Zeer gemengde gevoelens over al of niet uitbreiding van recreatie r Kom niet te laat voor deze moderne service-flats. \ix)onlande te Diiksland. Grootf ader vertelt I I I I I ----------------- I I RAAD MIDDELHARNIS: ie S.G.P/er Grinwis: „de voetbalvelden kunnen nog wel eens worden omgepioegd'\ De gemeenteraad van Middelharnis heeft in zijn vergadering van j.l. donderdagavond een vrij uitvoerige bespreking gewijd aan de nieuwe Inrichtingschets voor het Grevelingenbekken. De raadsleden toonden daarin nogal wat originaliteit door met doordachte suggesties te komen die de recreatiebeoefening aan Flakkeese zijde zouden kunnen bevorde ren, terwijl een groepering uit de raad i.c. de SGP fractie een dergelijke ontwikkeling verre wil houden. Elk van hen verdedigde die stelling met kracht van arugumenten. Vreemd Doortrekken 100,- Gulden korting op Pfaff KWALETEITS- NAAIMACHINE! W. RIKKEN B.V. Vermaan „Nog 9 flats beschikbaar.'' Men dacht wel eens, dat het wonen in een échte service-flat maar voor weinig mensen is weggelegid. Tóch zijn er in Vrooiüande al 92 van de 101 service-flats gehuurd of gekocht. Door echtparen en alleenstaanden, die allemaal na zorgvuldig afwegen van de voordelen en nad(elen tot een positieve concloisie zijn gekomen. Misschien geldt dat ook voor u. Maar dan moet u niet al te lang meer wachten. Rekent u eens even rustig mee. En bedenk dan bovendien, dat het niet alleen gaat oSn een bijzonder comfortabele 2-kamerflat, maar dat u daarnaast alle verzorging krijgt, die u zich maar wensen kan. Om te beginnen de huur. 2-kamerflat 625,per maand* Service-kosten 409, Maaltijden 320, Totaal voor 2 personen 1.354, (Voor alleensitaanden 1.204, Gemiddeld moet er dan nog 60,p. mnd. voor electriciteit worden gerekend en 20, voor pubheke lasten. Een maximiale huursubsidie van 280,per maand is mogelijk en de huur ligt in ieder geval voor 2 jaar vast. Kopen kan ook. Een 2-kamerflat komt op 70,500,- vrij op naam. Daarnaast betaalt u dan alleen nog de service-kosten en maaltijden. Dus 729,voor een echtpaar of 579,voor een alleenstaande. Onbezorgd en vrij. Het ideale van Vroonlande is, dat u er hel^lmaal vrij bent in uw eigen flat met uw eigen voordeur. Maar tegelijkertijd bent u van alle gemakken voorzien. U hebt huishouidehjfce hulp, en er is een verpleegster die - mocht het nodig zijn - op uw eigen slaapkamer helpt. Verwarming, waterverbruik, een lift, een recreatiezaal en biljartkamer, een bibUotheek en een keurig aangelegde igrote tuin is allemaal bij de service-kosten inbegrepen. Verder wordt er 7x per week een heerlijke warme maaltijd (met 3 gangen) voor u klaargemaakt. En natuurlijk zijn dieetmaaltijden ook geen enkel probleem. Geïnteresseerd Niatuiurlijk is deze inforanatie lang niet volledig. Maar als u meer wilt weten over Vroonlande stuiu- dan even deze coupon op. Of - als u dat prettiger vindt - bel even op: 01877 - 2254. j Ik wil graag meer informatie j I over Vroonlande. I I Naam: Straat: I Plaats: j Stuur deze bon in open envelop g zonder postzegel naar Matser i I Makelaardij Middelharnis b.v., i I Antwoordnummer 40, Dirksland. .„Anders ben ik er bang voor dat de voetbalvelden waarop nu aog zondags gevoetbald wordt nog eens tot bouwland zullen moeten ivorden omgeploegd!" waarschuw de dhr. Grinwis. Andere busroute Stad Jachthaven Bijeenkomst S.G.P. Hellevoetsluis Werkloosheid op Goeree-Overflakkee weer aanzienlijk hoger VERVOLGVEKHAAL DE LEERZAME LES i^ ik- ir ir ir ir ir ir -k ir Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' Dinsdag 10 februari 1976 SGP wethouder Koppelaar had zich dan ook al eerder gedistancieerd ■wan sommige verlangens van de meerderheid van het college. iDhr. Koppelaar wil niet zoals de meerderheid dat wel zou wensen dat er binnendijks, naibij Battenoord, op grotere schaal dan thans ruim.te gemaalkt wordt voor caravans en recreatie-bungalows, noch dat die ontwikkeling zou gaan in de richting van Nie'Uwe Tonge, noch dat er tussen deze plaats en Battenoord een, „park landschap" zoiu ontstaan. Vanuit de SGP fractie kwam een heel ander geluid naar voren'! 'Dhr. J. Huijsen keek wel wat vreemd aan tegen de verlangens van de m.eer- derheid van het college, al kon hij er zich best aan spiegelen. Wel wees hij op de door het toenmalige gem.eenteibe- stuur na de ramp voorgestane ontman teling van Battenoord, terwijl nü wel weer geen kern gewenst zou worden om de recreatie een aanzet te geven. Voor het overige geloofde dhr. Huijsen dat de trage ontwikkeling van de plannen niet te wijten is aan het ontbreken van anogelijïkheden, maar veel meer aan het zioh manifesteren van een grote kapi- taalsschaarste. Voor de omigeving van Battenoord zag dhr. J. Th. M. Jacobs (WD) slechts dan perspectief wanneer de recreatieweg langs de Grevelingendam buitendijks in de richting van Battenoord zou worden doorgetroitoken. „Bij een toetere bereikbaarheid zou de beoordeling van het gebied een heel andere zijn dan nu, •het zou ongetwijfeld als „fo-ijzonder ge schikt" te iboek koimen te staan!" geloof de dhr. Jacobs stellig. 'Dhr. A. van Alphen (PvdA) ^verklaar- de het bijzonder te waarderen dat een en ander in het Grevelingengebied in ■goede banen wordt geleid, opdat zich niet het z.i. verkeerde voorbeeld Probleemloze Pfaff lichtgewicht naaimachine met vrije arm en be roemde dubbelroterende grijper, geheel compleet nu van 749,— --j voor maar 0*f«»^ Korte Meestraat 17. (01640) 35878 BERGEN OP ZOOM Alleenvertegenwoordiger voor Flakkee en Schouwen. van Bruinisse herhaalt maar ook de ge wone man mogelijikheden zullen wor den gelaten. Overigens hoopte hij dat de wegen tijdig zullen worden] aange legd opdat niet de flakkeese pendelaars en de autochtone ibevolking door ver- keerstromen op de ontoereikende we gen :zullen worden gehinderd. Minder positief over een event, re creatieve ontwikikeling liet dhr. KI. v. d. Ketterij (SGiP) zioh uit, met name omdat veelal de zondpg in het gedrang komt. Hij aohtte het daarmee in de praktijk allerdroevigst gesteld nu de zondag dikwijls de drukste dag van de week geworden is. Spr. constateerde dan ook een ontstellende zondagsontheiliging die Ojm. een verslapping van het ker kelijk leiven bevordert. „Aan zo'n re creatie, w^aarin het niet O'm de Heere gaat, hebben wij zo'n behoefte niet," verklaarde dhr. v. d. Ketterij; „de rust dag is een heerlijk geschenk van de Heere maar in plaats dat dat wordt ge waardeerd gaat de geestelijke decan- tentie in snel tempo' voort", Spr. voel de dan ook niet voor een ibinnendijkse uitbreiding van recreatiegelegenheden, noch voor de aanleg van een jachtha ven. P.C.P. vertegenwoordiger dhr. P. Krijgsman 'zag het weer wat anders. Hij geloofde dat het de gemeenten gebo den is stuur en richting aan de ontwik kelingen te geven, zich niet afzijdig te houden maar er positief mee bezig te zijn opdat wordt bereikt wat de raad voor ogen staat. „We moeten de ander zijn recreatie gunnen want er zijn er ook die op eien verantwoorde manier van de .mogelijkheden igeibruik wenfeen te maken", aldus dhr. Krijgsman. In zijn beantwoording wees de vóorz. iburg. Joh. van Es, erop dat de schets nog slechts als gedachte moet worden ^beschounvd, een gedachte overigens die duidelijk maaikt dat de recreatie niet al ten intensief zal zijn. M.b.t. de sugges tie van dhr. Jacobs de recreatieweg door te treikken verklaarde de voorzit ter dat Rijkswaterstaat en de Provincie daar afwijzenld tegenover staan. De voorz. vond dat zo kwalijk niet omdat het hem leek dat de ontwikke ling, bij een ontsluiting, niet m.eer in de hand te houden zouden zijn. Ge vraagd wat met de vorming van een paiiklandsohap wordt toedoeld verklaar de de voorz. dat daarmee gedoeld wordt op de wenselijkheid wat meer bebos sing aan te brengen om het „bijzon der kale landschap" wat te nuanceren. S.G.P. verteigenwoordiger P. Grinwis hield tenslotte een ernstig pleidooi dat een .krachtig vermaan inhield. „We heib- 'ben de weelde van de welvaart die ons ten deelgevallen is niet kunnen dragen en we hebben de Weldoener de rug toe- igekeerd!" vermaande dhr. Grinwis. „We zijn onze eigen weg gegaan maar God is daarbij geen ledig toeschouwer. De ■welvaart zou ons w^el eens otnomen kunnen worden. De tekenen wijzen daar al duidelijk heen en de mil joenen die er aan grote plannen worden besteed zouden beter voor iets nutti- gers gebruikt kunnen worden zoals het verhagen van de dijken tot Deltahoog te!" Onnodig te zeggen dat dhr. Grinwis zich bij de mening van de minderheid van het college aansloot. Sprekend over de toename van de eigen- en de we- redlbervoiking meende hij dat er maar weinig hoeft te geibeunen of er komt hongersnood. Eraan herinnerend dat in de oorlog de tuintjes werden omgespit voor het kweken van groenten vond dihr 'Grinwis het gewenlst zoveel mogelijk bouwland voor de landbouw beschik baar te houden: 'De bespreking werd algerond met de wens 'van dhr. P. Tiggelman dat er aan de ontwikkeling vooraf gezorgd zal worden dat de eigen inwoner niet in de verkeersknel komen en de verklaring van de voorz. dat het voorstel van dhr. Jacobs ten stelligste moest woorden af geraden omdat er bij realisering van die weg maar weinig voor de eigen bewo ners over zou iblijven. Het voorstel kwam dan ook niet in stemming. Bij het voorstel een crediet van 1500,toeschikhaar te stellen voor de verplaatsing van de abri van de Water weg te Middelharnis. naar de Zweedse- straat te Stad lanceerde 'dhr. Arens- man elen idee dat de uitvoerin'g van het besluit no'g even zal laten wachten. Dhr. Arenisman opperde n.l. de -gedach te de bush'Oute naar Stad t.z.t. via de Vrouiwtjesweg te laten' lopen, wanneer deze weg 'gereconstrueerd zal zijn. De (bus komt dan dichter bij de meeste be- jaardenwo'ninaen in Stad en dhr. Arens- man stelde voor -de aibri dan in het plan D'orp' te plaatsen terwille van de be jaarden en de ontlasting van de Mo lendijk. Een deel van de reconstrustie van Vrouwtjesweg is voor rekening va'n het Waterschap en de vraag werd gesteld of dat in het kader van de gepleegde beizuiniging bij het Watersohap niet van ihet programma is geschrapt. „Er is ;geld voor en Stehouwer vind 't goed!" werd vanuit 'de raad geop perd. De gedachte van dhr. Arensman zal de RT'M worden voorgelegd. Het al in de vorige vergadering 'ge strande voorstel van dhr. P. Tiggelman de ligplaatsgelden vo'or jachteni in 'de haven van Middelharnis op te trekken) ■van 100^naar 125,per jaar kwam opnieuw in ste:mming, 'maar 'opnieuw staakten de stemmen zoals op ettelij'ke punten al eerder gebeur'de door de af wezigheid van dhr. L. C. Kievit. '(Hij h'O'opt oiverigens einid deze maand naar huis te komen). 'Besloten ■werd aan de gem. brand weer van Middelharnis een sulbsidie toe te kennen van '2500,.ter 'bestrijding 'De in omvang kleine afdeling Helle voetsluis van de S.G.P. heeft voor de bijeenikomst van a.s. donderdagavond (12 febr.) als spreker ds. A. J. Wijn- maaien van Maartensdijk kunnen aan trekken. De afd. richt nu. een oproep tot ge- interesseerden op Goeree-Overflakkee deze 'bijeenkomst bij te wonen opdat de 'belangstelling niet tot de eigen weinige leden 'beperkt 'blijve en ds. een aanzien lijk gehoor zal aantreffen. De bijeenkomst wordt in de kerk van de Ger. Gemeente gehouden aan de Mo riaansweg-West, 's avonds half acht. In (de maand januari is de werkloos heid op Goeree-'Overflakkee t.o.v. de december maand aanzienlijk gestegen. Stonden er in dec. 430 werklozen gere gistreerd, in januari was dat aantal tot 506 opgelopen, res'p. percentages van 5,4 en 6,3 van de aËhanikelijike fceroeps- bevol'king. De mannelijke werklozen kimnen als volgt worden gerubriceerd (tusseri haak jes 'het cijfer van december): Bourwvakkers 202 (148); metaalbewer kers 36 (33); landlb'O'Uwpersoneel 68 (31); handelspersoneel 8 (8). transiportperso- neel 58 (41); kantoorpersoneel 17 (17); losse aiibeiders 37 (23); -overi-ge beroepen 80 (65). Onder de 506 genoemden be vinden zich 28 jongeren beneden de 19 jaar. Het aantal werkloze vrouwen en meis jes liep met 2 terug van 72 naar 70, waaronder 16 jeugdigen t.m. 18 jaar. Onder de 'genoemde 70 ibevinden zioh: 6 (winkellbedienden, 25 kantoo'rpersoneel, 6 huishoudelijk personeel en 33 ove rigen. In het district Spijkenisse van het Gewestelijk Aifbeidsbureau is op Goe ree-Overflakkee de werklo'osheid met 6.3 het hoogst, gevolgd 'door Spijke nisse met 2.8''/o en Oud Beijerland met 2.4%. Aanvragen Bij het Arbeidsbureau te Middelhar nis staan noig 29 aanvragen open, t.w. naar 2 bouwvakkers, 15 metaalbewer ker, 7 man transpo'rtpersoneel, 3 losse arbeiders en 2 m.am uit overige beroe pen'. MIDDELHARONTIS-SOMMELSDIJK Bejaardenmiddag. De NjC.V.B. aid. M'hamis^S'dij'k nodigt de be'jaarden hartelijk uit O'p dinsdagmiddage 17 febr a.s. hal'f drie in de Jeugdhaven te eijn. De spreker van deze middag is dr. iStoel uit Dirksland. Onderwerp: „Leven en dO'Od". Als 'vervoer noodzakelijk is kunt u zich opgeven Ibij mevr. C. Bienefelt, tel. 3428, mevr. E. Groeneveld, tel. 2773. iV.C.V.B. De afdeling MiddeUiamis- Sommelsdij'k van de N.C.V.B houdt haar jaarvergadering op D.V. do'nderdag 12 febr. 1976, om 'half :acht in „Jeugdha ven", Kerkepad 7 te Middelharnis. Be langstellenden zijn hartelijk welkom.. OUDDORP Zangavond „de Lof stem". Op vrijidag 13 febr. 1976 hoopt D.V. de Ghr Gem. Zangvereniiging ,jDe Lofstem" o.l.v. 'dir. dhr. J'oh. Bezuijen, 's avonds 8 uur een' zangavond te geven in het Vér. 'gebO'Uw, Stationsweig 3 te Ouddorp. Medewer king verlenen de zan'gver. „De Lof- stem" uit tSommelsdijttc eni zangver. „Ooefening" uit Diilksland. Een ieder is van 'harte welkom ook de 'donateurs, de zaal is open 7.45 uur. Het toestuur. POORTVLIEfr Notabel Herv. gemeenten. De heer J. W. Hage is gekozen tot notabel van de hervormde 'gemeente. van de kosten die gemoeid zullen, zijn met de viering van het 25-jarig toestaan in september a.s. 'Die kosten worden overigens 'geraamd 'op 3500',reden daarom om dhr. P. Krij'gsman 'de we'g wilde O'pen houden voo'r een aanvullend 'bedrag. Dat leek ook het gevoelen van de raad te zijn. door Jan Knape M-zn. 16 (Anno 1900, ©en verhaal dat ik ge hoord heb van ouwe Kees). En toen, om het geval nog interessan ter te maken, sloop hij op de oude man toe, die als verwezen met voorover ge bogen hoofd in het hooi zat. Voorzichtig sleepte hij het petje van zijn hoofd... De arbeiders gierden... De eieren dropen langs oude Geert zijn gezicht. Zijn grij ze haren waren één kleverige massa, doorplekt van gele dooiers en witte schelpen, en het droop van zijn schedel af in zijn ogen, in zijn hals en over zijn blauwe kiel. Toen het tumult wat bedaarde en ouwe Geert vreer uit zijn ogen kon zien, was de baas verdwenen. Waarheen dat wisten ze niet... Niemand had hem zien weggaan. „Bel?" vroeg hij, toen hij 's middags thee kwam drinken „was 't nae je zin?" „'t Is zonde", zei ze afkeurend, „hoe kon je dat noe toch doeë, zo'n ouwe man. Zoa voor spot van aoUe mensen zette..." Ze dacht nu niet aan de schade, die ouwe Geert haar mogelijk berok kend had, 'mar ze zag hem aldoor zitten, zo zielig..., met die eiers in zijn haar en ogen... En dan dat lachende volk... „Foei", zei ze verontwaardigd. „O as ik bie je gekenne had dan had ik je ange- vloge, Verstraeten, zoa groat as je bint... En dan dat kleine snotjong,... foei 't mag geen daglicht zieë. „Bel, noe nog moaier", deed hij ver ontwaardigd, „en vanmiddag wou je al da 'k 'em naer huus stierende „Da's geen waer", sprak ze tegen, „ik hawe a je gevróge: zou je 'em nie naer huus stiere? Da's heel wat anders!" „As 't nóe mar uut is..." Hij schudde zijn hoofd „Die wuuven, je ken ze- nie bie houwe, a loap je zoa hard as 'n paerd..." „Je mot overal zoa de ^ek niet mee steke", zei ze vermanend, „dat hawe ik je al meer gezeid...". Dan riep ze, om aan het gesprek een einde te maken: „Kom je Maortjeeeeee..., je thee wordt kouuud..." Het antwoord kwam van heel ver: „Joeeeek..." Ouwe Geert ging altijd later naar huis dan de arbeiders. Hij was stalknecht en moest de meid helpen bij het melken van de koeien. Het was meestal zes uur vóór hij klaar was. Toen hij 's avonds met een bekom merd hart zijn goed opzocht was 'hij verbaasd. Hij wist zeker, dat hij zijn boterhamzak ónder zijn jas gelegd had, en nu lag die boven op. Aarzelend bleef hij staan met de stallantaam in zijn be vende handen. Bij het onzekere schijnsel zag hij het welZijn stikzak zat vol met eieren Verslagen bleef hij staan... Dan in eens draaide hij zich om. Door het nau we straatje langs de koeiekoppen zocht hij zijn weg naar de keukeii. Hij stiet de deur open. „Heuj", riep hij beverig. Maartje kwam aangelopen. „Bi' joe dat, Geert?" vroeg ze met een mond vol brood. „Is den baes d'r in?" „Kom mar deur!" riep de stem van de boer. „Alleen ha", hakkelde Geert. Maartje ging naar binnen, nieuwsgierig. „Wat is d'r gaende. Geert?" Verstraten trok de deur achter zich dicht. Verlegen bleef ouwe Geert staan. Hij geleek een kaboutertje naast de forse gestalte van de boer. „Wat is d'r gaende. Geert?" vroeg hij nog eens, en er was een lach in zijn stem. Toen voelde de boer hoe een koude, magere hand de zijne greep. „Ik zal het noait meer doeë, oar baes „Ik oak niet, oar Geert..." En Ver straten voelde iets vreemds van binnen. Toen ze 's avonds op bed lagen, vroeg hij: „Mit oevel eitjes is Geert va' je weggestapt vanaevend?" „Bel mit geen een", zei ze, „'t stelen zal noe wel over weze..." „Nee, je begriep m'n wel", hield hij vol, „oevel hei je er in z'n stikzak ge- daen?" „Bel geen een, lae m'n mar gaen slaepe. Hei je wel gebid?...(..." „Je bint geen ouderlieng", zei hij. „Je mot daedelijk niet zoa hard weze over een mens. „En joe mot overal geen lolletje van maeke..., Verstraeten". Ze draaide zich om. Door het venster scheen de maan. Buiten was het erf blank van maan licht Die andere morgen was de boerin het eerst wakker. Ze schudde haar man aan zijn schouder: „Wordt es wakker, Ver straeten", de zunne staet al een ende an de locht en de haenders kraoie al...". Hij giechelde: „Die binne eiers an 't leggen voor den ouwen Geert!"Hij begon zijn kousen aan te trekken en zei onderwijl bedachtzaam: „Me hawe toch nie goed gedaen docht ik zoa!"... „Hawe m'n niet goed gedaen?" vroeg ze. „Hawe ik je belast om zoa te doeën mit die ouwe man?"... Het werd stil tussen hen. Ze bered derde het óchtendeten. Hij schoof aan tafel en bad. Het enige wat er nog ge zegd werd was door Maartje, die mee- 'deelde, „dat het die dag weer mooi weer zou worden, want de haenen hadden vroeg gekraoid en de kippen waren al bezig om eieren te leggen De baas schoot even in de lach, maar zijn gezicht verstrakte weer toen hij in het gezicht van zijn vrouw keek. Maar tje zeulde de zware Statenbijbel op ta fel en legde die neer nadat ze met haar schort je een paar kruimels had wegge veegd. De vrouw stond met de kalender in haar handen, ze zei: „'hier toinne de kruumpijes". „Ik hawe vanochtend de kruumpjes niet noadig", zei hij ernstig, „me zalle het mit een ouwe korste broad motte doeëHij bladerde in de Bijbel tot hij gevonden had wat hij zocht. 'Toen zij hij plechtig, want als hoofd van het ge zin voelde hij zich een priester als de Bijbel op tafel lag: „Ik leze juule voor uut het boek Ruth, het tweede kepittel, dat vierde vers: Daer staet geschreve: „En zie, Boaz kwam van Bethlehem, en zeide tot de maaiers: De Heere zij met ulieden! En zij zeiden tot hem: De Heere zegene U!" Hij sloeg de Bijbel langzaam dicht. Zijn vrouw vroeg: „Bi'je noe al klaer?" Hij knikte en zei: „Magge me dat mar goed verstaen... Wat een tekortkomin gen". Zijn vrouw begreep het, maar Maartje keek verbaasd van de een naar de an der. Hij zei: „Laete m'n mar zienge wat de kruumpjes voorschrieveHij keek even op het kleine blaadje papier, hij zocht met zijn vinger. Maartje zei: „da's voor vanaevend, baes..." Maar hij zette al in met zijn zware bromstem: „Hoe zalig is het volk dat naar Uw klanken hoort" Hij dankte die morgen langer dan ge woonlijk, hij zei „amen" toen kleine Brammetje begon te huilen als een troep jonge honden De boerin spoedde zich naar de bed stee. Onder het gaan zei ze nog: „Echt, man, ik hawe je niet angeraeje om ouwe Geert zoa voor spot te zetten voor aol dat volk Hij trok de deur achter zich dicht ,door een kier zei hij nog: „Hoare de hoenders es kaekele, vrouwe Kees zette een punt achter zijn ver haal en zei grinnikend: „Je kent het van een vrouwe noait winne.ze hawe aoltoos geliek al hawe ze geeii geliek... Mar dat weet ik, dat den ouwen Geert een goeje wintere gehad heit... Hie is aoltoas stalknecht gebleve bie den baes totdat 'n geen riek meer vast kon houwe van de rimmetiek Even zweeg hij. Toen zei hij: „en de man Boaz zei tot de maoiers: de Heere zegene je!"... En heulje zeie vrom: „De Heere zegene je oak!" En dan veront waardigd grommend: „En noe, ze doeë soms geen bek meer ope as den baes in 't land komt kieke... waer mot het naer toe mit de waereld?... Weet joe het?"... Ik wist het niet en ik weet het nog niet. Toen Kees me uitliet zei hij aan de voordeur: „Hier staen noe Christen en Getrouwe Ik vroeg: „Wie is nu Christen en wie is Getrouwe?" Hij zei: „Dat doet er niet toe. Ze bin ne aollebeie gekomme waer ze weze woue..., in de Godsstad!..." Misschien dat niet iedere lezer dat laatste deel van mijn verhaal begrijpt. Hij moet dan maar eens lezen: „Bunyans Christenreis naar de Eeuwigheid". Ouderwets?... Helemaal niet. Ik vind, dat het boekje op de zondagsscholen regelmatig moest worden uitgedeeld. Het is beter dan verhalen over nieuwe fietsen en voetbalschoenenIk denk vaak aan die „mannen van het eerste uur, die nu al lang vergeten zijn: Hogen- 'birk, 'Gerdes, van Lummel, de Liefde, en zoveel anderen, die geprobeerd heb ben om een eigen Christelijke literatuur van de grond te krijgen. Ze zijn verge tenHun boeken zijn door de papier molen gemaald. Een enkel exemplaar is nog gespaard gebleven. De grootvader, die deze verhalen vertelt, zou er nog wel een paar cadeau willen krijgen om ze nog eens te lezen en als een pronkstuk in zijn boekenkast te zetten. Maar hij gaat niet meer op de zondagsschool Kees vroeg nog eeris;: „Weet je waer het mit de waereld heen m-ot?" Ik zei: „God weet het!... Kees zei met een daverende stem: „Juust! Dat m'n daer mar an vast houwe!" De deur sloeg met een harde klap achter mij dicht. Omgewerkte novelle, eerder ge publiceerd in „Opgang" jaargang 1933-1934, uitgave van Bosch en Keuning te Baam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2