Van broedschotel tot Barcelona RIVATa Nieuvifs Ronde der dames Kitide^O'e&fe UIEN GERO altijd voor iedereen ruim en overzichtelijk in onze speciale showroom. A. Vroegindeweij Westdijk 46 - Middelharnis Boekbespreiiing Zeeuwen iiefoben meer fietsen dan Zuid-Hollanders vooreen beter resultaat ROYAL SLUIS uit de Icericen HOORAPPARATUUR Bladz. 2 ,,ElLANDEN-NIEtJWS?s Vrijdag 23 januari 197e. In België zijn in de heirfsttijd de prijs- kaïmipen noig in volle gang. Vooral in het Luikse wordt nog fel cm vette prij zen (gestreden. Het gaat daar meestal om vette ,jhespen" of „Ihiammen", die voor samimige lieffliebtoers een heel var- Jsen als wintervorraad betefeenen. Deze herfstvluchten noemt miert de ronde der daimes, omidat het zo'n unieke ge- leigentaeid is om de duivinnen te tes ten en de nodige reiservaring te latenl opdoen. Ook voor de voorzichtigen die de nog twijfelaohtig rijip© jonge dui ven in Ihet seizoen niet helbiben durven spelen, is er volop .gelegenheid de jeuigd wat (bij te leren. Grote hitte en onwe- ders zijn niet .meer te vrezen eri siamen gelost met oude geroutineerde vogels zullen ze in rechte lijn naar huis ke ren en zullen de verliezen uiterst ge ring zijn. Sommige spelers zullen zelfs de geroutineerde weduwmannen nog in de strijd werpien als ze na herkoppe- linig in een uitstekende nestpositie ver keren. Een of tweemaal zal dat de dui ven 'die zonder stimulerende middelen vliegen geen' stchade doen. Maar boven al zijn deze vluchten toch geschikt voor de dames, idie hun semi-ceilibate staat tij'dfilijk voor een nest hetofoen verwis seld. De weduwschapspeler bedreigt steeids het verwaarlozen van zijn dui- vinnen en een test is derhalve dringend noodzakelijk. Ke^urend op diverse hok ken toen ik geschrokken van de slechte iverpluimiMg van de weduwen, waar- iSCÉiijnlijk omidat ze bij zomerdag in een donl5:er vochtig hok zijn weggezet. Ik blijf derhave odk de fervente weduw- sohapspeler adviseren een' paar koppels op het nest te zetten en lalao zijn aller beste duivinnen op een wat .meer na- 1;uurlijke wijze te houden en op de vluchten tijdens het seizoen uit te proi- beren. De voorbereidinig voior de koppeling is bij de meeste liefhebbers in volle gang Er wordt getimmerd, igebroken en ver- aiiderd en het moet al klaar zijn voor de duiven: bijeen worden gezet. De pure winterkweek is wat aan het luwen, maar daarentegen is het steeds maar uit blijven van vriezend weer een reden om eind jianuari, begin fefo'ruari aan de koppeling te gaan denken. De fon'diman- nen zullen, nog een paar weken wach ten. Wat gebruik van zuiveringsmen- geünjg vlak voor de kweek zal de vo gels goed doen len handhaaf ook het percentage gerst tot de duivien' tien da gen zitten te broeden. Daarna mag aan wat kweekmengeling worden (begonnen. Als de -duiven gezond zijn zal de kwe-ek lukken, als dat niet het geval is zal odk de (Isweefc barre ellende worden. Be steed idus vooral de weken voor, de koippeling de grootste zong aan uw vo gels. De beioninig zal niet uitblijven. Uit het vliagprogramimal976 blijkt dat de fondvludhten dit jaar beigineen op 1,2 juni met Orleans, 26 juni Ohate- auroux, 9 julii Buffec en 24 juli Berge rac. Wlas anen voor enige Janeh teruig nog massaal huiverig voor deelname Or leans met jonge duiven, de afdelingen Zuid len Zeeland van de NBvZ hebben dit jaar O/m. tweemaal Orleans voor de piepers op het prograimma. Verder spelen ze ook nog Survilliersi, Com- piegne, Chateauroux en Bourges. Een volledig fondprogramma door de jeugd en de ipoidages zullen er niet mis zijn. 'Op 14 auigustus wordt vermoedelijk na tionaal Pankestone NBvZ gespeeld. Beste meisjes en jongens! Het is heel .goed enl het is leuk, als er van jullie zelfgemaakte raadsels worden ingezonden. Het is geen gemakkelijk werk, en jullie begrijpen, dat ik er wel het één en ander aan .mioet veranderen en vergemakkelijken. Het spreekt ook van zelf, dat niet alle ingezonden raad sels] een plaats in de krant kunnen vin den: ze zijn óf te mioeilijk te vinden, óf er is veel te veel aan te wijizigen, zo dat het geen raadsel meei^ is van het raadselnichtje of -neefje. Ik héb nog enlkele raadsels liggen, die ik tot nu toe niet gebruikt heib. En nu snap ik, dat de kindenen! van die raad sels zitten te wachten tot hun raadsel in het kinderhoakje staat. Ik toen er niet voor om. jullie lang te laten wach ten. 'Daaro'm maak ik nu mpar bekend welke raadsel er niet geplaatst zullen worden. Dat is niet om jullie de moed te ontnemen, maar veel meer om jullie aan te zetten om het beter te doen. De raadsels, -die ik geen plaats kon geven, om bovengenoemde redenen, zijn van Anne van Rossum,, Dia de Bonte en Tineike van Rossuim. Ik hoiop dat 'uUie niet boos op me zullen zijn. Ik heb dui delijk .gezeigd waarom het niet kan. Ik zie -met belanigstelling iets beters van julUe teigemoet. Jullie weten' wel, dat het geen ver plichting is om, een eigen raadsel in te zenden. De kinderen, die een eigen raad sel inzenden, krijgen odk geen prijs meer dan de anderen, die dat niet deden. De prijzen staan niet in verband met de ingezonden raadsels. Er izijn oud- ni'chtjesl -en -neefjes (nu moet ik zeggien nichten enl neven), -die niooit ^meer een p-rijs -ontvangen, want zij zenden geen oplossingen meer in. Todh zorgen zij voior nieuw werk. Iemand, die al dikwijls een -raadsel heeft ingezonden, -en dat ik kon geb-nn- ken, is Jan Grinwis uit Ouddorp. Ook van heim isl het raadsel, dat nu in -dit kinderhoek je komt. Het is JANUARIRAADiSEiL 3 1 X 2 X 3 X 4 X .5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 11 X 1. W-o-onde in een stad, die met andere steden verwoest werd. 2. Grootvader van Salomo. 3. Richter. 4. Stadh-ouder ten tijde van Paulus. 5. -Broeder van Maria en Martha. 6der ijdelheden, zegt de Pre- (ddiker. 7. -Naam van een hogepriester bij Je- zius' veroo-rdelinig. 8. Man die met God Wandelde in de eerst© wereld. 9. Vriend van Job. 10. Grootvader van Jozef. 11. Zoon van Jakob. Het\woo-rd, gevormd door -de kmisjes is 'de naam van eeri stok, -die de herders gebruiken bij het weiden van de scha pen. Nu heeft Jan in het -midden een letter vengeten. Ik -kon dat niet veranderen, want dan ginig de figuur verloren. Wat er 'uit komt is ook een -go-ed woord, m'aar er is een klein verschil met het wo'ord uit 'de Bijlbel. Ik zal een vo-or- beeld nemen: we kunnen spreken van vriendelijk en o-oik van vriendlijk. Op zulk een manier heeft Jan het gedaan. De naam van die he^rdersstok kunnen! jiullie vinden in -de profetieën van Za- charia, tussen het achtste en twaalfde hoo'fds-tuk. Vriendelijk bedankt. Jan! BRIEFWISSELING Corrie Vroegindeweij, Middelharnis. Je hetot wel gemerkt dat de drukker in het vorige kinderhoekje je naam ve-rge- ten heeft te zetten. Toch zal je wel be merkt hetoben dat jij bedoeld werd, 'denk ik. Irna Lodder, Sommelsdijk. Hoe vind je de' boeken van. de zondagsschool? Heb j-e al tijd gehad om ze ta lezen? Het zal wel gezellig geweest zijn om een nachtje-aver te blijven bij Sarie. Jullie 'klas is behoorlijk groot, zag! Misschien •worden -er nog wel overgeplaatst van de- havo naar de -mavo, -of gebeurt dat verder in het jaar niet meer? Kun je alles goed volgen 'op school? KriJTM van der Wende, Ouddorp. Je doet nog maar een poosjp mee, maar je 'doet of je het al jaren hebt gedaan. Wat 'h-eto- jij veel igesdhreven, zeg! En dan van alle -drie de cijfers! 'Dat was een heel werk. (Die dri'e rapporten zien er best uit, hoor! Ja, aan -die aardruks- 'kunde moet ie een 'beetje m;eer zorg be staden. Jij habt een he-el prachtig boek. Da schrijver -er van noemde dat één van zijn beste boeiken. Het is precies zoals je schrijft: het -gaat over leuike dingen, maar ook lOver minder p-re'ttige zaken. Ik toen heel benieuwd hoe het nu met oma gaat. Het valt niet mee om, dat alles te- moeten ondergaan. Corien van Rossum„ Zeist. Had je het boek van hat kerstfeest al eensi gelezen? Zo niet, 'dan was alles nieuw. -Hoe vind je het? Je hetbt goed -opgemerkt wat er te lezen 'sto'nd in versöhillenide bladen. Kion j-e het beigrijpien!? -Soms is het wel wat mioeilijk, -denik ik. Adrie van Ourp, OoUgensplaat. 2fe hetotoien jou wel aan het ib-ouwen gezet met die verjarimgskado's! Is H.'M.S. Vic tory nu helemaal klaar -gekomen? En is- het vliegtuig ook startklaar? Het is een mooie toe^agheid, en thuis zullen ze „geen kind" aan je hebben als je zO' bezig b-ent. Wlat Iben je met prachtige cijfers thuis gekomen, zeig! Ik imc'iik wel dat het goad -gaat op school. Probeer het zo maar te houden, hoor! Door die enlkele vriesdaigen konden jullie toch al sleetje rij'den), maar het was van korte 'duur. liiiog maar even moed hou- 'den. Annemieke Vader, N^w. en St. Joos- land. Als je niet meer zó' veel tijd hebt, Ds. L. Huisman, ..WET EN EVAN GELIE". Vitgave: Drukkerijk Ver boom, BV, Vlaardingen. 93 blz. Prijs 16,—. De verhouding Wet' en Evangelie is- een omderWerp waarover in de loop der eeu'wen veel is getwist. De strijd is eigenlijk al begonnen in de gemeenten Van Galatië, waar Paulus' radicale Evangelie-verkondiging werd bedreigd en afigezwakt door Judaïsitis-ahe predi kers. En tot 'de dag van, vandaag is veel verwarring in kerik en prediking toe te schrijven aan de vermaning van Wet en Evangelie, öf aan een niet juist on derscheiden van beide. Het the-ma „Wet -en Evangelie" wordt aan 'de 'orde gesteld in een zestal pre iken' van ds. L. Huisiman, voorheen pre dikant bij de Ger. 'Gemeente te Vlaar dingen en thans zendiragspredikant in Zui'd-Afrika. 'Deze preken, igehou-den in zijn Vlaardingse tijd, zijn thans do-or enkele leden van zijn vroegere gemeen te in druik uitgageven. Ze behandelen de volgende o-nderwerpen: De verhouding tussen Wet en 'Evan gelie (Gal. 3 23-24); Het reicjhit 'der Wet -vervuld (Ro-m. 8 3-4); Mozes eril Christus (Joh. 1 17); De schatten van het Koninkrijk Go-ds (Rom. 14 17); Izak en -Isimaël (Gal. 4 31); De zangers aan de glazen zee (Openb. 15 2-4). Ik helb 'deze preken met bijzonder veel genoe'gen gelezen. Zoals: Paulus eenmaal in de gemeente van Galatië het radicale Evangelie verkondigde te- 'genover alle ■wettisdhe werken en ge- idachten van de vrome mens, zo be-klem- toont ooik ds. 'Huism.an de volkomen heid van heit -offer en van de geno-eg- -daeninig van Christus. Daar kan niets van -ons bij en -daar hóeft niets van ons bij. All-es wat uit ons oipfcomt en voo-rt- koimt, niet alleen! onze weiiken, deuigden en plichten, maar ook onze 'go-ede b-edoe- linigen en begeerten, doet tekort aan het werk van Christus en staat dat werk in de weg. Vrede met God is er alleen door het geloof in de enige -en volmaak te offerande. -Dat een derigelijike prediking vragen- -oproept en weerstainden wekt, is niet zo verwonderlijk. Ons hart, ook nog het hart van een bageoadigd mensi, is vij- andigd tegen vrije 'genade. Maar dat maakt de triomif van -die -genade en het leven uit 'die genade ook -des te rijker. Ds. Huisman heeft de gave de dingen' helder en scherp te form-uleren. Waar schijnlijk zijn 'deze preken overgeno men van een 'geluidsband, het is dxis spreektaal. Dat is niet altijd bevorder lijk voor een korrekte zinsbouw, maar het verhoogt wel de levendigheid. De huidige predikant van de Vlaar dingse Ger. Gemeente-,, ds. D. Rietdijk, voorzag deze bundel van een aanbe velend „Ten Geleide". Het iboakje is 'keurig uitgegeven (zwarte band met goudopdruik) en de -opbrengst is be stemd voor de kerkbo-uw in Vlaardin- 'gen. Na -ontvangst van 16.op giro 3426774 t.n.v. C. A. Neels, Van Vianden- straat 1, Vlaardingen, wordt het direkt fran-oo toegezonden. W. v. G. is het -verstandig om imet het raadselen op te houden. Je moet altijd denken dat het werk voor school nummer één m'Oet zijn. Je hebt 'geruime tijd mee gedaan, en ik denik dat het wel naar je zin ge- wee-st is. Misschien los je de raadsels noig wel een keer op, maar tot schrij ven koimt het dan niet. Er is zoveel te sdhrijven -en te leren als je 'op de mavo- zit, niet waar? Het allerbeste verder, en als je een keertje nog -eens wilt schrijven', het 'mag best natuurlijk. Tineke van Rossum, Zeist. Heb je de boeken al gelezen, die je gekregen hebt? Er is na de 'kerstdagen zoveel te lezen, dat je niet weet wat ie eerst zal nemen. Het ene gaat -over het land Is raël, 'denk ik. Diat staat noig steeds in 'de volle to-elangstelünig. Het andere ken ik niet. Waar gaat het in dat bo-ek over? Hans van Ourp, OoUgensplaat. Na de ijisp'ret met de slee en -de stikkers kwam er volop- werk. Wat was er ■veel te doen om elk plantje -een stokje te geven en -een- elastiekje! Dan heb je niet veel tij'd om in het rond te kijken; er is wel iets anders te doen. Nu -maar hopen! dat de plamitjes het doen, want -daar -gaat het om. Je bent idius nu van -de zondags school af; in het eerste zal dat wel raar zijn. Hedie den Boer, Her'kingen. Toen ik je brief had gelezen, heb ik dadelij'k opigetoeld. Het was toen avond, en de andere dag zou er dadelijk werk van gemaakt worden, is me beloofd. Die ok tobermaand was ve-rgeten -door allerlei omstandigheden. Ik verwacht dat alles nu in -orde zal izijn. Zo niet, dan hoor ik -er wel van. Gaat het -goed met het kleinste zoontje van Annie? Corrie Guiljam, Borssele. Dat was een 'brief -uit het eiland Tholen. Daar ben je nogal eens een keertje. Als er familie wo'ont, dan heb je dat. Was dat niet zo, dan was Tholen een! onlbefcend land natuurlijk. Over -de bruiloft in Kraihbendijke heeft je neefje 'ges'chre- ven., MisB'chien helb je 'het wel gelezen. Vond Ineke het kerstconcert geweldig? Dat zullen wel veel mensen gevonden hebben. Voor jou was het geen doen om er heen te gaan. Het is wel wat laat, maar toch nog gefeliciteerd met je oma, die zo-'n hoge leeftijd mocht bereiken. Hoe gaat het met haar? Ria de Bonte, OoUgensplaat. Met de prijs; zal het nu wel in orde zijn ge- -fcomeni. Lees het antwoo-rd maar aan Hedie in 'dit ki'nderhoekje. D-an zie je dat ik er aan 'gedaan heb- wait ik kon. Wat heb je een im,ooi rapport, Ria! Vijf zevens: en' vier achten vind ik heel goed. En Jij toch -ook wel, -denik ik. Hoe von- -den ze het thuis? Jij zal h-et op- deze scho-ol wel voor elkaar krijgen, als je .gezond mag blij'ven. Gefeliciteerd met al de jarigen' in de maand jianiiari. Was 'het druik toen -opoe jariig was? Kon op-a tegen de d-ruikte? \Bn. hoie igjnig het op de negentiende -deze week? Allemaal -de brieven toeantwoorden- gaat niet -deze week. Ik -moet er nog -enkele 'laten liggen tot dei volgend keer. Maar vergeten- hoop- ik e-e niet te doen. Werkt allen) p-rettig -en tot de vql- igendfe week. De hartelijke groeten van jullie Oom Ko. Uit een recent onderzoek dat door het Instituut voor Toegepaste Sociologie werd ingesteld aangaande het recrea tieve gedrag tijdens de weekends van inwoners van Zeeland en het zuidelijk deel van Zuid-Holland, blijkt duideUjk dat de fiets in ons land in opmars is. Eenderde van de ondervraagden ver klaarde in het weekend voor de recrea tie op de fiets te stappen. Opmerkehjk feit dat in Zeeland 80°/o van de inwoners een fiets blijkt te be zitten en in Zuid-Holland slechts 58"/o. POSTBOX 22 - ENKHUIZEN - HOLLAND - TEL02280 -2741 NED. 'HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee. J. Maasland 'te Miiddefcamis, Nijkeiik P. Breugeim te Baroeveld. Westbroek C. V. Bart te Putten. Wijk bij Heusden A. Vlietstra te Doomspijk. Waddinxveen J. V. Wier te Kampen. Bedankt voor Stellendam J. ,de Raad te Stolwijk. Zwartab-roek H. v. d. Post te Bergambacht. Amersfoort: Na 'bevestiging 'door zijn broer ds. L, Westland te Meteren, met Luikas 2 17, 'deed ds. J. Westland, ge- fcomien' van Schoonrewoerd, intrede te Amersfoort met een prediking o-ver 1 Tim. 1 15. Meteren: Wegens vertrek naar Din- teloord nam ds. L. Westland afscheid met Joh. 1 11-13. Zijderveld: Na 'bevestiging door ds. J. Gijsbertsen van Hardinxveld met Rom,. 15 13, deed kanl, I. Hoornaar uit Utrecht intrede met Matth. 2 15. Scherpeniesse: na de 'gemeente -drie jaar als b-ij-stand in het pastoraat te hebben gediend, nam ds. A. Haring af scheid met een prediking over Jeremia 17 16. Overleden: Te Utrecht overleed on verwachts ds. E. Schroten em-. pred. te 'Harmeien. Hij werd in 1937 predikant te WoutersW'O'ude, ging in 1941 naar Meerkerk en in 1948 naar Harmeien, waar 'hean in 1970 emeritaat werd ver leend. Na enige weken van ziekte is' overle- 'den Ids. D. v. d. Ent Braat, em. pred. te Scherpenzeel. Hij werd in 1937 predi kant te Overlangbroek en 'diende ver volgens de 'gameenten van Woobruigge, Montfoo-rt, Elburg, -Opheusden, Elspeet en Mo-nster, waar hem in 1967 emeritaat werd verleend. :Daama verrichte hij hulpidieristen bij de He-rv. Ev. te Haar lem, tot hij zich in 1970 te Scherpen zeel vestigde. Tot het laatst toe ghi'g hij in vele gemeenten voor en vaak zelfs driemaal op een Bondag. ,GEREF. KERKEN Beroepen te Lutten A. de Bruin te Paes'sens; Kornh-o-rn J. Fockens kand. aldaar; Slootdorp Tzummaru-m en Pes- se kand. M. Dijkstra te Kampen. Aangenomen naar Apeldoorn C. van Zuylen te Schiedam, Slootdorp kand. M. Dijkstra te Kampen; Lopik J. v. d. Brink te 'Nieu'w Leiisden; Kamperland J. Arensim'an kand. aldaar; Asperen J. V. -d. Schaft te Wilsum. Kamperland: kand. J. G. Arensman afkomstig uit Stad aan het Haringvliet deed intrede te Kamperland raet een prediking over Hand. 10 33. Overleden: Op 70-jarige leeftijd over leed 'ds. I. Hamming, -em. pred. te Lop- persum. Hij werd in 1932 predikant te Oud Beij-erland, iginig in. 1946 haar Nieu- wendijk en werd in 1951 predikant te Loppersum-, waar hij in 1965 vertrok om naar zijn laatste gemeenlte Roodescho'ol te gaan, waar 'hem in 1971 emeritaat werd verleend. 'Op 45-jarige leeftij-d overleed ds. H. Wlainink te Heamse. Zijn eerste gemeen te was Camp-en in Duitsland, vanwaar hij vertrok naar Stedum in 1971. Vanaf vo'riig j-aar was hij predikant te Heemse. OEREF. KERKEN (Vrijigemaakt) Beroepen te Urk S. Cnossen te Spa kenburg. Helpman iG. Smelik te Ensche de. Bedankt voor Rijnstourg len Spaken- 'kenbiurg P. Schelling te Mi'ddielburg. CHR. 'GEREF. KERKEN Tweetal te Hilversura-O. P. Ribbers te Den Haag en J. Westering te Nun- Beroepen te Bunschoten M. Vlietstra te Werkendam. -E'mimeloord J. Kruis te 's Hertagenib-osch. Mitchell (C) W. van Sorgei te Schiedam. Baarn. Na 'bevestiging door zijn zwa ger ds. P: Roos' te Harderwijk met 2 Kron. 29 5, deed ds-. R. van Beek 'ge komen van IJmuiden, interde- alhier met 2 Kron. 30 ab en 9-b. GEREF. iGEMEENTEN JSeroepen te Apeldoorn A. Ba cte Hon- koop'. Oo-sterland J. Karens te Opheus- -d'en. Aangenomen naar Tholen G. Mouw te Genemuiden. Bedanïkt voor Kruningen, -Meliakerke eni Wageningen J. v. -Haaren te Amers foort. Den 'Haag A. Verhoef te Ohiliwack (C) Beekbergen J. Karens te Opheusden. Poortugaal A. Hofman te Schevenin- gen. Hoogeveen H. Ligtentoerg te Terwol- de. Deze vraag- en antwoord-nibriek Bta»t geheel ten dienste van de lezer dte er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Bedactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met In de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. Dc vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending comnleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. BEESTJES Kunt u mij zeggen wat dit voor beest jes zijn? Ik tref ze regelmatig aan in de verpakking van pudding en dergelijke. Antwoord: In dit meel komen klonte- rige stukken en wat spinsels voor. Het is afkomstig van de meelmot, die zijn eitjes in het meel legt. In die kluitjes zitten de uitwerpselen van de larven. Bestrijding: Men kan het meel zeven en de rest wegdoen. Het gezeefde meel kan men weer gebruiken, maar niet te lang meer bewaren. Erg aangetast meel weg doen. Meel en andere meelproducten in blikken of plasticbussen bewaren. Nooit geen resten laten liggen. MAGNOLIA Kunt u mij inlichtingen geven om trent het vruchtdragen van een mag nolia? Antwoord: Die soort bloem is de vrucht, a. Wanneer er direct gezaaid wordt, dus het zaad niet laten drogen, dan zaaien in een pot of klein bakje, in een grondmengsel van 4 delen veen- aarde (ongeveer bloemistengrond) en 1 deel goed verteerde mest. De zaden worden gelijkmatig verdeeld en afge- -de'kt -met een 3 cm 'dikke laaig fijn 'ge zeefd turfstro'oisel en met een fijne broes aangegoten. De pot of het bakje wordt met een glasplaat afgedekt en op een vorstvrije plaats gezet. Bij zonnig weer schermen. Zodra de zaden kiemen, de glasruit verwijderen, b. Is het zaad al droog en hard, dan eerst de zaden in een pot of bakje gemengd met rivier zand op een koele plaats wegzetten. In het late voorjaar het zaad behandelen als bij a. is aangegeven. Bij a. snellere kieming. PLATEEL Mijn zoon is in het bezit van een ronde plateel, waarop een heuvelland schap met opvliegende eenden in V- vorm. Alles in kleur. Nu wilde hij weten of het antiek is. Op de achterkant van het bord staan de letters DEC. en cijfers 102, 1212. In de rand H22, 215. Antwoord: Deze plateel stamt uit de vorige eeuw, toen veel plateelbakkers hun. amibacht uitoefenden. De uwe is vermoedelijk afkomstig uit Hasselt in België, waar een geslacht Van Tienen produktief is geweest en wel vanaf 1820 tot ongeveer 1895 toe. Zij noemde zich in deftig latijn Decius. De cijfers achter de letters DEC zijn serienummers van de produktie, name lijk nr. 1212 uit de reeks 102. De letters op de rand hebben betrekking op een gilde te Hasselt (H) dat bepaalde reek sen afbeeldingen registreerde, om na bootsing aan de kaak te kunnen stellen. Omdat er vrij veel plavuizen bewaard zijn gebleven is de waarde niet groot, maar wij dachten toch wel rond honderd gulden. MOTORZAAGLAWAAÏ Mag mijn buurman, die een open haard heeft, op 6 meter van onze woonkamer met een motorzaag hout blokjes zagen, terwijl wij elkaar binnen nauwelijks kunnen verstaan? Antwoord: Het gebruik van een mo torzaag en dgl. lawaai producerende machines is in de regel onderworpen aan de Hinderwet, tenzij het aantal paardekrachten van de machine gering is. In het laatste geval is uitsluitend de politieverordening van toepassing bij het veroorzaken van burengerucht. Daar hebt u in de praktijk slechts steun van als het lawaai wordt gemaakt in de uren die voor de nachtrust bestemd zijn en/of op zon- en feestdagen. Daar uw buurman vooral op zondag zaagt, kunt u zich dan tot de plaatselijke politie wenden. Is het een krachtige motor, die onder de Hinderwet valt, dan moet uw buurman e.en vergunning kunnen tonen. Bezit hij die niet dan zal hij die alsnog moeten aanvragen en wordt er bekeken of er iets te doen is tegen de geluids overlast voor de omwonenden. Het bes te doet u er aan, om even naar het raadhuis te stappen en te laten nakijken of betrokkene over een Hinderwetver gunning beschikt. Indien dit niet het geval ig, wordt er, zo u -dat wilt, een on derzoek ingesteld. Kunt u mij helpen aan adressen van verenigingen enz. die zich bezig houden met de technische en medische kant van hoorapparaten? Ik zoek boeken daar over. Antwoord: Er bestaan in ons land enkele tientallen verenigingen en stich tingen die zich bezig houden met de zorg voor doven en slechthorenden soms speciaal voor volwassenen, soms alleen voor kinderen en ook wel voor beide), met het onderwijs en met het wetenschappelijk opzoekwerk. Over het onderwijs aan slechthorenden en over de techniek van de gehoorapparaten bestaat wel literatuur, maar veel daar van is alleen begrijpelijk voor ingewij den. U kunt zich het beste op dit gebied oriënteren via een abonnement op het Algemeen Nederlands Dovenorgaan, een uitgave van de Stichting Dovenzorg, Ammanplein 6, Rotterdam, of op Logo pedie en Foniatrie van de Nederlandse Vereniging voor Logopedie en Foniotrie, Ammanplein 2, Rotterdam. Daar kan men u ook inlichten over bestaande verenigingen en instituten in uw om geving, indien u daarmee kontakt wilt opnemen. ZWART STRIJKIJZER Hoe komt 't dat mijn stoomstrijkijzer, ondanks het gebruik van gedestilleerd water, toch zwart afgeeft? Antwoord: Uit uw brief maken wij op, dat het tankje vuil is. Gaat u maar eens met uw stoomstrijkijzer naar de winkel, waar het gekocht is. Daar zal men er wel voor zorgen dat het weer gereinigd wordt. De oorzaak is waar schijnlijk, dat dit ijzer een tijd onge bruikt bleef staan met water erin. ERFT EEN SCHOONZOON? Nu onze dochter overleden is, wilde ik u vragen of haar man nu van ons erft. Er zijn vier kinderen geboren tij dens hun huwelijk. Zelf hebben wij nog vier kinderen en negen kleinkinderen. Antwoord: De schoonzoon zelf erft niet, maar wel uw eigen kinderen en de nakomelingen van vooroverleden kin deren. Nu u zelf nog vier andere kinde ren hebt, krijgt ieder van hen een vijfde van de evt. openvallende erfenis. De kinderen van uw overleden dochter krij gen met him vieren óók zo'n vijfde (kinds)deel. Dat wil zeggen, dat elk van deze kleinkinderen één twintigste ont vangt. Het ter beschikking komende totaal is uiteraard afhankelijk van de verdere omstandigheden (overlijden van één of van beide ouders, aanwezigheid van testament, gemeenschap van goe deren of huwelijkse voorwaarden enz. enz.). BEESTJES Kunt u ons zeggen wat dit voor beest jes zijn? (Fam. v. d. M.-v. -d. B.). Antwoord: De toegezonden insecten zijn de larven vaji de zeer schadelijke tapijtkever. Bestrijding: Larven en ke vers geen rust gunnen, door veel te kloppen en te zuigen. Wollen kleding en stoffen, tapijt en alles van dierUjke af komst, waar ze graag hun eieren in leg gen, geregeld nakijken en in de zon hangen. Verder alle kasten, kieren, na den, vloeren enz. bestuiven met een huishoudinsecticide, dat ook larven doodt. Denkt u daarbij wel aan uw ka merplanten, huisdieren en aquarium. Zorg er voor dat u en uw huisgenoten er ook niet te veel van inademen. Lees goed de gebruiksaanwijzing. C.C. Wat betekent de afkorting cc? Die staat niet in Van Dale. Antwoord: Er zijn vele betekenissen mogeUjk. In het laboratorium, de na tuur- en scheikunde enz. is het de ku bieke centimeter, omdat men daar nooit spreekt van millimeter. In sommi ge literatuur staat het voor ca-canny (Engels voor: zachtjes aan in de beteke nis van lijntrekkerij en sabotage door langzaam werken). In wetenschappelij ke werken ontmoeten we cc als afkor ting van concludent of conclusief (be sluitend). Voorts zijn er vele latijnse uitdrukkingen met con met, samen, bij). In een brief kan het gebruikt zijn als afkorting van het Engelse concern of concerning: betreffende of aangaan de X, of behorende tot x. Op een copie van een brief of officieel stuk staat het voor: copie conform (voor) gelijklui dend afschrift (volgt handtekening of paraaf). Er zijn nog meer mogelijkhe den, maar dan moet u ons even de sa menhang of de volledige zin opgeven. HANDLEESKUNDE Kunt u mij vertellen, hoe serieus ik het lezen uit de hand moet opvatten? Er zijn boeken over chiromantie en handentaal, palmograaf en handlijn- vormende prikkels van de hersenen naar de hand. Of zijn de handlijnen erfeUjk? Antwoord: De handleeskunde of chi romantie is volkomen hokus pokus en ons is geen enkele onderwijsinstelling bekend (zelfs niet in Amerika) waar men dit „vak" serieus beoefent. Het voor spellen van de toekomst uit de hand is wel vanouds bij vele volkeren bekend. De zigeuners beoefenden het inten sief. Er bestaan wel diverse boeken over de lijnen in de menselijke hand, maar de uitleg verschüt hemelsbreed! Het kan wel eens voorkomen, dat een handlezer voorspellingen doet die toe vallig uitkomen (er is altijd SOVo kans van ja of nee). Ook kan er wel eens pa ranormale begaafdheid (telepathie) in het spel zijn. Met de lijnen in iemands hand heeft dat dan niets meer te ma ken. De lijnen in de menselijke hand zijn ontstaan door het plooien van de huid bij het krommen van de handen. Bij de eén plooit de hidd anders dan bij een ander. Het heeft met erfelijkheid of zenuwprikkels vanuit de hersenen niets te maken. GARAGE BOUWEN Kan ik naast mijn huis een garage bouwen met een zijmuur precies op de erfscheiding? Antwoord: Neen. Voor een aantal bouwwerken die als brandgevaarUjk worden aangemerkt en met name gara ges, moet een bepaalde afstand tot de erfscheiding worden aangehouden. Het zal er op neerkomen, dat u de doorgang tussen uw huis en deze garage moet vervangen door een pad tussen te bou wen garage en erfscheiding. U zult ech ter een aanvrage voor een bouwvergun- nmg moeten indienen bij de afd ge meentewerken. Als u daar tevoren even overlegt, zal men u wel voorschrijven aan welke eisen uw autostalling moet voldoen. Zie ook het Burgerlijk Wet boek, artikel 703. NED. HERK. KERK - THOLEN ZONDAG 25 JAN. '76 Tholen 9.30 en 6.30 uur ds. A. de Reuver Poortvliet 10 uur kand. B. Plaisier, Utrecht, 6 uur ds. J. Blom Scherpe- msse 9.30 uur ds. H. Harkema, H.D., 2.30 uur hr. J. v. Woerden St. Maar tensdijk 9.30 uur ds. J. Blom, 2.30 uur ds. H. Visser, Nieuwe Tonge Stavenis- se 10 en 6 uur ds. H. Samson, n.m.*H.D. St. Annaland 10 en-6 uur ds. J. Codee Oud Vossemeer 10 uur ds. Ph. Leen- mans, Breskens, 6.30 uur kand. Visser, Halsteren St. Philipsland 9.30 uur lezen, 2.30 uur ds. H. Harkema.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6