Prot. Chr. Vormingsinstituut de Proeftuin" officieel gestart Levis 99 1 UIllllUlllllilllllUllllllUilllllllllllllllllüllllllllliniUIUUIiDUIIllllllllllUIUiH^ 151''t>^ 1 b /llCi ^-^ Vrijdag 16 januari 1976 No. 4455 EEN ZORGELIJK BEGIN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuuiiuuiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiin KRAMER INGEZONDEN Hartekreet i X Zorg dat uw DANKBAARHEID J LIES V. d. VELDE t GEMEENTE GOEDEREEDE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Goedereede maken bekend, dat met ingang van 1 februari a.s. alle secretarie-afdelingen zullen geopend zijn van maandag tot en met vrijdag des morgens van 912 uur. De afdeling burgerlijke stand zal bovendien nog geopend zijn 'Op vrijdag van 1416 uur, voor het doen van aangiften ten behoeve van de burgerlijke stand. Burgemeester en wethouders van Goedereede, De secretaris, De burgemeester, A. J. Vogelaar G. v. Velzen. CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MIDDELHARNIS Veel blijdschap en dankbaarheid voor wat kon worden bereikt VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis INGEZONDEN Reactie op „zeer vreemde*' bouw in Sommelsdijk Zielental Goedereede tot 9090 gestegen BEZOEKT ONZE Automoblolen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 Inbraak in zomerwoningen Prof. Boshoff komt morgen, zaterdag naar IVliddelburg POSTBOX 8 MIDDELHAKNIS Redactie en adivertenties: Kantoor Langeweg 13, Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Bank: Babo Middelihamis no. 3420.01.108 Sommelsdijk Giro 167930 Het jaar onzes Heeren 1976 is nog maar nauwelijks begonnen of het di plomatieke overleg in de wereld draait reeds op volle toeren. Vooral de afge lopen week gaf daar een staaltje van. In New York begon de Veili^eidsraad haar beraad over het Mididen-Oosten. In Addis-Aibeba overlegde Afrika in het kader van de organisatie van de Afri kaanse Benheid over Angola. Is het Midden-Oosten reeds een begrip ge worden, dat reeds generaties kennen, Angola is eerst in het wereldnieuws ge komen, nadat vorig jaar Portugal dit voormalige koloniale gebiedsdeel heeft verlaten. Beide kwesties houden de aandacht van de wereld gevangen. Ze zijn beide van de allereerste orde. Omdat in bei de gevallen belangen een rol spelen, die de gehele wereld raken. In het Midden-Oosten zijn doordat de olielanden zich bewust werden van hun eoonomisdhe macht langzamerhand al lerlei geschilpiniten aan de orde geko men. Uiteraard overschaduwt het benau wen van Israël door de Palestijnse alle andere. Maar ook de tegenstellingen binnen het Arabische kamp liegen er niet om. De haat liefde verhouding tussen Syrië en' Egypte wordt slechts wat in toom gehouden door de haat te genover Israël. Egypte doet pogingen om zich te transformeren tot een min of meer socialistisch geregeerde staat. Wel m;et een parlement en benoe'mde ministers, maar waarin de president een grote macht heeft. De hmdige president Sadat, die onder westerse invloed staat maakte van die macht gebruik om Egypte dat onder Nasser zich duidelijk antiwesters opstelde, maar naar het Westen te doen verschui-Ven. Dit brengt weer met zich mede, dat Libië, 'dat eens met Egypte en Syrië in een statenbond zioh bevond, zich nu uiterst vijandig tegen Egypte opstelt. De opstelling van Sadat heeft haar gevolgen voor geheel Noord-Afrika. Tunesië en Marokko, die van Russische invloed verschoond wil len blijven, hetuben nu over Sadat de veilbinding gekregen met Saoedl-Aralbie, waardoor Algerije en Liibie meer in een igeisoleerde positie terecht zijn igeko- men. De veilhouiding met Syrië is geheel afgekoeld. Dit laatste land met nau we banden met Moskou voelt voor Sa dat's toenadering tot het Westen niets. Integendeel, slechts haar buurland Irak, dat onder coimmunistische invloed staat, verhinderd haar zich igeheel tot Mos kou te hekeren. Daarvoor zijn de me- ningsversohillen tussen Irak en Srië weer te diep. Jordanië dat steeds een! grote engelse invloed heeft gekend is in de strijd tvis- sen de verschillende miachten in het Midden-Oosten wat in de verdrukking gelcomen. Dat kwam het duidelijkst tot uitdrukikirKg in de conferentie van Ara bische landen te R^bat, waar Koning Hoessein er niet in slaagde zich de spreekbuis van de Palestijnse terroris ten te laten aanmeten. Integendeel, Yasser Aarafat liet zich zijn leiderschap niet' ontnemen. Dit veroonzaakte een toenadering tiissen Joranië en Saioedi- Araibie, beide koninikrijken. Saoedi- Araibie was steeds in het conflict In het Midden-Oosten wat op de achtergrond gebleven. In het afgelopen jaar is ech ter gebleken, dat Saoedi-Arabie, dank zijn geweldige olieopbrengsten Jordanië en Egypte met financiële steun op de been heeft göhouden. De inidirecte in vloed van Saoedi-Aralbië in het geschil in het Midden-Oosten is dan ook veel groter dan algemeen wordt aangeno men. Ook al omdat er een' redelijke re latie bestaat tussen Rijaad^ de hoofd stad van dit land en de Verenigde Sta ten. Koning Ghaleb staat echter onver zoenlijk tegenover Moskou. Hij vormt dan ook een van de factoren, die het optreden van Moskou in het Midden- Oosten belemmeren. Iran, dat veel meer westers georiënteerd is als welk ander arabisch land staat wat buiten het ge schil. Ook al veroorzaakt door de har de opstelling van Irak tegenover Iran in het geschil over de Koerden. Alleznaal verschillen die er aan me de wenken, dat de Arabische wereld op het beslissenide moment verdeeld blijft. Ondanksi het feit, dat het PLO nu in de Veiligheidsraad aantafel zit met de su permachten in de wereld. Dezelfde verdeeldheid zien wij in Afrika rond de kwestie Angola. Stam,- en fanuliebanden binden het lot van de twee bevrijdingsbewegingen FNLA en Unita aan Zaire en Zambia. Niigerie en Zandpad 86 - Middelhamia Tel. (01870) 26 70 Wilt u dit stukje alstuiblieft plaatsen? Ik bemerk telkens weer dat er ont zettend veel eenzame menlsen zijn. En dat er veel verdriet inwendig is over een verlies van^ man, vrouw of kind. Maar er zijn ook veel mensen die zonder dat erg eenzaam zijn. Ik ga als het kan twee keer naar de kerk. Niet uit gewoonte. Maar alleen omdat er een verlangen is 'Om naar Gods Woord te luisteren. Wij noemen öns een cristen. Maar wat brenigen wij er van terecht. Het is onze plicht elkander te helpen. Maar niet el kaar voorbij te lopen. Is het geen wonder dat de jonge men sen niet meer willen? Wat wordt er vooh hen gedaan. Ze willen heus wel. Als ze maar opgevangen werden. Ik en u, wij zelf zijn er schuldig aan. Wij 'moeten eens wat minder over 'godsdienst praten - Maar in ons leven Cristus laten zien Thuis, op fabriek op werkplaats op de straten. En aan je maat waarmee je dient. Wij zullen ons volkomen moeten buigen En daar slechts gaan waar Hij ons zienden zal. Wij zullen dagelijks van Hem moeten getuigen In Toga, boeselaar en overall. Mevr. D. Kreeft-Dekker Wilheiminastraat 5 OO'ltgensplaat. X voor alleen maar BLIKSCHADE J 2 niet omslaat in ERGERNIS. Laat die grote en kleine deiiken direct herstellen, 't Voorkomt doorroesten. is niet alleen TOYOTA DEALER X maar heeft ook een eigen X X SCHADE REPARATIE X X WERKPLAATS DORPSWEG 28-34 ^SOMMELSDIJK X Tel. (01870) 44 36 b.g.g. X V. d. Velde (01877) 18 74 X M. Blokland (01870) 43 34 t Mozambique daarentegen zien zich ge bonden aan het MPLA, tprwijl Oeganda waarin lang de Britste invloed' heeft dooirgewerkt met alle macht ondanks de dwaze opstelling van Idi Amin tracht zich een eigen positie te verwerven. Het is die verdeeldheid, die doet vrezen, dat de kwestie Angola, precies als in het Midden-Oosten, nog lang de gemoede ren zal bezig houden. Het is een merk waardige parallel die zich met het Mid den-Oosten ontwikkelt. Alhoewel alle Arabische staten zich ten doel stellen de vernietiging van Is raël, zijn de onderlinge meningsver schillen zo groot, dat zij geen -gezame- lijk antwoord kunnen geven. Eh Israël niet bij machte is oim die verdeeldheid, die baar bestaan voortdurend blijft be dreigen op te heffen. Zo O'Ok de positie van Zuid-Afrika. De onderlinge ver deeldheid van Afrika maakt dat een spoedige oplossing vO'Or de strijd in An gola niet in zicht is. Terwijl Pretoria niet in staat is die verdeeldheid, 'die haar bestaan voortdurend zal blijven bedreigen 'op te heffen. Nee, het jaar 1976 is niet opgewekt 'begoainen. ABONNEMENTSPRIJS 7.50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. Het Prot. Chr. Vormingsinstituut „de Proeftuin" te Middelhamis is woens dagmiddag met een bestand van 94 deelnemers en -neemsters officieel haar bestaan begonnen „Een plechtig en teesteiyk moment", zo typeerde bestuursvoorzitter J. H. Koppelaar dat gebeuren waarvan een schare genodigden, vertegenwoordigers van kerken, scholen en gemeentebestu ren, getuige was. Aan dhr. A. G. M. Boersma was, als Inspecteur van het vormingswerk voor jeugdigen, de eer de openingshandeling te verrichten. Daar kwam een stevige houtzaag aan te pas vooraleer het fraaie embleem van „de Proeftuin" zichtbaar werd, maar toen kreeg het Instituut dan ook vrij baan op weg naar een toekomst waarin ze alle goeds en inzonderheid Gods ze gen werd toegewenst. In zijn openingswoord waaraan een toepasseUjke Schriftlezing en gebed vooraf was gegaan en alle medewerken den voor hun inspanningen dank waren gebracht zag dhr. Koppelaar erop terug dat de basis voor het Chr. Instituut in november 1972 was gelegd tijdens een vergadering van de Chr. Scholenbond. Het bestuur van deze Bond kreeg daar de opdracht de wenselijkheid en moge lijkheden tot de oprichting van een Vormingsinstituut met een Christelijke signatuur te onderzoeken. Het LAVO- school bestuur bracht die taak verder tot ontwikkeling. Naast deze daadwer kelijke inspanning werd er ook zo re leveerde dhr. Koppelaar een welda dige morele medewerking ervaren van de kerken die, hoe groot hun verschei denheid ook, zich als een éénheid ach ter het streven schaarden, zoals dat ook het geval was met het christelijk on derwijs. GROTE TAAK. Wijzend op de grote verantwoordelijk heid die het Bestuur met de realisering van het Vormingsinstituut op de schou ders heeft genomen zei dhr. Koppelaar: „het is een grote en grootse taak de jongeren, die nog aan het begin van het leven staan vorming en leiding te ge ven hoe ze hebben te staan in de maat schappij. We hopen dat te doen vanuit Geachte redaiktie. Gaarne zag ik mijn reaktie op „zeer vreemd" geplaatst. Het schrijven van de heer Kamp is mij uit het hart gegrepen. Zeker daar deze in een van 'de meest authentieke pandjes woont. Mij stoort het althans enorm dat juist daar tegenover een smakeloos bouwsel verrijst, terwijl reeds naast hem een ,yveiiknalde" gevel prijkt. Bijna alle bewoners sparen kosten' noch moeite om tot een verantwoorde en sfeervolle aankijk van hun wonin gen te komen. Laat het gezegd zijn dat liefhebbers van oude bouwstijlen juist rond de kerk te 'vinden zijn, die, als men dit in andere dorpen bekijkt, het meest representatief is voor het oude dorpsfearakter. Wat blijft daar van over als officiële instanties ons voorgaan in de verpau pering daarvan? Als men de oriigtnele gevels afturft is er nu al bar weinig meer over. Waar om dan het laatste trapgeveltje in zijn omgeving aangetast? Dooh: Beter ten halve gekeerd, als ten hele gedwaald! Laat nu het nog kan, de rode pui af breken en zet daarvoor in de plaats een halfsteens gevel van oude steentjes, die de gemeente bij duizenden heeft verzameld. De gemeentelijke technische dienst is zeiker bij machte een alterna tief voor de gewraakte ramen te schep pen want „toow how" is daar in rui me mate aanwezig. Ik ben er van overtuigd dat onze of ficiële instanties genoeg invloed hebben om een dergelijke wijziging te reali seren. Geld kan igeen enkel bezwaar zijn, want het rendement is onbetaalbaar. Laat niet voor onze kinds-kinderen een visitekaartje van kortzichtigheid anno 1976 achter. Oom. 'G. van der Sluys Enkele Ring 79-83 Socmmelsdij'k. Gods onveranderlijk Woord". N.a.v. het gelezen Bijbelgedeelte waarin wordt gemaand de geesten te beproeven (1 Joh. 4) en de gelijkenis van het huis dat een een rots of op zandgrond gebouwd is (Mattheus 7) wees dhr. Koppelaar erop dat de nood zaak de geesten te beproeven nog steeds actueel is terwijl het ook nog immer waar is dat een gebouw (Instituut) de stormen van tijdgeest en de waterstro men van verleidingen slechts kan door staan wanneer het op een vast funda ment gebouwd is. „Wanneer het staat op een menselijk fundament dan zal het gedoemd zijn te bezwijken tegen de tijdgeest die zich met steeds bruter ge weld manifesteert", aldus dhr. Koppe laar, besluitend met de innige wens dat de jongeren op het Chr. Instituut de kennis van het vaste fundament mee gegeven zal worden. OPENINGSHANDELING. Inspecteur Boersma werd graag be reid gevonden de zaag ter hand te ne men en een geschraagde balk door te zagen waardoor het embleem van „de Proeftuin" vrijkwam. Het embleem zal aan de buitenzijde van het gebouw, aan de westelijke gevel aangebracht worden. De gebouwen zijn verrezen op een stuk grond gelegen tussen de Langeweg en de Juliana van Stolberglaan op de plaats waar vroeger de gem. proeftuin was. Voor dhr. Koppelaar aanleiding te over voor een vergelijk tussen toen en nu. „Vroeger werd hier beproefd wat goed en wat schadelijk was voor de groenten, nu zal hier worden beproefd wat goed of schadelijk is voor onze jonge mensen opdat zij tot sierlijke ge- v/assen op zullen groeien". HET VORMINGSWERK. Inspecteur Boersma gaf na zijn ope ningsdaad in een gesproken gelukwens nog een professionele kijk op het Vor mingswerk, door hem als een hoogst serieuze zaak voorgesteld. „Laat u niet verleiden door oppervlakkige reacties die zeggen dat er toch niets te leren is", maande dhr. Boersma; „het gaat niet om een vastomlijnd leerplan maar het vormingswerk begint vanuit de situatie waarin de jongere staat. Zij kunnen hier worden geholpen om op alle terrei nen des levens vooruit te komen. Maakt u een verstandig gebruik van uw mo gelijkheden". Spr. hoopte dat het daar bij niet aan belangstelling van de zijde van de ouders zal ontbreken en besloot met de harteUjke wens dat „de Proef tuin" vele goede vruchten zal dragen. Over het „enorme belang" dat jonge ren een begeleiding krijgen op weg naar de maatschappij werd vervolgens ook gesproken door dhr. H. J. Kohier, voorz. van het L.O.V.C. (Landelijke Organisa tie Chr. Vormingswerk). De grote waar de daarvan onderkennend betreurde dhr. Kohier het dat ouders hun kinde ren nogal eens aan de partiële leerplicht onttrekken omdat het te verdienen geld hen belangrijker toeschijnt. „Het kind van nu vormt de maatschappij van morgen en vanuit ons christen zijn die nen we hen daarheen te begeleiden", aldus dhr. Kohier, bestuur, directeur en leiders (én ouders!) bepalend bij de grote verantwoordelijkheid die ze op zich genomen hebben. Dat de taak van directeur en leiders geen gemakkelijke zal zijn werd ook door burg. van Es van Middelharnis doorzien. „U bent bezig met jongeren die bepaalde ideeën hebben, ze hebben een afkeer van een consumptie- en presta tiemaatschappij, ze hunkeren naar een tegencultuur en ze willen de vrijheid I van het individu", bezag dhr. van Es, I „maar", zei hij; „zij bedoelen een vorm van 'onafhankelij'kheid die niet toekomst- scheppend is en die onrecht zou doen aan de naaste. Individuele menselijke autonomie is strijdig met de bestem ming van de mens", betoogde dhr. van Es, wetend dat het geen senicure zal zijn de jongeren dat te onderwijzen en in hen een gemeenschapszin te ontwik kelen. Sprekend mede namens de overige ge meentebesturen besloot dhr. van Es: „...dat is een belangrijke en moeilijke taak, maar doet u het in overeenstem ming met het adagium van Hoedemaker die zei: „noch links, noch rechts, maar de koninklijke weg!" BESTE WENSEN. De beste wensen werden bestuur en met name ook directeur H. Logmans toegevoegd door een vertegenwoordiger van de Joh. Calvijnschool uit Sliedrecht, waar dhr. Logmans voorheen hoofdon derwijzer was. „Dhr. Logmans is een doorzetter, maar desondanks hebt U samenwerking, overleg, openheid, kracht en wijsheid nodig, met bovenal de zegen van God", aldus deze spreker. Dhr. van Aalderen van Aalderens systeembouw voegde daar graag zijn beste wensen aan toe in de hoop ook dat men veel genoegen aan het door hem geleverde gebouw zal ondervinden. Nadat door dhr. Koppelaar aan mevr. Logmans een fraai handboeket bloemen wïis overhandigd waarin het Bestuur zijn dank vertolkte voor de vele eenza me avonden waarin haar echtgenoot zich met de organisatie van het nieuwe centrum bezig hield, was het slotwoord aan dhr. Logmans zelf. GOD ERKENNEN. Bij de start van het Instituut wilde dhr. Logmans voor aUes God erkennen voor wat Hij gegeven heeft, „dat stemt aldus dhr. Logmans tot grote dank baarheid". Hij bezag dat de te geven vorming in overeenstemming zal zijn met de opvoeding zoals die in een posi tief christelijk gezin wordt gegeven. Ook in de visie op de mens zal men Gods Woord laten spreken; „we zullen onze jonge mensen dienen voor te houden dat de mens als zondaar op de wereld ge komen is", aldus dhr. Logmans", als we daar overheen praten dan bedriegen we onze jonge mensen. Ook zal hen geleerd worden dat Christus op de wereld ge komen is voor zondaren. Getracht zal worden de jongeren vanuit de Schrift tot een verantwoorde levenshouding te brengen en hen zal erop gewezen wor den dat alleen de Christus der Schriften Het embleem van de proeftuin. waarlijk vrij maakt. Ook voor de jon geren geldt het dat ze in de wereld verdrukking zullen hebben maar ook dat Hij de wereld heeft overwonnen, al leen vanuit dat standpunt kan waarlijk gevormd worden!" benadrukte dhr. Logmans. Spr. getuigde van zijn harte lijke wens de jeugd te vormen tot een lichtend licht en een zoutend zout, dat niet in eigen kracht maar alle kracht van Hem verwachtend; „vanuit dit be ginsel kunnen we aldus dhr. Logmans deelnemen aan de verschillende fa cetten van het dagelijks leven." Hij hoop te dat de leiders dat de deelneemsters en deelnemers voor zullen leven. „De tigd waarin we leven is hard en koud", constateerde dhr. Logmans; „wij hebben de prachtige taak onze jonge mensen te vormen tot onbaatzuchtig heid en tot oprechte bewogenheid met het lot van de ander, God lief te hebben boven alles en de naaste als zichzelve". Inspecteur Boersma aan het werk, geassisteerd door Vormingsleider W. Groeneboom te Stellendam. Het inwonertal van de geimeente Goe- deretede is in het jaar 1975 met 192 zielen! gestegen tot een totaal (per 31 dec. '75) van 9090. Het jaar werd begonnen met 8898 in^ W'Oners. Er vonden in de loop van het jaar 140 geboortes plaats, 90 mensen- overleden zodat er van een zgn. „ge- tooiorte oversohot" van 50 zielen sprake is. Er kwamen 375 personen de gemeen te binnen en er vertrokken er 233, der halve een laverscdiot van 142. Het stadje Goeidereeide steeg van 1179 inwoners tot 1273 (+94) Ouddoip liep te rug van 4930 tot 4888 42) en Stellen^ dam steeg van 2789 tot 2929 (+140). DIRKSLANI? Studievereniging. Maandagavond om half 8 hoopt de Stuidieverg. der S.G.P. weer te vergaderen. Inleider is idhr. J. A. Struijk, over het onderwerp „Subsidiebeleid". iiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniinniiiinBii THOLEN Kerknieuws. De door de kerkeraad der Geref. Gemeente beroepen predi kant, ds. G. Mouw te Genemuiden, heeft dit beroep aangenomen. Hij is 58 jaar. Benoeming. Dhr. A. W. Blaas, op zichter bij de rijkswaterstaat, is met in gang van 1 maar a.s. benoemd tot op zichter bij de civiel technische dienst, Gemeente Werken te Ede. OUDDORP In een viertal zomerwoningen langs de Groenedijk bUjkt ingebroken te zijn. De politie stelt een onderzoek in. Er kan nog niet worden vastgesteld wat er wordt vermist zo lang de eigenaren dat zelf niet hetoberi geconstateerd. Er lij ken overigens geen waardevolle artike len te zijn weggenomen. Prof. dr. C. H. Boshoff, zendings hoogleraar aan de Universiteit te Pre toria (Z. Afrika) kom,t morgen, zater dagavond 17 jan. 7.30 uur spreken in de Getuigeniskerk te Middelburg (Lau- wereyxstraat6). Alle zendlngsvrienden zijn daar welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1