn. Bij het uitibreken van een vloer vond men deze drie stenen en nieri verborg ze weer opmeuw door het aanbrengen van een nieuwe houten vloer waarop ban ken werden geplaatst. Mogelijk kwam niemand toen op de gedachte om deze stenen aan de vergetelijikheid te ontruk ken. Wat men wel deed dat waren de opsdhriften op papier zetten door enke le geïnteresseerden'. Deze papieren ble ven bewaard en werden nu vlug voor de dag gehaald. Vorige week besloten kerkvoogdij en notabelen van hervormd Ooltgensplaat om aan het eind van de kerk een nieu we ingang te «maken. De ingeibruik zijn de „kleine deuren" (in de volksmond zo genoemd) voldeden al lang niet meer aan de gestelde eisen. Er moest een restauratie plaats hebben van het aan de kerk gebouwde portaal. 'Opknappen bleek maar een provisorische daad te zijn en daarom toesloot men oen' gehele nieuwe ingang te maken. Om dit te verweeenlijken moesten achter in de kerk zes banken worden weggehaald om een vestibule, annex garderobe te bouwen. De oude ingang wordt dicht gemetseld en in de muur aan het eind van het kerkgebouw (zuid-oostzijde) komt een nieuwe ikganig. Bij (het uit breken van de vloer kTv^aimen de zerken weer te voorschijn. Bij de aannemers van het werk voegden zich een aantal vrijmlligers oan deze veïbouiwing' finan cieel zo goedkoop mogelijk te laten ver- loperi. Zij vonden het niet verantwoord voor het nageslacht om de zerken nog maals aan het gezicht te onttrekken en de vloer weer dicht te maken. Het wegahlen was bepaald niet een voudig, daar slechts een gedeelte van de vloer was opgebroken en de zerken iets verder waren gelegen. Om het ge makkelijker te kunnen doen zouden nog meer banken moeten worden weg- igehaald eri dat was bepaald niet de be doeling. Men besloot toch een po-ging te wagen om de zerken voor de dag te halen en met de inzet van alle vrijwil ligers en miet behulp van materiaal (dommekrachten) lukte het 'om de zwa re stenen boven op de vloer te krijgen. Aangemoedigd door dit succes werden ook nog een groot aantal blauwe plavui zen naar boven gebracht. De drie zerken krijgen nu naast el kaar eeri plaats bij de nieuwe ingang, waarvoor al 'drie graftomibes zijn ge- ,metseld waarop de zerken inmiddels al zij'n geplaatst. Voor opvulling zullen de genoemde plavuizen worden gebimkt die rondom de zerken worden aange bracht. Het geheel krij'gt daardoor een stijlvolle 'entree. Wij schreven reeds dat de stenen een O'pschrift dragen en rijk met beeld houwwerk zijn versierd: kopjes, zand lopers, blakers en veel lofwerk. Hier onder laten we de opschriften volgen: Op woensdag 18 februari a.s. hoopt de Ned. Chr. Vrouwenbond haar Jaarver gadering te houden in „Onder de Wiek". Aanvang 7.45 uur. Ds. G. Post uit Amemuiden komt ons, aan de hand van dia's vertellen over Is raël en de reizen die hij daarheen ge maakt heeft. Er wordt een spreekwoorden-quiz ge houden, die door onze leden gepresen teerd wordt. Bovendien heeft er be- stuursverkiezing plaats. Echtgenoten en gasten van harte welkom. toegepast zou kunnen worden. Vooral wenste burg. van Es hen alle geluk om dat het bedrijf op een eerlijk begin stoelt „en" zei hij, „het heden dat geïn spireerd wordt door het verleden heeft een toekomst in zich!" „Het succes maakt de naam en de naam zal het suc ces verzekeren!" (Vervolg op pag. 2 Ie kelom) Zandpad 86 - Middelhamis g Tel. (01870) 26 70 1 niimiiijiniiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiinmjiiiiiiiiiiiiiiiiii!mn!nii}iiiiiiiMiriiiiiiiiiiini!ii Hier leijt begraveri de Eersamen Pie ter van der HA'GHBN in sijn leven eer ste secretaris in Ooltgensplate en rent meester van verscheijden Heersdhap'pen, Penninckmeester van den polder vandt Oudelande en de Calanthe, mitsgaders Dijckgraaf van de Cruyspolder en de Noortpolder, daer naer Schouteth en de Dijkgraef na 'de voorschreven dorpe en de lande van Sinct Adolphslande. Sterft op den 10 octaber 1637. Hier leyt begraven 'de 'getrouwe Ca- therina van der CLOESD, in haar leven eerst huisvrouw van Joncheer Nioolaas Oureaert, zal., daer naer van Pieter van der Haghen, in sijn leven Secreta ris, mitsgaders 'Schouteth en de Dijck- graef van Ooltgensplaete. Sterft op den' lOen november 1636. Hier leyt 'begraven den Eersamen Wil lem Jacob van der HAGHEiN. Jonck- man,, outh sijnde 28 jaren en 9 maenden en 21 dagen en sterft -den 10e maart 1639. P. BiOven elk opschrift is in het lofwerk een wapen aangebracht. De wapens zelf zijn verwijderd, want op de bestemde plaats zijn de stenen glad. Dat is ver moedelijk gebeurt in de Franse tijd, omstreeks 1795, toen met het devies hul digde van „Vrijheid, gelijkheid en: broe derschap". Wat onder de steen van de Jorickman 'de naam van „P. Bigge" 'betekent is ook niet duidelijk. Pieter Bigge overleed in januari 1721 en heeft geen contact gehad met de familie Van der Haghen. Hij is namelijk geboren 21 april 1678. Wy hopen nadere gegevens te kunnen putten uit de archieven waarvan Prof. Dr. J. L. van der Gouw en de zijnen een inventarisatie heeft aangelegd. De stukken ontbreken momenteel no'g in het archief van de gemeente omdat de ze nog onder de berusting zijn van de provinciale inspectie der archieven in Zuid-Holland. Wij hopen nog nader 'Op een en ander in te gaan. Vrijwilligers zijn aan 'het werk met het schoonmaken van de blauwe plavuizen. Achter hen de grafzerken die rechts van hen onder de vloer zijn gehaald.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1