(ppapd Kinck^dae^e Boeken- nieuws 100,- Gulden korting op Pfaff KWALITEITS- NAAIMACHINE! W. RIKKEN B.V. ^^^M „Het scharlaken koord" door Cornelius Lambregtse. Uitgeverij T. Wever, Franeker. Van de Zeeuws-Amerikaanse schrijver Cornelius Lambregtse wiens succesvolle debuut „In Zijn armen de lammeren" bij velen nog vers in het geheugen zal hggen, is een nieuw boek verschenen onder de titel: „Het scharlaken koord". In zijn eerste boek was Fransje Weststrate de hoofdfiguur en nu gaat het over Fransje's jongste zuster Wantje, over wie hij een beschrijving geeft in haar opgroeien van schoolmeisje tot jonge vrouw. Plaatselijk nieuws Deel lilNu betalen of in januari naar postkantoor PREDIKBEURTEN ZEELAND Deze vraag- en antwoord-mbriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Vw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuwa, postbus 8, Middelhamis, met In de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. PAD OVER MIJN LAND Tegenwoordig kruisen steeds meer mensen mijn land en is er een voetpad ontstaan. Dat bespaart hun een hele omweg. Men raadt mij aan het tegen te gaan, omdat ik anders het recht op die grond zou verliezen, maar dat kan toch zo maar niet? Er zijn hele landgoederen opengesteld voor het publiek. Wat raadt u-mij aan? Antwoord: U kimt het gebruik niet blijven toestaan, want dan zou u inder daad uw rechten erop kunnen verliezen. Daarom moet u aan weerszijden van de toegang en omgeving op uw land bor den plaatsen met het opschrift „Verbo den toegang - art. 461 Wetboek van Strafrecht". Dergelijke bordjes zijn kant en klaar te koop, dus die behoeft u niet te laten schildereh. Als men de borden negeert, moet u een omheining aanbrengen en/of de plaatselijke poli tie proces-verbaal laten opmaken. Het voorbeeld van het voor wandeling opengestelde landgoed is hier niet juist. Het gaat om een erfdienstbaarheid en dat is een recht ten gunste van een perceel land (b.v. naast het uwe) en te laste van een ander perceel (b.v. het uwe). De wet spreekt van „heerschend en lijdend erf". Er zijn zichtbare en on zichtbare, voortdurende en niet voort durende erfdienstbaarheden. De zicht bare en niet-voortdurende komen tot stand door overeenkomst en door ver jaring. Een zichtbare en niet-voortdu^ rende erfdienstbaarheid is met name het recht van voetpad (van u over ter rein van anderen of zoals hier van der den over uw grond). Dit recht van voet pad kan door die derde(n) door verja ring worden verkregen. In uw geval heel duidelijk door de recreatieboerde rij, die profiteert van deze nieuwe weg over uw land. De bewoners daarvan krijgen na verloop van tijd (thans der tig jaar) het recht van voetpad, als zij onafgebroken van dit pad gebruik ma ken. Daarom moet u het gebruik tegen gaan, of de strook grond aan belang- hebbende(n) verkopen, resp. verpachten. AZIJN IN FLUITKETEL Ik heb een nieuwe fluitketel voor een elektrisch fornuis eerst uitgekookt met azijn, daarna met een zoutoplossing en pas daarna heb ik die ketel gebruikt om er de eieren in te koken. Als ik er nu thee mee zet, krijgt die thee een .don kerbruine kleur en een nare bijsmaak. Hoe zou dat komen Antwoord: Als u azijn en keukenzout gebruikt, ontstaan er in uw ketel an dere zouten door de chemische reacties en die kunnen schoonwater voor de thee een vieze smaak geven. Eieren moet u altijd in een afzonderlijk (uitr sluitend daarvoor te gebruiken) pan netje koken, want er kan bij het koken zwavel vrijkomen, dat weer een andere ongezonde aanslag geeft. Tenslotte ra den wij u aan, thee te zetten in een theepot en niet rechtstreeks in de zelfde fluitketel waarin u zoveel ande re stoffen opwarmt of kookt, want dat is erg ongezond. (Wij nemen nog aan, dat u de thee niet in de fluitketel laat (door)koken, want dan wordt die drank zelfs giftig). U ziet het, de aanslagen' op uw welzijn zijn vele. Wilt u daar méér van weten, koopt u dan een uitgebreid kookboek met vele huishoudelijke wenken voor de keuken. GRIEKSE WIJN Wie schreef nu het liedje Griekse wijn en hoe kan ik die Griek, Duitser of Belg bereiken? Antwoord: Griechischer Wein werd geschreven en gecomponeerd door de Oostenrijker Udo Jurgens en u kunt heel veel gegevens en foto's over hem verkrijgen als u schrijft naar de Udo Jurgens Fanclub voor Holland en Duits land „Tesselschadelaan 1 te Zeist. U moet dan wel postzegels voor een zware brief extra insluiten. wAt voor plant? Kunt u ontdekken wat ik voor plant kreeg? ''Ant\yoord: Het bijgevoegde blad (ge lukkig goed vochtig gehouden in een plastic zakje) is van een Israëlische va riëteit van een aldaar voorkomende acacia. Geef haar lichte, kalkhoudende grond, warmte, volop licht en niet te veel water. U kunt haar in ons klimaat alleen in verwarmde, droge kamers houden. BIER IN 'T HAAR Een vriendin van mij zweert bij bier, om haar haar te wassen of erna. Het haar zou er veel steviger van worden en minder gauw vet. Is bier niet nade lig, wordt de roos'er door verergerd en kun je niet beter een wasverzachter nemen? Antwoord: U moet een haar beschou wen als een teer plantje, dat in en op de huid groeit. Dat plantje maakt zelf geen vet. Vet haar ontstaat, doordat er vet of talg van de huid in komt, b.v. door borstelen of krabben. Daarom zijn borstelen of krabben nog niet verkeerd, want voor de huid is het goed dat zij haar afscheidingsprodukten kwijt raakt. Zacht haar ontstaat doordat de samen hang wegvalt. Vet haar plakt en klit. Verwijderen wij dit vet, dan blijft er los, droog haar over. Een wasverzach ter verlaagt de oppervlaktespanning van waswater en bevordert het in op lossing komen van vet en talg. Die ver- zachter kan uw haar dus niet vet ma ken. Met al die chemische middelen mag u niet te royaal omspringen, want de wetenschap heeft nog niet kunnen uit maken wat de invloed daarvan is op de haarwortel. In het algemeen groeit ons haar wel door; onverschillig of wij er iets insmeren of wat uitwassen. Bier heeft de eigenschap, dat de aanwezige suikerachtige stoffen het haar stevig maken zonder het een indruk van vet te geven. Er blijft echter weinig van over als u (na)spoelt, want dan verdwij nen de bierresten weer uit uw krullen. Daarom bestaan er shampoos met an dere stoffen, die een soortgelijke wer king hebben, geen bierlucht veroorza ken en niet bij een (na)spoeling ver dwijnen. Tegen roos zijn bier en de meeste shampoos machteloos, wat er ook op de verpakking moge staan. Ze verwijderen hoogstens huidschilfers en talgklonten, maar de vorming daarvan gaat gewoon Probleemloze Pfaff lichtgewicht naaimachine met vrije arm en be roemde dubbelroterende grijper, geheel compleet nu van 749,— a.Atk voor maar 0151,"" Korte Meestraat 17, (01640) 35878 BERGEN OF ZOOM Alleenvertegenwoordiger voor j Flakkee en Schouwen. door. Indien u een huidspecialist raad pleegt, zal die u vertellen dat hem maar een enkel middel bekend is dat metter daad helpt tegen roos. Dat is selenium- sulfide (zwavelselenium). Dit wordt in enkele preparaten verwerkt, die inder daad een gunstige, genezende uitwer king hebben. U maakt het haar schoon met een goede shampoo, spoelt het na met schoon lauw water en zeept het daarna in met een SeS-preparaat. Dit laat u circa vijf minuten intrekken en spoelt daarna het haar weer uit. Zo nodig deze behandeling van tijd tot tijd herhalen. AANTAL AUTO'S Hoe ligt de verhouding tussen het aantal personenauto's en vrachtwagens voor en na de tweede wereldoorlog en in afgelopen jaar? Antwoord: Wij zullen u voor enige willekeurige jaren de aantallen noemen van de geregistreerde personenauto's, vrachtwagens, autobussen en motor fietsen in genoemde volgorde, en afge rond: 1930: 68.000 p. 40.000 V. 3.500 a. 31.000 m. 1939: 100.000 p. 48.000 V. 4.500 a. 45.000 m. 1946: 47.000 p. 40.000 V. 2.000 a. 64.000 m. 1974: 3.440.000 p. 347.000 v. 10.000 a. 60.000 m De cijfers over 1975 zijn nog niet volle dig bekend. VLIEGZIEKTE Is het waar, dat je na transatlantische vluchten erg ziek kan worden van het tijdverschU? Antwoord: Het grote tijdverschil bij lange vluchten is inderdaad fnuikend voor een aantal (maar lang niet alle) passagiers. Na zo'n grote vliegreis zal menigeen beslist niet in topconditie zijn om belangrijke wedstrijden te winnen of enerverende besprekingen te voeren. Onze inwendige, op vaste tijden inge stelde, spijsvertering, maar ook het centrale zenuwstelsel en daardoor de hartfunctie, onze hersenen en daarmede onze concentratie kunnen van slag ra ken. Na oost-west vluchten kan^ die toestand 5 dagen duren en ria een reis naar het oosten 10 tot 14 dagen. Daarom moet u proberen direct na aankomst op uw plaats van bestemming een extra lang (dag - nacht)rust te nemen en lie ver een of twee maaltijden over te slaan, dan terstond in het plaatselijke dagpatroon mee te jagen. THOLEN Geslaagd. Mevrouw M. C. Simons- de Bruin slaagde te Nijmegen aan de Katholieke Universiteit voor het docto raal examen culturele antropologie. Benoeming. De heer E. Boissevain is benoemd in de vacature van dr. W. J. Wolff uit Kapelle tot lid van het dage lijks bestuur van de deelnemersraad van het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschap- en Milieubescher ming. De heer Wolff is verhuisd naar Texel. Kerknieuws. De kerkeraad der Ger. Gemeente heeft een beroep uitgebracht op ds. G. Mouw uit Genemuiden. BRUINISSE Kerknieuws. Op maandagavond 29 december hoopt voor de Oud GerefGe meente alhier voor te gaan Ds. Gebraad van St. Philipsland, Oudejaarsdienst, Aanvang 19.00 uur. Beste meisjes en jongens! In dit kinderhoekje koimt het laatste deoemberraadsel. Dat is tevens het laat ste raadsel van dit jaar. Ik zal het eerst maar opschrijven voor jullie. DBCEIJÏBERRAADSEL 4 IX 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 1. Andere naam voor Lithostrotos, de plaats waar Pilatus rechtspraak hield (Johannes). 2. Slaaf van Filemon; zie de brief aan Filemon. 3. Plaats waar Paulus de volgelingen van Jezus gevangen wilde nemen, maar hij werd staande gehouden. 4. Discipel van Jezus; was voorheen tollenaar. 5. Iemand die uit het raam viel toen Paulus predikte (Hanidelingen). 6. Eén van de zeven plaatsen in Klein- Azië; zie de brieven in Openbaring. 7. Man die -de ark drie maanden her- bengde. (2 Sam. 6). 8. Plaats waar Jezus opgevoed werd. 9. Man die .met Jozef in de gevangenis zat, maar zijn vrijheid kreeg. Op de kruisijeslijn 'komt de betekenis te staan van Inimanuël, de geboren Ko ning der Joden. Dit raadsel werd ingezonden door Ma rijke van Dijke uit Zoetermeer. Vriendelijk ibedankt. Marijke! BRIEFWISSELING Jan Kastelein, Zeist. Je rapport kon je niet lang bekijken, want het moest weer gauw worden ingeleverd. Je schrijft niet of het slecht was of goed of middelmatig; ik weet nu nog niets. Maar we zullen denken' dat het wel in orde was. Is Alie het al een beetje ge wend in Doom? Het zal voor haar he lemaal een ander leventje zijn. Heb je het nog steeds druk met het kranten- lopen, zoals je dat noemt? Corien van Rossum, '^eist. Van jou weet ik precies welke cijfers je hebt 'behaald, en ik moet zeggen, dat die cij fers niet slecht zijn. Voor nederlands en frans sta je -behoorlijk hoog. Een beetje wonderlijk is wel, .dat je voor de ene keer geschiedenis een SVa hebt en voor de tweede maal een 8. Gemiddeld is het nog goed natuurlijk, maar waar komt dat verschil vandaan? Waren het de eerste keer heel moeilijke vragen mis schien? Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Ik heib wel in de gaten dat jij erg ingeno- mien bent met de prijs; je kan er uren mee bezig zijn, en het is nog leerzaam ook. Je zou denken, nu al de komkom mers uit de kas zijn, dat er een tijd van rust zou' aanlbreken. Maar dat is echt niet het igeival, want nu moeten al le buizen weer geverfd worden! Je bent nooit klaar, dat zie je wel. Corrie Kastelein, Zeist. Hoe gaat het met de kleine Monique? Ik zet de naam maar zoals jij die geschreven hebt. Mis schien moet het nog wel een beetje an ders ook. De ibuiten'landse naanen zijn moeilijk om te schrijven. Namen als Jan en Piet, en Janna en Marie, dat gaat gemakkelijker. Je rapport ziet er best uit. Het zijn alleixiaal achten en zevens en dan nog een tien. Ga zo maar door, het is goed zo! Tineke van Rossum, Zeist. Is het mooi geiweest op 17 deceontoer? Was er veel ibelamgstelling? ,Jij bent ook m.et een mooi rapport thuis gekomen, zeg! Ik denk dat ze thuis er wel teivreden over zijn. Het zesje voor vaderlandse ge- sdiiedenis moet je nog eens proberen een' duwtje te geven, een duwtje naiar iboven natu/urlijte. Voor tekenen moet je echt wel aanleg hebben; dat vak is niet zo gemakkelijk te leren. Adrie van Gurp, Ooltgensplaat. Ben je helemiaal vergeten am te schrijven; dat je jarig geweest 'bent? Dan toon ik je ook niet feliciteren. Maar dat doe ik dan nu, al is het weer al een tijdje ge- leden. Is het echt waar, dat julUe 171 km. buis moeten verven? Maar jongen, het is om nooit klaar te komien! En toch moet het gebeuren, want als de vrucihteni in de kassen staan, dan kan het niet. En zijn er nu al kleine toma- tenplantjes? Wat moeten jullie toch in de weer zijn! Betsie Keizer^ Melissant. Hoe is het op het sdhoolikeiristfee'st gegaan? Was je niet zeniuwaohtig bij het zingen? Je hebt een goed rapport, Betsie! Het laagste cijfer is 6'/2, dus dan mag je niet mop peren. De andere cijfers zijn daar al boven. Probeer het zo miaar vol te hou den. Voor vaderlandse geschiedenis heb je een hoog cijfer, zeg! Doe je dat ook graag? Gert Boshoven, Spijkenisse. Is er in Hoogvliet meeir te ikopen dan in jullie dorp? Ik denk van ja, want daar ging je expres inkopen d:oen. Toen je schreef zat je lUit te kijken naar de vakantie, naaar die is ondertussen aangeibroken. Heeft oma het naar haar zin gehad toen ze 'bij jullie logeerde? -Het is gelukikig dat zoietsi nog kan, nietwaar? Er zijn menisen van die leeftijd, die nooit meer van huis kunnen. Janny Klop, H. I. Ambacht. Het is fijn dat 'Genard zo voorspoedig opgroeit. Dat is met andere baby's wel eens anders; 'dan moet er veel imee getabd worden. Je rapp'Oirt, het 'eerste uit de tweede, is goed, behaive dian die 'onvoldoende voor 'handelsikennis. Maar dat cijfer kan wellicht in het vervolg een ietsje naar boven. Vind je het een moeilijk vak? Als er geen handelsgeest in je zit, zal je er wiel moeite mee blijven hebben missdhien, maar daar wordt niet naar 'gevraagd. Leny Keizer, Melissant. Vind je het .moeilijk om de tweede steni te zingen? Als je gehoor in orde is en je ste'm wil 'goed mee, 'dan gaat alles vanzelf. Maar <daar gaat het nu juist om, hè? Gehoor en stem! Ik hoop dat het goed geiklon- ken heeft. Had je niet één onvoldoen'- .de? Dat mag ilk 'wel horen. Daj over het sohoolwertk niet wal nachts. Kun je de -opleiding ooi: volgen? Bert Boshoven, Sxnjkenisse. vind jij crossen wel heel mooi ik zie het niet graag. Je vrien^f wel als een beest uitgezien hebw hij aan 'het rijden was zondet bord. Je broer schreef dat oma j was, maar ui jouw brief lees f. opa ook van de partij was. Die Gert zeker over het 'hoofd gezij, Loes Klop, H. I. Ambacht. Die i nu op de rapport verdwenen. ^Uj cijfertje zie ik nu alleen een nederlands. Onze m'oedertaal moei wel heel 'duidelijk zijn, want vof vak zie ik 'vaalk lage cijfers. j( niet goed begrijpen waarom. Bes js wel eens aan brigadieren geweesf' je het een leuk wenk? Het is van ibelang vlak bij een sdhooï, om keer daar in ide toom te houdeij Allemaal de brieven zijn nu woord. Nu is' het inzenden. Lieij spoedig miogelij,k, want met de gen 'gaan de posterijen erg Letten jullie op alles waarop téi valt? Ik heiihaal het nu eens njet Ik wens; j'ullie allemaal een p vakantie en' gezegende kerstdagen De vriendelijke groeten van j* O09 Nederlands Bijbelgenootschap HIJ KOMT WEER Die „hij" is in dit geval de a girokaart van het Nederlands belgenootschap. Voor de contti voor 1976. Als u deze acceptgirokaart geh; bespaart u zichzelf en anderen ej werk. Extra werk betekent extra k Hoe minder kosten, hoe meer c uw contributie overblijft voor het waar het om gaat: de bijbelvoorzie Gebruik dus deze kaart voor i taling en als het even kan, nog maand. Dank u! Bij voorbaat dant Lambregtse studeerde voor onderwij zer en behaalde zijn akte in de dertiger jaren, toen er weinig emplooi was voor een vaste aanstelling. Hij begon dan ook als „kwekeling" en maakte per soonlijk de armoedige tijd mee vóór zijn definitieve benoeming. Van jongs af aan had hij een sterk uitbeeldingsver mogen en wist als schoolmeester de kinderziel op uitnemende wijze te pei len. Dat komt weer duidelijk in zijn tweede boek naat voren. De eerste honderd bladzijden zijn aan het school leven van Wantje de roepnaam voor Johanna gewijd. Doorspekt met het sappige Zeeuws vertelt hij op boeiende wijze haar belevenissen; de grote voor liefde voor juffrouw Koopman, die haar een lief boerinnetje noemt, omdat de Zeeuwse dracht haar zo keurig staat; de indrukken op school bij de Bijbelse vertellingen,, de hulp aan haar klasge noot Leunis Lievens, die niet van de snuggerste is, het respect voor haar ouders, vooral voor haar vader Merien Weststrate, een man met grote gaven van hoofd en hart, die zijn gezin met overtuiging een degelijke christelijke opvoeding geeft. We maken ook een trouwpartij mee van Maria, de zuster van Wantje, in de keurige opgepoetste koetsen, die voor zo'n gelegenheid door de boeren aan hun arbeiders werden beschikbaar gesteld. Hun huwelijk wordt niet kerkelijk bevestigd, dat doen alleen de roomsen! Vreemd, en dan jongelui uit zo'n chris telijk gezin. Tot zover hebben we het boek met stijgende belangstelling en veel interes se gelezen, vooral ook de mooie teke ning van het prachtige Zeeuwse land schap met de rijpende korenvelden en de bloeiende gewassen. Bij de volgende bladzijden over het ontwikkelingsproces van 'Wantje's jonge lichaam wordt ons oordeel anders. Op realistische maar onsmakelijke wijze beschrijft hij dan de eerste men struatie van Wantje, op blz. 104. Als Wantje van school is gaat ze als arbeidersmeisje op het land werken en komt dan in aanraking met allerlei jon gens. Leunis, haar vroegere schoolka meraad is er ook bij, maar die wil ze niet als vriend. Toch is Leunis „in de zevende hemel" zo schrijft deze christelijke auteur! als hij b.v. een mand voor Haar kan dragen (blz. 125). Er zijn ook veel jonge Brabanders, die in de oogsttijd worden ingezet. Dan wordt ze smoorverliefd op een zekere Fons, die steeds contact met haar zoekt en haar „Ons Liefvrouwke" noemt. Wantje heeft er wel een inwendige strijd mee: hoe moet dat nu? Zij zo streng-orthodox opgevoed en dan gaan vrijen met een roomse Brabander? Er gaat weer een seizoen overheen ze probeert Fons- te vergeten, maar hij staat toch midden in haar gedachten- leven. Een volgende zomer bij het bo- nenplukken is Pons weer van de partij. Tussen schafttijd gaat Fons zwemmen, hij ontkleedt zich poedelnaakt aan de binnenkant van de dijk, op een plaats waar Wantje in een greppel zit om haar behoefte te doen. Als ze hem ziet walgt ze er wel« een beetje van, maar dan denkt ze toch „al wat aan hem is is gans begeerlijk!" Ze weet wel dat dit een tekst uit het Hoog lied is, waarmee de Bruid van Christus bedoeld wordt en dat ze met deze ge dachte heiligschennis pleegt. We vinden dit in een woord profaan, om zo iets neer te schrijven! (Blz. 158) Als Wantje zich beweegt krijgt de naakte Fons haar in de gaten en dan volgt hoewel met tegenzin van Wan tje een omhelzing en wat dies meer zij. En later is weer een samentreffen in een schuurtje, waarover we het zwij gen maar toedoen. Maar het staat er allemaal is het om de jongens en de meisjes die dit boek lezen te doen gnif- felejti? Wantje moet een kind krijgen van Fons de Brabander We vragen ons af: moet dat nu zo? En dan sex maar overgieten met een scheut godsdienst! Foei toch! Dat moet dan als voorbeeld dienen voor het scharlaken koord, n.l. de ontdekking van zonde en schuld, de vergiffenis door het bloed van Christus. We zeggen niet, dat dat niet kan, maar moet de zonde dan zo realistisch, d.w.z. naar de werkelijkheid beschreven worden? Vermaant de H. Schrift niet: geen vuile rede ga uit uw mond, en, niet te spreken over de din gen waarover gij u nu schaamt? Om kort te zijn: Fons, met wie ze overigens nog wel stiekum omgang had, laat haar in de steek. Ze trouwt nu met Leunis, haar vroegere schoolkameraad, die haar desondanks tot vrouw neemt. Overigens een edele daad van die jon gen. Nu moet het kind van Wantje ge doopt worden. Het geval wil dat juist ds. Kok in de vakante Zeeuwse gemeen te moet preken. Hij wordt met name ge noemd, bedoeld is de nu ruim 80-jarige Chr. Ger. predikant Ds. R. Kok. Hij preekt bij die gelegenheid over Rachab de hoer, het thema is: het scharlaken koord. Zoals Rachab vergeving vond in het bloed van Christus, zo kan dat ook voor Wantje. Al waren uw zonden als scharlaken, zij zullen wit worden als sneeuw. Allemaal waar. Maar we vin den het bedroevend, dat de oude ach tenswaardige ds. Kok er wordt bijge haald om aan dit zwoele verhaal een happy end te breien! Het eerste boek van Lambregtse is ingeslagen. Er zijn zeven drukken van verschenen. Maar met dit boek maakt hij geen goede beurt. Jammer. Zoals we van de Uitgeverij Wever ge woon zijn is het boek zeer fraai uitge voerd. De omvang is 260 pag., gestoken in een fraaie band waarop kerk en school en het scharlaken koord is afge beeld. De prijs is 19,50. D. Th. d. W. GEIMEENTE DIRKSLAND In verband met de sluiting van het bureau van de Burgerlijke Stand op 25 en 26 december a.s. kunnen belangheb benden voor dringende zaken betreffen de de burgerlijke stand op zaterdag 27 december a.s. des v.m. tussen 11 en 12 uur contact opnemen met de heer L. Kats, Julianaweg 74, Melissant (tél. nr. 01877 - 1957). In het totaal zijn tihans ruim 'drie miljoen delen III 1976 van het kente- 'kenbewijs uitgegeven. Nog ongeve-er 800.000 auto- en motonbezitters zijn nog niet in het bezit van een! nieuw deel III. Ongeveer een hali miljoen van idie 800.000 personen heibben de accep.giro- kaart wel ontv^angen, maar nog niet 'be taald. De niet^betale'rs wordt aan'ge- raden zo spoedig m!agelij,k per accept girokaart de 17,50 over te maken. Al leen dan kan araen zijn deel III nog vóór 1 feibruari thuisgestuurd krijigen. Vanaf die datum mjoet deel III 1976 na melijk lop 'de voorruit van de 'auto zit ten. Een andere groep van ongeveer 300.000 automobilisten heeft geen ac- ceptgirokaaort -ontvangen. Dat kan ko men daor 'versdhillenide oorzaken zoals verhuizingen of -doordat 'de computer een] fout in de gegeivens conistateerde. Omdat er nu .geen acceptgirokaarten m-eer wordien verstuurd, is voor deze 'autamdbilisten de mogelijkheid -geopend 'deel III voor 1976 in januari af te halen O'p het postkantoor. 'Er zijn m.eer dan 300 postkant'oi"en waar dit tussen 5 en 30 janu'ari kan gebeuren. Men kan daar een nieuw deel III 'direct in ontvangst nemien op vertoon van de 'delen I en II van het kentekenbewijs, het oude deel III en de kopie en een' legimitatiebewijs. Men krijigt 'dan een deel III 1976 uitge reikt tegen 'betalinig van 17,50'. De op het postkantoor opgenomen gegevens worden do'orgestuurd naar de Rijks dienst voor het Wegverkeer, waarna de oomiputer de juiste -gegevens van 'deze deel Ill-beziters kan opnemen. Bij de Rijksdienst voor het Wegver keer liggen bovendien nog ongeveer 19.000 als onbesteibaar retour gezonden delen III, Hiervoor zijn wel acceptgiro kaarten verzonden; er zijn ook betalin- 'gen op binnengekomen, maar bij het toesturen van de delen III bleken deze om onverklaarlbare redenen als onlbe- stelbaar te worden geiretoumeerd. Aan diegenen die zeker weten vóór 15 novem.ber betaald te heibben onder hen kunnen ósas ook personen; zijn wier delen III onbestelbaar retour werden gestuurd - wordt verzocht contact op te nemen met de Rij-ksdienst voor het ■Wegverkeer. Bij voorkeur schriftelijk aan Rijksdienst voor het Wegverkeer, antwoordnumimer 30, Veendam (-geen postze'gel op de enveloppe) of in drin- gende 'gevallen telefonisch. Daarbij ver melden de datum van betaling en het 'kenteken van de auto of m;otor. Menl krijgt dan alsnog een deel III toege stuurd. OOLTGENSPLAAT Boeken ruilen in „Elthato" Daar in verband met de feestdagen op de donderdagen 26 december en 1 ja nuari geen boeken kunnen worden ge ruild, zal inplaats daarvan op maandag 29 december gelegenheid worden gege ven van 6.30 tot 7.30 uur nam. in „El thato". Wijziging predikbeurt Herv. Kerk In de morgendienst van zondag 28 december a.s. is ds. J. Wieman te Vlaar- dingen verhinderd alhier voor te gaan. In zijn plaats zal nu optreden Prof. C. G. Baart, hoog leraar aan de Prot. Theol. Hogeschool (N.E.S.T.) te Beyroet, momenteel in Nederland. Zondagschool had goede koUekte De kollekte voor de kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagschool heeft opgebracht 1465,(vorig jaar 1180,Alle gevers hartelijk dank na mens het bestuur van de Zondagschool „Obadja". Kerstfeest zondagschool. Het Kerst feest met de kinderen van de Zondag school zal gehouden worden op 2e Kerstdag nam. 4 uur in de kerk. Dit kerstfeest, waar iedereen welkom is, zal over de beide kerktelefoons (her- Ie KERSTDAG - 25 dec. '75 NIEUWERKERK Herv. Kerk M, ds. W. J. Kolkert; 7 uur interk. 1 zangdienst, m.m.v. de Chr. G« zangver. „Een Naam is onze voorg. Ds. Kolkert Geref. Kti (N'kerk-O'land) 9.30 uur dhr. J, ft heul, Spijkenisse, 7 uur KerstiE dienst in de Ned. Herv. Kerk - te Gem. 10 en 3 uur lezen. THOLEN Herv. Kerk 9.30 en Ut. ds. A. de Reuver Geref. Kerk 1! en 5 uur ds. H. Brinkman Gri Gem. 10 en 4 uur lezen Chr. Qti Kerk 10 uur lezen, 2.30 uur dü Slagboom Ned. Prot. Bond If uur ds. H. Bierman N.H. WijksE in wording 10 uur ds. Naber. SINT ANNALAND Herv. Kerk Mi 6 uur ds. J. Codee Ger. Gem,!ï en 2 uur lezen Ger. Gem. inH 9.45 en 2.15 uur lezen. SINT MAARTENSDIJK Herv. 9.30 en 14.30 uur ds. J. Blom - Oï Ger. Gem. 3 x lezen Ger. Geai Ned. 2 X lezen. -O- 2e KERSTDAG - 26 dec. '75 NIEUWERKERK Ger. Gem. 11 student J. S. v. d. Net, Rotterdam- Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 lezen 2e Kerstdag 6 uur kerstfetS zondagschool in de Herv. Kerk. THOLEN Herv. Kerk 9.30 uur ds.-l de Reuver Geref. Kerk 10 uur Kerstzangdienst, ds. R. Blaauw - Ger. Gem. 10 uur lezen Chr. Getd Kerk 10 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk» uur ds. J. Codee, 2.30 uur kerstteesl' viering van Herv. Zondagschool - Ger. Gem. 9.30 uur ds. Chr. vanii Poel te Yerseke Ger. Gem. in M 9.45 uur lezen. SINT MAARTENSDIJK Herv. 1 9.30 uur ds. J. Blom Oud Ger. Gen 9.30 uur lezen Ger. Gem. in I 9.30 uur lezen. ZONDAG 28 DECEMBER NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 ds. M. G. Westerhof Ger. Kerk (N'kerk-O'land) 10.45 en 5 uur ds.» Brinkman, Rijssen Ger. Gem. H® 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. W en 3.30 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. KerklO» 6 uur ds. J. Codée Ger. Gem. 3* 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in W 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. SINT MAARTENSDIJK Herv, 9.30 en 14.30 uur ds. J. Blom - Of Ger. Gem. 3 x lezen Ger. Getn.» Ned. 3 X lezen. HERV. GEM. THOLEN OP ZONDAG 28 DECEMBER Tholen 9.30 en 6.30 uur ds. A. de I ver Poortvliet 10 uur ds. G. At 6 uur kand. W. van Oorschot Sc»' penisse 9.30 en 2.30 uur dhr. Van Woer den St. Maartensdijk 9.30 en 2.30 ds. J. Blom Stavenisse 10 en 6 uur» Harkema St. Annaland 10 en 6 ds. J. Codee Oud Vossemeer 10^ 6.30 uur ds. G. Voortman St. PWr land 9.30 en 2.30 uur ds. H. Harkema- vormd en gereformeerd) worden uitê zonden. Vroeger sluitingsuur postkantoor- Op woensdag 24 december en woeJ^^ dag 31 december zal het postkantoor middags na 3 uur gesloten zijn. iJ^ avond-openstelling is vervallen. - Zuigelingenbureau verzet. Het gellngenbureau is van 31 december (Oudejaar) verzet naar dinsdag 30 (ie- cember, één dag vroeger dus, oP^^L wone tijd van 3 tot 4 uur in Het GK^ Kruisgebouw.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 6