Merkwaardige belevenissen in liet duin van de Kwade Hnek bjj Gneree Krediet van f 374.500,-- voor gemeenschapsruimte 1. C. van Gentsciiooi ongeluk op Eerste paal voor Ouddorp-Oost II Reeds velen 48e jaargoag Dikisdag 6 januari 1976 No. 4452 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE BN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Raad Middelharnis vergadert a.s. donderdag: Man (82) dood bij Brouwersdam Bijeenkomst G.Z.B. Hoog water, maar geen paniek bij Waterschap Flakkee Caravan op woonwagenkamp uitgebrand 25 jaar bij kleuteronderwijs Jaarwisseling iiad een uitermate rustig verloop Stormschade aanzienlijk Vooral nieuwbouw moest het ontgelden IVIededeling Herv. Gemeente r. Vormingsin stituut wordt geopend Reactie op Onmenselijke behandeling Storm zette haven, toegangsweg en koffiehuis onder water OOLTGENSPLAAT Waterstand bij keersluis op 4.40 m. N.A.P. Plannen bestaan om dijken en keersluis te verhogen POSTBOX 8 MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Bank: Raibo Middelihamis no. 3420.01.108 ABONNiEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTEOMTIEPRIJS 27 cent per nim. Bij contract speciaal tarief. Tijdens de zware storm van zaterdag middag hebben een aantal mensen heel merkwaardige belevenissen meege maakt in het duin bü de Kwade Hoek, ter hoogte van de Oostdqk. Een artsen gezin uit Rotterdam, vader, moeder en twee kinderen, zag zich tijdens een wandeling door het duin aan alle kan ten door het snel stijgende water inge sloten en dat was de inzet tot een reeks gebeurtenissen die het alleszins waard zijn om verhaald te worden. De arts, D. J. A. M. v. d. Lugt (33) uit Rotterdam was de onaangename verrassing snel te boven en wadend door het water bracht hij zijn echtge note en kinderen op een hoger stuk duin in veiligheid. Het artsengezin was door een aantal mensen die het hoge water kwamen bekijken opgemerkt. Vier bewoners van de Oostdijk, Jan en Krijn van Splunter, A. Hoek en Frans Koe- se besloten er met een polyester bootje <yp af te gaan. Weliswaar beschikten ze niet 'Over roeiriemen of peddels maar ze gebruik ten ruiterhouten om het bootje voort te bewegen. Dat lukte zolang ze wat In de luwte en uit de stroming bleven maar alras werd hun bootje gepakt en dreven ze onhoudbaar een, verkeerde kant uit. Opzichter Jan Vlietland meen de dat het verkeerd kon gaan en hij alarmeerde de Stellendamse reddings boot de „Zeemandspot" om de mannen op te pikken. Zover hoefde het niet te komen want het viertal besloot met de stroom mee te roeien en kwam een ki lometer verder weer aan de w^al, boven in een toen onder water staande bos doorns. Een van de mannen was nog kopje ondergegaan in een ponging het bootje te trekken, Noig steeds zat het artsengezin op het stuk duin, aan alle kanten omgeven door water maar overigens niet in di rect gevaar al zaten ze er weinig com fortabel. „De Zeemanspot" kon hen niet bereiken waarom de ruibber-red- dingsboot „de Griend" werd gewaar schuwd. Die werd in het duin te wa ter gelaten en «ver prikkeldraad en struiken heen ging het op de drenke lingen af. Die werden er door de Griend met schipper M. Bezuijen afgehaald en nog steeds in het üvdn op een 'droge plaats afgezet. Gornmentaar van schipper Bezuijen:Wie zou ooit ge- daoht hebben dat ik in de duinen nog eens mensen moest reddenOp de plaats in het duin waar de Griend te water werd gelaten stond ca. 1,5 meter water! In zijn vergadering van a.s. donder dagavond, de eerste in het nieuwe Jaar zal Middelharnis' gemeenteraad een kre diet van 374.500,worden gevraagd voor de bouw van een gemeenschaps ruimte bij de J. C. van Gentschool te Sommelsdijk. De te creëren ruimte zal in eerste instantie gaan dienen als nood- huisvesting voor de leerlingen, afkom stig uit het 'best. plan Sommelsdqk- Zuid. Duurdere korfbalvelden. Het krediet van 82.125,— dat in sept. '74 werd beschikbaar gesteld voor de aanleg van 2 velden en oefenruimte voor de korfbalver. „Good Luck" zal niet toereikend blijken te zijn. Het werk is nog steeds niet gereed en het zal ook niet als zgn. E-object kunnen worden uitgevoerd. Er zal met de aanleg min stens 130.000,gemoeid zijn en de raad wordt gevraagd de ontbrekende 47.875,alsnog bij te passen Subsidie Godsdienst-onderwy's. Van de zijde van de Rooms Katholieke Kerk en de kerkeraad van de Buiten gewone Wijkgemeente is een verzoek ontvangen om subsidie in de door die kerkelijke instanties te maken kos ten van het godsdienstonderwijs aan de leerlingen van de openbare scholen. In de toelichting die B'. en W. de raad overleggen wordt erop gewezen dat op verschillende openbare lagere scholen door de plaatselijke kerken het gods dienstonderwijs wordt verzorgd waar van de kosten geheel ten laste van de kerken komen of door de ouders van de betreffende leerlingen worden gedra gen. Het is n.l. in strijd met de Lager- onderwijs-wet 1920 de wedde van de godsdienstleraar en de kosten van de leer- en hulpmiddelen uit de gemeente kas te bekostigen, zo vermeldt de toe lichting. Bij het bijz. basisonderwijs echter maakt het godsdienstonderwijs deel uit van het leerplan waartegenover welis waar geen gemeentelijke vergoeding bestaat, maar wel kan yoor een eerste inrichting financiële medewerking wor- deo gevraagd. Bij het bijz. onderwijs wordt het godsdienstonderwijs veelal door de aan de school verbonden leer krachten gegeven waardoor het Rijk wel indirect de personeelskosten voor haar rekening neemt. Op de Openbare scholen wordt het door de eigen leer krachten gegeven godsdienstonderwijs als strijdig met de bedoeling van de La ger Ondeiwijswet 1920 aangemerkt. De meerderheid van het College vindt in een en ander aanleiding in de kosten van het godsdienstonderwijs aan de openbare scholen tegemoet te komen en om de gelijkstelling tussen het open baar en bijzonder onderwijs te bewaren acht de meerderheid van het college het noodzakelijk eenzelfde mogelijkheid te bieden aan het bijz. lager onderwijs. Weth. Koppelaar acht daarentegen het verstrekken van een subsidie ten dien ste van het godsdienstonderwijs onjuist. De meerderheid van het College echter stelt de raad voor een krediet van 7.500,t.b.v. de openbare scholen be schikbaar te stellen en af te wachten of van de zijde van het bijz. onderwijs subsidieverzoeken zullen volgen. Nog meer subsidies. De raad zal ook worden gevraagd de subsidie a 500,aan de Comm. Veilig Verkeer M'hamis - S'dijk te verhogen tot 1000,Dat geeft weliswaar nog geen dekking van het in '76 verwachte tekort van 1905,maar later kan als nog worden bezien of verhoging ge wenst is. Het bestuur van de Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden „'t Duumslupertje" heeft eveneens subsidie gevraagd om dat voor '76 een tekort van 500, wordt verwacht. De meerderheid van B. en W. willen weliswaar een subsidie van 250,verstrekken, onder aante kening dat het contributiebedrag van 8,per lid haar wat (te) laag lijkt on der mededing dat er niet automatisch van mag worden uitgegaan dat ook voor volgend jaar op een tegemoetko ming mag worden gerekend. Padvindershuisje. Het nodige opknappen vain het pad vindershuisje te Nieuwe Tonge zal 15.200,gaan bedragen, mits er een bezuiniging van 4.500,wordt toege past. Dat zal gebeuren en de raad wordt derhalve gevraagd een krediet van 11.000,beschikbaar te stellen. Van het gebouwtje wordt in hoofdzaak door de muziekver. „ApoUo" gebruik gemaakt. Kadegeld exit. B. en W. gaan de raad ook voorstellen de verordening op de heffing van kade geld in te trekken. Er wordt steeds meer per as vervoerd en vorig jaar werden slechts enkele honderden guldens ge- incasseerd. Op 1976 zou de inkomst nog verder dalen omdat een te Middelharnis gevestigd bedrijf waaraan een opbrengst van 171,kon worden toegeschreven de aan- en afvoer per schip geheel be ëindigt. Wanneer zich gegadigden voor het gebruik van een haventerrein aan melden kan dat in een verhuursbesluit worden geregeld. OUDDORP Bij een ongeluk dat igistermoren (maandag) gebeurde op de Brouwers- dam is de bijna 83-jarige heer P. de Pagter uit Domburg om het leven ge komen. De wagen kwam in een grote plas regenwater terecht waardoor de vaart zodanig werd afgeremd dat hij over de kop sloeg. Daaitoij werd het achterin zittende slachtoffer uit de auto geslingerd en waarschijnlijk nog door een van de wielen geraakt. De echt genote en de dochter van het slacht offer zijn met verwondingen naar het ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. De bestuurder van de wagen dhr. J. Adri- aanse uit Vlissingen werd niet gewond. Het geeelschap was op weg naar de (molenaars) familie Hameeteman te Ouddorp. Aan alle leden en belangstellenden van de G.Z.B. Komt U ook naar de vergadering, waar ds. J. de Lange de principes van de G.Z.B, hoopt te behandelen, a.s. don derdag 8 januari in het Jeugdgebouw der Ned. Herv. erk. Aanvang 7.30 uur. Anders dan veel inwoners van Oost- flakkee die zaterdagmiddag het water dreigend zagen stijgen hebben de dijk- wachten van het Waterschap Flakkee geen grote zorgen gekend. Wel werd er serieus een uitgebreide bewaking be tracht, maar in gevallen zoals zich dat zaterdagmiddag voordeed staat men in contact mef Vlissingen en Hoek van Holland waar het water resp. 2V2 uur en IV2 uur eerder dan in Oostflakkee haar hoogste stand bereikt. Op Flakkee is men derhalve ruim tevoren van de zeer waarsdhijnlijke afloop op de hoog te. Van zaterdagmiddag 2 tot zaterdag avond 7 uur werd een uitgebreide dijk bewaking ingesteld op de dijk van Oude Tonge (Grevelingendam) tot aan de Hel- legatsdam welk gebied in open verbin ding staat met de nog steeds niet afge sloten Oosterschelde. De dijken liggen op 6 meter plus N.A.P. en kunnen der halve zonder gevaar een waterstand van 5 meter -1- N.A.P. kenen. Bij Oolt- gensplaat steeg het water tot 4.40 mtr. In de nacht van zaterdag op zondag, van half 3 tot half 6 werd opnieuw een be waking ingesteld maar het water bleef toen aanzienlijk beneden het hoge peil dat eerder op de dag was bereikt.' „Het is beslist niet critiek geweest!" verzekert dhr. Stuurman, Hoofd van de Tecfanisöhe Dienst van het Waterschap. Hij neemt ook aan dat de dijken' geen schade hebben opgelopen. Overigens zullen de dijken opnieuw worden ver hoogd. DEN BOMMEL Vrijdagavond tegen tien uur is de ca ravan van de fam. P. J. M. staand op het woonwagenkamp (vanaf de Schaaps weg de eerste van de rij) in brand ge raakt en geheel'uitgebrand. De brand weer van Den Bommel heeft slechts de restanten van caravan en inventaris kunnen nablussen. De fam. M. vader, moeder en 4 kinderen was bij de burer. op visite toen de brand uitbrak. Waar schijnlijk is een van de beide kachels 'die in de wagen' brandden door de har de wind die aan de caravan rukte oim- gevallen. Een groot olievat voor de olie kachels dat naast da caravan lag bleef i.v.m. een gunstige windrichting nog juist buiten het bereik van de vlam men. MELISSANT Het was per 1 jan. 25 jaar geleden dat mevr. M. Bosland-de Bonte te Dtrksland haar entree maakte bij het kleuteronderwijs. A.s. donderdag zal daar in Melissant, waar mevr. Bosland hoofdlei'dster is van de Openibare kleu terschool, aandacht aan worden besteed. 's Middags met de kleuters en 's avonds van half 8 tot half 9 zal er worden fe- recipieerd. DIRKSLAND Zangavond. A.s. vrijdag 9 januari hoopt de Ghr. Gem. Zangveren. „De Oefening" haar jaarlijkse zangavond te houden in „Onder de Wiek". Medewer king verlenen de verenigingen uit Oud dorp en Middelharnis. Aanvang 8 uur. Allen hartelijk wel.» kom. Dirigent is H, Wielaard. De jaarwisseling is dit jaar op heel Goeree-'Overflalckee rustig verlopen. Nergens hoefde de politie met harde hand op te treden en er hoefden dit jaar dan ook geen klappen te vallen zoals dat eerder wel is geibeurd. De jeugd ge droeg zich heel rustig, kennelijk ook wel tengevolge van het barre weer dat niet tot uitgaan nodigde. Geen iklachten derhalve van de eilan- deiyke politieposten. Wel werd er hier en daar gestookt maar die vrijheid wordt de jeugd één keer gelaten, mits het maar binnen! het redelijke blijft. Dat gebeurde in Ouddorp, Goeree en Goeree- Havenihoofd. Ook de hete vuren in Me lissant lijken tot het verleden te horen en een kalm vuurtje brandde ook in Dirksland. In Middelhamis was er weer het traditioneel geworden vuur op de Langeweg waaraan om kwart over één een einde werd gemaakt. Het vuur werd gevoed met kozijnen uit slooppandjes in de Nieuwstraat. Om die te bemach tigen haalde de jeugd zelfs stukken van de gevels omlaag! Dit jaar voor het eerst werd niet gestookt op de Kade te Middelhamis en dat was gelukkig voor het nog frisse gebouw 'van de Am- ro-Bank. Later in de nacht werd de politie notg eens gebeld voor wat kleine brandjes maar dat mocht geen naam hebben. Alleen de brandweer van Som melsdijk is paraat geweest en heeft de brand op de Langeweg gedoofd. Ook op het overige Flakkee hadden geen excessen plaats, In Achthuizen werd op een plaats flink gestookt maar de politie bevond dat „keiuig geregeld", zodat de jaarwisseling-19751976 als zeer rustig te boek mag staan OOLTGENSPLAAT Veel schade heeft de storm van za terdag aangericht in de Berkenlaan, Magnoliastraat en de omgeving van de Lindenlaan en Prunuslaan. Pannen werden van de daken gerukt en' schuttingen werden weggeslingerd of tegen de grond gedrukt. Ook moes ten enkele ruiten het ontgelden. Behal ve in deze nieuwbouw-wijk zag men ■overal in het dorp dakpannen liggen en T.V.-.masten die waren gebroken of los geslagen. Ook sneuvelden enkele Ver keersborden aan de Langeweg en wer den een aantal bomen' geveld. Persoon lijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. DEN BOMMEL ZESTIG JONGELUI ONTSNAPPEN AAN GEVAAR Een zestigtal jongelui die vrijdag avond een fuifje hielden in de schuur van dhr. A. Wesdorp, staand in de Bos- dreef, kregen half één de schrik van Yi\m leven toen een deel van het schuur- dak wegwoei. Het fuifje, gehouden t.g.v. de verjaardag van Ton Wesdorp werd daardoor ruw verstoord en de jongelui zochten in de woning van de fam. Wes dorp een veilig heenkomen. Mevr. Wes dorp had de jongelui met haar goede zorgen snel weer op verhaal en ze liet ze pas vertrekken toen de storm wat was afgenomen. De volgende morgen waren de sporen van de aanwezigheid van zo'n zestig jongelui in huize Wes dorp nog moeiteloos te ontdekken maar ieder was er blij mee dat het goed was afgelopen! SOMMELSDIJK Het kennismaking bezoek dat de bij de Herv. Kerk beroepen predikant ds. Meyndert uit Lunteren a.s. vrijdag avond hoopt te brengen, ■wordt niet in „Vita Nova" gehouden maar' 's avonds om 7 uur in de consistorie bij de kerk. Eindelijk is het zover dat in het be stemmingsplan „Ouddorp-Oost II" met de voorbereidingen tot de bouw kan worden begonnen. A.s. vrijdagmiddag hoopt burg. G. van Velzen op het bouw terrein de eerste paal te slaan! MIDDELHARNIS Het Chr. Vormingsinstituut „de Proef tuin" zal a.s. woensdag 14 jan. om 2.30 uur worden geopend. De openingshan deling zal worden verricht door de wel edel gestr. heer A. G. M. Boersma, In specteur Vormingswerk voor Jeugdi gen. INGEZONDEN Wie is deze heer v. d. S.? die in uw Nieuwjaarsnunmier een ingezonden schrijver plaatste? Waarom tekent hij niet voluit? Hij is beschaamd „Flak- keeër" te zijn met sommige anderen. Dat zouden wij ook zijn als we zulke leugens debiteerden. Hem is ter ore gekomen! Ter welker ore? Ter leugen ore? Als de heer v. d. S. eerst een inlei ding heeft gehouden, die al te zeer op het sentiment is gericht, spreidt hij ver volgens de „feiten" tén toon. „Men stuurt haar een vrou'w". Wie zijn die „men" en wie die zogenaamde vrouwe lijke bode? Het is onmogelijk zich te wapenen tegen onzuiver geklets. De beste mogelijkiheid lijkt ons, als familie, te verklaren, dat wij weldadig getroffen zijn door de maatregelen, die na het overlijden van vader zijn geno^men. Iedereen, niemand uitgezonderd, be halve V. d. S., heeft zich beijverd om onze moeder te helpen en juist zoda nige maatregelen te nemen, dat zij in haar huisje kan blijven! Van hoog tot laag; de burgemeester, de doaninee, de dokter, mej. v. Zwoll, mej. de Bruin, zr. Stolk, zr. de Jonge, mevr. de Munk en vele anderen heb- fben geholpen. Waar en wat nodig en nog dagelijks zijn die allen in de weer het leven voor onze moeder zo aangenaam en drage lijk mogelijk te maken. Hartelijk dank aan al deze mensen, Heer v. d. S. uit welke duim u dit alles hebt gezogen is ons een radasel en dat u zich schaamt is niet ten on rechte, maar dan toch niet oan „Flak- keeër" te zijn? Bruinlsse A. M. Otte-Bom, Beatrixstraat 8, K. Bom, Beatrixstraat 20. OOLTGENSPLAAT - SLUISHAVEN Hoog hoven de kleine haventjes slingerden wat visbootjes heen en weer. De velen die het zagen verbaasden zich erover dat de vaartuigjes niet onder de golven verdwenen,.maar tiee„, ze hieven dapper boven. Het was zaterdagmiddag 3 januari 1976, omstreeks halfvijf dat dit tafereel zich afspeelde bij de Galathese- of Sluissehaven te Ooltgensplaat. Het was op dit tijdstip enorm, hoogwater, de hoogste stand na de ramp van 1953. Voetgangers en automabiiisten, oog in oog met het grauwe wa ter moeten zich regelmatig terugtrekken naar het hogere gedeelte van de toegangsweg. De golven sloegen over het rijdek en het water steeg met de minuut. Een eind verderop stond het Koiffiehms, omspoeld door één watermassa. Gevaar dat de ramen door de golfslag zouden worden ingedrukt was niet denkibeeldig. Steeds nxeer naensen uit de dorpen kwamen onrustig polshoogte nemen. Het was ©en wir-war van auto's die tot aan de vloedlijn probeerden te rijden maar dan ook bijna niet meer gedraaid 'wisten te komen. Vaart op het Volkerak was er op dat moment niet. In de voormiddag waagde nog een enkele schipper het om er door te gaan. Inponerena hoog lagen de schepen op de onstuimige ri-vier. Het bereiken van een vluchthaven zal wel het doel geweest zyn. Het Volkerak vertoonde één grote zee, met golven die tegen de dijken beiikten en daar kapot sloegen. Het meegevoerde -vuil, zoals hout, bussen en ibusjea, etc. wordt op het wegdek geworpen en bleef daar liggen zo dat later de bezoekers konden zien hoe hoog het water had gestaan. Ongeveer 4.30 m. boven N.A.P., 10 cm. hoger dan tijdens de ramp in 1953! Aan de horizon ziet men de Noord-Bra)bantse oever, waar de üchtjes door de invallende duisternis al beter zichtbaar worden. De situatie was daar precies zo als op Sluishaven, water en nog eens water. Geleidelijk aan trok iedereen weer op huis aan. in de hoop ■dat de storm zou afnemen en gelukkig dat gebeurde in de loop van de vooravond. Veel werd er gesproken over de bange rampnacht van 1953. Men was er weer eens angstig dicht mee geconfronteerd. De Sluishaven te Ooltgensplaat is één watermassa. In de verte het koffiehuis dat de toepasselijke naam draagt van „De Branding". Bij de keersluis te Ooltgensplaat werd tijdens de storm van zaterdag de stand regelmatig genoteerd door de opnemer- havenmeester, dhr. A. Hokke. Om 17.05 uur werd door hem de hoogste stand op de peilschaal waargenomen, n.l. 4.40 meter N.A.P., normaal hoog water is hier 2.20 m N.A.P.. Deze stand is 20 cm. hoger dan met de ramp in 1953 toen als hoogste stand 4.20 m N.A.P. werd gemeten. Nog eenmaal is het water hoger ge weest ais met de ramp, dat was op 14 december 1973 toen bij de keersluis 4.35 N.A.P. werd genoteerd, (2e ge- voldeden het abonnementsgeld over 1976 ad. 30,en bespaar den zich hiermede 1,20 incasso kosten en geloop aan de deur. Hebt U het nog niet voldaan? WUt U het dan s.v.p. geUjk even doen? Zoals U weet, dient de be taling van het abonnement voor uit te geschieden. Ons giro nr. is 16 79 30 en ons bank nr. bij de Rabo-bank te Middelhamis 3420.01.108. Bij voorbaat vriendelijk dank voor Uw medewerking. Eilanden-nieuws atd. Abonnementen. tij). De dijken zijn in de loop der jaren na de ramp meer dan eenls verhoogd, voor het laatst in 1971 en werden toen igebracht op 6.20 m. -I- N.A.P. Door het zogenaamde inklinken zijn de dijken momenteel ongeveer 6 m., N.A.P. De keersluis beeft een hoogte van 5.40 N.A.P. en is in 1971 nog eens extra ver sterkt wat de deuren betreft. Het ge meentebestuur trok daar toen 4000, voor uit. Bij Oude Tonge noteerde men zaterdag een stand van 4.20 N.A.P. Uitzonderlijke situatie. De ■amgevtnig rond Ooltgensplaat en aan de Brabantse oever Dinteloord en Willemstad liggen in een uitzonderlijke situatie. Na het afsluiten van het Vol- kerak in 1969 kan het water niet ver-' der meer uitlopen bij vloed en woidt het een ,ihalt" toegeroepen bij de Hel- legatsdam (de weg naar het Hellegats- plein) en bij de Volkeraksluizen te Wil lemstad. Dus hier vindt het water zijn eind. Bij een bepaalde windrichting ont staat hier een ophoping van water, dat nergens meer heen kan. Deze situatie deed zich. zaterdagavond weer voor. Deze hoogwaterstand heeft nogmaals bewezen dat het ophogen van de djgken enkele jaren geleden geen overbodige zaak is geweest. Het bestuur van de pol der St. AdoUsland heeft toen in samen werking met de gemeente Oostflakkee zich spontaan en tot het uiterste inge zet om deze ophoging te verwezenlgken en gelukkig met een goed resultaat. Als dit niet was gebeurd dan hadden de laatste twee hoogste waterstanden mo gelijk catastrophale gevolgen kunnen hebben. (Vervolg achterzijde van dit blad)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1