Raad Dirksland beducht voor komst van zwem bad in Middelbarnis Oeltgen was niet de stichter van Ooltgensplaat maar een musicerende dronkelap [Kritiek.... |op wie Levis i L.P.G. I rie HERTOG de iet lil- l25,— ll8,95 [27,50 92,50 92,50 45,- 45,- 47,50 25,95 83,— 25,95 67,50 iSe jaargang Vrijdag 19 december 1975 No. 4449 CHR. STKEEEELAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond U hebt nog een rookfauteuil Wij hebben KUSSENS. I Sommelsdijk Accoord met inrichting Victoria-halien UTOSCHADE? Voor alle merken kunt U bij ons terecht. Vakkundige behandeling, prima afwerking. GARAGE KNöPS - LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2222 en 2043 i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»^ Voor de komende Kerstdagen leveren wij U vers geslachte kalkoenen, haantjes, kalkoen-filet fa. Den Hertog en Co. Westhavendijk 43 DIRKSLAND INGEZONDEN: Reactie op aanklacht tegen „jagers Speciaal inbouwstation voor gasinstallaties X in elk merk automobiel. t Garage Nijsse B.V. Oostdijk 15 - Tel. 01874-235 Oude-Tonge 385 MIDDELHARNIS Exclusief lidmaatschap voor „Hooge Heerijkheld'' Keurig gerubriceerd gemeente-archief wijst uit KRAMER Bakkers krijgen ook vrije dagen VOOR MOOnSBX] bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zaiidi>ad Müddelhaniis POSTBOX 8 MIDDELKAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelfldJJk Tel. (01870) 262B Na &30 uur (01870) 3302 Giro 1671180 ABONKEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTEaSTTIEPRIJS 23 cent per ^rnrn. Bjj contract speciaal teriel De aandacht voor de gijzelingsaffaire en het daarmede verband houdende op treden van de Zuid-Molukkers verslapt jl wat. Het ongewone gebeuren van een ojjzeling in een trein en het feit, dat Üiermede tientallen families uit ons eigen land waren betrokken, deed ons met de gijzeling intens meeleven. Al liaciden we de gegijzelden nooit gezien, we leefden met hun lot mee, alsof het onszelf betrof. We voelden ons diep in ons hart aan gesproken. Onbewust voelden we aan, ■v/at hun overkwam, kan ons morgen ook overkomen. Plotseling zagen we een ogenblik duidelijk voor ogen, hoe onzeker onze samenleving is geworden. Hoe onveilig. Toen de Zuid-Molukkers in de eerste dagen overgingen tot uitvoering van hun dreigementen, drie personen ver moordden, ervoeren we dat met een schok. Het was alsof er iets van ons was losgescheurd. Nooit zouden we weer een Zuid-Molukker kunnen tegenkomen, zonder ons dit alles te realiseren. Verbijsterd zagen we toe, hoe met de gijzeling in het Indonesische Consulaat in Amsterdam, het geweld zich uit breidde. Maar het maakte minder in druk op ons. Alle aandacht bleef geves tigd op de trein bij Bellen. Het viel ons moeilijk het beleid van de regering te aanvaarden. Toch voelden we wel aan, dat de risico's om door bestorming of anderszins een einde aan deze kaping maken groot waren. Misschien wel te root. Voortdurend waren we in onze [esprekken, in onze gedachten aan het egen, „als ze nu eens dit probeerden dat deden". Maar steeds weer op- ieuw moesten we ons bij het gevoerde leleid neerleggen. We zagen geen an- lere keuze. Aan de treinkaping kwam een einde. de kritiek brak los. Kritiek op Ie regering, op het crisiscentrum op het leleidscentrum, kortom plotseling gaat ich de spanning ontladen. Maar toch [og gedempt. Want er is nog geen op- issing voor Amsterdam. Toch moeten we met deze kritiek ioorzichtig zijn. Door de spanning, die Ie gijzeling meebracht zijn we allemaal 'af over onze toeren geraakt. Dan is het verkeerd om elkaar met rerwijten te overladen. In een derge- ke situatie zijn we niet in staat nuch- ir te oordelen. Er is trouwens nog een reden waar- im we wat voorzichtig met onze kritiek [oeten zijn. Want op de bodem aller 'agen, ligt der wereld zondeschuld. ie daar iets van beleeft, komt met de irootste kritiek bij zichzelf terecht. Dan 'orden de moorden, die de Zuidmolukse ingeren in de trein hebben gepleegd, ze schuld. Dan wordt het wonderlijke landelen van onze regering, ons falen. In gaan we niet voorbij aan het alles irerheersende dat uit deze affaire tot ins komt: Hij straft ons, maar naar on zonden niet! Slechts vanuit die verbrokenheid is de 'eg terug te vinden om met Zuid-Mo- ikkers verder te leven. Want daarop hebben we ons te be nen. Het is te begrijpen, dat de loties onder velen hoog zijn opgelo- len. Dat wraakgevoelens zich hier en laar openbaren. Vooral wanneer straks te rechter zal moeten oordelen, over rat voorviel. Dan kunnen we nog de Mige onrust verwachten. We plaatsten de vorige week boven |eze kolom het woord „onoplosbaar". ;Zo lijkt deze kwestie ook. Toch is ze iet „onoplosbaar", want Hij geeft hulp, jok in tegenheden! Of verkiezen we die 'eg nu nog niet te bewandelen? Dan is ze toekomst donkerder dan ooit. -KONINGIN ftl CHT»»**^ OOSTDIJK 53 - 61 DIRKSLAND Maatschappelijk Werkster Mejuffr. Van ZwoU is afwezig van 25 decem- F tot 2 januari. Voor zeer dringende Fen-. Tel. (01890) 5404, Mevr. Nauta. De gemeenteraad van Dirksland vreest de gevolgen van de bouw van een nieuw zwembad in Middelhamis. In de woens dagavond gehouden raadsvergadering werd dat ruiterlijk erkend, ook door de raadsvoorzitter burg. H. Bos. Dirks- land's bestuurderen zijn er bang voor dat hun zwembad „de Gooye", dat nu een streekfunctie vervult, dan aanzien lijk minder belangstelling zal krijgen waardoor het jaarlijks nadelig exploi tatie-saldo nóg hoger zal oplopen. Nu al beweegt dat zich rond de honderddui zend, wat door het gemeentebestuur bijgepast zal moeten worden „Het kan best eens uit de hand gaan lopenvoorzag dhr. Th. van Prooij- en (P.v.d.A.). Eerder in de vergadering was de verbouw van het Victoria-com plex ter sprake geweest waarover burg. Bqs gezegd had dat zo'n aankoop door de gem. gedaan) dikwijls toch naar de koper toe blijkt te groeien. „Komt dit dan ook op z'n pootjes terecht...?" .in formeerde dhr. van Prooijen m.b.t. het zwembad. „We pretenderen een beetje dat ons bad een streekfunctie vervult en ik ben daarom wat angstig van een zwembad in Middelhamis", bekende dhr. van Prooijen. „Ik voel met u mee dat dat bezwaren op zou kunnen leveren, ik ben daar mét u beducht voor", liet Ijurg. Bos daarop weten. Wel attendeerde hij op de aan wezigheid van hoger toezicht en een verdeelplanning van zwembaden al is het nog de vraag in hoeverre de invloed van gezag en planning zullen worden toegepast. Er wordt door de Stichting nog steeds gehoopt op een flinke Rijkssubsidie, die bracht dhr. D. de Bonte (PCP) in het midden. De exploitatie zou daardoor wat dragelijker worden en ook burg. Bos bleek de moed daarop niet verloren te hebben. „We zijn reëele kanshebbers op zo'n subsidie waarvan we overigens niet weten wanneer die zal worden toe gekend", verklaarde hij. Wel schijnt het bedrag bij benadering vast te staan maar hoe langer het uitblijft hoe min der waard het zal blijken te zijn. Weth. D. A. H. van Dis (PCP): „de stijging van lonen en vooral ook van de energieprijzen hakken er stevig in. Het blijkt niet zo moeilijk te zijn een zwem bad te bouwen maar het is moeilijker het te exploiteren Victoria-halien. De raad ging na enige bespreking ac coord met het voorstel een krediet van 450.000,te voteren voor de verbouw van de linkse vleugel van het Victoria- complex, waarin aparte ruimtes komen voor de B.B., de Brandweer en het Roe de Kruis. De dakbedekking ook van de middelste hal zal worden ver nieuwd en er zal isolatie worden aan gebracht. De middelste hal zal zo gaf de voorz. desgevraagd te kermen be schikbaar blijven voor tentoonstellingen jeugdwerk, indoor-training en overige denkbare bestemmingen. Er kwamen wat vragen van mindere importantie, t.w. over de keukenvoor zieningen en of het niet wijzer was met de dakbedekking van de middelste hal nog te wachten omdat die wellicht nog eens verhoogd wordt, maar geen van de vragenstellers was tenslotte tegen het voorstel. Brandweer en B.B. krijgen elk een keukeninstallatie opdat ze bij el kaar „niet te dikwijls over de vloer be hoeven te komen". Overigens geloofde burg. Bos niet in de veronderstelling van dhr. v. d. Velde dat het met de B.B. spoedig gedaan zal zijn: „over de Gem. Zelfbescherming is de staf nog niet ge broken!" meende de voorz. De Rode Kruis afdeling stopt zelf 5 a 6.000,in de magazijnvoorzieningen en de voorz. meende dat een dergelijk gebaar plus de grote mate van vrijwilligheid die ook in de overige korpsen en afd. gevonden wordt aanspraak geeft op een goede ac- comodatie. De raad besloot dan ook dat die er komen gaat, met of zonder bliksemaf leider want zo meende dhr. de Bonte daar zou nog wel eens vijfduizend gulden op te besparen zijn Benoemingen. De heren J. Bestman en J. Witvliet werden bij stemming herbenoemd tot leden van de Burg. Instelling voor Maatschappelijke Zorg te Herkingen. De heren P. A. Leijdens en J. L. Voge laar (te Middelhamis) werden herbe noemd tot leden van het bestuur van de Stichting Jeugd- en Verenigingsgebouw te Melissant. T.b.v. het lidmaatschap van dhr. Vogelaar werden de statuten gewijzigd waardoor het mogelijk wordt dat een bestuurslid buiten Melissant woont. Dhr. C. J. de Munck te Dirksland werd tot straatmaker in gem. dienst be noemd. Subsidie. Zonder commentaar maar met in stemmend geknik stelde de raad een subsidie van 2.000,beschikbaar voor de Stichting Vakantiewoning voor Gehandicapten welke Stichting de bouw van zo'n woning op de Klepperstee te Ouddorp nastreeft. ff In het „Eilanden-nieuws" van 16 de zer is een ingezonden schrijven opge nomen onder de kop „aanklacht tegen de jagers".Uit verschillende reacties van diverse personen uit geheel Goeree- Overflakkee bleek dat ondergetekende voor de in dat schrijven geschetste gang van zaken verantwoordelijk wordt ge steld. In de eerste plaats moet mij van het hart dat de wijze waarop ik de jacht beoefen ten allen tijde verant woord is te noemen en ik gelukkig niets te maken heb met de omschreven gelaakte jacht. In de tweede plaats kan ik stellen dat ik als jager en als bestuurslid van de K.N.J.V. (Kon Ned. Jagers Ver.) genoemde handelswijze ten zeerste betreur en afkeur, daar het zon der meer niet gebruikelijk is dat door weidelijke jagers op deze manier de jacht wordt beoefend. Met dank voor de plaatsing, H. L. Schilperoort, Ooltgensplaat. '-♦♦<« Het inmiddels befaamd geworden res taurant „de Hooge Heerlijkheid" te Middelhamis is geaccepteerd als lid van de „Alliance Gastronomique Neerlan- daise". Deze Alliance werd opgericht in 1967 en omvat nu 22 restaurants, ver spreid over het gehele land. De leden stellen zich ten doel, het be houd van hoge culinaire tradities en het verzekeren van een perfekte gastvrij heid. Sedert 1974 wordt samengewerkt met een vergelijkbare organisatie in België: Les Etapes du Bon Gout. In het persbericht dat over de toetre ding van „de Hooge Heerlijkheid" is uitgegeven worden als specialiteit van dit restaurant van de fam. Kem ge noemd: Délices de turbot „Hooge Heer lijkheid" Escalope de saumon a rOseille (en saison) Crevettes de Stellendam. Ooltgensplaat is destijds niet gesticht door ene Oeltgen uit Friesland die met z'n primitieve bootje op een zandplaat aan de grond voer. Het was in 1483 een van de bastaarddochters van Filips de Goede, geheten Anna van Ravestein die de eerste plaat Oeltkensplaat liet bedijken. Woensdagmorgen bleek dat allemaal toen op het gemeentehuis aan burg. W. M. V. d. Harst door een werk groep onder leiding van Prof. v. d. Gouw de fantastisch overzichtelijke „inven taris" van de gem. archieven werd overhandigd. Oostflakkee heeft daar mee als enige in den lande een volstrekt uniek bezit, waarmee burg. v. d. Harst dan ook bijzonder gelukkig bleek te zijn al werd hem dan ook zijn „Oeltgen-illu- sie" ontnomen. Prof. v. d. Gouw stelde daar overigens graag een nieuwe, wat minder oppassende Oeltken voor in de plaats De werkgroep werd gevormd door studenten van het Historisch Semina rium van de Universiteit te Amsterdam. Prof. v. d. Gouw is daar Hoogleraar, maar hij is ook Provinciaal Inspecteur der archieven in Zuid-Holland. Op zijn initiatief gingen de studenten in het ka der van hun doctoraal-studie aan het werk in de archieven van Den Bommel, Oude-Tonge en Ooltgensplaat waaruit ze drie dikke boeken samenstelden aan de hand waarvan de betreffende ar chiefstukken heel gemakkelijk kunnen worden geraadpleegd. „Zo'n werkstuk is nog nooit op de wereld voorgeko menverzekerde Prof. v. d. Gouw dan_ ook toen hij „de vrucht van het ge ploeter" aan dhr. v. d. Harst overhan digde. Uniek noemde dhr. v. d. Gouw de aanwezigheid in het archief van correspondentie uit de tachtigjarige oor log, „maar", vertelde hij, „het is wel een enorm karwei geweest om alles overzichtelijk te rubriceren al heeft het ieder gelukkig grote voldoening gege ven"; Om bepaalde brieven te ontcijfe ren moest er soms een spiegel en ultra violet licht aan te pas komen en stuitte men soms op spellingen die volgens de Prof. nu nog niet eens bij de groot ste nieuwlichters op zouden komen...! „Het archief zal voor ons een wereld openen want wat een rijke geschiedenis mag heten bleef tot dusver in het ver borgene, waarom we ons maar met ver- zinseltjes moesten behelpen", bekende burg. V. d. Harst, waarop hij het verhaal van de gestrande Oeltgen liet volgen. Dhr. v. d. Harst bracht prof. v. d. Gouw dan ook dank voor zijn vele bemoeienis sen en voor het feit dat hij het is ge weest die er bij G.S. met kracht van ar gumenten een nieuwe archiefruimte voor de gemeente Oostflakkee door praatte. Die ruimte is er derhalve geko men en daarin zullen de oorspronkelijke bescheiden worden bewaard. Voor een groot deel bestaan die uit zgn. resolutie boeken. Aan de hand van de inventari satie behoeft nu zo werd gezegd niemand meer met een overall in de boeken te duiken nu gemakkelijk kan worden nageslagen waar het gezochte zich bevindt. De inventaris bedoelt dan ook een duidelijke wegwijzer te zijn. Dat verklaarde ook een van de stu denten, dhr. Vrolijk, die het woord voerde. Er bleken resolutieboeken aanwezig uit de periode vanaf 1593 en dhr. Vrolijk noemde dat een unieke zaak die zelfs door een belangrijke stad' als Dordrecht niet wordt geëvenaard. Oude Tonge dat in 1647 overigens voor een groot deel afbrandde door de Zandpad 86 - Middelharnis TeL (01870) 26 70 In het georganiseerd overleg tussen werkgevers en werknemers in het bak- kersbedrijf is besloten dat op zaterdag 27 december a.s. geen bakkersarbeid zal worden verricht; diengevolge zullen er op die dag geen verse broodproducten te verkrijgen zijn en zijn derhalve de bakkerswinkels gesloten.' In overleg met de bakkers van Goe- ree Overflakkee is besloten op vrij dag 2 januari 1976 geen brood te bak ken. Tevens zijn dan de winkels geslo ten. Zaterdag 3 januari staan de bak kers weer geheel en met frisse moed voor de klanten gereed. veelheid van rieten daken blijkt aan zienlijk ouder te zijn dan Ooltgensplaat. In Oude-Tonge zo lieten de vergeelde bescheiden weten werden al in de 15e eeuw verharde straten aangelegd en er werd een charter gevonden d.d. 1499 waarin de bisschoppelijke bevestiging van de stichting van de kerk te Oude- Tonge. Dhr. L. Hovy, bezig met een scriptie over de geschiedenis van Oostflakkee kon daar vele wetenswaardigheden aan toevoegen, vnl. over de „oergeschiede nis" van Oostflakkee, voor er van een gem. archief sprake was. Hij had be vonden dat de oorsprong van Ooltgens plaat niet ligt in een „grijs mysterieus" verleden, maar dat die anno 1483 geda teerd mag worden omdat toen Anna van Ravestein de eerste polder in liet dijken en er Ambachtsvrouwe over werd. Overigens werd al in 1237 het be staan van gorzen vermeld en werden er al tienden geheven en in het begin van de 13e eeuw moet de „moer-nering" er al bekend zijn geweest. In de periode 1380 - 1420 werd er ook veeteelt en vis serij bedreven, alles moet goedvinden van de heren van Putten. In 1488 wordt melding gemaakt van de aanwezigheid van een kerk te Ooltgensplaat. In 1498 passeerde een schipper de sluis bij Yer- seke met balen mede (v. d. Meekrab) en muls (een afvalprodukt) waaruit blijkt dat in die tijd al meekrap werd geteeld en verwerkt. Tussen 1524 en 1530 wer den de polders Galathee, Tille, Noord polder en Den Bommel ingepolderd. Ingestort Bij dit relaas van het kraambed van Ooltgensplaat is onze fantasiewereld volledig ingestort!" erkende burg. van der Harst na zoveel historische infor matie. Echter had hij ook beluisterd dat de gevonden rechtsarchieven tot de grootsten in den lande behoren en dat geeft de Platenaren wellicht weer stof tot nieuwe fantasieën. Nu nog tast men in het duister omtrent het ontstaan van de Rooms Katholieke enclave Achthuizen en tot zolang er geen zekerheid bestaat neemt men maar aan dat daar ten tijde van de reformatie een gezag hebbend pastoor heeft gestaan die niet toestond dat er „gebeelden- stormd" werdMet veel genoegen stelde dhr. van der Harst Prof. v. d. De nu ontmaskerde Oeltgen en een vrije versie van de waarschijnlijke „Oeltken die Piper", gezeten op een ezel. De Prof. drukt burg. v. d. Harst de boeken in handen waarin alles over het gem. archief te vinden is. Gouw ervan in kennis dat hij werd be giftigd met de Zilveren penning van verdienste van de Gem. Oostflakkee. Oeltgen. Het speuren in de Puttense rekenin gen heeft toch nog een Oeltgen opgele verd. Prof V. d. Gouw maakte dat met een brede glimlach bekend. In 1383 blijkt het gors bij Den Bommel voor 2 schellingen en 6 penningen verpacht te zijn aan ene Oeltken de Piper, volgens dhr. V. d. Gouw zeker een figuur die op de omgeving de nodige indruk heeft gemaakt. „Pipers" waren in die tijd lie den die muziekmakend en dansend door het land trokken en „vraten en zopen tot ze barstten". Oeltken de Piper lijkt aan die ramp te zijn ontkomen en zijn leven in het Bommelse verder te heb ben gesleten met het weiden van zijn schapen. Het is waarschijnlijk dat Oelt kensplaat zijn naam aan deze Oeltken dankt! Zo kreeg het monnikenwerk van de dames en heren studenten een plezierig slot. Prof. v. d. Gouw bood burg. van der Harst een tekening aan van een musicerende, op een ezel gezeten Oelt gen! Hij hoopte dat, wanneer Ooltgens plaat in 1983 haar 500 jarig bestaan viert er voor deze Oeltgen een stand beeld zal worden opgericht De Prof. met zijn studenten kregen elk een kopergravure van het gemeen tehuis en ze werden vergast op een broodmaaltijd op het Fort Pr. Frederik. Later brachten ze nog een bezoek aan de Herv. Kerk. Wie beter dan juist zij zou het Plaatse verleden beter kennen?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1975 | | pagina 1