EiiAnoEn - niEuws Jaarvergadering ypSchuttevaer" (PPAPD Met zn drieën geweest nileen aktieve schippers „blijveD Gr€QWader vertelt ir Drie leden gehuldigd 100,- Gulden korting op Pfaff Landbouwschap bestudeert voorge stelde grondpolitiek Onduidelijke P.C.P. critiek INGEZONDEN Ver. tot behartiging V. d. belangen der patiënten en wat doet de Reformatorische Bijbelschool Piet de Vogel jeugd- schaakkampioen van iVlelissant Geslaagd voor gym- nastiekleider(ster) 2e blad Dinsdag 6 januari 1976 No. 4452 Iraditiegetrouw werd de vergade ring van de afdeling Goeree-Over- Elakkee van de Koninklijke Schip- persvereniging „Schuttevaer" weer tussen Kerst en Nieuwjaar gehou den. De opkomst in Café „Sport" te Oude Tonge was redelijk goed, al neemt de belangstelling wel enigszins af. Schippers haalden de nieuwsmedia Zelfstandig zijn Vraag- en aanbod Wat moet u nu doen om uw be drijfje te runnen, aldus spreker; alleen dit: „zorgt dat uw schip in orde is, werkt intensief en houdt de situatie goed in de gaten. Alleen hij die actief is zal blijven," aldus Wbr. den Hollander. Diversen 50 en 60 jaar Ud Voorstellen KWALITEITS- NAAIIVIACHINE! W. RIKKEN B.V. INGEZONDEN Wat is Wat wil C.B.T.B. Afd. Flakkee Een gegarandeerd inkomen voor zelfstandigen? Regionale ambtsdragers- vergadering VERVOLGVERHAAL. ff Een en ander is igeen' gebrefe aan le den maar de schepen van de sdhipipers worden steeds groter en de ttiuishavens blijken te klein om de vloot te kunnen (bergen. Omstreeks 1960 bevatte de ha ven van Oud© Tonge 30 sciiepen en nu lagen er maar 8, wel grote vaartuigen -maar de kleintjes zijn er niet meer om de „gaatjes" te vullen. Wel waren ve le schippers vaii heinde en ver igekomen om de vergadering te bezoeken en de disaissie was als altijJd een levendige bedoening. De voorzitter Mr. L. J. den Hollan der had ook gezien dat de havens niet meer vol lagen maar hij mocht op de ze 785te jaarvergadering nog veel le den welkom heten. Voor het openings woord herdacht men de overleden le den. In 1975 zijn dat de schippers J. H. v. Vliet, D. V. 't Hof, E. v. Utrecht en wal- bewoner P. Saarloos. Zij werden met enkele minuten'stilte herdacht. In genoemd jaar zijn de schippers wel in opspraak geweest. Men haalde dé voorpagina's van de kranten, men zag de schippers voor de t.v. en men: hoorde over hen over de radio; aldus Mr. den Hollander. De schippers, altijd in zichzelf .gekeerd, lopen nu te hoop en men ziet ze in den Haag en bij het blok- j keren van vaarwegen. Ze stonden in de belangstelling, in die mate zoals ze nog nooit höbben ge staan. Wat is er -mee bereikt, aldus vroeg de voorzitter zidh af. Wel heeft men beseft wat u in de maatschappij betekent. De aanvoer viel stop en overal werd dit gevoeld en liep op vele plaatsen de bevoorrading spaak. De 7 of 8 'belangen-verenigingen heb ben een fusie aangegaan en dat heeft zin, want nu kan men centraal optre den en wordt er naar u geluisterd. Er was een sterke grote organisatie, die de belangen kon behartigen zoals dat göb'eurt in -de landbouw. Als men de 'dingen nuchter op een rijtje zet dan is er ook veel onzin ge- beurd. Spreker heeft zelf meegemaakt de invoering van de E.V. en iedereen was daar toen op tegen. Men wilde zelf standig zijn en blijven en nu strijdt men voor de han'dhaving van die E.V. en de overheid .moet het voor ons doen. Dat overleidsjuk wil men blijven dra gen en de regering zegt nu „schipper doet het nu zelf, wees zelfstandig." ,Mr. den Hollander ging nog in op de aanbod van het vervoer. De ideale si tuatie is evenveel aanibod als scheeps- capaciteit, maar dat is niet te verwe zenlijken en daardoor' krijigt men de concurrentie en wordt er 'dikwijls voor aJbraakprijzen gevaren. Is er meer aan bod dan tonnage dan gaat men weer meer schepen bouwen en vraag- en aan bod krijigt men op diverse manieren nooit in evenwicht. Aanp'assing van de vloot 'door sanering, sloopregeling etc. maakt het 'mogelijk om een evenredige verdeling te 'bewerkstelligen. Maar een dergelijke regelui'g is alleen mogelijk vla een E.E.G.-regeUng, anders is zoiets nooit ten uitvoer te brengen. „Maar wie zal het meemaken en wan neer?", aldus stelde Mr. den Hollander 'de vraag. In .goede jaren zal geld in een pot moeten' word'en gestopt om in slechte jaren daaruit te kunnen putten om de sanering etc. te 'bekostigen. Ik heb mijn leke-^gedachte in het midden van u neergelegd, aldus spreker en hij stelde Jozef ten voorbeeld, die in de goede jaren goederen vergaarde om die in de hongerjaren te kunnen verkopen. De' secretaris, schipper H. Visscher las de notulen; én verslag van de jaar- 'vergadering te Zwolle werd als vanoud verteld door schipper Alb. ter Steege. Verslag van de financiën werd door de .pennin'gmeester de heer H. D. Har- tog uitgebracht. De vereniging heeft een kapitaal van 2013,13. Dit bedrag is ongeveer 700,minder dan vorig jaar. Hierin zit een bedrag van 500, dat extra is afgediraigen aan het hoofd bestuur in venband met het 125'-jarig be staan. De heer W. Bouwens kreeg ^ant woord op zijn vraag hieromtrent. De heer I. v. d. 'Vliet is 60 jaar lid en 'de heer Th. Kak is 50 jaar lid van „Schuttevaer", de voorzitter sprak de ze heren hartelijk toe. Het bestuur is hen zeer 'dankbaar voor 'hun werk. „De ze heren zijn een sieraad voor de ver eniging/' aldus de voorz. Het bleek ook dat de heer D. van 't Hof 50 jaar lid is en ook hij werd in de huldiging betrokken. De gebruikelijke kop en sdhotel -werd aan hen uitgereikt. Voor de 'heer Van 't Hof zal nog een kop en schotel worden besteld en bij hem aan huis worden uitgereikt. De aftredende bestuursleden Jac. Visser en H. Visscher werden' bij accla matie herkozen. Namens de kascommissie bracht schipper C. Fortuin verslag uit en ad viseerde tot igoedkeuring vah rekening en balans. Naar de Algemene vergadering in 1976 worden -afgevaaridigd de schippers Alb. ter Steege en H. Visscher. Van de vele voorstellen voor -de Al- 'gemene vergadering doen we maar een greep. De gasfo'Oeien in de Zuiidvlije, ki de opvaart, worden slecht te onderschei 'den door de lichten van het Rijn Schel de kanaal. Deze verlichting is ten op zichte van de Zuidvlije 'overdadig te noemen. Daardoor komen in hoofdzaak 'de 'wltte 'gasboeien erg in de verdruk king, zodat deze slecht te 'onderschei- 'den zijn. Zijn ze van plan om de Vlucht- haven te Dintelsas te laten vervallen, 'Of wordt deze haven enkel ligplaats voor bakken en kranen, aldiM schipper L. Theunisse. Vrager wenst dat deze Rijiks- haven als vluohthaven wordt gehand haafd en er plaats blijft voor de do'or- gaanide scheepvaart. De vergadering gaat hiermede accoord 'en wenst de vluchthaven open te houden voor allen. Verzocht moet worden! de watergoot aan de onderkant van de hefdeuren in de Kreekkraksluizen zodanig te veran deren, dat het water niet meer midden boven de sluis afloopt, ni'aar aan de zij- 'kant van 'de deuren, zodat de schepen niet meer gedwongen worden on'der een zoute straal water behoeven door te varen. Nadat de voorzitter allen prettige kerstdagen en een' geluJkkig 1976 had toegewenst werd deze 'geanimeerde ver- igaderi'ng gesloten. Probleemloze Pfaff lichtgewicht naaimachine met vrije arm en be roemde dubbelroterende grijper, geheel compleet nu van 749,£>||k voor maar o4"|— Korte Meestraat IT, (01640) 35878 BERGEN OF ZOOM Alleenvertegenwoordiger voor Flakkee en Schouwen. Het Landbouwschap heeft 'met be- lan'gstelling 'kennis genomjen van de dioor de regering ingediende wetsont werpen tot wij'Ziiging van de Onteige ningswet en het toekennen van een voorkeursrecht aan gemeenten 'bij ver werving van onroerend goed. De belangen van land- en tulnbO'UW zijn ten zeerste gemoeid met de te voe ren grondpolitiek. Om deze belangen goed te 'dienen, acht het Landbouw schap zorgvul'dige bestudering -van de ingedieride wetsontwerpen noodzakelijk ter bepaling van een duidelijk stand punt. Besloten is de comimissies Grond gebruik, Plan'Oloigie en Schadeloosstel ling Onteigeningen d© wetsontwe'ipen te doen bestuderen. Met enige verbazinig las ik dezer da gen in „Eilanden-nieuws" de uitingen van (PCPer) de heer C. Quist bij de al- 'gemene 'beschouwingen over de begro ting 1976 in de gemeenteraad van Oost- flakkee De 'heer Quist heeft n.l. de K.V.P. wethouder gezien] als een zo'on van Willem de Z'wijger. Liever had hij hem gezien als een aoon van Thortoecke. Tussen het stadhoudersschap van Willem de Zwijger en' het ministers schap van Thorbecke li'ggen wel een paar eeuwen. De staatkundige omstan digheden waren derhalve voor beiden' zeer veiïsohillend. Onder het beleid van Thorbecke kwam de Uiberale party tot grote bloei. Het was de glorietijd van het libera lisme. Groen van Prinsterer, de feitelijke stichter van 'de anti revolutionaire par tij, nam met zijn aanhang ^eer 'Scherp stelling tegen de liberale beginselen. Als dhr. Quist nu de K.V.P. wethouder liever ziet als de zoon van Thorbecke, van het liberalisme, zou die wethouder sterk moeten vechten voor maatschap pelijke veranderingen, zoals ThO'rbecke in ^jn tijd 'met succes maatschappelijke verhoudingen totaal veranderd wist te krijgen. Zo zie ik het al-fch'ans. Mogelijk kan dhr. Quist het anders zien, maar ik blijf het toch van een PCP-er -wel een wonderlijke gedachtengang -vinden. Ridideikerk, 29 dec. 1975. 'C. Gebraad. Dezer dagen is te Goes ;gestart' de „ALGEMENE "VERENIGING TOT BE HARTIGING VAN DE BELANGEN DER PATIëNTEN. Zij is landelijk van opzet. Als patiën ten worden door de vereniging niet al leen 'diegenen aangemerkt, die ziek zijn en al of niet 'gebruik maken van een gezondheidsvoorziening, maar ook zij, die thans igezand zijn, maar ziek kun nen worden. 'De vereniginig 'wll de mondigheid van 'de patiënten bevorderen door onder meer: a. Voorlichting te geven. b. Klachten, imits schriftelijk ingediend, in behanideling te nemenL c. 'Gesprekspartner te ztjn van alle overige betrokkenen bij de gezond heidszorg. d. Verbetering van, en medezeggen- sdhap in de igEEondheidazorg vanuit de gezichtshoek der patiënten. De kontributie 1976 voor de leden be draagt ten minste 10, Men 'kan de lidmaatschapsbijdrage storten 'Op postrekening 3522002 van mej. W|. Engelfriet te Goes. De 'donatie bedraagt eveneens ten min ste 10,per jaar. Voor naderia informatie wende men zi'ch tot het sekretariaat van de ver eniging dat is gevestigd te Goes, Opril Grote Markt 5, ten huize van mej. W. Engelfriet, tel. 01100-15703. Voorlopig bestuur: B. J. ter Bals, W. En'gelfriet, F. G. A. Huiber, J. W. de Kam, C. Oudeman, J. J. A. Peters, P. Philipse. STELLENDAM Hervatting repetities. Belahgheb- benden worden er op attent 'gemaakt, dat het Chr. gem. koor „Soli Deo Glo ria" imet haar kinder- en jeugdkoor op D.V. woensdag 7 jan. haar repetities hoopt te hervatten op de gewone uren. Onlangs is in Zeist een nieuw gebouw in gebruik genomen door de Reforma torische Bijbelschool. Hieronder een 'korte beschrij'ving van wat .deze Bij- belsdhool is, wat ze wil en wat men ermee kan doen. De stichting R.B.S. werd in het le ven geroepen door een aantal leden van kerken' uit de Gereformeerde Gezind te, dl'e ervan overtuigd waren dat het Evangelie moest worden doorgeigeven. Tegelijkertijd waren ze ernstig bezorgd over 'de verwereldlijking die in de Ge reformeerde wereld 'doorwerkt en over 'de ontkerstening van ons volk. Met het oog op de invloed ook van 'de horizon talistische en maatschappijkritische the ologie in de kerkelij'ke wereld richtten ze deize school op die 'voluit Reforma torisch 'wil zijn. De grondslag van de school is Gods Woord, zoals dat wordt beleden in de Drie Formulieren van EM.'gheid. De school, die het resultaat is van een hartelijke samen'weifeing van Gerefor meerden, Chr. Gereformeerden, Her vormden (m.n. Geref. Bond), Geref. Ge meenten en Vrijgemaakt Gereformeer den (b'.v.), kent een Raad van Toezicht, waarin zitting heibben de professoren van Riessen, van 't Spijker en Veenhof, en Drs. A. NoordegraaE. In 'de driejarige dagopleiding worden theoretisdhe lessen afgewisseld met het verrichten van practisch weiik. Aan de opleiding is ook een internaat ver bonden, waar m^en verplicht .twee jaar woont. De eerste afgestudeerden 'die een! half jaar geleden de school verlie ten, zijn in kerkewerk, jeugd-werk en zendingswerk terechtgekomen. De mees ten combineren hun werkzaamheden met een deelbetrekking in het gods dienstonderwijs. Voor nadere informatie richte men zich tot het hoofd van de opleidin'g, Drs. P. J. van Kampen. Het adres van de school is Sloüaan 241 te Zeist, tel. 03404 - 24166, gironummer 3091180. Uitgaande van hetzelfde bestuur zijn er twee zaterdaigopleddingen, te Zwolle en Rotterdam. Voor inlichtingen daar over wende men zich tot de sekretaria- ten: A. toe Boeooplaan 5 te Elburg, tel. 05250-2210 en Ratelaar 21 te Baren- drecht, tel. 01806-4038. DIRKSLANID Duizend gulden voor oude beep De oude beep, een legerwagen die ve le jaren door -de Dienst van Gemeen- te'Werken is göbruikt en kortgeleden is afgeschaft krijigt waarschijnlijk een nieuwe eigenaar. De wagen die 'dateert \iit het beigln van de veer tiger jaren len tijdens de invasie in Normandia op het vasteland kwam werd 'bij inschrijvinig ten verkoop aangebo- 'den. Er kwamen 'drie re'acties, twee die i.v..m. het geringe 'bedrag nau'welü'ks: serieus konden worden 'genom,en en een uit Rotterdam. Deze Roterdammaer 'wil de er 'duizend gulden voor neertellen en voor 'dat bedrag mag hij zich de nieu'we eigenaar noemen!. iNiamens het Bestu-ur nodigen wij u uit voor een vergadering op D.V. 5 ja nuari 1976, 's avonds om half aoht in „De Schakel" te Dirksland. Spreker hoopt te zijn de wele'd. heer Drs. B. Veltman, over het onderwerp: „Een gegarandeerd inko men voor zelfstandigen?" We rekenen op uw aller aanwezigheid en op eenl igoede discussie. In 'de kerstvakantie hebben -vier jeug- idige schakers gestreden om -het kam pioenschap van Melissant. Lange tijd was het Cor Both, die aan de leiding ging. Pias in de laatste ronde wist Piet de Vogel van Cor te winnen en daarme de de titel in .de wacht te sl^en. Ze be haalden 'beiden 4V2 punt. Daar Piet ech ter IV2 punt uit de twee partijen tegen Oor behaalde krecig hij de beker. Op de derde en -vierde plaats ein'digden resp. Dimmie Both met 2 punten en Jan Doomheijn met 1 punt. MIDiDlELHARNIS By het onlangs gehouden examen gymnastiek leider(ster) 10 tot 30 jari gen slaagden van de gym. ver. Middel- hamis-SammelsdJjk de dames: G. J. Breure, K. v. Zielst-v. Dijk, K. Looy- Kruik en de heer H, v. d. Veer. Een bijzonderheid is, dat 'de heer v. d. Veer die 17 december j.l. de leeftijd van 64 jaar bereikte het oudste cursus- lid was van het gehele K.N.G.V. De deelnemers aan de jury-cursus: mej. P. Kievit en de heren H. v. d. Veer en P. J. van Zielst behaalden het brevet B. 1. Persoonlijke wedstrijden meisjes, jeu'gdtumsters en turnsters. DAM- EN SCHAAKVERENIGING „ONTSPANNING" TE OUDDORP Uitslagen van 15 december 1975 Dammen - afd. 1: J. Visbeen K. Tanis 11 A. Meijer L. Moerkerk 2O P. van Dam -^ G. Tanis 2O R. Verhage J. de Jong 11 J. Moerkerk K. Westhoeve 11 Schaken - afd. I: J. Soeteman M. Breen afgebr. Kr. Hamteeman A. C. Baas O1 H. W. V. Seters J. Grin-wis V2Va Uitslagen van 22 december 1975 Damman - afd. I: G. Tanis J. Visbeen 11 K. Tanis A. Meijer 2O J. de Jong K. Westhoeve 2O Dammen - afd. II: A. Bezuijen H. Tanis 2O C. Mierop J. Witte 2—0 Evenals vorige jaren belegt het Hoofd- 'bestuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk weer een aantal regionale amibtsdragersvergaderlngen. In totaal zijn acht vergaderingen geoi'ga- niseerd. Xte inleidingen worden gehou den over het thema „ZICHT OP HET AMBT". Ingegaan zal worden op aller lei praktische punterï die met de mtoe- feninig van het amibt in 'deze tijd te ma ken hebben alsook op die factoren die het arrabt dreigen uit te hollen in deze tyd. Ook 'de verhouding van kerkeraad en kerkvoogdij zal.de aandacht vragen, evenals kerkordelijke bepalingen die recent binnen d© kerk aan de orde zijn gekomen. Behalve amibtsdragers zijn ook be sturen van evangeüsaties en afdelingen welkom alsook kerkvoogden en evt. an- ■dere belangstellen'den, Flakkee en de PROV. ZEELAJMD (ingedeeld in re- igio VII) worden verwacht op -mjdag- avond 16 januari 1976, 's avonds half acht in het hervormd verenigingsge bouw bij 'de kerk te Middelhamis. De leiding berust bij ds. J. Maasland, her vormd predikant te Middelhamis. De inleiding wordt .gehouden' door prof. dr. C. Graafland te Gouda. door Jan Knape M.zn. 6— Wat is Uw enige troost,, beiden in het leven en sterven? Dat ik met lichaam en ziel, beide in 'het leven ensterven, niet mijn, maar mijns getrouwen Zaligmaker Jezus Christus eigen ben, die met zijn dier baar bloed 'voor al mijn zonden volko men betaald en mij vdt alle heerschap pij des duivels verlost heeft, en alzo be waart* dat zonder de -wil mijns Hemel- sen Vaders 'geen haar van mijn hoofd vallen ,kan, ja ook, dat mij alle iding tot mijn zaligheid dienen moet; waar om Hij mij ook door Zijn Heilige Geest van het eeu-wl'ge leven -verzekert, en Hem voortaan te leven van harte 'wil lig en' bereid maakt. Met die vraag en met dat ant'woord begint onze Catechismus. De dominee preekt er ieder jaar een keer over, en als het een goede 'dominee is dan weet hij daar telkens wat nieuws van te zeg gen. Want die eerste vraag en dat eer ste antwoord van onze Heidelberger hebben zulk een rijke inhoud, dat het eigenlijk niet in woorden kan worden uitgezegd. Ik heb dat nooit zo diep verstaan dan toen ik die twee jonge mensen ont moette, die samen het leven waren in gegaan, hand in handIk ga van him leven vertellen!. Het is een simpel verhaal zonder spannende gefoeiurtenis- sen. Zo oppervlakkig zou men zeggen: niet 'de moeite waard om beschreven te worden. Het verdient dan ook alleen de aandacht vanwege dien enigen troost, beide in het leven en sterven Het begint op een dorpsh'uis van een kleine gemeente, op de trouwzaal. Op de trouwzaal van een dorpshuis be- 'girmen heel veel mooie verhalen'. Ze zitten naast elkander, hij is in het zwart met een enkel 'wit bloempje op de revers van zijn jas, en zij in het 'wit. Op het groene kleed van de grote, •wale tafel, vlak voor hem ligt zijn ho- g^zije 'hoed. Die 'heeft hij daar neer- Sölt-'Td na veel 'wikken en wegen, om- rii *^^genUi'k niet zo behoort te we zens, maar, hij heeft het gedaan omdat hier nergens landers plaats is om een hoge-zije trouwhoed voor een korte tijd veilig neer te teggen. En voor haar ligt een bouquet -witte anjers, saamigefoonden met een breed wit Unt, dat als een vreemde ■wimpel over de tafehran'd valt. Tegen! de vensters slaat een felle sneeuw- en hagelbui. De ramen ramme len driftig in de sponningen. Het dorps huis is al een heel oud gebouw. Iemand 'maakt met een zware stem de opmerking, „dat ze bijtijds hier -zijn! Veron'derstel, dat je zo'n bui 'Op je dak kreeg,we sukkele diep de v^inter in"En een ander, die erg -wijsigeri'g is aangelegd, slaakt de verzuchting, „dat de mens in z'n onverstand het won der der seizoenen heeft te niet ge daan." Hij wijst op het 'bouquet op de groene tafel en zegt verachtelijk: „bloe men in de 'winter!"Het is aan zijn gezicht te zien, dat het zó niet behooa-t te zijn. iDe bruidegom iknikt tegen al 'deze op merkingen' zonder 'dat 'hij precies weet wat er gezegd is. En 'de bruid verschikt hier- en daar wat aan haar toilet en ■aan de 'wimpel, die van de tafel af hangt. Samen zijn ze nerveus en onder de indruk van de gewichtigheid, die er om 'hen heen is. En ze zijn er zich diep van bewust, dat zij van dit alles het mi'ddelpunt vormen. Even tast haar hand in zijn richting als zoekt ze hulp. Ze doet het zander er bij na te den ken, maar hy weert het af, omdat het hier geen pas geeft om'zo innig te doen. Ongerust kijikt hij om zich heen of iemand het gezien kan hebben, maar de Burgemeester schrijdt juist binnen, een B'UPgemeester loopt niet, maar schrijdt! Op zijn hielen 'wordt hij gevolgd door een spichtige ambtenaar, en' dat leidt de aandacht voor een ogen blik van het bruidspaar af. Dat geeft de bruid moed om de brui- c^e gom nog haastig wat te zeggen, maar hij^ verstaat het niet, want zijn ogen zijn gevestigd op de Burigem.eest6r, die zich lan'gzaam in ziJn zware 'geheeld^ houwde zetel laat zakken; en op de arnibtenaar, die een paar registers voor hem neerlegt en een dik boek. Ze stoot haar aanstaande echtgenoot zachtjes aan, maat het is te laat. Die ziet alleen hoe ze haar mond nog open doet Dan kucht de Burgemeester, en de amb tenaar 'kucht ook al. Er is een geritsel yan de zijden sluier rondom haar hoofd, haar open mond valt dicht en vertrekt zich tot een glimlach, idie heel haar blanke gezicht zonnig maakt. Nauwe lijks zichtbaar schudt ze haar hoofd tegen zijn vraigende 'Ogieni, omdat ze het nu niet meer zeggen kan, en haar 'glim lach vertelt hem, dat hij het niet heel erg behoe'ft te -vinden. Maar hij vindt het wél heel erg: hij 'had zo graag haar laatste jonge-meisjeswoorden 'willen ■versta'an! De burgemieester kucht ophieuw, en 'de amibtenaar helpt nog eens met ook te kuchen. Het heeft weinig e'ffect, want 'de tro'uwstoet is groot, allemaal fami lieleden en goede kennissen. De man nen in lange zwarte jassen en stijve witte boorden, waarin ze zich onwen nig, be'wegen! vanwege hun boerenfi- guur, en de vrouwen in veelkleurige gewaden. Sommige -vrouwen hebben zoals er nü een op de Haringvlietbrug staat. Maar allengs spreekt hij vlotter, hij onderstreept zijn woorden met so bere gebaren als hij hen voorhoudt 'de verplichtingen „door de wet aan den huwelijken staat verbonden". Ineens- breekt hij al, hij komt 'moeizaam over eind,, de jaren hebben zijn leden' ver- stramd. Zijn hand gaat 'door zijn grij ze haar alsof hij moet nadenken. Maar dat is het niet. Dit is het ogenblik waar in twee jonge mensen hun lot in elkan ders handen 'gaan leggen „Belooft gij elkander aan te nemen als echtgenoten en belooft gij getrou welijk alle de plichten te zullen ver- 'vullen door 'de wet aan 'den huwelijken staat verbonden'. Wat is 'hierop Uw ant woord?" (Dit verhaal begint anno 1900) de hoge hoed van hun echtgenoot of verloofde zorgzaam in hun schoot ge nomen. Als 'de schare ziet, dat de Burge meester 'naar 'de voorzittershamer grijpt groeit het stemmengefluister no'g haas tig kan, een paar waarschuwende 'ge luiden er doorheen: „ssttDan gaan de mannen rechtop zitten met de rug tegen dé stoelleuning, ze trekken hun gezichten in ernstige plooien, en' de 'vrouwen houden de adem in vanwe ge de plechtigheid van de gebeurtenis, dié nu toch eindelijk 'gaat beginnen. 'De Burgemeester ky'kt nog even naar links en naar rechts, dan valt de ha mer alsof hij een vergadering opent: „Bruidegom en brui-d"Zijn stem klinkt zwaar en nadrukkelij-k. Dan wacht hij om het ibruidspaar gelegenheid te geven' voor hem op te staan: „Brui degom en bruid" Er is een nieuwe stilte, want deze Burgemeester is zich diep be'wust van de ernst van wat 'hij gaat doen. En van wat deze mensen gaan doen. Die ernst beheerst in deze ogenblikken zijn ge hele houding. D'an 'begint hij langzaam zijn toespraak tot 'het bruidspaar, dat vóór 'hem staat als een enig standbeeld. Deze Burgemeester is een ouderwetse Burgemeester. Want als ze duidelijk en verstaanbaar allebei „ja" gezegd hebben dan vindt 'hij dat nog niet vol doende, hij zegt: „'Geeft daarop elkan der de rechterhan'd!" Er zijn tegenwoordig maar weinig Burgemeesters, die 'het nodig -vin-den, dat bruidegom en bruid de trouwbelofte met een handdruk -bezegelen. Onze tyd is zo grenzeloos oppervlakki-g gewor den. De Burgemeester zegt: „Ga nu maar zitten" Maar zelf blijft de Burgemeester staan, want nu deze mensen man en vrouw gewo'rden zijn heeft hij nog iets tot 'hen' te zeggen. Hij gaat tot hen spreken over „het scheepje op de le- venszee." De Burgemeester spreekt heel lang, want 'hij hoopt van ganser harte dat de vaart van het scheepje ook 'heel lang zal duren. Bruidegom en bruid zitten cmibewogen met strakke, luisterende ge zichten. En zij frutselt met haar hand schoenen; dat doet ze om te voorkomen, dat haar -hand -de zijne -gaat zoeken bij deze ernstige woorden. 'De bruiloftsstoet luistert ook al met strakke aandachtige gezichten. Een en kele zwartgerokte -oude heer knikt met zijn igerimpeld -hoofd, want wat deze B^lrg'emeester zegt is uit zijn hart ge grepen, hij stoot zijn vrouw aan met zijn harde elleboog om haar op een bijzondere -belangrijke passage in het betoog attent te -maken. Die begint daar door ook instemmen-d te knikken. En in beider hart is ©en -vurige -bede, dat het bruidspaar de levenswijize woorden van 'de Burgemeester mag verstaan en ter harte nemen. De Burgemeester ziet toevallig, dat er bemoedigend en in stemmend met .hoofden wordt geknikt. Zo 'koant het, dat zijn welsprekendheid steeds -groter vlucht neemt, hij breidt zijn armen wagen-wij-d uit: „O, mijne -vrienden"De vrouw van de zwart gerokte heer veegt een traan "van haar verwelkte wangen, want ze is tot in het 'diepst van haar ziel aangedaan. Het is ook een erg aandoenlijke ge beurtenis. In de steden heeft m.en daar geen weet van. Daar worden de hu welijken-' machinaal -gesmeed aan de lopende band, en er is een amibtenaar, die als smid fun'geert. De Burgeimeester ko-mt er niet eens aan te pas. En de ambtenaar weet 's avonds nietmeer precies te zeggen hoeveel huwelijken hij 'die 'dag gemaakt heeft. Maar op een' dorp worden de 'huwelijken 'door God- zelve gesloten en -de Burgemeester is daarbij een priester des Allerho-ogsten. Daar is vandaag een klein scheepje uitgezeild, zegt de priester, een klein scheepje met twee jonge mensen aan boord. Ze gaan varen naar een verre, •vreemde toekomst. Weten ze wel waar heen? Hebben ze wel een goed kompas aan boord? En een -goede stuurman? De zee is zo -onstuimig, de golven zwalpen huizenh-oog! Donkere, dreigend© wolken drijven laag -over -het water! „Oj mijne vrienden, het is geen mooi verhaal dat ik doe, maar de ouderen onder ons zullen gaarne bevestigen, dat het de enige waarheid is" Even houdt de Burgemeester op, want er wordt nu van alle kanten knikkend ibevestigd, -dat hij de volle waarheid -gesproken -heeft. Hij beeft het hoogte punt van zijn redevoering bereikt, hy gaat nu een oplossing 'brengen voor alle bezwaren, die hij te berde heeft ge bracht. Na 'de kleine rust van zoeven is de aanloop voor het tweede gedeelte van de redevoering ietwat stroef; dat over komt meer redenaars. Hij verklaart nog eens, met de hand op het hart dat hy het niet anders zeggen kon dan hy het -gedaan heeft:donker, droef en' drei gendHy is als Magistraatspersoon aan tdjn ambt verplicht om hen de har de en naakte werkeiykheid te tonen. Hy voelt zich verantwoordeiyk voor -detae twee jonge mensen, die hy van middag 'behulpzaam is geweest by het inschepen voor deze verre, 'vreemde reis. Vandaar de gewetensvraag: waar heen? En het kompas? En de stuur man? Nee, ze -behoeven hem -daarop geen rechtstreeks antwoord te -geven. Als ze daar nu samen .maar eens over praten willen, vanavond, als ze met el kander alleen zyn. En als ze van hem als oude Burgemeester, die al zo heel veel van het leven 'gezien heeft, nu eens een' goede raad willen aannemen. Die goede raad is, dat ze de By-bel, Gods woord, meenemen op -de reis als een betrouwbaar kompas. En als ze dan Jezus, -Gods 2jOon, aan boord 'willen nemen en aan Hem het roer in handen 'geven van hun levensscheepje. Dan va ren ze veilig. Die stuurman kent de zee en 'de menigvuldige 'gevaren. Dan behoeven ze zich niet ongerust te ma ken over de koers van hun schip, want Hy weet de weg naar de veilige haven. Met Hem aan boord: in voorspoed dankbaar, in tegenspoed -geduldig: „O, welk een troost, welk een' geliik, my-n j-onge dorpsgenoten" En Hendrik en Jacomina, pas ge trouwd, zijn 'daar zó van overtuigd, dat ze elkander nog een 'keer een hand ge ven, alhoewel de iBurgemeester dat dit maal niet 'gelast heeft. Hun -handen heb ben elkander gevonden, zonder dat ze er eigeniyk by nadachten. „O, welk een troost, welk een geluk, myn jonge dorps genoten, zulk een stuurman aan boord te hebben" Misschien, dat sommige lezers deze Burgemeester eng theatraal zullen vin den. Laten zij zich niet vergissen. Het ware te wensen, dat vele dorpen en steden zo'n Burgemeester hadden. Want deze Burgemeester is als de landman, die het zaad zaait als -het hem voor komt, -dat het weder daar gunstig voor is. En het zaad, dat hy uitstrooit, is God belooft ons in Zijn Woord geen gemakkeiy-ke reis, maar wel een 'veilige aankomst! Zó werden meer dan een halve eeuw -geleden, in een plattelandsdorp huwe- lyken -gesloten! (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5