IIAIIDEII tllEUWS Bejaardencentruiii Steilendam geopend Overdenking uu de Heilige Schrift Wad Dinsdag 30 december 1975 No. 4451 )nderstaand de traditionele terugblik op het vergleden jaar. Neemt I even de tijd het te lezen waarbij u ervaren zult hoe snel het weer is wrbij gegaan. Een conclusie zullen we maar niet geven, of het nu ilecht og goed was, u hebt immers elk uw „eigen" jaar ervaren? JANUARI FEBKUAR! MAART APRIL MEI DE TOEVLUCHT VAN DE GEMEENTE GODS. JUNI JIJLI FOTO-FLITS Op de laatste vrijdag van jiuii werd in Stellendam het complex van 43 bejaardenwoniagen geopend. Deze dames waren zo goed als de eersten die na de opening binnenstapten. AUGUSTUS SEPTEMBER OKTOBER erugblik op 1975 Onschuldig vuurwerk en kwalijke irandstichting", schreven we in het erste nummer van het nu bijna voor lij e jaar. In Ooltgensplaat en in Oud- orp gingen in de Nieuwjaarsnacht twee andbouwschuren in de as. Brandstich- jng werd vermoed maar de daders zijn liet achterhaald. Het mag ook nog ffel even gereleveerd worden dat op judejaarsdag kerkvoogd Adr. Neels (81) e Ooltgensplaat bij zijn afscheid, na 46 aar, koninklijk werd onderscheiden. „Het plan „de Kriekel" ligt panklaar jij G.S." noteerden we in het nummer ran 3 januari over het Ouddorpse plan; iet ligt er overigens nogOp za- erdag 4 januari overleed op 70-jarige eeftijd het oud-raadslid dhr. J. van ïeters te Stellendam; de overledene ras langdurig ziek geweest. Een lieuwtje was het te melden dat trans- jortbedrijf Visbeen te Nieuwe Tonge ivergenomen was door „Holding Mij. limox" te Roermond. „Het blijft doormodderen op de akkers", ver- eldden we bij een foto waarop vier ekkers elkaar uit de natte klei pro- erden te trekken. Den Bommel zit ds 1 januari zonder melkboer omdat r. C. Bogerman, op wie meer dan een alve eeuw mocht worden gerekend, 'anaf die dag het bijltje erbij neerlegde. ,Het zijn de kleine dingen die het oen", zei burg. H. Bos in zijn Nieuw- aarsede voor Dirksland's gemeenteraad n meerderen hebben hem dat daarna og nagezegd. Burg. v. Es van Mid- elhamis liet in zijn rede ook van zich oren: „laat de sabels verroesten en de paden glinsteren", zo wekte hij zijn emeentenaren' op onderlinge geschil- en te vergeten en aan de slag te gaan. Burg. V. d. Harst van Oostflakkee as wat minder mild gestemd: „U hebt Uerlei ongerechtigheden laten voortbe- taan en laten voortwoekeren", wreef ij de raad onder de neus, best wel we nd dat de raad het ook niet kon hel- P.T.T.-dir. H. J. G. van der aan te Middelhamis jubileerde zater- U januari; hij was toen 40 jaar aan e P.T.T. verbonden. „50 flakkeese "jaarden gaan een week naar Mallor- schreven we 17 jan., maar het zou even duren voor de 50 het zonnetje "gen. Op dinsdag 21 jan. konden we elden dat een werkgroep was opge- "an die het Kriekelplan ging bevech- n. Dat in „de Nieuwe Paddestoel" Stellendam een brand geblust werd oordat een rioolleiding knapte, stond "k al in de krant. Dhr. M. F. Arens- an te Den Bommel kreeg i.v.m. zijn 5-jarig bestuurslidmaatschap van „Be- r Wonen" de gemeentepenning van ostflakkee. In de krant van 24 jan. eldden we dat er in Ouddorp al prui- enbomen bloeiden. In Middelhamis erd een afd. van „Philadelphia" opge- 'cht, waarin zich ouders van geestelijk ehandicapte kinderen verenigen. rijdag 24 jan. werd in Melissant de 'euwe bijz. kleuterschool „de Regen oog" geopend. Dinsdagavond 28 jan. '"g de schuur van boerderij „Groene- out" van dhr. J. A. Struijk te Dirks- nd geheel in vlammen op. Begin febr. hield de politie twee kna- "n aan, een tiit Dirksland en een uit undert die bekenden 15 inbraken te ebben gepleegd. Arie Leijdens te oltgensplaat werd op 2 febr. 69 jaar; kreeg opnieuw een grote stapel kaar- n, zij het wat minder dan het jaar arvoor, toen het er 800 waren! Arie 8d de burgemeester gevraagd voor ost te zorgen. Voor de militaire gsthulp die in het natte najaar was dervonden werd 4 febr. „officieel" ank betuigd. Zaterdag 8 febr. nam C. H. Jessurun af sohei'd van het Van eel-Bethesda ziekenhuis; de hulde as zó groots dat het de dokter letterlijk uizelde en zijn collegae hem weer op been moesten helpen! Met konin- "k zilver werd timmerman F. Hobbel Ooltgensplaat onderscheiden op 11 br. t.g.v. zijn 40-jarig jubileum. Dirksland werd het kennelijk eer- kievietsei gevonden. De Oranje- r. Ouddorp boekte z'n 750ste lid en t zal vele andere verenigingen met ige jalouzie hebben vervuld. De oteringsmaatregelen voor de Ned. isersvloot kwamen in foespreking; „de ~d stijigt ons tot aan de lippen!" zeiden vissers ervan. „Geeri quotering in t Bijbellezen" was de reactie van ds. van Kooten te Goedereede. Een If van ontroering ging door Goede ede toen woensdag 19 febr. het Ijna tweejarige zoontje Willem van de v. Oosterom door electrische stroom eek te zijn gedood. Goeree's ge- "enteraad besloot dat er in de Ring an Ouddorp niet méér horeca bedrij en mogen worden gestioht. Een "el tragisch ongeluk gebeurde maan- "S 24 febr. bij Oude Tonge; 3 Joego- aven vonden de dood toen' 'hun auto t de booht vloog. De laatste dagen februari braciiten nog wat klein êuws, o.m. dat in de Sommelsdijkse euwbouw het hoogste punt werd be- ikt. De 28e fetor. bracht de Connm. r Konin'gin Mr. M. Vrolijk een be- "k aan Goedereede. Ook het prachtige concert dat „Ons oortje" te Middelhamis zaterdag 1 art gaf mag met recht nog eens wor- n Sememoreerd. Maandag 3 maart S in Sommelsdijk de eerste Frot. f- Kleutersohool beginnen. Op zon- S 9 maart nam ds. A. W. v. d. Plas cneid van de Herv. Gem. van Oolt- splaat, T—i Nog steeds duurde de oogst van aardappelen voort; door de hevige regenval in najaar en winter was het oogstwerk maanden vertraagd. In feibr. zo zagen we in het num mer van 14 maart terug was 5.3»/o van 'de mnl. beroepslbevolking op Goe- ree-Overflakkee werkloos. De cri- iminaliteit bleek in 1974 met 15% te zijn toegenomen en dat was bijzonder kwa lijk nieuws! Een bewakingsdienst met honden, zoals door de Stadse onder wijzer van Oort voorgestaan onder vond te weinig bijval om levensvat baar te zijn, Donderdag 20 maart werd in Stad de verbouwde Rabo-Bank in geibruik genomen. Donderdag 28 maart overleed de 17-jarige Job Mijs uit Aohthuizen bij een verkeersongeval te Stad aan 't Haringvliet. De 25- jarige oud Middelliamisser L. Cam- phens werd dood aan'getroffen op zijn kamer in Breda. Op zaterdag 30 maart kwam in Melissant de 3-jarige Simon het Jonik door verstikking om het leven. Donderdagavwtnd 3 april overleed oud weth. J. H. Dijkers van Sommelsdijk na een langdurige ziekte op de leeftijd van 86 jaar. De aanvoer van een heil bot van 37 kilo aan de vismijn te Stel- lendaim was een niet alledaagse bijzon- denheid. Op woensdag 9 en donder dag 10 april werd resp. in Stellendam en Melissant de gerestaureerde Herv. kerken' weer in gebruik genomen. Op het woomwagenikamp schoot een vrouw ihaar dronken echtgenoot 2 ko gels door iiet lichaam; de man overleef de het len het paar heeft zich weer ver zoend. De Rabo-Bank M'hamis-S'dijk nam op woensdag 9 april haar sterk uitgebreide kantoor in geibruik. „Geen vette buit meer voor gemeenten bij li quidatie van de N.V. Bruigverbinding Haringvliet", schreven we in het num mer van vrijdag 11 april; thans zijn de uit te keren bedragen nog niet exact bekend; de hoogste ervan lijkt ove rigens nog wel mee te vallen. Don derdag 17 april was voor 'de Reddings brigade Ouddorp een historische dag, de gemeentelijke subsidie werd opge- tro'kken van 3.000,— naar 10.000,—. De muziefcver. „Vooiruit" te Oude Tonge bestand 50 jaar; dhr. J. van Zanten die vènaf het begin lid is kreeg een zilveren Kon. Onderscheiding die hem door burg. W. M. v. d. Harst werd op gespeld. Een interessant nieuwtje uit de kramt van 18 april w-as het be richt dat burg. v. d. Harst van Oost flakkee zijn woonplaats, Ooltgensplaat ging ruilen voor Den Bommel. Woens dag 16 april ging te Dirksland de eer ste paal voor het plan „Wemerlaan" de grond in. De Ouddorper W. Grin- wis raakte ernstig gewond bij een on geluk op de Droogdok My. Een vijf tigtal Flakkeese bejaarden vertrok 12 april welgemoed naar Mallorca in het kader van de aktie „met grijs op reis". Diefstallen blijken bij het doorbla deren van de jaargang wekelijks te zijn voorgekoiraen; van een fraai banl^;- stel tot en met kalbels t.w. van 10.000,- werdett gestolen. De 19-jarige H. Jas- perse uit Sdherpenisse vond in de nacht van 17 op 18 april de dood toen hij op Rijksweg 19 van een viadict viel. „Serieus beluifelingsplan voor Winkelcentrum Westdijk Middelhamis" meldden we in het nummer van 25 april; arch. Ad Gestel had een ambiti eus plan uitgedacht dat het winkelcen trum atractiever zou maiken. Er is druk over vergaderd, maar het wachten is op een subsidietoezegginig van de Over heid. Bevelvoerder Jac. de Vos van het ibrandweerkorps van Ooltgensplaat nam woensdag 23 april na 47 jaar af scheid van het korps. De bevolking van Aohthuizen schreef het college van b. en w. een dringende brief waarin werd gevraagd in Achthuiaen een poli tieman te stationeren om een eind te maken aan de baldadigheid van de jeuigd; de politieman is er overigens niet gekomen. T.g.v. Koninginniedag wer den weer een aantal Flakkeeërs Kon. Oniderscheiden. Het waren: de heren Joh. Koek en C. Melissant en L. F. Akershoek te Ouddorp. In Goedereede de heren A. v. d. Wende, Oom. Soete- m-an en L. Soeteman. In Dirksland dhr. G. C. Vreudgenhil, in Middelhamis dhr R. Verduin, voorts dhr. J. Volwerk in Sommelsdijk en in Ooltgensplaat dhr. Jac. Overibeeke. Maandag 5 med werd alom in den lande herdacht dat ons land 30 jaar ge leden bevrijd werd van het Duitse Jiik, er werden o.a. meerdere interkerkelijke herdenkingsdiensten: gehouden. Dhr. Jac. de Vos te Ooltgensplaat nam na 50 jaar afscheid van gemeentewerken; hem werd de gem. penning van verdien ste toegekend. T.g.v. bevrijdingsdag werd er overal druk igefeest, in het Stree'kmuseum werd een speciale ten toonstelling met oorlogsherinneringen gehouden. De Ger. Gam. te Dirksland nam vrijdaig 8 mei haar nieuwe vereni gingsgebouw in gebruik. Nog steeds N.B. half mei werden aardappe len gerooid die in het najaar '74 en het eveneens te natte voorjaar '75 niet ge rooid hadden kunnen worden. In Stellendam werd op woensdag 14 mei de nieuwe Herv. Kleuterschool „de Klim op" feestelijk ingebruik genomen. Vrijdag 16 mei werd in Goedereede de 9000ste inwoonster verwelkomd; het bleek Annegje Christina, dochtertje van ds. en mevr. R. v. Kooten. In Som melsdijk werd een begin gemaakt met de bouw van een „opjager" t.b.v. een betere watervoorziening voor Oostflak kee. iBen schok iging door Stad aan DE LAATSTE BOODSCHAP. Oudejaar 1975. En hij zwoer bij Dien, Die leeft in alle eeuwigheid, Die de hemel ge schapen heeft en hetgeen daarin is, en de aarde en hetgeen daarin- is, dat daar geen tijd meer zal Ajn. (Opentoaring 10 6). AUese heeft zijn toestemde tijd. Er is een begin maar ook een einde. Hoe dui delijk spreekt ons dit aan bij het ein de van de jaarkring. Het jaar 1975 had een begin, maar het heeft ook een ein de. Zo is ook het leven van de mens. Het heeft een geboorte uur maar ook een stervenisuur. Voor velen is het jaar 1975 geweest het laatste jaar van hun lerven. De lege plaatsen getuigen dat hun stervensuur was gekomen. „Het laatste" heeft iets onherroepe- lij'ks. Zo kunnen wij spreken van de laatste vermaning, de laatste waarschuwing of de laatste nodiging. De boodschap van Gods Woord welke u nu leest, betreft Oïis allen. Niemand kan zeggen met deze bioodsohap geen rekening te houden. De apostel Johannes heeft na de ba zuin van de zesde engel gehoord te hebben, in een hemelsgezicht gezien wat boven deze meditatie staat. Hij staat op het rijksgebied Gods. Zijn is de zee, ae is door Zijn kracht, met al het droge voortgebracht. Met een Goddelijke eedzwering be vestigt hij de boodschap. Wat is de boodschap? „Daar zal geen tijd meer zijn". De men's is plaats gelbonden en leeft tijdsgebonden. Wij rekenen met de tijd en bepalen daanmee onze daden. Hoe weinig rekenen wij met onze le venstijd. Dat is de tijd der genade, de tijd oim met God in een verzoende be trekking te konien. Wij leven in een ge jaagde tijd. Ze is vol van spannin gen en ingrijpende gebeurtenissen. Het is een tijd vol van onzekerheden en wij kijken angstig naar de klok of er nog geen ontspanning komt. Dan zouden v/ij wel vooruit willen kijken en leven. Welnu dat wordt u nu vergunt. U kunt nu de wereldklok zien stilstaan. iDaar zal geen tijd meer zijn! Waar de tijd ophoudt, komt de eeuwig heid. Oudejaarsavond getui'gt tot ons: „De eeuwigheid komt naderbij." Onze levenstijd gaat naar het einde! Wij moeten leren leven bij de toe komst, de toefcoimst van het Koninkrijk Gods. Als de wereldklok stilstaat be gint het leven! van de Gemeente des Heeren. Zij beëindigen hiHi tijd. Deze was vaaik een tijd van strijd en van loute ringen van verdrukking en verachting. Dit alles zijn zij dan te boven. Teimid- den van de woestijn van het leven, klinkt hun troostvol toe. „Daar zal geen tijd meer zijn." Maar (blij vooruitzicht, dat mij streelt) Ik zal, ontwaakt. Uw lof ontvouwen, U in gerechtigheid aanschouwen. Verzadigd met Uw Godd'lijk beeld. Nieuwjaar 1976. Jezus Christus is gisteren en he den Dezelfde en in der 'eeuwigheid. (Hebreen 13 8). Bij de ingang van de nieuwe jaarkring denken wij over de toekomst. De vraag kan gesteld worden', wat verstaan wij daaronder. Ieder van u kan daar op antwoorden. De antwoorden zullen wel heel verschillend zijn. Waar de mens voor leeft, daar stelt hij zijn vertrou wen op. Hoe vaak blij'kt dit een ijdel vertrouwen te zijn. Het vertrouwen blijkt maar al te veel te zijn het IrijJ- zand van mensen heil. Het ware ver trouwen kan dan ook niet zijn op het geen dat het ondermaanse heeft te bie den. Immers alles is onderworpen aan de wét der vergankelijjfcheid. Ook wij, ons leven staat in het teken van vergankelijkheid. Niets kan hier zijn stand houden, al wat stof is neemt een end, door de tijd, die alles schendt. Daarom, spreken wij, van de toevlucht van de gemeente Gods. In het verleden is dat betoond. In het verleden hebben zij hun sterkte ge vonden in Jezus Christus. Dat wil zeg gen, dat Hij hun was, hun Zaligmaker. Hij verlost van het grootste kwaad en brengt tot het hoogste goed. Hij heeft als Profeet hen geleerd. Als Priester Zijn verzoenende bediening verheerlijkt en als Koning hen geregeerd. Wat Hij nu in het verleden was, ia Hij ook in het heden'. Hij is heden De zelfde. Hij laat het werk van Zijn hand nooit varen. Dat is de sterkte in de dagelijkse strijd. Maar Hij is ook De zelfde in der eeuwigheid. Dat geeft een zekere verwachting. Verwachting, is een geladen w^oord. Daarin spreekt de hoop. Het ziet uit naar hetgeen dat gaat komen. Hoevelen zullen 'het jaar 1976 ingaan met een be paalde verwachting. Zij zien uit dat dit nu zal worden vervuld. Maar hoevelen zullen beschaamd moeten ervaren dat w:at zij hoopten niet is gekomen. Het leven bestaat immers in zoveel misre keningen'. Wij ontmoeten zoveel teleur gestelde mensen. Vaak moedeloos zit ten zij op de puin van het leven. Daarom wijzen wij u een zekeren toe vlucht. Deze zal niet beschamen. De apostel Paulus spreekt uit zijn levenservaring. Ook hij heeft het eer tijds beleefd. Ook hij is als een teleur gesteld mens terecht gekomen op de puin van zijn ijdele verwachting. De Heere heeft hem geleerd waarop hij moest leunen en steunen voor de toe komst. Hij heeft alles schade en drek leren achten' om de uitnemendheid van Jezus Christus. Hoe donker de tijd ook is. Welke onzekerheden ons omringen; Gods Woord wijst de onwankelbare toevlucht voor de toekoimst. Onze be de zij! Wees mij een rots om in te wonen; Een schuilplaats waar mijn hart Steeds toevlucht vind' in smart. Uw hoog bevel zal blijkbaar tonen. Dat Gij, o groot Ontfermer. Mijn burcht zijt en toesohermer. Ds. F. Blok. 't Hasrinigvliet toen vemom^en werd dat Frans v. d. Valk üi België was over leden; dat gebeurde dinsdag 20 mei. In 1969 was hij geruime tijd zoek in Ita lië. Op 2e Pinksterdag raakte de jongeman Leen Smit uit Dirksland ern stig gewond toen de auto die hij be- bestuurde bij de watertoren tegen een lichtmast botste. In Ouddorp brandde eenl bungalow af aan de vooravond.dat hij verkocht zou worden. De politie te Ouddorp Uchtte op de camping „Top pershoedje" een van moord verdachte van bed; de inwoner van DO'rdt heeft de moord op een transporteur in Ede overigens bekend. Eind mei werd (voor de tweede maal in de geschiede nis) Haringvlietwater de polders bin nengelaten. Zaterdag 31 mei bekamp- ten de eilandlijke B.B. korpsen elkaar in Dirksland; Dirksland glorieerde en dat was imooi omdat het BB werk er ettelijke jaren lang stil had gelegen. Zondag 1 juni nam. ds. M. B. v. d. Akker afscheid van de Herv. Gemeeh- te van Stellendam i.v.m. zijn vertrek naar Rijssen. Zaterdag 7 juni gaf het 40-jarige „Ons Koor" een grootse mt- voering in de sporthal te Middelhamis; ook dtr. Gerrit Zoon vierde zijn 40-jarig jubileum. De Mididelhamisse roman schrijver Oor van den Tol ovei-leed zeer plotseling op zaterdag 7 juni op de leeftijd van bijna 69 jaar. Óp zon dag 8 j^Mli nam ds. A. v. d. Beek af scheid van de Hervormde Gem. van Sommelsdijk welke hij 4V2 jaar gediend had. Woensdag 11 juni werd in de bouw van het verpleeghuis „de Sama ritaan" te Sommelsdijk het hoogste punt bereikt. Een aantal flakkeese bejaarden hadden op 12 juni de dag van hun leven; ze brachten een bezozk aan H.M. de Koninigin op paleis Soest- dijk. Elk van hen bood H.M. een ge- sChenik aan. De 26-jarige mevr. v. H. uit Middelhamis wonend op 'het woonwagenkamp kwam bij Roosen daal bij een ongeluk om het leven. De traditionele Avondvierdaagse in Middelhamis kreeg 994 deelnemers! In Middelhamis overleeid op 12 juni dhr D. J. Beversluis op de leeftijd van 46 jaar. Medio jimi nam de politie in Middelhamis 5 sterk verwaarloosde honden in beslag; de eigenaresse mej. V. werd verbaliseerd. Dhr. M. Ede- waard te Middelhiaimis was woensdag 25 juni 40 jaar bij het Onderwijs; hij is sinds 1960 hoofd van de Groen van Prinstererschool. Donderdag 19 juni ging op het terrein van „Hernesseroord" de eerste paal voor de bouw en kinder boerderij in de grond. Op zaterdag 21 juni was het een waar feest in Her- kingen toen het nog bescheiden jacht- haventje officieel in gebruik werd ge nomen. De 12-jarige L. van Bergen uit Achttiuizen werd zaterdag 21 juni ernstig gewond toen hij bij het over steken van de Prov. weg door een auto werd geschept. De Chr. basisscholen' 'te Herkingen en Dirksland namen af scheid van de handwerkonderwijzeres mej de Bonte die de scholen bijna een halve eeuw gediend had. Maandag nacht 23 juni ontlaadde zich ook boven Goeree-Overflakkee een wolkbreiik; er viel in Middelhamis in korte tijd 65 m.m. neerslag. In Stellendam werd op de laatste vrijdag van juni het nieuwe complex bejaardenwoningen in gebruik genomen; burg. van Velzen verrichtte de opening. Dinsdag 1 juli was voor Goeree- Overflakkee een historische dag. Toen werd n.l. de exploitatie van de Ha- ringvlietlbrug volgens contract door het Rijk oTT^ergenomen. Minister Westerop tekende de acte. Burg. v. d. Harst van Oostflakkee werd bij deze gelegenheid benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau; hij was meer dere jaren Pres. Comim. van de Brug. In Ouddorp deed zich in de werk plaats van dhr. Chr. Mierop een explo sie voor; van dhr. Mierop moest een been worden geamputeerd. „Rabo- Bank" te Stellendam, de mooiste dochter van de Centrale Bank" schreven we in het nummer van 8 juli t.g.v. de ope ning van het vermeuwde gebouw op vrijdag 4 juli. Een verraderlijke onder stroom vlak voor het Ouddorpse strand fco.?tte 'bijna mensenlevens. Slechts met uiterste krachtinspanning van leden van de reddingsibrigade en een parti culier konden 6 mensen worden' gered. D'hr. A. du Pree te Dirksland vierde zijn SO-jarig juibileum. als koster van de Ned. Herv. Kerk. Mevr. Ma Meyer-van Splunder te Ouddorp haalde in deze dagen haar rijbewijs. Ze had al 19 keer rijexamen gedaan toen het lukte. Het stond in de krant van 11 juli en het zij hier nog eens met ere ver meldDhr. J. C. Boot, scheidend hoofd van de Openb. basisschool te St. Annaland werd bij zijn afscheid ko ninklijk onderscheiden. Er werden op Flakkee zoveel geparkeerde staande auto's opengebroken dat de politie een waarschuwing publiceerde: „burgers, let op uw saeok". De beurs te Oud dorp die jarenlang op de agn. „Boomp jes" werd gehouden werd verplaatst naar de ruimte voor café „de Meul- blok" We leefden in de juli-maand in de zgn. „komkommertijd"; overigeris was het bericht dat de fam. Koese in Stellendam perziken van bijna een pond kweekte heel serieus gemeend. De 'diefstallen we schreven het al eerder waren niet van de lucht; in Oostflakkee verdwenen zelfs 14 scha pen en lammeren! De raad van Goe dereede stelde een crediet van 1,78 mil joen beschikbaar voor de uitbreiding van het rioleringsnet te Ouddorp, dat was overigens nog maar het begin. Een wat triest bericht gebracht in de 'krant van 22 juli was de medede ling dat er dit jaar geen vlaggetjesdag zou worden gehouden door Goeree's vissersvloot. Ouddorp boekte in de warme juli-maand een gastenrecord; het waren er 12000! De R.B.O. hield dinsdag 22 juli haar brigadedag waaraan een helicopter van de Marine deel nam. De watersportver. „Herkingen" lanceerde een havenplan waarvan de ■uitvoering 3.19 miljoen zou kosten. De 43-jarige J. v. d. Made uit Aoht huizen kwam op 24 juli bij Steenbergen om het leven. Snik- en snikheet was het toen woensdag 30 juli in Middel hamis de jaarlijkse gladiolententoon- stelling „Delta Flora" werd geopend. Bij de opening werd teruggezien op het natte najaar van het vorige jaar en er waren dan ook vele complimenten voor de telers die zich niet hadden laten ontmoedigen. Het bezoekersaantal viel wat tegen tengevolge van de voortdu rende hitte; soms steeg het kwik op de expositie tot 38 graden. De Plaat van Oude Tonge, nu offici eel het „strand Grevelingendam" gehe ten trok vele duizenden bezoekers; het strand was voor de eerste maal in ge bruik. In de raad van Dirksland rees de vraag of Dirksand evenals Am sterdam 700 jaar moest zijn; de Rijks archivaris berichtte later dat Dirksland in 1415 werd gesticht. Zaterdag 9 aug. nam de afd. Nieuwe Tonge van Veilig Verkeer Nederland haar ver- keerstuin in gebruik; de enige op Goer ree-Overfla'kkee. Tropisch warm waren de eerste dagen van augustus, met een record watergebruik als gevolg zo constateerde W.M.Z. Vrijdag 15 auig. werd in Middelhamis een vrouw aangerand, de dader werd snel gepakt. Zondag 17 aug. deed ds. H. Visser in- trde in de Herv. Kerk van Nieuwe Ton ge. Dinsdag 19 aug. overleed in zijn woning te Middelburg -dhr, G. C. Vreug- denhil; hij was vele jaren Dir. Ge meentewerken van Dirksland geweest. De politie te Ouddorp sloot in de tweede helft van augustus een rustige zomer af; „de warmte heeft ze te moe gemaakt oim herrie te schoppen," was een laconieke conclusie. Stellendam zit sinds 16 aug. zonder kapper. Hans V. d. Linde stopte er toen mee omdat hij al knippend niet langer de kost kon verdienen. Donderdag 21 aug. was er weer eens zo'n kolossale regen bui; er viel in Middelhamis 38 mm. uit. In Sommelsdijk besloot groenteman Bas Boom er mee te stoppenl Na een halve eeuw zijn klanten trouw te heb ben' bediend moest hij nu tot de con clusie komen dat het niet langer ging. Een blijde dag beleefde de zaterdag voetbalver. „D,E,,S," te Dirksland. Op zaterdag 23 aug. nam ze de kleed- accomodatie en het nieuwe tweede veld in gebruik. Ooltgensplaat hield die dag z'n tweede feestelijke ,,Oeltgens- dag". Haadslid J. C. Kalle nam don derdag 28 aug. afscheid van de raad van Dirksland; zijn zoon J. H. Kalle volgde 'hem op. Conny Wielaart uit Stellendam betoonde in de wedstrijd om de Eilandbeker de snelste zwem ster van het eiland te zijn. Groeizaam weertje was het, in Ooltgensplaat fo tografeerden we een zonnebloem van 4.62 mtr. hoog. i Zaterdag 30 aug. werd in Dirksland de eerste windhon- denoefenbaan op Flakkee geopend. Dhr. C. Boogerman, uitvoerder bij Gem. werken te Oostflakkee ontving de ge meentepenning van verdienste bij zijn afscheid op 28 aug. De raad van Dirksland besloot tot aankoop van de onttakelde molen van Dirksland. Het gemeentebestuur van Goedereede •werd in kennis gesteld van de toekenning van een kapitale subsidie van 7.425.000 t.g.v. de bouw van een rioolwaterzui veringsinstallatie. Aan de oversteek over het Haringvliet voor .zwemmers namen zaterdag 30 aug. 79 dapperen deel. Voor Goedereede zette de septemiber- maand goed in, woensdag 3 sept. werd de nieijwe Openib. basisBchool in gebruik genomen. De raad van Middelhamis toesteede in zijn septembervergadering aandacht -aan de klachten over café- rumoer; de raad bleek bereid weer slui tingstijden in te stellen maar er was nog te weinig overeenstemming. Tij dens zijn vaikantie in Italië overleed zondag 3 sept. dhr. J. Roos (68) uit Goe dereed De bluseenheid van Sommels dijk won zaterdag 13 sept. de eilande- lijke brandweerwedstrijd. De dag daarvoor, vrijdag de 17e legde burg. v. Velzen in Stellendam de eerste steen voor de nieuwe Geref. basisschool; de zelfde week legde hij de laatste steen. In Oude Tonge, op een stuk land van dhr. A. Fase werd het wrak van een Duits gevechtsvliegtuig geborgen; er werden geen stoffelijke resten meer in aangetroffen. Zaterdag 20 sept. werd vanuit Ouddorp de oud-Ouddor per M. Aleman mtgezonden als zen- dingstnedewerker naar Kenya. Met vreugd liet de directeur van de Land bouwschool te S'dijk weten dat het leer lingenaantal al voor het tweede jaar met 100% vermeerderd was. Woens dag 17 sept. werd te Goedereede de Nat. visserij vijf kamp gehouden, Goe ree's visserij school liet zich de kaas niet van het brood eten en won zeer overtuigend de wisseltrofee. Zater dag 20 sept. werd in Oude Tonge het nieuwe verzorgingshuis „Ebbe en Vloed' geopend; het telt 90 bewoners. Die zelfde dag werd 's avonds de gerestau reerde Geref. Kerk te Ouddorp in ge bruik genomen. Dinsdag 23 sept. verdronk in de Grevelingen bij Oud dorp een 28-jarige sportvisser uit Den Haag. De nieuwe Chr. Mavo te Stel lendam werd vrijdag 26 sept. geopend, de school kreeg de naam; „Het Spec trum". Er viel zoveel regen dat een 'muzikale taptoe in Dirksland op zater dag 27 sept. moest worden uitgesteld. Ook op vrijdag 26 sept. opende burg. van Es van Middelhamis het nieuwe kantoor van de Amro Bank op de Ka de te Middelhamis. Middelhamis liep zowat te hoop toen woensdag 1 okt. dokter Wieringa zijn 25-jarig jubileum vierde; hem, zijn echt genote en kinderen werden een grootse receptie bereid. Nog steeds was de Gemeenteraad van Middelhamis er niet uit was er met de horeca-sluiting nnoest gebeuren; in de oktober vergadering viel nog geen beslissing. „Man zeer ernstig gewond" schreven we in het nummer van 7 oktober, het betrof de 26-jarige timmerman Klaas Ihrman uit Ouddorp die in Stellendam een ver- keersonigeluk overkwam. Dhr. J. Groeneveld vierde 10 okt. zijn 25-ja- rig jubileum als hoofd van de Chr. BLO te Middelhamis. De muziek- (Vervolg op pag. 4 van dit blad.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 5