Graszaad zaaien met vliegtuig Nieuvifs uit de kerken In samenwerking met K. A. van Beek's Luchtvaartbedrijf te Melis sant heeft D, J. van der Have B.V. te KapeUe onlangs enkele perce len Veldbeemdgras van het ras PAKADE gezaaid met een vlieg tuig. Dit bleek met sukses uitgevoerd te kunnen worden, waarbij de weersomstandigheden geschikt moeten zijn om te kunnen vliegen. GEEN HELM, mAAR RIJLES Cursussen ,,zelf metselen" in elf plaatsen P.T.T. BUITENRUSSEN VLAK BIJ VOORTAAN IET ERF OP OF De groene buitenbussen van de PTT zullen niet meer op grote af stand van de woningen worden ge plaatst, maar „op, of in de onmid dellijke nabijheid van het erf". Maar de buitenbussen moeten per postauto wel goed bereikbaar zijn. Deze ombuiging van het plaat singsbeleid ten aanzien van de bui tenbussen is aangekondigd in een nota van de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, Dr. M. H. M. van Hulten, aan de Tweede Ka mer. De nota is gebaseerd op een on derzoek dat de PTT heeft ingesteld bij de gebruikers en het perso neel. INGEZONDEN Aantijsingen zijn gelogen LEZING Het harinfarct als cuituurziekte Verpleeghuis „De Samaritaan'^ Terugblili op Kerstconcert te Diricsland Zendingskonferentie voor jongeren De jaarwisseling in Oosterland INGEZONDEN Oudejaarsavond 1975 in Middelharnis GRIJSOORDSE SCHETSEN Bladz. 2 „EIIiANDEN-NIEUWS^ Dinsdag 6 januari 1976. Dit opent mogelijkheden om vrijwel onbeperltt in de herfst en vroege win ter Veldlbeemd-, Roodzwenk- en! Hard- 2iwenkgras te zaaien in wintertarwe. Na het gebruik van boidemherbiciden in wintertarwe moet 5 a 6 weken ge wacht worden om graszaad in te kun nen zaaien. Dikwijls laten de bodemo^mstandig- heden het berijd'en met de zaaimachi- ne niet meer toe. Zaaien met een vlieg tuig geeift praktisch altijd de moge lijkheid te kunnen zaaien temeer om dat inwerken van het zaad niet nodig is. Roodzwenkgras en Hardzwenkgras kunnen; niet later dan 20 december ge zaaid worden. De VAN DER HAVE Veldbeemdras- ren PARADE en AQUILA kunnen ech ter tot eind januari gezaaid worden omdat deze beide rassen vlotte groei ers zijn. Ook als de grond bevroren is of als er zeUs wat sneeuw ligt kan zonder bezwaar gzaaid worden. Aanbevelingswaardig is om de stik stof op de wintertarwe in twee keer te geiven, zoals reeds veelvuldig in de praktijk toegepast wordt, omreden van stikstoJbesparing, geen noodzaak van CCC bespuiting en in het algemeen min der last van ziekten te hebben. Bo vendien profiteert ook het ingezaaide graszaad hiervan, doordat liet plantje meer licht 'krijigt en zich beter kan ontwikkeleh en mee profiteert van de tweede N-gift. Voor meer inlichtingen zijn VAN DER HAVE'c zaaizaadbedrijf te Kapelle of zijn vertegenwoordigers, en van Beek's Luohtvaartibedrijf te Melissant telefoon 01877 - 1305 of 2039 gaarne bereid. NED. HERV. KERK Beroepen te N. Lekkerland, Barne- veld, Epe, IJsselmuiden en Veenendaal J. Maasland te Middelharnis. Zwarte broek H. V. d. Post te Bergamibacht. Nunspeet B. Meyndert te Lunteren. Stellendam J. de Raad te Stolwijk. Aangenomen naar Wilnis M. Jans- sens te Mastenbroek. Bedankt voor Capelle aan de IJssel H. Jongerden te Veenendaal. Kinder dijk P. Breugem te Barneveld. Op- heusden! A. Vlietstra te Stolwijk. Wijk bij Heusden J. Maasland te Middelhar nis. Wezep B. Meyndert te Lunteren. Vreeswijk P. v. d. Heuvel te Driesum. QEREF. KERKEN Beroepen te Asperen J. v. d. Schaft te Wilsum. Ouderkerk aan de Amstel kand. B. Roolvink te Kollum. Schagen J. Lanser te Metslawler. Komhom J. Fcckens kand. aldaar. Zuidwolde G. de Jong te "Werkendam. Noordeloos kand. B. Roolvink te Kollum. Leens kanfl. J. Lanser te Metslawie. Aangenomen naar Lopik G. v. d. Brink te N. Leusen. Rotterdam P. Ree dijk te Voorsehoten. Boskoop W. Omta te Zwartebroek. Apeldoorn C. v. Zuy- len te Schiedam. Veer kand. J. Hofstra te Amsterdam. Bedankt voor Souburg, R. Soholten te De Bilt. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Rijnsburg P. Schelling te Middelburg. Damwoude A. v. Dijk te Tiel. Bedankt voor Assen D. v. Zuylen te Grohingen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo J. Jonkman te Drogeham. Rijnsiburg J. Brons te Vee nendaal. Aangenomen naar Siegerswoude kand G. V. d. Groep te Bunschoten. Bedankt voor Boskoop D. Biesma "te Veenendaal. Zwaagwesteinde A. Bijkerk te Aalten. Aalsmeer J. Jonkman te Dro geham, Rotterdam-O G. Bijkerk te En schede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sioux Canter E. Vette ma te Drachten. Meliskerke J. v. Haa- ren te Amersfoort. Hoogeveen H. Lig- tenberg te Terwolde. Nieuwdorp A. Bac te Boskoop. Bedankt voor: Katwijk C. Molenaar te Biezelinge; Meuwerkerk A. Bregman te Rijssen; Wolfaartsdijk H. Ligtenberg te Terwolde; Borssele en Mijdrecht J. Koster te Barneveld; Almelo J. Kleppe te Woerden, 's Graven&ande J. Karens te Opheusden. Waartoe de helmiverplichting voor de broimfietsers kan leiden, blijkt uit het volgende. Bij de Alkmaarse rijschool houder Johan Abbo meldde zich dit jaar een ongebruikelijk groot aantal vrouwelijke cursisten. Gevraagd naar de reden van hun aanmelding bleek, dat meer dan de helft les nam omdat zij de brommer aande kant hadden ge daan vanwege de helm. In januari 1976 start de Vereniging „De Nederlandse Baksteenindustrie" in elf verschillende plaatsen in Nederland met een nieuwe serie van de reeds be kende metselcursussen voor de „doe- het-zelver". De ciirsus bestaat uit 12 lessen, waar van 3 Ijheorielessen gewijd aan ma teriaalkennis, constructieleer en archi tectuurbeginselen en 9 praktijkles sen. Hij wordt igegeven in Amsterdam, Bre_ da, Zeist, 's-Hertagenbosch, Boxtel, De venter, LeeuwEuiden, Rotterdam, Sches- berg (L), Huissen en Leiden in een der plaatselijke technische scholen. In Amsterdam en Zeist worden 3 se ries cursussen gehouden, en wel 2 avondcursussen (dinsdagen en donder dagen van 19.00—22.00 uur) en 1 zater- dagodhtertdcursus (van lO.OO 13.00 uur). In de overige plaatsen worden 2 series cursussen gehouden, alleen op dinsdag en dondendagavond. Het cursusgeld bedraagt 2,50 per deelnemer. In het cursusgeld is tevens begrepen het noodzakelijke gereedschap als trof fel, voegspijker, kaphamer, kapsabel, draad, opsteekklosjes, drieklezoormaat- en lagenlat, alles verpakt in een plastic zak met naamlabel, en het boek „MET SELEN: LEER HET ZELF", dat als leerboek bij de cursus gaat dienen. Ook de kosten van stenen en specie zijn in het cursusgeld begrepen. Voorlopige inschrijving bij het sec retariaat van de Vereniging „De Ne derlandse Baksteenindustrie", postbus 51, Arnhem. Belangstellenden ontvangen een aan meldingsformulier ter invulünig. Nadat dit door het secretariaat isterugont vangen, volgt de definitieve inschrij ving, hetgeen met een ,;bewijs van in schrijving" wordt bevestigd. Aanmeldingen worden in volgorde van binnenkomst van het ingevulde formu lier behandeld. Aanleiding tot het onderzoek waren twee moties 'die de Tweede Kamer on geveer een jaar geleden, bij de behan deling van de PTT-(begroting voor 1975', heeft aanvaard. In de motie Beekmans (D '66) werd o.a. verzocht het buiten- bussenbeleid nog eens te toetsen en de motie De Beer (VVD) bevatte de uitno diging om alle buitenbussen op de erven te plaatsen. Uit de nota van Dr. Van Hulten blijkt dat er thans, na uitvoering van de plaatsingsoperatie, in ons land 650.000 buitenbussen staan. Daarvan bevindt zich 91 "/o op het erf of in de tuin en 9 "k niet. De helft van deze laatste categorie, is 100 meter of verder van het erf ver wijderd. De PTT is met het buitenbussenpro- ject begonnen om vooral de plaatelands bestellingen per auto te kunnen uit voeren en daarmee langzamerhand af te kcKtnen van het ondoelmatige en voor het personeel vaak onaangename be stellen per fiets over slecht begaanba re weggetjes, paden en dijken. Per dag scheelt de aanwezigheid van buitenbus sen 32.500 kilometer bestelroute. De jaarlijkse geldbesparing beloopt 19 miljoen, hetgeen neerkomt op G'/a'/o van de bestélkosten. 'Mede dankzij de buitenbussen is thans 1/3 van de plattelandsibestelling gemo toriseerd. Een NIPO-onderzoek heeft onder meer uitgewezen dat de bezitters van buitenbussen aan de postbestelling als geheel een lagere waardering toekennen (7,1) dan degenen bij wie de post nog aan de deur komt (7,4). De waardering daalt edhter tot 6,6 als de bus meer dan 100 meter weg staat. In 78»/o van de buitenbussen wor den ook de kranten bezorgd en in 92''/o folders. Uit de raadpleging van het postper- soneel via de idienstcommissies is geble ken dat de bestellers in het algemeen positief tegenover de buitenbus staan. Zij zoudenl de daarmee bereikte verbe tering van hun werkomstandigheden niet meer willen missen. Een onderzoek naar de financiële kant van de zaak heeft aangetoond dat als alle buitenbussen naar de erven zouden moeten, zoals gevraagd in de motie De Beer, dit ongeveer 200 man zou kosten en dat de geldbesparing van 19 miljoen tot 12 miljoen zou worden verminderd. Daarnaast zou de mogelijkheid tot motorisering voor 40% worden aange tast, met als gevolg o.a. dat de zwaar beladen fietsen weer zouden terugkeren'. Zo ver heeft de staiatssecretaris niet willen gsian. Met zijn uiteindelijke keus voor „plaatsing op, of in de onmiddel lijke nabijheid van het erf van de ge- dresseerden, op voorwaande dat zij ;goed per auto bereikbaar zijn, met dien ver stande dat de buitenibussen niet zullen worden verplaatst over een afstand van minder dari 15 a 20 meter" meent de beiwindsiman tegemoet te komen aan de kernbezwaren van het puibliek tegen de grote afstanden, zonder evenwel de ver beterde werkomstandigheden voor het personeel en: de mogelijkheid tot moto risering aan te tasten. Van de geraamde besparing van 9 miljoen zal bij de nu gekoèen oplossing 5V2 miljoen niet worden verwezen lijkt, terwijl de totale besparing op mantaken zal dalen van 525 tot 400. THOLEN Kerkdiensten Ten Ariker. Woensdag 7 januari te 3.45 uur ds. H. Samson. Woensdag 14 januari te 3.45 uur ds. J. Codée. Inbraak. Tijdens de jaarwisseling werd er ingebroken bij de familie van de H. Een nog onbekende hoeveelheid geld en' sieraden is verdwenen. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Het dagelijks bestuur van de woning- foouwvereniginig „Dirksland", betreurt het ingezonden schrijven van 30 decem ber j.l. getiteld: „onmenselijke behande ling". Ze stelt vast, dat alle aantijgingen, genoemd in dit schrijven, van A t.m. Z gelogen zijn en ontsproten aan een ziek fantasierijk brein. Het bestuur heeft 'bewondering voor de wijze waarop de huisarts de heer Boot, juffrouw van Zwol maatsehap- pelijic werkster, juffrouw de Bruin, hoofd gezinsverzorgin(g, mevr. Zoon- Stolk, wijkverpleegster, en mevr. de Munck beheerster, dit nijpende pro- blee^m voor mevr. Bom hebben opige- lost. Ze beschouwt deze zaak dan ook als afgedaan. Secretaris, Voorzitter, w.g. 'G. W. Robijn. T. van Prooyen. A.s. donderdaigavond hoopt drs. A. Appels te Rotterdam voor de ledenvan de Volksuniversiteit „Akademeia" te Ouddorp een lezing te houden over het onderwerp: „het hartinfarct als cuituur ziekte." Gezien de belangrijkheid van dit onderwerp (het hartinfarct is een van de grootste volksziekten van deze tijd) wordt op veler aanwezigheid ge rekend, 's avonds 8 uur in de bovenzaal van 'het Verenigingsgebouw te Oud dorp. In de lo'op van januari zal gestart worden met de opname van bewoners*. Bij 'de eerste opnamen dient er reke ning mee gehouden te worden, dat de maat van verzorging die men behoeft, bepalend is. 1 Doordat de m;Ogelijkheden van het verpleeghuisi nog duidelijk beperkt zijn, worden in eerste instantie die gasten opgenomen, aan wie men reeds die ver zorging geheel kan geven, waar zij recht op hebben. Eventuele igegadigden en familieleden gelieven met bovenstaande overweging rekening te willen houden. Uiteraard zullen de bewoners vóór de opname'Worden geïnformeerd aangaan de datum en te treffen maatregelen in verband met hun opname. Door het bestuur is als verpleeghuis arts in tijdelijke funktie aangesteld K. J. Huisman, huisarts te Melissant. „Kom in mijn hart, o Jezu Klein". Met deze bede van Arie Pronk, be gon de Ohr. Gem. Zangver. Sursum Oorda uit Dirksland, te samen' met het Interlterkelijk Evangelisatiekoor „Zuid- land" uit Zuidland, een koper ensemble bestaande uit leden muziekver. Amicitia uit Dirksland, en de organist Piet West hoeve uit Ouddorp, haar Kerstconcert 1975 in de Ned. Herv. Kerk te Dirks land. Jaap Zuidgeest, die de algehele lei ding van deze avond had, was er in ge slaagd een mooi en aan'trekkelijk pro gramma samen te stellen. Na de opening die de weleerwaarde heer 'ds. M. v. d. Linden verrichtte, klonk het „Komt allen te samen" mas saal door het kerkgebouw. Een oud Frans kerstlied, dat prachtig werd vertolkt door Piet Westhoeve, en het „In Excelsis Deo" uitgevoerd door het Koper ensemble hebben zeker bij gedragen tot het welslagen 'van die avond. Met het lied „Heer ik kom met al mijn noden" van Arie Pronk dat jubelend ten! igehore gebracht werd, en het ge zamenlijk Ere zij 'God, mag h^t Chr. Gem.engd Koor, Sursum-Oorda" terug zien op' een mooi en .geslaaigd KerstcO'n- cert 1975. Ook 'dit jaar organiseert de ZOK (zen- dingsoverlegkomimissie van GZB, HGJB en IZB) een zendingsweekend voor jon- igeren. Het zal igehouden worden op 5 en 6 maart in „de Rokende Turf" te Reeuwijk. Het thema ,'van de konferentie is „be vrijding". 'Dit onderwerp is gekozen met 'het oo'g op de problematiek, 'die in Nai robi op de 5e assemblee van de We reldraad van kerken aan 'de orde is 'ge- Wieest. De konferentie •wil jongeren hel pen huin positie te bepalen. Op vrij'dagavond 5 imaart zal Prof. Dr. C. 'Graafland te Gouda spreken over „Staan in de vrijheid" (naar aanleiding van 'Galaten' 5) en op zaterdag 6 maart Ir. J. v. d. Graaf te Huizen over „Im- pre'ssies uit Nairofoi". De prijs bedraagt 17,50. Reeds niu ,kan men zich aanmelden bij de HGJB, Pr. Bemhardlaan 1, Bilt- h'oven, tel. 030-785402. Later wordt het V'olledi'ge program ma toegezonden. Nadere inlichtingen bij elk van de O'r- 'ganiserende instanties: IZB, J. van Oldenibameveltlaan 10, Amersfoort, tel. 033 - 11949. MGJB, Pr. Bemh'ardlaan 1, Biltho- ven, tel. 030 - 785402. GZB, Utredhtseweg 117, Zeist, telef. 03404 - 18997. De jaarwisseling 'heeft hier ter plaat se weer het normale verloop gehad. Door het slechte weer in het begin van de avond zocht veel jeugd, en O'Ok wel ouderen, een onderkomen in het cafe taria „Neffen d' Eule" van de heer Dorst doch later toen het wat droger werd moest ook ditmaal weer het traditio nele 'brandje op het Marktplein weer ontstoken worden waartoe men de 'hand had weten te leggen op een oud Volks wagenbusje waar den brand ingesto ken' werd. Deze wilde wel branden, en het duurde tot laat in de nacht eer het uitgebrand was en men het oude vehikel weggesleept heeft. Verder waren 'de grote knallen niet van de lucht die nog tot laat in de nacht voortduurden, en ■O'ok op de 'Nieuwjaarsdag nog werden vernomen. Ernstige baldadigheden ble ven 'ditmaal gelukki'g achterwege, zover we weten. De brandweer van Duiveland hield ©en oogje in het zeil 'bij de brand op het Marktplein, zowel als de politie, 'die zich zo af en toe liet zien. OOLTGENSPLAAT -^ Gratis krant „Geven voor Leven". De eind vo-rig jaar uitgegeven kf-ant „(Geven vo'or Leven", waarin de op- 'brengsten van de in noveondber - decem ber 1974 gevoerde actie voor de be strijding van de kanker staan vermeld en waarin opening van zaken' wordt gegeven betreffende de bestrijding van het 'geld (bijna 70 miljoen gulden) is (gratis te verkrijgen op het geoneente- huis Voorstraat 31 en bü de Rabobank aan de Langeweg. Bevorderd. Door btirgemeester en wethouders van Oostflakkee zijn de volgende ambtenaren ter gemeente-sec retarie bevorderd: de heer P. A. Huijs- man, afdeling financiën van Commies A tot Hoofdcommies; de heer S. W. Mol, afdeling financiën van Commies tot Commies A; mej. J. van Zanten, afd. financiën van schrijfster-typiste tot Klerk; de heer J. 'O. van ider Laan, afd. Algemiene Zaken, van Adjunctcommies A tot Commies. Vrijstelling dienstplicht. De minister van defensie heeft vrijstelling van de dien'stplicht verleend aan: Adrianus M. Vervloei te Achthuizen voorgoed •vrij stelling wegens broederdienst; Arie J. v. 'd. Velden te Den Bo'mmel voorgoed vrij stelling wegens persoonlijke oomis- baarheid; aan Pieter Meinster te Den Bommel voor één jaar vrijstelling we gens persoonlijke onmisbaarheid. 'DAM- EN SCHAAKVERENIGING „ONTSPANNING TE OUDDORP" Uitslagen 29 december 1975 Dammen - Afü. 1: L. Moerkerk J. Visbeen 11 K. Westhoeve R. Verhage 2O J. Moerkerk K. Tanis 2—0 G. Tanis J. de Jong 11 Dammen - Afd. 2: A. Bezutjen M. van Wijk 2O J. Witte K. Tanis 0—2 Schaken - Afd. 2: C. Wassenaar P. J. Bos 1O H. Bezuijen P. J. Glerum O1 N. van Doom G. Klink O1 F. B. Westervel'd N. -v. Doom V2^2 Schaken - Afd. 1: E. Santifort J. Soeteman V*^-V2 A. C. Baas P. Westhoeve 0^1 Kr. V. d. Wende K. HameetemanV2-V2 M. Breert J. Grin-wis O1 ST. MAARTENSDIJK Kerkdiensten in de Techn. School. In verband met de inwendige restau ratie van 'de Maartenskerk worden de dieristen der hervorm'de gemeente met ingang van zondag 11 januari gehouden in de zaal van de Techn. school. In de week van 5 tot 11 januari wordt de kerktelefoon overgebracht naar de tech. school. SCHERPENISSE £)s. A. G. Haring neemt afscheid. Ds. A. G. Haring, hervormd predikant dié na zijn emeritaat op 1 mei 1973 nog als 'bijstand in zijn woonplaats bleef, 'gaat zondag 11 januari in de middag- dienst van zijn 'gemeente afscheid ne men. Ds. Haring werd op 19 mei 1907 te IJsselsetn geboren. Hij diende de ge meente Goedereede, Brakel, Vuursche, Loon op Zand, Veen, Nieuwland en kwam in 1972 in Scherpemsse. Auto-ougeluk. Do'or nog onbekende oorzaak is de heer A. M. uit Breda op nieuwjaarsdag met zijn auto in de sloot langs de provinciale weg terecht ge komen. De auto lag 'Op zijn kop in de sloot en de ter hulp gekomen politie (belde de brandweer op, omdat men dacht ■de twee inzittenden zonder hulp niet uit de walgen konden komen. De ter as sistentie versohenen brandweer en twee amibidanceauto's konden echter naar hun basis tC'rugkeren omdat de heer M. en zijn echtgenote reeds zelf uit de wagen waren (gekropen'. Na. dokters be handeling kon het echtpaar naar huis gaan. De auto werd flink beschadigd en werd met behulp van een kraanwa- 'gen '0(P' de kant gezet. Een ervaring rijker? 'Hopende bij onze ouders aan de Wil genlaan 90 oud en nieuw rustig te kunnen doorbrengen is deze als een minder prettige ervaring over ons ge komen. Denkend, om na de Oudejaarspredi- (king van ds. Maaslan'd tot aan de Dienst van ds. Vergunst op nieuwjaar ons te ilcunnen 'bezinnen en te rusten met on ze hulpbehoevende ouders, is dit alles wel erg verstoord 'geworden. Ook in Middelharnis blijken' bepaal de jongeren er genoegen in te schep pen 'Oiuderen en (bedlegerigen met rotjes en zevenklappers op te schrikken en van hun zo nodige rust te (beroven, In het portiek van bovengenoemd adres werden tot tweemaal toe het voornoemde vuurwerk naar ibinnen ge worpen. Kunnen deze knapen die naar ik hoop dit schrijven (of him ouders) onder ogen' of te horen krijigen, de mogelijke ge volgen van hun ondoordachte hande lingen wel beseffen? Dat zij hiermede 3 gezinnen en een alleenstaande 'die nacht van 'bun rust en de zo nodige slaap hebben beroofd? Het zou flink zijn en jullie sieren om te erkennen dat 'dit soort foravour van jiüUe fout is geweest en de bewo ners van Wilgenlaan 90 eksuus aan te bieden. Doen:? De hal is inmiddels al opigeruimd. De redaktie dank voor (de plaatsing. Uw aibonnee, T. Hoogmoed, Julianalaan 30, Culemborg. 't Was hier vroeger wel .goed enl gezond wonen. Meermalen werden de bewoners ruim 100 jaar 'Oud; en met een heldere bovenkamer. Van hoge (bloeddruk hadden ze no'g nooit (geboord. Een beroerte kreeg wel eens iemand die 'vroeg was igaan rente nieren. Maar Jan Rap en z'n maat had den 'daar zo igeen last van. Want je moest wel van eike hout wezen als je de pop'pe school haalde, door alle kinderziekten heen. Je had de pok ken, Mazels, Roodvonk, Diphterie, Koliek, geelzucht, sUjm of kink hoest, longontsteking 'Of een Kletskop; (de Rooie hond, typhus, windpokken, te ring (soms vliegende). Dan had je nog bezetting op je borst, schurft, beeneter lof een' lint wurm. En O'Ok gewone wurmen, dan kreeg je wurm koekjes, net flikken. Of klem, dan kon je mond niet open '(bloedvergif tiging), maar overspannen waren er weinig. Deed er wel es één vreemd, 'dan zeien ze „Hoosje heit em te pakken. Een harde wereld, ïln als je er op kwam helemaal moeilijik. ZoO'lan(g je moedermelk had ging het wel, precies je smaakje niet te zoet of te zuur en precies op tempe- ratuiu-. Maar moeder had veel werk en -weini'g krachtvoer, Citro tinose Molenaars Kindermeel 'moest noig uitgevonden worden. Men 'greep naar het (beste; tarwe blom pap. 't Beste dat er van het land kwam. Er groei- 'den beren van jongens en bonken van meiden van. Ma~ar je moest er wel tegen] kunnen. In Groningen goten ze de zuigelingen vol met paarde bonen soeip. Het beste krachtigste dat er was. Maar veel kinderen over leefden het niet. 't Is spietig jao"; zeien ze; mar 't was noait ja 'n goeie Grünneger -wmiden; alste gene bone soepe verdroagen kunnen". Die hier de meeste ervaring had was de baakster (tegelijk aflegster) en die bemoeide zich met de nazorg zuigelingen. „Hie spoegt alles uut", zei m'n moeder. „Spoegers bfnne bluvers", orakelde de baakster. M'n Vader zei „'t is mar minnetjes met um." Wat weet joe dear noe van; ik 'ha joe en je vaoedr ook nog op de wereld geholpen." Dan kwam er volk en werd je •uit de natte bedstee 'gevist. „WAER lelt 'n? 't Is hier aerde donker". En daer lag je dan op de tafel 'onder de lamp met een volle broek. En je werd -gekust (door 'de ouwe tantes en de baakster met d'r zachte natte snorren, Waer ben je dan; m'n liefje. Jae, waer zou je wezen. Als ik 'gekund had was ik'm allang gesmeerd, 'k had 'piJn in m'n lijf en ik was aan d'n dunnen. Ik blèrde van angst en' ellende. Hie heit honger zeien ze. De 'blompapSlikke moest je wel anders was ik toen al ver dronken. De'baaikster deed no(g es voor hoe je tegenwoordi'g een kind in- spelde. Een luier en dan in 'de pak tot onder je armen en flink aantrekken anders toopt 't water naar boven (daar had ik nog nooit van 'gehoord!) en dan 'kan tie in 'de Krib. Want 's nachts lei ik in de draai krib bO'ven 't voeteneind. De tod of flokker werd van een lapje linnen (als een 'groot scheur Kalender blaadje) gevuld met -deeg en suiker. En met een katoe nen draad afgabonden in m'n mond 'gestopt en vast igespeld aan m'n jurk 'dat ik het niet zou inslikken,, want gummie en fop spenen waren er nog lang niet. Noe ken -die d'r tegen; .achter de deurtjes! zei buur vrouw Jannetje van Sjaentje, want ze had trek in 'n (bakje. In de krib to(bde je verder, 'n maag onverteerde pap van de voriige keer, een verse van zoveel weet ik veel streepjes er (boven op, met spruu in je mond en ■met de engelse ziekte, 'en wat ze noemden: Hie Kriegt tandjes. 'Gelukkig kreeg je die kinderziekten niet allemaal tegelijk, Maar -dit was al erg (genoeg; van 'die enigelse ziekte kreeg je nog kromme ibenen; ook la ter, net alsi'de Emgelsen. Vader en moeder kwamen ook 'binnen d.w.z. in de bedstee, 't Werd er wel warmer maar ïiiet dro(ger de damp druppels hingen aan de zolder. Zo nu en 'dan kwam m'n moeder overeind, 'draaide krib een V2 slag, zoo-^ ■dat ik boven m'n vader hinig en keek waarom ik hiu'de. „O honnepon ben je je flokker k-wiet hier hei um. Het fcouwe •vieze kleffiige ding kree-g je weer in je mond en noe sleape! Zouwe jue kunnen sleape met pien in je buuk, (kiespijn, in de engelse ziekte mit sproe, ikke nie. om drie uur was 't niet te houwe ik brulde boven •m''n snurkende ouwers. „Laat toch die joon stil jouwe, zei vaoder 't lieken de mist hoorns van'dé Hoomse Hoofden wel, „ik motte dr om half vuf uut ik verschiet ervan". En moeder 'die (goeie ziel die vo'or aUes moest zurge ook vo-or de -vrede' in 't ge(zin nam de bran'dewtjn fles, 'goot 'n (beetje 'Op 'n sciiutteltje met 'n schepje suuker, sopte de flokker er goed in en toen in m'n mond. 't verdoofde mijn tand en 'buikjijn m'n spru, m'n engelse ziekte ik 'kreeg slaap. 'Proost en wel te rusten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2