RIVATO KlndeAho-tkfe Volleybal bewaar UIEN BOEKBESPREKING WEERPRAATJE Wezenlijke kansen op een ijsperiode verstrijken Speciaal inbouwstation voor L.P.G. X I gasinstallaties vooreen beter resultaat ROVAL SLUIS X in elk merk automobiel. X I Garage Nijsse B.V. i X Oostdijk 15 - Oude-Tonge Tel. 01874-235-385 Jaarvergadering verenigingen Geref. Gemeente Zaterdag wordt oud papier opgehaald Nieuws uit Zeeland C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDUE Telefoon (01870) 2609 GERO altijd voor iedereen ruim en overzichtelijk in onze speciale showroom. A. Vroegindeweij Westdijk 48 - Middelharnis INGEZONDEN Protest is overtrokken Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 30 januari 1976 (van onze weenkiHidige medewerker) TTwee ikeer heeft het er in januari even naar uitgezien dat het echt winter zou worden. flDe ene keer kwam de vorst uit Scan dinavië niet verder dan Noordwest Duitsland, in het begin, van deze week. In de nacht enige igraden vorst in de van het i»olgebied afikomstiige lucht, maar geen (dinsdaig j.l.) aanwijzingen voor een vorstperiode van enige bete kenis. Daarmee, nu wij het hartje van de winter (20 tot 25 januari) zijn igepas- seerd, neemt een wezenlijke kans op een! ijsperiode sterk .af. Deze opmertkingen betekenen niet dat er in februari igeen kou meer zal ko men. Daar weet niemand wat van. Wij hebben uit het verleden over de laat ste 130 jaar voorbeelden waaruit blijkt dat februari ook na een lange warme periode van de winter ongenadig kan toeslaan. iDit laatste was vooral in 1956 het ge val toen de winter eerst op de laatste januaridagen met stormachtige en ijzi ge noordoosten winden uit Scandinavië binnendrong en in enkele dagen was ge heel West- eri >Midden Europa verkild in een Siberische kou met strenge vorst. Een ontwikkeling die zich eveneens in 1929 voordeed, zoals vele ouderen on der de lezers zioh weten te herinneren. 1929 en 1956 In een periode van 130 jaar maakt het K.N.M.I. aantekeningen van bijvoor beeld ijsidagen. Dit zijn dagen, waarop het ook overdag blijft vriezen. Wanneer wij alleen winters natrek ken die tot eind januari zacht ver hepen en waarop toch nog een' koude tot zeer koude februari volgde, althans een vorst periode waarin geschaatst kon worden, dan zien wij dat dit in deze 130 jaar slechts zes winters is voorgeikomen. De ifcans op een koude februari na een tot eiïid januari zadhte winter moet statis- tiscih klein worden genoemd. Hier de cij fers van de 'drie wintermaanden wat betreft het aantal door De Bilt opgete kende ijsdagen, die in aanmerking ko ralen voor een winter die eerst in fe bruari toesloeg. Dat waren de winters: 1853 0 0 5 1929 2 9 13 1948 0 0 3 1956 O 2 23 1959 0 2 9 Het eerste cijfer is het aantal ijsda- 'gen vain december. Het tweede cijfer van januari en het derde van febru ari. Duidelijk steken hier 1929 en 1956, wat de kou betreft, er ver bovenluit. Wij mogen wel stellen dat een strenge februari na een zachte december en januari eigenlijk een bijzonde^iiheid mag worden genoemd. Het zal weinig hoop gevende -opmenkinig zijn aan het adres van vooral de jongeren, die zich toch noig aan de strohalm zullen vastklam pen dat februari vorst gaat brengen, al lijkt een door ertkele amateurs opnieuw voorspelde Elfstedentocht tot de fan tasieën te beboren. (Nadruk verboden) POSTBOX 22-ENKHUIZEN- HOLLAND - TEL02280-27 41 Beste meisjes en jongens! Als julUe dit kinderhoekje lezen, is de eerste maand van het nieuwe jaar bij na voorbijigesneld. Het laatste raadsel voor de maand januari wordt nu ge plaatst, en dan weten jullie meteen! al,' dat het inzenden is. Ik zal eerst het raadsel opschrijven. Het is: JAINUARI-RAADSEL 4 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 1. Letter. 2. Bekende jO'hgensnaam uit oude schO'Olleesiboekjes. 3. 'Gewezen eiland in de vroeigere Zui derzee. 4. Deel van een jaar. 5. Een Wet (Vian 'de en de Per zen. 6. Andere naam voor Onoverwinnelij ke' vloot. 7. Stad in Noord-Holland; kaasmark ten. 8. Plaats in het Westland (Zuid-Hol land). 9. De oosterbuurman van Nederland. Op de' iknuisjeslijn, van boven-'naar be neden, 'komt 'de oude naam. te staan van januari. BRIEFWISSELING Chris Maliepaard, Stad aan 't Ha ringvliet. Je bent hartelijk welko'm, Chris. Ik hoop dat Je het bij ons gewend zal kunnen worden. Je hebt al veel ver teld in je brief. Jij zal ze me voortaan wel van alles ap de hoogte' houderi. Diat heb ik al gemerkt. Ik zou niet dicht bij die caravan durven komen met die erge wilde hond. Zij zijn 'goed be schermd door zo'n trouw dier. Maak je al vorderingen met het typen? Je weet het nog niet precies, maar de oplossingen van de raadsels worden eens in 'de maand ingezonden; anders zou je een keer of vier, vijf een brief moe ten verzenden. Nu wordt het sein ge- 'g0ven om in te zenden, nu het laatste raadsel van deze maand is geplaatst. Willy Klop, H.I. Ambacht. Je laatste brief is noig een 'grote geworden. Ik derik, 'dat je later ook nog wel eens stof zal hebben voor een ignote brief. Je hebt gelijk dat je er mee ophoudt, nu je het steeds 'druikker igaat krijgen. Daar 'komt DIRKSLANiD De gezamenlijke vereniginigen der 'Ger. Gem. hopen op D.V. zaterdag 31 januari des avonds oim 7 uur hun jaar vergadering te houden in het kerkge bouw. De zendingsarts dr. R. Schoonhoven, m.et verlof in Nederland, hoopt dan van zijn werk in Nigeria te vertellen. Ook wordt er gelegenheid gegeven tot het stellen van 'vragen aan dr. Schoonho ven. Oo'k aullenl de verenigin'gen zelf hun imedeweiiking verlenen, terwijl 'de zang- vereen. „Soli Deo Gloria" o.l.v. Kees het Jonk enkele liederen ten gehore zal brengen. Ieder is hartelijk welkom. Het geheel staat onder leiding van ds. P. Blok. OOLT'GENSPLAAT Heden zaterdag zal door de Drum band weer oud papier worden opge haald, 's Morgens om 9 uiir gaan de wagens van start. Het bestuur vraagt weer gaarne uw medewerking. Zet alles (liefst gfibun'deld) zO' vroeg mogelijk buiten. Voor grote partijen kan -men altijd köntakt opnemen met een der bestuursleden. OOSTEiRLAND Gemeentewerkman van Duiveland De Later met pensioen Wegerts het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftij'd neemt 'onze dorps- geno'ot, de heer C. J. de Later O'p 2 februari a;s. afscheid als ge'meentewerk man van de gemeente Duiveland na een diensttijd van ruim dertig jaar, waarvan de eerste 15 in dienst van 'de toenmalige gemeente Oosterland, waar bij hij to'en tevens het ambt van ge- meenteb'Ode, marktmeester, deurwaarder ■der gemeentelijke 'belastingen en sichat- ter van de vergunningsrechten waar nam. Thans was de heer 'de Later bij zijn betre'kking als 'gemeentewerkman nog concierge van het 'gemeentelijk Sportgebouw alhier, en sedert 1962 graf delver welke betrekking hij oO'k sedert 1957 te Sirjanslan'd waarneemt. In Oos terland volgde hij als zodanig de heer Albert Kloote op, en te Sirjansland de heer Mar. van der Velde. Verder is de heer de Later vele jaren' klokkenist van het torenuurwerk sJhier en oud-lid van de gemeentelijke 'br&ndweer. Met hem verla.at een populair mens de 'gemeentedienst, een ware vraagbaak voor iederéén. Iemand die altijd gereed stond als er geholpen moe'st worden 'bij 'dag en nacht en vaak belangeloos. Het zal de scheidende 'gemeentefunctio- naris dan ook niet aan belangstelling ontbreken op de afscheidsrede die hij 'hoopt te houiden op maandagavond 2 februari a.s. in het Ned. Herv. Vereni- glnigsgeb'ouw aan de Sint Joostdijk, en die aanvangt om half acht. 'Het ligt in -de 'bedoeling, als de ge meenteraad van Duiveland er mee in stemt, om in de maand februari hier ter plaatse een z.g. „woningmarikt" te 'houden, in diezelfde 'geest als «r in O'k- tober j.l. te Bruinisse heeft plaats ge had die 'daar door ide Ohr. Woningbouw vereniging: „Schouwen-Duiveland" werd georganiseerd. En deze schijnt daar 'goed te zijn geslaagd. Het college van B. en W. m'eent dat -dC'ze woninigmarkt het 'beste in Oosterland gehouden kan wor den, in verband met de beschikbare foouwgronid daar. De VD'orlopige datum is vastgesteld op 28 februari a.s. De kosten voor één en ander zullen onge veer 500,ibedragen waarvoor het College aan de Raad een krediet vraagt. OUD VOSS'EMEBR Autobestuurder verongelukt. Op de Oudvossemeersedijk is zondagavond de 19-jarige autobestuurder C. A. Potap- pel bij een eenzijdig verkeersongeval om het leven gekomen'. Met een te hoge snelheid ging hij een bo'oht in en verloor daarbij, de macht over het stuur. 'De auto reed over een dijkje en kwam in de sloot terecht. De bestuurder werd uit 'de auto geslingerd. nog 'bij, 'dat er overal een tij'd van is. Ik wiens je verder 'het allerbeste, sterkte bij ide studie, en gezondheid bij het ve le leren. We zullen maar zeggen: Tot sohrijvens! Elly Voortman, Ouddorp. Is het boek over Steffie mooi? Je zal 'het nu wel gelezen hebben, denk ik. Hoe hebben de mensenl die zaïngavond gevonden? Is alles nagal 'goed 'gegaan? Je rapport is heel imooi, zeg! Het is 7V2 en een hele boel cijfers daar boven, behalve die zes dan. Maar tekenen is heel moeilijk als je er geen aanleg voor hebt. Met grote inspanning, breng je het dsm nog niet zo ver als iemand, 'die aanleg heeft en zich helemaal niet moet inspannen. Alles gaat zo'n beetje van zelf. Chris Klop, H.I. Ambacht. Als ik je goed heb begrepen, is dit de laatste brief. Misschien komt er later nog wel eens een schrijven van je; je kan nooit weten. 'Bedankt voor de goede' wensen in je brief. Het zelfde wenls ik jou ook toe. Verder sterkte toegewenst bij het leren, dat geregeld terug komt. Hoe 'gaat 'het op de knapenvereniging? Ik 'moet eigenlijk nu niets meer vragen, want dan ben je haast verplicht om weer te stóhrijwen. Simone Voortman, Ouddorp. Ik vind je rapport ook wel mo'Oi, het eerste van 'de huishoudsöhool. Probeer zo maar V'oort te gaan. Voor rekenen en gods dienst heb je heel hoge cijfers, zeg! Voor nederlands is het wel wat aan de magere kant, maar 'dat zal je misschien wel wat ifeunnen opvoeren. Je kan niet belgrijpen dat er aan je eigen taal zo veel te leren is, maar het is toch zo. Waar heb Ije bij dat (vak een beetje m:oeite mee? De ontleding misschien? Altijd maar goed luisteren. Dat geldt natuurlijk voor alle vakken. Loes Klop, H.I. Ambacht. Het was leuk dat je van een mevrouw uit Apel doorn een schrijven terug 'hebt ont vangen. Dat is een teken dat ze het ge- waandeerd' hebben. Op 'deze wij-ze kun je de oude mensen iets goeds dioen, en dan imerken ze, dat ?e niet zo alleen op de wereld zij'n. Hoe' gaat het nu met An ja? Toen je schreef, ging het hele maal niet best. Wat is -de gezondheid toch een 'grote schat. Wij mogert dat wel waarderen. Het had igoen zin' oan naar Mangreet een kaart te sturen, want eer ik het wist, was ze missdhi'en weer al thuis. Bij zo'n ingreep in het zieken- hids gaan er 'maar enkele 'dagen voor bij, en dan is het meestal gebeurd. Ik hoop 'dat ze nu helemaal er bovenop is. Piet Hoogesteger, 's Gravenpolder. Nu zal de uitslag van 'die test wel be kend zijn. Ik ben benieuwd wat ze van jou hebben gedacht 'oan verder te le ren. Zou het gaan met de mavo, denk je? Het is wel een ibijaandere dag om op 'Oudejaar jarig te zijn. Was je moe der blij met jouw 'geschenk? Heb je nog niet veel huiswerk te maken? Als je eenmaal op de mavo- zou zitten, zal dat wel anders worden. Janny Klop, H.I. Ambacht. Je hebt een heel duidelijke 'brief gesohreven. In deze brief leesi ik iets 'rraeer over Marjan, en 'het was een gunstig 'bericht 'gelukkig. Ben je in de vakantie opge schoten met je sjaal? Als je vóór zul ke weken staat, denk je een zee van tijd te hebben, m,aar 'dat kan hard tegenval len. Misschien heb je maar een klein stiikje klaar kunhen krijgen. De kerst vakantie is een erg gevulde tijd, niet waar? Allemaal 'de 'brieven van het oude jaar heb ik nu een antwoord gegeven. Als er nu nog een 'brief binnien drup pelt, dan is( 'deae veel te laat. iBn nu 'de tijd is aangebroken om het eerste werk van dit jaar in te zenden. Ik ben erg benieuwd, ook al-of er met de ingang van het nieuwe jaar nieuwelingen bij gekomen zijn. Voor deze nieuweüngen, en steeds nog voor de ouderen, m'oet ik wel be kend nnaiken wat de voorwaarden zijn: 1. Vóór volgenide week zaterdag moet alles gepost zijn. 2. Op de brief en op de enveloppe volledig adres en leeftijd. 3. Adresseren aan „Oom Ko', Eiland- den-nieuws. Postbus 8, Middelhar nis". 'Dat ilk deze dingen moet herhalen, kunnen jullie misschien niet 'begrijpen, maar als ik zeg, 'dat er bij de laatste prijswinnaars toch nog enkele kinderen waren, die helemaal geen leeftij'd noem- 'den, dan kunnen j'Ullie wel begrijpen, dat alles nodig is wat ik schrijf. Ik verwacht -dat alles nu duidelijk ge zegd is. Aan 'mij zal het 'dus niet liggeri. Nu is het antwoord aan jullie. Ik ben be nieuwd of ik oplettende kinderen en igeh'oorzamè kinderen heb. 'Dat zal uit- 'komen als ik de brieven ontvang. Voor allemaal 'de vriendelijke groe ten van jullie Oom Ko. 'Geachte redaktie. Wilt U het volgende stukje in uw blad opnamen? Protesteren dreigt .uit te igroeien tot een bezi'gheid. Hoewel ook ik voorstan der ben van restauratie en conservatie ■van huizen e.'d. met histO'rische waarde, zoals b.v. 't Kerikstraatje te Sommels- dijk dat wat betreft stijl representa tief is voor idie tijd eni zo zijn er op ons eiland nog wel 'meer voorbeelden, toch dacht ik dat dit voor de Dubbele Ring in Soimmelsdijik niet zo erg gevoelig ligt. Er zijn daar straks enkele panden die naar mijn mening enige historische waarde hebben. De overige 'panden zijn in de loop der tijden al zodanig verminkt, 'dat de pand jes waarover nu zoveel protest is, niet zo erg uit de toon vallen als de pro test schrijvers wel menien. Er is onder onze bevolking, misschien wel door de tedhn'ocratische ontwikke ling van onze maatschappij, bij sommi- •gen een heimwee naar 'het ve'rieden te constateren. Ondergetekende voelt met hun mee. We moeten echter de zin voor de werkelijikheid niet verliezen, door op alles en nog -wat 'momenteel te reageren. Ik vind daarom het protest van de stukjes schrijvers, hoe 'goed him 'bedoe lingen 'Odk gemeend zijn, te overtrok- 'ken. J. Vijfhuizen. Intermezzo 2 - Bouwlust/Orawi 2-2 iNa de klinlkende overwinning van vo- ri'ge week op Pendrecht, kwam het tweede herenteam van coach Piet Bal tegen het aanmerkelijk sterkere Bouw lust/Orawi uit Dordrecht, in deze eerste thuiswedstrijd in 'het nieuwe jaar niet verder dan een mager gelijksp'el. Na een imet veel overratacht gewonnen eer ste set, 15-6, 'ging de strij'd in de twee de set gelijk op. Tot 9-9 kon Intermez zo bijblijven, maar toen drukte Bouw- lust 'door: 9-15. Intermerao gebrand op een overwinning, werkte als een kei in de derde set, en het leök erop dat dit tot resultaat zou leiden, maar op het beslissende moment 'kon Intermezzo de zenuwen niet 'de baas blijven, en dat leverde de tweede setzege O'P voor de Dordrechters n.l. 13-15. In de vierde set waren' de gastheren duidelijk bevrijd van de last te moeten -winnen en .dit le verde beter spel op. Het systeem werd goed toegepast en 'm.et vtoeiend spel werd 'deze set in een 15-12 overwinning omgezet. Deze punendeling was een juiste afspiegeling van de krachtsver houding. Intermezzo 3 - TOP: 3-0 Het derde herenteam behaalde afge lopen z'aterdaig een mooi resultaat door met 3-0 van TOP uit Den Briel te win nen. In de eerste set 'kwamen 'de blauw- witten traditioneel laat op toeren. Na een achterstand van 6-13! werd TOP met een goede pass en' een nog betere aanval van de vloer geveegd: 15-13. De gasten uit Brielle konden hier ook in de tweede set niets tegenover stellen en 'moesten lij'delijk toezien hoe Inter mezzo naar 15-6 toeliep. Na een voor- sproing van 14-5 in -de derde set gin gen de 'gastheren het wat 'kalmer aan doen, waar TOP direct van profiteerde. Ze 'kwamen terug tot 14-10. Hierna be sliste Intermezzo met een simpele bal 'de wedstrijd in haar voordeel: 3-0. Programma voor a.s. zaterdag dames: Spirit 2 - Intermezzo 3 20.00 uur Heren: Hoeksewaard 4 - Intermezzo' 5 18.15 uur Vovero 3 - Intermezzo 4 19.45 uur Vovero 2 - Intermezzo 3 19.45 uur „Lieflijk in Psalmen", door ds. J. V. d. Haar. Uitgeverij J. Bout Zonen, Huizen N.H. Van 'ds. J. v. d. Haar, Herv. predt. te Houten, verscheen bij Bout te Huizen een bundel meditatiesi uit enkele Psal- im'en. De bundel opent met een uitge- 'breide wel telkensi onde'rverdeelde meditatie 'Over Ps. 23. In het Kerkblad „'Hervormd .Houten" -heeft ds. v. d. Haar in de jaren '72-'73 tekst voor tekst van deze Psalm 'behandeld. Alle nadruk valt daailbij op 'de praktikale kennis en foelevin'g van het heil in Christus. Verder 'komen in deze 'bundel voor meditaties -uit Ps. 43, 69, 77, 84, 95, 118 en 146. Lu&er heeft van de Psalmen eens gezegd: „Hier ziet men 'de heiligen in het hart! Goed, dat ze nu 'gebun'deld zijn uitgegeven, om er stichtelijke urenl in door te brengen. Zeer aanbevolen! Het 'boekje telt 86 'blz., is fraai uitge voerd in een stevig -geplastificeerd om slag en kost 8.50. Franco per post 9,80. Bij dezelfde uitgever verscheen een boekje van H. A\vereseh, ,„De eerste be ginselen". Het is een boekje met vra gen en antwoorden uit heel 'de Bijbel, in hoofdzaak samengesteld voor school- gebruik. Ook voor catechisatie- en par ticulier -gebruik is het een zeer nuttig weritje. Het doel er van is om. de Bij- belkeimis van de ikinderen te vermeer deren. De methode is zó samenlgesteld, dat 'men ieder leerjaar heel 'de Bijbel doorkomt. In totaal staan er 442 vragen in en achterin de 442 antwoorden. Het is mooi gedllustreerd; op' iedere bladzijde staan enige Bijibelse tekeningen, die veel voor het ïkind verduidelijiken. Vermelden we nog, dat bij de samen stelling -de Statenvertaling isi -gebruikt. De prijs van -dit leerzame boekje is slechts 4,95; franco -per post 6,25. D. Th. d. W. Deze vraag- en antwoord-rubriek stant geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. tJw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met In de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. GRONDBORING Wat is dat voor geheimzinnig poeder, dat bij grondboringen in het gat ge strooid wordt en dan een buis doet ont staan die open blijft? Antwoord: Door toepassing van een snel verhardende specie maakt men tij dens het boren geUjk een wand van de gewenste dikte, zodat de aarden buis in tact blijft. Daarvoor gebruikt men an tisol of betaniet, wat niets anders is dan snel verhardende cement. Ook worden wel poederklei of Brunsumse klei toe gepast. Dat is een soort verhitte en ge malen mergel, die een sterke smeerlaag oplevert en die verhardt als ze droog wordt. Deze materialen zijn afkomstig van de chemische en de cementindu- strie. THEEZEEF Kunt u ons vertellen of het hierbij uitgebeelde merk een echtheidsteken is? Het staat in een zilveren theezeef met zilveren bakje. Antwoord: Het uitgetekende merk is een fabrieksmerk. Theezeef en bakje zijn dus niet van zilver gemaakt. In het gunstigste geval zijn ze verzilverd, maar gezien de herkomst lijkt ons dat niet erg waarschijnlijk. Echt 'zilver moet een zwaardvormig keurteken bevatten met daarin het percentage zilver. Dat kan bv. 92,5% of 83,5"/o zijn. Bij geïmpor teerde zilveren voorwerpen moet er een ovaaltje ingeslagen zijn met Z I (dat be tekent 92,5»/o) of Z II 83,5»/o). HELMENKEURING Waar worden bromfietshelmen ge keurd? Antwoord: Bromfietshelmen worden gekeurd door het Instituut Wegtrans portmiddelen T.N.O., Schoemakerstr. 97 (zónder n). Delft. Telefoon (015) 56 93 30. WAPENDETECTOR EN FILM Als ik met fotocamera en filmrolletjes op de verschillende vliegvelden die poortjes met wapendetectors moet pas seren, worden mijn films dan waarde loos? Antwoord: Neen, U loopt door een magnetisch veld, dat uitsluitend beïn vloed wordt door ijzer. De aanwezigheid van ijzer doet het magnetisch veld ver anderen en de meetinstrumenten uit slaan. Het is echter niet gevaarlijk voor mens en dier en laat ook geen sporen na op fotopapier, films e.d. AMATEUR OF BEROEPS? Er is een keer een plaatje van mij op genomen en daarom werd ik geweigerd bij een amateurwedstrijd. Ben ik na één plaatje dan beroeps geworden? Ik zing als liefhebberij zonder er ooit geld voor te accepteren. Antwoord: U zingt in uw vrije tijd en u wordt daar niet voor betaald. Van de opbrengst van dat ene plaatje kunt u ook niet leven, want u ontvangt maar een gering percentage. U bent dus nog een zuivere amateur. Beroepszangeres bent u pas, indien u vrijwel dagelijks als zodanig optreedt tegen een gage die u in staat stelt in (een groot deel van) uw levensonderhoud te voorzien. U kunt derhalve wel inschrijven voor amateurwedstrijden, maar niet deelne men aan talentenjachten. Een grammo foonplatenmaatschappij heeft uw talent immers ontdekt en u staat daarbij on der contract. ZOUTMUNT Ik heb een hele vreemde munt ont dekt tussen de geërfde muntenverza- meling van mijn grootvader. Daarop lees ik aan de ene kant onder elkaar de woorden SALT, BOM en EL en dat zou wijzen op zout. Aan de andere kant staat een leeuw met zwaard en daar omheen CIVIVM CONCORDIA VRBIS.SA. Het lijkt een gouden munt. Wat is de waarde en uit welk land komt die? Antwoord: Het is geen gouden munt uit het buitenland, maar een koperen duit van de stad Zaltbommel, die eigen munten heeft geslagen toen het vrij bleef van Spaanse overheersing nadat de Spaanse legers de rest van de pro vincie Gelderland grotendeels hadden bezet. Er zijn munten geslagen van 1579 tot 1591. De uwe draagt geen jaartal, maar moet van 1591 zijn. Wat u voor een jaartal in Romeinse cijfers aanzag, is het eerste woord van het Latijnse opschrift. Vertaald luidt dit: Door de eendracht van de burgers van de stad Zaltbommel, waarbij de naam Zaltbommel is afge kort tot SA. De waarde van uw munt ligt op ca. 250, IWAN REBROFF Kunt u mij het adres geven van de Rus Iwan Rebroff die nu op tournee is door west-Europa? Antwoord: Misschien is het 'èen te leurstelling voor u, maar Iwan Rebroff is een Duitser van geboorte. Hij spreekt en zingt echter goed Russisch. Hij werd op 31 juli 1931 te Berlijn geboren als Hans Rippert. Zijn huidige adres is: Schönbomring 7 te 6078-NeiU-Isenburg- 2 (Vergeet die cijfers niet in het post adres, want er zijn meer' plaatsen in Duitsland die Isenburg hAen!) Wilt u gegevens over hem, of een foto of hand tekening, dan kunt u zich gemakkelijker wenden tot de Internationale Iwan Re broff Fanclub, Caninefatenstraat 40 te Haarlem en vijf gulden insluiten. GOUD Wat is het verschil tussen geel, rood en wit goud? Antwoord: Zuiver goud is voor veel toepassingen in sieraden te zacht, daar om maakt men het harder. Dit gebeurt door het te „legéren" met bijv. zink, nikkel, kobalt, koper, zilver of platina. De kleur die de legering krijgt, wordt bepaald door de verhouding van goud tot koper of zilver. Veel koper geeft een meer of minder overheersende rode kleur. Grotere hoeveelheden zilver doen de kleur veranderen tot geel en geel groen. Als de juwelier 13,7 tot W/o nik kel toevoegt aan zijn goud, ontstaat er een lichte staalgrijze tot witte legering. Deze kreeg de naam wit goud. GELUIDSKWALITEIT Bij het kiezen van een cassetterecor der werd mij aanbevolen een zo breed mogelijk frekwentiebereik te nemen, zodat alle tonen zo natuurgetrouw mo gelijk doorkomen. Moet de apparatuur dan van O tot 24.000 Herz kunnen weer geven? Antwoord: De maximum waarneem bare frekwentie verschilt per individu. Voor jongeren ligt die tussen de 16.000 en 20.000 Hz. Met het klinmien der ja ren neemt die top vrij snel af. U kunt daarom wel volstaan met een cassette recorder, die een frekwentiebereik heeft van circa 100 tot 14.000 Hz, dan komen alle lage en hoge tonen prachtig over. Wordt uw apparaat gegarandeerd voor bv. 40 tot 12.000 Hz. dan kunt u nog een verbetering bereiken door het gebruik van chroombandjes. Recorders met fre- kwenties van bv. 500 tot circa 8.000 herz zullen echter niet voldoen aan uw eisen. Let er ook op, dat het apparaat geschikt moet zijn voor het opnemen en wissen van chroomdioxyde cassettes. Deze vergen een krachtiger opname- resp. wiskop. WERELDWONDEREN Je hoort wel eens spreken van de ze ven wereldwonderen. Welke waren dat dan? Antwoord: In de oude wereld (het ge bied rondom de Middellandse Zee) ver stond men onder de zeven wereldwon deren bepaalde kunstwerken van on overtroffen grootheid en schoonheid. Het vaaren met name de pyramide van Cheops (destijds nog met de gepolijste marmerlaag die de zon weerspiegelde), de hangende tuinen van Semiramis te Babyion, de tempel van Artemis te Ephesus, het beeld van Zeus door Phi dias, het mausoleum van Helicamassus, de kolos(sus) van Rhodes en de Pharos (een eiland met vuurtoren) bij Alexan- drië. HAARGROEI Groeit haar op de benen sneller na het afscheren met een lady-shave? Wordt haar dikker door regelmatig scheren? Wat is de beste methode om overtollig haar op de benen te bestrij den? Antwoord: Volgens deskundige huid artsen groeit haar niet sneller na het scheren en wordt haar er ook niet dik ker of grover van. Alvorens overtollig haar te bestrijden, moet u uw huisarts raadplegen om de oorzaak vast te stel len. Is er geen ziekelijke oorzaak, dan kunt u voor uw benen, armen en romp een lady-shave, ontharingshars of ont- haringscrême gebruiken. Met crème moet u voorzichtig zijn, daar u voor ontharingscrême allergisch kunt zijn of worden. HONGER BESTRIJDEN Als al het voedsel dat de aarde voort brengt, evenredig verdeeld zou worden, kan dan de hongersnood ten einde zijn? Antwoord: Als wij al het voedsel dat ergens groeit en eetbaar is, ter beschik king van de mensen konden stellen, zou er geen honger meer behoeven te bestaan. Ook zou een zeldzaam geva rieerd rantsoen worden opgediend. Maar er zijn diverse problemen. Niet iedereen wil alles eten en naar schatting gaat ruim een kwart van de gezamenlijke voedselproduktie (plantaardig en dier lijk) verloren door ongedierte, ziekten, plagen, slechte bewaring en een tekort aan vervoersmogelijkheden. Wat de mens betreft: honderdduizenden gaan er dood, omdat zovelen weigeren het voed sel te eten dat soms in eigen omgeving rijkelijk voorkomt. Sommige volkeren eten geen varkensvlees, andere groepen geen rundvlees, of geen eieren, of geen vis. Want er is veel meer voedsel dan hetgeen wij op ons dagelijks menu heb ben staan. Een oude Zeeuw at b.v. ge regeld „kreukels met stropievet" en werd daar 88 jaar bij, maar u zou on passelijk worden als u het zag. Afgezien van de nog niet eens aangeboorde voed selbronnen, is het de vraag of onze we reld er veel mee zou opschieten als de honger een aantal jaren werd uitgeban nen. Zou de mensheid in vele arme lan den dan niet zo snel toenemen, dat er een veel'erger gebrek ontstond? Het huidige gebrek aan gewénst voedsel is een zo gecompliceerd verschijnsel, dat het nog niet valt op te lossen door één bepaalde maatregel, maar uitsluitend door een heel samenstel van maatrege len, waarvan sommige slechts op zeer lange termijn helpen. Wel staat vast, dat er op aarde genoeg kan groeien voor een wereldbevolking die vele, vele ma len groter is dan de huidige. Het ligt niet aan de aarde, maar aan ons zelf. CARTHAGO OF ROME Wie zei „Ik ben liever de eerste man in Carthago dan de tweede man in Ro me?" En hoe is dat in 't latijn? Antwoord: Deze uitspraak wordt door Livius genoemd en toegeschreven aan Hannibal. Die zou gezegd hebben: Sum malo primum civem carthagine quam secimdum civem romae. Hannibal zou deze woorden uitgesproken hebben vóór zijn veldtocht, toen hem een aanbod be reikte voor een eervolle betrekking in Rome.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6