Nieuiiilfs Van broedschotel tot Barcelona Omgang met duiven (PFAFF) Kinde>^hO'ekfe uit de kerken -----------------------J 767.000 leerlingen bij het mavo Lektuur in Grootdruk GERO altijd voor iedereen ruim en overzichtelijk in onze speciale sliowroom. A. Vroegindeweij Westdij]£ 46 - Middeliiarnis x 100,- Gulden korting op Pfaff KWALITEITS- NAAIMACHINE! W. RIKKEN B.V. (algemeen voortgezet onderwijs) Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S« Vrijdag 16 januari 1976. NED. HERV. KERK Beroepen te Haaften J. v. d. Velden te Woerden. Opheusden H. v. d. Post te Bergambacht. Wijk bij Heusden A. Vlietstra te Doornspijk. Zijderveld. Na ibavestiging door ds. J. H. Gijsbertsen van Hardinxveld met Rom. 15 13, deed kand. I. Hoornaar uit Utrecht intrede alhier met Math. 2 15a. Barendrecht: Nu alle besprekingen m.et de kerkeradd zijn vastgelopen, wil men proberen bij de Generale Synode de status van wijkgemeente in wording te verkrijgen. Dit plan van de Herv. Geref. Evangelisatie wordt gesteund door het Hoofdbestuur der Ger. Bond. Ds. J. G. Abbringh, em. pred. te Hoe velaken mocht gedenken dat hij voor 45 jaar in het ambt werd bevestigd. Hij diende vanaf 1931 de gemeenten van Wilsum; Papendrecht; Hoevelaken; Benschop; Oosterwolde; IJsselmuiden; ^Amemuiden en voor de tweede maal Ho'evelaken, waar hem in 1974 emeri taat werd verleend; Hij is ttians 69 jaar. Ds. J. J. Timmer em.. pred. te Woer den die jarenlang secretaris van de Gev. Bond is geweest, mocht het uitzonder lijke .^feit gedenken dat hij 60 jaar in het amibt stond. Op 23 januari 1916 werd hij bevestigd te Waarder en! diende ver volgens de gemeenten van Montfoort; Ermelo; Harderwijk; Nieuwerkerk aan de IJssel, waar hem in 1955 emeritaat werd verleend. Ds. Timmer, idie verle den jaar ernstig ziek was, is thans 86 jaar. In 1975 overleden onder «meer de pre dikanten: Ds. J. T. Doornebal te Oene op 65-jarige leeftijd, ds. G. den Duyn te Wapenveld op 67-jarige leeftijd. Emeritaat werd verleend aan: Ds. H. A. Labrie te den Ham en ds. J. H. Cir kel te Bunschoten wegens het bereiken der 65-jarige leeftijd. Acht kandidaten deden intrede in hun ^ertse gemeente. Ds. J. Hoek te Groe nekan; ds. L. Roimein te Hardinxveld; Ds. P. Blok te Gouderak; ds. G. de Jong te Moercapelle; ds. J. Olie te Llnseho- teh; ds. H. Gaasibeek te Schelluinen; ds. G. Hakkenberg te Lopikedkapeil en ds. I. Hoornaar te Zijderveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten J. de Vries te Lollum. Roden A. Plaatzer te Niezijl. Onderdendam en Stadskanaal J. de Vries te Lollum. Aangenomen naar Noordeloos B. Rool- vink kand. te KoUum. Asperen, J. v. d. Schaft te Wilsum. Zeist. D. Verschoor te Dieren. Zutphen M. Vos te SHkker- veer. Bedankt voor Souburg R. Scholten te De Bilt. Ouderkerk aan de Amstel kand. B. Roolvink te Kollum. Overleden: Op 75-jarige leeftijd overleed ds. M. de Kluis te Santpoort. Hij werd in 1933 predikant te Diemen en diende daarna de kerk van Seroos- kerke. In '45 werd hij benoemd tot le- gerpredikant en van 1950' tot zijn eme ritaat in 1967 stond hij te Santpoort. Ds. C. V. d. Zanden te Middelburg heeft zich onlangs laten overdopeh. Hem is nu onthefffing uit zijn ambt ver leend. In 1975 overleden 22 predikanten in de Geref. Kerken; aan 25 predikanten werd emeritaat verleend en 35 kandi daten namen een beroep aan naar hun eerste gemeente. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Dordrecht T. Dekker te Capelle aan de IJssel. Aangenomen naar Langeslag H. Knig- ge te Hooghalen. Bedankt voor Ouderkerk aan de Am- stel H. Knigge te Hooighalen. In 1975 overleed ds. J. de Wal te Bmchterveld in de leeftijd van 68 jaar. Met emeritaat gingen: ds. G. Bos te Dronten; ds. G. Boersema te Hauder- wijk; ds. A. Kuiper te Amstelveen; ds. J. V. d. Wielen! te Axel en dr. H. Vene- ma te Roadeschool. 11 kandidaten namen een beroep aan naar hun eerste gemeente. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Lisse J. de Jonge te Kampen, 's Gravendeel J. Carlier te Lei den. In 1975 overleden in ideze kerken de predikanten: ds. J. v. Dijken em. pred van Biezelirigen oud 72 jaar. Ds. J. Prins; te Aalsmeer in de leeftijd van 63 jaar. Ds. I. v. d. Knijf, em. pred. van Den Helder, oud 90 jaar. 'Met emeritaat gingen: ds. J. Visser te Veenwouden en ds. H. Toorman te 's- Gravenhage. De volgende kandidaten' namen een beroep aan: M. Pronk naar Dordrecht; L. V. d. Mey naar Middelhamis; J. 'Germs naar Winschpten; J. Oostenbroek naar Opperdoes en C. A. den Hertog haar Vlissingen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zwijndrecht en Leer dam G. Mouw te Genemuiden. IJssel- monde en Zeist T. Hoogerland te Krab- bendijke. Amsterdam en Utrecht J. Ka rens te Opheusden. PoortvUet J. Kos ter te Bameveld. Sioux Center E. Ve- nemia te Drachten. In 1975 overleden er geen predikan ten gingen er ook niet met emeritaat Ds J. Karels werd als kandidaat toevestigd te Werkehdami. De omgang met duiven is een gave apart en ze is vooral voor een nest speler van zeer groot belang. Dit jaar werd ik tijdens een keuring te Papen drecht verrast door een demonstratie van de Gebr. Keesmaat te Papendrecht. De Gebr. Keesmaat behoren jaar voor jaar bij de kampioenen van Afdeling West en danken vooral hun succes aan de omgang met de duiven. Eén van, de gebroeders nam op de tentoonstelling in eigen clublokaal een duif uit de mand Uep er mee naar de bar en zei „terug naar je kooitje", de duif vloog terug naar haar kooitje en wipte naar binnen!. Volgens bewering van de aanwezi- geniiad hij ditzelfde kunststukje op wel 25 meter in de Riviërahal uitgehaald met een vale dmvin, waarmee hij soims ook ging wandelen. Denkende dat dit een sporadisch ge val was verzocht ik he'm hetzelfde met twee andere duiven te proberen. Hij vol deed aan mijn verzoek, nam nog twee verschillende duiven uit hun kooitjes, zette de duif op zijn schouder, liep 1 meter weg en gelaste de duif weer in haar kooitje te gaan. Het gelukte bij beide vogels. Omstanders waren van mening dat de grote successen 'die de Keesmaats in Papendrecht en in 'groter v^ertoand be halen vO'O'rnaimelijk dienen te worden toegeschreven aan het contact tussen liefhebber en duiven. De duivenlief- heibber 'die zo met zij'U vogels weet oim te gaan zal het meeste plezier beleven aan zijn liefhebberij. De ware „melker" zal naar deze om gang met zijn vogels strev'cn. Hij dient daartoe in het duivenmidden te leven in vertraagd tempo. Een duif vreest al leen snelle bewegingen van zijn baas. Het is het ingeworteld instinkt omgaan de snelle sprong van een ro'Ofdier te ontkomen. Het is de zifting in .de na tuur waaraan zieke, lamme en' tra'ge beesten ten ondergaan. Wij moeten in ons 'hok die snelle sprongen niet maken. De duiven 'mogen niet 'bang zijn wil len ze tijdens de vluchten optimale Beste meisjes en jongens! Eerst zal ik het nieuwe raadsel maar opschrijven. Het is JANIUARIRAADSEL 2 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 11 X 12 1. Legeraanvoerder van Saul. 2. Koning van Israël. 3. Land waar Israël werd weggevoerd. 4. Plaats waarvan Gideon 'de toren afbrak (Richt. 8). 5. Dal waar de verspieders een tros druiven afsneden (Numeri 33). 6. Legeraanvoerder van Absalom. 7. Richter. 8. Hogepriester ten tijde van Jezus' veroordeling. 9. Eiland 'geoioemd in Paulus' reis naar Rome. 10. OpwO'lger van Mozes. 11. Prediker der gerechtigheid, 2 Pe trus 2. 12. Het zal en Sidon verdragelijker zijn in de dag 'des oordeels dan ulieden, Matth. 11. Op 'de kruisjeslijn, van boven naar beneden, 'komt de naam te s|taan van een koning van Baibel. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grtnwis uit Ouddorp. Vriendelijk bedankt, Jan! BRIEFWISSELING Giljam van Rossum, Melissant. Je bent met goede cijfers uit de bus ge komen, zeg! Ik zie maar één zes staan; de rest is er boven, en 'enkele vakken staan er een eind boven, zoals 'gods dienst, wiskunde en biologie! Voor wis kunde hebben niet veel kinderen een negen, denk ik. Ga zo maar -door, Gil jam! Wilma Bechtum, Dirksland. Je hebt je geen ogenSblik verveeld in de vakan tie. Dat hoor ik graag. Er zijn kinde ren die nooit weten wat ze moeten doen', en dan wiordt het zeuren. Je hebt werk genoeg té -doen, en als er geen eigen werk is, dan heeft moeder nog wel iets voor je. Het is heel gezellig om, met je moeder het werk te verrich ten. Dan gaat het werk licht, en jij leert al de werkzaamheden van een goede huisvrouw. Dat is zeer belangrijk! Peter van Roswn, Melissant. Ja, in de kerstvakantie komen drukke dagen. En daardoor vliegt de tijd zo snel voor bij. Gelukkig dat je vader de stieren zelf in de sjtal kon krijgen; jij kon in je bed blijven en moest hiet komen hel- pien. Als dat nodig geweest wasi, zou je 'dadelijk uit je ibed zijn gesprongen. denk ik. Wat is' er veel melk no^dig voor die kalfjes. Maken' ze het goed. Henk heeft er al veel verstand van, merk ik. Leny Keizer, Melissant. Je had wel niet veel te schrijven, maar het is toch nog een volle kant geworden. Het is niet zo erg als de brief wat klein is. Het schrijven van een brief is geen ver eiste, maar 'het is wel leuk om brief wisseling te hebben. In enkele regels ikun je soims al veel vertellen. Zijn de boekjes mooi? Anne van Rossum, Melissant. Het is weer al een poosje geleden dat je jarig was, maar toch nog mijn beste geluk wensen. Van duiven heb ik helemaal geen verstand. Dat is wel jiammer, want nu kan ik idie nieuwe rassen niet zo waarderen. Ik kan wel begrijpen dat die Meeuwtjes heel mooi zijn, of het nu chinese of hollandse zijn. Van 'krop- pers 'heb ik wel eens gehoord, maar ikrul'diuiven! höb ik' bij mijn weten nog nooit gezien. Wie heeft 'die stieren ge leerd 'om 'de hoofdkraan dicht te 'draaien? Wat zijn 'die beesten veel mans! Betsie Keizer, Melissant. Ik begrijp dat het boek wel naar je zin zal zijn, want ponnies zijn de,laatste jaren erg in treik. Ze zijn echter duiu- en de rij lessen niet minder! Ik lees 'dat het een hele drukte was lop tweede kerstdag; het was duibfoel feest, en dan is het ge zellig met de familie bijeen. Ben je nog in het trefoenter geweest? lEn hoe vind je idie winikel? Heb je er iets gekocht? Gerard van Rossum, Melissant Ik lees dat het werk behoorlijk is opge schoten, en dat is een geruststelling als .alles aan de kant is. Al rusit het land in de winter, toch blijft het werk op de stee aanhouden. Maar je ^m^oet met alles klaiar zijn als straks de lente koimt. Dan vraagt het land weer alle aandacht. En al m'oet de winter nog komen, het voo'rjaar is vr soms ook vlug bij O'm zich aan te idienen'. Connie van Groningen, Middelhamis. Bedankt voor het raadsel. Ik hoop het op de goede tijd een plaats te /geven. Hoe heet je broertje dat er aan ge holpen heeft? De boekjes had je vlug uitgelezen. Ze zullen zeker erg span nend geweest zijn. Is de juffrouw, die het kersijverhaal vertelde, familie van je? 'Het was geen zaïk snóép, want ik lees 'O.a. van appel, broodje, mandarijn en noten. Dat is beter 'dan snoep! Corrie Kastelein, Zeist. Hebben jullie om de twee waken een poosje een ver jaardag? Jullie hadden het liever wel een beetje verspreid over het hele jaar, denk ik. Nóg en alvast gefeliciteerd met deze jarigen. Vind je het al een 'hele leeftijd voor je vader? Dat komLt omdat je zelf nog zo jong bent. Het zullen wel aangename dagen geweest zij'U, eerst in Kamerik eh toen naar Overschie D'at kiui je allemaal 'doen als het vrij af is), hè? Klazina de Vogel, Melissant. Je rap port met 17 vakken is best! Van mij beh'Oeft het niet beter, 'ihaar dat mag natuurlijk wel. Wat heb je voor mu ziek een prachtig cijfer! Wat doen jul lie 'Op school voor dat vak? Een instru ment (bespelen 'Of zingen of theorie? Als Margreet Wat ouder is, mag ze ook best een briefje aan mij schrijven, hoor! Ik zou er oiok tegen op zien als ik een werkstuk moest maken 'Over milieu, het mo'dewo'ord van deze tijd. Maar jij en' Maja zullen het wel voor elkaar krij gen, denk ik. En Maja's zuster weet er ook wel haar weetje van. Ik ben be nieuwd. Kees Droger, Middelhamis. Je hebt weer keurig geschreven. Kees! Heel duidelijk en zonder knoeien! Ben je twee keer naar het kantO'Or geweest zon der resultaat? Dan hebben ze daar wel zitten te slapen. Ik ken die twee boeken niet, maar ik heb er wel eens van ge hoord. Zxilke 'boeken komen bij mij niet meer in huis, want al de kinderen zijn al lang de deur uit. Het was een mooie tekst die je mee kreeg. Er zit heel veel in; het is een bevel, waaraan we slechts biddend kunnen voldoen. Nog hartelijk 'gefeliciteerd met je verjaardag. Ik hoop dat er vele gezonde jaren mogen vol gen. Beda:nkt voor de wens van jou en van jullie gezin. Jan Kastelein, Zeist. Je had bepaald niet veel tijd toen je de brief schreef, 'denk ik. Het is heel vlug gedaan en vandaar 'dat er veel vergissingen in voortkomen. Je kent het spreekwoord: Haastige spoed is zelden goed. Maar toch vind ik het best dat je geschreven 'hebt, ondanks je drukte. Aan de kran ten is veel te doen. Dat werk komt ge regeld terug. Maar het heeft oo'k geld opgebracht, en daar wil je wel wat vo'or doen, want dat kim je altijd ge bruiken. Doen jullie voortaan 50 cent op de brief in plaats van 45? Martien de Vogel, Melissant. Wat zal jij blij zijn met dat mooie 'horloge! Of is het nieuwe er al van af? Toch niet? Kun je al goed zien hoe laat het is? Het was een avontuur met die sok en die laars! Gelukkig dat Ark-o zo be- 'hulpzaam was en dat André vo-or stro kon zorgen om weer iets droogs op de bodem van de laars te hebben. Beter je laars in 'het water dan jij zelf. Jos Jonse, Serooskerk. Ik wist niet dat jongens van jouw leeftijd zo goed oliebollen en beignets konden bakken. Aan je pen kon je merken dat het oude jaar was: zij liep op haar laatste toe ren. Nu zal je wel met een nieuwe in het niC'Uwejaar begonnen zijn. Je had weer al mooie cijfers 'gehaald na het laatste rapport. Ik ben! benieuwd naar welke school je straks zal mogen. Hanny Polder, Dirksland. Je hebt een goed rapport, Hanny. Er zijn cijfers 'bij die wel wat hoger konden, maar er is niet één onvoldo'ende. Probeer het zo -maar tei houden. Over dat werkstuk over milieuverontreiniging heibben mij ande re ikinderen ook al gevraagd, maar ik zou er ook moeilijk een gat in zien om daar iets van te maken. Misschien komt er nog wel epn artikel in „Eilanden- nieuws" over, waar je je voordeel mee zal kunnen doen. Allemaal de hartelijke groeten van ju- lie Oom Ko. Prijswinnars van het decemberwerk: Leny Keizer, Melissant Betsy Keyzer, Melissant 'Martin de Graaf, St. Maartensdijk 'Corrie Guiljam, Borssele Anne-Marie 'de Visser, Middelhamis. prestaties leveren en üjdig hinnen ko men. Niet 'bang maar wel gehoorzaam. Wie op het eerste signaal bij het voederen geen interesse toont zal. zonder moeten doen. Ook niet een! klein beetje toe- stopipen', neen gewoon wachten O'P de volgende maaltijd. Te mijner stede is een dierencen- trum voor kleine huisdieren geopend, geëxploiteerd door drie dierenartsen. Het voorziet in een (geweldige behoef te, vooral ook voor 'de 500 plaatselijke duivenliefhabbers. Vo'oral zo'lanig de artsen een' draaglij ke vergoeding voor het bezoek aan dit centrum blijven vragen. Ik besloot een geplaagde vogel te laten onderzoeken op paratyphus. tiet bleek niet deze ge vreesde ziekte te zijn (had -ook nergens verdikkingen') wel leed 'de vogel aan lichte coccidiose. Om toch .geheel veilig te zijn heb ik ondanks angst voor an tibiotica mijn duiven nu onderworpen aan een vijfdaagse coccidiose kuur. Een wormenkuur die ik voornemens was te 'geven i.v.m. platte mest bleek volko-men overbodig. Zo leverde 'dit bezoek aan het dieren- oentrum toch nog enig voordeel op, want 'het is pirettig te weten dat de vogels wormloios 'zijn. Op cocci'diose, Aricho'mo- niase en wormen kan men voor minder dan 10,zijn nest laten onderzoeken. Onderzoek 'op paratyfus is wat moeilij ker en wat duurder aangezien hier de 'bacillen moeten worden gekweekt. Pret tig om 'de 'dierendokter niet nodig te hebben maar wel een geruststelling dat hij eventueel gemakkelijk kan worden geraadpleegd. :Elerst nu zagen we het bulletin uit- ■gegeven bij de grote Dirkslandse post duiven tentoonstelling. Met' steun van de 'middenstand was dit postdmven ge beuren 'groots verzorgd. Bij "de duiven waren de groe over winnaars 'de 'Gebrs. Broeders uit Acht- huizen. In 5 van de 15 klassen werden ze eerst. Ook J. K. Hoekman uit Melis sant legde beslag -op veel vroege prij zen. De beroemde vlieger „936458" van L. Arensman won eveneens een eerste. J. K. Hoekman won 'de beker, beschik- ibaar gesteld door de gemeente Dirks land. J. en L. Broeders wonnen de 'beker, beschikbaar gesteld door de organise rende vereniging. Probleemloze Pfaff lichtgewicht naaimachine met vrije arm en be roemde dubbelroterende grijper, geheel compleet nu van 749,— g^.^ voor maar 0*f*ri— Korte Meestraat 17, (01640) 35878 BERGEN OP ZOOM Alleenvertegenwoordiger voor Flakkee en Schouwen. Het Centraal Biuieau voor 'de Sta tistiek heeft 'de voorlopige cijfers gepu bliceerd over het avo. Hiertoe worden gerekend het vwo (voorbereidend we tenschappelijk onderwijs), het havo en het mavo (resp. hoger en 'middelbaar algemeen vo'drtgezet onderwijs). De cij fers hebben hetrekking op de aantallen scholen (gemeenschappen) en leerlingen op 1 september 1975. Het aantal scholen steeg van 1503 naar 1514. Het totaal aantal leerlingen bedroeg 767.000 tegen 740.000 in 1974, een toe neming van 3,6%. Hieronder waren 50,40/0 jongens en 49,6% 'meisjes. Het aantal toegelatenen tot het eerste leerjaar (brugjaar) be droeg volgens 'deze C.B.S.-cijfers 158000 tegen! 153500 in 1974, een stijiging met 3,2% (jongens 3,10/0, meisjes 3,2"/o). De deelneming aan het avo, gemeten 'aan de 'gemiddelde generaties 12- en 13- jiarigen van de bevolking waartoe de toegelatenen tot het eerste leerjaar in 1974 en 1975 in hoofdzaak behoorden is enigszins toeigenomen n.l. 64,4"/o in 'hoofdzaak 'behoorden is enigszins toege nomen nl. 64,4"/o in 1975 tegen 62,7% in 1974. Voor de jongens bedroegen deze percentages resp. 61,3 en 59,9 voor de meisjes 67,6 en 65,6. -O- Deze vraag- en antwoord-rubriek Btaat geheel ten dienste -van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. IJw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld- De vragen worden door deskundigen be antwoord en zuUen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli- eeerd. BOEK VAN BARTJENS Ik bezit nog een oud boek, getiteld „De vemieuwe cijferingen van mr. Willem Bartjens", een soort rekenboek uit 1564, ingebonden met perkamenten kaft. Heeft dat waarde? Antwoord: De meeste boeken van vóór 1800 zijn waardevol, vooral als ze handelen over een bekend onderwerp en/of afkomstig zijn van een befaamde schrijver, dan ligt de waarde al gauw boven de 200,In uw geval gaat het om de beroemde rekenmeester, wiens naam we nog altijd noemen in ons ge zegde „volgens Bartjens". Als dat wer kelijk puntgaaf is, behoeft u dat niet beneden de 500,weg te doen. Het beste is, advertenties te zetten en het hoogste bod te vragen. Er zijn in heel Nederland liefhebbers voor, die er mo gelijk méér voor over hebben om zo'n vermaard boekje in hun bezit te krijgen! SUCCESSIERECHTEN Wie moet bij boedeldeling de succes sierechten voor de kinderen betalen? Antwoord: Dat behoeft u niet te doen als moeder. ledere erfgenaam betaalt voor zich over zijn eigen verkrijging en naar het tarief, dat past bij zijn ver wantschap tot de erflater. Als de moe der deze successierechten wèl zou be talen wordt dat veel onvoordeliger, want dan wordt dit aangemerkt als een schenking, waarover weer schenkings rechten moeten worden voldaan. VLOOIENTHEATER Hoe houden de directies van vooien- theaters hun „artiesten" onder controle? Antwoord: Deze dieren worden vast gebonden voor wagentjes e.d. Omdat ze dan niet weg kunnen springen, geven ze rukken aan hun tuig. Het publiek kan zich dan vermaken met het kijken door vergrotend glas naar bijvoorbeeld statige karossen met twee- of vierspan nen en ook wel eens een zg. gouden koets met een achtspan. Ook lieten sommige „theaterdirecteuren" wel eens openlijk zien, hoe zij hun (aangespan nen) artiesten op de ontblote armen voedden. Er kan natuurlijk geen sprake zijn van vrije sprongen, zoals in som mige liedjes wel eens wordt gesugge reerd, want dan raken de spiulebazen hun moeizaam verworven manege kwijt in het publiek ENCYCLOPEDIE Bij de boedel van een overleden fa milielid bevond zich nog een Winkler Prins encyclopedie uit 1869. Heeft zo'n serie oude boeken eigenUjk nog enige waarde voor de tweedehands boekwin kel of geldt alleen de oud-papierprijs? Antwoord: Weest u maar voorzichtig met die kostbare boeken. Het betreft hier een éérste druk van een heel be langrijk werk en er bestaan liefhebbers van eerste drukken die er heel wat voor over hebben om in het bezit van een goed bewaarde en complete W.P. van november 1869 te komen. U kunt het beste een advertentie zetten en het hoogste bod vragen. Voor minder dan 4.000,behoeft u deze boeken niet weg te doen. Mogelijk kunt u er méér voor krijgen. CHAMPIGNONS Kunnen bij het diepvriezen varï champignons geen giftige stoffen vrij komen? Antwoord: Champignons worden zo danig geteeld, dat ze beslist niet giftig zijn voor de mens. Andere champignons worden in de Nederlandse winkels niet verkocht. Invriezen is eigenhjk niet nodig, omdat de champignons elke dag vers te koop zijn. De teelt heeft n.i. plaats in cellen, onafhankeUjk van weer en wind, en gaat het hele jaar rond. KANT Ik heb vergeefs geprobeerd echt ouderwets kant te kopen van 4 a 5 cm breed, maar geen enkele zaak in mijn woonplaats had het. Kunt u mij een adres verstrekken? Antwoord: Kant komt weer in de mode. Over korte tijd zullen de meeste handwerkzaken het wel weer in voor raad hebben. Zo niet, dan kunt u zich wenden tot de foumiturenhandel. Het dichtstbijzijnde adres, waar u de ge wenste kant kunt kopen, is de firma v.h. B. A. Frehe, Voorstraat 344, Dordrecht. Telefoon (078) 3 43 31. GIPSPLATEN Welke gipsplaten heb ik nodig voor een' (wel eens) wat vochtige muur? Kunhen ze scheuren op de naden? Antwoord: U kunt de zelfde gipspla ten gebruiken die ook in de nieuwbouw worden toegepast met dikten van 28 tot 36 mm. De afmetingen variëren, omdat ze wel groot gefabriceerd worden, maar voor de verwerking en voor verkoop aan particulieren in handiger formaten worden gezaagd. Er bestaat geen ge vaar voor scheuren van het stucwerk op de naden, omdat gipsTiiet meer „werkt" als het eenmaal hard geworden is. Als de muur vochtig is, moet u de platen er niet aan bevestigen, maar eerst tengels aanbrengen en daar de gipsplaten aan vastmaken. Een nadeel is, dat u aan zo'n binnenwand niet zo gemakkelijk zware voorwerpen kunt op hangen als aan een stenen muur. Zeker geen klok of boekenplank. ZOUX IN DE GROND Ik heb in de druivenkas zout in de grond, van de ramp. Kunt u mij een middel aanwenden? Antwoord: Het lijkt ons dat het in 1953 binnengedrongen zout nu toch wel helemaal moet zijn weggespoeld. Kort na zo'n ramp zijn de bestaande bomen veelal niet meer te redden, tenzij men ze ver insnoeit en meteen roeit. Zeezout bevat natrium-chloride, kali chloride en magnesiumchloride. Dit chloor kunt u binden aan kalk. Als cal- ciumchloride spoelt het dan weg naar de ondergrond. Omdat gewone gebluste kalk de grond scherp aanpakt neemt men meestal gips (zwavelzure kalk) en wel 1,5 kg per vierkante meter, bij goed doorwerken zelfs 2 kg. Na een paar we ken de grond goed vochtig maken, zo dat het uitspoelen kan beginnen. In de kas regent het niet en dus moet men re gelmatig sproeien. Daarbij kunt u eerst gewassen telen die niet chloorge- voelig zijn, zoals snijbiet, spinazie en kool. Volgend jaar probeert u het eens met aardappelen, tomaten en bonen. Als die redelijk groeien kunt u aanne men dat het chloor praktisch uitge spoeld is. U kunt dan ook weer bomen, bijvoorbeeld druiven of perziken, plan ten. Is uw grond zanderig, dan kunt u i.p.v. gips ook wel koolzure kalksoorten strooien. Voor de bomen die u later weer inplant is wat kalk in de grond geen bezwaar. GRILL EN KANKER Wij hebben een grill gekocht, maar hoorden nu, dat gegrilleerd vlees kan kerverwekkend zóu zijn. Is dat waar? Antwoord: Wij vermoeden, dat dit fabeltje komt uit de hoek, die de dier lijke veredeling in een kwaad daglicht wil stellen. Het is ook mogelijk, dat er verband bestaat met het volksgeloof, volgens hetwelk kanker ontstaat door verbranding van levend weefsel. Mo gelijk vreest men, dat een kippetje, als dit aan het spit rondtolt zonder dat veel vet wordt toegevoegd, ook kankerver wekkend zou worden. Er is echter niets dat daarop wijst. Er ontstaan géén ge vaarlijke stoffen, zoals de teerproduk- ten bij het roken. Onze voorouders heb ben lange tijd al hun vlees aan het spit gebraden en hele volksstammen doen het nog, zonder nadelige gevolgen. Ook maakt het niets uit, of het spit met de hand of electrische bediend wordt. GESTREEPTE AARDAPPELEN Ik vind telkens glibberige en glinste rende strepen over mijn aardappelen in de wintervoorraad. Wat is ermee aan de hand en wat kan ik er tegen begin nen? Antwoord: Uw aardappelleverancier zal ook wat slakken hebben meegele verd. De strepen bestaan uit opgedroogd sUjm, dat door bepaalde slakken als eiwithoudende stof wordt afgescheiden om zich daarover te kunnen voortbe wegen. Opgedroogd slijm glinstert. De uitwerpselen zijn daarvan duidelijk te onderscheiden. In de tuincentra, bij landbouwcoöperaties en winkels- met land en tuinbouwbenodigdheden kunt u slakkenkorrels kopen. Deze legt u op plaatsen buiten de aardappelvoorraad waar u dgl. strepen ziet. Laat de aard appelen er niet mee in aanraking ko men. U kunt de slakken ook wegvangen door middel van vangplanten als sla, of vangplaatsen als omgekeerde dakpan nen met holte e.d. Laat ze echter niet los in de tuin, want daar is de schade veel groter dan in een aardappelhoop. LAMPEKAP Kan ik een lampekapje maken uit een varkensblaas? Een kennis deed dat en het lijkt precies perkament. Antwoord: In fabrieken wordt het wel gedaan. U kunt het zelf proberen als u bij slager(s),of slachthuis een aantal varkensblazen kunt bemachtigen. Daar snijdt u banen van.'Span die nat op een metalen frame. Bij het opdrogen komt de huid strak en glad te zitten. Neem het frame zo groot, dat dit perkament op behoorlijke afstand van de gloei lamp blijft, anders ontstaan er bij de plaatselijke verhitting spoedig verkleu ringen. De lampekap moet van boven en van onderen open blijven teneinde schroeien te voorkomen. De Grootdruk-Uitgeverü te Eindho ven is een nieuwe uitgeverij de twee de in Nederland die boeken ver vaardigt in grote letter, bestemd voor allen die de gewone letter in boek en tijdschrift niet of onvoldoende kunnen lezen. Deze nieuwe uitgeverij is ontstaan uit een initiatief van Drukkerij Van de \i Molengraft B.V. te Eindhoven, die daar mee uitgever P. Castelein de mogelijk heid verschafte zijn werk, dat hij zes jaar lang voor het grote-letter-boek verrichtte, te blijven voortzetten. De Grootdruk - Utgeverij start niet alleen met romans, zij introduceert ook het grootdruk boek op het terrein van de reUgie en komt daarmee tegemoet aan de wens van velen, vooral ouderen. Nieuw voor Nederland zijn tevens de romans en verhalen welke in tijdschrift- vorm beschikbaar komen. Voor minder dan tien gulden kan men zich dan een kompleet boek in grootdruk aanschaf fen. De gebruikte letter en de ruimte tussen letters, woorden en regels zijn zo danig gekozen, dat de pagina's in hoge niate leesbaar zijn geworden voor hen die moeite hebben met een kleine letter. Opvallend is ook het kleine formaat van het grootdruk boek, het lichte gewicht en het fleurige uiterlijk. Bovendien zijn de prijzen populair. Vijftien veel gevraagde titels zijn het eerste resultaat van de Grootdruk - Uitgeverij die te Eindhoveii. (postbus 325) gevestigd is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 8